Licensed to New England Masters - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/30/2010 05:07 PM
          SCM Champs at Boston University - 12/10/2010 to 12/12/2010           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U  8:58.71   12/9/2001 DAWN HECKMAN                              
        ZONE: Z  9:24.49        1999 Emily Peters                              
          NE: N 10:03.39        2000 Kristen Johnston                          
        MEET: M 10:06.09        2007 B Harrington                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                9:50.00   10:34.47   17  
      34.66   38.47   39.35   38.96   39.97   40.18   39.77   40.30
      39.62   40.08   40.64   40.67   41.18   40.82   40.12   39.68
  2 Looney, Jessica           22 MAMA-NE             10:00.00   10:45.46   15  
      35.43   38.52   39.46   39.80   40.30   40.82   40.45   40.81
      40.97   41.40   41.35   17.98   23.83   41.75   41.69 1:20.90
  3 Kennedy, Kerri A          24 AAC-NE              11:01.06   11:04.45   14  
      36.20   39.97   40.66   41.04   41.27 7:45.31                
  4 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE             11:20.00   11:14.58   13  
      37.91   41.69   42.75   42.61   42.94   42.55   42.79   42.76
      41.90   42.41   42.39   42.44   42.79   42.59   42.71   41.35
  5 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE             11:15.00   11:19.01   12  
      36.56   40.67   41.26   42.57   42.41   42.94   43.34   43.40
      43.04   43.36   43.42   43.31   43.57   43.30   43.78   42.08
  6 Palmer, Barbara           23 BOSY-NE             14:00.00   11:33.47   11  
      35.82   41.15   43.22   43.63   44.38   43.85   44.42   44.55
      44.39   45.33   44.11   44.99   44.44   44.22   43.45   41.52
  7 Burns, Caileen            24 MAMA-NE             11:35.00   11:37.98   10  
      38.06   42.06   43.10   43.47   43.88   43.83   44.30   44.91
      44.95   44.46   45.19   44.77   44.03   44.22   43.86   42.89
  8 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE               13:40.00   12:38.19    9  
      38.41   44.26   46.29   46.78   47.34   47.85   48.92   49.01
      49.21   49.57   49.08   49.93 1:38.28   47.09   46.17        
 
Event 1  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 9:45.98        2003 Patricia Flynn                             
          NE: N 9:39.79        2000 Alicia Kaye                                
        MEET: M 9:39.79        2009 Alicia Kaye                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              9:41.50    9:52.67   17  
      31.92   35.71   36.52   36.62   36.77   37.14   37.10   37.52
      37.68   37.82   37.97   38.16   38.38   38.54   38.32   36.50
  2 Williams, Melinda B       29 BC-NE               10:36.71   10:11.18   15  
      34.05   36.60   37.83   38.66   39.09   39.02   39.23   39.09
      38.65   38.70   38.57   38.57 2:33.12                        
  3 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE             10:00.00   10:12.34   14  
      34.44   37.15   37.45   38.03   38.45   38.62   38.52   38.60
      38.57   38.90   38.95   38.93   38.90   39.21   39.34   38.28
  4 Turner, Betsy             26 VMST-VA             10:28.38   10:27.17   13  
      34.50   37.53   38.65   39.09   39.48   39.20   39.35   39.92
      39.62   40.06   40.48   40.83   40.31   39.88   15.93 1:02.34
  5 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE             10:40.00   10:27.83   12  
                                                              39.87
      39.56   39.64   39.79   39.69   39.87   40.14   40.20   39.99
  6 McGrail, Crystie          26 GBM-NE              12:00.00   11:19.51   11  
      38.90   42.41   43.42   42.70   42.48   42.94   43.03   43.17
      43.54   43.09   42.82   42.70   41.69   42.34   42.39   41.89
  7 Blazek, Emily             26 GBM-NE              12:00.00   11:35.35   10  
      39.98   43.93   44.08   44.76   44.87   43.90   43.84   44.02
    5:45.97                                                        
  8 Livchak, Olga             28 MAMA-NE             13:00.00   12:37.48    9  
      40.70   43.70   45.49   46.14   47.06   48.09   48.48   49.06
    6:28.76                                                        
  9 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE             12:50.00   13:41.98    8  
      42.43   47.54   49.32   51.74   51.84   53.27   52.43   51.64
    7:01.77                                                        
 
Event 1  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:55.90  11/16/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                       
        NATL: U  9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN                              
        ZONE: Z  9:06.49        2003 Erika Hansen                              
          NE: N 10:19.92        2000 Ellen Stanley                             
        MEET: M 10:19.92        2008 Ellen Stanley                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           33 BC-NE               12:00.00   11:07.75   17  
      36.85   42.23   42.96   42.81   42.50   42.80   42.77   42.49
      41.66   42.04   42.07   41.35   41.74   41.68   41.28   40.52
  2 Rajfer, Joan              31 BUMS-NE             11:45.35   11:43.19   15  
      39.17   42.43   44.01   44.43   44.30   44.02   44.42   43.81
      44.40                   44.91   44.85   45.28   44.98   43.13
  3 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE             13:10.00   12:58.33   14  
      42.89   46.42   47.24   27.89   20.69 1:37.84   49.47   49.61
    6:36.28                                                        
  4 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE             16:00.00   14:25.91   13  
      45.82   52.50 1:50.08   56.14   55.93   55.54   54.91        
                                            1:48.43   17.18   34.42
 -- Boucher, Ilene            30 ABC-NE              14:30.00         DQ  
      45.31   50.34   51.99   52.90 1:49.01   55.84   54.91   56.08
      55.23   56.07   56.15   55.91   55.58 1:03.70                
 -- Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              9:55.00         DQ  
 
Event 1  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:57.28   10/8/2010 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
        NATL: U 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
        ZONE: Z 9:23.08        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 9:35.22        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 9:35.22        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BUMS-NE             10:25.54   10:31.88   17  
      35.29   38.02   38.87   38.62   39.24   39.59   39.81   39.82
      40.23   40.09   40.30   40.40   40.63   40.59   40.63   39.75
  2 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI              10:50.00   10:33.45   15  
      37.06   38.62   39.93   39.97   40.50   40.23   40.42   39.74
      39.98   39.97   40.13   39.71   39.91   39.89   39.94   37.45
  3 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE             11:15.99   11:34.48   14  
      38.68   42.70   43.03   43.95   43.75   43.87   44.57   44.42
      43.90   44.27   44.33   44.40   43.57   43.85   42.87   42.32
  4 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE             14:00.00   13:32.60   13  
      44.51   49.36   14.98 1:29.32   52.33   52.50   53.17   52.46
      52.27   51.67   51.28   24.74   25.48   51.87   50.10 1:36.56
  5 Banker, Margaret M        37 YNS-NE              13:53.44   13:46.72   12  
      46.48   49.42   50.66   52.18   52.94   52.60   52.93   52.73
      53.08   53.27   53.00   53.10   51.67   51.94   51.63   49.09
 
Event 1  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: U  9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z  9:57.76        2003 Rebecca Kalibat                           
          NE: N 10:09.04        2000 Kirsten Thompson                          
        MEET: M 10:09.04        2009 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE             10:30.67   10:20.77   17  
      34.81 1:55.64 2:36.06 3:08.18 2:06.08                        
  2 Fox, Michele              41 YNS-NE              10:42.69   10:43.27   15  
      35.94   39.36   40.20   40.45   40.66   40.52   30.78   51.71
      41.11   41.08   40.58   41.05   40.86   41.01   41.09   36.87
  3 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE             12:58.33   12:48.02   14  
      39.86   44.49   46.54   48.00 1:37.68   49.69   50.45   48.96
    5:42.35                                                        
  4 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE             12:48.14   13:03.68   13  
      40.33   46.24   47.69   48.52   49.38   49.95   50.35   50.16
    6:41.06                                                        
  5 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE             13:55.00   13:40.08   12  
      45.09   49.94   50.44   51.37   52.29   51.79   51.29   52.02
      52.44   53.42   52.01   52.29   53.09   52.31   50.76   49.53
 
Event 1  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:11.37   5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: U  9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z  9:54.21        2002 Karen Einsidler                           
          NE: N 10:05.83        2000 J Nievergelt                              
        MEET: M 10:05.83        2008 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL             10:29.00   10:20.38   17  
      35.50   38.28   39.09   39.23   38.92   39.08   39.59   39.32
      39.26   39.05   39.22   39.32   39.09   39.24   39.26   36.93
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE              10:30.00   10:50.40   15  
      36.73   35.53   38.81   39.76   40.30   40.88   41.26   41.66
      42.03   42.10   41.78   41.79   42.29   41.87   40.90   42.71
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE             11:00.00   10:50.57   14  
      36.77   17.06   21.91   39.96                   41.40   41.02
      41.65   41.67   41.45   41.19   31.92   50.50   40.73   40.90
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE              11:20.00   11:12.74   13  
      38.39   41.40   42.56   42.54   42.35   42.41   42.19   42.11
      42.03   42.44   42.67   42.90   42.59   42.51   42.16   41.49
  5 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE             11:11.10   11:23.69   12  
      39.48                           48.35   42.60                
      43.03   42.88   42.92                   42.16   45.75   43.26
  6 Stokes, Karin E           49 GSP-NE              11:25.00   11:29.61   11  
      39.16   43.74   43.86   44.19   43.61   43.65   43.66   43.34
      43.07   43.10   42.85   43.27   43.27   43.68   43.45   41.71
  7 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE             11:38.00   11:37.39   10  
      37.41   42.45   44.36   44.93   44.91   44.20   44.23   44.50
      44.74   43.84   44.53   44.25   43.74   43.78   43.15   42.37
  8 Pederson, Patty           46 JCCM-NE             15:00.00   11:51.30    9  
      37.48   42.86   45.00   45.47   45.43   45.68   45.46   45.73
      45.27   45.10   45.30   45.25   45.00   44.93   44.92   42.42
  9 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE             12:50.00   12:40.24    8  
      42.06   46.48   48.18   47.79   49.27   48.52   49.28   48.54
    6:20.12                                                        
 10 Edgar, Kimberly S         46 MUFF-NE             13:00.00   13:37.46    7  
      46.96   49.52   50.97   51.79   51.86   51.73   52.10   52.15
    6:50.38                                                        
 11 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE             18:00.00   16:16.87    6  
      52.20 1:01.69 1:02.41 1:02.46                                
                                                      59.65   58.82
 
Event 1  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:29.62   12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                         
        NATL: U  9:29.62   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                              
        ZONE: Z 10:16.79        2008 Nancy Steadman-Martin                     
          NE: N 10:20.19        2000 Katherine Branch                          
        MEET: M 10:20.19        2007 Katherine Branch                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE              10:54.82   11:27.04   17  
                                      42.76   43.19   43.45   43.67
      43.59   43.90   44.05   44.13   43.85   43.92   43.38   41.96
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE             11:52.39   11:55.87   15  
      38.12   42.02   43.38   44.09   44.49   45.42   45.10   45.97
      46.87   45.92   45.89   46.42   46.90   45.48   45.22   44.58
  3 Twomey, Maura             54 CMSC-NE             14:35.07   14:39.23   14  
                      54.37   54.33   55.41   55.29   55.36   56.29
      55.78   56.21   57.47   56.18   57.64 1:53.47   51.65        
  4 Traynor, Valerie M        54 ABC-NE              15:00.00   15:15.47   13  
      45.79   53.20   57.31   58.21   59.48   59.69   59.55   59.40
      58.36   59.04   58.92   57.40   57.78   57.44   58.45   55.45
 
Event 1  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL, USA                            
        NATL: U  9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL                                 
        ZONE: Z 10:49.51        2007 Danielle Ogier                            
          NE: N 11:20.36        2000 Karen Bierwert                            
        MEET: M 11:20.36        2008 Karen Bierwert                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ              10:45.00   10:38.24Z  17  
      34.67   39.00   39.82   39.51   39.84   40.27   40.78   40.29
      40.72 4:43.34                                                
  2 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG             15:00.00   12:48.16   15  
      45.90   48.11   48.98   48.61   48.33   48.22   48.36   48.36
      48.29   48.59   48.29   48.15   47.98   47.86   47.95   46.18
  3 Wasson, Page              57 WSSC-NE             12:50.00   13:04.37   14  
      45.85   47.66   49.37   49.61   49.71   50.28   49.00   48.24
    6:34.65                                                        
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE             13:27.55   13:14.86   13  
      46.15   49.26   49.67   50.13   50.12   50.40   50.45   50.80
    6:37.88                                                        
  5 Fox, Liz                  56 MVM-NE              14:39.00   13:58.35   12  
      46.16   51.34   52.70   52.55   53.37   53.68   53.63   53.46
      53.19   54.48   53.86   53.30   52.74   53.07   52.55   48.27
  6 Johns, Margaret S         56 GSP-NE              16:15.00   14:39.13   11  
      49.86   55.23   55.47   55.07   54.94   56.10   55.63   54.80
      55.20   55.58   55.73   56.02   55.81   55.85   54.75   53.09
  7 Penniman, Mary Crain      57 ABC-NE              16:00.00   14:44.56   10  
      46.75   54.12   56.60   55.53   55.62   54.82   56.82   57.67
      57.87   58.12   57.34   57.84   54.24   54.98   53.92   52.32
  8 Cowles, Karen M           58 WSSC-NE             15:25.00   14:47.83    9  
      46.31   50.52   52.38   53.20   54.99   54.29   55.18   55.87
      56.82   57.32   57.73   57.61   59.18   58.95   59.70   57.78
  9 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE             13:30.00   15:16.35    8  
      47.76   55.46   56.24 1:56.22   58.00   58.37   58.57 1:00.78
      58.66   58.78 1:00.51   57.92   58.27   57.14   53.77        
 
Event 1  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: U 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                            
        ZONE: Z 12:23.46        2005 Kathy Slifer                              
          NE: N 12:13.84        2000 Kathy Slifer                              
        MEET: M 12:13.84        2008 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE             14:35.56   13:50.70   17  
      46.30   50.86   51.77   52.27   52.43   52.41   52.61   52.41
      53.31   52.41   51.86   52.39   52.08   53.10   53.21   51.28
  2 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE             14:00.00   15:08.27   15  
      50.73   54.92   57.17   58.54   57.66   58.13   57.98   57.38
      57.12   57.73   57.14   58.18   57.33   57.77   56.59   53.90
  3 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE              17:00.00   16:40.95   14  
      54.72 1:00.69 1:03.03 1:03.65 1:03.48 1:04.36 1:03.71 1:03.55
    1:03.38 1:02.82 1:03.78 1:03.55 1:03.05 1:03.08   28.09 1:36.01
  4 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE             16:49.65   16:55.33   13  
      54.65                 1:03.18 1:04.44 1:04.67 1:04.12 1:05.04
    1:04.38 1:03.78 1:05.00 1:04.01 1:05.15 1:04.29 1:05.11 1:03.07
  5 Forbes, Jean E            60 SCY-NE              19:00.00   19:22.26   12  
    1:00.25 1:10.74 1:12.76                                        
                                                    1:12.61 1:09.21
 
Event 1  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:24.13   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: U 11:40.70   12/5/2008 JACKIE MARR                               
        ZONE: Z 14:12.41        1997 Lida Gaschke                              
          NE: N 12:35.26        2000 Clara Walker                              
        MEET: M 13:34.16        2009 Betsy Durant                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasche, Rosemary          65 BC-NE               20:00.00   18:57.28   17  
    1:01.36 1:11.67 1:12.03 1:11.86 1:11.90                        
                                            1:12.06 2:20.38        
 
Event 1  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:42.75    7/8/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: U 13:59.01   11/3/2002 JEAN TROY                                 
        ZONE: Z 17:40.48        2009 Janet Moeller                             
          NE: N 14:32.87        2000 Ronnie Kamphausen                         
        MEET: M 17:41.96        1999 Barbara Boley                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE             18:00.00   16:53.49Z  17  
      59.32 1:02.63 1:04.93 1:05.11 1:04.37 1:04.38                
                                                    1:02.91   59.59
 
Event 2  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U  8:34.86  10/30/2010 ANDREW MUELLER                            
        ZONE: Z 10:03.53        2003 Jeffrey Kaminski                          
          NE: N  8:50.15        2000 Ethan Brown                               
        MEET: M  8:50.15        2008 Ethan Brown                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David E           20 MAMA-NE              9:40.00   10:11.03   17  
      33.65   36.83   37.38   37.19   36.62   37.64   38.27   38.75
      39.21   39.29   39.88   39.81   39.78   39.48   39.41   37.84
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE             10:18.24   10:30.57   15  
      33.62   37.33   39.28   39.21   40.28   40.10   40.00   40.35
      39.78   42.18   40.37   40.20   39.51   40.18   40.09   38.09
 
Event 2  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: U 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 8:57.93        2005 Jason Eaddy                                
          NE: N 8:49.62        2000 C Sheppard                                 
        MEET: M 8:55.97        2009 Brett Nichols                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              8:48.25    8:39.20M  17  
      29.50   32.63   32.94   32.49   33.13   32.72   32.58   31.71
      32.71   32.56   32.98   33.14   33.15   33.14   32.35   31.47
  2 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              8:50.00    8:58.49   15  
      31.33   33.56   33.60   34.13   34.26   34.33   34.06   33.66
      33.69   33.72   33.78   34.12   33.97   33.86   33.44   32.98
  3 Barley, Adam S            29 VMST-VA              9:05.39    9:10.22   14  
      31.26   33.64   33.98   34.15   34.39   34.43   34.61   34.67
      34.64   34.88   35.23   35.31   34.98   35.33   34.66   34.06
  4 Nichols, Brett M          27 BC-NE                9:00.00    9:21.46   13  
      30.72   33.85   34.11   34.18   34.19   34.31   34.22   34.49
      34.26   35.29   36.37   36.83   37.06   37.36   37.18   37.04
  5 Butters, Doug             28 CMSC-NE             10:30.00   10:17.57   12  
      34.39   37.66   38.37   38.27   38.59   38.76   39.34   39.10
      38.97   38.82   39.64   39.52   39.59   39.73   38.91   37.91
  6 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE             11:00.00   11:13.82   11  
      36.92   41.47   41.67   42.43   42.55   42.27   43.03   42.74
      42.79   42.65   42.71   42.49   43.22   43.05   42.59   41.24
  7 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              9:58.23   11:27.57   10  
      34.04   39.16   41.80   43.17   43.88   45.15   45.30   46.06
      45.84   15.74   29.68   44.57   41.75   45.05   43.32 1:23.06
  8 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE             12:30.00   13:31.85    9  
      41.73   48.13   50.06   51.12   51.36   51.52   52.58   52.43
      52.70   52.59   53.02   51.68   52.20   51.69   52.56   46.48
  9 Simchik, Jamie K          26 CMSC-NE             15:00.00   15:06.05    8  
      43.86   48.25   49.99   52.45   53.29   54.44   54.58   55.00
      55.94   55.65   55.82 1:50.21   54.95   53.37   56.13   52.12
 
Event 2  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: U 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 9:32.20        2003 Andrew Cook                                
          NE: N 9:07.90        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 9:07.90        2009 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV             10:04.01    9:58.67   17  
      33.09   37.93   38.60   38.68   38.27   38.37   38.24   37.89
      37.84 1:33.58   20.49   37.82   24.08   48.63   35.30        
  2 Barow, Sean R             34 YNS-NE              10:56.17   10:38.67   15  
      35.02   38.34   39.82   40.58   40.73   41.21   41.83   41.68
      42.03   41.25   39.18   39.53   40.45   40.81   39.52   36.69
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE             12:34.56   12:03.35   14  
      40.37   44.69   45.96   46.72   45.58   45.32   45.43   45.57
      45.85   45.98   44.78   47.10   46.95   46.70   45.38   40.97
  4 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE             15:00.00   14:55.26   13  
      46.65 2:43.01   56.13   57.75   58.66   57.16   56.08        
                      56.64                                   52.57
 
Event 2  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: U 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 8:53.41        1999 Doug Chestnut                              
          NE: N 8:42.33        2000 Ethan Saulnier                             
        MEET: M 8:42.33        2008 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              9:42.00    9:43.30   17  
      33.45   35.79   36.33   36.37   36.38   36.50   36.38   36.60
      36.65   36.86   37.11   37.24   36.83   37.04   37.41   36.36
  2 Dornaus, David            36 UCLB-NE              9:10.00    9:55.54   15  
      30.79   34.34   35.43   36.61   37.11   37.11   37.90   38.25
      37.93   37.94   38.08   38.80   38.80   39.15   38.94   38.36
  3 Carter, Sean M            35 MESC-NE              9:50.00   10:00.14   14  
      33.40   36.43   36.93   37.67   38.07   38.11   38.26   38.83
      38.03   38.09   38.54   38.45   37.88   38.39   37.32   35.74
  4 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE              11:15.00   11:03.30   13  
      35.85   39.36   40.49   41.76   41.60   42.04   42.15   42.43
      42.05   43.08   42.72   42.48   42.32   43.31   42.24   39.42
  5 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE             13:52.12   13:03.57   12  
      41.25   45.49   49.26   51.01   51.78   51.91   51.52   50.74
      50.28   49.97   50.50   48.79   50.28   48.37   47.74   44.68
  6 Gould, Chad A             37 ABC-NE              15:48.00   16:12.35   11  
      54.39 1:00.50 1:01.59 1:03.20 1:03.42 1:02.15 1:01.20 2:03.00
                    1:01.27 1:24.54 1:37.81 1:58.89                
 
Event 2  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:25.08  10/24/2009 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 8:25.08  10/24/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 9:08.85        2005 Michael Schmidt                            
          NE: N 9:08.24        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 9:08.24        2006 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             43 VMST-VA              9:25.55    9:27.50   17  
      32.52   35.00   35.38   35.55   35.59   35.63   35.83   35.89
      35.89   35.74   35.98   36.24   35.86   35.87   36.01   34.52
  2 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE             10:46.71    9:38.11   15  
      33.22   36.53   37.47   37.68   37.72   37.87   38.29   38.21
      37.84   38.02   37.26   37.82   38.05   37.47   37.04   17.62
  3 Tucker, Robert S          41 MIT-NE               9:30.00    9:40.30   14  
      35.03   23.33   50.74 1:04.09   44.36   36.34   36.26   17.75
      14.99   40.28   33.01   39.67   35.89   23.16   49.33   36.07
  4 McGiffin, Chris D         44 BERK-NJ             10:25.65   10:07.89   13  
      33.70   37.20   37.47   37.60   37.76   38.03   38.45   38.31
      38.26   38.32   38.46   38.67   39.11   39.13   39.33   38.09
  5 Foley, TJ                 40 MAMA-NE             11:24.11   10:48.53   12  
      34.38   38.13   40.02   40.53   40.91   41.19   41.32   41.41
      41.62   42.19   41.72   42.20   41.25   42.02   40.44   39.20
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE              11:00.00   10:57.55   11  
      37.90 2:03.54   36.49   47.59   42.05   37.77                
      44.88   41.14   30.60   51.83   41.45   40.83   39.58        
  7 Prescott, Al              42 MAMA-NE             11:40.00   11:40.43   10  
      37.32   41.83   32.04   56.41   45.07   43.94   44.59   44.98
      44.83   45.27   45.05   44.16   44.49   43.79   43.67   42.99
  8 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE             12:00.00   12:06.46    9  
      39.51   43.19   45.75   46.00   46.31   46.78   47.38   47.39
      47.31   46.77   46.85   46.84   45.40   46.31   44.88   39.79
  9 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE              13:10.00   13:14.53    8  
      43.10 1:39.67   50.71   52.01   51.09   51.43   51.76   51.24
      50.54   49.66   49.74   48.49   49.45   48.89   46.91        
 -- Thomas, Stirling H        43 ABC-NE              10:30.00         DQ  
 
Event 2  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:39.81   10/4/2009 MICHAEL PRUFERT, GER                       
        NATL: U 8:42.85  10/15/2010 KEITH SWITZER                              
        ZONE: Z 9:34.21        2009 Steven Newman                              
          NE: N 8:49.03        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 8:49.03        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             49 MESC-NE             11:00.27   10:38.87   17  
      36.85   40.16   40.59   41.46   40.77   40.85   40.88   40.55
      40.31   39.97   40.06   39.96   39.98   39.81   39.30   37.37
  2 McGuill, Tom              47 AAC-NE              10:44.13   11:07.14   15  
      36.71   40.26   41.24   42.06   42.17   41.99   42.43   42.41
      42.63   42.89   42.19   42.37   42.49   42.67   42.15   40.48
  3 Barrus, Steve             46 LANE-NE             11:03.31   11:08.60   14  
      36.90   41.57   42.33   42.12   41.99   42.46   42.42   42.21
      42.38   42.39   42.64   42.31   42.68   42.25   42.53   39.42
  4 Devlin, Mark              47 MAMA-NE             11:26.27   11:31.41   13  
      36.65   40.05   41.81   43.76   44.07   43.88   45.28   44.88
      43.65   44.69   43.79   44.65   44.31   44.35   43.42   42.17
  5 Mansour, Marc P           46 LANE-NE             12:30.00   12:52.02   12  
      41.04   46.41   48.68   49.26   49.38   49.40   49.35   50.00
      49.10   48.75   48.90   49.03   48.31   48.70   48.73   46.98
  6 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE             12:10.00   13:19.63   11  
      41.79   47.02   48.16   48.47   49.57   50.45   51.41   50.86
      51.53   51.49   52.75   52.72   52.74   50.41   51.75   48.51
 
Event 2  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        ZONE: Z 9:59.56        2002 James Ryan                                 
          NE: N 9:32.25        2000 Guy Davis                                  
        MEET: M 9:32.08        2009 Tim Erickson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              9:45.00    9:40.15Z  17  
      34.58   36.82                                                
                                                      36.22   31.91
  2 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG             10:06.00    9:48.44Z  15  
      32.38   36.02   36.98   37.03   37.03   37.12   37.44   36.59
      36.93   37.10   36.76   36.98   37.50   37.58   37.76   37.24
  3 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE             10:38.50   10:16.82   14  
      35.71   38.21   38.66   39.29   39.20   39.29   39.21   38.49
      38.38   39.00   39.04   39.00   38.41   38.62   38.96   37.35
  4 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE              10:56.00   10:34.86   13  
      35.04   37.90   39.29   39.49   40.22   40.03   40.45   40.49
      40.24   40.10   40.58   40.52   40.76   40.73   40.18   38.84
  5 Welch, Dave               54 MAMA-NE             11:00.00   10:42.73   12  
      37.31   40.08   40.87   40.97   41.04   40.29   40.26   40.59
      40.20   40.33   40.20   40.11   40.02   40.36   22.16   57.94
  6 Barth, Ed J               52 AAC-NE              11:05.00   11:19.16   11  
      36.13   41.11   41.03   41.26   41.59   43.56   43.38   43.01
      44.88   44.12   43.64   43.81   43.80   42.97   43.38   41.49
  7 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE             11:29.59   11:31.61   10  
      34.96   40.18   42.07   43.22   25.65 1:27.43   20.67 1:28.30
      45.24   17.42   25.13   18.71   14.31   54.51 1:32.85   40.96
  8 Edelman, Paul T           54 ABC-NE              12:25.00   12:56.01    9  
      41.83   46.80   48.26   49.14   49.62   50.02   50.45   50.23
      48.74   49.21   49.88   49.71   50.20   49.99   47.25   44.68
  9 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE             12:30.00   13:23.13    8  
      45.00                   50.3810:10.69                        
 10 Colby, Richard J          52 BGSC-NE             14:13.00   15:54.68    7  
      47.44 1:58.45 1:02.87 1:00.78   59.81   59.14   59.78   59.36
    1:01.90                 1:02.61 1:02.25 1:02.77 1:00.59   57.20
 11 Rubin, Gary A             54 UCLB-NE             16:00.00   16:00.87    6  
      49.76   58.29 1:01.95 1:03.86 1:01.03 1:02.13 1:03.48 1:00.60
    1:00.05 1:01.35   59.64   58.72   59.46 1:01.87 1:02.01   56.67
 12 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR             19:21.86   20:25.43    5  
    1:01.54 1:13.29 1:16.64 1:17.88 1:17.82 1:18.03 1:18.62 1:20.31
    1:21.59 1:17.82 1:18.74 1:20.22 1:16.03 1:19.80 1:15.87 1:11.23
 
Event 2  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                         
        NATL: U  8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN                              
        ZONE: Z  9:34.94        2001 John Calvert                              
          NE: N 10:11.32        2000 John Nunnelly                             
        MEET: M 10:04.38        2009 John Needham                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack R            59 1776-DV             10:18.00   10:31.79   17  
      34.19   37.96   39.20   39.59   39.36   38.68   39.75   40.39
      40.38   40.88   40.63   40.91   40.71   40.58   40.53   38.05
  2 Bright, David             57 UNAT-NE             11:00.00   10:57.82   15  
      35.79   40.22   40.85   41.26   41.78   41.36   42.16   42.62
      41.75   42.18   41.43   41.42   41.74   42.14   41.37   39.75
  3 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE              10:59.47   11:04.02   14  
      35.53   39.26   41.03   41.36   41.78   41.93   42.30   42.21
      42.79   42.46   42.51   42.69   42.66   42.72   42.89   39.90
  4 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE              14:00.00   11:10.20   13  
      37.21   40.56   41.07   41.29   41.87   41.88   43.37   42.81
      42.63   42.54   42.67   43.31   43.00   43.35   41.77   40.87
  5 Miller, Steve             56 GBM-NE              12:00.00   11:39.30   12  
      39.82   42.02   44.40   44.47   44.39   44.62   44.41   44.47
      44.53   44.21   44.40   43.98   43.92   43.71   44.11   41.84
  6 Gambrel, Patrick A        56 WMW-NE              11:54.55   11:57.17   11  
      36.93   40.88   42.18   43.45   44.00   44.12   44.64   44.96
      45.52   47.18   47.11   47.86   48.16   47.56   47.57   45.05
  7 Jaye, David               57 UCLB-NE             13:22.00   13:14.43   10  
      44.36   48.44   49.05   49.95 1:39.88   52.76   51.48   51.83
      50.69   51.75   50.29   50.72   50.84   49.70   42.75        
 
Event 2  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: U  9:53.30   12/5/2009 GEORGE WENDT                              
        ZONE: Z 11:15.08        2003 Bill Conroy                               
          NE: N 10:51.10        2000 Daniel Rogacki                            
        MEET: M 10:04.36        2009 Frank McElroy                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              9:49.54    9:56.38M  17  
      34.69   37.80   38.15   37.92   38.19   37.91   37.78   38.03
      37.91   38.01   37.57   37.63   37.31   37.07   36.23   34.18
  2 Olander, John R           60 SRPM-NE             11:52.50   11:54.59   15  
      37.13   41.92   44.58                                        
                              40.08 1:41.43                        
  3 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE             12:20.00   12:03.52   14  
      41.24   43.73   45.61   46.17   46.40   45.38   46.20   46.44
      46.73   46.24   47.24   46.51   45.09   45.16   43.75   41.63
  4 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE              12:15.00   12:10.46   13  
      36.36   43.44   47.14   47.54   46.74   46.95   47.76   47.18
      47.87   47.01   46.65   46.29   46.51   46.40   44.29   42.33
  5 Roach, Stephen A          60 JCCN-NE             12:20.00   12:25.98   12  
      42.93   47.22   48.49   48.54   47.80   48.52   48.18   47.49
      46.00   45.88   46.06   46.35   45.27   46.17   46.12   44.96
  6 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE             13:20.00   13:11.31   11  
      42.27   44.94   48.09   49.58   51.06   50.77   51.50   50.26
      51.32   50.19   51.40   50.14   51.40   50.14   50.59   47.66
  7 Forbes, Michael J         60 SCY-NE              14:00.00   13:23.46   10  
      46.55   51.04                                                
                                                      45.40        
 
Event 2  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: U 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
        ZONE: Z 10:44.95        2002 David Harrison                            
          NE: N 11:57.54        2000 David Vail                                
        MEET: M 11:57.54        2008 David Vail                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE              12:00.00   12:27.46   17  
      41.82   45.98   47.08   47.39   46.88   47.06   46.90   46.50
      47.30   47.12   46.81   47.45   47.82   47.89   47.76   45.70
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE              14:12.00   13:43.81   15  
      48.09   52.62   53.55   52.73   52.06   51.62   51.89   51.63
      51.48   51.22   51.94   51.25   51.96   51.61   50.69   49.47
  3 Read, Philip              68 GBM-NE              15:00.00   15:19.62   14  
      51.48   58.34 1:00.61 1:00.43   58.36   58.46   58.13   57.78
      58.05   58.83   57.29   57.64   57.26   56.69   56.52   53.75
  4 Cutler, Les S             67 NEM-NE              15:19.00   15:45.86   13  
      53.52   57.51   59.01 1:00.27   59.82 1:00.03   59.71   59.83
    1:01.12 1:00.08   59.16   59.47   59.97 1:00.01   58.64   57.71
 
Event 2  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: U 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
        ZONE: Z 13:35.06        2002 Paul Kiell                                
          NE: N 14:06.13        2000 Walter Lincoln                            
        MEET: M 14:06.13        2006 Walter Lincoln                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southall, Henry           70 STOW-NE             16:30.00   14:49.15   17  
      49.08   59.44   39.73   20.54 1:14.71   44.22 1:58.90   58.77
      58.30   57.63 2:52.26                           53.42   26.06
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE             15:15.00   15:01.35   15  
      44.26   53.25   56.33   57.68   57.64   58.61   57.51   57.37
      58.70   58.61   58.68   57.18   58.25   57.70   57.49   52.09
  3 Widmer, Michael J         72 NEM-NE              17:30.00   16:35.98   14  
      52.42   58.94 1:02.54 1:05.19 1:05.92 1:03.79 1:05.17 1:04.26
    1:03.38 1:03.08 1:03.39 1:03.11 1:01.58 1:02.29 1:01.52   59.40
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE              18:20.00   18:51.52   13  
    1:04.44 1:10.79 1:12.18 1:11.18 1:11.97 1:11.98 1:12.48 1:10.28
    1:12.01 1:13.08 1:10.54 1:11.55 1:11.19 1:09.79 1:09.90 1:08.16
  5 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE             19:30.48   19:47.42   12  
    1:07.09 1:14.71 1:18.99 1:14.99 1:17.15 1:15.25 1:17.36 1:15.56
    1:14.30 1:15.40 1:14.52                         1:13.44 1:06.18
 
Event 2  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: U 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
        ZONE: Z 13:44.25        2002 Roger Franks                              
          NE: N 15:22.05        2000 Win Wilson                                
        MEET: M 15:22.05        2006 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE             14:00.00   15:11.08N  17  
      50.77   58.81   57.69   57.84   57.69   58.06                
              16.06   17.86                           56.90   54.86
 
Event 2  Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:50.97   5/11/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                    
        NATL: U 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT                                  
        ZONE: Z 18:40.22        2003 Clarence Webb                             
          NE: N 16:10.46        2000 Win Wilson                                
        MEET: M 16:10.46        2008 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Monroe             80 SWMR-NE             19:30.00   18:56.87   17  
    1:07.90 1:11.62 1:13.68 1:13.80 1:13.65 1:12.79 1:13.32 1:12.24
    1:13.05 1:12.03 1:11.57 1:11.04 1:09.12 1:09.47 1:07.32 1:04.27
 
Event 3  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 4:24.22   12/5/2009 ALEXANDRA LEE                              
        ZONE: Z 4:33.15        1999 Emily Peters                               
          NE: N 4:42.22        2000 Rebekah Getman                             
        MEET: M 4:42.22        2002 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              5:00.00    5:10.29   17  
      33.66   37.30   38.50   39.16   39.91   40.69   40.43   40.64
  2 Kennedy, Kerri A          24 AAC-NE               5:20.09    5:18.55   15  
      35.49   38.77   40.10   40.61   40.45   41.31   41.12   40.70
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              5:33.00    5:24.77   14  
                      53.87   40.14   42.52   41.32   41.81   41.81
  4 Palmer, Barbara           23 BOSY-NE              6:15.00    5:32.68   13  
      34.62   40.32   41.32   43.37   43.05   43.49   43.17   43.34
  5 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              5:40.10    5:34.04   12  
      37.13   41.54   43.05   42.46   42.72   43.02   42.72   41.40
  6 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                6:35.00    6:04.25   11  
      37.24   44.82   46.99   47.57   47.33   46.75   47.42   46.13
  7 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE              6:32.54    6:39.18   10  
      41.73   46.37   49.35   50.68   52.88   55.04   53.80   49.33
 
Event 3  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 4:42.76        2003 Patricia Flynn                             
          NE: N 4:42.09        2000 Caitlin Healey                             
        MEET: M 4:42.09        2009 Caitlin Healey                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              4:45.50    4:40.25N  17  
      31.92   35.58   36.30   36.29   36.04   36.01   34.60   33.51
  2 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              4:45.00    4:40.36M  15  
      32.67   35.18   35.64   35.78   35.97   35.71   35.55   33.86
  3 Parent, Allyson           25 YNS-NE               4:38.00    4:43.30   14  
      32.06   35.29   35.71   36.23   36.07   36.12   36.12   35.70
  4 Williams, Melinda B       29 BC-NE                5:13.83    5:00.39   13  
      33.62   36.34   37.74   38.18 1:47.13   47.38                
  5 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              5:05.00    5:03.64   12  
      34.88   37.72   38.60   38.47   38.62   38.53   38.58   38.24
  6 Turner, Betsy             26 VMST-VA              5:14.19    5:04.19   11  
      34.45   37.59   38.65   38.94   39.00   39.00   38.65   37.91
  7 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              6:30.72    5:11.51   10  
      35.16   38.81   40.25   39.63   39.34   39.75   40.25   38.32
  8 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              5:26.33    5:17.58    9  
      36.19   38.97   40.00   40.33   40.86   41.21   40.92   39.10
  9 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE              5:50.00    5:33.10    8  
      36.31   39.96   42.06   42.85   43.00   43.13   43.27   42.52
 10 Blazek, Emily             26 GBM-NE               5:45.00    5:35.48    7  
      37.49   41.10   42.68   43.20   43.68   43.13   42.94   41.26
 11 Wolf, Jenny               28 ABC-NE               6:40.00    5:49.94    6  
      40.49   22.10   21.38 3:02.61 1:23.64   35.48                
 12 Lin, Helen                26 NEM-NE               6:01.91    6:00.43    5  
      39.70   42.57   44.18   45.45   46.29   47.89   47.69   46.66
 13 Smith, Allison W          27 CMSC-NE              7:00.00    6:25.85    4  
                                                              47.52
 14 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              6:21.00    6:42.60    3  
      43.40   48.90   50.18   51.08   52.47   53.65   53.76   49.16
 15 Ferrante, Krista S        29 WSSC-NE              6:52.00    6:49.86    2  
      43.63   48.99   51.85   53.46   52.13   53.50   53.62   52.68
 16 Menezes, Maya L           26 YNS-NE               6:51.50    7:13.93    1  
      45.28   51.48   53.46   55.67   56.71   58.01   58.06   55.26
 17 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              8:00.00    7:43.69  
      51.25   55.95   58.07   59.20   59.64 1:00.27   26.88 1:32.43
 
Event 3  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.48  11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:22.77        2003 Erika Hansen                               
          NE: N 4:45.68        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 4:45.68        2009 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky J        30 CMSC-NE              6:00.00    4:57.64   17  
      35.06   37.78   37.97   37.73   37.49   37.51   37.34   36.76
  2 Schott, Jennifer M        34 BC-NE                5:25.00    5:14.40   15  
      35.65   38.55   39.99   40.07   40.67   40.67   40.42   38.38
  3 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                5:45.00    5:20.25   14  
      35.41   40.01   41.04   41.20   40.45   40.98   40.79   40.37
  4 Zalewsni, Anna            30 CMSC-NE              6:55.00    5:29.31   13  
      38.40   40.76   41.80   42.44   41.94   41.75   41.38   40.84
  5 Rajfer, Joan              31 BUMS-NE              5:35.19    5:36.43   12  
      37.89   40.96   43.17   43.28   43.14   43.45   43.15   41.39
  6 Crimmins, Jane            32 MIT-NE               5:50.00    5:46.51   11  
      37.93   40.39   42.48   39.78   14.41   35.26   45.81 1:30.45
  7 McCusker, Jill C          30 SSHY-NE              6:30.27    6:15.97   10  
      43.44   47.17   47.21   48.71   47.81   48.41   46.99   46.23
  8 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              6:30.45    6:16.10    9  
      43.09   45.89   47.70   48.44   48.20   48.36   48.14   46.28
  9 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              7:30.00    6:51.26    8  
      45.34   50.50   52.29   51.62   54.54   52.86   52.86   51.25
 10 Boucher, Ilene            30 ABC-NE               6:42.09    6:52.34    7  
      43.46   50.19   52.18   53.35   54.12   53.88   53.44   51.72
 11 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              7:40.00    7:01.67    6  
      44.61   50.96   54.18   54.16   55.74   56.98   54.19   50.85
 
Event 3  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:34.69        2003 Laurie Hug                                 
          NE: N 4:35.65        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 4:35.65        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah H            36 GBM-NE               5:20.00    5:12.76   17  
      34.62   37.25   38.89   39.70   40.25   40.94   41.32   39.79
  2 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE              5:48.00    5:24.92   15  
      35.21 2:44.89   42.56                           53.47        
  3 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              5:34.99    5:36.17   14  
      37.63   40.86 2:07.97   43.61                   42.49        
  4 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               5:47.55    5:48.14   13  
      38.29   42.41   44.22   44.41   44.93   45.14   45.17   43.57
  5 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               6:56.67    6:50.93   12  
      45.88   50.22   52.83   53.35   52.58   53.18   52.26   50.63
 
Event 3  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:42.15        2004 Rebecca Kalibat                            
          NE: N 4:54.95        2000 Kirsten Thompson                           
        MEET: M 4:42.15        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               5:01.69    5:04.36   17  
      33.83   37.01   38.59   38.83   38.70   39.14   39.26   39.00
  2 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              5:05.91    5:05.56   15  
      34.85 1:15.56                   38.87   39.19   39.60   38.39
  3 Fox, Michele              41 YNS-NE               5:17.13    5:17.35   14  
      35.20   39.01   40.76 1:20.84   40.95   40.63   39.96        
  4 Ascione, Lynn             43 BERK-NJ              5:47.00    5:34.88   13  
      36.53   40.67   42.34   43.19   43.85   43.68   43.26   41.36
  5 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              6:24.53    6:17.14   12  
      40.13   45.23   32.82   15.25   48.72   49.24   49.52 1:36.23
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              6:14.91    6:17.42   11  
      41.72   47.48   48.51   49.28   16.45   33.28   49.10 1:31.60
  7 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE              6:45.00    6:37.82   10  
      44.72   50.15   51.02   50.53   51.07   50.85   50.77   48.71
 
Event 3  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:46.20        2002 Karen Einsidler                            
          NE: N 4:53.59        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 4:53.59        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              5:05.00    5:02.05   17  
      34.88   37.12   37.94   38.72   38.42   38.92   20.93   55.12
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE               5:10.00    5:12.45   15  
      34.17   37.76   39.17   40.46   40.21   39.92   40.65   40.11
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE              5:20.00    5:14.97   14  
      36.37   38.49   39.84   40.79   40.49   40.07   39.91   39.01
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               5:30.00    5:25.73   13  
      38.27   40.70   41.31   41.76   40.59   41.59   41.53   39.98
  5 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               5:33.00    5:36.92   12  
      37.35   41.65   42.51   42.87   43.21   43.15   43.64   42.54
  6 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              5:36.00    5:42.26   11  
      36.75   41.81   43.30   44.42   44.89   44.12   44.09   42.88
  7 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE              6:20.00    6:05.90   10  
      40.63   45.67   46.95   47.52   47.19   47.25   46.61   44.08
  8 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               6:40.00    6:15.42    9  
      42.04   46.48   48.49   49.27   49.29   49.04   46.71   44.10
  9 Harvey, Lori              45 DUX-NE               6:49.00    6:35.95    8  
      42.72   47.87   49.86   50.65   51.94   51.94   51.21   49.76
 10 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              6:36.00    6:49.70    7  
      45.27   50.47   51.97   51.81   52.42   52.22   53.99   51.55
 11 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE              8:00.00    7:47.88    6  
      50.59   57.36   59.56 1:00.36 1:00.44   59.54 1:00.25   59.78
 12 Balles, Kathy M           47 ABC-NE               8:00.00    8:01.51    5  
      52.68   57.08 2:05.62                 3:03.73                
 -- Zonis, Beth E             49 MAMA-NE              7:25.00         DQ  
      42.75   48.44   48.68   49.88   50.29   50.41   49.60   46.00
 
Event 3  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.54   12/5/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: U 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
        ZONE: Z 4:57.01        2008 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 4:57.68        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 4:57.68        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth               52 MESC-NE              6:30.00    5:14.15   17  
      39.79   44.55   15.29   31.00   45.71   28.99 1:03.09   45.73
  2 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               5:19.66    5:30.60   15  
      37.33   40.69   41.85   41.82   41.99   42.49   42.96   41.47
  3 Cavano, Cindy             53 SSHY-NE              6:10.00    6:25.68   14  
      42.00   46.53   49.10   50.02   49.90   49.95   49.66   48.52
  4 Fairbank, Anne M          51 BUMS-NE              7:00.00    6:33.88   13  
      44.59   48.14   50.67   50.92   50.88   50.86   49.53   48.29
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              7:15.05    6:53.16   12  
      46.04   50.60   52.21   52.15   53.04   53.54   54.58   51.00
  6 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               8:00.00    7:51.26   11  
      49.66 1:00.27 1:02.73 1:00.84 1:01.27 1:01.47   59.98   55.04
 
Event 3  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 4:53.27        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 5:04.60        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 5:04.60        2008 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               5:10.50    5:14.85   17  
      35.10   38.36   39.84   39.77   40.91   41.17   40.63   39.07
  2 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              6:10.00    5:54.93   15  
      38.40   42.65   44.33   43.21   48.31   45.99   46.32   45.72
  3 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG              8:00.00    6:15.64   14  
      45.49   48.22   48.17   48.11   47.24   46.76   46.33   45.32
  4 Wasson, Page              57 WSSC-NE              6:20.00    6:20.82   13  
      42.33   46.80   48.83   49.43   49.13   48.82   48.21   47.27
  5 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              6:37.75    6:33.64   12  
      45.40   49.37   49.42   50.42   50.12   50.54   50.73   47.64
  6 Fox, Liz                  56 MVM-NE               7:11.00    6:49.63   11  
      45.58   51.48   53.01   16.71   29.58   59.19   46.25 1:47.83
  7 Goulder, Allison P        59 CMSC-NE              9:05.00    7:30.57   10  
      49.33   55.74   57.26   57.73   58.20   58.09   57.61   56.61
 
Event 3  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: U 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 6:00.85        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 6:02.43        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 6:13.32        1999 Claire O'Brien                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              7:11.58    6:39.31   17  
      45.10   49.82   50.51   50.57   51.18   51.52   51.25   49.36
  2 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              8:00.00    7:21.59   15  
      49.22   55.58   57.81   57.54   56.72   56.60   55.88   52.24
  3 Bouvrie, Alice            62 CMSC-NE              7:28.00    7:24.06   14  
      49.00   56.94   56.64   57.36   56.79   56.64   56.90   53.79
  4 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               9:00.00    8:15.13   13  
      55.89 1:01.24 1:02.95 1:02.92 1:03.31 1:02.68 1:03.74 1:02.40
  5 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               9:16.00    9:26.15   12  
    1:01.70 1:11.77 1:54.93 1:42.37 1:13.68 1:11.70 1:10.00        
 
Event 3  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:35.92   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                         
        NATL: U 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 6:47.32        2009 Jane Katz                                  
          NE: N 6:13.42        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 6:36.62        2009 Betsy Durant                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               8:08.41    7:00.18   17  
      49.21   51.89   53.24   53.41   53.81   53.77   52.65   52.20
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              8:04.00    8:18.48   15  
      50.15 1:01.07 1:03.89 1:05.85 1:04.41 1:05.18 1:06.60 1:01.33
  3 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                9:04.00    9:24.62   14  
    1:02.13 2:25.13 1:13.56 1:11.81 1:12.18 1:11.97 1:07.84        
 
Event 3  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.41  11/15/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 6:33.93        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 6:50.26        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 7:32.58        2001 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              73 JCCN-NE              8:45.00    8:50.56   17  
      54.55 1:00.79 1:04.23 1:02.53 1:06.78 2:08.09 1:00.88   32.71
  2 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              8:00.00    9:29.53   15  
    1:02.36 1:11.17 1:13.20 1:13.61 1:13.29 1:13.02 1:14.06 1:08.82
 
Event 5  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 1:03.67  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
        ZONE: Z 1:09.46        1997 Louise Appleton                            
          NE: N 1:06.23        2000 Elizabeth Mancuso                          
        MEET: M 1:06.83        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR              1:30.00    1:25.65   17  
      40.31   45.34                                                
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              1:25.00    1:26.15   15  
      39.32   46.83                                                
  3 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:29.40    1:29.42   14  
      39.51   49.91                                                
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.18    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: U 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 1:07.83        2008 Tal Shpaizer                               
          NE: N 1:06.23        2000 Andrea Yttre                               
        MEET: M 1:06.23        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              1:11.00    1:09.96   17  
      32.30   37.66                                                
  2 Williams, Melinda B       29 BC-NE                1:15.55    1:14.51   15  
      35.15   39.36                                                
  3 Turner, Betsy             26 VMST-VA              1:16.59    1:14.66   14  
      34.91   39.75                                                
  4 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR              1:14.38    1:16.91   13  
      34.76   42.15                                                
  5 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               1:18.00    1:18.35   12  
      36.81   41.54                                                
  6 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              1:17.04    1:18.47   11  
    1:18.47                                                        
  7 Wolf, Jenny               28 ABC-NE               1:30.00    1:20.09   10  
      37.49   42.60                                                
  8 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              1:27.53    1:26.46    9  
      40.15   46.31                                                
  9 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              1:42.00    1:39.66    8  
      47.33   52.33                                                
 
Event 5  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.11   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: U 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:08.11        1999 Andrea Luallen-Scholz                      
          NE: N 1:09.24        2000 Brandy Hugo                                
        MEET: M 1:09.24        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              1:11.00    1:10.38   17  
      33.02   37.36                                                
  2 McCusker, Jill C          30 SSHY-NE              1:33.87    1:31.30   15  
      42.66   48.64                                                
  3 Boucher, Ilene            30 ABC-NE               1:48.54    1:49.28   14  
      51.37   57.91                                                
  4 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:52.00    1:54.88   13  
      52.59 1:02.29                                                
 
Event 5  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: U 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:08.78        2001 Andrea Luallen                             
          NE: N 1:08.07        2000 Brandy Hugo                                
        MEET: M 1:06.73        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Handren, Rachel A         35 CMSC-NE              1:13.70    1:14.37   17  
      34.05   40.32                                                
  2 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              1:32.99    1:38.63   15  
      44.72   53.91                                                
  3 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE               1:38.00    1:41.44   14  
      41.63   59.81                                                
 
Event 5  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:06.07        2001 Beth Baker                                 
          NE: N 1:12.75        2000 Cheryl Kupan                               
        MEET: M 1:12.75        2008 Cheryl Kupan                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:09.22    1:07.09M  17  
      31.09   36.00                                                
  2 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               1:15.00    1:13.13   15  
      34.92   38.21                                                
  3 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE              1:11.50    1:15.58   14  
      34.57   41.01                                                
  4 Bongiovi, Lisa A          44 WMW-NE               1:28.00    1:24.66   13  
      38.79   45.87                                                
  5 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              1:26.00    1:28.14   12  
      39.84   48.30                                                
  6 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:25.43    1:29.25   11  
      41.11   48.14                                                
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/12/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 1:03.96  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:15.55        2002 Katherine Branch                           
          NE: N 1:12.82        2000 Patricia Sullivan                          
        MEET: M 1:03.96        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV              1:14.50    1:10.22Z  17  
      32.61   37.61                                                
  2 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              1:17.00    1:17.10   15  
      36.35   40.75                                                
  3 Roy, Michele M            46 MAMA-NE              1:18.06    1:18.41   14  
      36.79   41.62                                                
  4 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE              1:38.00    1:34.49   13  
      45.47   49.02                                                
  5 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               1:55.60    1:59.39   12  
      54.71 1:04.68                                                
  6 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              1:51.20    1:59.77   11  
      56.88 1:02.89                                                
  7 Balles, Kathy M           47 ABC-NE               2:03.25    2:08.11   10  
      59.81 1:08.30                                                
 
Event 5  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.50    7/3/2010 JUDITH HATTLE, GBR                         
        NATL: U 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:16.63        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:17.41        2000 Katherine Branch                           
        MEET: M 1:17.01        2009 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              1:17.01    1:17.99   17  
      36.28   41.71                                                
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:19.20    1:19.22   15  
      36.31   42.91                                                
  3 Litman, Jill              54 MAMA-NE              1:36.44    1:36.52   14  
      44.59   51.93                                                
  4 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               2:19.33    2:26.65   13  
    1:11.69 1:14.96                                                
 
Event 5  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:34.65        2003 Susan Yeomans                              
          NE: N 1:29.29        2000 Nancy Johnston                             
        MEET: M 1:31.51        2008 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               1:22.00    1:20.88M  17  
      38.27   42.61                                                
  2 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              1:30.00    1:28.37N  15  
      40.19   48.18                                                
  3 Carstens, Linda           58 MIT-NE               1:38.00    1:43.89   14  
      48.07   55.82                                                
  4 Sherwood, Kelly           57 MESC-NE              2:05.00    2:02.26   13  
      55.82 1:06.44                                                
 
Event 5  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: U 1:19.38   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 1:41.74        2000 Margit Jebe                                
          NE: N 1:42.67        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:42.67        1998 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              1:57.13    2:00.64   17  
      56.86 1:03.78                                                
 
Event 5  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:54.58        2005 Susan Livingston                           
          NE: N 1:50.61        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:54.58        2005 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               2:04.50    2:04.48   17  
      59.84 1:04.64                                                
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              2:05.00    2:10.32   15  
      59.55 1:10.77                                                
 
Event 6  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
        ZONE: Z 57.31        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 57.20        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 58.37        2008 Sean Hannan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                57.99      58.42   17  
      27.23   31.19                                                
  2 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE                57.00    1:04.57   15  
      30.64   33.93                                                
  3 Stiles, David E           20 MAMA-NE              1:07.00    1:07.80   14  
      31.86   35.94                                                
  4 Seeley, Patrick C         24 CMSC-NE              1:10.00    1:08.38   13  
      31.53   36.85                                                
 
Event 6  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.92  12/12/2009 DANIEL BELINI, BRA                           
        NATL: U 53.82  11/15/2008 JEFF DASH                                    
        ZONE: Z 54.98        2000 Curtis Sawin                                 
          NE: N 54.83        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 54.83        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                59.71      58.71   17  
      27.05   31.66                                                
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              1:01.03    1:00.51   15  
      28.27   32.24                                                
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE                59.00    1:01.76   14  
      28.57   33.19                                                
  4 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE                59.87    1:02.25   13  
      20.26   41.99                                                
  5 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                1:04.00    1:05.76   12  
      30.39   35.37                                                
  6 Brittan, Daniel           29 GBM-NE               1:06.10    1:08.21   11  
      31.75   36.46                                                
  7 Buckland, John            29 BUMS-NE                   NT    1:09.72   10  
      31.76   37.96                                                
 
Event 6  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.64   5/31/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                          
        NATL: U 54.10   11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        ZONE: Z 56.08        2001 Curtis Sawin                                 
          NE: N 58.24        2000 Brian Wisniewski                             
        MEET: M 58.24        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE               1:04.00    1:00.45   17  
      28.53   31.92                                                
  2 Caines, Eric              30 BC-NE                1:07.11    1:04.80   15  
      30.60   34.20                                                
  3 Wignall, Simon M          34 MESC-NE              1:11.55    1:13.71   14  
      33.70   40.01                                                
  4 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE              1:10.00    1:25.14   13  
      37.22   47.92                                                
  5 Rose, Bruce E             32 MAMA-NE              1:30.00    1:33.73   12  
      44.50   49.23                                                
 
Event 6  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.56   4/29/2010 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: U 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
        ZONE: Z 56.32        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 55.85        2000 Jim Harvey                                   
        MEET: M 55.85        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               1:08.66    1:07.18   17  
      30.85   36.33                                                
  2 Dornaus, David            36 UCLB-NE              1:02.00    1:07.53   15  
      30.88   36.65                                                
  3 Reese, Jeff J             35 YNS-NE               1:25.44    1:24.15   14  
      37.49   46.66                                                
  4 Cochran-Boucher, Michael  39 GSP-NE               2:00.00    1:47.78   13  
      47.04 1:00.74                                                
 
Event 6  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 56.99        2008 Chris Stevenson                              
          NE: N 55.82        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.82        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             43 VMST-VA              1:03.18    1:03.90   17  
      29.90   34.00                                                
  2 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ               1:02.00    1:04.41   15  
      29.57   34.84                                                
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE              1:07.84    1:07.09   14  
      31.03   36.06                                                
  4 Theroux, Trent            43 SWMR-NE              1:11.00    1:10.39   13  
      32.92   37.47                                                
  5 Zola, Brett G             43 GBM-NE               1:09.40    1:14.15   12  
      33.20   40.95                                                
  6 Klipp, Jondavid           44 FISH-MR              1:24.00    1:29.85   11  
      43.48   46.37                                                
 
Event 6  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: U 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
        ZONE: Z 58.60        2009 William Segal                                
          NE: N 59.22        2000 Glenn Dixon                                  
        MEET: M 57.58        2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                57.50      57.37M  17  
      26.70   30.67                                                
  2 Segal, Willaim            46 JAM-NJ               1:00.19    1:00.37   15  
      28.31   32.06                                                
  3 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                59.90    1:00.38   14  
      27.90   32.48                                                
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              1:03.50    1:00.74   13  
      28.72   32.02                                                
  5 Pride, Douglas M          47 MESC-NE              1:02.00    1:01.42   12  
      27.85   33.57                                                
  6 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               1:00.78    1:05.95   11  
      30.57   35.38                                                
  7 White, Darwin W           46 GBM-NE               1:07.20    1:08.25   10  
      31.80   36.45                                                
  8 Cook, Michael A           48 TRIY-NE              1:17.45    1:23.87    9  
      36.59   47.28                                                
  9 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:25.00    1:23.90    8  
      36.54   47.36                                                
 10 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:39.45    1:36.38    7  
      47.16   49.22                                                
 11 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              1:50.00    1:48.71    6  
      46.74 1:01.97                                                
 12 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              1:55.00    1:54.43    5  
      52.72 1:01.71                                                
 
Event 6  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: U   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                
        ZONE: Z 1:00.50        2005 Greg Shaw                                  
          NE: N 1:00.27        2000 Fritz Homans                               
        MEET: M 1:00.27        2008 Fritz Homans                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David A             50 SWMR-NE              1:15.00    1:06.44   17  
      31.98   34.46                                                
  2 Crockett, Sean S          52 WSSC-NE              1:05.00    1:07.57   15  
      31.27   36.30                                                
  3 Borderies, Pascal         51 CHEL-MR              1:08.43    1:08.69   14  
      33.41   35.28                                                
  4 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               1:15.90    1:14.37   13  
      34.54   39.83                                                
  5 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:16.45    1:16.73   12  
      35.88   40.85                                                
  6 Richardson, Larry         51 CMSC-NE              1:22.00    1:17.49   11  
      36.19   41.30                                                
  7 Gale, John A              54 MESC-NE              1:41.08    1:38.12   10  
      45.95   52.17                                                
  8 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:46.21    1:43.15    9  
      48.58   54.57                                                
 
Event 6  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: U 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
        ZONE: Z 1:06.63        2004 Tom Geiman                                 
          NE: N 1:00.35        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:00.35        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             56 NEM-NE               1:04.00    1:06.46Z  17  
      31.42   35.04                                                
  2 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              1:15.00    1:14.58   15  
      34.94   39.64                                                
  3 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:28.00    1:27.66   14  
      41.43   46.23                                                
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              1:28.24    1:28.39   13  
      40.42   47.97                                                
  5 Skolnick, Stewart         56 CONN-CT              1:58.00    1:55.24   12  
      55.53   59.71                                                
 
Event 6  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   4/17/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: U 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
        ZONE: Z 1:09.98        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 1:05.57        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 1:05.57        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE               1:20.00    1:15.33   17  
      35.16   40.17                                                
  2 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               1:19.53    1:22.74   15  
      37.26   45.48                                                
  3 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              1:42.57    1:40.47   14  
      48.96   51.51                                                
 
Event 6  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                          
        NATL: U 1:08.36   12/5/2009 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 1:19.32        2009 Avraham Melamed                            
          NE: N 1:19.65        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:19.65        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               1:24.00    1:24.88   17  
      38.98   45.90                                                
  2 Kronfeld, Louis R         67 TRIY-NE              1:25.00    1:29.25   15  
      40.81   48.44                                                
  3 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE              1:25.00    1:33.53   14  
      39.79   53.74                                                
  4 Baxter, David C           66 ABC-NE               1:46.00    1:44.58   13  
      49.29   55.29                                                
 
Event 6  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.91   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
        ZONE: Z 1:42.05        2009 Joseph Bolze                               
          NE: N 1:35.30        2000 William Jones                              
        MEET: M 1:42.20        2009 Larry Dunham                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               1:43.50    1:44.61   17  
      48.96   55.65                                                
 
Event 7  Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
        ZONE: Z 2:51.42        2004 Jane Humphries                             
          NE: N 2:42.47        2000 Blair Negron                               
        MEET: M 2:42.47        2008 Blair Negron                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              3:00.00    3:08.80   17  
      41.54   46.92   49.59   50.75                                
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              3:25.00    3:23.67   15  
      47.69   52.11   52.39   51.48                                
 
Event 7  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.29  10/24/2009 KATIE HENDERSON, GBR                       
        NATL: U 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
        ZONE: Z 2:52.65        2001 Jennifer Clarkson                          
          NE: N 2:35.66        2000 Andrea Packard                             
        MEET: M 2:35.66        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE              2:50.00    2:52.21Z  17  
      38.93   42.91   55.40   34.97                                
  2 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              3:10.00    3:04.81   15  
      41.89   46.45   48.01   48.46                                
  3 Williams, Melinda B       29 BC-NE                3:10.90    3:05.23   14  
      42.92   47.38   48.06   46.87                                
  4 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE              3:05.00    3:12.12   13  
      42.90   48.40   49.67   51.15                                
  5 Blazek, Emily             26 GBM-NE               3:45.00    3:22.41   12  
      45.97   51.78   27.44 1:17.22                                
  6 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              3:08.20    3:22.89   11  
      45.23   49.93   52.86   54.87                                
  7 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE               3:54.10    3:33.84   10  
      48.56   53.68   55.84   55.76                                
  8 Connors, Kasia            26 GBM-NE               3:47.54    3:52.22    9  
      51.19   20.03 1:41.44   59.56                                
 
Event 7  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 2:52.64        2002 Cheryl Conlin                              
          NE: N 2:53.30        2000 Jenny Harvey                               
        MEET: M 2:53.30        2007 Jenny Harvey                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                3:00.00    2:55.03   17  
      40.17   44.65   45.32   44.89                                
  2 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              2:50.30    2:55.97   15  
      39.91   44.56   45.67   45.83                                
  3 Schott, Jennifer M        34 BC-NE                2:56.00    3:04.58   14  
      42.56   46.13   47.57   48.32                                
  4 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              3:55.00    3:48.96   13  
      53.46   58.62   58.62   58.26                                
  5 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              4:01.05    3:57.71   12  
      55.32 1:00.92 1:01.15 1:00.32                                
 
Event 7  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: U 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 2:51.13        2000 Amanda Martin                              
          NE: N 2:49.74        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 2:45.64        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               3:00.09    2:56.04   17  
      41.85   45.00   44.63   44.56                                
  2 Kjellberg, Ulrike S       35 MAMA-NE              3:13.52    3:13.59   15  
      44.53   49.14   49.32   50.60                                
 -- Camerino, Claudia         36 LANE-NE              4:00.73         DQ  
      54.52 1:01.92 1:03.23 1:02.92                                
 
Event 7  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:55.20        2004 Rebecca Kalibat                            
          NE: N 2:57.87        2000 Lissa Winstanley                           
        MEET: M 2:55.20        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               2:58.00    2:53.00Z  17  
      38.77   44.03   45.62   44.58                                
  2 Ascione, Lynn             43 BERK-NJ              3:10.00    3:12.99   15  
      43.97   48.96   46.10   53.96                                
  3 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              3:21.85    3:23.77   14  
      47.55   52.32   52.50   51.40                                
 
Event 7  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: U 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 3:07.79        2008 Vibeke Swanson                             
          NE: N 3:06.82        2000 Carla Dropo                                
        MEET: M 3:06.64        2006 Abigail Falk                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               3:15.00    3:08.14   17  
      42.87   47.74   48.37   49.16                                
  2 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              3:25.00    3:28.90   15  
      47.43   52.51   54.52   54.44                                
  3 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               3:30.00    3:29.63   14  
      47.58   54.08   55.23   52.74                                
  4 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE               3:49.54    3:47.50   13  
      52.25   56.88   58.93   59.44                                
  5 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               3:47.43    3:51.51   12  
      50.22 1:00.75 1:01.65   58.89                                
  6 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              4:30.00    4:07.50   11  
      57.16 1:01.19 1:05.15 1:04.00                                
 
Event 7  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.69   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 2:57.11   12/7/2008 JENNY COOK                                 
        ZONE: Z 3:07.45        2002 Dot Munger                                 
          NE: N 3:02.67        2000 Karen Mareb                                
        MEET: M 3:02.67        2008 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE              4:09.90    4:07.41   17  
      56.10 1:02.81 1:05.47 1:03.03                                
  2 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               4:20.00    4:33.48   15  
    1:04.17 1:10.81 1:13.18 1:05.32                                
 
Event 7  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN, USA                        
        NATL: U 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
        ZONE: Z 3:19.64        2007 Danielle Ogier                             
          NE: N 3:15.58        2000 Barbara Hummel                             
        MEET: M 3:15.58        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         58 UVRA-NE              3:22.00    3:26.38   17  
      44.96   51.01   54.55   55.86                                
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:33.00    3:38.86   15  
      49.64   54.40   56.11   58.71                                
  3 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              4:00.20    3:49.87   14  
      53.33   59.00 1:01.83   55.71                                
  4 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              3:52.00    3:54.44   13  
      53.95 1:01.05 1:00.38   59.06                                
 
Event 7  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 3:35.00        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 3:35.00        2000 Kathy Slifer                               
        MEET: M 3:35.00        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              4:17.52    4:06.91   17  
      56.58 1:03.17 1:05.06 1:02.10                                
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:19.91    4:21.10   15  
    1:00.14 1:06.69 1:07.86 1:06.41                                
  3 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              4:30.00    4:31.60   14  
    1:05.31 1:07.68 1:09.55 1:09.06                                
  4 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               5:00.00    5:17.40   13  
    1:12.17 1:23.05 1:23.33 1:18.85                                
 
Event 7  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: U 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 4:10.63        2008 Betsy Durrant                              
          NE: N 3:57.54        2000 Aagje Caron                                
        MEET: M 3:57.54        2007 Aagje Caron                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG              3:48.01    3:51.08M  17  
      53.25   59.79   59.51   58.53                                
  2 Caron, Aagje              69 GBM-NE               4:16.60    4:15.68   15  
    1:00.60 1:04.42 1:06.03 1:04.63                                
  3 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                4:30.00    4:34.62   14  
    1:04.45 1:10.36 1:11.84 1:07.97                                
 
Event 7  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: U 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 3:51.22        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 5:03.78        2000 Barbara Boley                              
        MEET: M 5:13.46        2000 Joan McIntyre                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              4:59.54    5:25.28   17  
    1:15.85 1:23.22 1:24.13 1:22.08                                
 
Event 7  Women 85-89 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.65   3/15/2008 DOROTHY WILLIAMS, GBR                      
        NATL: U 5:46.07   12/8/2007 MARIANNA BERKLEY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlow, Norma             85 WMW-NE               6:30.27    6:34.89   17  
      55.00   31.23 1:17.69 3:50.97                                
 
Event 8  Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
        ZONE: Z 2:42.10        1996 Richard Slawinski                          
          NE: N 2:29.03        2000 Kyle McElroy                               
        MEET: M 2:24.13        2006 Elliot Ptasnik                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              2:28.32    2:46.18   17  
      29.19   23.55   16.15 1:37.29                                
 
Event 8  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: U 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
        ZONE: Z 2:23.21        2004 Steven Joe                                 
          NE: N 2:21.29        2000 Audy Oktavian                              
        MEET: M 2:22.02        2009 Kyle Deery                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kyle B             26 SYSM-FL              2:28.00    2:27.95   17  
      33.64   37.77   38.24   38.30                                
  2 Martinez Quintanilla, Jo  29 UNAT-NE              2:30.00    2:31.21   15  
      34.24   38.17   38.68   40.12                                
  3 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE              2:20.69    2:34.99   14  
      34.32   38.80 1:21.87                                        
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:45.55    2:48.05   13  
      38.86   42.96   43.18   43.05                                
  5 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              2:57.00    2:54.05   12  
      41.24 1:29.67   43.14                                        
  6 J. Dan, Buckland          29 BUMS-NE              3:00.00    2:54.96   11  
      40.17   45.21   45.24   44.34                                
  7 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              2:47.43    2:56.45   10  
      38.86   44.08   46.54   46.97                                
  8 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              3:03.11    3:07.40    9  
      40.24   46.17   49.58   51.41                                
 
Event 8  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.58   2/13/2010 HIROYUKI KOSAKA, JPN                       
        NATL: U 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 2:26.21        2005 Stephan Joe                                
          NE: N 2:21.42        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 2:24.40        2006 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              2:42.00    2:35.23   17  
      36.18   39.48   39.95   39.62                                
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE              2:42.48    2:43.90   15  
      36.25   40.49   42.66   44.50                                
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE              2:59.99    2:51.66   14  
      39.93   43.17   44.70   43.86                                
  4 Wignall, Simon M          34 MESC-NE              2:50.00    2:53.56   13  
      40.08   44.80   45.15   43.53                                
  5 Abreu, Joel               30 BCTM-MR              3:05.24    2:59.09   12  
      41.60   46.15   45.02   46.32                                
  6 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE              2:50.00    3:07.38   11  
      41.72   47.35   50.21   48.10                                
  7 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              3:31.22    3:26.73   10  
      45.96   51.42   54.44   54.91                                
 
Event 8  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: U 2:16.66   12/6/2009 STEVE WEST                                 
        ZONE: Z 2:17.96        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 2:24.65        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 2:29.45        2009 Rob Butcher                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean M            35 MESC-NE              3:02.21    2:59.56   17  
                              45.28                                
  2 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:15.00    3:09.78   15  
      44.71   48.90   48.90   47.27                                
  3 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:57.13    3:31.25   14  
      48.39   53.52   55.27   54.07                                
 
Event 8  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.95  12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: U 2:16.03   12/6/2009 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 2:30.82        2002 Greg Oxley                                 
          NE: N 2:32.82        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:32.82        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Albert J          40 SWMR-NE              2:50.00    2:43.53   17  
      37.12   21.39 1:03.06   41.96                                
  2 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              3:00.34    2:55.59   15  
      39.82   44.99   43.98   46.80                                
  3 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              3:10.00    3:04.68   14  
      41.04   46.37   48.42   48.85                                
  4 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               3:10.00    3:05.23   13  
      42.40   46.86   47.71   48.26                                
  5 Bell, Richard J           41 MESC-NE              3:08.77    3:06.67   12  
      43.05   48.13   49.08   46.41                                
  6 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:12.00    3:09.80   11  
      43.87   48.05   48.30   49.58                                
  7 Kelly, Paul               43 BUMS-NE              3:22.00    3:38.08   10  
      47.53   15.44   42.97 1:52.14                                
 
Event 8  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: U 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
        ZONE: Z 2:30.67        2007 Glenn Mills                                
          NE: N 2:35.04        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:35.04        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Jim               47 LANE-NE              2:51.35    2:57.15   17  
      40.25   45.00   45.79   46.11                                
  2 Harris, Mark              48 CONN-CT              2:56.50    3:00.17   15  
      39.16   44.88   47.43   48.70                                
  3 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              3:15.00    3:03.65   14  
      42.20   46.49   49.53   45.43                                
  4 Brown, Phil               49 SSHY-NE              3:15.00    3:05.12   13  
      43.09   47.78   48.38   45.87                                
  5 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              3:12.59    3:08.72   12  
      42.88   48.82   49.04   47.98                                
  6 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              3:30.00    3:25.22   11  
      48.77   53.11   51.94   51.40                                
  7 Roth, Douglas             49 MESC-NE              3:31.79    3:27.46    9.5
    1:42.89 1:44.57                                                
  7 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              3:15.50    3:27.46    9.5
      47.52   51.95   54.24   53.75                                
  9 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              3:25.40    3:27.49    8  
      46.46   52.30   54.79   53.94                                
 10 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              3:45.00    3:38.74    7  
      48.93   55.26   57.90   56.65                                
 11 Sanda, Martin             49 BUMS-NE              3:55.00    3:52.88    6  
      52.72   58.75 1:00.00 1:01.41                                
 
Event 8  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: U 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG                              
        ZONE: Z 2:32.78        2008 Benn Doyle                                 
          NE: N 2:48.46        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:34.01        2009 Benn Doyle                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ               2:37.00    2:36.95   17  
      34.82   39.73   41.01   41.39                                
  2 Cote, David A             50 SWMR-NE              3:10.00    2:50.91   15  
      41.92   43.31   43.08   42.60                                
  3 Goos, Samuel D            51 ABC-NE               3:10.00    3:06.72   14  
      41.22   45.98   48.70   50.82                                
  4 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              3:11.42    3:08.28   13  
      43.31   48.02   48.56   48.39                                
  5 Barth, Ed J               52 AAC-NE               3:30.00    3:25.18   12  
      45.63   52.55   53.88   53.12                                
  6 Gordon, Peter R           50 UCLB-NE              3:15.00    3:26.67   11  
      46.82   51.61   54.42   53.82                                
  7 Edelman, Paul T           54 ABC-NE               3:21.23    3:27.50   10  
      47.20   52.84   53.72   53.74                                
  8 Murray, Kyle              51 GBM-NE               3:46.00    3:41.51    9  
  9 Colby, Richard J          52 BGSC-NE              3:42.00    3:48.00    8  
    1:56.61   23.13   27.81 1:00.45                                
 
Event 8  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: U 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 2:54.17        2004 Daniel Rogacki                             
          NE: N 2:50.29        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:35.57        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack R            59 1776-DV              3:05.00    3:08.23   17  
      40.89   48.00   49.45   49.89                                
  2 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               3:21.23    3:20.36   15  
      47.26   51.03   51.84   50.23                                
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              3:27.27    3:31.27   14  
      45.44   53.59   55.90   56.34                                
  4 Garbero, Armando          56 ABC-NE               4:25.00    4:35.93   13  
    1:12.12   50.91   17.22 2:15.68                                
 
Event 8  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND                              
        ZONE: Z 3:07.28        2002 Raymond Loewe                              
          NE: N 2:59.73        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 3:04.66        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              2:50.67    2:52.88M  17  
      39.82   44.11   44.67   44.28                                
  2 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE               3:15.00    3:00.64M  15  
      40.62   46.45 1:33.57                                        
  3 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              3:10.10    3:08.56   14  
      43.95   48.37   48.17   48.07                                
  4 Myers, Richard H          63 OAKY-NE              3:17.00    3:18.63   13  
      44.34   50.84   52.26   51.19                                
  5 Geoghegan, William        60 CONN-CT              3:25.00    3:22.42   12  
      46.80   51.93   52.50   51.19                                
  6 White, Ken E              60 YNS-NE               3:45.00    3:41.26   11  
      49.89   56.45   57.06   57.86                                
  7 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              3:28.00    3:44.71   10  
      49.92   59.46 1:01.32   54.01                                
  8 Forbes, Michael J         60 SCY-NE               4:00.00    3:48.10    9  
      51.48   57.99 1:02.39   56.24                                
 
Event 8  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST, USA                         
        NATL: U 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST                              
        ZONE: Z 3:11.31        2007 Raymond Loewe                              
          NE: N 3:12.86        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 3:20.13        2006 Michael Laux                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bump, Ben                 67 WMW-NE               3:35.00    3:38.07   17  
      50.22   56.23   57.68   53.94                                
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE               3:58.00    3:55.45   15  
      53.52 1:00.39 1:01.00 1:00.54                                
  3 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              4:07.79    3:59.05   14  
      51.41 1:00.25 2:07.39                                        
  4 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              4:01.00    4:06.86   13  
      54.86 1:03.83 2:00.26    7.91                                
 
Event 9  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 1:01.74   12/6/2009 KARA DENBY                                 
        ZONE: Z 1:07.56        2008 Shana Welch                                
          NE: N 1:07.38        2000 Elizabeth Mancuso                          
        MEET: M 1:07.38        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                1:10.00    1:13.53   17  
      33.84   39.69                                                
  2 Los, Cristina             22 CMSC-NE              1:31.35    1:15.77   15  
      37.21   38.56                                                
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              1:25.00    1:23.36   14  
      38.08   45.28                                                
  4 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              1:24.01    1:23.48   13  
      36.92   46.56                                                
  5 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:24.46    1:23.59   12  
      35.98   47.61                                                
  6 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR              1:23.00    1:23.71   11  
  7 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE               1:45.00    1:39.62   10  
      43.47   56.15                                                
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.49   5/22/2010 LINDA LUND, DEN                            
        NATL: U 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:09.69        2005 Jennifer Tweedie                           
          NE: N 1:07.44        2000 Jessica Knight                             
        MEET: M 1:07.44        2009 Jessica Knight                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parent, Allyson           25 YNS-NE               1:03.00    1:10.04   17  
      32.17   37.87                                                
  2 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              1:06.60    1:10.54   15  
  3 Alcaide, Katrine          29 MESC-NE              1:13.76    1:10.85   14  
      32.99   37.86                                                
  4 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE              1:15.00    1:12.06   13  
      32.06   40.00                                                
  5 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE              1:12.30    1:12.53   12  
      35.33   37.20                                                
  6 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              1:11.45    1:12.58   11  
      33.89   38.69                                                
  7 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               1:18.00    1:15.33   10  
      35.24   40.09                                                
  8 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE              1:10.00    1:15.34    9  
      35.01   40.33                                                
  9 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              1:25.69    1:18.39    8  
      38.82   39.57                                                
 10 Wolf, Jenny               28 ABC-NE               1:22.98    1:19.57    7  
 11 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR              1:20.00    1:22.95    6  
      37.65   45.30                                                
 12 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE              1:20.00    1:23.20    5  
      41.21   41.99                                                
 13 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              1:23.00    1:23.32    4  
 14 Card, Carrie              28 UNAT-NE              1:28.00    1:26.90    3  
 15 Lin, Helen                26 NEM-NE               1:33.91    1:32.68    2  
      44.21   48.47                                                
 16 Connors, Kasia            26 GBM-NE               1:35.97    1:37.04    1  
      45.36   51.68                                                
 17 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              2:45.00    2:00.58  
    1:00.61   59.97                                                
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.55   2/13/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:10.46        1999 Andrea Luallen-Scholz                      
          NE: N 1:11.21        2000 Adrienne Benz                              
        MEET: M 1:11.21        2009 Adrienne Benz                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              1:12.24    1:12.23   17  
      33.31   38.92                                                
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               1:14.12    1:12.43   15  
      33.88   38.55                                                
  3 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              1:14.10    1:15.14   14  
      34.82   40.32                                                
  4 Hunnewell, Becky J        30 CMSC-NE              1:30.00    1:15.77   13  
      34.59   41.18                                                
  5 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                1:15.00    1:16.38   12  
      35.73   40.65                                                
  6 Schott, Jennifer M        34 BC-NE                1:14.00    1:16.82   11  
      35.48   41.34                                                
  7 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE              1:27.00    1:23.75   10  
      37.76   45.99                                                
  8 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              1:51.00    1:26.21    9  
      39.54   46.67                                                
  9 Rauzin, Ivy               32 BCTM-MR              1:43.82    1:41.36    8  
      46.27   55.09                                                
 10 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              1:42.76    1:43.97    7  
      51.62   52.35                                                
 11 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:43.79    1:45.34    6  
      51.08   54.26                                                
 12 Boucher, Ilene            30 ABC-NE               1:38.71    1:45.65    5  
      52.54   53.11                                                
 13 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              1:55.29    1:46.76    4  
      52.08   54.68                                                
 14 Rounds, Ellie             34 LANE-NE              1:57.27    1:51.49    3  
      54.70   56.79                                                
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: U 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
        ZONE: Z 1:09.59        2002 Fall Willeboordse                          
          NE: N 1:10.18        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 1:07.67        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               1:13.13    1:13.33   17  
      34.90   38.43                                                
  2 Sweetser, Stacy L         35 GSP-NE               1:14.02    1:14.71   15  
      35.99   38.72                                                
  3 Baker, Sarah H            36 GBM-NE               1:30.00    1:15.57   14  
      36.14   39.43                                                
  4 Handren, Rachel A         35 CMSC-NE              1:16.29    1:18.59   13  
      36.25   42.34                                                
  5 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE              1:24.00    1:22.98   12  
  6 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               1:42.02    1:30.04   11  
      42.68   47.36                                                
  7 Fair, Karen M             36 MAMA-NE              1:52.00    1:30.30   10  
      40.53   49.77                                                
  8 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE              1:40.00    1:36.48    9  
      46.04   50.44                                                
  9 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               1:38.93    1:42.62    8  
      50.02   52.60                                                
 10 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE              1:56.00    1:52.83    7  
      49.60 1:03.23                                                
 
Event 9  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:08.49        2009 Fall Willeboordse                          
          NE: N 1:13.66        2000 Roma Hunter                                
        MEET: M 1:13.66        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:08.49    1:08.87M  17  
      31.33   37.54                                                
  2 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               1:15.07    1:13.04N  15  
      34.93   38.11                                                
  3 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               1:19.00    1:15.52   14  
      35.65   39.87                                                
  4 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               1:15.00    1:15.70   13  
      33.72   41.98                                                
  5 Griesbauer, Dede T        40 UCLB-NE              1:25.00    1:16.68   12  
      37.48   39.20                                                
  6 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE              1:13.50    1:18.26   11  
      34.71   43.55                                                
  7 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE              1:16.00    1:18.52   10  
      36.90   41.62                                                
  8 Ascione, Lynn             43 BERK-NJ              1:24.70    1:22.80    9  
      39.30   43.50                                                
  9 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:26.09    1:24.12    8  
      39.55   44.57                                                
 10 Bongiovi, Lisa A          44 WMW-NE               1:28.00    1:25.57    7  
      40.24   45.33                                                
 11 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              1:28.00    1:27.06    6  
      36.21   50.85                                                
 12 Zorn, Jennifer L          44 GBM-NE               1:25.00    1:31.51    5  
      37.86   53.65                                                
 13 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              1:34.31    1:31.65    4  
 14 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              1:35.44    1:37.00    3  
      45.94   51.06                                                
 15 Camesano, Lisa            40 BUMS-NE              1:40.00    1:45.29    2  
      50.18   55.11                                                
 16 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE              1:52.00    1:47.10    1  
      52.67   54.43                                                
 17 Curko, Sandy              40 CMSC-NE              2:00.00    1:53.61  
      53.18 1:00.43                                                
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:10.47        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 1:14.84        2000 Gayle Wettach                              
        MEET: M 1:05.75        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               1:15.00    1:16.27   17  
      34.85   41.42                                                
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE               1:20.00    1:19.40   15  
      36.72   42.68                                                
  3 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              1:20.00    1:19.61   14  
      37.39   42.22                                                
  4 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              1:20.00    1:20.18   13  
  5 Tetreault, Kathleen H     49 HLPT-NE              1:16.00    1:20.44   12  
      38.30   42.14                                                
  6 Roy, Michele M            46 MAMA-NE              1:18.81    1:20.93   11  
      38.30   42.63                                                
  7 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               1:22.50    1:23.38   10  
  8 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              1:29.86    1:32.31    9  
      42.86   49.45                                                
  9 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE               1:34.00    1:35.28    8  
      45.11   50.17                                                
 10 Zonis, Beth E             49 MAMA-NE              1:35.00    1:36.22    7  
      46.97   49.25                                                
 11 Zraket, Lisa              46 YNS-NE               1:42.00    1:38.61    6  
      47.22   51.39                                                
 12 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                1:45.00    1:40.27    5  
      52.23   48.04                                                
 13 Harvey, Lori              45 DUX-NE               1:48.00    1:42.83    4  
      47.96   54.87                                                
 14 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              1:45.71    1:46.11    3  
      27.32 1:18.79                                                
 15 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE               1:47.91    1:50.66    2  
      55.59   55.07                                                
 16 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              2:10.00    1:53.22    1  
 17 Balles, Kathy M           47 ABC-NE               1:55.44    2:01.30  
      56.42 1:04.88                                                
 
Event 9  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.22    8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 1:11.67   12/6/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
        ZONE: Z 1:18.97        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:15.24        2000 Gayle Wettach                              
        MEET: M 1:14.78        2003 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE               1:24.00    1:19.29   17  
  2 Estel, Beth A             54 GSP-NE               1:30.00    1:23.74   15  
      40.19   43.55                                                
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               1:21.52    1:23.86   14  
  4 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:22.09    1:24.83   13  
  5 Holland-Dufault, Gail M   52 GDYM-NE              1:28.69    1:32.08   12  
      44.80   47.28                                                
  6 Cole, Karen               52 GSP-NE               1:35.00    1:37.81   11  
      46.00   51.81                                                
  7 Ruggiero, Terri           50 NEM-NE               1:37.00    1:38.48   10  
      46.70   51.78                                                
  8 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              2:30.10    1:51.12    9  
      53.79   57.33                                                
 
Event 9  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:31.21        2009 Heidi Remak-Ziff                           
          NE: N 1:16.55        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:16.55        2009 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE              1:33.00    1:32.31   17  
      42.40   49.91                                                
  2 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              1:43.83    1:44.44   15  
      52.52   51.92                                                
  3 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE              1:38.00    1:45.69   14  
      48.72   56.97                                                
  4 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               1:56.00    1:51.71   13  
      56.18   55.53                                                
 
Event 9  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: U 1:22.11  10/12/2008 RUTH SHAPS                                 
        ZONE: Z 1:28.35        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 1:22.15        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:22.15        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE              1:20.02    1:19.86U  17  
  2 Bouvrie, Alice            62 CMSC-NE              1:55.00    1:50.19   15  
      52.64   57.55                                                
  3 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              1:58.05    1:55.91   14  
      54.90 1:01.01                                                
  4 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              1:55.00    1:56.88   13  
      56.25 1:00.63                                                
  5 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               2:30.00    2:15.83   12  
      24.64 1:51.19                                                
 
Event 9  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53   9/26/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: U 1:28.09  11/16/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 1:46.03        1999 Lida Gaschke                               
          NE: N 1:28.62        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 1:47.95        2005 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG              1:41.51    1:41.27Z  17  
      49.14   52.13                                                
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              1:52.06    1:48.89   15  
      53.23   55.66                                                
  3 Foreman, Judy D           66 CMSC-NE              2:00.00    2:00.02   14  
      53.83 1:06.19                                                
  4 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              1:55.00    2:05.40   13  
      58.23 1:07.17                                                
 
Event 9  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:51.46        2008 Laura Walker                               
          NE: N 1:39.63        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:03.56        2008 Laverne Adams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              2:14.59    2:24.57   17  
    1:11.12 1:13.45                                                
 
Event 9  Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.62    5/9/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 2:10.27        2005 Cynthia Barton                             
          NE: N 2:03.88        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 2:04.82        1998 Dorothy Donnelly                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              2:06.00    2:09.88Z  17  
    1:01.59 1:08.29                                                
 
Event 10  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U   56.92   12/6/2009 LOUIS VAYO                                 
        ZONE: Z 1:01.47        2009 Val Perfanov                               
          NE: N   59.67        2000 Scott Mc Inerney                           
        MEET: M 1:00.68        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                59.99    1:01.72   16  
      29.02   32.70                                                
  1 Slesnick, Tyson W         22 BUMS-NE              1:10.50    1:01.72   16  
  3 Seeley, Patrick C         24 CMSC-NE              1:08.53    1:12.00   14  
      32.38   39.62                                                
  4 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE               1:21.87    1:12.28   13  
      33.30   38.98                                                
  5 Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE              1:07.00    1:13.28   12  
      33.75   39.53                                                
  6 Manke, Robert W           23 UVRA-NE              1:20.00    1:14.20   11  
      34.12   40.08                                                
 
Event 10  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.13    5/9/2010 YUTA SHOJI, JPN                            
        NATL: U   56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z   58.81        1999 Curtis Sawin                               
          NE: N   59.58        2000 Audy Oktavian                              
        MEET: M 1:00.19        2006 Rick Cardoso                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kyle B             26 SYSM-FL              1:04.01    1:01.30   17  
      29.40   31.90                                                
  2 Smith, Graham C           28 MIT-NE               1:00.00    1:02.41   15  
      29.41   33.00                                                
  3 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE              1:00.21    1:04.71   14  
      28.34   36.37                                                
  4 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              1:05.40    1:05.02   13  
      29.99   35.03                                                
  5 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE               1:08.50    1:05.91   12  
      29.90   36.01                                                
  6 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                1:04.00    1:06.34   11  
      30.73   35.61                                                
  7 Grilli, Luke D            25 GSP-NE               1:10.00    1:07.07   10  
      30.23   36.84                                                
  8 Johnson, Darren           29 GBM-NE               1:09.00    1:07.42    9  
      30.33   37.09                                                
  9 Buckland, John            29 BUMS-NE              1:07.00    1:10.09    8  
      31.63   38.46                                                
 10 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE              1:12.03    1:10.82    7  
      32.23   38.59                                                
 11 Wu, Jim                   28 BCTM-MR              1:15.00    1:11.52    6  
      33.06   38.46                                                
 12 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              1:10.44    1:12.51    5  
      21.30   51.21                                                
 13 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE              1:21.10    1:20.73    4  
      39.60   41.13                                                
 14 Daponte, Frank A          29 MAMA-NE              1:26.12    1:21.39    3  
      37.80   43.59                                                
 15 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              1:45.00    1:27.82    2  
      42.18   45.64                                                
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U   56.46  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z   58.62        2001 Curtis Sawin                               
          NE: N 1:00.73        2000 Brian Fehlau                               
        MEET: M 1:00.73        2004 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE               1:06.00    1:02.82   17  
      29.00   33.82                                                
  2 Brannan, Robert, Jr       34 BUMS-NE              1:10.00    1:05.84   15  
      30.17   35.67                                                
  3 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE              1:12.53    1:10.58   14  
      33.57   37.01                                                
  4 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              1:09.01    1:10.83   13  
      32.65   38.18                                                
  5 Caines, Eric              30 BC-NE                1:13.11    1:11.96   12  
      31.41   40.55                                                
  6 Boslego, Ryan             31 GBM-NE               1:08.00    1:12.27   11  
      33.36   38.91                                                
  7 Sennett, Michael A        34 LANE-NE              1:17.00    1:14.32   10  
      34.33   39.99                                                
  8 Abreu, Joel               30 BCTM-MR              1:17.77    1:17.30    9  
      37.37   39.93                                                
  9 Brotske, Gregory R        30 LANE-NE              1:20.00    1:18.29    8  
      37.20   41.09                                                
 10 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE               1:25.00    1:21.29    7  
      35.29   46.00                                                
 11 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               1:36.20    1:32.49    6  
      44.65   47.84                                                
 12 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              1:33.89    1:38.04    5  
      51.32   46.72                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.37  12/21/2009 C.SORRENTINO, ITA                            
        NATL: U 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
        ZONE: Z 56.94        2003 Ron Karnaugh                                 
          NE: N 58.36        2000 Jim Harvey                                   
        MEET: M 58.36        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE               1:05.00    1:04.74   17  
      29.92   34.82                                                
  2 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              1:06.90    1:06.69   15  
      31.44   35.25                                                
  3 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE              1:04.71    1:06.76   14  
      31.05   35.71                                                
  4 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE              1:12.32    1:12.79   13  
      33.50   39.29                                                
  5 Horst, Adam               37 BOSY-NE              1:20.07    1:13.11   12  
  6 Sharon, Gil               36 WTS-NE               1:12.08    1:13.75   11  
      34.98   38.77                                                
  7 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE              1:15.00    1:17.06   10  
      37.73   39.33                                                
  8 Mullin, Brian D           35 BC-NE                1:19.00    1:17.77    9  
      35.00   42.77                                                
  9 Bonesho, Timothy K        39 GBM-NE               1:20.33    1:19.36    8  
      35.84   43.52                                                
 10 Reese, Jeff J             35 YNS-NE               1:21.14    1:20.11    7  
      36.30   43.81                                                
 11 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE              1:40.00    1:28.36    6  
      43.37   44.99                                                
 12 White, Alan G             39 LANE-NE              1:38.72    1:44.48    5  
      50.65   53.83                                                
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: U   57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 1:01.30        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N   57.71        2000 Michael Ross                               
        MEET: M   59.78        2007 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE              1:04.86    1:04.70   17  
      30.34   34.36                                                
  2 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              1:04.99    1:05.46   15  
      30.67   34.79                                                
  3 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE              1:06.98    1:05.76   14  
      29.56   36.20                                                
  4 Holland, Dave             43 VMST-VA              1:08.88    1:07.79   13  
      31.34   36.45                                                
  5 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ               1:08.00    1:10.15   12  
      32.15   38.00                                                
  6 Griesbauer, David L       40 UCLB-NE              1:25.00    1:10.76   11  
      32.63   38.13                                                
  7 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              1:15.12    1:14.06   10  
      34.65   39.41                                                
  8 Perz, Paul M              42 LANE-NE              1:20.57    1:15.35    9  
      17.15   58.20                                                
  9 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               1:10.00    1:15.36    8  
      34.60   40.76                                                
 10 Zola, Brett G             43 GBM-NE               1:14.00    1:15.40    7  
      36.67   38.73                                                
 11 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              1:15.00    1:15.81    6  
      36.39   39.42                                                
 12 Reyes, David              43 BUMS-NE              1:21.31    1:20.54    5  
      37.88   42.66                                                
 13 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE              1:25.00    1:22.71    4  
      39.21   43.50                                                
 14 Howorth, James M          43 MAMA-NE              1:15.00    1:23.43    3  
      39.24   44.19                                                
 15 Torres, Leonardo J        40 BC-NE                1:16.09    1:23.90    2  
      38.21   45.69                                                
 16 Tripler, Christopher E    42 YNS-NE               1:31.53    1:31.62    1  
      44.63   46.99                                                
 17 Chestnut, Wendell         44 UCLB-NE              1:28.50    1:32.58  
      40.78   51.80                                                
 18 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE              1:38.29    1:33.24  
      43.71   49.53                                                
 -- Goar, Dudley C            41 ABC-NE               1:37.00         DQ  
      44.90   49.55                                                
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.13  11/29/2009 EDWIN VAN NORDEN, NED                      
        NATL: U 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
        ZONE: Z 1:02.20        2003 Greg Oxley                                 
          NE: N 1:02.66        2000 Fritz Bedford                              
        MEET: M 1:02.66        2009 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              1:05.38    1:04.27   17  
      30.47   33.80                                                
  2 Levy, Dan                 45 WM-MR                1:10.50    1:09.88   15  
      32.94   36.94                                                
  3 Brown, Phil               49 SSHY-NE              1:13.70    1:11.02   14  
      32.79   38.23                                                
  4 White, Darwin W           46 GBM-NE               1:09.73    1:11.25   13  
      32.74   38.51                                                
  5 Coelho, David P           48 UNAT-NE              1:10.56    1:12.31   12  
      32.68   39.63                                                
  6 Koenig, Mike              45 GBM-NE               1:15.00    1:14.88   11  
      33.91   40.97                                                
  7 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              1:20.00    1:16.12   10  
      36.86   39.26                                                
  8 Barrus, Steve             46 LANE-NE              1:17.95    1:16.84    9  
      37.95   38.89                                                
  9 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              1:19.00    1:16.85    8  
      37.73   39.12                                                
 10 Matz, Michael S           49 PAFC-DV              1:15.50    1:16.90    7  
      34.05   42.85                                                
 11 Paine, Michael C          49 LANE-NE              1:20.00    1:18.04    6  
      35.68   42.36                                                
 12 Cook, Michael A           48 TRIY-NE              1:12.92    1:19.13    5  
      36.68   42.45                                                
 13 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:24.00    1:19.34    4  
      37.39   41.95                                                
 14 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:24.57    1:21.59    3  
      38.19   43.40                                                
 15 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              1:19.21    1:21.68    2  
      37.94   43.74                                                
 16 McGuill, Tom              47 AAC-NE               1:21.00    1:25.38    1  
      40.07   45.31                                                
 17 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE              1:35.00    1:38.59  
      47.33   51.26                                                
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 1:05.72        2008 Benn Doyle                                 
          NE: N 1:03.75        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:03.75        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE               1:07.00    1:07.48   17  
      30.97   36.51                                                
  2 Coffey, Tom               50 CONN-CT              1:12.58    1:12.61   15  
      35.81   36.80                                                
  3 Crockett, Sean S          52 WSSC-NE              1:12.00    1:13.09   14  
      33.72   39.37                                                
  4 Borderies, Pascal         51 CHEL-MR              1:12.85    1:14.47   13  
      35.78   38.69                                                
  5 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               1:23.00    1:15.52   12  
      35.47   40.05                                                
  6 Syphers, Dale A           54 MESC-NE              1:20.00    1:16.95   11  
      35.82   41.13                                                
  7 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE              1:20.00    1:17.23   10  
      34.98   42.25                                                
  8 Richardson, Larry         51 CMSC-NE              1:25.00    1:17.30    9  
      36.23   41.07                                                
  9 Wright, Will              50 MAMA-NE              1:21.06    1:18.61    8  
      36.81   41.80                                                
 10 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:18.36    1:19.69    7  
      40.17   39.52                                                
 11 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE              1:21.58    1:20.58    6  
      36.21   44.37                                                
 12 O'Brien, David P          54 LANE-NE              1:24.00    1:24.01    5  
      39.89   44.12                                                
 13 Edelman, Paul T           54 ABC-NE               1:29.60    1:27.01    4  
      45.36   41.65                                                
 14 Callahan, Peter           51 ABC-NE               1:30.00    1:30.08    3  
 15 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE               1:35.00    1:30.56    2  
      43.19   47.37                                                
 16 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              1:40.00    1:32.23    1  
      42.63   49.60                                                
 17 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:35.71    1:32.98  
      46.71   46.27                                                
 18 Gale, John A              54 MESC-NE              1:46.45    1:40.26  
      46.26   54.00                                                
 19 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:27.59    2:31.61  
    1:11.61 1:20.00                                                
 -- Colby, Richard J          52 BGSC-NE              1:58.00         DQ  
      55.57   52.17                                                
 -- Alexandre, George E       52 SWMR-NE              1:36.00         DQ  
      44.95   45.10                                                
 
Event 10  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: U 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 1:07.54        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 1:03.69        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:03.48        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE               1:12.00    1:13.93   17  
      34.00   39.93                                                
  2 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              1:18.00    1:23.37   15  
      37.69   45.68                                                
  3 Miller, Steve             56 GBM-NE               1:23.00    1:25.58   14  
      41.22   44.36                                                
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               1:25.61    1:26.46   13  
      42.97   43.49                                                
  5 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:28.00    1:26.62   12  
      43.53   43.09                                                
  6 Blair, Tripp              56 AAC-NE               1:28.50    1:28.10   11  
      41.67   46.43                                                
  7 Jaye, David               57 UCLB-NE              1:35.56    1:31.87   10  
      44.82   47.05                                                
  8 Garbero, Armando          56 ABC-NE               2:00.00    2:01.91    9  
    1:02.41   59.50                                                
 -- Skolnick, Stewart         56 CONN-CT              1:42.00         DQ  
      47.31   53.72                                                
 
Event 10  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.53   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: U 1:07.80   3/20/2010 GEORGE SCHMIDT                             
        ZONE: Z 1:16.66        2005 Louis Kronfeld                             
          NE: N 1:10.34        2000 Bruce Mohl                                 
        MEET: M 1:10.34        2006 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE               1:15.25    1:11.97Z  17  
      34.45   37.52                                                
  2 Burke, Jay M              60 BUMS-NE              1:25.00    1:22.72   15  
      39.94   42.78                                                
  3 Hicks, Robert C           60 MAMA-NE              1:28.00    1:28.60   14  
      42.82   45.78                                                
  4 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              1:25.00    1:28.66   13  
      44.62   44.04                                                
  5 Wright, Phil              63 SCY-NE               2:00.00    1:30.06   12  
      42.74   47.32                                                
  6 Phillips, David           62 GWDM-NE              1:28.00    1:30.15   11  
      42.15   48.00                                                
  7 Forbes, Michael J         60 SCY-NE               1:40.00    1:34.58   10  
      46.37   48.21                                                
  8 Lewis, John               64 GBM-NE               1:30.00    1:35.45    9  
      48.31   47.14                                                
  9 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              1:34.63    1:36.80    8  
      44.94   51.86                                                
 10 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              2:00.00    1:40.89    7  
      51.15   49.74                                                
 
Event 10  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 1:21.36        2009 Warner Brundage                            
          NE: N 1:15.29        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:15.29        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         67 TRIY-NE              1:20.00    1:23.63   17  
      41.95   41.68                                                
  2 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE              1:24.00    1:24.74   15  
      39.48   45.26                                                
  3 Snooks, John H            67 ABC-NE               1:29.98    1:28.26   14  
      40.84   47.42                                                
  4 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:29.00    1:33.66   13  
      42.65   51.01                                                
  5 Read, Philip              68 GBM-NE               1:45.00    1:58.82   12  
      55.16 1:03.66                                                
  6 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              2:20.00    2:10.02   11  
 
Event 10  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.73   4/19/2009 JACK KELSO, CAN                            
        NATL: U 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
        ZONE: Z 1:33.26        1999 Roger Franks                               
          NE: N 1:24.92        2000 Al Craig                                   
        MEET: M 1:24.92        1998 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              1:36.00    1:40.01   17  
      45.80   54.21                                                
  2 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               1:45.70    1:42.37   15  
      48.84   53.53                                                
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE              2:30.00    1:50.40   14  
      53.33   57.07                                                
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE               2:19.80    2:30.01   13  
    1:10.64 1:19.37                                                
  5 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              3:05.00    3:00.98   12  
    1:23.23 1:37.75                                                
 
Event 10  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 1:27.60        2007 Edward Breisacher                          
          NE: N 1:35.13        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 1:37.76        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 JCCM-NE              2:05.00    1:53.47   17  
      54.94   58.53                                                
  2 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              2:30.00    2:09.33   15  
      59.03 1:10.30                                                
  3 Arnold, Richard           78 GBM-NE               2:10.76    2:19.51   14  
    1:10.38 1:09.13                                                
 
Event 11  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 2:19.21   12/4/2009 ALEXANDRA LEE                              
        ZONE: Z 2:35.51        2004 Jane Humphries                             
          NE: N 2:28.20        2000 Tal Shpaizer                               
        MEET: M 2:28.20        2007 Tal Shpaizer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              2:30.00    2:45.32   17  
      37.69   41.74   42.75   43.14                                
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              2:55.00    2:50.03   15  
      40.73   43.19   43.67   42.44                                
 
Event 11  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: U 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
        ZONE: Z 2:25.75        2009 Tal Shpaizer                               
          NE: N 2:27.01        2000 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 2:27.01        2004 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              2:25.05    2:25.53Z  17  
      34.31   36.69 1:14.53                                        
  2 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              2:27.82    2:28.56   15  
      36.07   37.62   37.87   37.00                                
  3 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE              2:40.00    2:29.09   14  
      34.83   38.59   38.49   37.18                                
  4 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              2:39.00    2:38.75   13  
      37.81   40.14   40.20   40.60                                
  5 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              2:53.00    2:43.83   12  
      39.88   41.64   41.77   40.54                                
  6 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               2:45.00    2:44.63   11  
      40.71   41.97   40.90   41.05                                
 
Event 11  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.40  11/14/2009 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: U 2:12.47  11/22/2008 L.OBERSTAR-BROWN                           
        ZONE: Z 2:26.64        2003 Erika Hansen                               
          NE: N 2:39.49        2000 Maryellen Powers                           
        MEET: M 2:39.49        1999 Mary Ellen Powers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky J        30 CMSC-NE              2:50.00    2:32.14N  17  
      37.34   38.37   38.56   37.87                                
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               2:38.70    2:37.23M  15  
      36.78   39.77   40.45   40.23                                
  3 Stanley, Ellen            34 WSSC-NE              2:38.75    2:40.50   14  
      37.63   40.70   20.16 1:02.01                                
  4 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              3:09.00    2:54.12   13  
      42.10   42.93   44.60   44.49                                
  5 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR              2:56.00    2:55.99   12  
      42.65   44.73   45.28   43.33                                
  6 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              3:50.05    3:37.07   11  
      52.67   54.12   55.20   55.08                                
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:25.89        2001 Andrea Luallen                             
          NE: N 2:32.36        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:31.46        2004 A Luallen-Egg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE              2:58.50    2:55.94   17  
      41.94   44.57   45.42   44.01                                
  2 Perry, Dana               38 WSSC-NE              3:08.00    3:07.13   15  
      45.26   47.20   47.70   46.97                                
  3 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               3:44.46    3:42.36   14  
      55.98   56.30   55.77   54.31                                
 
Event 11  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH, USA                            
        NATL: U 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH                                 
        ZONE: Z 2:22.81        2008 Kristin Gary                               
          NE: N 2:40.69        2000 Roma Hunter                                
        MEET: M 2:40.69        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               2:35.00    2:34.42M  17  
      35.57   39.00   39.73   40.12                                
  2 Fox, Michele              41 YNS-NE               2:55.46    2:55.98   15  
      42.16   44.51   44.49   44.82                                
  3 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              3:03.00    3:01.50   14  
      42.23   45.94   47.25   46.08                                
  4 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              3:15.00    3:03.83   13  
      43.64   46.54   46.75   46.90                                
  5 Chalfin, Sonia            44 CMSC-NE              3:10.00    3:11.25   12  
      45.70   48.52   49.32   47.71                                
  6 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              3:28.09    3:21.37   11  
      47.18   50.71   52.39   51.09                                
 
Event 11  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:32.56        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:33.97        2000 Whitney Zeiger                             
        MEET: M 2:36.97        2009 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               2:44.00    2:42.00   17  
      38.05   41.40   41.62   40.93                                
  2 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              2:47.00    2:43.04   15  
      40.13   41.41   41.22   40.28                                
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE              2:30.00    2:50.10   14  
      39.65   41.83   44.10   44.52                                
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               2:56.83    2:55.69   13  
      43.01   44.84   44.52   43.32                                
  5 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV              3:00.00    3:20.97   12  
      31.14 1:06.38   52.40   51.05                                
  6 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              3:26.52    3:30.33   11  
      48.09   54.32   54.49   53.43                                
  7 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               4:06.00    4:03.56   10  
      59.50 1:00.56 1:00.41 1:03.09                                
 
Event 11  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.48   2/13/2010 NAOKO SHIDE, JPN                           
        NATL: U 2:34.24   12/4/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
        ZONE: Z 2:44.22        2009 Karen Einsidler                            
          NE: N 2:51.43        2000 Tracy Grilli                               
        MEET: M 2:51.43        2009 Tracy Grilli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              3:05.00    2:57.13   17  
      41.72   44.91   45.43   45.07                                
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              2:59.74    2:59.04   15  
      41.39   45.15   46.44   46.06                                
  3 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              3:10.00    3:07.73   14  
      45.06   47.14   47.34   48.19                                
  4 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               3:01.43    3:10.99   13  
      44.48   47.96   49.44   49.11                                
  5 Tirrell, Amanda H         50 WMW-NE               3:35.00    3:16.18   12  
      46.06   50.15   51.02   48.95                                
  6 Fries, Beth               52 MESC-NE              4:15.00    3:41.58   11  
      53.39   56.40   57.15   54.64                                
  7 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              4:22.51    3:59.93   10  
      57.05 1:01.46 1:02.63   58.79                                
  8 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               4:52.00    5:03.56    9  
                    1:20.48 2:29.06                                
 
Event 11  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:44.55        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 3:07.11        2000 Karen Bierwert                             
        MEET: M 3:07.11        2008 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               2:50.00    2:52.66M  17  
      40.41   43.47   44.82   43.96                                
  2 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG              3:15.00    3:08.38   15  
      45.94   47.81   47.88   46.75                                
  3 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              3:12.00    3:11.78   14  
      45.56 1:37.32   48.90                                        
  4 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:30.00    3:28.93   13  
      50.54   52.34   53.00   53.05                                
  5 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              3:45.87    3:37.63   12  
      51.44   56.65   56.11   53.43                                
  6 Sherwood, Kelly           57 MESC-NE              4:06.00    4:36.73   11  
    1:00.61                 1:12.81                                
 
Event 11  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 3:20.78        2007 Sue Lecarreaux                             
          NE: N 3:07.61        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 3:07.61        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE              2:58.62    3:01.93N  17  
      42.70   46.79   46.81   45.63                                
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:11.00    4:08.47   15  
      57.26 1:01.18 1:05.34 1:04.69                                
  3 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              4:10.00    4:14.86   14  
      58.85 1:06.97 1:08.24 1:00.80                                
  4 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              4:44.83    4:41.99   13  
    1:06.81 1:10.16 1:13.82 1:11.20                                
  5 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               5:45.00    4:55.39   12  
      35.79   34.02 3:45.58                                        
  6 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               5:30.00    5:28.83   11  
    1:16.78                 2:48.61                                
 
Event 11  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.59    5/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
        ZONE: Z 3:38.25        1999 Doris Steadman                             
          NE: N 3:58.36        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:56.63        1999 Ruth Morrill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              4:20.00    4:20.08   17  
    1:02.47 1:06.69 1:07.13 1:03.79                                
 
Event 12  Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 2:01.17   12/4/2009 LOUIS VAYO                                 
        ZONE: Z 2:14.77        2002 William Jewell                             
          NE: N 2:09.65        2000 Gregory Wriede                             
        MEET: M 2:09.65        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE              2:03.00    2:27.56   17  
      35.04   37.64   37.37   37.51                                
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              2:25.00    2:30.22   15  
      35.35   37.49   38.79   38.59                                
  3 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE               2:30.57    2:41.70   14  
      38.34                   49.90                                
 
Event 12  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 2:11.00        2005 Christopher Sheppard                       
          NE: N 2:05.18        2000 C Sheppard                                 
        MEET: M 2:11.00        2005 C Sheppard                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:14.37    2:14.44   17  
      32.70   34.32   34.10   33.32                                
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              2:20.00    2:17.32   15  
      31.90   34.82   35.27   35.33                                
  3 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              2:16.00    2:19.30   14  
      32.97   35.36   34.89   36.08                                
  4 Nichols, Brett M          27 BC-NE                2:14.45    2:20.02   13  
      32.31   35.03   36.32   36.36                                
  5 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE               2:28.00    2:20.48   12  
      32.86   35.69   35.98   35.95                                
  6 Smith, Graham C           28 MIT-NE               2:12.00    2:25.51   11  
      32.82   36.68   37.53   38.48                                
  7 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              2:38.00    2:43.25   10  
      39.53   41.46   42.37   39.89                                
  8 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              3:20.00    3:16.49    9  
      44.62   49.97   52.46   49.44                                
 
Event 12  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: U 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        ZONE: Z 2:13.13        2009 Adam Ritchie                               
          NE: N 2:17.11        2000 Brian Fehlau                               
        MEET: M 2:19.39        1999 Christopher Wood                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              2:31.32    2:35.73   17  
      36.30   39.92   39.92   39.59                                
  2 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE              2:45.00    2:49.04   15  
      40.70   42.47   43.64   42.23                                
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE              3:29.99    3:03.82   14  
      42.94   47.21 1:33.67                                        
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 2:00.34        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 2:13.77        2000 Edward Anthos                              
        MEET: M 2:13.77        2007 Edward Anthos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              2:25.09    2:20.74   17  
      32.28   35.04   36.25   37.17                                
  2 Shea, Josh E              37 LANE-NE              2:38.00    2:38.71   15  
      37.01                   40.71                                
  3 Horst, Adam               37 BOSY-NE              2:44.26    2:45.62   14  
      37.73   41.12   43.61   43.16                                
  4 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:53.45    3:30.13   13  
      49.48   52.81   54.71   53.13                                
  5 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:30.00    3:35.20   12  
      50.86   54.53   54.91   54.90                                
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: U 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 2:04.96        2008 Chris Stevenson                            
          NE: N 2:03.84        2000 Michael Ross                               
        MEET: M 2:03.84        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              2:25.63    2:24.46   17  
      34.91   36.45   36.95   36.15                                
  2 Theroux, Trent            43 SWMR-NE              2:30.00    2:30.90   15  
      36.37   38.58   38.53   37.42                                
  3 Perz, Paul M              42 LANE-NE              3:05.70    2:49.35   14  
      41.46   42.53   43.17   42.19                                
  4 Torres, Leonardo J        40 BC-NE                3:14.22    3:15.90   13  
      44.37   48.99   53.20   49.34                                
  5 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:30.00    3:21.31   12  
      49.37   51.08   31.78 1:09.08                                
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: U 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                            
        ZONE: Z 2:22.91        2001 Jerry Crossland                            
          NE: N 2:17.13        2000 Glenn Dixon                                
        MEET: M 2:05.54        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA              2:06.00    2:07.55Z  17  
      30.54   32.04   32.43   32.54                                
  2 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               2:36.83    2:35.83   15  
      37.20   39.30   39.98   39.35                                
  3 Coelho, David P           48 UNAT-NE              2:43.68    2:44.17   14  
      36.72   41.92   44.16   41.37                                
  4 Koenig, Mike              45 GBM-NE               3:00.00    2:47.43   13  
      38.09   43.30   43.89   42.15                                
  5 Paine, Michael C          49 LANE-NE              2:51.00    2:48.89   12  
      41.69   42.69   43.22   41.29                                
  6 Roth, Douglas             49 MESC-NE              3:04.99    2:51.64   11  
      41.60   43.25   55.14   31.65                                
  7 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              3:06.00    3:05.47   10  
      42.99   46.07   48.17   48.24                                
  8 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              3:20.00    3:23.48    9  
      47.05   51.21   53.31   51.91                                
  9 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              3:45.50    3:34.86    8  
      51.36   54.92   55.77   52.81                                
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 2:25.53        2003 Mark Pugliese                              
          NE: N 2:27.72        2000 Mark Alexander                             
        MEET: M 2:27.72        2009 Mark Alexander                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David A             50 SWMR-NE              2:28.00    2:27.26N  17  
      36.17                   31.54                                
  2 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              2:31.50    2:27.74   15  
      35.31   37.53   37.77   37.13                                
  3 Barth, Ed J               52 AAC-NE               3:10.00    3:07.26   14  
      43.46   48.00   49.20   46.60                                
  4 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              3:10.00    3:19.31   13  
      47.60   49.39   51.72   50.60                                
  5 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              3:50.00    3:43.95   12  
      54.72 1:55.62   53.61                                        
  6 Murray, Kyle              51 GBM-NE               3:40.00    3:46.22   11  
      55.02   57.23   58.39   55.58                                
  7 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              5:55.04    6:17.10   10  
    1:30.35 1:39.12 1:36.80 1:30.83                                
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.42   12/4/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: U 2:19.42   12/4/2009 PHILIPP DJANG                              
        ZONE: Z 2:32.57        2008 Mark Pugliese                              
          NE: N 2:31.71        2000 John Craig                                 
        MEET: M 2:35.63        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              2:44.40    2:35.77   17  
      37.22   39.52   40.02   39.01                                
  2 Mockler, Frank C          55 LANE-NE              2:47.07    2:54.26   15  
      40.04   42.14   44.23   47.85                                
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              2:55.14    2:59.20   14  
      16.11   25.23   44.89 1:32.97                                
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: U 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
        ZONE: Z 2:53.62        2004 Bill Rupert                                
          NE: N 2:37.11        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 2:45.12        2007 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              2:44.93    2:44.92M  17  
      45.75   34.99   42.03   42.15                                
  2 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE              2:58.00    2:55.55   15  
      42.68   44.62   26.85 1:01.40                                
  3 Platt, Jay                63 PAFC-DV              3:19.00    3:09.99   14  
      45.51   48.48   48.77   47.23                                
  4 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              3:12.00    3:12.58   13  
      44.35   49.14   50.30   48.79                                
  5 Song, Mingjie             63 ABC-NE               3:31.01    3:13.58   12  
      44.72   47.93   50.41   50.52                                
 
Event 12  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 3:16.08        2007 Bob Hopkins                                
          NE: N 2:55.82        2000 Bill Rupert                                
        MEET: M 2:22.85        2002 Alan Johnson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            67 ABC-NE               3:04.98    3:02.13Z  17  
      42.63   45.82   47.04   46.64                                
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE              3:08.00    3:07.35Z  15  
      43.64   47.44   49.43   46.84                                
  3 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               3:04.00    3:09.84Z  14  
      43.68   48.72   49.54   47.90                                
  4 Bump, Ben                 67 WMW-NE               3:34.50    3:27.88   13  
      50.40   51.89   53.96   51.63                                
  5 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              3:37.00    3:31.67   12  
      50.54   54.98   14.97 1:31.18                                
  6 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              3:57.69    3:51.13   11  
      55.18   57.63 1:00.21   58.11                                
 
Event 12  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.73    4/8/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 3:04.08        2000 Roger Franks                               
          NE: N 3:20.34        2000 D Barr Clayson                             
        MEET: M 3:21.32        2006 Tom Murray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              4:26.00    4:14.57   17  
      56.28 1:06.31 1:07.68 1:04.30                                
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE              5:10.00    4:17.85   15  
    1:06.16 1:09.66 1:04.34   57.69                                
  3 Widnall, William S        73 ABC-NE               5:04.67    5:00.76   14  
    1:09.95 1:15.04 1:15.89 1:19.88                                
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              5:53.13    5:24.10   13  
    1:17.25 1:26.61 1:21.41 1:18.83                                
 
Event 12  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 3:26.29        2001 William Haynes                             
          NE: N 3:40.20        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 3:40.20        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Dean L          76 WMW-NE               4:10.00    3:58.36   17  
      54.85   57.48   58.15 1:07.88                                
  2 Goldsmith, James          76 CONN-CT              8:00.00    8:59.62   15  
    2:10.34 2:23.92 2:15.96 2:09.40                                
 
Event 13  Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
        ZONE: Z 4:56.47        2001 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:44.73        2000 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
        MEET: M 4:44.73        2009 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:44.50    4:54.36Z  34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Andrews, Therese W26           
     3) Cutter, Kyle W25                4) Au, Lauren E W26               
       37.22  1:16.86    38.50  1:22.60    32.11  1:09.49    30.30  1:05.41
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               5:00.93    5:45.25   30  
     1) Smith, Allison W W27            2) Rasmussen, Jennifer W25        
     3) Owen, Katharine W31             4) Friedman, Erica J W26          
       49.53  1:40.53    40.12  1:25.30    39.72  1:24.47    35.25  1:14.95
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            5:53.99    6:05.68   28  
     1) Sarvia, Tricia W27              2) Blake, Shannon E W30           
     3) Fair, Karen M W36               4) Burns, Caileen W24             
       43.89  1:32.56    52.95  1:52.31    39.93  1:27.07    34.68  1:13.74
  4 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:30.00    6:17.08   26  
     1) Blazek, Emily W26               2) Kolmychevskaya, Tatyana W29    
     3) Connors, Kasia W26              4) Redmond, Jacqui W23            
       43.30  1:29.53    46.06  1:37.90    47.08  1:45.89    24.54  1:23.76
 
Event 13  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:33.44   12/6/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         A SUE OSBORN, C LEWIS, R OLSEN, K FRITH           
        NATL: U 4:33.44   12/6/2009 MISSION VIEJO                              
                         A SUE OSBORN, C LEWIS, R OLSEN, K FRITH           
        ZONE: Z 4:56.87        2001 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:41.93        2000 NEM                                        
                         C Deveney, E Boehm, J Stokes, J Luker             
        MEET: M 4:41.93        2001 NEM                                        
                         C Deveney, E Boehm, J Stokes, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:55.29    4:52.46Z  34  
     1) Hunnewell, Becky J W30          2) Downing, Jennifer W32          
     3) Handren, Rachel A W35           4) Stokes, Jessica N W34          
       35.66  1:12.14    38.99  1:22.67    34.17  1:14.23    29.61  1:03.42
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 4:50.00    4:58.79   30  
     1) Hunter, Roma K W43              2) Mancuso, Elizabeth A W25       
     3) Wensley, Allison M W28          4) Healey, Caitlin M W28          
       37.29  1:16.39    38.24  1:22.20    34.66  1:15.04    30.52  1:05.16
  3 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'B'                4:30.00    6:00.29   28  
     1) Wolf, Jenny W28                 2) Donovan, Kim M W47             
     3) Boucher, Ilene W30              4) Gothorpe, Amy W35              
       38.94  1:20.43    44.60  1:34.31    49.80  1:48.35    35.46  1:17.20
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            5:54.99    6:53.49   26  
     1) Scott, Abbey C W32              2) Lien, Maeve A W33              
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Richardson, Sue Ann W46        
       51.27  1:34.75    22.67  1:01.03           1:45.71    53.69  2:32.00
 
Event 13  Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:08.21   7/18/2010 SPENCER SWIM TEAM        -GBR              
                         A HEGVOLD, A HEATH, K HODD, L BROWN               
        NATL: U 4:43.31  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
        ZONE: Z 5:04.83        2006 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 5:30.52        2000 NEM                                        
                         C Sasser, L Ellis, K Gleason, M Freeze            
        MEET: M 5:30.52        1999 NEM                                        
                         C Sasser, L Ellis, K Gleason, M Freeze            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                4:00.00    5:42.30   34  
     1) Skrobis, Amy V W45              2) Yoder, Kate F W47              
     3) McCurdy, Tracy C W41            4) Thompson, Kirsten W45          
       38.85  1:20.72    44.23  1:33.35    44.12  1:06.35    27.75  1:41.88
  2 Maine Masters-NE  'A'                             5:59.11    5:50.29   30  
     1) Fries, Beth W52                 2) Kupan, Cheryl A W46            
     3) Uecker, Anne W50                4) Alcaide, Katrine W29           
       49.67  1:44.30    40.73                               44.36  1:55.93
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            5:40.99    6:09.77   28  
     1) Notman, Kate B W47              2) Roy, Michele M W46             
     3) Schwarz, Marlene C W50          4) Veenstra, Denise L W41         
       50.56  1:44.59    43.50  1:33.72    40.95  1:29.44    38.18  1:22.02
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            5:59.99    6:56.50   26  
     1) Acevedo, Kristine W39           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Atkinson, Karen E W35           4) Rounds, Ellie W34              
       53.57  1:56.24    19.68    56.54  1:02.57  1:43.25    49.86  2:20.47
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:21.16    7:09.92   24  
     1) Chalfin, Sonia W44              2) Curko, Sandy W40               
     3) Barker, Joanne L W46            4) Rapp, Jessica S W41            
       46.76  1:33.36    16.62  2:07.87    53.31  1:54.89    44.14  1:33.80
 
Event 13  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
        NATL: U 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K                 
        ZONE: Z 6:28.39        2007 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 6:53.57        2000 NEM                                        
                         J Reilly, A Goulder, E Jirak, M Twomey            
        MEET: M 6:53.57        2009 NEM                                        
                         J Reilly, A Goulder, E Jirak, M Twomey            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- University Club of Boston-NE  'A'                      NT         DQ  
     1) Mulderig, Sheilagh A W58        2) Roskoz, Bry W41                
     3) Holland Sparages, Margaret M W4 4) Feldmann, Betsy W57            
       50.80  1:43.31    14.98    46.39    52.12  1:09.95    35.80  2:54.18
 
Event 13  Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:43.15  11/14/2009 OREGON                   -USA              
                         J WARD, G PIERSON, M CASWELL, S ROUSSEAU          
        NATL: U 5:43.15  11/14/2009 OREGON                                     
                         J WARD, G PIERSON, M CASWELL, S ROUSSEAU          
        ZONE: Z 7:52.94        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 7:52.94        2000 GBM                                        
                         B Boley, A Fredette, N Tunstall, M Hult           
        MEET: M 7:52.94        2005 GBM                                        
                         B Boley, A Fredette, N Tunstall, M Hult           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             7:59.97    7:09.75Z  34  
     1) Uustal, Diann B W64             2) O'Brien-Mackinnon, Nancy W58   
     3) Panayotoff, Kristi W62          4) Sherwood, Kelly W57            
       43.05  1:28.37    54.74                             1:05.82  2:50.73
 
Event 14  Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:54.64   7/21/2006 NEW ENGLAND                                
                         C SHEPPARD, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU       
        ZONE: Z 4:09.56        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 3:54.64        2000 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 4:01.21        1999 NEM                                        
                         G Wriede, J Banville, M Goldman, S Cromarty       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'G'                         4:30.00    4:22.19   34  
     1) Drasher, Ryan C M28             2) Larsen, Kirk K M33             
     3) Johnson, Darren M29             4) Brittan, Daniel M29            
       31.62  1:05.14    33.44  1:12.96    29.29  1:04.74    27.84    59.35
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:15.63    4:28.60   30  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Duckworth, Tyler W M28         
     3) Charaukhin, Viachaslau Y M23    4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       31.13  1:04.57    32.80  1:16.64    26.41  1:06.91    28.44  1:00.48
  3 Maine Masters-NE  'A'                             4:59.98    4:35.81   28  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gaulin, Adam M M21              4) Gray, Zachary A M27            
       32.63  1:07.14    36.80  1:30.06    20.49    35.64    23.28  1:22.97
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            4:30.99    4:42.82   26  
     1) Brotske, Gregory R M30          2) Catalano, Kenneth J M30        
     3) Guarnier, Bryan J M27           4) Wheatley, Jason T M24          
       41.23  1:25.46    35.50  1:16.57    29.68  1:03.73    27.03    57.06
 
Event 14  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.49   12/6/2009 S CALIFORNIA AQUATIC     -USA              
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNE 
        NATL: U 3:57.49   12/6/2009 SCAQ                                       
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNUE
        ZONE: Z 4:06.10        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 3:59.40        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Banville, J Eaddy, R Tyler          
        MEET: M 3:59.40        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Banville, J Eaddy, R Tyler          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-VA  'A'                4:06.00    4:07.92   34  
     1) Stevenson, Chris L M46          2) Barley, Adam S M29             
     3) Holland, Dave M43               4) Gaines, Billy M29              
       28.89    59.17    33.00  1:20.15    19.80  1:19.78    29.00    28.82
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 4:35.00    4:14.40   30  
     1) McKenna, Matthew M38            2) Slesnick, Tyson W M22          
     3) LaPierre, Noel S M38            4) Brannan, Robert, Jr M34        
       31.57  1:05.47    31.75  1:08.79    30.02  1:05.50    25.98    54.64
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:58.13    4:37.83   28  
     1) Wilkinson, Jon P M39            2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Butters, Doug M28               4) Titus, Dave M34                
       32.82  1:07.52    35.40  1:16.60    31.71  1:08.88    31.10  1:04.83
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            4:59.99    4:54.81   26  
     1) Perz, Paul M M42                2) Martini, Paolo G M43           
     3) Biethan, Jonathan S M26         4) Sennett, Michael A M34         
              1:16.11    37.99  1:21.54    32.40  1:13.54    16.68  1:03.62
  5 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               5:34.00    5:08.03   24  
     1) Grilli, Luke D M25              2) Cochran-Boucher, Michael D M39 
     3) Wood, Jeffrey E M41             4) Clark, Benjamin S M22          
       33.20  1:08.72    44.30  1:34.62    36.20  1:19.04    30.53  1:05.65
  6 Great Bay Masters-NE  'H'                         4:30.00    5:38.56   22  
     1) Bonesho, Timothy K M39          2) Miller, Steve M56              
     3) Westgeest, Bart J M31           4) Parsons, Steve E M30           
       39.51  1:23.30    46.44  1:39.12    19.60    37.72  1:20.85  1:58.42
 -- Minuteman Andover Masters Assn-NE  'K'            6:01.99         DQ  
     1) Ryan, Bill C M60                2) Daponte, Frank A M29           
     3) Rose, Bruce E M32               4) DeDeo, Scot L M30              
       41.53  1:24.17    44.38  1:32.31  1:38.96  2:15.80    42.58         
 
Event 14  Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.09   12/6/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: U 3:50.93  11/15/2008 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 4:10.47        2008 Virginia Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 4:19.69        2000 GBM                                        
                         K Larsen, E Gendreau, J Robertson, G Davis        
        MEET: M 4:19.69        2008 GBM                                        
                         K Larsen, E Gendreau, J Robertson, G Davis        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim RI-NE  'B'                                   4:15.00    4:31.18   34  
     1) Duru, Kaan M40                  2) Gilson, Matthew R M43          
     3) Garcia, Albert J M40            4) Cote, David A M50              
       33.57    53.88    16.68  1:31.27    30.54  1:05.28    28.97  1:00.75
  2 Great Bay Masters-NE  'F'                         4:30.00    4:40.45   30  
     1) Davis, Guy S M51                2) Zola, Brett G M43              
     3) Denneen, Matt G M39             4) White, Darwin W M46            
       34.34  1:11.03    37.04  1:19.87    30.88  1:07.02    30.09  1:02.53
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            5:00.99    5:07.67   28  
     1) Keil, Mark A M57                2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Mulrooney, Matt J M28          
       38.89  1:20.53    43.31  1:29.90    32.18  1:11.33    32.12  1:05.91
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            5:15.99    5:18.81   26  
     1) Paine, Michael C M49            2) Duvall, Jim M47                
     3) Moynihan, Brian P M28           4) White, Alan G M39              
       38.27  1:18.11    34.93  1:16.14    37.04  1:24.69    14.64  1:19.87
  5 Maine Masters-NE  'A'                             5:51.31    5:54.89   24  
     1) O'Leary, Shawn B M40            2) Simon, Phil M43                
     3) Bell, Richard J M41             4) Cerjanec, Derek M M59          
       36.26  1:13.43    52.47  1:48.77  2:52.69                           
 
Event 14  Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:12.51   12/6/2009 VENTURA COUNTY MASTERS   -USA              
                         J MCCONICA, C COOPER, M SHAFFER, M BLATT          
        NATL: U 4:12.51   12/6/2009 VENTURA COUNTY                             
                         J MCCONICA, C COOPER, M SHAFFER, M BLATT          
        ZONE: Z 4:38.38        1996 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 4:53.91        2000 NEM                                        
                         M Alexander, T Wallace, F Wuest, L Richardson     
        MEET: M 4:53.91        2009 NEM                                        
                         M Alexander, T Wallace, F Wuest, L Richardson     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            5:20.99    5:29.88   34  
     1) Kobs, Ray M46                   2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Hicks, Robert C M60            
       40.25  1:22.45    15.22    42.04    46.80  1:22.13    46.75  2:03.26
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            5:30.99    5:40.71   30  
     1) Mockler, Frank C M55            2) Mansilla, Frankin G M50        
     3) Heffernan, Sean F M60           4) O'Brien, David P M54           
       38.83  1:20.02    41.87  1:28.19    50.32  1:56.92    19.13    55.58
  3 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    5:50.27   28  
     1) Estabrook, Todd H M51           2) Havel, Timothy F M57           
     3) Jaye, David M57                 4) Layton, Jake M56               
       38.91  1:21.38    15.90    56.77  1:08.37  1:26.62  1:42.96  2:05.50
  4 Connecticut Masters-CT  'A'                       5:50.00    5:53.49   26  
     1) Coffey, Tom M50                 2) Harris, Mark M48               
     3) Geoghegan, William M60          4) Skolnick, Stewart M56          
       39.93  1:20.63    48.31  1:45.21    14.73    38.26    47.07  2:09.39
 -- Boston University Masters-NE  'B'                 5:35.00         DQ  
     1) Larzelere, Chip M46             2) Fiedler, Tom E M64             
     3) Kelly, Paul M43                 4) Sanda, Martin M49              
       49.44  1:39.71    47.19  1:41.27    44.81  1:42.72    37.43  1:23.38
 
Event 14  Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:38.68   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS          
        NATL: U 4:38.68   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS          
        ZONE: Z 5:25.78        2008 Jersey Area Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 5:32.18        2000 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, J Connors, D Vail             
        MEET: M 5:32.18        2005 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, J Connors, D Vail             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             5:32.16    5:49.80   34  
     1) Rupert, Bill M67                2) Hintlian, Varney J M60         
     3) Nelson, Robert H M63            4) Syphers, Dale A M54            
       41.28  1:25.63    43.03  1:31.00    50.43  1:46.76    31.60  1:06.41
  2 Swim RI-NE  'A'                                   6:15.00    6:01.53   30  
     1) Ewan, Bill M67                  2) McQuiggan, Frank M62           
     3) Manfredi, Thomas M67            4) Alexandre, George E M52        
       39.35  1:02.22    21.30  1:21.49    16.16    37.09  2:22.27  3:00.73
  3 Maine Masters-NE  'B'                             8:51.36    7:13.99   28  
     1) Kerr, Philip B M75              2) Roth, Douglas M49              
     3) Gale, John A M54                4) Pride, H Douglas M68           
     1:01.96  2:07.54    50.08  1:45.80    47.28  1:39.63    45.59  1:41.02
 
Event 15  Mixed 72-99 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:20.54   12/6/2009 ORANGE COAST                               
                         K RYAN, K MILLER, A AMR, K COLESEN                
        ZONE: Z 4:22.07        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 4:56.38        2000 NEM                                        
                         V Charaukhin, A Fletcher, K McElroy, D Cullen     
        MEET: M 4:28.42        2006 NYCH                                       
                         B Sullivan, E Ptasnik, D Williams, J Friedman     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:38.27    4:40.16N  34  
     1) Rasmuson, Kirsten A W27         2) Los, Cristina W22              
     3) Mc Inerney, Scott A M24         4) Seeley, Patrick C M24          
       37.65  1:17.42    16.28    38.52    42.93  1:10.58    41.34  1:33.64
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            4:47.99    4:57.06   30  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       36.60  1:16.65    45.02  1:35.07    30.78  1:07.04    28.09    58.30
 
Event 15  Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:30.24   1/16/2010 U.S.G.                   -DEN              
                         C OLDENBURG, H FREDERIKSEN, A KILEN, L LUND       
        NATL: U 4:16.58  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES         
        ZONE: Z 4:36.78        2009 Red Tide                                   
                         R Saint-Amour, J Mayman, J Lawler, J Fain         
          NE: N 4:16.58        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, J Eaddy, J Stokes         
        MEET: M 4:16.58        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, J Eaddy, J Stokes         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            4:35.00    4:48.10   34  
     1) Caines, Eric M30                2) Harvey, Jenny E W33            
     3) Hughes, Jimmy M26               4) Byron, Caroline W23            
       34.59  1:13.33    39.05  1:23.59    16.32  1:06.50    29.67  1:04.68
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 5:25.00    5:24.69   30  
     1) Weas, Sarah D W23               2) Remi, Sebastian M30            
     3) Radville, Kate M W28            4) Nunez, Guillermo M37           
       38.67  1:27.09    41.22  1:18.90    37.03  1:19.05    33.67  1:19.65
  3 Bearcat Masters-MR  'A'                           6:00.00    6:33.18   28  
     1) Abreu, Joel M30                 2) Rauzin, Ivy W32                
     3) Mitakakis, Chrissy W27          4) Bagchi, Angshuman M30          
       40.71  1:24.02    51.61  2:26.42             41.16    53.29  2:01.58
 
Event 15  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
        NATL: U 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN                                   
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
        ZONE: Z 4:35.26        2008 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:18.78        2000 NEM                                        
                         K Andersson, B Fehlau, R Carr, R Kusznir          
        MEET: M 4:18.78        2000 NEM                                        
                         K Andersson, B Fehlau, R Carr, R Kusznir          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:30.00    4:58.62   34  
     1) McGrail, Crystie W26            2) Springer, Todd E M38           
     3) Koenig, Mike M45                4) Baker, Sarah H W36             
       37.08  1:18.02    35.27    53.47  2:47.13                           
  2 Maine Masters-NE  'A'                             5:09.13    5:03.72   30  
     1) Holt-Wilson, Mary R W40         2) Wignall, Simon M M34           
     3) Perez-Smith, Alina M W40        4) Carter, Sean M M35             
       41.61  1:26.57    15.56    37.42    42.43  1:16.15    39.66  1:43.58
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:24.01    5:07.47   28  
     1) Sonan, Andrea W36               2) Kwa, Ken M37                   
     3) Pollard, Benjamin M38           4) Zalewsni, Anna W30             
       40.51  1:23.00    41.22  2:24.17    18.36    41.65    38.96    38.65
  4 Boston College Masters Swim Cl-NE  'B'            5:18.00    5:51.73   26  
     1) Torres, Leonardo J M40          2) Autissier, Anne-Cecile W46     
     3) Sathapornchaisit, Onnicha W21   4) Autissier, Patrick M48         
       41.96  1:28.17    51.55  1:47.92    41.55  1:34.83    29.34  1:00.81
  5 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  6:30.00    6:00.24   24  
     1) Kennedy, Jessica G W19          2) Zraket, Lisa W46               
     3) Tripler, Christopher E M42      4) Reese, Jeff J M35              
       42.49  1:25.00    50.47  1:47.38    43.23  1:39.40    31.61  1:08.46
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'H'            5:25.99    6:56.51   22  
     1) Jenkins, Julie P W27            2) Smith, Michele M W33           
     3) Veenstra, Chris T M40           4) Howorth, James M M43           
     1:03.89  2:13.69    53.39  1:09.29    41.96  2:19.80    33.83  1:13.73
 
Event 15  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.32  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: U 4:10.32  11/22/2009 CMS                                        
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        ZONE: Z 4:49.73        2007 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:22.95        2000 MESC                                       
                         M Ross, J Knight, D Pride, M Estabrook            
        MEET: M 4:22.95        2008 MESC                                       
                         M Ross, J Knight, D Pride, M Estabrook            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    4:23.32Z  34  
     1) Beane, Linda W45                2) Griesbauer, David L M40        
     3) Dornaus, David M36              4) Griesbauer, Dede T W40         
       37.66  1:18.52    37.53  1:21.55    32.39  1:10.19    18.00    33.06
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         4:30.00    5:39.05   30  
     1) Kowal, Steve M61                2) Zorn, Jennifer L W44           
     3) Boslego, Ryan M31               4) Layman, Katie L W33            
       40.42  1:26.47    45.71  1:38.10    14.66  1:11.47    39.97  1:23.01
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:32.17    5:47.66   28  
     1) Zhu, Xiao-Wei W46               2) Mugford, Stephen A M43         
     3) Anthos, Edward M M42            4) Barker, Joanne L W46           
       45.77  1:34.55    35.76  1:15.79    32.04  1:08.60    14.61  1:48.72
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'G'            5:20.99    5:49.78   26  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Kjellberg, Ulrike S W35        
     3) Devlin, Mark M47                4) Litman, Jill W54               
       47.42  1:36.50    41.73  1:29.45    36.39  1:22.87    38.58  1:20.96
 
Event 15  Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.02   3/20/2010 VIRGINIA MASTERS         -USA              
                         C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S LOFTUS-CHARLE
        NATL: U 4:35.02   3/20/2010 VIRGINIA                                   
                         C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S              
        ZONE: Z 5:11.14        2009 Garden State Masters                       
                         N Steadman-Martin, L Ditommaso, L Seidman, A Wein 
          NE: N 5:18.45        2000 GBM                                        
                         N Tunstall, B Mohl, E Gendreau, A Fredette        
        MEET: M 5:18.45        2004 GBM                                        
                         N Tunstall, B Mohl, E Gendreau, A Fredette        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                         4:30.00    6:39.80   34  
     1) Fernald, Robert E M43           2) Lewis, John M64                
     3) Edin, Deborah E W48             4) Woodcock, Sandy W54            
       40.99  1:24.27    47.15  1:39.43    56.32  1:59.65    45.62  1:36.45
  2 Boston University Masters-NE  'B'                 7:20.00    7:15.09   30  
     1) Camesano, Lisa W40              2) Burke, Jay M M60               
     3) Reyes, David M43                4) Mancuso, Stanice W64           
       55.37  2:11.36    33.64  1:24.58    35.27  1:21.69    51.21  2:17.46
  3 University Club of Boston-NE  'A'                      NT   10:21.39   28  
     1) Rubin, Gary A M54               2) Christiansen, Susan W67        
     3) Rubin, Kristen L W22            4) Massik, Joseph M82             
       59.36  2:11.93  1:14.34  2:46.75    54.92  2:05.61  1:25.39  3:17.10
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:29.32         DQ  
     1) Foreman, Judy D W66             2) Flanagan, Jim M48              
     3) Wallace, Thomas F M51           4) Twomey, Maura W54              
 
Event 15  Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        NATL: U 4:43.20  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        ZONE: Z 6:46.60        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 6:46.20        2000 NEM                                        
                         R Stavis, J Sharlin, I Suvanto, D Stein           
        MEET: M 6:46.20        2008 NEM                                        
                         R Stavis, J Sharlin, I Suvanto, D Stein           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               5:38.00    5:32.76N  34  
     1) Grilli, Tracy L W53             2) Estel, Beth A W54              
     3) Rogacki, Daniel J M63           4) Dunham, Larry M M72            
       41.18  1:25.21    41.34  1:28.68    36.68  1:17.70    39.01  1:21.17
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            8:00.99    7:20.39   30  
     1) Coupe, George J M70             2) Zonis, Beth E W49              
     3) Mitchell, Carol W61             4) Outwater, Brent M71            
       56.83  2:01.93    49.81  1:47.09    15.65  1:05.20  1:18.78  2:26.17
  3 Western Mass Waterhorses-NE  'A'                  7:50.00    8:05.39   28  
     1) Tirrell, Amanda H W50           2) Harlow, Norma W85              
     3) Kavanagh, Dean L M76            4) Bump, Ben M67                  
       44.59  1:31.76  1:22.27  3:02.14    59.82  2:08.34    40.19  1:23.15
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'J'            8:10.99    8:05.49   26  
     1) Yunker, Carol M W63             2) Weiss, Phyllis W59             
     3) Frackleton, Jack J M51          4) Mitchell, Jack M71             
       56.35  1:57.41  1:02.54  2:12.89    49.18  1:47.61    14.14  2:07.58
  5 South County YMCA-NE  'A'                         8:00.00    8:50.03   24  
     1) Sexsmith, Amy V W63             2) Forbes, Michael J M60          
     3) Forbes, Jean E W60              4) Wright, Phil M63               
     1:05.45  2:13.25    55.08  1:57.38  1:15.78                           
 
Event 15  Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.86   12/6/2009 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         J MARR, B BEST, J MARTINEZ, A PIPES               
        NATL: U 5:54.60   12/7/2008 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, F WILLIAMS, J MARR              
        ZONE: Z 7:24.98        1999 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         4:30.00    8:59.21   34  
     1) Read, Philip M68                2) Layman, Karol L W66            
     3) Caron, Aagje W69                4) Arnold, Richard M78            
     1:01.43  1:20.56    46.33  2:36.74    15.63  3:11.02    54.02  1:50.89
 
Event 18  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
        ZONE: Z 2:03.99        2000 Donald Postles                             
          NE: N 1:55.06        2000 S Neumayer                                 
        MEET: M 1:55.06        2006 S Neumayer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheatley, Jason T         24 LANE-NE              2:09.61    2:08.04   17  
      30.20   32.73   33.33   31.78                                
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              2:10.55    2:16.23   15  
      31.66   32.98   37.04   34.55                                
 
Event 18  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: U 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 1:55.43        2008 Robert Bellamy                             
          NE: N 1:54.51        2000 C Pearson                                  
        MEET: M 1:54.51        2007 C Pearson                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              1:56.63    1:55.42Z  17  
    1:26.05   29.37                                                
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR              2:03.00    2:00.62   15  
      27.76   30.11   31.20   31.55                                
  3 Emmons, Michael J         29 ABF-NE               1:57.60    2:00.99   14  
      27.91   19.45   42.00   31.63                                
  4 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE               1:58.76    2:03.88   13  
      27.85   30.81   32.28   32.94                                
  5 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                2:03.00    2:04.10   12  
      29.16   31.43   32.37   31.14                                
  6 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:01.35    2:04.25   11  
      30.16   32.09   31.83   30.17                                
  7 Nichols, Brett M          27 BC-NE                2:02.97    2:04.83   10  
      28.73   31.56   32.34   32.20                                
  8 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              2:05.00    2:06.47    9  
      29.90   30.56   33.61   32.40                                
  9 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              2:06.18    2:07.39    8  
      30.08   33.05   32.26   32.00                                
 10 Smith, Graham C           28 MIT-NE               2:00.00    2:07.91    7  
      27.97   31.65   33.30   34.99                                
 11 Wu, Jim                   28 BCTM-MR              2:35.00    2:17.52    6  
      31.25   34.13   35.78   36.36                                
 12 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              2:05.97    2:18.68    5  
      31.20   34.74   36.51   36.23                                
 13 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              2:16.81    2:21.62    4  
      32.46   36.45   36.52   36.19                                
 14 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE              2:38.60    2:34.95    3  
      35.47   39.39   40.97   39.12                                
 15 Gerace, John              26 BCTM-MR              2:45.00    2:50.40    2  
      34.57   40.11   47.73   47.99                                
 16 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              2:55.00    2:58.84    1  
      39.07   44.98   47.96   46.83                                
 17 Simchik, Jamie K          26 CMSC-NE              3:06.78    3:00.84  
      39.31   44.82   49.37   47.34                                
 
Event 18  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.40   1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN                      
        NATL: U 1:49.58  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 1:58.90        2009 Adam Ritchie                               
          NE: N 1:54.62        2000 Brian Wisniewski                           
        MEET: M 1:54.62        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greves, Richard           33 WMW-NE               2:08.50    2:05.75   17  
      28.76   31.21   32.46   33.32                                
  2 Whittaker, Ben            30 UNAT-NE              2:10.12    2:06.00   15  
      27.12   30.73   34.18   33.97                                
  3 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              2:09.02    2:14.23   14  
      30.28   33.81   34.99   35.15                                
  4 Caines, Eric              30 BC-NE                2:16.11    2:14.97   13  
      31.64   34.35   34.70   34.28                                
  5 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE              2:19.00    2:16.26   12  
      32.77   35.31   33.87   34.31                                
  6 Wignall, Simon M          34 MESC-NE              2:16.32    2:24.95   11  
      33.45   36.77   36.82   37.91                                
  7 Brotske, Gregory R        30 LANE-NE              2:30.00    2:34.04   10  
      34.13   38.53   40.75   40.63                                
  8 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               2:52.02    2:47.37    9  
      37.41   43.16   45.66   41.14                                
  9 Rose, Bruce E             32 MAMA-NE              3:00.00    2:59.03    8  
      42.03   44.34   47.03   45.63                                
 10 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              3:08.31    3:12.21    7  
      42.05   48.19   51.73   50.24                                
 11 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR              4:00.00    4:30.73    6  
      59.99 1:07.90 1:12.79 1:10.05                                
 
Event 18  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 1:51.54        2004 Michael Ross                               
          NE: N 1:51.54        2000 Michael Ross                               
        MEET: M 1:51.54        2004 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean M            35 MESC-NE              2:13.80    2:13.70   17  
      31.67   34.34   34.50   33.19                                
  2 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              2:13.93    2:14.74   15  
      30.11   33.21   34.80   36.62                                
  3 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               2:15.00    2:14.89   14  
      31.23   34.31   35.20   34.15                                
  4 Dornaus, David            36 UCLB-NE              2:08.00    2:15.97   13  
      30.67   34.29   34.90   36.11                                
  5 Shea, Josh E              37 LANE-NE              2:15.00    2:17.39   12  
      31.70   33.23   36.42   36.04                                
  6 Horst, Adam               37 BOSY-NE              2:11.21    2:18.93   11  
      31.57   34.26   36.71   36.39                                
  7 Sharon, Gil               36 WTS-NE               2:13.65    2:20.11   10  
      31.72   35.51   36.09   36.79                                
  8 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE               2:32.07    2:25.89    9  
      32.49   36.68   38.42   38.30                                
  9 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE              2:12.00    2:26.39    8  
      33.85   36.48   38.31   37.75                                
 10 Bonesho, Timothy K        39 GBM-NE               2:35.50    2:32.25    7  
      33.53   37.47   39.85   41.40                                
 11 Mullin, Brian D           35 BC-NE                2:38.00    2:37.39    6  
      36.52                   39.29                                
 12 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:07.07    2:58.35    5  
      39.18   45.62   46.90   46.65                                
 13 White, Alan G             39 LANE-NE              3:30.00    3:14.50    4  
      46.86   51.30   49.13   47.21                                
 
Event 18  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: U 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 1:50.08        2008 Michael Ross                               
          NE: N 1:50.08        2000 Michael Ross                               
        MEET: M 2:02.93        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE              2:07.99    2:06.98   17  
      29.10   32.05   32.92   32.91                                
  2 Garcia, Albert J          40 SWMR-NE              2:22.00    2:12.22   15  
      30.71   33.67   34.13   33.71                                
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE              2:15.17    2:12.31   14  
      31.35   34.25   33.86   32.85                                
  4 McGiffin, Chris D         44 BERK-NJ              2:21.17    2:18.35   13  
      32.49   34.95   34.01   36.90                                
  5 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              2:25.57    2:19.23   12  
      31.78   35.82   37.60   34.03                                
  6 Theroux, Trent            43 SWMR-NE              2:18.36    2:19.79   11  
                      36.06   34.81                                
  7 Fernald, Robert E         43 GBM-NE               2:28.00    2:27.54   10  
      33.63   36.26   38.77   38.88                                
  8 Zola, Brett G             43 GBM-NE               2:18.00    2:28.65    9  
      34.48   37.35   34.92   41.90                                
  9 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               2:23.00    2:30.52    8  
      35.08   37.64   39.16   38.64                                
 10 Kelly, Paul               43 BUMS-NE              2:40.00    2:35.31    7  
      38.01   39.44   39.67   38.19                                
 11 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE              2:48.00    2:46.64    6  
      37.23   41.74   42.87   44.80                                
 12 Simon, Phil               43 MESC-NE              2:51.50    2:49.44    5  
      37.17   41.61   44.05   46.61                                
 13 Goar, Dudley C            41 ABC-NE               2:45.00    3:01.01    4  
      38.12   45.39   48.94   48.56                                
 
Event 18  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.73    3/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
        ZONE: Z 2:02.40        2008 Steven Newman                              
          NE: N 2:00.74        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:03.93        2007 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, Willaim            46 JAM-NJ               2:03.26    2:04.33   17  
      29.14   32.01   32.30   30.88                                
  2 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              2:04.50    2:04.76   15  
      29.15 1:35.61                                                
  3 Autissier, Patrick        48 BC-NE                2:13.04    2:10.26   14  
      30.72   32.62   33.43   33.49                                
  4 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               2:10.30    2:13.39   13  
      30.39   33.41   35.08   34.51                                
  5 White, Darwin W           46 GBM-NE               2:14.00    2:16.04   12  
      31.50   34.81   35.81   33.92                                
  6 Levy, Dan                 45 WM-MR                2:21.46    2:18.97   11  
      33.47   36.34   36.01   33.15                                
  7 Koenig, Mike              45 GBM-NE               2:30.00    2:24.94   10  
      32.19   37.05   38.75   36.95                                
  8 Barrus, Steve             46 LANE-NE              2:27.16    2:27.55    9  
      34.08   38.22   38.79   36.46                                
  9 Roth, Douglas             49 MESC-NE              2:36.29    2:27.64    8  
      35.06   37.66   37.96   36.96                                
 10 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              2:40.68    2:33.65    7  
      34.16   38.71   41.10   39.68                                
 11 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              2:35.50    2:34.16    6  
      35.47   38.92   40.49   39.28                                
 12 McGuill, Tom              47 AAC-NE               2:24.74    2:35.43    5  
      35.24   38.83 1:21.36                                        
 13 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              2:30.50    2:54.63    4  
      39.21   44.13   46.44   44.85                                
 14 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE              3:00.00    2:55.51    3  
      42.14   43.88   45.62   43.87                                
 
Event 18  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG, USA                              
        NATL: U 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG                                   
        ZONE: Z 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
          NE: N 2:05.49        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG              2:14.00    2:13.25   17  
      30.38   34.07   34.58   34.22                                
  2 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              2:16.50    2:15.81   15  
      32.09   34.37   35.04   34.31                                
  3 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              2:19.80    2:20.23   14  
      33.00   35.52   36.48   35.23                                
  4 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               2:27.00    2:22.66   13  
      32.31   35.44   37.64   37.27                                
  5 Lamie, Michael            50 SSHY-NE              2:34.30    2:25.94   12  
      32.49   35.88 1:17.57                                        
  6 O'Brien, David P          54 LANE-NE              2:20.00    2:32.44   11  
      35.29   38.96   40.02   38.17                                
  7 Goos, Samuel D            51 ABC-NE               2:32.00    2:36.77   10  
      34.48   38.16   41.27   42.86                                
  8 Murray, Kyle              51 GBM-NE               2:50.00    2:46.82    9  
      37.01   41.50   43.88   44.43                                
  9 Edelman, Paul T           54 ABC-NE               2:42.00    2:52.95    8  
      39.33   41.78   45.73   46.11                                
 10 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE               3:10.00    2:53.64    7  
      38.47   43.85   45.49   45.83                                
 11 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              2:50.00    2:55.08    6  
      40.74   45.51   45.47   43.36                                
 12 Gale, John A              54 MESC-NE              3:01.37    3:03.39    5  
      40.89   46.19   48.78   47.53                                
 13 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              2:59.44    3:04.13    4  
      41.84 2:22.29                                                
 14 Colby, Richard J          52 BGSC-NE              3:21.00    3:31.74    3  
      42.90   53.81   58.71   56.32                                
 15 Rubin, Gary A             54 UCLB-NE              3:36.12    3:34.84    2  
      46.05   54.30   58.92   55.57                                
 16 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              4:19.20    4:34.57    1  
    1:02.14 1:11.34 1:15.22 1:05.87                                
 
Event 18  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 2:11.98        2008 James Thornton                             
          NE: N 2:12.88        2000 Homer Lane                                 
        MEET: M 2:12.88        2004 Homer Lane                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              2:18.00    2:19.49   17  
      33.22   35.05   35.71   35.51                                
  2 Martin, Jack R            59 1776-DV              2:19.00    2:21.33   15  
      32.59   36.52   36.81   35.41                                
  3 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE               3:00.00    2:29.01   14  
      33.94   37.35   38.62   39.10                                
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               2:30.18    2:32.34   13  
      34.79   38.36   40.21   38.98                                
  5 Gambrel, Patrick A        56 WMW-NE               2:39.32    2:36.97   12  
      34.55   38.37 1:24.05                                        
  6 Blair, Tripp              56 AAC-NE               2:38.02    2:40.78   11  
      37.57   40.63   42.21   40.37                                
  7 Miller, Steve             56 GBM-NE               2:47.94    2:41.62   10  
      37.57                   41.52                                
  8 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              2:47.00    2:44.75    9  
      38.96   41.09   42.30   42.40                                
  9 Jaye, David               57 UCLB-NE              2:56.11    2:55.33    8  
      41.94   44.19   45.60   43.60                                
 10 Stein, David E            59 JCCN-NE              2:48.00    3:01.43    7  
      36.05   42.11 1:28.44   14.83                                
 11 Layton, Jake              56 UCLB-NE              2:56.12    3:03.79    6  
      40.66   45.56   48.19   49.38                                
 12 Cerjanec, Derek M         59 MESC-NE              2:51.10    3:23.52    5  
                    1:48.05                                        
 13 Garbero, Armando          56 ABC-NE               3:38.00    3:30.55    4  
      44.96   54.33   56.54   54.72                                
 
Event 18  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: U 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
        ZONE: Z 2:19.61        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 2:10.04        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:10.04        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              2:13.12    2:17.53Z  17  
      33.20   35.18   35.08   34.07                                
  2 Lane, Homer               61 CCM-NE               2:20.20    2:22.38   15  
      33.77   35.89   37.21   35.51                                
  3 Platt, Jay                63 PAFC-DV              2:42.00    2:34.66   14  
      36.91   39.30   39.90   38.55                                
  4 Kowal, Steve              61 GBM-NE               2:55.00    2:37.57   13  
      36.75   42.45   40.37   38.00                                
  5 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              2:44.00    2:45.82   12  
      38.87   43.42   43.56   39.97                                
  6 Horvitz, Paul             60 NEM-NE               3:00.00    2:51.47   11  
      38.49   43.38   45.21   44.39                                
  7 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              3:20.00    3:02.21   10  
      42.47   46.27   46.91   46.56                                
  8 White, Ken E              60 YNS-NE               3:10.00    3:07.36    9  
      42.64   47.81   49.82   47.09                                
  9 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              3:08.08    3:20.82    8  
      47.74   52.22   52.90   47.96                                
 
Event 18  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: U 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 2:26.70        2002 David Harrison                             
          NE: N 2:26.97        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 2:40.42        2008 David Vail                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               2:45.00    2:47.85   17  
      38.57   42.63   44.38   42.27                                
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE               3:11.00    3:14.96   15  
      44.86   49.59   49.16   51.35                                
  3 Read, Philip              68 GBM-NE               3:45.00    3:39.19   14  
      49.46   56.54   58.84   54.35                                
 
Event 18  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
        ZONE: Z 2:48.15        1999 Roger Franks                               
          NE: N 2:56.69        2000 Arnie Green                                
        MEET: M 3:01.14        2009 Larry Dunham                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               3:03.10    3:03.91   17  
                      48.55   46.21                                
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE              3:08.00    3:10.16   15  
      39.94   47.63   52.23   50.36                                
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE              3:05.00    3:19.74   14  
      45.05   27.60 2:07.09                                        
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE               4:18.01    4:22.83   13  
      59.72 1:08.33 1:10.28 1:04.50                                
  5 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              4:35.64    4:33.15   12  
    1:03.13 1:12.62 2:17.40                                        
  6 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              4:51.00    5:12.61   11  
    1:10.58 1:16.89 1:22.81 1:22.33                                
 
Event 18  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: U 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 3:21.32        2002 Doug Strong                                
          NE: N 3:19.47        2000 James Edwards                              
        MEET: M 3:25.47        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              3:35.00    3:37.33   17  
      48.86   57.10   57.38   53.99                                
  2 Brown, Ronald             75 MIT-NE               3:46.00    3:55.18   15  
      51.46   58.74 1:03.98 1:01.00                                
  3 Goldsmith, James          76 CONN-CT              7:00.00    7:34.91   14  
 
Event 19  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
        ZONE: Z 34.65        2002 Petra Adamkova                               
          NE: N 35.08        2000 Blair Negron                                 
        MEET: M 35.08        2008 Blair Negron                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los, Cristina             22 CMSC-NE                36.43      37.28   17  
  2 Byron, Caroline           23 BC-NE                  36.23      38.80   15  
  3 Kennedy, Jessica G        19 YNS-NE                 50.00      40.62   14  
 
Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.97  12/12/2009 NICOLE HEIDEMANN, GER                        
        NATL: U 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
        ZONE: Z 37.00        2009 Kelsey Hays                                  
          NE: N 33.90        2000 Andrea Packard                               
        MEET: M 33.90        2001 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE                35.35      35.89Z  17  
  2 Au, Lauren E              26 CMSC-NE                37.56      37.84   15  
  3 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                32.00      38.42   14  
  4 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE                45.00      40.50   13  
  5 Williams, Melinda B       29 BC-NE                  39.92      41.10   12  
  6 Blazek, Emily             26 GBM-NE                 43.10      42.77   11  
  7 Card, Carrie              28 UNAT-NE                44.40      44.11   10  
  8 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE                 53.10      44.52    9  
  9 Lin, Helen                26 NEM-NE                 43.26      48.31    8  
 10 Connors, Kasia            26 GBM-NE                 49.12      51.07    7  
 11 Menezes, Maya L           26 YNS-NE                 50.50      51.18    6  
 12 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              1:00.00    1:01.18    5  
 13 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE                59.00    1:02.91    4  
 
Event 19  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: U 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
        ZONE: Z 35.68        2001 Belinda Martin                               
          NE: N 36.20        2000 Jenny Harvey                                 
        MEET: M 36.20        2007 Jenny Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE                38.50      38.57   17  
  2 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  37.80      39.28   15  
  3 Lien, Maeve A             33 MAMA-NE                48.80      48.18   14  
  4 Layman, Katie L           33 GBM-NE                 46.00      49.11   13  
  5 Rauzin, Ivy               32 BCTM-MR                48.91      49.72   12  
  6 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              1:15.00      52.26   11  
  7 Rounds, Ellie             34 LANE-NE                55.67      54.22   10  
 
Event 19  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.83   7/17/2010 LINLEY FRAME, AUS                            
        NATL: U 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
        ZONE: Z 35.35        2001 Amanda Martin                                
          NE: N 36.49        2000 Jessica Holmes                               
        MEET: M 34.90        2007 Nadine Day                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy L         35 GSP-NE                 36.15      35.85N  17  
  2 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI                 36.93      37.10   15  
  3 Kjellberg, Ulrike S       35 MAMA-NE                40.17      39.94   14  
  4 Baker, Sarah H            36 GBM-NE                 43.50      40.77   13  
  5 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE                 44.01      43.51   12  
  6 Natkin, Lisa              39 CMSC-NE                44.00      43.91   11  
  7 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE                47.00      45.60   10  
  8 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE              1:00.00      48.60    9  
  9 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                55.00      49.46    8  
 
Event 19  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.29  11/22/2009 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 37.50        2003 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 36.57        2000 Lissa Winstanley                             
        MEET: M 36.57        2009 Lissa Winstanley                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                37.78      36.11M  17  
  2 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE                 38.00      36.35N  15  
  3 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                40.00      41.30   14  
  4 Fox, Michele              41 YNS-NE                 44.15      45.05   13  
  5 Roskoz, Bry               41 UCLB-NE                45.00      45.12   12  
  6 Zorn, Jennifer L          44 GBM-NE                 40.00      45.13   11  
  7 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE                51.57      48.16   10  
  8 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                54.10      51.09    9  
  9 Curko, Sandy              40 CMSC-NE                55.00      59.19    8  
 
Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.82  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 36.34        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 38.11        2000 Karen Mareb                                  
        MEET: M 38.11        2005 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                40.00      38.92   17  
  2 Roy, Michele M            46 MAMA-NE                39.54      41.32   15  
  3 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE                41.00      42.20   14  
  4 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE                 40.00      42.58   13  
  5 Yoder, Kate F             47 ABC-NE                 42.00      42.97   12  
  6 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                50.00      43.42   11  
  7 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 45.60      45.68   10  
  8 Notman, Kate B            47 MAMA-NE                46.39      46.01    9  
  9 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE                 47.76      46.85    8  
 10 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                  40.00      47.18    7  
 11 Zraket, Lisa              46 YNS-NE                 47.59      47.38    6  
 12 Edin, Deborah E           48 GBM-NE                 47.85      47.42    5  
 13 Zonis, Beth E             49 MAMA-NE                47.50      48.70    4  
 14 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE                 48.98      48.91    3  
 15 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                48.52      49.38    2  
 16 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              1:00.00      52.69    1  
 17 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE                57.19      55.81  
 
Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.08   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: U 36.99  12/12/2009 LISA BENNETT                                 
        ZONE: Z 38.75        2002 Dot Munger                                   
          NE: N 40.08        2000 Beth Estel                                   
        MEET: M 36.99        2009 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA                37.88      38.74Z  17  
  2 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 40.68      39.91N  15  
  3 Estel, Beth A             54 GSP-NE                 42.50      40.17   14  
  4 Cole, Karen               52 GSP-NE                 48.00      47.26   13  
  5 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE                55.00      47.37   12  
  6 Ruggiero, Terri           50 NEM-NE                 47.00      48.93   11  
  7 Cavano, Cindy             53 SSHY-NE                49.00      49.35   10  
  8 Fries, Beth               52 MESC-NE              1:00.00      50.37    9  
  9 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE                53.35      52.78    8  
 
Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: U 39.20  12/12/2009 BARBARA HUMMEL                               
        ZONE: Z 43.72        2007 Danielle Ogier                               
          NE: N 39.20        2000 Barbara Hummel                               
        MEET: M 39.20        2009 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         58 UVRA-NE                41.25      41.15Z  17  
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE                 45.00      44.18   15  
  3 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE                53.91      49.75   14  
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE                51.27      50.68   13  
  5 Johns, Margaret S         56 GSP-NE                 55.00      53.02   12  
  6 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE                49.98      53.05   11  
  7 Weiss, Phyllis            59 MAMA-NE              1:08.65    1:02.31   10  
 
Event 19  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: U 40.24   6/22/2008 DALE BARNHARD                                
        ZONE: Z 46.25        2005 Kathy Slifer                                 
          NE: N 45.27        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 46.25        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                42.50      41.88N  17  
  2 Greulick-Byron, Joan E    60 BC-NE                  55.03      50.87   15  
  3 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE                56.23      54.43   14  
  4 Mancuso, Stanice          64 BUMS-NE              1:15.00      59.72   13  
  5 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               1:10.00    1:07.79   12  
  6 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               1:40.00    1:19.71   11  
 
Event 19  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.90    5/9/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: U 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
        ZONE: Z 50.94        2008 Betsy Durrant                                
          NE: N 59.49        2000 Barbara Boley                                
        MEET: M 48.54        2009 Betsy Durant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG                49.58      46.07M  17  
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                58.06      55.76   15  
  3 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                  55.00      58.59N  14  
  4 Layman, Karol L           66 GBM-NE               1:12.54    1:14.69   13  
 
Event 19  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U   44.32   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z   48.47        1999 Gail Roper                                 
          NE: N   52.03        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 1:05.51        2008 Barbara Matorin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              1:06.06    1:16.36   17  
 
Event 19  Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.56  10/13/2008 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: U 1:09.77  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlow, Norma             85 WMW-NE               1:17.14    1:20.20   17  
 
Event 20  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 27.83  11/21/2009 GREGOR PLEVELJ                               
        ZONE: Z 29.12        2002 Luciano Galindo                              
          NE: N 30.79        2000 Kyle McElroy                                 
        MEET: M 29.88        2006 Elliot Ptasnik                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesnick, Tyson W         22 BUMS-NE                35.50      31.42   17  
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE                33.24      34.32   15  
  3 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE                 41.20      38.32   14  
  4 Manke, Robert W           23 UVRA-NE                40.00      38.97   13  
 
Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: U 28.46  10/10/2008 COREY WELCH                                  
        ZONE: Z 30.14        2001 Jared Walkenhorst                            
          NE: N 29.68        2000 Audy Oktavian                                
        MEET: M 28.74        2009 Kyle Deery                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kyle B             26 SYSM-FL                30.00      30.41   17  
  2 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE                29.56      32.76   15  
  3 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 37.36      35.84   14  
  4 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE                35.00      35.91   13  
  5 Daponte, Frank A          29 MAMA-NE                41.56      40.88   12  
 
Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: U 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
        ZONE: Z 30.93        2006 Jared Walkenhorst                            
          NE: N 30.37        2000 Jonathan Banville                            
        MEET: M 30.39        2007 Jared Walkenhorst                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 32.91      31.98   17  
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE                34.00      34.57   15  
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE                35.99      35.24   14  
  4 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE                36.35      35.56   13  
  5 Titus, Dave               34 CMSC-NE                36.90      36.09   12  
  6 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                37.30      37.53   11  
  7 Wignall, Simon M          34 MESC-NE                36.24      37.63   10  
  8 Caines, Eric              30 BC-NE                  37.11      37.82    9  
  9 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE                35.00      38.70    8  
 10 Sennett, Michael A        34 LANE-NE                43.00      39.54    7  
 11 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                41.92      42.95    6  
 
Event 20  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: U 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
        ZONE: Z 28.75        2002 Ron Karnaugh                                 
          NE: N 30.42        2000 Jonathan Banville                            
        MEET: M 29.63        2009 Rob Butcher                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 35.30      33.65   17  
  2 Pang, Ken                 36 CMSC-NE                34.00      33.93   15  
  3 Carter, Sean M            35 MESC-NE                36.00      37.24   14  
  4 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE                36.00      38.06   13  
  5 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE                37.91      38.62   12  
  6 Reese, Jeff J             35 YNS-NE                 39.04      39.25   11  
  7 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE                55.00      40.01   10  
  8 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE                43.00      41.81    9  
  9 Cochran-Boucher, Michael  39 GSP-NE                 36.00      42.22    8  
 10 Brown, Justin             38 BC-NE                1:00.00      47.96    7  
 
Event 20  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.86  10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: U 29.22   12/6/2009 ROQUE SANTOS                                 
        ZONE: Z 30.88        2001 Greg Oxley                                   
          NE: N 31.55        2000 Stephen Mugford                              
        MEET: M 31.55        2009 Stephen Mugford                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE                31.55      32.52   17  
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                33.99      32.96   15  
  3 Bell, Richard J           41 MESC-NE                37.69      35.58   14  
  4 Zola, Brett G             43 GBM-NE                 35.50      35.63   13  
  5 Martini, Paolo G          43 LANE-NE                37.00      36.95   12  
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE                 37.00      37.56   11  
  7 Reyes, David              43 BUMS-NE                39.55      39.96   10  
  8 Mappes, Michael R         43 GSP-NE                 39.06      41.65    9  
  9 Tripler, Christopher E    42 YNS-NE                 43.73      43.46    8  
 10 Kelly, Paul               43 BUMS-NE                40.00      43.49    7  
 11 Howorth, James M          43 MAMA-NE                45.00      44.34    6  
 12 Goar, Dudley C            41 ABC-NE                 50.00      46.88    5  
 13 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                49.43      47.25    4  
 
Event 20  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: U 29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
        ZONE: Z 30.83        2003 Greg Oxley                                   
          NE: N 32.72        2000 Keith Hoffman                                
        MEET: M 33.21        2009 Edmund Gendreau                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Jim               47 LANE-NE                34.57      34.69   17  
  2 Levy, Dan                 45 WM-MR                  34.57      34.80   15  
  3 Griczika, Joe             47 GWDM-NE                35.50      34.97   14  
  4 Harris, Mark              48 CONN-CT                34.90      35.56   13  
  5 White, Darwin W           46 GBM-NE                 37.20      37.84   12  
  6 Cook, Michael A           48 TRIY-NE                37.00      37.91   11  
  7 Barrus, Steve             46 LANE-NE                39.35      38.28   10  
  8 Coelho, David P           48 UNAT-NE                38.85      38.97    9  
  9 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                40.51      40.48    8  
 10 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE                39.60      40.73    7  
 11 McGuill, Tom              47 AAC-NE                 41.63      43.69    6  
 12 Sanda, Martin             49 BUMS-NE                46.00      49.52    5  
 -- Flanagan, Jim             48 CMSC-NE                37.94         DQ  
 
Event 20  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.91   11/7/2009 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                       
        NATL: U 31.08   12/7/2008 BENN DOYLE                                   
        ZONE: Z 31.08        2008 Benn Doyle                                   
          NE: N 33.87        2000 Guy Davis                                    
        MEET: M 31.37        2008 Benn Doyle                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ                 31.99      31.84   17  
  2 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 35.50      35.22   15  
  3 Heinz, Tony               51 1776-DV                41.80      37.72   14  
  4 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE                38.00      38.28   13  
  5 Goos, Samuel D            51 ABC-NE                 40.00      38.63   12  
  6 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE                40.68      39.25   11  
  7 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE                41.67      40.27   10  
  8 Edelman, Paul T           54 ABC-NE                 39.50      40.30    9  
  9 Wright, Will              50 MAMA-NE                39.01      40.48    8  
 10 Alexandre, George E       52 SWMR-NE                50.00      44.24    7  
 11 Colby, Richard J          52 BGSC-NE                45.00      44.68    6  
 12 Murray, Kyle              51 GBM-NE                 45.00      45.60    5  
 13 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE               1:20.00      46.15    4  
 
Event 20  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: U 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
        ZONE: Z 34.01        1999 Jim Dragon                                   
          NE: N 34.21        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 31.82        2009 Timothy Shead                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE                 37.57      38.72   17  
  2 Franzon, Olof B           58 ADMS-AD                44.50      39.12   15  
  3 Miller, Harris R          55 HOCK-NE                38.00      40.30   14  
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE                 44.34      45.27   13  
  5 Miller, Steve             56 GBM-NE                 45.50      45.52   12  
  6 Layton, Jake              56 UCLB-NE                48.80      47.18   11  
  7 Havel, Timothy F          57 UCLB-NE                45.00      53.28   10  
 
Event 20  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: U 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
        ZONE: Z 35.58        2005 Louis Kronfeld                               
          NE: N 34.86        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 34.94        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL                35.45      35.70   17  
  2 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE                 37.40      36.69   15  
  3 Burke, Jay M              60 BUMS-NE                38.90      38.63   14  
  4 White, Ken E              60 YNS-NE                 38.30      39.96   13  
  5 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE                38.60      40.73   12  
  6 Forbes, Michael J         60 SCY-NE                 41.00      41.65   11  
  7 Hicks, Robert C           60 MAMA-NE                42.50      41.98   10  
  8 Lewis, John               64 GBM-NE                 41.10      42.07    9  
  9 Wright, Phil              63 SCY-NE                 47.23      42.16    8  
 10 Platt, Jay                63 PAFC-DV                42.50      42.51    7  
 11 Myers, Richard H          63 OAKY-NE                39.00      43.49    6  
 12 Phillips, David           62 GWDM-NE                47.73      49.00    5  
 
Event 20  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.86    5/9/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: U 34.55   12/6/2008 LOUIS KRONFELD                               
        ZONE: Z 34.88        2009 Jim Dragon                                   
          NE: N 34.55        2000 Louis Kronfeld                               
        MEET: M 35.48        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         67 TRIY-NE                36.95      37.09   17  
  2 Bump, Ben                 67 WMW-NE                 47.00      45.79   15  
  3 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT                49.88      48.10   14  
  4 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              1:01.00      56.52   13  
  5 Read, Philip              68 GBM-NE                 55.00      57.80   12  
 
Event 20  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
        ZONE: Z 41.56        2002 Charles Urstadt                              
          NE: N 42.06        2000 Al Craig                                     
        MEET: M 42.55        1998 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE                48.00      48.07   17  
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE                58.00      56.41   15  
  3 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              1:32.00    1:36.29   14  
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              1:56.23    1:54.42   13  
 -- Widnall, William S        73 ABC-NE               1:11.74         DQ  
 
Event 20  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.04   4/29/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: U 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
        ZONE: Z 42.81        2003 Charles Urstadt                              
          NE: N 44.31        2000 Al Craig                                     
        MEET: M 44.35        2002 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 GBM-NE               1:03.42    1:15.82   17  
 
Event 21  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.64    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: U 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
        ZONE: Z 2:39.71        2009 Erin Merritt                               
          NE: N 2:31.51        2000 Andrea Yttre                               
        MEET: M 2:31.51        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              2:30.22    2:30.80N  17  
      33.15   37.98   39.80   39.87                                
  2 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              2:42.32    2:40.72   15  
      34.40 1:21.72   44.60                                        
  3 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              2:41.67    2:42.43   14  
      37.03   18.61   22.94 1:23.85                                
  4 Turner, Betsy             26 VMST-VA              2:47.41    2:44.96   13  
      36.06   41.46   43.43   44.01                                
  5 Williams, Melinda B       29 BC-NE                2:51.83    2:47.32   12  
      37.02   17.80   25.10 1:27.40                                
  6 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              2:52.18    2:53.19   11  
      37.45   44.06   45.49   46.19                                
  7 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               3:30.00    3:15.78   10  
      42.39   49.30   52.21   51.88                                
  8 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              3:44.00    3:42.08    9  
      48.63   58.01   58.08   57.36                                
 
Event 21  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.41  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:31.57        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:43.76        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:50.89        2005 Carol Prescott                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              3:26.26    3:36.34   17  
      45.83   42.05 1:11.88   56.58                                
 
Event 21  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:34.59        2007 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:45.07        2000 Cheryl Kupan                               
        MEET: M 2:37.04        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               2:45.00    2:44.99   17  
      36.56   41.96   42.52   43.95                                
 
Event 21  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:23.18  12/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:50.02        2000 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 2:43.19        2000 Patricia Sullivan                          
        MEET: M 2:23.18        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              3:00.00    2:50.46   17  
      38.66   43.32   44.39   44.09                                
  2 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               3:30.00    3:17.20   15  
      44.50   50.34   51.20   51.16                                
  3 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE              3:28.00    3:31.40   14  
      45.89   52.90   56.96   55.65                                
  4 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              4:13.36    4:22.81   13  
      58.53 1:08.39 1:09.94 1:05.95                                
  5 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               4:10.00    4:24.69   12  
      57.09 1:06.72 1:10.11 1:10.77                                
 
Event 21  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.79    7/3/2010 JUDITH HATTLE, GBR                         
        NATL: U 2:38.43  10/17/2009 S HEIM-BOWEN                               
        ZONE: Z 2:42.27        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 2:48.66        2000 Katherine Branch                           
        MEET: M 3:16.39        2007 Nancy Johnston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              3:00.00    3:01.54M  17  
      40.13   47.79   47.02   46.60                                
  2 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              3:20.00    3:16.21M  15  
                              52.51                                
 
Event 21  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:47.89        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 3:35.28        2000 Linda Carstens                             
        MEET: M 3:35.28        2007 Linda Carstens                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               2:50.00    2:51.46M  17  
      37.80   43.08   45.14   45.44                                
  2 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              3:25.00    3:22.62N  15  
      42.65   50.91   54.53   54.53                                
  3 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:45.00    3:52.67   14  
      48.76   58.72 1:01.40 1:03.79                                
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              4:01.60    4:00.08   13  
      53.87 1:00.49 1:03.55 1:02.17                                
  5 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               4:40.00    4:45.90   12  
      59.42 1:11.60 1:16.59 1:18.29                                
 
Event 21  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: U 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 3:34.11        1996 Nancy Brown                                
          NE: N 3:41.78        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 3:41.78        2000 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:26.00    4:31.08   17  
      58.79 1:08.13 1:12.86 1:11.30                                
 
Event 21  Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
        ZONE: Z 4:08.88        2004 Susan Livingston                           
          NE: N 4:08.88        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 4:08.88        2004 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               4:36.14    4:44.62   17  
    1:04.27 1:10.82 1:15.55 1:13.98                                
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              4:42.00    5:12.76   15  
    1:03.24 1:15.81 1:25.35 1:28.36                                
 
Event 22  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 2:07.64  10/10/1993 JEFF POPPELL                               
        ZONE: Z 2:54.33        2003 Jeffrey Kaminski                           
          NE: N 2:30.86        2000 Jason Faulconer                            
        MEET: M 2:30.86        2001 Jason Faulconer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David E           20 MAMA-NE              2:25.00    2:32.40Z  17  
      33.23   38.09   38.93   42.15                                
 
Event 22  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.74   9/20/2008 MARK LEWIS, GBR                            
        NATL: U 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
        ZONE: Z 2:09.03        2000 Curtis Sawin                               
          NE: N 2:03.59        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 2:03.59        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              2:13.37    2:12.04   17  
      30.29   34.40   33.73   33.62                                
  2 Emmons, Michael J         29 ABF-NE               2:10.00    2:16.43   15  
      29.84 1:46.59                                                
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              2:15.00    2:21.18   14  
      31.63   35.42   36.37   37.76                                
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:35.00    2:28.37   13  
      34.43   39.24   37.46   37.24                                
  5 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE               2:23.00    2:50.28   12  
      32.24   41.07   47.32   49.65                                
  6 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              2:48.76    3:02.91   11  
      37.56   47.74   48.88   48.73                                
  7 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              2:59.99    3:19.36   10  
      40.39   49.60   53.12   56.25                                
 
Event 22  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.46   5/30/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                        
        NATL: U 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 2:27.42        2009 Thomas Patterson                           
          NE: N 2:11.79        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 2:11.79        2006 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               31 MESC-NE              3:29.99    3:26.31   17  
      46.15   53.30   55.02   51.84                                
 
Event 22  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.31   4/18/2009 EIJI NOMURA, JPN                           
        NATL: U 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
        ZONE: Z 2:15.06        2008 Jeff Roddin                                
          NE: N 2:16.74        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:16.74        1997 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharon, Gil               36 WTS-NE               2:33.35    2:40.33   17  
      35.50   41.08   41.84   41.91                                
  2 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:30.00    3:12.33   15  
      49.12   48.54 1:34.67                                        
  3 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:54.62    3:39.92   14  
      47.52   57.31   59.19   55.90                                
 
Event 22  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: U 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
        ZONE: Z 2:10.99        2008 Chris Stevenson                            
          NE: N 2:18.95        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:18.95        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Albert J          40 SWMR-NE              2:40.00    2:35.18   17  
      55.56   18.69 1:20.93                                        
  2 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              2:40.98    2:39.12   15  
      34.03   38.38   40.86   45.85                                
  3 Tucker, Robert S          41 MIT-NE               2:30.00    2:58.40   14  
      37.14   42.68   46.94   51.64                                
  4 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:24.00    3:15.19   13  
      43.82   49.43   51.05   50.89                                
 
Event 22  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: U 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
        ZONE: Z 2:20.56        1999 John Craig                                 
          NE: N 2:13.29        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:09.65        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA              2:10.00    2:11.40Z  17  
      29.90   30.47   36.98   34.05                                
  2 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              4:25.00    4:12.26   15  
      55.90 1:05.28 1:06.96 1:04.12                                
 
Event 22  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: U 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT                             
        ZONE: Z 2:40.26        2000 Bob Kolonkowski                            
          NE: N 2:20.26        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:20.26        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borderies, Pascal         51 CHEL-MR              2:35.99    2:38.61Z  17  
      36.23   41.13   41.37   39.88                                
  2 Coffey, Tom               50 CONN-CT              2:45.49    2:49.15   15  
      39.72   44.16   43.64   41.63                                
  3 Barth, Ed J               52 AAC-NE               3:10.00    3:25.09   14  
      41.84   53.47   56.11   53.67                                
  4 Gale, John A              54 MESC-NE              3:46.20    3:47.47   13  
      51.69   58.08   59.52   58.18                                
 
Event 22  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG, USA                            
        NATL: U 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG                                 
        ZONE: Z 2:20.61        2009 John Craig                                 
          NE: N 2:19.72        2000 John Craig                                 
        MEET: M 2:19.92        2009 John Craig                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              3:33.25    3:39.55   17  
      42.36   58.24 1:00.20   58.75                                
 
Event 22  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: U 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
        ZONE: Z 2:48.40        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 2:30.18        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:30.18        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, William        60 CONN-CT              3:30.00    3:10.15   17  
      43.54   50.64   47.97   48.00                                
  2 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               3:15.77    3:19.86   15  
      42.33   53.77   54.03   49.73                                
 
Event 22  Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.99   1/24/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: U 3:39.51   11/9/2002 TOM MAINE                                  
        ZONE: Z 5:03.62        1998 Alex McIntosh                              
          NE: N 4:11.24        2000 Itamar Kutai                               
        MEET: M 4:11.24        2009 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 JCCM-NE              4:35.00    4:21.11Z  17  
      59.70 1:04.30 1:09.20 1:07.91                                
 
Event 23  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 26.63        2008 Shana Welch                                  
          NE: N 27.13        2000 Caroline Byron                               
        MEET: M 27.92        2008 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                  27.35      28.81   17  
  2 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE                31.03      30.88   15  
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE                31.72      31.38   14  
  4 Kennedy, Jessica G        19 YNS-NE                 32.00      31.48   13  
  5 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                  33.06      32.80   12  
  6 Burns, Caileen            24 MAMA-NE                34.44      33.46   11  
  7 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE                 37.00      37.07   10  
  8 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE                37.56      37.53    9  
 
Event 23  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: U 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
        ZONE: Z 27.65        2005 Jennifer Tweedie                             
          NE: N 27.18        2000 Jessica Knight                               
        MEET: M 27.18        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          29 MESC-NE                28.06      27.52Z  17  
  2 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE                30.50      28.75   15  
  3 Grover, Mollie K          29 TERR-PV                28.47      28.81   14  
  4 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE                29.17      29.27   13  
  5 Au, Lauren E              26 CMSC-NE                29.64      29.34   12  
  6 Andrews, Therese          26 CMSC-NE                29.64      30.10   11  
  7 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                27.00      30.12   10  
  8 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR                30.72      31.50    9  
  9 Jacobsen, Liz M           28 UNAT-NE                32.25      32.57    8  
 10 Blazek, Emily             26 GBM-NE                 35.67      34.06    7  
 11 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE                35.00      34.53    6  
 12 Connors, Kasia            26 GBM-NE                 38.57      38.75    5  
 13 Menezes, Maya L           26 YNS-NE                 38.52      38.78    4  
 14 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE                39.10      40.00    3  
 15 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE                55.00      46.13    2  
 
Event 23  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: U 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
        ZONE: Z 28.69        1999 Andrea Luallen-Scholz                        
          NE: N 28.34        2000 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 28.34        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE                30.00      29.64   17  
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ                 30.35      30.12   15  
  3 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  32.00      30.45   14  
  4 Nichols, Rhett            30 MIT-NE                 35.55      32.52   13  
  5 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE                36.00      34.18   12  
  6 Layman, Katie L           33 GBM-NE                 34.00      35.52   11  
  7 Lien, Maeve A             33 MAMA-NE                36.02      36.39   10  
  8 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE                36.67      36.91    9  
  9 Boucher, Ilene            30 ABC-NE                 36.96      38.57    8  
 10 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR                45.00      39.01    7  
 11 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE                40.07      39.58    6  
 12 Rounds, Ellie             34 LANE-NE                41.73      39.83    5  
 
Event 23  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: U 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 27.36        2001 Maria Drueckhammer                           
          NE: N 27.47        2000 Alina Perez-Smith                            
        MEET: M 27.47        2009 Alina Perez-Smith                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy L         35 GSP-NE                 28.98      28.66   17  
  2 Baker, Sarah H            36 GBM-NE                 28.50      29.04   15  
  3 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE                33.30      31.49   14  
  4 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE                31.99      33.40   13  
  5 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE                 34.00      34.39   12  
  6 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE                 36.38      35.65   11  
  7 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                40.00      36.64   10  
  8 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE                40.00      38.35    9  
  9 Banker, Margaret M        37 YNS-NE                 38.46      38.50    8  
 10 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE                55.00      39.17    7  
 11 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE                43.00      41.31    6  
 
Event 23  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: U 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
        ZONE: Z 27.43        2009 Fall Willeboordse                            
          NE: N 28.72        2000 Roma Hunter                                  
        MEET: M 28.55        2005 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                27.20      27.85M  17  
  2 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE                 29.54      28.31M  15  
  3 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE                27.80      28.38M  14  
  4 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                29.50      30.05   13  
  5 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE                 31.50      31.45   12  
  6 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ                 29.99      31.68   11  
  7 Bongiovi, Lisa A          44 WMW-NE                 34.00      33.99   10  
  8 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                36.01      36.87    9  
  9 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE                37.95      37.05    8  
 10 Speer, Cate               43 WMW-NE                 40.00      38.19    7  
 11 Camesano, Lisa            40 BUMS-NE                39.00      40.16    6  
 12 Roskoz, Bry               41 UCLB-NE                37.00      40.31    5  
 13 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE                40.00      40.69    4  
 
Event 23  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.09   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: U 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 28.02        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 28.06        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 27.19        2009 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                30.00      28.77   17  
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE                 32.10      31.65   15  
  3 Cady-Fernandes, Louise    49 MAMA-NE                32.90      31.96   14  
  4 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                32.00      31.97   13  
  5 Roy, Michele M            46 MAMA-NE                32.32      32.16   12  
  6 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE                31.00      32.38   11  
  7 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE                 32.65      32.52   10  
  8 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 31.60      32.65    9  
  9 Yoder, Kate F             47 ABC-NE                 34.17      33.31    8  
 10 Notman, Kate B            47 MAMA-NE                34.47      34.21    7  
 11 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE                 35.71      35.50    6  
 12 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                33.93      35.59    5  
 13 Zonis, Beth E             49 MAMA-NE                36.14      37.37    4  
 14 Zraket, Lisa              46 YNS-NE                 38.59      38.46    3  
 15 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                  35.00      38.99    2  
 16 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE                50.00      45.37    1  
 
Event 23  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.96   4/25/2010 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: U 28.11   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                                 
        ZONE: Z 28.86        2004 Jacki Hirsty                                 
          NE: N 28.54        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 28.54        2002 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA                29.81      30.50   17  
  2 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 33.17      32.56   15  
  3 Uecker, Anne              50 MESC-NE                32.67      33.45   14  
  4 Estel, Beth A             54 GSP-NE                 36.00      33.66   13  
  5 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE                 34.18      34.28   12  
  6 Litman, Jill              54 MAMA-NE                34.45      34.80   11  
  7 Fries, Beth               52 MESC-NE                34.00      35.46   10  
  8 Cole, Karen               52 GSP-NE                 39.00      37.17    9  
  9 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE                 40.00      39.37    8  
 10 Twomey, Maura             54 CMSC-NE                45.28      42.64    7  
 11 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE                46.27      45.90    6  
 
Event 23  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 31.63        2009 Nancy Steadman-Martin                        
          NE: N 28.58        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 28.58        2009 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ                 33.00      32.80   17  
  2 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE                35.33      34.30   15  
  3 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG                38.00      36.89   14  
  4 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE                36.93      39.42   13  
  5 Mulderig, Sheilagh A      58 UCLB-NE                41.00      40.50   12  
  6 Girvin, Jennifer          57 UCLB-NE                45.00      43.87   11  
  7 Johns, Margaret S         56 GSP-NE                 50.00      46.51   10  
  8 Weiss, Phyllis            59 MAMA-NE                53.54      50.68    9  
 
Event 23  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.70   8/30/2009 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: U 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
        ZONE: Z 37.69        1997 Nancy Brown                                  
          NE: N 33.00        2000 Diann Uustal                                 
        MEET: M 33.00        2009 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                33.02      31.98N  17  
  2 Greulick-Byron, Joan E    60 BC-NE                  36.91      36.47Z  15  
  3 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE                46.00      42.70   14  
  4 Mancuso, Stanice          64 BUMS-NE              1:01.00      49.85   13  
  5 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE                 55.00      50.97   12  
  6 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               1:00.00      59.34   11  
 
Event 23  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: U 34.07   3/21/2009 BETH SCHREINER                               
        ZONE: Z 39.99        1997 Lida Gaschke                                 
          NE: N 35.76        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 37.78        1998 Diane Reed                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG                39.01      37.12M  17  
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                42.49      41.70   15  
  3 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT                42.00      47.58   14  
  4 Christiansen, Susan       67 UCLB-NE                43.00      48.01   13  
  5 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                  54.00      54.38   12  
  6 Layman, Karol L           66 GBM-NE                 53.60      56.08   11  
 
Event 23  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: U 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
        ZONE: Z 42.62        1999 Petey Smith                                  
          NE: N 42.17        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 42.33        1998 Dorothy Donnelly                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE                47.00      47.84   17  
 
Event 24  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        ZONE: Z 23.12        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 23.58        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 24.27        2005 Ryan Matthews                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                23.99      24.56   17  
  2 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE                23.50      26.78   15  
  3 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE                26.09      27.90   14  
  4 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE                 30.93      29.31   13  
 -- Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE                28.00         DQ  
 
Event 24  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: U 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
        ZONE: Z 24.26        2002 Russell Perkins                              
          NE: N 23.87        2000 Brian Fehlau                                 
        MEET: M 24.02        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                25.11      24.87   17  
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR                25.50      25.27   15  
  3 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  25.50      25.80   14  
  4 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE                 25.18      26.07   13  
  5 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 27.00      26.65   12  
  6 Brittan, Daniel           29 GBM-NE                 27.46      26.77   11  
  7 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE                27.00      26.84   10  
  8 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE                26.20      26.89    9  
  9 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 27.00      27.28    8  
 10 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 27.11      27.66    7  
 11 Gray, Zachary A           27 MESC-NE                25.98      27.78    6  
 12 Cole, Adam J              29 MIT-NE                 27.96      28.32    5  
 13 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE                31.00      29.03    4  
 14 Gerace, John              26 BCTM-MR                29.01      29.61    3  
 15 Daponte, Frank A          29 MAMA-NE                29.00      30.43    2  
 16 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE                30.00      31.55    1  
 17 Simchik, Jamie K          26 CMSC-NE                34.33      34.59  
 
Event 24  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.13   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: U 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
        ZONE: Z 23.65        2001 Curtis Sawin                                 
          NE: N 23.70        2000 Kirk Larsen                                  
        MEET: M 23.70        2009 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 23.70      24.49   17  
  2 Miskovic, Radenko         30 BCTM-MR                24.26      24.51   15  
  3 Whittaker, Ben            30 UNAT-NE                25.64      25.18   14  
  4 Greves, Richard           33 WMW-NE                 27.50      25.81   13  
  5 Caines, Eric              30 BC-NE                  28.11      27.16   12  
  6 Titus, Dave               34 CMSC-NE                25.99      27.25   11  
  7 Boslego, Ryan             31 GBM-NE                 27.00      28.71   10  
  8 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE                 29.42      29.46    9  
  9 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                29.72      30.08    8  
 10 Parsons, Steve E          30 GBM-NE                 34.17      33.04    7  
 11 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                32.00      34.55    6  
 12 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR                50.67      51.88    5  
 
Event 24  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: U 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
        ZONE: Z 23.44        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 23.44        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 23.44        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE                26.04      25.84   17  
  2 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 26.30      25.92   15  
  3 Sever, Michael            39 SWMR-NE                26.24      27.25   14  
  4 Carter, Sean M            35 MESC-NE                27.20      27.28   13  
  5 Denneen, Matt G           39 GBM-NE                 28.00      27.29   12  
  6 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE                28.01      27.89   11  
  7 Shea, Josh E              37 LANE-NE                27.80      28.37   10  
  8 Mullin, Brian D           35 BC-NE                  26.50      28.59    9  
  9 Reese, Jeff J             35 YNS-NE                 29.53      29.90    8  
 10 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE                 30.36      30.62    7  
 11 Bonesho, Timothy K        39 GBM-NE                 31.31      30.66    6  
 12 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE                27.00      31.25    5  
 13 Cochran-Boucher, Michael  39 GSP-NE                 29.00      33.18    4  
 14 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE                37.00      34.62    3  
 15 Brown, Justin             38 BC-NE                  44.00      36.32    2  
 16 White, Alan G             39 LANE-NE                40.00      37.10    1  
 
Event 24  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: U 23.25   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
        ZONE: Z 23.47        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 23.45        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 23.45        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ                 26.50      25.90   17  
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                25.89      26.07   15  
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE                26.33      26.60   14  
  4 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE                26.85      26.72   13  
  5 Zola, Brett G             43 GBM-NE                 26.45      27.15   12  
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE                 29.50      29.86   11  
  7 Bell, Richard J           41 MESC-NE                29.99      30.43   10  
  8 Mappes, Michael R         43 GSP-NE                 30.16      31.75    9  
  9 Kelly, Paul               43 BUMS-NE                33.00      32.01    8  
 10 Simon, Phil               43 MESC-NE                38.00      32.92    7  
 11 Reyes, David              43 BUMS-NE                33.29      33.07    6  
 12 Goar, Dudley C            41 ABC-NE                 35.00      34.56    5  
 13 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                35.91      34.60    4  
 14 Tripler, Christopher E    42 YNS-NE                 35.00      35.60    3  
 
Event 24  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: U 23.80  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
        ZONE: Z 24.93        2003 Greg Oxley                                   
          NE: N 23.80        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 24.18        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                23.80      24.85Z  17  
  2 Segal, Willaim            46 JAM-NJ                 25.26      25.24   15  
  3 Pride, Douglas M          47 MESC-NE                25.50      25.45   14  
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                26.10      25.62   13  
  5 Brown, Phil               49 SSHY-NE                27.80      27.42   12  
  6 Autissier, Patrick        48 BC-NE                  27.58      27.60   11  
  7 White, Darwin W           46 GBM-NE                 27.20      27.68   10  
  8 Duvall, Jim               47 LANE-NE                28.56      27.91    9  
  9 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE                 26.94      27.94    8  
 10 Levy, Dan                 45 WM-MR                  27.50      27.99    7  
 11 Coelho, David P           48 UNAT-NE                27.74      28.39    6  
 12 Barrus, Steve             46 LANE-NE                29.00      28.92    5  
 13 Koenig, Mike              45 GBM-NE                 31.00      29.29    4  
 14 Foster, Walter M          49 MAMA-NE                29.50      29.66    3  
 15 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                28.97      30.20    2  
 16 McGuill, Tom              47 AAC-NE                 30.69      31.24    1  
 17 Flanagan, Jim             48 CMSC-NE                30.17      31.25  
 18 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE                30.09      31.66  
 19 Sanda, Martin             49 BUMS-NE                34.00      34.21  
 20 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE                33.77      34.57  
 21 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE                35.00      35.33  
 22 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE                35.22      35.87  
 
Event 24  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: U 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
        ZONE: Z 24.26        2003 Paul Trevisan                                
          NE: N 25.61        2000 Guy Davis                                    
        MEET: M 25.61        2009 Guy Davis                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 27.50      27.28   17  
  2 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ                 26.20      27.94   15  
  3 Heinz, Tony               51 1776-DV                27.65      28.26   14  
  4 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE                28.53      28.87   13  
  5 O'Brien, David P          54 LANE-NE                29.00      29.37   12  
  6 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE                30.00      29.58   11  
  7 Gordon, Peter R           50 UCLB-NE                30.00      30.67   10  
  8 Syphers, Dale A           54 MESC-NE                29.90      31.34    9  
  9 Alexandre, George E       52 SWMR-NE                36.00      32.93    8  
 10 Edelman, Paul T           54 ABC-NE                 33.00      33.74    7  
 11 Callahan, Peter           51 ABC-NE                 32.00      34.31    6  
 12 Murray, Kyle              51 GBM-NE                 35.00      34.32    5  
 13 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE                 40.00      35.69    4  
 14 Colby, Richard J          52 BGSC-NE                38.00      36.35    3  
 15 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR                49.78      53.38    2  
 
Event 24  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: U 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
        ZONE: Z 25.23        2009 Paul Trevisan                                
          NE: N 26.27        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 25.87        2004 Tom Geiman                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE                28.00      28.52   17  
  2 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE                 27.99      29.17   15  
  3 Franzon, Olof B           58 ADMS-AD                32.20      30.12   14  
  4 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE                 33.00      30.43   13  
  5 Plencner, Bob R           58 UNAT-NE                31.45      31.69   12  
  6 Gambrel, Patrick A        56 WMW-NE                 31.38      31.79   11  
  7 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE                 30.28      31.91   10  
  8 Blair, Tripp              56 AAC-NE                 33.90      32.16    9  
  9 Jaye, David               57 UCLB-NE                34.82      34.90    8  
 10 Layton, Jake              56 UCLB-NE                35.09      36.51    7  
 11 Garbero, Armando          56 ABC-NE                 41.00      39.34    6  
 12 Cerjanec, Derek M         59 MESC-NE                34.20      41.91    5  
 13 Havel, Timothy F          57 UCLB-NE                45.00      45.55    4  
 
Event 24  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: U 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
        ZONE: Z 28.62        1999 Bob Bailie                                   
          NE: N 27.99        2000 Don McIntosh                                 
        MEET: M 28.05        2009 Homer Lane                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Homer               61 CCM-NE                 28.05      28.32Z  17  
  2 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE                 28.30      28.60Z  15  
  3 Horvitz, Paul             60 NEM-NE                 29.00      28.71   14  
  4 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE                30.65      30.01   13  
  5 Kowal, Steve              61 GBM-NE                 32.20      30.44   12  
  6 Wright, Phil              63 SCY-NE                 32.00      31.16   11  
  7 Hicks, Robert C           60 MAMA-NE                32.00      31.82   10  
  8 Forbes, Michael J         60 SCY-NE                 32.00      31.89    9  
  9 Burke, Jay M              60 BUMS-NE                30.80      31.97    8  
 10 Phillips, David           62 GWDM-NE                33.00      33.41    7  
 11 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE                31.84      33.64    6  
 12 Platt, Jay                63 PAFC-DV                34.50      34.63    5  
 13 White, Ken E              60 YNS-NE                 34.00      34.64    4  
 14 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE                36.47      35.04    3  
 15 Lewis, John               64 GBM-NE                 35.00      35.65    2  
 
Event 24  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: U 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG                                 
        ZONE: Z 27.26        2009 Jim Dragon                                   
          NE: N 31.18        2000 David Vail                                   
        MEET: M 31.09        2006 Michael Laux                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE                32.00      32.43   17  
  2 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE                 32.00      33.90   15  
  3 Bump, Ben                 67 WMW-NE                 34.75      34.67   14  
  4 Rupert, Bill              67 MESC-NE                33.00      35.34   13  
  5 Pride, H Douglas          68 MESC-NE                42.09      40.02   12  
  6 Read, Philip              68 GBM-NE                 38.00      40.28   11  
 
Event 24  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: U 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
        ZONE: Z 31.66        2008 Jerry Katz                                   
          NE: N 31.95        2000 Al Craig                                     
        MEET: M 31.95        1998 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE                32.90      33.80   17  
  2 Dunham, Larry M           72 GSP-NE                 35.90      35.51   15  
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE                38.00      35.61   14  
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE                50.08      48.70   13  
  5 Widnall, William S        73 ABC-NE                 48.28      50.01   12  
  6 Davis, John W             70 MESC-NE                50.20      51.41   11  
  7 Outwater, Brent           71 MAMA-NE                59.00      58.47   10  
 
Event 24  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: U 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
        ZONE: Z 32.15        2007 Edward Breisacher                            
          NE: N 34.27        2000 Walter Lincoln                               
        MEET: M 34.86        2008 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Dean L          76 WMW-NE                 40.00      41.09   17  
  2 Kerr, Philip B            75 MESC-NE                45.00      44.10   15  
  3 Arnold, Richard           78 GBM-NE                 43.45      48.49   14  
  4 Goldsmith, James          76 CONN-CT              1:50.00    1:31.10   13  
 
Event 24  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: U 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
        ZONE: Z 39.69        2002 Gaetano Pavone                               
          NE: N 40.40        2000 Arnold Meardon                               
        MEET: M 47.13        2000 John Merrill                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 UCLB-NE              1:22.80    1:28.27   17  
 
Event 26  Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 4:28.54  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
        ZONE: Z 5:46.23        2005 Luke Bagnaschi                             
          NE: N 4:47.77        2000 Ethan Brown                                
        MEET: M 4:52.95        2008 Ethan Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David E           20 MAMA-NE              5:34.00    5:25.03Z  17  
      33.10   38.90   42.97   41.91   48.81 1:24.93   34.41        
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              5:29.07    5:37.51Z  15  
      35.18   42.13   46.99   44.34   46.55   46.39   39.72   36.21
 
Event 26  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:14.51  11/15/2009 IKUMI HASEGAWA, JPN                        
        NATL: U 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 4:47.32        2004 Stephen Joe                                
          NE: N 4:39.96        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 4:39.96        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam S            29 VMST-VA              4:58.76    4:50.55   17  
      30.29   34.17   38.90   38.14   41.39   41.50   34.09   32.07
  2 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              4:50.00    4:55.84   15  
      33.11                                                   48.14
  3 Nichols, Brett M          27 BC-NE                4:47.58    4:55.85   14  
      29.72                                   44.88   33.88   32.06
  4 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE              6:34.00    6:25.47   13  
      39.63   50.47   52.92   52.10   50.71   53.63   43.98   42.03
 
Event 26  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: U 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 4:50.63        2005 Stephan Joe                                
          NE: N 4:50.10        2000 Stephan Joe                                
        MEET: M 4:50.10        2006 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              5:25.00    5:04.31   17  
      30.65   35.32   42.56   42.13   40.85   42.54   37.25   33.01
  2 Nguyen, Son               31 MESC-NE              6:29.99    6:13.34   15  
      41.42   48.56   50.74 1:07.13   31.88   49.15   43.99   40.47
 
Event 26  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 4:24.36        2003 Ron Karnaugh                               
          NE: N 4:51.07        2000 Jon Wilkinson                              
        MEET: M 4:51.07        2006 Jon Wilkinson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              4:53.10    4:52.56   17  
      31.18   35.72   37.73                   36.16   40.60   33.56
  2 Pang, Ken                 36 CMSC-NE              5:10.00    5:05.19   15  
                                                      35.50   35.10
  3 Sharon, Gil               36 WTS-NE               5:23.70    5:37.49   14  
      34.36   39.90   45.03   44.76   46.74   49.54   38.90   38.26
  4 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              6:30.00    6:33.41   13  
      45.24   47.92   56.33   56.18   50.01   51.05   43.40   43.28
  5 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              7:45.75    7:12.53   12  
      46.09   56.14 1:53.65 1:00.39 1:00.11   49.83   46.57        
 
Event 26  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:32.05  11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: U 4:32.05  11/16/2008 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 4:39.78        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N 4:57.34        2000 Brian Casey                                
        MEET: M 4:57.34        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             43 VMST-VA              5:05.55    5:03.86   17  
      32.54   37.28   40.72   40.02   43.44   42.77   33.89   33.20
  2 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE              4:55.89    5:14.57   15  
      31.86   37.76   40.04   39.15   43.87   45.36   38.13   38.40
  3 McGiffin, Chris D         44 BERK-NJ              5:44.76    5:34.90   14  
      35.18   21.80   18.38 1:16.50   59.03   49.21   38.19   36.61
  4 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              6:06.47    5:45.97   13  
      37.88   45.53   46.36   45.49   49.59   49.85   37.04   34.23
  5 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              5:59.56    5:48.53   12  
      34.72   40.53   48.89   48.00   48.55   50.31   39.85   37.68
  6 Prescott, Al              42 MAMA-NE              6:35.00    6:26.83   11  
      44.43   49.88   55.26   53.99   51.82   50.71   42.12   38.62
 
Event 26  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.15   4/18/2009 TAIHEI SAKA, JPN                           
        NATL: U 4:46.68  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
        ZONE: Z 5:21.30        2000 Jamie Hemmerle                             
          NE: N 4:48.12        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:46.68        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               5:29.82    5:24.79   17  
      32.97   37.42   44.39   43.08   47.11   46.99   37.33   35.50
  2 McGuill, Tom              47 AAC-NE               5:55.55    6:50.10   15  
      43.79   56.25                   59.77   59.54   43.77   40.09
  3 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              7:20.00    7:17.56   14  
      53.84 1:04.16                   57.82   58.14   48.37   46.95
 
Event 26  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 5:19.68        2008 Philippe Delamare                          
          NE: N 5:05.09        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 5:05.09        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              6:37.41    6:20.99   17  
      37.62   44.27   54.82   52.46   53.90   54.96   43.53   39.43
  2 Barth, Ed J               52 AAC-NE               6:20.00    6:29.38   15  
      42.64   52.25                   53.05 1:40.21   42.17        
  3 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              7:50.00    7:31.15   14  
      51.05   59.37 2:00.66 1:00.58   58.34 1:39.54    1.61        
  4 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR             12:01.20   12:09.89   13  
    1:13.15 1:32.71 1:42.55 1:38.05 1:44.93 1:45.50 1:18.30 1:14.70
 
Event 26  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 5:31.03        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 5:11.49        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 5:11.49        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              6:00.00    5:45.72   17  
      37.08   41.56   45.60   45.26   50.45   50.21   40.05   35.51
  2 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE               6:00.00    6:14.84   15  
      35.29   43.59   47.69   50.09   54.20   55.46   44.24   44.28
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              6:45.75    6:57.84   14  
      43.43   58.70   52.93   52.00   57.68   58.00 1:35.10        
 
Event 26  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: U 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
        ZONE: Z 6:16.06        2001 Michael Laux                               
          NE: N 6:02.14        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 5:46.10        2009 Frank McElroy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, William        60 CONN-CT              6:20.00    6:23.37   17  
      40.04   48.63   50.95   50.79   53.74   53.53   44.05   41.64
  2 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               6:48.64    6:47.51   15  
      45.15   53.20   52.59   52.33   57.65   57.16   46.62   42.81
  3 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              6:29.00    6:56.55   14  
      48.07   59.46   53.34   51.74   56.64   44.32   36.46 1:06.52
  4 Song, Mingjie             63 ABC-NE               7:25.01    7:07.83   13  
      50.48   58.33   54.01   53.03 1:16.99   29.90   52.15   52.94
 
Event 26  Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 7:29.91        2007 Bob Hopkins                                
          NE: N 6:59.38        2000 Irving Katz                                
        MEET: M 7:31.86        2002 William Murray                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               6:45.00    6:52.21N  17  
      45.27   56.86   53.39   52.59   58.91   56.63   44.52   44.04
  2 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              7:03.00    7:40.15   15  
      50.42   52.98   17.38   50.99 2:05.91 1:07.61 1:35.08        
  3 Baxter, David C           66 ABC-NE               8:00.00    8:26.81   14  
      54.48 1:05.49 1:10.17 1:07.11 1:08.73 1:09.65   55.47   55.71
  4 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              8:53.53    8:32.88   13  
      56.79 1:08.25 1:10.25 1:03.79 1:06.20 1:06.83 1:01.10   59.67
 
Event 26  Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W  6:33.87   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                        
        NATL: U  6:33.87   12/6/2009 BURWELL JONES                             
        ZONE: Z 10:19.14        1998 Alex McIntosh                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 JCCM-NE              7:54.00    8:40.95Z  17  
    1:00.67 1:04.32 1:03.27 1:02.96 1:09.99 1:09.47 1:06.72 1:03.55
 
Event 27  Women 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:54.83  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, L ALLEN, M HACKMER, S STRINGFELLOW      
        ZONE: Z 2:00.34        2003 Pennypack Aquatics                         
                         , , ,                                             
          NE: N 1:54.83        2000 NEM                                        
                         C Murphy, L Allen, M Hackmer, S Stringfellow      
        MEET: M 1:54.83        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Allen, M Hackmer, S Stringfellow      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    2:06.46   34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Los, Cristina W22              
     3) Friedman, Erica J W26           4) Rasmussen, Jennifer W25        
       32.54    30.67  1:03.25                                             
 
Event 27  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                 -USA              
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        NATL: U 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        ZONE: Z 2:01.34        2001 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 1:56.40        2000 NEM                                        
                         R Hunter, C Healey, K Hutchins, E Mancuso         
        MEET: M 1:56.40        2008 NEM                                        
                         R Hunter, C Healey, K Hutchins, E Mancuso         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    1:57.29Z  34  
     1) Andrews, Therese W26            2) Cutter, Kyle W25               
     3) Rasmuson, Kirsten A W27         4) Au, Lauren E W26               
       29.97    28.78    29.11    29.43                                    
  2 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            2:03.00    2:01.29Z  30  
     1) Byron, Caroline W23             2) Sathapornchaisit, Onnicha W21  
     3) Harvey, Jenny E W33             4) Williams, Melinda B W29        
       28.78    32.08    30.22    30.21                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:15.00    2:26.35   28  
     1) Blazek, Emily W26               2) Layman, Katie L W33            
     3) Connors, Kasia W26              4) Redmond, Jacqui W23            
       34.15    36.90    38.79    36.51                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            2:20.99    2:30.39   26  
     1) Burns, Caileen W24              2) Blake, Shannon E W30           
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Scott, Abbey C W32             
       33.48    37.86    39.37    39.68                                    
 
Event 27  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.99   4/23/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: U 1:52.76   12/6/2009 MISSION VIEJO                              
                         K FRITH, C LEWIS, R OLSEN, A SUE OSBORN           
        ZONE: Z 1:59.02        2008 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 1:55.18        2000 NEM                                        
                         R Hunter, S Bierden, C Healey, E Mancuso          
        MEET: M 1:55.18        2009 NEM                                        
                         R Hunter, S Bierden, C Healey, E Mancuso          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:21.34    2:02.14   34  
     1) Downing, Jennifer W32           2) Sonan, Andrea W36              
     3) Handren, Rachel A W35           4) Stokes, Jessica N W34          
       31.88    31.40    29.45    29.41                                    
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                2:18.00    2:18.77   30  
     1)                                 2) Boucher, Ilene W30             
     3) Skrobis, Amy V W45              4) Thompson, Kirsten W45          
       34.69    39.26    33.65    31.17                                    
  3 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  2:30.00    2:41.00   28  
     1) Zraket, Lisa W46                2) Hatfield, Bo J W49             
     3) Menezes, Maya L W26             4) Banker, Margaret M W37         
       37.55    46.55    38.32    38.58                                    
 
Event 27  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.41   12/5/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: U 1:49.41   12/5/2009 RED TIDE                                   
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        ZONE: Z 1:49.41        2009 Red Tide                                   
                         F Willeboordse, J Kelsey, S Wager, K Gary         
          NE: N 1:59.16        2000 MESC                                       
                         C Daly, B Fries, M Estabrook, J Knight            
        MEET: M 1:59.16        2008 MESC                                       
                         C Daly, B Fries, M Estabrook, J Knight            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             2:11.11    2:15.55   34  
     1) Holt-Wilson, Mary R W40         2) Fries, Beth W52                
     3) Uecker, Anne W50                4) Kupan, Cheryl A W46            
       34.51    35.12    33.62    32.30                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            2:14.99    2:20.43   30  
     1) Fair, Karen M W36               2) Roy, Michele M W46             
     3) Notman, Kate B W47              4) Veenstra, Denise L W41         
                                  36.39                                    
  3 Boston University Masters-NE  'A'                 2:55.00    2:24.63   28  
     1) Mancuso, Stanice W64            2) Radville, Kate M W28           
     3) Hunter, Roma K W43              4) Mancuso, Elizabeth A W25       
       49.61    34.70    30.36    29.96                                    
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    2:34.04   26  
     1) Roskoz, Bry W41                 2) Girvin, Jennifer W57           
     3) Rubin, Kristen L W22            4) Feldmann, Betsy W57            
       40.10    41.33    38.41    34.20                                    
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            2:58.99    2:40.01   24  
     1) Acevedo, Kristine W39           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Rounds, Ellie W34               4) Atkinson, Karen E W35          
       40.40    46.94  1:12.67                                             
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:39.41    2:44.12   22  
     1) Curko, Sandy W40                2) Twomey, Maura W54              
     3) Rapp, Jessica S W41             4) Pasterczyk, Chris W44          
       42.66    42.47    41.44    37.55                                    
 
Event 28  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.73  12/12/2009 OKUDINHAS                -BRA              
                         R WASSALL, L OKUDA, D BELINI, A REHDER            
        NATL: U 1:35.70  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
        ZONE: Z 1:41.04        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:40.81        2000 NEM                                        
                         S Sullivan, J Grubb, S Neumayer, J Kelleher       
        MEET: M 1:40.81        2008 NEM                                        
                         S Sullivan, J Grubb, S Neumayer, J Kelleher       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:45.00    1:41.52   34  
     1) Miskovic, Radenko M30           2) Ambrose, Shawn P M30           
     3) Wu, Jim M28                     4) Williams, Daniel S M28         
       24.58    27.97    24.89    24.08                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:57.18    1:46.34   30  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Mc Inerney, Scott A M24        
     3) Butters, Doug M28               4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       27.25    28.25    26.49    24.35                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:48.00    1:47.74   28  
     1) Drasher, Ryan C M28             2) Boslego, Ryan M31              
     3) Johnson, Darren M29             4) Brittan, Daniel M29            
       26.89    28.29    26.48    26.08                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            1:58.99    1:49.89   26  
     1) Guarnier, Bryan J M27           2) Wheatley, Jason T M24          
     3) Biethan, Jonathan S M26         4) Catalano, Kenneth J M30        
       27.78    26.03    28.78    27.30                                    
  5 Maine Masters-NE  'A'                             1:51.11    1:50.99   24  
     1) Nguyen, Son M31                 2) Gaulin, Adam M M21             
     3) Kwan, Matthew P M22             4) Gray, Zachary A M27            
       29.82    27.63    26.36    27.18                                    
 
Event 28  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:34.32   3/19/2005 KALEVA LAHTI             -FIN              
                         J VIRTANEN, J LEPOLA, P LEHTINEN, T RUNDGREN      
        NATL: U 1:32.97  10/24/2009 SCAQ                                       
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
        ZONE: Z 1:35.56        2002 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:39.63        2000 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
        MEET: M 1:39.63        2001 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 1:43.00    1:41.30   34  
     1) LaPierre, Noel S M38            2) McKenna, Matthew M38           
     3) Slesnick, Tyson W M22           4) Brannan, Robert, Jr M34        
       25.81    25.65    25.12    24.72                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:57.13    1:50.65   30  
     1) Wilkinson, Jon P M39            2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Pang, Ken M36                   4) Titus, Dave M34                
       27.51    28.98    27.25    26.91                                    
  3 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            1:52.29    1:53.03   28  
     1) Hughes, Jimmy M26               2) Caines, Eric M30               
     3) Autissier, Patrick M48          4) Nichols, Brett M M27           
       26.03    26.50    33.99    26.51                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            2:05.99    1:54.79   26  
     1) Moynihan, Brian P M28           2) Duvall, Jim M47                
     3) Sennett, Michael A M34          4) Shea, Josh E M37               
       31.25    27.29    28.40    27.85                                    
  5 Great Bay Masters-NE  'C'                         1:57.00    2:00.96   24  
     1) Koenig, Mike M45                2) Westgeest, Bart J M31          
     3) Parsons, Steve E M30            4) Bonesho, Timothy K M39         
       29.59    29.90    31.90    29.57                                    
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'J'            2:01.88    2:11.17   22  
     1) Rose, Bruce E M32               2) DeDeo, Scot L M30              
     3) Daponte, Frank A M29            4) Ryan, Bill C M60               
       34.29                      32.41                                    
 
Event 28  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.91   3/28/2009 LAHDEN KALEVA            -FIN              
                         J VIRTANEN, T MATKANIEMI, A AILIO, T RUNDGREN     
        NATL: U 1:35.44  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE 
        ZONE: Z 1:39.07        2003 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:37.87        2000 MESC                                       
                         M Schmidt, M Ross, Z Gray, D Pride                
        MEET: M 1:37.87        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, M Ross, Z Gray, D Pride                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         1:48.50    1:47.54   34  
     1) Zola, Brett G M43               2) White, Darwin W M46            
     3) Denneen, Matt G M39             4) Davis, Guy S M51               
       26.81    27.41    26.89    26.43                                    
  2 Swim RI-NE  'B'                                   1:49.00    1:48.24   30  
     1) Gilson, Matthew R M43           2) Theroux, Trent M43             
     3) Garcia, Albert J M40            4) Sever, Michael M39             
       27.25    27.91    26.25    26.83                                    
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            2:04.99    1:56.66   28  
     1) Martini, Paolo G M43            2) Mansilla, Frankin G M50        
     3) O'Brien, David P M54            4) Barrus, Steve M46              
       29.12    29.31    30.07    28.16                                    
  4 Maine Masters-NE  'A'                             1:56.11    2:03.58   26  
     1) O'Leary, Shawn B M40            2) Syphers, Dale A M54            
     3) Gale, John A M54                4) Carter, Sean M M35             
       26.58    29.94    39.07    27.99                                    
  5 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            2:04.99    2:05.51   24  
     1) Keil, Mark A M57                2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Mulrooney, Matt J M28          
       32.31    33.85    30.30    29.05                                    
  6 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  2:05.00    2:11.61   22  
     1) Lipkowitz, Robert M50           2) Reese, Jeff J M35              
     3) White, Ken E M60                4) Lebro, Ryan J M36              
       36.43    18.53    46.03    30.62                                    
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            2:20.99    2:23.57   20  
     1) Heffernan, Sean F M60           2) White, Alan G M39              
     3) Mansour, Marc P M46             4) Paine, Michael C M49           
       35.64    38.44    37.71    31.78                                    
 
Event 28  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.17  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         F LEMAISTRE, J SMILEY, M STINCHCOMBE, A RASMUSSEN 
        NATL: U 1:40.17  11/22/2009 LONGHORN                                   
                         F LEMAISTRE, J SMILEY, M, A RASMUSSEN             
        ZONE: Z 1:40.71        2003 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 1:47.80        2000 MESC                                       
                         M Ross, D Pride, D Syphers, D Vail                
        MEET: M 1:47.80        2008 MESC                                       
                         M Ross, D Pride, D Syphers, D Vail                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            2:10.99    2:04.62   34  
     1) Kobs, Ray M46                   2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Hicks, Robert C M60            
       31.64    30.75    30.00    32.23                                    
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                2:14.00    2:10.68   30  
     1) Edelman, Paul T M54             2) Goar, Dudley C M41             
     3) McLaughlin, Brian J M55         4) Hutchinson, Kirk M50           
       34.55    34.75    31.18    30.20                                    
  3 Boston University Masters-NE  'C'                 2:40.00    2:14.26   28  
     1) Burke, Jay M M60                2) Sanda, Martin M49              
     3) Fiedler, Tom E M64              4) Goldberg, Bennett B M51        
       31.64    34.21    35.67    32.74                                    
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    2:19.64   26  
     1) Gordon, Peter R M50             2) Layton, Jake M56               
     3) Jaye, David M57                 4) Rubin, Gary A M54              
       30.62    34.98    34.33    39.71                                    
 
Event 28  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         J WOTTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
        NATL: U 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST                                 
                         J WOOTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
        ZONE: Z 2:05.67        2005 Maine Masters                              
                         , , ,                                             
          NE: N 2:05.67        2000 MESC                                       
                         F Pierce, J Connors, B Rupert, D Vail             
        MEET: M 2:05.67        2005 MESC                                       
                         F Pierce, J Connors, B Rupert, D Vail             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim RI-NE  'A'                                   2:40.00    2:13.14   34  
     1) Alexandre, George E M52         2) McQuiggan, Frank M62           
     3) Manfredi, Thomas M67            4) Ewan, Bill M67                 
       32.87    32.40    31.64    36.23                                    
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'B'                2:45.00    2:42.38   30  
     1) Baxter, David C M66             2) Widnall, William S M73         
     3) Garbero, Armando M56            4) Callahan, Peter M51            
       36.12    51.33    40.70    34.23                                    
 
Event 28  Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        NATL: U 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        ZONE: Z 2:40.30        2006 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 3:41.00        2000 NEM                                        
                         E Ouimette, J Schiro, A Johnson, C Dufour         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             2:32.11    2:50.82N  34  
     1) Davis, John W M70               2) Kerr, Philip B M75             
     3) Rupert, Bill M67                4) Pride, H Douglas M68           
       50.79    19.49    31.02  1:09.52                                    
 
Event 29  Mixed 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:43.33  10/15/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         S SCOTT, A WALKER, J PATRICK, M HERMANN           
        ZONE: Z 1:51.09        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 1:46.33        2000 NEM                                        
                         R Bell, E Wang, M Hackmer, G Wriede               
        MEET: M 1:46.33        2000 NEM                                        
                         R Bell, E Wang, M Hackmer, G Wriede               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            1:56.99    1:57.72   34  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       31.17    31.58    27.98    26.99                                    
 
Event 29  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: U 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
        ZONE: Z 1:46.96        1996 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:47.70        2000 NEM                                        
                         J Stokes, C Deveney, R Osterberg, J Eaddy         
        MEET: M 1:47.70        2002 NEM                                        
                         J Stokes, C Deveney, R Osterberg, J Eaddy         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           2:05.00    2:05.22   34  
     1)                                 2) Barbanel, Nathalie W24         
     3) Mitakakis, Chrissy W27          4) Abreu, Joel M30                
       29.69    34.10    31.50    29.93                                    
 
Event 29  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.47   2/28/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         S BILLON, B FERRY, S BOUCHIER, K PIPES-NEILSEN    
        NATL: U 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
        ZONE: Z 1:49.53        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:43.68        2000 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
        MEET: M 1:43.68        2001 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:49.00    1:49.57   34  
     1) McGrail, Crystie W26            2) Springer, Todd E M38           
     3) Baker, Sarah H W36              4) Larsen, Kirk K M33             
       30.95    25.19    29.38    24.05                                    
  2 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               1:58.50    1:53.60   30  
     1) Sweetser, Stacy L W35           2) Clark, Benjamin S M22          
     3) Stokes, Karin E W49             4) Grilli, Luke D M25             
       28.44    31.52    28.31    25.33                                    
  3 Greater Boston YMCA-NE  'A'                       2:14.00    2:14.41   28  
     1) Wagner, Gretchen J W35          2) Palmer, Barbara W23            
     3) Pierce, Andrew M49              4) Horst, Adam M37                
       38.79    33.81  1:01.81                                             
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'G'            2:42.99    2:27.32   26  
     1) Jenkins, Julie P W27            2) Lien, Maeve A W33              
     3) Veenstra, Chris T M40           4) Howorth, James M M43           
       44.18    36.91    35.01    31.22                                    
 
Event 29  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        NATL: U 1:42.03  11/22/2009 CMS                                        
                         R ABRAHAMS, S DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN     
        ZONE: Z 1:53.57        2003 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:51.52        2000 NEM                                        
                         Dan Rogacki, Sue Tendy, Jacki Hirsty, Homer Lane  
        MEET: M 1:52.83        2001 NEM                                        
                         S Barry, B Johansson, E Gendreau, C Hallett       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             1:51.10    1:45.13N  34  
     1) Schmidt, Michael J M48          2) Perez-Smith, Alina M W40       
     3) Alcaide, Katrine W29            4) Pride, Douglas M M47           
       25.59    27.74    27.18    24.62                                    
  2 Western Mass Waterhorses-NE  'A'                  2:05.00    2:09.38   30  
     1) Gambrel, Patrick A M56          2) Bongiovi, Lisa A W44           
     3) Speer, Cate W43                 4) Greves, Richard M33            
       31.87    33.49    38.75    25.27                                    
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            2:06.99    2:12.93   28  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Kjellberg, Ulrike S W35        
     3) Devlin, Mark M47                4) Litman, Jill W54               
       33.66    33.45    31.46    34.36                                    
  4 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               2:15.00    2:22.74   26  
     1) Ewen, Chrystena E W36           2) Johns, Margaret S W56          
     3) Mappes, Michael R M43           4) Wood, Jeffrey E M41            
       35.20    45.70    31.84    30.00                                    
  5 Boston University Masters-NE  'A'                 2:40.00    2:23.19   24  
     1) Nunez, Guillermo M37            2) Fairbank, Anne M W51           
     3) Balcarcel, Ana L W36            4) Kelly, Paul M43                
       33.25    38.43    38.83    32.68                                    
 
Event 29  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS             -USA              
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        NATL: U 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS                               
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        ZONE: Z 2:01.92        2005 Andover YMCA                               
                         , , ,                                             
          NE: N 1:49.36        2000 NEM                                        
                         D Rogacki, J Feldmann, J Luker, G Shaw            
        MEET: M 1:57.39        2009 NEM                                        
                         J Wood, T Grilli, K Stokes, D Rogacki             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:16.00    2:15.80   34  
     1) Phillips, David M62             2) Cheney, Jane E W49             
     3) Dymek, Timothy J M47            4) Delorey, Laura E W48           
       33.85    35.34    34.58    32.03                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:26.00    2:24.54   30  
     1) Miller, Steve M56               2) Edin, Deborah E W48            
     3) Woodcock, Sandy W54             4) Kowal, Steve M61               
       32.64    42.80    40.04    29.06                                    
  3 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            2:40.00    2:29.16   28  
     1) Torres, Leonardo J M40          2) Greulick-Byron, Joan E W60     
     3) Lasche, Rosemary W65            4) Mullin, Brian D M35            
       31.12    35.64    54.31    28.09                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            3:00.99    3:02.28   26  
     1) Mitchell, Jack M71              2) Weiss, Phyllis W59             
     3) Frackleton, Jack J M51          4) Richardson, Sue Ann W46        
       48.02    26.32    25.24  1:22.70                                    
 
Event 29  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: U 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        ZONE: Z 2:12.62        2009 Asphalt Green                              
                         B McGregor, R Bernstein, K Einsidler, S Shechter  
          NE: N 2:10.87        2000 NEM                                        
                         J Hirsty, T Manfredi, B Ewan, C Scanlan           
        MEET: M 2:10.87        2008 NEM                                        
                         J Hirsty, T Manfredi, B Ewan, C Scanlan           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               2:09.20    2:11.21Z  34  
     1) Grilli, Tracy L W53             2) Estel, Beth A W54              
     3) Dunham, Larry M M72             4) Rogacki, Daniel J M63          
       34.82    32.96    34.81    28.62                                    
  2 Maine Masters-NE  'A'                             2:11.11    2:29.35   30  
     1) Cerjanec, Derek M M59           2) Uustal, Diann B W64            
     3) O'Brien-Mackinnon, Nancy W58    4) Nelson, Robert H M63           
       42.35    31.47    41.46    34.07                                    
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'H'            3:01.99    2:49.79   28  
     1) Coupe, George J M70             2) Zonis, Beth E W49              
     3) Mitchell, Carol W61             4) Outwater, Brent M71            
       31.44    37.59    43.75    57.01                                    
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    3:46.30   26  
     1) Christiansen, Susan W67         2) Havel, Timothy F M57           
     3) Mulderig, Sheilagh A W58        4) Massik, Joseph M82             
       47.80    47.75    40.02  1:30.73                                    
 
Event 29  Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.44   6/14/2009 ST KANSAI                -JPN              
                         F HIROOKA, Y OSAKI, C KONISHI, Y OSAKI            
        NATL: U 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
        ZONE: Z 2:59.04        2007 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 3:01.08        2000 NEM                                        
                         C Walker, B Burrill, L Brisco, B McCarthy         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         3:16.00    3:10.15   34  
     1) Read, Philip M68                2) Layman, Karol L W66            
     3) Caron, Aagje W69                4) Arnold, Richard M78            
       38.55    19.30  1:23.20    49.10                                    
 
Event 32  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
        ZONE: Z 4:35.58        2000 Donald Postles                             
          NE: N 4:15.23        2000 Ethan Brown                                
        MEET: M 4:20.51        2007 Ethan Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheatley, Jason T         24 LANE-NE              4:42.11    4:41.98   17  
      33.10   35.43   35.69   37.00   36.60   35.92   35.59   32.65
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              4:49.00    4:49.57   15  
      32.68   36.86   37.58   37.52   36.55   36.97   36.75   34.66
  3 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              5:04.16    5:00.56   14  
      33.57   37.60   38.87   39.22   39.10   38.12   57.86   16.22
 
Event 32  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: U 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 4:16.97        2005 Jason Eaddy                                
          NE: N 4:06.12        2000 C Sheppard                                 
        MEET: M 4:06.13        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              4:12.84    4:09.84Z  17  
      28.36   31.25   32.18   31.83   32.40   31.98   31.22   30.62
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              4:25.00    4:20.99   15  
      30.11   32.35   32.06   33.53   33.55   33.31   33.65   32.43
  3 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              4:16.00    4:21.81   14  
      30.62   33.09   33.71   33.77   32.98   33.17   32.88   31.59
  4 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR              4:15.00    4:24.34   13  
      28.68   31.40   32.22   33.68   34.35   34.64   34.99   34.38
  5 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              4:24.00    4:25.07   12  
      30.30   32.97   33.79   34.22   34.04   34.26   33.08   32.41
  6 Nichols, Brett M          27 BC-NE                4:19.00    4:28.45   11  
      30.00   32.18   33.77   34.22   34.36   34.18   34.45   35.29
  7 Butters, Doug             28 CMSC-NE              5:02.00    4:59.49   10  
      34.36   37.64   38.43   39.05   39.01   38.26   37.80   34.94
  8 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              4:53.39    5:04.73    9  
      34.17   16.20 1:02.30   39.50   38.71   38.95 1:15.24        
  9 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              4:41.21    5:07.57    8  
      33.09   36.15   37.72   39.64   40.84   40.51   40.30   39.32
 10 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              6:00.00    6:36.36    7  
      17.45 1:07.59   43.31   58.69   52.75   52.84   54.66   49.07
 
Event 32  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: U 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 4:16.90        2005 Jon Wilkinson                              
          NE: N 4:10.82        2000 Brian Wisniewski                           
        MEET: M 4:10.82        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              4:30.34    4:39.43   17  
      31.06   34.33   35.05   35.71   35.68   36.00   35.95   35.65
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE              4:40.00    4:40.12   15  
      32.25                   35.22                 1:12.27        
  3 Barow, Sean R             34 YNS-NE               5:01.84    5:01.45   14  
      35.86 4:25.59                                                
  4 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              5:00.00    5:20.24   13  
      34.21   36.92   38.76   40.09   42.10   47.71 1:20.45        
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE              5:43.21    5:36.27   12  
      39.31                                 2:03.31                
  6 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               5:30.00    5:56.26   11  
      38.52   43.44   45.16   18.99   27.44                   43.38
 
Event 32  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 4:01.78        2003 Ron Karnaugh                               
          NE: N 4:07.99        2000 Stuart Cromarty                            
        MEET: M 4:07.99        2002 Stuart Cromarty                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              4:23.10    4:20.48   17  
      29.66   31.91   32.72   33.28   33.23   33.32   33.32   33.04
  2 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              4:38.00    4:36.96   15  
      32.57                                   35.44   34.66   33.74
  3 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              4:56.50    4:39.38   14  
      30.89   34.63   35.47   35.82   35.89   36.03   35.47   35.18
  4 Carter, Sean M            35 MESC-NE              4:42.00    4:46.66   13  
      33.36   35.59   36.24   36.73   36.81   36.69   36.02   35.22
  5 Dornaus, David            36 UCLB-NE              4:35.00    4:49.83   12  
      30.70   34.24   36.34   36.86   37.51   37.89   38.28   38.01
  6 Shea, Josh E              37 LANE-NE              4:50.00    4:51.61   11  
      33.65   35.53   36.75 3:05.68                                
  7 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               5:00.00    4:54.41   10  
      32.99   31.84   41.06   38.03   38.18   37.90   37.66   36.75
  8 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE               5:29.92    5:12.12    9  
      33.41   36.92   38.97   39.70   40.49   41.30   41.34   39.99
  9 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              6:15.00    5:52.35    8  
      40.64   43.75   46.33   44.86   44.54   44.90   43.97   43.36
 10 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              6:47.95    6:24.99    7  
      39.93   45.26 1:39.92   51.66   51.51   49.94   46.77        
 11 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE              8:00.00    6:59.11    6  
      40.68   47.73   50.25   54.39   47.53 1:06.02 1:52.51        
 
Event 32  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 4:11.73        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N 4:21.19        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:21.19        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE              4:35.00    4:36.66   17  
      30.65   33.57   34.75   35.42   35.61   36.45   35.81   34.40
  2 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              4:56.00    4:49.65   15  
      32.96   35.77   36.84   37.63   36.98   37.39   36.79   35.29
  3 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              5:16.50    5:05.79   14  
                      38.56   39.34   35.38 2:00.40                
  4 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               5:10.50    5:17.44   13  
      37.18   39.35   40.33   41.43   40.97   40.29   39.73   38.16
  5 Simon, Phil               43 MESC-NE              6:15.00    5:59.43   12  
      39.98   44.07   45.66   46.13   46.99   46.71   46.49   43.40
  6 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE              5:40.00    6:01.74   11  
      38.56   42.60   44.58   46.09   46.67   47.09   49.32   46.83
  7 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE               6:20.00    6:12.23   10  
      41.28   47.12   48.29   48.79   48.65   47.30   46.47   44.33
 
Event 32  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.90    2/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
        ZONE: Z 4:28.62        2001 Jamie Hemmerle                             
          NE: N 4:15.06        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:15.06        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        48 BC-NE                4:37.50    4:36.68   17  
      32.32   34.42   34.70   35.06   35.41   35.91   35.36   33.50
  2 White, Darwin W           46 GBM-NE               5:20.00    4:59.36   15  
      34.22   38.25   38.86   38.70   38.69   37.21   37.49   35.94
  3 Levy, Dan                 45 WM-MR                5:05.25    5:03.95   14  
      34.19   37.27   38.41   38.98   39.83   40.28   39.50   35.49
  4 Barrus, Steve             46 LANE-NE              5:14.24    5:20.06   13  
      36.77   40.96   41.79   41.47   41.28   40.53   39.63   37.63
  5 Phelan, Michael           49 YNS-NE               5:05.01    5:21.23   12  
      34.44   38.81   40.34   40.66   41.29   41.83   41.91   41.95
  6 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              5:50.00    5:28.78   11  
      34.87   38.34   42.26   42.97   43.35   43.36   42.43   41.20
  7 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              5:27.14    5:30.14   10  
      35.40   40.37   42.19   42.61   42.92   42.86   42.85   40.94
  8 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              6:10.00    6:18.40    9  
      39.68   44.72   48.59   49.27   49.04   48.42   49.99   48.69
  9 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              6:15.00    6:22.89    8  
      42.20   47.46   42.56   55.81   49.64   48.92   48.74   47.56
 
Event 32  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        ZONE: Z 4:44.52        2004 Bruce Gianniny                             
          NE: N 4:42.81        2000 Andrew Thomas                              
        MEET: M 4:31.81        2009 Tim Erickson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG              4:48.90    4:42.23Z  17  
      32.63   35.83   36.45   36.34   36.15   35.72   35.24   33.87
  2 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              4:44.65    4:42.50N  15  
      33.82   35.88   35.91   36.13   35.94   35.52   34.97   34.33
  3 McKinney, Maury S         50 MESC-NE              4:48.10    4:49.92   14  
      34.42   36.98   37.50   14.18 1:00.06   35.79   36.63   34.36
  4 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              5:05.15    5:01.43   13  
      35.28   37.66   38.44   39.21   38.61   38.58   38.16   35.49
  5 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               5:11.00    5:07.12   12  
      33.61   36.70   38.50   38.80   40.16   23.85   56.83   38.67
  6 Mack, Tom J               52 GBM-NE               5:20.00    5:19.14   11  
      36.93   39.62   40.20   40.38   40.20   39.99   39.74   42.08
  7 Barth, Ed J               52 AAC-NE               5:15.00    5:24.40   10  
      35.42   40.80   41.48   41.05   42.31   41.97   41.48   39.89
  8 Murray, Kyle              51 GBM-NE               5:55.00    5:54.61    9  
      38.99   42.99   44.16   45.37   45.95   45.98   46.12   45.05
  9 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              6:20.00    6:24.63    8  
 10 Rubin, Gary A             54 UCLB-NE              7:44.37    8:12.02    7  
      48.33   58.27 1:07.94 1:05.72 1:03.45 1:05.75 1:05.14   57.42
 11 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              9:03.64   10:11.57    6  
    1:06.45 1:16.87 1:22.53 1:18.68 1:16.79 1:17.94 2:32.31        
 
Event 32  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 4:36.89        2001 John Calvert                               
          NE: N 4:50.52        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 4:48.69        1997 Jack Geoghegan                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              5:01.00    5:01.77   17  
      35.37   37.39   38.06   38.75   38.52   38.82   38.39   36.47
  2 Martin, Jack R            59 1776-DV              4:52.00    5:03.29   15  
      34.54   37.62   39.34   39.04   39.21   38.87   38.27   36.40
  3 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE               7:00.00    5:23.41   14  
      37.82   41.73   42.10   42.54   41.35   40.36   39.30   38.21
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               5:20.14    5:28.25   13  
      36.52   40.97   42.16   42.25   42.29   42.56   41.86   39.64
  5 Blair, Tripp              56 AAC-NE               5:41.24    5:40.68   12  
      39.05   41.99   43.42   43.65   44.06   44.05   44.05   40.41
  6 Miller, Steve             56 GBM-NE               5:30.00    5:43.84   11  
      38.42   41.33   43.12   44.47   44.87   44.62   44.72   42.29
  7 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              5:57.00    5:48.33   10  
      38.55   42.39   44.32   45.58   43.96   44.99   45.17   43.37
  8 Coons, Daniel             56 GBM-NE               6:40.00    6:15.32    9  
      39.84   45.64   47.76   48.43   48.51   49.29   49.09   46.76
  9 Jaye, David               57 UCLB-NE              6:23.29    6:21.06    8  
      43.02   47.00   49.47   49.85   49.91   50.60   48.48   42.73
 
Event 32  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: U 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
        ZONE: Z 4:52.64        2008 Frank McElroy                              
          NE: N 5:04.65        2000 Homer Lane                                 
        MEET: M 4:53.07        2009 Frank McElroy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              4:44.54    4:51.08Z  17  
      34.62   36.84   37.35   37.22   36.98   36.94   36.09   35.04
  2 Schlicher, Fred J         62 CMSC-NE              4:58.60    5:03.54N  15  
      33.04   36.65   37.73   38.59   39.68   39.46   39.83   38.56
  3 Platt, Jay                63 PAFC-DV              5:47.00    5:31.25   14  
      38.46                   42.35   42.33   42.22   41.85   39.83
  4 Geoghegan, William        60 CONN-CT              5:50.00    5:40.86   13  
      41.15   43.93   43.90   42.96   42.47   43.16   42.09   41.20
  5 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              6:10.00    5:46.91   12  
      39.44   43.56   44.03   44.77   45.75 1:28.90   40.46        
  6 Roach, Stephen A          60 JCCN-NE              6:10.00    6:09.31   11  
      44.32   47.39   47.56   48.12   45.30   45.88   46.15   44.59
  7 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              6:40.00    6:21.18   10  
      42.47   45.56   48.05   47.73   50.05   49.44   50.51   47.37
  8 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              8:00.00    7:17.49    9  
      52.77   55.57   56.29   55.63   56.03   55.21   55.60   50.39
 
Event 32  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: U 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
        ZONE: Z 5:11.98        2002 David Harrison                             
          NE: N 5:25.27        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 6:10.00        2007 James Pope                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              6:30.00    6:25.62   17  
      42.22                   51.43   50.17   14.31   35.72 1:32.75
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE               6:51.00    6:36.76   15  
      45.88   49.56   52.43   52.23   49.58   48.53   50.45   48.10
  3 Read, Philip              68 GBM-NE               8:20.00    7:30.56   14  
      51.01   58.21 1:00.25   57.78   58.17   56.86   56.61   51.67
  4 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              8:00.00    7:35.62   13  
      54.92   56.62   57.65   58.09   57.64   57.69   57.04   55.97
 
Event 32  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
        ZONE: Z 5:58.69        1999 Roger Franks                               
          NE: N 6:22.09        2000 Win Wilson                                 
        MEET: M 6:22.09        2001 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               6:41.00    6:33.57   17  
      43.31   48.36   50.55   51.45   52.35   50.89 1:36.66        
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE              8:30.00    7:12.28   15  
      48.28   56.13   57.33   57.46   56.34   54.82   53.59   48.33
  3 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              9:30.10    9:34.02   14  
    1:05.84 1:17.34 1:17.56 1:12.81 1:14.25 1:12.98 1:11.13 1:02.11
 
Event 32  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: U 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 6:20.12        2002 Roger Franks                               
          NE: N 7:04.82        2000 James Edwards                              
        MEET: M 7:15.47        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              7:00.00    7:26.37   17  
      49.47   56.96   57.39   57.42   57.35   57.51   56.41   53.86
  2 Brown, Ronald             75 MIT-NE               8:03.00    8:19.29   15  
      54.74 1:01.35 1:04.21 1:04.74 1:04.59 1:04.28 1:04.10 1:01.28
  3 Arnold, Richard           78 GBM-NE               8:10.00    8:21.67   14  
                    1:05.54                 1:04.10   31.04   26.00
  4 Goldsmith, James          76 CONN-CT             15:00.00   16:13.31   13  
                                            6:09.06                
 
Event 33  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U   59.45  11/21/2009 PETRA KLOSOVA                              
        ZONE: Z 1:13.39        2008 Roberta Saint-Amour                        
          NE: N 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE               1:11.00    1:08.19N  17  
      32.36   35.83                                                
  2 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:20.00    1:23.13   15  
      40.25   42.88                                                
  3 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE              1:24.70    1:26.10   14  
      40.95   45.15                                                
 
Event 33  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: U 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
        ZONE: Z 1:07.98        2004 Jenny Mooney                               
          NE: N 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
        MEET: M 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              1:07.86    1:06.51M  17  
      32.50   34.01                                                
  2 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE              1:10.00    1:09.10   15  
      32.69   36.41                                                
  3 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              1:09.03    1:10.65   14  
      34.99   35.66                                                
  4 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE              1:07.00    1:15.25   13  
      36.89   38.36                                                
  5 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               1:18.00    1:16.49   12  
      37.24   39.25                                                
  6 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              1:17.00    1:17.45   11  
      37.65   39.80                                                
  7 Alwais, Stephanie         27 UNAT-NE              1:20.45    1:19.89   10  
      38.23   41.66                                                
  8 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              1:23.68    1:24.09    9  
      40.62   43.47                                                
  9 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE              1:30.38    1:26.17    8  
      42.42   43.75                                                
 10 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              1:30.00    1:27.83    7  
      42.10   45.73                                                
 
Event 33  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: U   59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                               
        ZONE: Z 1:08.43        1999 Andrea Luallen-Scholz                      
          NE: N 1:13.16        2000 Maryellen Powers                           
        MEET: M 1:13.16        2000 Maryellen Powers                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               1:13.56    1:11.81M  17  
      34.78   37.03                                                
  2 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              1:15.71    1:14.68   15  
      36.11   38.57                                                
  3 Stanley, Ellen            34 WSSC-NE              1:15.85    1:15.09   14  
      36.41   38.68                                                
  4 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR              1:23.00    1:19.20   13  
      38.83   40.37                                                
  5 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              1:34.00    1:21.69   12  
      40.81   40.88                                                
  6 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE              1:29.00    1:22.52   11  
      40.39   42.13                                                
  7 Pelletier, Hillary        34 GSP-NE               1:24.00    1:23.42   10  
      38.50   44.92                                                
  8 Chenelle, Jennifer M      33 GBM-NE               1:40.00    1:36.19    9  
      44.88   51.31                                                
  9 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              1:46.26    1:42.07    8  
      50.48   51.59                                                
 10 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:58.00    1:54.16    7  
 
Event 33  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: U 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART                                 
        ZONE: Z 1:07.76        2002 Andrea Luallen                             
          NE: N 1:09.09        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 1:08.66        2004 A Luallen-Egg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE               1:14.00    1:08.57M  17  
      33.54   35.03                                                
  2 Biskovich, Karin          36 GBM-NE               1:30.00    1:19.06   15  
      39.50   39.56                                                
  3 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE              1:23.50    1:21.61   14  
      40.21   41.40                                                
  4 McDowell, Kendra          39 ABC-NE               1:26.00    1:25.70   13  
      40.96   44.74                                                
  5 Perry, Dana               38 WSSC-NE              1:34.00    1:28.66   12  
      43.53   45.13                                                
  6 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               1:47.04    1:43.96   11  
      51.05   52.91                                                
 
Event 33  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.63   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                           
        NATL: U 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:05.56        2009 Kristin Gary                               
          NE: N 1:11.48        2000 Roma Hunter                                
        MEET: M 1:13.61        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:10.47    1:06.85M  17  
      31.93   34.92                                                
  2 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               1:12.00    1:12.08M  15  
      34.31   37.77                                                
  3 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE              1:15.00    1:17.06   14  
      37.29   39.77                                                
  4 Wesson, Kim               43 GBM-NE               1:20.55    1:20.84   13  
  5 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              1:23.00    1:26.18   12  
      41.34   44.84                                                
  6 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              1:32.96    1:30.81   11  
      44.01   46.80                                                
 
Event 33  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:09.20        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 1:10.84        2000 Whitney Zeiger                             
        MEET: M 1:09.58        2009 Leslie Livingston                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV              1:13.50    1:10.26   17  
      33.68   36.58                                                
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               1:13.50    1:14.08   15  
      35.71   38.37                                                
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE              1:16.00    1:18.05   14  
      37.87   40.18                                                
  4 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               1:27.00    1:20.99   13  
      39.22   41.77                                                
  5 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               1:20.11    1:21.40   12  
      40.20   41.20                                                
  6 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              1:23.00    1:23.38   11  
      40.57   42.81                                                
  7 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               1:53.00    1:54.67   10  
      57.13   57.54                                                
 
Event 33  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.35    9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
        NATL: U 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
        ZONE: Z 1:18.39        2008 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:16.60        2000 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:16.60        2003 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE               1:24.04    1:19.99   17  
      38.28   41.71                                                
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:22.03    1:22.90   15  
      39.57   43.33                                                
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               1:23.09    1:26.01   14  
      41.62   44.39                                                
  4 Tirrell, Amanda H         50 WMW-NE               1:32.00    1:30.68   13  
      43.85   46.83                                                
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              2:20.10    1:51.68   12  
      54.04   57.64                                                
 
Event 33  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:19.72        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:23.63        2000 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:23.63        2006 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               1:22.00    1:21.07M  17  
      39.30   41.77                                                
  2 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG              1:30.00    1:27.72   15  
      43.23   44.49                                                
  3 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              1:35.00    1:31.77   14  
      44.67   47.10                                                
  4 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              1:47.21    1:38.51   13  
      47.92   50.59                                                
  5 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE               1:48.24    1:41.31   12  
  6 Mulderig, Sheilagh A      58 UCLB-NE              1:50.00    1:43.50   11  
      50.02   53.48                                                
 
Event 33  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: U 1:22.40   12/5/2009 DIANN UUSTAL                               
        ZONE: Z 1:30.05        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 1:22.41        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:22.41        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE              1:19.37    1:18.69W  17  
      38.07   40.62                                                
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              1:58.75    1:56.97   15  
      57.06   59.91                                                
 
Event 33  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.34   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: U 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
        ZONE: Z 1:45.92        2008 Betsy Durrant                              
          NE: N 1:38.80        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:44.41        2007 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              1:58.85    1:57.31   17  
      57.73   59.58                                                
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              2:11.00    2:07.35   15  
    1:02.34 1:05.01                                                
 
Event 33  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN, USA                          
        NATL: U 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
        ZONE: Z 1:35.79        1997 Doris Steadman                             
          NE: N 1:39.91        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:39.91        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 JCCN-NE              2:06.00    2:09.93   17  
    1:03.32 1:06.61                                                
 
Event 33  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.33   4/17/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
        ZONE: Z 1:39.76        2000 Doris Steadman                             
          NE: N 2:01.97        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:01.97        2009 Laverne Adams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              2:05.00    2:03.98   17  
    1:01.18 1:02.80                                                
 
Event 34  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U   58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                             
        ZONE: Z 1:00.47        2002 William Jewell                             
          NE: N   59.61        2000 Gregory Wriede                             
        MEET: M   59.61        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE                58.00    1:07.24   17  
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              1:10.00    1:13.00   15  
      35.58   37.42                                                
  3 Manke, Robert W           23 UVRA-NE              1:18.00    1:15.02   14  
      36.39   38.63                                                
 
Event 34  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: U 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
        ZONE: Z 58.95        1999 Curtis Sawin                                 
          NE: N 57.81        2000 Benjamin Lo-Pinto                            
        MEET: M 57.81        2001 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE               1:06.00    1:04.12   17  
      30.94   33.18                                                
  2 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              1:05.00    1:04.49   15  
      31.39   33.10                                                
  3 Grilli, Luke D            25 GSP-NE               1:05.50    1:05.79   14  
      31.98   33.81                                                
  4 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                1:05.00    1:06.33   13  
      31.81   34.52                                                
  5 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              1:03.36    1:06.35   12  
      32.51   33.84                                                
  6 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE              1:11.55    1:11.37   11  
      34.26   37.11                                                
  7 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              1:12.00    1:14.11   10  
      37.08   37.03                                                
  8 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              1:22.00    1:21.07    9  
      39.24   41.83                                                
  9 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              1:35.00    1:31.43    8  
      43.22   48.21                                                
 
Event 34  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: U   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        ZONE: Z   58.75        2002 Curtis Sawin                               
          NE: N 1:01.20        2000 Jim Harvey                                 
        MEET: M 1:01.20        1997 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuzellier, Matthieu       30 SWMR-NE              1:01.74    1:00.96N  17  
      29.25   31.71                                                
  2 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE               1:04.00    1:01.69   15  
      29.79   31.90                                                
  3 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              1:08.01    1:10.35   14  
      33.45   36.90                                                
  4 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE               1:20.00    1:17.14   13  
      36.05   41.09                                                
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE              1:29.99    1:21.85   12  
      40.77   41.08                                                
 
Event 34  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 55.95        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 55.95        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.95        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              1:06.96    1:04.69   17  
      31.25   33.44                                                
  2 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              1:08.00    1:11.97   15  
      35.01   36.96                                                
  3 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE              1:13.47    1:14.57   14  
      36.18   38.39                                                
  4 Shea, Josh E              37 LANE-NE              1:13.89    1:14.95   13  
      37.41   37.54                                                
  5 Mullin, Brian D           35 BC-NE                1:22.00    1:19.03   12  
      37.99   41.04                                                
  6 McAuliffe, Matt           35 YNS-NE               1:15.00    1:23.35   11  
      41.38   41.97                                                
  7 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              1:40.68    1:36.11   10  
      47.68   48.43                                                
  8 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              1:40.00    1:41.92    9  
      48.05   53.87                                                
 
Event 34  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 54.85        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 54.85        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.58        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE              1:02.29    1:03.75   17  
      30.85   32.90                                                
  2 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              1:05.19    1:06.32   15  
      32.67   33.65                                                
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE              1:09.00    1:08.81   14  
      33.43   35.38                                                
  4 Nappo, Frank T            41 GBM-NE               1:12.00    1:11.93   13  
      34.94   36.99                                                
  5 Perz, Paul M              42 LANE-NE              1:20.10    1:15.80   12  
      36.48   39.32                                                
  6 Prescott, Al              42 MAMA-NE              1:34.00    1:37.89   11  
      48.30   49.59                                                
 
Event 34  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: U   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
        ZONE: Z 1:06.29        1999 Mark Pugliese                              
          NE: N 1:01.58        2000 Douglas Pride                              
        MEET: M   57.00        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                57.50      58.40Z  17  
      28.38   30.02                                                
  2 Pride, Douglas M          47 MESC-NE              1:03.50    1:03.00Z  15  
      30.78   32.22                                                
  3 Coelho, David P           48 UNAT-NE              1:12.51    1:13.64   14  
      35.95   37.69                                                
  4 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               1:12.90    1:14.01   13  
      36.76   37.25                                                
  5 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:26.70    1:25.47   12  
      41.85   43.62                                                
  6 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE              1:37.70    1:34.77   11  
      45.90   48.87                                                
  7 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              1:40.00    1:36.39   10  
      46.97   49.42                                                
  8 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              1:40.20    1:37.41    9  
      47.25   50.16                                                
  9 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE              1:35.00    1:39.61    8  
      49.51   50.10                                                
 10 Towey, Sean T             46 MAMA-NE              2:15.00    1:47.56    7  
      51.02   56.54                                                
 
Event 34  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 1:05.16        2003 Mark Pugliese                              
          NE: N 1:06.52        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:06.52        2005 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              1:08.53    1:08.98   17  
      33.24   35.74                                                
  2 Syphers, Dale A           54 MESC-NE              1:25.00    1:19.38   15  
  3 Hart, David C             51 ABC-NE               1:20.00    1:20.19   14  
      39.11   41.08                                                
  4 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              1:25.00    1:28.98   13  
  5 Murray, Kyle              51 GBM-NE               1:50.00    1:44.42   12  
      51.45   52.97                                                
  6 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:50.46    2:59.78   11  
    1:26.77 1:33.01                                                
 
Event 34  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: U 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG                              
        ZONE: Z 1:07.76        2007 Mark Pugliese                              
          NE: N 1:07.13        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:06.78        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              1:16.00    1:12.71   17  
      35.63   37.08                                                
  2 Craig, John M             56 NEM-NE               1:14.00    1:13.20   15  
      35.61   37.59                                                
  3 Mockler, Frank C          55 LANE-NE              1:13.87    1:17.61   14  
      37.51   40.10                                                
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              1:22.07    1:23.55   13  
      39.49   44.06                                                
 
Event 34  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: U 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER                                
        ZONE: Z 1:19.23        2005 Bill Rupert                                
          NE: N 1:13.64        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:13.64        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              1:12.50    1:15.34Z  17  
      37.54   37.80                                                
  2 Lane, Homer               61 CCM-NE               1:16.60    1:16.80Z  15  
      37.46   39.34                                                
  3 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE              1:23.70    1:20.88   14  
      40.57   40.31                                                
  4 Platt, Jay                63 PAFC-DV              1:31.00    1:26.05   13  
      42.89   43.16                                                
  5 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               1:40.00    1:28.53   12  
      41.93   46.60                                                
  6 Phillips, David           62 GWDM-NE              1:43.09    1:40.55   11  
      49.22   51.33                                                
 
Event 34  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 1:21.13        2009 Richard Alexander                          
          NE: N 1:19.18        2000 David Vail                                 
        MEET: M 1:20.14        2009 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            67 ABC-NE               1:22.98    1:22.67   17  
      40.50   42.17                                                
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:26.00    1:24.30   15  
      41.35   42.95                                                
  3 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               1:25.00    1:25.81   14  
      40.69   45.12                                                
  4 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              1:39.00    1:38.66   13  
      47.91   50.75                                                
  5 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              1:48.76    1:52.38   12  
      54.44   57.94                                                
  6 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              2:20.00    2:08.97   11  
    1:01.85 1:07.12                                                
  7 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              2:20.00    2:18.31   10  
    1:09.19 1:09.12                                                
 
Event 34  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.31   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
        ZONE: Z 1:25.92        1999 Roger Franks                               
          NE: N 1:29.58        2000 Tom Murray                                 
        MEET: M 1:35.31        2002 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              2:00.00    1:48.82   17  
      52.76   56.06                                                
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE              2:01.00    2:00.39   15  
    1:00.13 1:00.26                                                
  3 Widnall, William S        73 ABC-NE               2:13.46    2:12.58   14  
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              2:40.71    2:39.62   13  
    1:13.71 1:25.91                                                
 
Event 34  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 1:33.86        2001 William Haynes                             
          NE: N 1:37.79        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 2:21.25        2006 Tom Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, James          76 CONN-CT              4:00.00    4:01.02   17  
    1:54.78 2:06.24                                                
 
Event 35  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 2:03.39   12/6/2009 ALEXANDRA LEE                              
        ZONE: Z 2:11.44        1999 Emily Peters                               
          NE: N 2:11.42        2000 Emily Wang                                 
        MEET: M 2:11.42        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                2:17.23    2:24.68   17  
      33.19   36.56   37.36   37.57                                
  2 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              2:20.00    2:28.47   15  
      33.34   37.22   38.47   39.44                                
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              2:32.16    2:30.92   14  
      33.65   37.78   39.04   40.45                                
  4 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              2:43.47    2:39.13   13  
      36.00   39.82   41.38   41.93                                
  5 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE              3:05.88    3:02.73   12  
      41.93   45.70   48.20   46.90                                
 
Event 35  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 2:14.73        2003 Patricia Flynn                             
          NE: N 2:13.87        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:13.87        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              2:14.96    2:12.66N  17  
      30.54   33.79   34.90   33.43                                
  2 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              2:13.45    2:12.98M  15  
      31.72   33.73   33.95   33.58                                
  3 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              2:17.99    2:20.23   14  
      31.55   34.45   36.74   37.49                                
  4 Turner, Betsy             26 VMST-VA              2:32.66    2:26.85   13  
      33.62   37.04   38.20   37.99                                
  5 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              2:27.81    2:32.69   12  
      34.44   38.83   40.12   39.30                                
  6 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              2:30.00    2:34.03   11  
      35.41   38.87   40.25   39.50                                
  7 Lin, Helen                26 NEM-NE               2:56.71    2:52.44   10  
      39.65   41.74   43.97   47.08                                
  8 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              2:59.00    3:06.14    9  
      42.55   46.31   48.30   48.98                                
  9 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              4:00.00    3:34.92    8  
      48.75   56.09   56.69   53.39                                
 
Event 35  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.70  10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:14.27        1999 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:17.26        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:17.26        2008 Jessica N Stokes                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Ellen            34 WSSC-NE              2:20.30    2:25.83   17  
      33.29   37.11   37.71   37.72                                
  2 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                2:31.00    2:26.41   15  
      33.60   37.43   38.31   37.07                                
  3 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR              2:35.40    2:36.89   14  
      36.84   40.58   41.07   38.40                                
  4 Crimmins, Jane            32 MIT-NE               2:47.00    2:40.09   13  
      36.45   39.89   41.62   42.13                                
  5 Rajfer, Joan              31 BUMS-NE              2:41.77    2:40.78   12  
      37.01   40.66   41.79   41.32                                
  6 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              3:02.00    2:41.88   11  
      38.72   41.29   41.99   39.88                                
  7 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              3:01.19    3:00.27   10  
      41.98   44.96   46.76   46.57                                
  8 Layman, Katie L           33 GBM-NE               3:00.00    3:01.57    9  
      42.01                   45.77                                
  9 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              3:07.31    3:11.54    8  
      42.72   48.69   50.94   49.19                                
 10 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              3:30.00    3:14.49    7  
      42.34   49.07 1:43.47                                        
 
Event 35  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.56  12/14/1998 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:11.37        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:11.92        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 2:11.92        2007 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BUMS-NE              2:25.39    2:30.02   17  
      34.24   37.61   39.14   39.03                                
  2 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              2:40.99    2:36.95   15  
      37.01   39.99   40.15   39.80                                
  3 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               2:49.51    2:44.82   14  
      37.83   41.85   42.97   42.17                                
  4 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE               2:59.43    2:55.73   13  
      38.25   45.48   46.37   45.63                                
  5 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE              3:32.00    2:58.72   12  
      42.31   44.55   46.99   44.87                                
  6 Camerino, Claudia         36 LANE-NE              2:10.00    3:01.46   11  
      41.41   45.59   47.54   46.92                                
  7 Wesson, Monica            36 GBM-NE               2:54.00    3:03.29   10  
      38.53   44.57   50.85   49.34                                
  8 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               3:21.45    3:14.33    9  
      44.45   49.14 1:40.74                                        
 
Event 35  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:12.76        2001 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:20.13        2000 Kirsten Thompson                           
        MEET: M 2:15.39        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               2:21.00    2:20.12N  17  
      31.87   35.32   36.36   36.57                                
  2 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              2:27.77    2:27.83   15  
      34.11   37.34   37.89   38.49                                
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE               2:30.78    2:27.96   14  
      34.29   37.31   38.69   37.67                                
  4 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              2:57.00    2:51.00   13  
      38.33   43.48   44.67   44.52                                
  5 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              2:50.11    2:54.59   12  
                              46.61                                
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              2:56.11    2:57.28   11  
      39.42   45.56   47.42   44.88                                
 
Event 35  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:15.80        2007 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              2:23.00    2:22.73   17  
      33.98   35.96   36.57   36.22                                
  2 Beane, Linda              45 UCLB-NE              2:35.00    2:32.44   15  
      35.47   37.81   38.98   40.18                                
  3 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               2:32.27    2:36.62   14  
      38.00   39.60   39.96   39.06                                
  4 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               2:36.90    2:38.68   13  
      36.62   40.35 1:21.71                                        
  5 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              2:45.00    2:43.13   12  
      36.29   40.81   42.97   43.06                                
  6 Slezak, Jana              45 GBM-NE               3:00.00    2:51.21   11  
      39.53   43.53   44.29   43.86                                
  7 Mackin, Karen R           45 ABC-NE               3:00.34    3:03.31   10  
      41.28   46.04   49.23   46.76                                
  8 Harvey, Lori              45 DUX-NE               3:16.00    3:11.03    9  
      43.80   48.16   49.76   49.31                                
  9 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE              4:10.00    3:22.63    8  
      48.47   52.23   50.98   50.95                                
 10 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE              3:40.00    3:36.21    7  
      49.24   55.55   57.37   54.05                                
 11 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               3:50.00    3:36.58    6  
      49.12   56.59   58.17   52.70                                
 -- Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              4:10.00         DQ  
      52.72   54.76   59.37 1:02.26                                
 
Event 35  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: U 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
        ZONE: Z 2:22.97        2004 Jacki Hirsty                               
          NE: N 2:22.21        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:22.21        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              2:27.53    2:29.99   17  
      33.17   37.21   39.95   39.66                                
  2 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               2:31.55    2:42.48   15  
      38.16   41.28   41.77   41.27                                
  3 Fries, Beth               52 MESC-NE              3:05.00    2:54.49   14  
      39.04   44.51   46.37   44.57                                
  4 Fairbank, Anne M          51 BUMS-NE              3:00.00    3:04.59   13  
      41.99   45.15   48.37   49.08                                
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              3:22.51    3:20.96   12  
      45.30   50.93   53.29   51.44                                
 
Event 35  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:24.45        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 2:24.67        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:24.67        2009 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               2:29.50    2:27.37   17  
      34.52   37.91   37.83   37.11                                
  2 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE              2:45.00    2:49.93   15  
      38.17   42.98   41.75   47.03                                
  3 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              3:21.02    3:08.63   14  
      44.33   48.46   48.87   46.97                                
  4 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE              3:11.81    3:34.18   13  
      47.24   55.02   57.25   54.67                                
 
Event 35  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.69   1/23/2010 CONNY BOER-BUYS, NED                       
        NATL: U 2:33.82   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 2:54.25        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 2:50.55        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:51.94        2008 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              3:27.70    3:13.33   17  
      45.38   49.27   50.31   48.37                                
 
Event 35  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 3:17.56        1997 Lida Gaschke                               
          NE: N 3:00.59        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:07.28        2009 Betsy Durant                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               3:15.79    3:18.87   17  
      46.50   50.22   42.64   59.51                                
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              3:48.00    3:57.21   15  
      51.20 1:01.38 1:03.94 1:00.69                                
  3 Layman, Karol L           66 GBM-NE               4:09.00    4:43.60   14  
    1:02.18 1:12.80 1:16.31 1:12.31                                
 
Event 35  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 3:00.74        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 3:16.04        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 3:22.37        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              73 JCCN-NE              4:08.00    3:57.46   17  
      54.31 1:01.34 1:02.50   59.31                                
 
Event 35  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 3:36.14        1999 Petey Smith                                
          NE: N 3:28.70        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 3:30.93        1999 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              3:50.00    3:49.46   17  
      53.26   59.44 1:00.02   56.74                                
 
Event 37  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 28.37   12/5/2009 MEG GILL                                     
        ZONE: Z 29.99        2002 Petra Adamkova                               
          NE: N 29.46        2000 Elizabeth Mancuso                            
        MEET: M 29.70        2008 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE                 31.00      29.96Z  17  
  2 Byron, Caroline           23 BC-NE                  33.55      32.39   15  
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE                35.52      36.45   14  
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                  36.13      37.24   13  
  5 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR                37.00      37.96   12  
 
Event 37  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.29    5/9/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                          
        NATL: U 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
        ZONE: Z 30.58        2008 Tal Shpaizer                                 
          NE: N 28.85        2000 Andrea Yttre                                 
        MEET: M 28.85        2006 Andrea Yttre                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE                32.00      31.01   17  
  2 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR                32.33      33.57   15  
  3 Alwais, Stephanie         27 UNAT-NE                35.69      35.45   14  
  4 Radville, Kate M          28 BUMS-NE                35.57      35.78   13  
  5 Livchak, Olga             28 MAMA-NE                39.00      39.32   12  
  6 Card, Carrie              28 UNAT-NE                41.20      39.85   11  
  7 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE                40.38      40.58   10  
  8 Connors, Kasia            26 GBM-NE                 41.18      41.58    9  
  9 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE                 52.10      44.18    8  
 10 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE                44.10      45.01    7  
 
Event 37  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: U 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
        ZONE: Z 30.29        1999 Andrea Luallen-Scholz                        
          NE: N 29.85        2000 Adrienne Benz                                
        MEET: M 29.85        2009 Adrienne Benz                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE                31.50      31.10   17  
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ                 34.21      32.75   15  
  3 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  34.00      35.86   14  
  4 Layman, Katie L           33 GBM-NE                 36.00      41.48   13  
  5 Smith, Michele M          33 MAMA-NE                48.11      49.53   12  
  6 Rounds, Ellie             34 LANE-NE                56.11      53.82   11  
 
Event 37  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   9/26/2009 GISELI PEREIRA, BRA                          
        NATL: U 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
        ZONE: Z 30.72        2001 Andrea Luallen                               
          NE: N 29.85        2000 Alina Perez-Smith                            
        MEET: M 29.70        2007 Nadine Day                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE                 31.50      30.78   17  
  2 Handren, Rachel A         35 CMSC-NE                32.09      32.94   15  
  3 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE                36.00      36.67   14  
  4 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE                37.05      38.24   13  
  5 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE                40.50      39.53   12  
  6 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE                 40.18      40.77   11  
  7 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                47.00      40.92   10  
  8 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE                49.00      49.92    9  
 
Event 37  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 29.90        2001 Beth Baker                                   
          NE: N 31.31        2000 Jennifer Luker                               
        MEET: M 31.40        1998 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                30.60      30.28M  17  
  2 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE                29.90      32.58   15  
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE                 31.00      33.65   14  
  4 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                32.50      33.98   13  
  5 Sotir, Susan              42 MAMA-NE                39.01      39.26   12  
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                41.37      42.75   11  
 
Event 37  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.84  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 29.21        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 31.19        2000 Jennifer Luker                               
        MEET: M 29.61        2009 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                31.50      30.39   17  
  2 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                35.00      34.53   15  
  3 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE                38.00      34.85   14  
  4 Yoder, Kate F             47 ABC-NE                 35.90      36.14   13  
  5 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 35.50      37.01   12  
  6 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                40.73      41.01   11  
  7 Bird, Tracey S            48 ABC-NE                 37.09      41.05   10  
  8 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE                55.00      50.30    9  
  9 Mackin, Karen R           45 ABC-NE                 49.80      50.68    8  
 10 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE                 52.15      50.75    7  
 11 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE                50.00      54.47    6  
 12 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              1:00.00      55.04    5  
 
Event 37  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: U 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER                                
        ZONE: Z 33.13        2004 Joel Feldmann                                
          NE: N 31.97        2000 Joel Feldmann                                
        MEET: M 31.97        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 36.96      35.06   17  
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE                35.01      35.70   15  
  3 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA                33.24      36.03   14  
  4 Litman, Jill              54 MAMA-NE                43.04      40.35   13  
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              1:00.27      54.42   12  
 
Event 37  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13  10/17/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 40.48        2000 Ann Svenson                                  
          NE: N 33.57        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 33.57        2009 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE                38.50      39.23Z  17  
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE                 43.00      42.67   15  
  3 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE                 52.21      51.87   14  
 
Event 37  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: U 34.47  10/11/2008 RUTH SHAPS                                   
        ZONE: Z 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
          NE: N 41.07        2000 Kathy Slifer                                 
        MEET: M 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                34.53      34.65Z  17  
  2 Greulick-Byron, Joan E    60 BC-NE                  43.25      41.76   15  
  3 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE                56.83      54.23   14  
 
Event 37  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 36.71    4/5/2009 MICHIE DOI, JPN                              
        NATL: U 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
        ZONE: Z 49.59        2005 Susan Livingston                             
          NE: N 46.97        2000 Susan Livingston                             
        MEET: M 49.37        2009 Barbara Hardy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG                46.14      43.87M  17  
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                54.85      51.68   15  
  3 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT                53.13      58.02   14  
 
Event 37  Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U   44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:01.36        2009 Janet Moeller                              
          NE: N 1:00.42        2000 Laverne Adams                              
        MEET: M 1:00.42        2009 Laverne Adams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              1:02.00    1:04.64   17  
 
Event 38  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
        ZONE: Z 25.16        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 25.41        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 26.22        2008 Sean Hannan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                25.99      26.57   17  
  2 Seeley, Patrick C         24 CMSC-NE                26.43      29.19   15  
  3 Stiles, David E           20 MAMA-NE                32.00      31.01   14  
  4 Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE                29.00      32.20   13  
  5 Manke, Robert W           23 UVRA-NE                34.30      32.61   12  
 
Event 38  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   4/29/2009 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: U 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
        ZONE: Z 25.20        2000 Curtis Sawin                                 
          NE: N 25.01        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 25.01        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                27.34      26.80   17  
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR                27.50      27.96   15  
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE                27.00      28.35   14  
  4 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 27.50      28.55   13  
  5 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 28.00      28.56   12  
  6 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 28.50      28.67   11  
  7 Lenihan, Michael W        25 CMSC-NE                29.99      28.78   10  
  8 Martinez Quintanilla, Jo  29 UNAT-NE                28.20      29.12    9  
  9 Brittan, Daniel           29 GBM-NE                 30.72      29.51    8  
 10 J. Dan, Buckland          29 BUMS-NE                28.00      30.21    7  
 11 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  28.00      30.97    6  
 12 Cole, Adam J              29 MIT-NE                 31.55      31.80    5  
 13 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE                30.48      32.52    4  
 
Event 38  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: U 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
        ZONE: Z 25.50        2001 Curtis Sawin                                 
          NE: N 26.35        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 26.35        2007 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miskovic, Radenko         30 BCTM-MR                25.60      26.23M  17  
  2 Allworth, James A         30 CMSC-NE                26.51      26.72   15  
  3 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 27.50      26.74   14  
  4 Fuzellier, Matthieu       30 SWMR-NE                26.00      27.08   13  
  5 Whittaker, Ben            30 UNAT-NE                27.77      27.35   12  
  6 Titus, Dave               34 CMSC-NE                28.98      29.84   11  
  7 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE                30.50      31.03   10  
  8 Sennett, Michael A        34 LANE-NE                39.00      33.17    9  
  9 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                34.00      33.26    8  
 10 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE                 40.00      34.04    7  
 11 Caruso, Michael S         32 UNAT-NE                35.11      35.62    6  
 12 Parsons, Steve E          30 GBM-NE                 45.92      44.47    5  
 13 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                42.00      46.49    4  
 
Event 38  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.03   4/18/2010 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: U 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
        ZONE: Z 25.29        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 25.29        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.29        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas K           36 GSP-NE                 27.79      27.56   17  
  2 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE                28.01      28.51   15  
  3 Denneen, Matt G           39 GBM-NE                 29.88      29.75   14  
  4 Sever, Michael            39 SWMR-NE                29.02      30.80   13  
  5 Broglio, Mike             39 MAMA-NE                31.60      30.91   12  
  6 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE                32.48      31.39   11  
  7 Shea, Josh E              37 LANE-NE                32.00      32.97   10  
  8 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE                35.00      33.26    9  
  9 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE                 32.60      34.18    8  
 10 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE                43.00      39.50    7  
 
Event 38  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 24.91        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 24.91        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.02        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ                 27.50      27.43   17  
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                28.59      27.84   15  
  3 Zola, Brett G             43 GBM-NE                 29.50      30.34   14  
  4 Foley, TJ                 40 MAMA-NE                29.70      30.41   13  
  5 Martini, Paolo G          43 LANE-NE                32.00      31.77   12  
  6 Bell, Richard J           41 MESC-NE                37.24      33.78   11  
  7 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE                35.00      34.06   10  
  8 Reyes, David              43 BUMS-NE                35.08      34.91    9  
  9 Torres, Leonardo J        40 BC-NE                  36.01      36.60    8  
 10 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                40.07      38.41    7  
 11 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE                 41.50      40.57    6  
 
Event 38  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD, USA                           
        NATL: U 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
        ZONE: Z 26.83        2009 William Segal                                
          NE: N 25.74        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 25.74        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                25.74      26.45Z  17  
  2 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                25.78      26.50Z  15  
  3 Segal, Willaim            46 JAM-NJ                 25.16      27.26   14  
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                28.38      28.33   13  
  5 Coelho, David P           48 UNAT-NE                29.23      30.22   12  
  6 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE                 30.42      30.25   11  
  7 White, Darwin W           46 GBM-NE                 29.50      30.26   10  
  8 Levy, Dan                 45 WM-MR                  30.25      30.71    9  
  9 Griczika, Joe             47 GWDM-NE                32.00      31.83    8  
 10 Foster, Walter M          49 MAMA-NE                38.00      32.76    7  
 11 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                31.56      32.78    6  
 12 Devlin, Mark              47 MAMA-NE                34.68      34.01    5  
 13 Roth, Douglas             49 MESC-NE                40.43      37.28    4  
 
Event 38  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: U 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
        ZONE: Z 27.04        2006 Donald Graham                                
          NE: N 26.78        2000 Fritz Homans                                 
        MEET: M 26.78        2008 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 29.50      29.43   17  
  2 Heinz, Tony               51 1776-DV                31.10      31.49   15  
  3 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE                32.00      31.75   14  
  4 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE                31.45      32.61   13  
  5 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE                35.35      33.44   12  
  6 Richardson, Larry         51 CMSC-NE                34.50      34.49   11  
  7 Wright, Will              50 MAMA-NE                35.01      34.69   10  
  8 Hirsch, John S            51 UNAT-NE                35.10      34.71    9  
  9 Goodwin, John F           53 BC-NE                  44.26      44.22    8  
 -- Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE                43.68         DQ  
 
Event 38  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.93  12/13/2009 GREG SHAW, USA                               
        NATL: U 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
        ZONE: Z 27.79        2009 Donald Graham                                
          NE: N 26.93        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 26.93        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             56 NEM-NE                 29.40      30.40   17  
  2 Harris, Robert            55 UVRA-NE                32.11      32.76   15  
  3 Plencner, Bob R           58 UNAT-NE                34.37      34.86   14  
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE                38.26      38.94   13  
  5 Skolnick, Stewart         56 CONN-CT                44.00      43.85   12  
  6 Coons, Daniel             56 GBM-NE                 45.00      45.40   11  
 
Event 38  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: U 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS                                
        ZONE: Z 31.22        2006 Richard Alexander                            
          NE: N 30.36        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 30.36        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvitz, Paul             60 NEM-NE                 33.00      31.98   17  
  2 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE                31.12      32.30   15  
  3 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE                 33.34      35.05   14  
  4 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE                35.84      37.39   13  
  5 Wright, Phil              63 SCY-NE                 38.00      37.82   12  
  6 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE                37.81      38.13   11  
  7 Phillips, David           62 GWDM-NE                36.17      39.77   10  
  8 Roach, Stephen A          60 JCCN-NE                42.00      46.26    9  
  9 Keilty, Joseph            64 UNAT-NE              1:00.00    1:02.79    8  
 
Event 38  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.91   5/30/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: U 29.18   12/6/2009 JIM DRAGON                                   
        ZONE: Z 29.18        2009 Jim Dragon                                   
          NE: N 32.36        2000 David Vail                                   
        MEET: M 34.42        2006 Michael Laux                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE                35.00      35.25   17  
  2 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE                 35.00      37.22   15  
  3 Baxter, David C           66 ABC-NE                 42.00      43.62   14  
  4 Read, Philip              68 GBM-NE                 55.00      56.25   13  
 
Event 38  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: U 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
        ZONE: Z 37.87        2008 Jerry Katz                                   
          NE: N 38.63        2000 Larry Dunham                                 
        MEET: M 38.63        2009 Larry Dunham                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE                 39.90      40.24   17  
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE                39.50      40.86   15  
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE                56.00      45.45   14  
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE               1:10.06    1:07.59   13  
  5 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              1:20.00    1:27.64   12  
 
Event 39  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 2:19.73   12/4/2009 KARA DENBY                                 
        ZONE: Z 2:38.62        2003 Emily Mullet                               
          NE: N 2:27.14        2000 Elizabeth Mancuso                          
        MEET: M 2:28.21        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              2:30.00    2:46.01   17  
      36.78   42.36 1:26.87                                        
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              3:05.00    2:54.03   15  
      39.42   42.20   52.66   39.75                                
  3 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR              3:00.00    2:58.46   14  
      39.71   45.93   51.14   41.68                                
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                3:10.00    3:06.16   13  
      40.89   47.21   57.83   40.23                                
 
Event 39  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 2:33.93        2008 Kara Mitchell                              
          NE: N 2:25.81        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:25.81        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              2:28.82    2:27.08Z  17  
      33.58   36.46   43.33   33.71                                
  2 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              2:30.14    2:34.64   15  
      33.11   40.83   44.91   35.79                                
  3 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              2:38.00    2:38.21   14  
      33.50   40.79   47.34   36.58                                
  4 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              2:53.79    2:44.28   13  
      35.64   42.35   50.10   36.19                                
  5 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               2:50.00    2:46.45   12  
      37.69   43.45   47.33   37.98                                
  6 Turner, Betsy             26 VMST-VA              2:50.76    2:46.69   11  
      35.13   44.03   48.88   38.65                                
  7 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              3:03.45    3:00.36   10  
                      53.89   43.07                                
  8 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              3:15.00    3:06.40    9  
      40.98   46.96   56.17   42.29                                
  9 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              3:07.18    3:07.63    8  
      39.58   46.92   56.20   44.93                                
 
Event 39  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:33.58        1999 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:32.09        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:32.09        2007 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              2:46.34    2:43.29   17  
      36.10   41.82   46.90   38.47                                
  2 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                2:48.00    2:44.54   15  
      36.13   43.36   46.34   38.71                                
  3 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              3:47.96    3:43.20   14  
      50.59   58.62   59.78   54.21                                
  4 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              3:46.79    3:45.18   13  
      57.85   55.10 1:02.67   49.56                                
  5 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              4:10.00    3:49.93   12  
      54.50   55.84 1:11.23   48.36                                
  6 Rounds, Ellie             34 LANE-NE              4:30.00    4:15.01   11  
      58.42 1:10.14 1:11.44   55.01                                
 
Event 39  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:29.28        2000 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:33.38        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:33.38        2008 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               2:40.80    2:39.50   17  
      35.37   41.99   45.65   36.49                                
  2 Mack, Tara J              38 GBM-NE               2:50.52    2:47.91   15  
      37.23   44.71   49.43   36.54                                
  3 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               3:46.49    3:43.36   14  
      54.65   56.54 1:02.44   49.73                                
 
Event 39  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:28.10        2001 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:41.43        2000 Tracy McCurdy                              
        MEET: M 2:35.66        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               2:41.43    2:40.67N  17  
      35.43   41.62   46.69   36.93                                
  2 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               2:48.00    2:45.09   15  
      37.83   43.06   45.75   38.45                                
  3 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              2:58.81    2:57.71   14  
      39.65   47.08   53.60   37.38                                
  4 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              3:12.00    3:13.58   13  
      40.34   47.60   59.78   45.86                                
  5 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              3:19.31    3:27.65   12  
                    1:00.78   47.01                                
 
Event 39  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:31.99        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:39.14        2000 Whitney Zeiger                             
        MEET: M 2:24.28        2008 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              2:47.00    2:44.77   17  
      36.06   42.07   49.87   36.77                                
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               2:48.00    2:49.75   15  
      37.48   41.80   50.84   39.63                                
  3 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              3:03.00    2:53.36   14  
      36.69   46.88   51.69   38.10                                
  4 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               3:00.00    2:55.02   13  
      38.89   43.90   51.32   40.91                                
  5 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              3:00.00    2:56.21   12  
      37.01   44.54   54.31   40.35                                
  6 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               3:25.00    3:19.53   11  
      39.20   55.98   56.48   47.87                                
  7 Slezak, Jana              45 GBM-NE               3:22.00    3:24.89   10  
      47.99   52.27   58.93   45.70                                
  8 Harvey, Lori              45 DUX-NE               3:36.00    3:49.03    9  
      49.30 1:00.43 1:08.18   51.12                                
  9 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               3:47.00    3:57.31    8  
      57.04 1:06.61   57.49   56.17                                
 
Event 39  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.98   9/19/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 2:35.86  10/18/2008 JENNY COOK                                 
        ZONE: Z 3:04.76        2009 Anne Coley                                 
          NE: N 2:58.48        2000 Tracy Grilli                               
        MEET: M 2:49.86        2009 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               3:05.48    3:10.38   17  
      43.00   50.84   54.97   41.57                                
 
Event 39  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:50.17        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 3:13.73        2000 Linda Carstens                             
        MEET: M 3:13.73        2007 Linda Carstens                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:30.00    3:24.16   17  
                              31.05                                
  2 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              3:42.44    3:37.02   15  
      52.94   57.77   58.68   47.63                                
  3 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE               3:55.49    3:47.92   14  
      53.17   54.90 1:05.53   54.32                                
 
Event 39  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 2:58.28   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 3:28.05        2007 Sue Lecarreaux                             
          NE: N 3:14.28        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:44.26        2006 Constance Sasser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              4:10.63    4:04.84   17  
    1:01.10                   49.87                                
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:10.00    4:11.53   15  
      56.80 3:14.73                                                
 
Event 39  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.75   9/19/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: U 3:13.20   12/6/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 3:43.64        2004 Susan Livingston                           
          NE: N 3:18.77        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:41.27        2006 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              3:50.00    3:58.59   17  
      57.42 1:06.07 1:05.15   49.95                                
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              4:21.00    4:36.85   15  
    1:01.86 1:14.99 1:19.66 1:00.34                                
 
Event 39  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.14    4/5/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 4:30.08        1999 Ruth Aaron                                 
          NE: N 3:39.79        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 4:35.74        2008 Barbara Matorin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 JCCN-NE              5:00.00    4:50.06   17  
    1:07.12 1:13.93 1:20.35 1:08.66                                
 
Event 40  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
        ZONE: Z 2:14.94        2009 Val Perfanov                               
          NE: N 2:11.93        2000 Gregory Wriede                             
        MEET: M 2:11.93        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE              2:10.00    2:29.83   17  
      30.54   38.69   46.43   34.17                                
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              2:36.00    2:33.31   15  
      31.95   39.42 1:21.94                                        
 
Event 40  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA                           
        NATL: U 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 2:12.09        2001 Peter Hezky                                
          NE: N 2:12.04        2000 Rick Cardoso                               
        MEET: M 2:12.04        2006 Rick Cardoso                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              2:19.32    2:15.39   17  
      28.84   35.21   41.04   30.30                                
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              2:20.62    2:17.12   15  
      29.07   35.77   40.26   32.02                                
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              2:15.00    2:21.83   14  
      29.84   34.78   43.56   33.65                                
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:19.99    2:22.28   13  
      31.89   36.69   42.52   31.18                                
  5 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE               2:20.00    2:26.68   12  
      32.07   36.61   45.74   32.26                                
  6 Wu, Jim                   28 BCTM-MR              2:45.00    2:37.24   11  
      32.03   39.54   47.70   37.97                                
  7 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              2:36.00    2:37.32   10  
      35.39   40.72   44.86   36.35                                
  8 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              2:37.43    2:39.94    9  
      35.05   41.15   47.71   36.03                                
  9 J. Dan, Buckland          29 BUMS-NE                   NT    2:40.44    8  
      31.31   40.33   48.67   40.13                                
 10 Cole, Adam J              29 MIT-NE               2:46.61    2:56.03    7  
      33.18   43.97   55.88   43.00                                
 
Event 40  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: U 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
          NE: N 2:13.88        2000 Stephan Joe                                
        MEET: M 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              2:25.00    2:19.95   17  
                      39.46   33.51                                
  2 Brannan, Robert, Jr       34 BUMS-NE              2:20.00    2:22.14   15  
      29.93   36.32   44.54   31.35                                
  3 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              2:28.80    2:35.20   14  
      31.34   40.26   45.82   37.78                                
  4 Barow, Sean R             34 YNS-NE               2:47.41    2:47.65   13  
      38.06   47.62   46.06   35.91                                
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE              2:59.99    2:49.18   12  
      37.32   47.11   47.01   37.74                                
  6 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              2:50.00    2:51.06   11  
      37.26   43.99   51.84   37.97                                
 
Event 40  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 2:03.29        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 2:07.21        2000 Jim Harvey                                 
        MEET: M 2:07.21        2001 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              2:18.70    2:17.96   17  
      30.26   35.19   40.26   32.25                                
  2 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE              2:30.00    2:44.63   15  
      35.41   43.72   46.30   39.20                                
  3 Mullin, Brian D           35 BC-NE                2:50.00    3:01.49   14  
      36.13   48.03   55.53   41.80                                
  4 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:15.00    3:07.73   13  
      39.81   54.15   50.74   43.03                                
  5 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:31.94    3:20.49   12  
      52.17   45.50   55.51   47.31                                
 
Event 40  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: U 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 2:12.16        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N 2:15.67        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:15.67        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ               2:32.00    2:37.53   17  
      32.32   41.39   47.29   36.53                                
  2 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              2:41.57    2:39.17   15  
      32.92   44.62   44.36   37.27                                
  3 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              2:45.83    2:45.30   14  
      34.73   42.83   49.93   37.81                                
  4 Perz, Paul M              42 LANE-NE              2:51.30    2:48.15   13  
      35.97   40.38   54.60   37.20                                
  5 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              2:50.00    2:48.33   12  
      33.44   47.82   48.45   38.62                                
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               2:50.00    2:52.08   11  
      33.47   48.91   51.08   38.62                                
  7 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE              2:52.00    3:01.13   10  
      36.71   50.13   52.06   42.23                                
  8 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:04.00    3:01.17    9  
      39.74   52.35   49.67   39.41                                
  9 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE              3:10.00    3:08.25    8  
                      52.73   43.03                                
 10 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE               3:29.00    3:20.81    7  
      43.33   51.63   58.81   47.04                                
 
Event 40  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS, USA                       
        NATL: U 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
        ZONE: Z 2:18.75        2003 Greg Oxley                                 
          NE: N 2:18.53        2000 Glenn Dixon                                
        MEET: M 2:18.53        2009 Glenn Dixon                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              2:27.61    2:21.91   17  
      30.38   37.92   41.75   31.86                                
  2 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE              2:22.50    2:24.05   15  
      29.09   36.55   44.41   34.00                                
  3 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE               2:31.00    2:26.28   14  
      32.05   38.77   41.72   33.74                                
  4 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               2:29.20    2:31.18   13  
      31.19   40.20   44.02   35.77                                
  5 Paine, Michael C          49 LANE-NE              2:56.00    2:50.10   12  
      35.84   42.57   51.17   40.52                                
  6 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              3:05.00    2:54.12   11  
      36.46   48.41   50.96   38.29                                
  7 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              3:04.12    2:55.24   10  
      41.05   44.43   48.54   41.22                                
  8 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              2:55.66    2:57.79    9  
      38.02   49.00   52.17   38.60                                
  9 Roth, Douglas             49 MESC-NE              3:16.35    3:04.18    8  
      45.91   45.81   53.45   39.01                                
 10 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              3:30.00    3:27.54    7  
      53.49   50.73   56.50   46.82                                
 11 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              3:40.00    3:34.10    6  
      47.86 1:02.01   58.75   45.48                                
 
Event 40  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 2:23.28        2005 Greg Shaw                                  
          NE: N 2:20.35        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:20.44        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ               2:29.50    2:31.67   17  
      31.56   41.43   42.65   36.03                                
  2 McKinney, Maury S         50 MESC-NE              2:31.50    2:34.32   15  
      32.90   41.79   44.19   35.44                                
  3 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              2:50.12    2:50.91   14  
      36.07   48.98   48.82   37.04                                
  4 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              3:27.48    3:29.52   13  
      46.52   54.19 1:03.17   45.64                                
 -- Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              5:38.57         DQ  
    1:13.65 1:39.51 2:57.47                                        
 
Event 40  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 2:29.17        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 2:21.05        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:21.05        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              2:41.40    2:40.61   17  
      34.21   41.25   48.91   36.24                                
  2 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              3:12.00    3:08.84   15  
      39.64   53.18 1:36.02                                        
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              3:03.46    3:10.46   14  
      39.59   47.96   56.58   46.33                                
 
Event 40  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: U 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
        ZONE: Z 2:42.01        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 2:30.56        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:30.56        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred J         62 CMSC-NE              2:42.50    2:41.06Z  17  
      33.35   39.78   49.60   38.33                                
  2 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              2:42.83    2:45.62   15  
      35.21   18.17 1:14.35   37.89                                
  3 Geoghegan, William        60 CONN-CT              2:59.00    2:56.35   14  
      37.77   47.43   52.04   39.11                                
  4 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              3:04.08    3:10.88   13  
      40.07   50.34   57.14   43.33                                
  5 Song, Mingjie             63 ABC-NE               3:27.01    3:19.34   12  
      45.04   48.57   57.49   48.24                                
  6 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              4:00.00    3:44.33   11  
      48.80 1:02.67 1:04.21   48.65                                
 
Event 40  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 3:04.32        2009 Warner Brundage                            
          NE: N 3:10.14        2000 Thomas Manfredi                            
        MEET: M 3:10.14        2009 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE              3:14.00    3:09.70N  17  
      39.05   53.04   46.58   51.03                                
  2 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               3:04.00    3:09.93N  15  
      39.37   49.97   58.06   42.53                                
  3 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              3:24.00    3:38.37   14  
      47.88   56.19 1:07.25   47.05                                
  4 Baxter, David C           66 ABC-NE               3:50.00    3:39.44   13  
      46.34   59.59 1:03.64   49.87                                
  5 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              4:02.03    3:59.45   12  
      54.50 1:01.52 1:04.54   58.89                                
  6 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              4:36.00    4:41.12   11  
    1:09.56 1:13.67 1:21.87   56.02                                
 
Event 40  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 3:19.85        1999 Roger Franks                               
          NE: N 3:27.35        2000 William Jones                              
        MEET: M 3:35.78        2006 Tom Murray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widnall, William S        73 ABC-NE               5:14.96    5:19.85   17  
    1:16.15 1:13.78 1:42.15 1:07.77                                
  2 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              6:30.00    6:28.57   15  
 
Event 41  Women 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:11.00  10/17/2009 WALNUT CREEK                               
                         M STRUEMPF, C MCGOWAN, A LEE, S MARSHALL          
        ZONE: Z 4:22.87        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:14.74        2000 NEM                                        
                         S Stringfellow, L Allen, M Hackmer, C Murphy      
        MEET: M 4:14.74        1999 NEM                                        
                         S Stringfellow, L Allen, M Hackmer, C Murphy      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:41.16    4:25.81   34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Los, Cristina W22              
     3) Friedman, Erica J W26           4) Rasmussen, Jennifer W25        
       33.85  1:11.46    31.18  1:04.29  1:05.39                           
 
Event 41  Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.26  12/13/2009 NEW ENGLAND MASTERS      -USA              
                         S MEHRINGER, L AU, T ANDREWS, C LEAHY             
        NATL: U 4:09.10   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
        ZONE: Z 4:17.09        2003 Metro Masters                              
                         , , ,                                             
          NE: N 4:09.10        2000 NEM                                        
                         Amy Devito, Emily Wang, Jessica Stokes, S Morawski
        MEET: M 4:09.10        2001 NEM                                        
                         Amy Devito, Emily Wang, Jessica Stokes, S Morawski
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:34.61    4:19.94W  34  
     1) Andrews, Therese W26            2) Cutter, Kyle W25               
     3) Stokes, Jessica N W34           4) Au, Lauren E W26               
       30.56  1:04.28    30.74  1:04.95    31.19  1:00.75    36.04  1:09.96
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 4:30.00    4:32.55   30  
     1) Healey, Caitlin M W28           2) Weas, Sarah D W23              
     3) Wensley, Allison M W28          4) Mancuso, Elizabeth A W25       
       31.02  1:04.99    34.53  1:12.90    33.32  1:09.49    29.84  1:05.17
  3 Great Bay Masters-NE  'D'                         5:00.00    4:36.46   28  
     1) Benson, Nicole M W36            2) McGrail, Crystie W26           
     3) Trutor, Kristine W22            4) Chenelle, Jennifer M W33       
       29.90  1:02.42    33.59  1:10.64    29.48    53.39    49.28  1:30.01
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            5:02.28    5:39.43   26  
     1) DeGabriele, Stacy H W27         2) Blake, Shannon E W30           
     3) Jenkins, Julie P W27            4) Sarvia, Tricia W27             
       38.79  1:20.89    40.38  1:25.72    45.95  1:38.12    35.55  1:14.70
 
Event 41  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:11.35   12/6/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         R OLSEN, C LEWIS, K FRITH, A SUE OSBORN           
        NATL: U 4:09.95   12/7/2008 RED TIDE                                   
                         S WAGNER, K MCPHERSON, T SHPAIZER, K GARY         
        ZONE: Z 4:09.95        2008 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:16.20        2000 NEM                                        
                         R Hunter, K Hicks, C Healey, E Mancuso            
        MEET: M 4:16.20        2008 NEM                                        
                         R Hunter, K Hicks, C Healey, E Mancuso            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    4:49.34   34  
     1) Smith, Allison W W27            2) Downing, Jennifer W32          
     3) Handren, Rachel A W35           4) Lowe, Elizabeth M W34          
       37.01  1:14.41    33.70  1:10.17    32.39  1:08.95    35.84  1:15.81
  2 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            4:45.00    5:01.47   30  
     1) Sathapornchaisit, Onnicha W21   2) Greulick-Byron, Joan E W60     
     3) Harvey, Jenny E W33             4) Byron, Caroline W23            
       35.40  1:16.03    44.52  1:29.98    18.66  1:09.47    16.34  1:05.99
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            4:50.87    5:05.95   28  
     1) Burns, Caileen W24              2) Livchak, Olga W28              
     3) Notman, Kate B W47              4) Sotir, Susan W42               
       35.61  1:15.48    16.62  1:16.97    36.94  1:18.89    35.08  1:14.61
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            4:31.82    6:15.18   26  
     1) Scott, Abbey C W32              2) Smith, Michele M W33           
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Richardson, Sue Ann W46        
       42.39  1:27.90    45.88                               20.58  1:41.12
 
Event 41  Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: U 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        ZONE: Z 5:12.48        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 4:23.04        2000 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
        MEET: M 4:23.04        2009 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         6:00.00    5:03.06Z  34  
     1) Slezak, Jana W45                2) Rupp Hodge, Patty W45          
     3) Wesson, Monica W36              4) Biskovich, Karin W36           
       39.61  1:21.81    34.53  1:14.54    35.39  1:51.14    35.57    35.57
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                5:25.00    5:09.04Z  30  
     1) Mackin, Karen R W45             2) Skrobis, Amy V W45             
     3) McDowell, Kendra W39            4) Gothorpe, Amy W35              
       36.34  1:17.47    38.78  1:23.56    36.19  1:15.20    34.60  1:12.81
  3 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    5:49.48   28  
     1) Rubin, Kristen L W22            2) Mulderig, Sheilagh A W58       
     3) Roskoz, Bry W41                 4) Feldmann, Betsy W57            
       39.78  1:25.19    43.31  1:32.39    44.55  1:34.80    16.40  1:17.10
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               6:02.14    6:01.08   26  
     1) Zhu, Xiao-Wei W46               2) Sonan, Andrea W36              
     3) Twomey, Maura W54               4) Barker, Joanne L W46           
       51.44  1:47.31    32.83  1:10.85    42.89  1:32.59    42.56  1:30.33
 
Event 41  Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS   
        NATL: U 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         K, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS                 
        ZONE: Z 5:23.53        2000 Empire Masters                             
                         , , ,                                             
          NE: N 5:25.19        2000 NEM                                        
                         K Wilkes, N Tsonos, J Cronin, C Scanlan           
        MEET: M 5:25.19        2007 NEM                                        
                         K Wilkes, N Tsonos, J Cronin, C Scanlan           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'I'                         6:50.00    6:51.82   34  
     1) Kolmychevskaya, Tatyana W29     2) Campbell, Patricia A W57       
     3) Edin, Deborah E W48             4) Read, Susan W65                
       40.30  1:27.10    45.66                               59.41  2:05.35
 
Event 42  Men 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:40.01  12/12/2009 NEW ENGLAND                                
                         S MCINERNEY, W GARDNER, K MCELROY, G              
        ZONE: Z 4:08.04        2007 Ocean City SC                              
                         , , ,                                             
          NE: N 3:40.01        2000 NEM                                        
                         S Mc Inerney, W Gardner, K McElroy, G Bettencourt 
        MEET: M 3:40.01        2009 NEM                                        
                         S Mc Inerney, W Gardner, K McElroy, G Bettencourt 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:10.12    4:00.28Z  34  
     1) Lenihan, Michael W M25          2) Seeley, Patrick C M24          
     3) Charaukhin, Viachaslau Y M23    4) Mc Inerney, Scott A M24        
       28.85  1:00.71    28.74  1:01.75    29.63  1:04.13    17.04    53.69
 
Event 42  Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.71   4/11/2010 RN SARONNO               -ITA              
                         M MATTACCHIONE, L LANDONI, S ABRESCIA, L SANESI   
        NATL: U 3:32.54   3/14/2010 MICHIGAN                                   
                         A SCHMITT, P SAUCEDO, A MULL, K DOAK              
        ZONE: Z 3:55.43        2003 Metro Masters                              
                         , , ,                                             
          NE: N 3:35.63        2000 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 3:35.88        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Brown, J Eaddy, R Osterberg         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:55.00    3:48.40Z  34  
     1) Miskovic, Radenko M30           2) Wu, Jim M28                    
     3) Ambrose, Shawn P M30            4) Williams, Daniel S M28         
       26.45    55.86    29.45  1:01.75    26.90    56.56    26.01    54.23
  2 Great Bay Masters-NE  'G'                         3:48.00    3:49.67Z  30  
     1) Brittan, Daniel M29             2) Drasher, Ryan C M28            
     3) Larsen, Kirk K M33              4) Johnson, Darren M29            
       28.41    59.31    27.33    58.25    25.34    53.99    27.63    58.12
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:11.16    4:05.72   28  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Butters, Doug M28               4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       28.36    59.19    29.25  1:01.71    31.01  1:04.39    28.63  1:00.43
  4 Maine Masters-NE  'A'                             4:15.11    4:12.62   26  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gray, Zachary A M27             4) Carter, Sean M M35             
       29.22    59.45    32.27  1:08.50    28.73  1:01.34    29.87  1:03.33
 -- Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            4:04.99         DQ  
     1) Biethan, Jonathan S M26         2) Catalano, Kenneth J M30        
     3) Guarnier, Bryan J M27           4) Wheatley, Jason T M24          
       30.64  1:04.55    28.45  1:00.45    27.88    58.18    27.59    56.97
 
Event 42  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.87  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         M MENEZES, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA        
        NATL: U 3:23.69   12/5/2009 SCAQ                                       
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
        ZONE: Z 3:44.87        2000 Badger Masters                             
                         , , ,                                             
          NE: N 3:46.85        2000 GBM                                        
                         G Davis, R Drasher, E Gendreau, K Larsen          
        MEET: M 3:46.85        2009 GBM                                        
                         G Davis, R Drasher, E Gendreau, K Larsen          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 3:50.00    3:52.58   34  
     1) LaPierre, Noel S M38            2) J. Dan, Buckland M29           
     3) McKenna, Matthew M38            4) Brannan, Robert, Jr M34        
       27.28                               27.39    58.44    25.92    54.63
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:12.16    4:03.84   30  
     1) Titus, Dave M34                 2) Kwa, Ken M37                   
     3) Wilkinson, Jon P M39            4) Allworth, James A M30          
       28.58  1:00.49    33.21  1:10.04    28.36    58.73    26.19    54.58
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            4:43.83    4:23.19   28  
     1) Broglio, Mike M39               2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Bures, Martin E M30            
       29.42  1:00.86    35.09  1:12.45    31.71  1:07.09    30.64  1:02.79
 
Event 42  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: U 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 3:42.91        2008 Jersey Area Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 3:43.45        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, R Carr, S Cromarty      
        MEET: M 3:43.45        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, R Carr, S Cromarty      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                         4:20.00    4:23.37   34  
     1) Denneen, Matt G M39             2) White, Darwin W M46            
     3) Nappo, Frank T M41              4) Murray, Kyle M51               
       29.43  1:00.65    29.57  1:02.40    30.84  1:06.23    35.02  1:14.09
  2 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            4:20.33    4:25.81   30  
     1) Hughes, Jimmy M26               2) Mullin, Brian D M35            
     3) Goodwin, John F M53             4) Autissier, Patrick M48         
       27.38    57.25    31.15  1:05.69    39.08  1:23.29    28.63    59.58
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            4:15.99    4:26.99   28  
     1) Martini, Paolo G M43            2) Paine, Michael C M49           
     3) Perz, Paul M M42                4) Shea, Josh E M37               
       31.92  1:05.32    15.16  1:10.97    32.39  1:07.92    28.76  1:02.78
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            4:34.87    4:35.73   26  
     1) Keil, Mark A M57                2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Mulrooney, Matt J M28          
       34.14  1:11.66    33.76  1:10.62    31.61  1:08.93    30.94  1:04.52
  5 University Club of Boston-NE  'A'                 5:30.00    4:47.86   24  
     1) Dornaus, David M36              2) Estabrook, Todd H M51          
     3) Jaye, David M57                 4) Rubin, Gary A M54              
       33.55  1:09.43    35.89  1:14.11    36.09  1:15.29    18.70  1:09.03
  6 Boston University Masters-NE  'B'                 4:50.00    4:53.62   22  
     1) Nunez, Guillermo M37            2) Larzelere, Chip M46            
     3) Kelly, Paul M43                 4) Reyes, David M43               
       34.10  1:19.42    33.50  1:11.87    33.79  1:11.10    33.74  1:11.23
  7 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            4:16.39    5:01.47   20  
     1) Howorth, James M M43            2) Kostousov, Andre A M47         
     3) Danehy, Matt J M40              4) Towey, Sean T M46              
       33.01  1:12.06    33.43  1:09.17    32.64  1:10.36    42.72  1:29.88
 
Event 42  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:49.97  11/22/2009 SCAQ                     -USA              
                         E HOCHSTEIN, J QUINN, D LEONARD, J MCCLOSKEY      
        NATL: U 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
        ZONE: Z 3:47.59        2003 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 4:09.79        2000 NEM                                        
                         Mark Mitsch, Fred Myers, Mark Keil, Daniel Rogacki
        MEET: M 4:09.79        2002 NEM                                        
                         Mark Mitsch, Fred Myers, Mark Keil, Daniel Rogacki
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             4:25.00    4:04.47N  34  
     1) Hintlian, Varney J M60          2) McKinney, Maury S M50          
     3) Pride, Douglas M M47            4) Schmidt, Michael J M48         
       31.78  1:06.44    29.29  1:02.16    27.23    56.88    58.99    58.99
  2 Great Bay Masters-NE  'H'                         4:10.00    4:17.71   30  
     1) Gendreau, Edmund J M48          2) Davis, Guy S M51               
     3) Miller, Steve M56               4) Mack, Tom J M52                
       28.45    58.91    28.95    59.66    34.00  1:10.89    32.72  1:08.25
  3 Swim RI-NE  'A'                                   6:00.00    4:56.60   28  
     1) Sever, Michael M39              2) McQuiggan, Frank M62           
     3) Manfredi, Thomas M67            4) Ewan, Bill M67                 
       28.09  1:03.17    36.64  1:15.30    36.99  1:16.26    39.73  1:21.87
  4 Maine Masters-NE  'B'                             5:55.11    4:57.01   26  
     1) Nelson, Robert H M63            2) Simon, Phil M43                
     3) Roth, Douglas M49               4) Syphers, Dale A M54            
       36.56  1:19.20    15.22    35.44    41.39  1:55.55    31.82  1:06.82
 
Event 42  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:09.88  11/22/2009 SARASOTA Y MASTERS       -USA              
                         B BRENNER, R WALKER, K MCCORMACK, B JONES         
        NATL: U 4:04.88   5/18/2008 OREGON                                     
                         T LANDIS, W EDWARDS, M TENNANT, R SMITH           
        ZONE: Z 4:28.91        2008 Jersey Area Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:28.17        2000 NEM                                        
                         D Prior, A Scott, T Manfredi, B Bourassa          
        MEET: M 4:28.17        2003 NEM                                        
                         D Prior, A Scott, T Manfredi, B Bourassa          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                5:40.00    5:44.36   34  
     1) Baxter, David C M66             2) Widnall, William S M73         
     3) Hart, David C M51               4) McLaughlin, Brian J M55        
       41.06  1:25.22    55.82  1:57.50    33.09  1:11.62    32.35  1:10.02
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'K'            8:02.21    6:55.63   30  
     1) Mahoney, J Barry M66            2) Frackleton, Jack J M51         
     3) Coupe, George J M70             4) Mitchell, Jack M71             
       55.16  1:50.18    15.31  1:27.39    15.17                           
 
Event 42  Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        NATL: U 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        ZONE: Z 7:56.39        1997 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             8:00.00    7:00.50Z  34  
     1) Davis, John W M70               2) Rupert, Bill M67               
     3) Pride, H Douglas M68            4) Kerr, Philip B M75             
              2:24.22    32.50  1:35.32    37.58  1:21.06    47.60  1:39.90
 
Event 43  Mixed 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:53.00  12/11/2004 METROPOLITAN                               
                         PAUL BUREN, PAUL SCHNED, MEGAN GRIFFIS, ERIN ABBEY
        ZONE: Z 3:56.65        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 3:57.58        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, L Fabian, R Lorenz, J Eaddy           
        MEET: M 3:57.58        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, L Fabian, R Lorenz, J Eaddy           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'H'            6:31.22    4:20.95   34  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       32.43  1:09.28    33.24  1:10.01    29.38  1:03.31    28.12    58.35
 
Event 43  Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:17.09   3/27/2010 BRABO                    -BEL              
                         K NUYES, J THYSENS, E SCHELLENS, G WIM            
        NATL: U 3:49.96  10/13/2002 BURLINGAME                                 
                         A KOLBISEN, N GHILARDI, L TANER, J HENDERSON      
        ZONE: Z 4:04.62        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 3:51.17        2000 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, R Cardoso             
        MEET: M 3:51.17        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, R Cardoso             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'F'                         5:30.00    5:08.39   34  
     1) Westgeest, Bart J M31           2) Parsons, Steve E M30           
     3) Connors, Kasia W26              4) Redmond, Jacqui W23            
       31.97  1:09.48    33.99  1:11.90    40.03  1:26.02    37.05  1:20.99
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           6:10.00    6:04.49   30  
     1) Rauzin, Ivy W32                 2) Bagchi, Angshuman M30          
     3) Barbanel, Nathalie W24          4) Gerace, John M26               
       43.74  1:32.49    55.12  2:05.52    15.70    37.98    39.82  1:48.50
 
Event 43  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:51.21   12/5/2009 THE OLYMPIC CLUB         -USA              
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
        NATL: U 3:51.21   12/5/2009 OLYMPIC CLUB                               
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
        ZONE: Z 3:51.74        2009 Red Tide                                   
                         J Fain, K Gary, S Wager, A Rozwadowski            
          NE: N 3:52.86        2000 NEM                                        
                         R Brannan, K Jantz, E Mancuso, N Lapierre         
        MEET: M 3:52.86        2009 NEM                                        
                         R Brannan, K Jantz, E Mancuso, N Lapierre         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MIT Masters-NE  'Z'                               4:44.44    4:37.75   34  
     1) Cole, Adam J M29                2) Carstens, Linda W58            
     3) Crimmins, Jane W32              4) Neumayer, Sebastian J M28      
       29.81  1:05.15    38.74  1:22.37    33.24  1:13.23    27.05    57.00
  2 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  5:15.00    4:56.01   30  
     1) McAuliffe, Matt M35             2) Banker, Margaret M W37         
     3) Kennedy, Jessica G W19          4) Barow, Sean R M34              
       32.55  1:07.91    42.82  1:31.21    35.07  1:12.31    31.03  1:04.58
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            5:00.99    5:03.73   28  
     1) Rounds, Ellie W34               2) Atkinson, Karen E W35          
     3) Brotske, Gregory R M30          4) Sennett, Michael A M34         
       44.56  1:35.29    36.39  1:16.27    31.85  1:07.97    29.91  1:04.20
 
Event 43  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        NATL: U 3:46.01  11/21/2009 CMS                                        
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        ZONE: Z 4:11.26        2008 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 4:02.40        2000 MESC                                       
                         D Pride, M Estabrook, M Ross, B Fries             
        MEET: M 4:02.40        2008 MESC                                       
                         D Pride, M Estabrook, M Ross, B Fries             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:10.00    4:10.38Z  34  
     1) Wesson, Kim W43                 2) Mack, Tara J W38               
     3) Springer, Todd E M38            4) Zola, Brett G M43              
       32.16  1:07.28    31.37  1:06.18    26.10    55.47    30.15  1:01.45
  2 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               4:15.30    4:15.83   30  
     1) Grilli, Luke D M25              2) Stokes, Karin E W49            
     3) Grilli, Tracy L W53             4) Ohman, Niclas K M36            
       27.78                               34.66  1:12.86    24.59    54.82
  3 Maine Masters-NE  'A'                             5:00.00    4:37.47   28  
     1) Bell, Richard J M41             2) Uecker, Anne W50               
     3) Kupan, Cheryl A W46             4) O'Leary, Shawn B M40           
       31.53  1:07.51    33.26  1:09.07    36.65  1:16.94    31.14  1:03.95
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:50.16    4:57.48   26  
     1) Curko, Sandy W40                2) Pasterczyk, Chris W44          
     3) Mugford, Stephen A M43          4) Anthos, Edward M M42           
       45.56  1:37.98    16.73  1:20.01    29.85  1:01.38    27.65    58.11
  5 Granite State Penguins (NH)-NE  'B'               4:57.10    5:02.33   24  
     1) Pelletier, Hillary W34          2) Ewen, Chrystena E W36          
     3) Dunham, Larry M M72             4) Wood, Jeffrey E M41            
       34.46  1:15.99    36.61  1:18.23    39.19  1:20.37    17.39  1:07.74
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            6:38.27    5:14.10   22  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Devlin, Mark M47               
     3) Litman, Jill W54                4) Veenstra, Denise L W41         
       36.78  1:52.24             36.80    36.05  1:22.15    22.77  1:22.91
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            6:00.99    5:41.28   20  
     1) Camerino, Claudia W36           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Heffernan, Sean F M60           4) Barrus, Steve M46              
       41.86  1:27.21    47.53  1:47.63    38.02  1:02.32    18.49  1:24.12
  8 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'J'            7:15.22    5:54.51   18  
     1) Mitchell, Carol W61             2) Beaver, Heather S W41          
     3) Veenstra, Chris T M40           4) DeDeo, Scot L M30              
       44.68  1:32.96    44.84  1:38.82    38.93  1:23.02    37.42  1:19.71
 
Event 43  Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.67   12/5/2009 S CALIFORNIA AQUATICS    -USA              
                         J QUINN, A GODGES, J COOK, J MCCLOSKEY            
        NATL: U 4:05.67   12/5/2009 SCAQ                                       
                         J QUINN, A GODGES, J COOK, J MCCLOSKEY            
        ZONE: Z 4:30.00        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:26.16        2000 NEM                                        
                         J Wood, T Grilli, K Stokes, D Rogacki             
        MEET: M 4:26.16        2009 NEM                                        
                         J Wood, T Grilli, K Stokes, D Rogacki             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                         5:10.00    4:57.73   34  
     1) Phillips, David M62             2) Cheney, Jane E W49             
     3) Delorey, Laura E W48            4) Griczika, Joe M47              
       39.42  1:20.75    37.25  1:18.35    34.61  1:11.40    31.77  1:07.23
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 5:00.00    5:10.47   30  
     1) Fiedler, Tom E M64              2) Fairbank, Anne M W51           
     3) Goldberg, Bennett B M51         4) Bierden, Sheryl W37            
       39.04  1:20.01    41.92  1:25.90    35.12  1:14.22    18.94  1:10.34
 
Event 43  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.25  11/15/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
        NATL: U 4:21.25  11/15/2009 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
        ZONE: Z 5:38.04        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 5:38.04        2000 GBM                                        
                         Bruce Mohl, Susan Barbary, Aagje Caron, Phil Read 
        MEET: M 5:38.04        2005 GBM                                        
                         Bruce Mohl, Susan Barbary, Aagje Caron, Phil Read 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JCC Newton Masters (MA)-NE  'A'                   6:45.00    6:25.43   34  
     1) Roach, Stephen A M60            2) Matorin, Barbara W72           
     3) Stavis, Ruth W73                4) Kaplan, Benjamin A M42         
       39.50  1:22.22    16.50  1:58.44    52.36  1:48.85    36.14  1:15.92
 
Event 43  Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:05.69  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
        NATL: U 5:05.69  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
        ZONE: Z 8:13.54        2007 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 7:42.95        2000 NEM                                        
                         E Kane, E Wright, R Wright, J Christopher         
        MEET: M 7:42.95        2000 NEM                                        
                         E Kane, E Wright, R Wright, J Christopher         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    7:15.00N  34  
     1) Arnold, Richard M78             2) Layman, Karol L W66            
     3) Caron, Aagje W69                4) Read, Philip M68               
       53.24  1:50.93    48.54  1:40.47  1:02.18  2:10.85    42.52  1:32.75
 
Event 45  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
        ZONE: Z 33.74        2008 Roberta Saint-Amour                          
          NE: N 31.89        2000 Jessica Brown                                
        MEET: M 31.89        2007 Jessica Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE                 33.00      31.72N  17  
  2 Byron, Caroline           23 BC-NE                  34.00      35.91   15  
  3 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE                38.00      37.17   14  
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                  36.84      37.87   13  
  5 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE                39.60      38.52   12  
  6 Burns, Caileen            24 MAMA-NE                39.66      39.22   11  
  7 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE                 40.00      47.24   10  
 
Event 45  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: U 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
        ZONE: Z 31.64        2004 Jenny Mooney                                 
          NE: N 30.74        2000 Jessica Knight                               
        MEET: M 31.48        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE                32.00      31.93   17  
  2 Grover, Mollie K          29 TERR-PV                33.12      33.03   15  
  3 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                32.00      35.36   14  
  4 McGrail, Crystie          26 GBM-NE                 36.10      36.07   13  
  5 Hutchins, Karen A         27 BUMS-NE                35.03      37.63   12  
  6 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE                38.00      37.85   11  
  7 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE                39.14      38.84   10  
  8 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR                40.00      39.72    9  
  9 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE                40.68      41.40    8  
 10 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              1:00.00    1:01.37    7  
 
Event 45  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: U 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 32.15        1999 Andrea Luallen-Scholz                        
          NE: N 34.01        2000 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 34.01        2002 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ                 35.19      33.53M  17  
  2 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE                34.50      33.88N  15  
  3 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE                34.47      35.09   14  
  4 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR                37.74      37.27   13  
  5 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  36.80      39.54   12  
  6 Pelletier, Hillary        34 GSP-NE                 36.00      40.41   11  
  7 Lowe, Elizabeth M         34 CMSC-NE                44.00      40.94   10  
  8 Chenelle, Jennifer M      33 GBM-NE                 45.00      42.50    9  
  9 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE                50.56      48.62    8  
 10 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE                47.87      50.74    7  
 
Event 45  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.68  11/21/2009 SHERI HART, USA                              
        NATL: U 28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
        ZONE: Z 32.07        2000 Andrea Luallen                               
          NE: N 32.86        2000 Jessica Holmes                               
        MEET: M 32.33        2004 A Luallen-Egg                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE                 33.50      32.12M  17  
  2 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE                39.50      38.14   15  
  3 McDowell, Kendra          39 ABC-NE                 40.00      38.95   14  
  4 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                50.00      42.13   13  
  5 Banker, Margaret M        37 YNS-NE                 49.08      51.39   12  
  6 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE                54.00      51.80   11  
 
Event 45  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.00   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                             
        NATL: U 30.72   12/6/2009 JODY SMITH                                   
        ZONE: Z 30.74        2008 Kristin Gary                                 
          NE: N 32.72        2000 Roma Hunter                                  
        MEET: M 33.07        2009 Roma Hunter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                31.06      31.65M  17  
  2 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                34.00      34.96   15  
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE                 39.00      38.93   14  
  4 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE                42.05      42.20   13  
  5 Barlow, Jennifer          44 ABC-NE                 45.66      46.12   12  
  6 Beaver, Heather S         41 MAMA-NE                55.00      49.54   11  
  7 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                50.10      51.63   10  
 
Event 45  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: U 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 32.51        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 33.57        2000 Whitney Zeiger                               
        MEET: M 31.14        2009 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ                 34.00      34.87   17  
  2 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE                 37.40      37.52   15  
  3 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                39.00      39.49   14  
  4 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 37.00      40.27   13  
  5 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                42.22      46.45   12  
  6 Zraket, Lisa              46 YNS-NE                 47.99      47.38   11  
  7 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE                50.00      47.99   10  
 
Event 45  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13   12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                         
        NATL: U 32.13   12/7/2008 K ANDRUS-HUGHES                              
        ZONE: Z 34.86        2004 Joel Feldmann                                
          NE: N 34.05        2000 Joel Feldmann                                
        MEET: M 34.05        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 37.20      35.76   17  
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE                37.13      39.00   15  
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE                 38.29      41.41   14  
  4 Tirrell, Amanda H         50 WMW-NE                 41.59      41.59   13  
  5 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE                49.00      41.72   12  
  6 Fries, Beth               52 MESC-NE              1:00.00      47.38   11  
  7 Twomey, Maura             54 CMSC-NE                56.10      50.35   10  
 
Event 45  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 44.70        2004 Constance Sasser                             
          NE: N 37.85        2000 Joel Feldmann                                
        MEET: M 37.85        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG                42.00      41.13Z  17  
  2 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE                42.72      42.37Z  15  
  3 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE                46.68      44.81   14  
  4 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE                 48.60      45.50   13  
  5 Mulderig, Sheilagh A      58 UCLB-NE                47.00      47.42   12  
  6 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE                46.78      49.97   11  
  7 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE                46.16      50.14   10  
 
Event 45  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.16  10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: U 36.81  12/12/2009 DIANN UUSTAL                                 
        ZONE: Z 41.65        2005 Kathy Slifer                                 
          NE: N 36.81        2000 Diann Uustal                                 
        MEET: M 36.81        2009 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                36.81      36.54U  17  
 
Event 45  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.58   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                          
        NATL: U 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
        ZONE: Z 47.05        2008 Betsy Durrant                                
          NE: N 40.81        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 46.55        2006 Susan Livingston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                53.65      57.17   17  
  2 Read, Susan               65 GBM-NE               1:10.00    1:08.52   15  
  3 Layman, Karol L           66 GBM-NE               1:02.23    1:10.27   14  
 
Event 45  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: U 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
        ZONE: Z 44.76        1999 Doris Steadman                               
          NE: N 55.50        2000 Cynthia Barton                               
        MEET: M 55.50        2005 Cynthia Barton                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE                58.10      57.47   17  
 
Event 46  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: U 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
        ZONE: Z 26.63        1999 Curtis Sawin                                 
          NE: N 26.97        2000 Benjamin Lo-Pinto                            
        MEET: M 26.97        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam S            29 VMST-VA                29.50      29.50   17  
  2 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 30.00      30.06   15  
  3 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE                29.58      30.07   14  
  4 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE                30.05      30.26   13  
  5 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 30.50      30.70   12  
  6 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 30.14      31.02   11  
  7 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  31.00      31.34   10  
  8 Brittan, Daniel           29 GBM-NE                 31.88      31.81    9  
  9 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE                32.29      32.10    8  
 10 Cole, Adam J              29 MIT-NE                 34.86      35.58    7  
 11 Gerace, John              26 BCTM-MR                40.00      38.55    6  
 12 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE                45.00      41.71    5  
 
Event 46  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: U 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
        ZONE: Z 27.03        2003 Curtis Sawin                                 
          NE: N 27.68        2000 Kirk Larsen                                  
        MEET: M 27.68        2009 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 27.68      28.36   17  
  2 Titus, Dave               34 CMSC-NE                30.98      32.00   15  
  3 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE                 40.00      35.88   14  
  4 Sennett, Michael A        34 LANE-NE                39.00      36.05   13  
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE                39.99      38.37   12  
  6 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                38.89      38.50   11  
  7 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                50.77      53.83   10  
  8 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR                59.88    1:01.42    9  
 
Event 46  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: U 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
        ZONE: Z 25.86        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 25.86        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.86        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 30.00      30.04   17  
  2 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE                32.49      32.06   15  
  3 Shea, Josh E              37 LANE-NE                33.79      34.21   14  
  4 Broglio, Mike             39 MAMA-NE                34.32      34.70   13  
  5 Mullin, Brian D           35 BC-NE                  35.83      36.95   12  
  6 McAuliffe, Matt           35 YNS-NE                 35.00      38.82   11  
  7 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE                44.96      44.67   10  
  8 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE                55.00      46.10    9  
 
Event 46  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 26.56        2008 Chris Stevenson                              
          NE: N 25.53        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 26.11        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE                28.99      30.36   17  
  2 Duru, Kaan                40 SWMR-NE                31.29      31.35   15  
  3 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE                30.77      32.34   14  
  4 Nappo, Frank T            41 GBM-NE                 35.00      32.98   13  
  5 Sczupak, Peter J          44 GBM-NE                 33.50      34.91   12  
  6 Perz, Paul M              42 LANE-NE                33.20      35.42   11  
  7 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE                 35.00      38.15   10  
  8 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                40.00      42.98    9  
  9 Prescott, Al              42 MAMA-NE                47.00      47.35    8  
 
Event 46  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: U 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
        ZONE: Z 30.74        1999 Mark Pugliese                                
          NE: N 27.35        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 27.02        2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                27.00      27.38Z  17  
  2 Pride, Douglas M          47 MESC-NE                30.00      29.34Z  15  
  3 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                31.37      31.23   14  
  4 Coelho, David P           48 UNAT-NE                33.08      32.74   13  
  5 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE                 35.00      33.06   12  
  6 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                34.10      34.10   11  
  7 Levy, Dan                 45 WM-MR                  34.25      35.54   10  
  8 White, Darwin W           46 GBM-NE                 36.00      36.02    9  
  9 Roth, Douglas             49 MESC-NE                37.93      36.57    8  
 10 Paine, Michael C          49 LANE-NE                36.88      37.13    7  
 11 Barrus, Steve             46 LANE-NE                39.62      38.34    6  
 12 Foster, Walter M          49 MAMA-NE                39.00      39.13    5  
 13 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE                41.82      42.47    4  
 14 Mansour, Marc P           46 LANE-NE                43.42      43.94    3  
 15 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE                45.00      45.55    2  
 16 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE                42.50      45.99    1  
 17 Towey, Sean T             46 MAMA-NE              1:00.00      48.58  
 
Event 46  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                            
        NATL: U 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER                                 
        ZONE: Z 29.84        2003 Mark Pugliese                                
          NE: N 30.45        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 30.45        2005 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 32.50      32.04   17  
  2 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE                31.98      32.23   15  
  3 Heinz, Tony               51 1776-DV                34.30      34.95   14  
  4 Syphers, Dale A           54 MESC-NE                37.40      35.06   13  
  5 Hirsch, John S            51 UNAT-NE                39.10      35.85   12  
  6 Hart, David C             51 ABC-NE                 36.00      36.19   11  
  7 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE                37.21      36.91   10  
  8 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE                40.00      40.60    9  
  9 Goodwin, John F           53 BC-NE                  52.14      48.15    8  
 10 Murray, Kyle              51 GBM-NE                 53.00      50.57    7  
 
Event 46  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG, USA                           
        NATL: U 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG                                
        ZONE: Z 31.09        2007 Mark Pugliese                                
          NE: N 30.42        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 30.42        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             56 NEM-NE                 33.00      33.19   17  
  2 Bright, David             57 UNAT-NE                34.00      33.78   15  
  3 Mockler, Frank C          55 LANE-NE                34.69      34.92   14  
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE                39.27      39.38   13  
 
Event 46  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                          
        NATL: U 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
        ZONE: Z 33.85        2008 Richard Alexander                            
          NE: N 32.95        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 32.95        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE                39.20      36.56   17  
  2 Platt, Jay                63 PAFC-DV                41.50      39.02   15  
  3 Phillips, David           62 GWDM-NE                42.59      45.60   14  
 
Event 46  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: U 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS                                
        ZONE: Z 34.78        2009 Richard Alexander                            
          NE: N 36.30        2000 Bill Rupert                                  
        MEET: M 36.30        2009 Bill Rupert                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            67 ABC-NE                 36.98      36.69   17  
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE                38.00      39.21   15  
  3 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE                 39.50      39.52   14  
  4 Read, Philip              68 GBM-NE                 55.00      53.68   13  
 
Event 46  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: U 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
        ZONE: Z 40.06        1997 Roger Franks                                 
          NE: N 40.82        2000 D Barr Clayson                               
        MEET: M 44.17        2007 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE                 47.60      47.56   17  
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE                45.00      50.00   15  
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE                58.00      53.04   14  
  4 Davis, John W             70 MESC-NE                58.56      58.57   13  
  5 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              1:17.63    1:13.68   12  
  6 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              1:13.00    1:21.68   11  
 
Event 46  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: U 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
        ZONE: Z 42.88        2001 William Haynes                               
          NE: N 46.59        2000 Walter Lincoln                               
        MEET: M 47.16        2008 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              1:00.00      59.06   17  
  2 Goldsmith, James          76 CONN-CT              2:30.00    1:53.42   15  
 
Event 46  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: U 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
        ZONE: Z 46.47        2002 Gaetano Pavone                               
          NE: N 49.45        2000 John White                                   
        MEET: M 47.30        1998 John  Merrill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 UCLB-NE              1:16.26    1:20.47   17  
 
Event 47  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
        ZONE: Z 1:21.62        1999 Sarah Riley                                
          NE: N 1:15.56        2000 Blair Negron                               
        MEET: M 1:15.56        2008 Blair Negron                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los, Cristina             22 CMSC-NE              1:20.53    1:22.26   17  
      39.51   42.75                                                
  2 Kennedy, Jessica G        19 YNS-NE               1:25.00    1:27.52   15  
      42.21   45.31                                                
  3 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              1:38.12    1:34.54   14  
      45.43   49.11                                                
 
Event 47  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.80   11/7/2009 LINDA LUND, DEN                            
        NATL: U 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:19.77        2001 Jennifer Clarkson                          
          NE: N 1:13.57        2000 Andrea Packard                             
        MEET: M 1:13.57        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE              1:18.00    1:24.42   17  
      40.54   43.88                                                
  2 Andrews, Therese          26 CMSC-NE              1:24.00    1:24.75   15  
      40.56   44.19                                                
  3 Alwais, Stephanie         27 UNAT-NE              1:28.13    1:29.06   14  
      41.67   47.39                                                
  4 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              1:30.00    1:33.40   13  
  5 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              1:33.12    1:34.31   12  
      45.70   48.61                                                
  6 Card, Carrie              28 UNAT-NE              1:36.20    1:35.60   11  
      46.29   49.31                                                
  7 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE               1:54.10    1:38.06   10  
      46.13   51.93                                                
  8 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              1:40.00    1:38.22    9  
      47.10   51.12                                                
  9 Connors, Kasia            26 GBM-NE               1:49.67    1:49.58    8  
      51.68   57.90                                                
 10 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              2:30.00    2:14.03    7  
    1:04.66 1:09.37                                                
 
Event 47  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.98   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:18.77        2002 Cheryl Conlin                              
          NE: N 1:19.81        2000 S Morawski                                 
        MEET: M 1:19.81        2002 S Morawski                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                2:22.00    1:22.70   17  
      38.83   43.87                                                
  2 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              1:24.46    1:24.56   15  
      40.38   44.18                                                
  3 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:50.62    1:54.21   14  
      51.21 1:03.00                                                
  4 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              2:15.00    1:55.97   13  
      54.85 1:01.12                                                
 
Event 47  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.19   7/17/2010 LINLEY FRAME, AUS                          
        NATL: U 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 1:18.46        2003 Cheryl Conlin                              
          NE: N 1:18.29        2000 Rainy Goodale                              
        MEET: M 1:17.08        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               1:20.40    1:21.20   17  
      39.13   42.07                                                
 
Event 47  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:21.23        2004 Rebecca Kalibat                            
          NE: N 1:20.76        2000 Lissa Winstanley                           
        MEET: M 1:20.76        2009 Lissa Winstanley                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               1:22.00    1:20.31N  17  
      38.30   42.01                                                
  2 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:39.39    1:34.36   15  
      45.18   49.18                                                
  3 Speer, Cate               43 WMW-NE               1:50.00    1:41.42   14  
      47.48   53.94                                                
  4 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              1:51.57    1:46.16   13  
      51.35   54.81                                                
  5 Beaver, Heather S         41 MAMA-NE              2:10.00    1:58.30   12  
      56.60 1:01.70                                                
 
Event 47  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.30  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:22.76        2004 Karen Mareb                                
          NE: N 1:22.32        2000 Karen Mareb                                
        MEET: M 1:22.32        2003 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              1:30.00    1:32.40   17  
      43.92   48.48                                                
  2 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               1:40.00    1:33.15   15  
      44.12   49.03                                                
  3 Yoder, Kate F             47 ABC-NE               1:31.81    1:34.81   14  
      44.93   49.88                                                
  4 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               1:35.00    1:35.66   13  
      45.06   50.60                                                
  5 Slezak, Jana              45 GBM-NE               1:40.00    1:40.86   12  
      48.37   52.49                                                
  6 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE               1:43.00    1:45.18   11  
      47.37   57.81                                                
  7 Zraket, Lisa              46 YNS-NE               1:46.00    1:45.41   10  
      49.39   56.02                                                
  8 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              1:48.44    1:45.42    9  
      50.48   54.94                                                
  9 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE               1:46.62    1:45.97    8  
      52.05   53.92                                                
 10 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                1:34.00    1:46.95    7  
      52.41   54.54                                                
 11 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               1:41.00    1:48.28    6  
      49.47   58.81                                                
 12 Mackin, Karen R           45 ABC-NE               1:44.00    1:48.79    5  
      52.44   56.35                                                
 13 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              2:00.00    1:57.72    4  
      57.30 1:00.42                                                
 
Event 47  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.49   8/30/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
        ZONE: Z 1:25.10        2002 Dot Munger                                 
          NE: N 1:23.01        2000 Karen Mareb                                
        MEET: M 1:23.01        2008 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              1:26.26    1:26.94   17  
      40.86   46.08                                                
  2 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              1:50.00    1:40.22   15  
      47.75   52.47                                                
  3 Fries, Beth               52 MESC-NE              2:00.00    1:51.49   14  
      52.53   58.96                                                
  4 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE              1:59.76    2:00.06   13  
      56.68 1:03.38                                                
 
Event 47  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.18   3/14/2009 REGULA STEIGER, SUI                        
        NATL: U 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
        ZONE: Z 1:33.53        2007 Danielle Ogier                             
          NE: N 1:27.94        2000 Barbara Hummel                             
        MEET: M 1:27.94        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         58 UVRA-NE              1:30.89    1:32.46Z  17  
      44.24   48.22                                                
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE               1:33.00    1:38.50   15  
      47.63   50.87                                                
  3 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE               1:53.93    1:45.41   14  
      55.29   50.12                                                
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              1:51.46    1:48.95   13  
      53.81   55.14                                                
  5 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              1:56.91    1:50.23   12  
      53.45   56.78                                                
  6 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               1:55.00    1:59.21   11  
      55.83 1:03.38                                                
 
Event 47  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: U 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:39.59        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 1:38.16        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:38.16        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              2:03.63    1:55.87   17  
      56.20   59.67                                                
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              2:06.05    2:05.41   15  
    1:00.05 1:05.36                                                
 
Event 47  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: U 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:52.08        2008 Betsy Durrant                              
          NE: N 1:52.39        2000 Aagje Caron                                
        MEET: M 1:52.39        2006 Aagje Caron                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG              1:46.05    1:43.34Z  17  
      48.80   54.54                                                
  2 Caron, Aagje              69 GBM-NE               2:05.60    2:02.06   15  
      59.81 1:02.25                                                
  3 Read, Susan               65 GBM-NE               2:20.00    2:18.51   14  
    1:05.19 1:13.32                                                
 
Event 47  Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:37.20   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:46.90        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 2:21.45        2000 Barbara Matorin                            
        MEET: M 2:21.50        2008 Barbara Matorin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 JCCN-NE              2:50.00    2:30.40   17  
    1:12.77 1:17.63                                                
 
Event 48  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
        ZONE: Z 1:05.45        2002 Luciano Galindo                            
          NE: N 1:08.53        2000 Kyle McElroy                               
        MEET: M 1:05.38        2006 Elliot Ptasnik                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manke, Robert W           23 UVRA-NE              1:25.00    1:25.26   17  
      41.56   43.70                                                
 
Event 48  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: U 1:01.62   12/5/2009 GARY MARSHALL                              
        ZONE: Z 1:05.09        2001 Jared Walkenhorst                          
          NE: N 1:04.67        2000 Audy Oktavian                              
        MEET: M 1:04.12        2009 Kyle Deery                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez Quintanilla, Jo  29 UNAT-NE              1:09.00    1:10.40   17  
      32.88   37.52                                                
  2 Lenihan, Michael W        25 CMSC-NE              1:10.99    1:11.20   15  
      34.02   37.18                                                
  3 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              1:18.00    1:18.55   14  
      37.76   40.79                                                
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              1:15.00    1:19.16   13  
      20.83   58.33                                                
  5 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              1:23.23    1:24.34   12  
      40.31   44.03                                                
 
Event 48  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: U 1:01.34   12/6/2008 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z 1:07.76        2004 Jared Walkenhorst                          
          NE: N 1:05.92        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 1:07.23        2006 Jared Walkenhorst                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              1:15.00    1:10.75   17  
      33.47   37.28                                                
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE              1:15.00    1:18.49   15  
      36.89   41.60                                                
  3 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE              1:21.22    1:18.62   14  
      36.60   42.02                                                
  4 Nguyen, Son               31 MESC-NE              1:19.99    1:19.42   13  
      37.67   41.75                                                
  5 Barow, Sean R             34 YNS-NE               1:21.56    1:21.01   12  
      39.42   41.59                                                
  6 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              1:23.21    1:22.51   11  
      39.12   43.39                                                
  7 Abreu, Joel               30 BCTM-MR              1:25.12    1:25.62   10  
      40.25   45.37                                                
  8 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              1:20.00    1:25.96    9  
      40.98   44.98                                                
  9 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              1:39.26    1:32.09    8  
      44.05   48.04                                                
 
Event 48  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: U 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z 1:02.57        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 1:06.50        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 1:05.35        2009 Rob Butcher                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE               1:16.00    1:10.32   17  
      36.17   34.15                                                
  2 Carter, Sean M            35 MESC-NE              1:21.00    1:23.08   15  
      17.12 1:05.96                                                
  3 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              1:35.00    1:31.27   14  
      44.06   47.21                                                
  4 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              1:42.19    1:40.09   13  
      47.81   52.28                                                
 
Event 48  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.42  11/30/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: U 1:03.33   12/5/2009 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 1:08.25        2001 Greg Oxley                                 
          NE: N 1:09.10        2000 Brian Casey                                
        MEET: M 1:09.10        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              1:11.17    1:12.45   17  
      33.95   38.50                                                
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE              1:14.98    1:13.61   15  
      34.81   38.80                                                
  3 Sczupak, Peter J          44 GBM-NE               1:17.20    1:16.48   14  
      36.59   39.89                                                
  4 Bell, Richard J           41 MESC-NE              1:30.71    1:20.42   13  
      37.23   43.19                                                
  5 Nappo, Frank T            41 GBM-NE               1:38.00    1:21.39   12  
      38.31   43.08                                                
  6 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              1:22.00    1:22.49   11  
      38.96   43.53                                                
  7 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               1:24.00    1:24.46   10  
      40.16   44.30                                                
  8 Reyes, David              43 BUMS-NE              1:20.00    1:26.26    9  
      40.13   46.13                                                
  9 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE              1:24.66    1:27.82    8  
      41.48   46.34                                                
 10 Prescott, Al              42 MAMA-NE              1:29.00    1:29.07    7  
      42.31   46.76                                                
 11 Goar, Dudley C            41 ABC-NE               1:44.89    1:42.70    6  
      48.57   54.13                                                
 
Event 48  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN, USA                        
        NATL: U 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                             
        ZONE: Z 1:07.76        2007 Glenn Mills                                
          NE: N 1:10.93        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 1:10.93        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE               1:17.00    1:15.42   17  
      35.67   39.75                                                
  2 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               1:23.24    1:20.34   15  
      38.53   41.81                                                
  3 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              1:21.00    1:23.22   14  
      38.97   44.25                                                
  4 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              1:30.05    1:24.27   13  
      39.45   44.82                                                
  5 Fister, Julius C, III     46 UNAT-NE              1:29.00    1:25.32   12  
      39.38   45.94                                                
  6 Duffy, John M, Jr         49 GSP-NE               1:37.29    1:29.29   11  
      42.35   46.94                                                
  7 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              1:31.64    1:33.01   10  
      43.93   49.08                                                
  8 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:40.17    1:37.55    9  
      46.68   50.87                                                
 
Event 48  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE, USA                            
        NATL: U 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE                                 
        ZONE: Z 1:08.27        2008 Benn Doyle                                 
          NE: N 1:15.49        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:08.73        2008 Benn Doyle                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ               1:10.95    1:12.33   17  
      33.47   38.86                                                
  2 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:25.75    1:24.66   15  
      40.27   44.39                                                
  3 Wright, Will              50 MAMA-NE              1:29.02    1:29.98   14  
      43.56   46.42                                                
  4 Murray, Kyle              51 GBM-NE               1:44.00    1:43.83   13  
      49.63   54.20                                                
  5 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:41.11    1:45.01   12  
      49.76   55.25                                                
 
Event 48  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.13   9/25/2009 WALTER KUSCH, GER                          
        NATL: U 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 1:16.77        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 1:14.53        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:10.75        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:35.00    1:36.46   17  
      47.45   49.01                                                
  2 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              1:36.28    1:38.09   15  
  3 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               1:36.40    1:38.15   14  
      47.28   50.87                                                
  4 Miller, Steve             56 GBM-NE               1:44.04    1:40.33   13  
      48.29   52.04                                                
 
Event 48  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND                              
        ZONE: Z 1:21.80        2005 Louis Kronfeld                             
          NE: N 1:20.20        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:20.20        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              1:17.42    1:19.57M  17  
      37.92   41.65                                                
  2 Krieger, Monty            60 JCCN-NE              1:30.67    1:29.98   15  
      44.05   45.93                                                
  3 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               1:40.00    1:33.59   14  
      43.36   50.23                                                
  4 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              1:31.79    1:40.69   13  
      45.68   55.01                                                
 
Event 48  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.64    5/8/2010 OSAMU MAEDA, JPN                           
        NATL: U 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA                               
        ZONE: Z 1:25.69        2007 Raymond Loewe                              
          NE: N 1:21.32        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:21.32        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baxter, David C           66 ABC-NE               1:48.00    1:47.64   17  
      51.69   55.95                                                
  2 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              1:52.75    1:51.67   15  
      51.52 1:00.15                                                
  3 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              2:20.00    2:23.66   14  
    1:02.27 1:21.39                                                
 
Event 48  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: U 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
        ZONE: Z 1:39.55        2005 Walter Lincoln                             
          NE: N 1:37.41        2000 F. H. Ted Haartz                           
        MEET: M 1:39.55        2005 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              1:54.00    2:01.35   17  
      54.38 1:06.97                                                
  2 Widnall, William S        73 ABC-NE               2:36.98    3:00.22   15  
    1:29.83 1:30.39                                                
 
Event 49  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U   56.54   12/4/2009 KARA DENBY                                 
        ZONE: Z 1:00.29        2003 Kelly Bowman                               
          NE: N   59.50        2000 Emily Wang                                 
        MEET: M   59.50        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE               1:08.00    1:03.76   17  
  2 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              1:08.90    1:08.31   15  
      32.75   35.56                                                
  3 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE              1:16.00    1:12.47   14  
      34.33   38.14                                                
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:13.92    1:15.64   13  
      36.53   39.11                                                
  5 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE               1:35.00    1:20.69   12  
      39.34   41.35                                                
  6 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE              1:35.00    1:25.15   11  
      40.12   45.03                                                
 
Event 49  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.28   1/31/2010 HANNA SHCHERBA, FRA                        
        NATL: U   56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 1:01.92        1996 Bridget Robbins                            
          NE: N   59.75        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M   59.75        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Therese          26 CMSC-NE              1:04.00    1:05.56   17  
      31.03   34.53                                                
  2 Au, Lauren E              26 CMSC-NE              1:06.14    1:06.05   15  
      31.41   34.64                                                
  3 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                59.00    1:06.75   14  
      31.82   34.93                                                
  4 Hutchins, Karen A         27 BUMS-NE              1:09.05    1:10.50   13  
      33.32   37.18                                                
  5 Lin, Helen                26 NEM-NE               1:20.16    1:17.32   12  
      37.10   40.22                                                
  6 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE              1:20.00    1:23.46   11  
      39.26   44.20                                                
  7 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              1:26.00    1:27.49   10  
      42.72   44.77                                                
  8 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              2:00.00    1:40.88    9  
      48.34   52.54                                                
 
Event 49  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.11   1/25/2009 ALENA POPCHANKA, FRA                       
        NATL: U   57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                             
        ZONE: Z 1:00.23        2000 Jennifer Ridge                             
          NE: N 1:02.23        2000 Donna Heinel                               
        MEET: M 1:02.57        2004 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              1:03.92    1:03.97   17  
      30.68   33.29                                                
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               1:09.50    1:04.60   15  
      30.96   33.64                                                
  3 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE              1:17.00    1:13.12   14  
      35.49   37.63                                                
  4 Lowe, Elizabeth M         34 CMSC-NE              1:13.54    1:13.79   13  
      35.40   38.39                                                
  5 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              1:29.00    1:13.80   12  
      36.25   37.55                                                
  6 Chenelle, Jennifer M      33 GBM-NE               1:24.00    1:19.56   11  
      38.35   41.21                                                
  7 Layman, Katie L           33 GBM-NE               1:20.00    1:22.23   10  
      39.04   43.19                                                
  8 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              1:24.35    1:26.74    9  
      40.60   46.14                                                
  9 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              1:25.37    1:26.78    8  
      42.26   44.52                                                
 10 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              1:20.00    1:28.74    7  
      41.96   46.78                                                
 11 Rauzin, Ivy               32 BCTM-MR              1:31.19    1:31.65    6  
      42.25   49.40                                                
 12 Rounds, Ellie             34 LANE-NE              1:34.08    1:32.02    5  
      44.64   47.38                                                
 
Event 49  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                           
        NATL: U   54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                
        ZONE: Z 1:00.16        2002 Fall Willeboordse                          
          NE: N 1:02.49        2000 Alina Perez-Smith                          
        MEET: M   59.96        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE               1:03.60    1:01.29N  17  
      29.54   31.75                                                
  2 Mack, Tara J              38 GBM-NE               1:08.58    1:06.63   15  
      32.52   34.11                                                
  3 Biskovich, Karin          36 GBM-NE               1:24.00    1:07.80   14  
      32.72   35.08                                                
  4 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE              1:10.00    1:08.39   13  
      33.37   35.02                                                
  5 Bierden, Sheryl           37 BUMS-NE              1:06.61    1:10.91   12  
      34.19   36.72                                                
  6 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE               1:20.07    1:16.58   11  
      36.28   40.30                                                
  7 McDowell, Kendra          39 ABC-NE               1:13.81    1:16.79   10  
      36.36   40.43                                                
  8 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               1:18.28    1:17.90    9  
      37.52   40.38                                                
  9 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              1:12.99    1:19.38    8  
      38.14   41.24                                                
 10 Wesson, Monica            36 GBM-NE               1:24.00    1:21.50    7  
      38.14   43.36                                                
 11 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE              1:40.00    1:21.86    6  
      40.48   41.38                                                
 12 Camerino, Claudia         36 LANE-NE              1:10.00    1:26.52    5  
      41.85   44.67                                                
 13 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               1:30.38    1:33.06    4  
      43.30   49.76                                                
 
Event 49  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U   57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:00.49        2008 Kristin Gary                               
          NE: N 1:02.28        2000 Tracy McCurdy                              
        MEET: M 1:02.28        2009 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:00.41    1:00.35Z  17  
      29.05   31.30                                                
  2 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               1:02.28    1:01.76N  15  
      29.82   31.94                                                
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE               1:05.94    1:08.28   14  
      33.24   35.04                                                
  4 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:10.30    1:10.21   13  
      34.06   36.15                                                
  5 Sotir, Susan              42 MAMA-NE              1:12.98    1:16.05   12  
      36.93   39.12                                                
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              1:20.59    1:21.30   11  
      38.24   43.06                                                
  7 Barlow, Jennifer          44 ABC-NE               1:24.00    1:23.26   10  
      40.45   42.81                                                
  8 Speer, Cate               43 WMW-NE               1:25.00    1:26.23    9  
      41.49   44.74                                                
  9 Roskoz, Bry               41 UCLB-NE              1:30.00    1:32.07    8  
      44.05   48.02                                                
 
Event 49  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:04.63        2009 Laurie DiTommaso                           
          NE: N 1:02.56        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M   59.16        2008 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              1:11.00    1:09.97   17  
  2 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               1:11.50    1:10.94   15  
      34.39   36.55                                                
  3 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               1:10.10    1:12.59   14  
      34.63   37.96                                                
  4 Yoder, Kate F             47 ABC-NE               1:11.74    1:14.64   13  
      35.42   39.22                                                
  5 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              1:14.11    1:15.17   12  
      35.64   39.53                                                
  6 Notman, Kate B            47 MAMA-NE              1:18.75    1:20.15   11  
      38.56   41.59                                                
  7 Slezak, Jana              45 GBM-NE               1:22.00    1:20.31   10  
      38.43   41.88                                                
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE               1:24.36    1:23.25    9  
      39.64   43.61                                                
  9 Mackin, Karen R           45 ABC-NE               1:21.91    1:25.52    8  
      40.86   44.66                                                
 10 Zraket, Lisa              46 YNS-NE               1:28.00    1:27.12    7  
      41.30   45.82                                                
 11 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE              1:50.00    1:29.96    6  
      42.45   47.51                                                
 12 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE              1:40.00    1:41.05    5  
      48.35   52.70                                                
 
Event 49  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:04.31        2004 Jacki Hirsty                               
          NE: N 1:03.29        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:03.29        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              1:06.82    1:07.92   17  
      32.89   35.03                                                
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:12.06    1:14.47   15  
      35.47   39.00                                                
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               1:10.51    1:15.28   14  
      36.13   39.15                                                
  4 Litman, Jill              54 MAMA-NE              1:17.00    1:20.55   13  
      38.03   42.52                                                
  5 Fries, Beth               52 MESC-NE              1:30.00    1:21.63   12  
      39.85   41.78                                                
  6 Fairbank, Anne M          51 BUMS-NE              1:25.00    1:27.85   11  
      42.73   45.12                                                
  7 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              1:38.10    1:33.93   10  
      45.23   48.70                                                
  8 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE              1:47.00    1:47.45    9  
      51.31   56.14                                                
 
Event 49  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:05.84        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:05.31        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:05.31        2009 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE              1:14.00    1:15.39   17  
      35.60   39.79                                                
 
Event 49  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.22   6/16/2009 R.DE VIVANCO, PER                          
        NATL: U 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
        ZONE: Z 1:22.40        2009 June Carlson                               
          NE: N 1:12.96        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:12.96        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              1:38.08    1:35.75   17  
      46.18   49.57                                                
 
Event 49  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: U 1:14.67  11/16/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 1:32.39        1999 Lida Gaschke                               
          NE: N 1:20.77        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 1:26.19        1998 Diane Reed                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              1:35.51    1:31.55Z  17  
      43.60   47.95                                                
  2 Layman, Karol L           66 GBM-NE               2:06.48    2:10.49   15  
    1:01.40 1:09.09                                                
  3 Read, Susan               65 GBM-NE               2:00.00    2:10.50   14  
 
Event 49  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:38.27        1999 Petey Smith                                
          NE: N 1:35.79        2000 Petey M Smith                              
        MEET: M 1:35.79        1999 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              1:46.00    1:44.76   17  
      49.97   54.79                                                
 
Event 50  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        ZONE: Z 52.03        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 52.23        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 54.33        2001 Brian Lucey                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                52.99      54.77   17  
      26.20   28.57                                                
  2 Wheatley, Jason T         24 LANE-NE              1:00.01      58.82   15  
      29.13   29.69                                                
  3 Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE              1:05.00    1:04.78   14  
      31.03   33.75                                                
  4 Stiles, David E           20 MAMA-NE              1:00.00    1:07.78   13  
      31.30   36.48                                                
 
Event 50  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: U 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
        ZONE: Z 52.19        1999 Curtis Sawin                                 
          NE: N 52.55        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 52.55        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                54.13      53.62   17  
      25.88   27.74                                                
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR                55.50      54.92   15  
      26.79   28.13                                                
  3 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  56.00      56.81   14  
      27.61   29.20                                                
  4 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 59.50      57.83   13  
      27.97   29.86                                                
  5 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE                57.70      58.93   12  
      28.48   30.45                                                
  6 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE                58.00      59.03   11  
      28.41   30.62                                                
  7 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE              1:00.26      59.55   10  
      28.37   31.18                                                
  8 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 59.50    1:00.05    9  
      28.35   31.70                                                
  9 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 58.00    1:01.00    8  
      28.64   32.36                                                
 10 Gray, Zachary A           27 MESC-NE                58.50    1:03.08    7  
      29.64   33.44                                                
 11 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              1:03.00    1:04.20    6  
      31.65   32.55                                                
 12 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              1:01.58    1:04.93    5  
      30.54   34.39                                                
 13 Cole, Adam J              29 MIT-NE               1:02.97    1:05.11    4  
      29.85   35.26                                                
 14 Gerace, John              26 BCTM-MR              1:06.50    1:07.93    3  
      32.28   35.65                                                
 15 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              1:29.00    1:18.73    2  
      37.45   41.28                                                
 
Event 50  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: U 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        ZONE: Z 51.72        2002 Curtis Sawin                                 
          NE: N 53.80        2000 Brian Fehlau                                 
        MEET: M 53.94        2001 Pete Cadwell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allworth, James A         30 CMSC-NE                54.16      53.81M  17  
      26.53   27.28                                                
  2 Brannan, Robert, Jr       34 BUMS-NE                55.00      55.03   15  
      26.65   28.38                                                
  3 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 55.00      55.62   14  
      26.60   29.02                                                
  4 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV                57.92    1:00.87   13  
      29.19   31.68                                                
  5 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              1:00.00    1:02.56   12  
      30.41   32.15                                                
  6 Brotske, Gregory R        30 LANE-NE              1:09.00    1:07.61   11  
      31.82   35.79                                                
  7 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE               1:07.97    1:08.94   10  
      33.38   35.56                                                
  8 Caruso, Michael S         32 UNAT-NE              1:18.13    1:11.10    9  
      33.78   37.32                                                
  9 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               1:18.92    1:11.55    8  
      34.90   36.65                                                
 10 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              1:24.06    1:20.19    7  
      37.88   42.31                                                
 11 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR              1:45.00    2:03.89    6  
      58.18 1:05.71                                                
 
Event 50  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: U 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
        ZONE: Z 51.01        2003 Ron Karnaugh                                 
          NE: N 51.31        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 51.31        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas K           36 GSP-NE                 55.21      54.56   17  
      26.35   28.21                                                
  2 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 58.00      56.68   15  
      27.43   29.25                                                
  3 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               1:02.00      59.87   14  
      29.13   30.74                                                
  4 Dornaus, David            36 UCLB-NE                57.60    1:00.08   13  
      28.88   31.20                                                
  5 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              1:02.00    1:00.40   12  
      29.30   31.10                                                
  6 Carter, Sean M            35 MESC-NE                59.30    1:01.06   11  
      29.76   31.30                                                
  7 Shea, Josh E              37 LANE-NE              1:01.00    1:03.39   10  
      30.55   32.84                                                
  8 Mullin, Brian D           35 BC-NE                1:07.00    1:05.70    9  
      31.51   34.19                                                
  9 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE               1:05.35    1:06.27    8  
      31.90   34.37                                                
 10 McAuliffe, Matt           35 YNS-NE               1:00.00    1:06.63    7  
      29.89   36.74                                                
 11 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE              1:17.00    1:16.76    6  
      35.02   41.74                                                
 
Event 50  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 50.43        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 50.43        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 50.76        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE                57.60      56.96   17  
      27.34   29.62                                                
  2 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE                55.54      58.02   15  
      27.81   30.21                                                
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE                58.82      58.03   14  
      28.20   29.83                                                
  4 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                58.14      59.49   13  
  5 Zola, Brett G             43 GBM-NE               1:00.50    1:01.51   12  
      29.82   31.69                                                
  6 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              1:07.50    1:04.30   11  
      31.12   33.18                                                
  7 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               1:05.50    1:06.70   10  
      32.38   34.32                                                
  8 Bell, Richard J           41 MESC-NE              1:13.07    1:07.02    9  
      31.88   35.14                                                
  9 Burns, Mark F             40 UCLB-NE              1:13.00    1:11.01    8  
      33.87   37.14                                                
 10 Reyes, David              43 BUMS-NE              1:12.79    1:12.19    7  
      34.27   37.92                                                
 11 Simon, Phil               43 MESC-NE              1:16.00    1:14.58    6  
      36.21   38.37                                                
 12 Howorth, James M          43 MAMA-NE              1:10.00    1:14.72    5  
      33.46   41.26                                                
 13 Goar, Dudley C            41 ABC-NE               1:18.93    1:19.16    4  
      36.57   42.59                                                
 14 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE               1:22.00    1:21.39    3  
      39.30   42.09                                                
 15 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE              1:25.36    1:21.75    2  
      38.49   43.26                                                
 
Event 50  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: U 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
        ZONE: Z 55.11        2009 William Segal                                
          NE: N 53.21        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 53.21        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                55.00      54.77Z  17  
      26.61   28.16                                                
  2 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                53.21      55.48   15  
      34.18   21.30                                                
  3 Segal, Willaim            46 JAM-NJ                 55.11      55.53   14  
      27.04   28.49                                                
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                57.00      56.55   13  
      28.46   28.09                                                
  5 Pride, Douglas M          47 MESC-NE                57.00      57.41   12  
      27.98   29.43                                                
  6 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE               1:03.00      59.17   11  
      28.51   30.66                                                
  7 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE                 58.63    1:00.22   10  
      29.13   31.09                                                
  8 Levy, Dan                 45 WM-MR                1:01.50    1:01.66    9  
      30.15   31.51                                                
  9 Coelho, David P           48 UNAT-NE              1:01.64    1:01.92    8  
      29.83   32.09                                                
 10 White, Darwin W           46 GBM-NE                 59.50    1:02.14    7  
      29.48   32.66                                                
 11 Barrus, Steve             46 LANE-NE              1:06.33    1:05.81    6  
      31.87   33.94                                                
 12 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:10.00    1:07.08    5  
      31.35   35.73                                                
 13 Matz, Michael S           49 PAFC-DV              1:05.50    1:08.18    4  
      33.36   34.82                                                
 14 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              1:08.68    1:08.66    3  
      18.42   50.24                                                
 15 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:11.24    1:08.78    2  
      33.64   35.14                                                
 16 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              1:05.20    1:13.19    1  
      33.82   39.37                                                
 17 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE              1:16.09    1:18.36  
      39.14   39.22                                                
 18 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE              1:20.00    1:21.56  
      39.62   41.94                                                
 19 Towey, Sean T             46 MAMA-NE              2:00.00    1:36.59  
      45.15   51.44                                                
 
Event 50  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: U 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
        ZONE: Z 54.61        2003 Paul Trevisan                                
          NE: N 55.67        2000 Fritz Homans                                 
        MEET: M 55.67        2008 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 59.90    1:00.24   17  
      29.19   31.05                                                
  2 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG              1:02.00    1:01.36   15  
      28.59   32.77                                                
  3 McKinney, Maury S         50 MESC-NE              1:01.33    1:02.32   14  
      29.41   32.91                                                
  4 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              1:01.60    1:02.48   13  
      30.87   31.61                                                
  5 Heinz, Tony               51 1776-DV              1:02.40    1:04.28   12  
      30.18   34.10                                                
  6 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              1:02.79    1:04.87   11  
      31.70   33.17                                                
  7 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:05.63    1:04.90   10  
      31.42   33.48                                                
  8 Mack, Tom J               52 GBM-NE               1:07.00    1:08.70    9  
      32.85   35.85                                                
  9 Gordon, Peter R           50 UCLB-NE              1:13.00    1:08.77    8  
      33.39   35.38                                                
 10 Hirsch, John S            51 UNAT-NE              1:10.40    1:10.40    7  
      34.14   36.26                                                
 11 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE              1:13.98    1:12.54    6  
      33.64   38.90                                                
 12 Murray, Kyle              51 GBM-NE               1:15.00    1:15.67    5  
      36.34   39.33                                                
 13 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              1:13.00    1:16.61    4  
      36.43   40.18                                                
 14 Goodwin, John F           53 BC-NE                1:19.00    1:20.42    3  
      38.46   41.96                                                
 15 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:20.27    1:23.14    2  
    1:23.14                                                        
 16 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:10.67    2:10.81    1  
      58.92 1:11.89                                                
 
Event 50  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: U 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
        ZONE: Z 58.25        2004 Tom Geiman                                   
          NE: N 58.28        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 58.25        2004 Tom Geiman                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE               1:10.00    1:07.02   17  
      32.07   34.95                                                
  2 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               1:08.90    1:12.55   15  
      16.34   56.21                                                
  3 Plencner, Bob R           58 UNAT-NE              1:11.56    1:13.12   14  
      34.92   38.20                                                
  4 Miller, Steve             56 GBM-NE               1:17.53    1:13.91   13  
      36.97   36.94                                                
  5 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:17.00    1:14.36   12  
      36.20   38.16                                                
  6 Jaye, David               57 UCLB-NE              1:18.00    1:15.05   11  
      36.49   38.56                                                
  7 Coons, Daniel             56 GBM-NE               1:25.00    1:19.61   10  
      38.83   40.78                                                
  8 Skolnick, Stewart         56 CONN-CT              1:20.00    1:21.03    9  
      39.03   42.00                                                
 
Event 50  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: U   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS                              
        ZONE: Z 1:04.78        2008 Frank McElroy                              
          NE: N 1:00.09        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 1:00.09        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              1:02.70    1:04.56Z  17  
      31.39   33.17                                                
  2 Lane, Homer               61 CCM-NE               1:10.00    1:04.76Z  15  
      31.45   33.31                                                
  3 Horvitz, Paul             60 NEM-NE               1:06.00    1:06.29   14  
      32.97   33.32                                                
  4 Geoghegan, William        60 CONN-CT              1:06.00    1:08.27   13  
      32.91   35.36                                                
  5 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE              1:09.61    1:09.07   12  
      33.09   35.98                                                
  6 Platt, Jay                63 PAFC-DV              1:14.90    1:12.06   11  
      35.28   36.78                                                
  7 Wright, Phil              63 SCY-NE               1:17.00    1:15.23   10  
      35.76   39.47                                                
  8 Phillips, David           62 GWDM-NE              1:16.00    1:15.91    9  
      36.36   39.55                                                
  9 Song, Mingjie             63 ABC-NE               1:25.01    1:20.54    8  
      39.09   41.45                                                
 10 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              1:21.99    1:23.60    7  
      41.97   41.63                                                
 
Event 50  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: U   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 1:08.81        2002 David Harrison                             
          NE: N 1:06.74        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 1:12.69        2008 David Vail                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               1:12.00    1:16.12   17  
      35.72   40.40                                                
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:15.00    1:23.66   15  
      39.43   44.23                                                
  3 Read, Philip              68 GBM-NE               1:35.00    1:32.64   14  
      43.35   49.29                                                
  4 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              1:38.15    1:35.49   13  
      44.57   50.92                                                
  5 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              1:39.00    1:38.90   12  
      48.73   50.17                                                
 
Event 50  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: U 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
        ZONE: Z 1:12.78        2006 Edward Breisacher                          
          NE: N 1:15.10        2000 George Erswell                             
        MEET: M 1:15.64        2000 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southall, Henry           70 STOW-NE              1:32.00    1:22.03   17  
      41.24   40.79                                                
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE              1:18.00    1:23.73   15  
      39.29   44.44                                                
  3 Widnall, William S        73 ABC-NE               1:52.42    2:01.76   14  
      58.29 1:03.47                                                
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              2:00.51    2:08.49   13  
      57.72 1:10.77                                                
  5 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              2:16.00    2:20.81   12  
    1:02.90 1:17.91                                                
 
Event 50  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: U 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 1:12.98        2007 Edward Breisacher                          
          NE: N 1:24.15        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 1:41.02        2008 Richard Arnold                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              1:40.00    1:41.26   17  
      48.71   52.55                                                
  2 Arnold, Richard           78 GBM-NE               1:41.02    1:48.42   15  
      53.78   54.64                                                
  3 Goldsmith, James          76 CONN-CT              3:15.00    3:35.31   14  
 
Event 50  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: U 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
        ZONE: Z 1:35.19        1997 Dick Guido                                 
          NE: N 1:47.93        2000 Alexander Luther                           
        MEET: M 1:53.85        2000 John Merrill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 UCLB-NE              3:39.14    3:28.60   17  
    1:31.74 1:56.86                                                
 
Event 51  Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
        ZONE: Z 5:25.10        2004 Jane Humphries                             
          NE: N 5:18.89        2000 Amy Devito                                 
        MEET: M 5:18.89        2001 Amy Devito                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              5:30.00    5:45.86   17  
      36.16   42.26   44.10   43.35   49.01   49.82   41.03   40.13
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              6:30.00    6:09.13   15  
      40.70   29.22                           33.03   41.56   40.71
 
Event 51  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 5:26.96        2001 Magdalena Stovickova                       
          NE: N 5:17.49        2000 Andrea Packard                             
        MEET: M 5:17.49        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              5:50.00    5:40.91   17  
      36.91   41.05   44.27   28.99                           37.30
  2 Turner, Betsy             26 VMST-VA              6:06.42    5:44.78   15  
      34.99                   45.81   19.12 1:20.48   38.76   37.06
  3 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               6:15.00    6:01.70   14  
      39.73   47.02   47.19   46.52   49.59   50.03   42.00   39.62
  4 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              6:24.15    6:29.18   13  
      43.05   47.70   52.79   48.21   55.03   54.78   43.97   43.65
  5 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              6:59.00    6:36.98   12  
      43.44   50.80   48.58   48.60   57.29   56.89   46.03   45.35
  6 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              7:40.00    7:52.99   11  
      48.16   56.58   59.38 1:02.00 1:15.04 1:12.90   50.87   48.06
 
Event 51  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:45.07   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:20.70        1999 Laurie Hug                                 
          NE: N 5:28.16        2000 C McCarthy                                 
        MEET: M 5:28.16        2009 C McCarthy                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              8:19.00    8:16.66   17  
      54.87 1:07.51   18.89 1:50.67 1:05.14 1:05.20   58.56   55.82
 
Event 51  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:15.70        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 5:30.13        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 5:15.47        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              38 GBM-NE               6:16.18    6:00.82   17  
      39.37   46.62   48.10   47.29   51.03   51.09   39.85   37.47
  2 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              6:55.99    6:55.37   15  
      46.52   56.80   55.00   54.55   56.40   57.76   45.81   42.53
 
Event 51  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:13.86        2001 Vibeke Swanson                             
          NE: N 5:42.34        2000 K Tetreault                                
        MEET: M 5:27.08        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              6:21.63    6:14.00   17  
      40.82   47.88   50.58   48.37   53.94   55.02   39.66   37.73
 
Event 51  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:19.58        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 5:43.72        2000 K Tetreault                                
        MEET: M 5:05.04        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              5:52.00    5:46.36   17  
      37.03   41.80   44.65   44.28   51.18   52.17   38.61   36.64
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               6:10.00    6:00.91   15  
      39.31   45.82   45.88   45.04   50.96   52.51   41.60   39.79
  3 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               6:45.00    6:10.01   14  
      40.08   47.72   47.29   46.00   53.10   52.73   42.27   40.82
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               6:28.42    6:30.66   13  
      43.87   50.56   50.14   49.01   56.42   56.83   43.03   40.80
  5 Slezak, Jana              45 GBM-NE               7:15.00    7:07.10   12  
      51.43   59.59   55.20   54.26   58.05   57.05   45.88   45.64
  6 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               8:04.06    8:22.78   11  
      56.98   34.18 1:39.86 1:04.10 1:00.97 1:04.19 1:03.64   58.86
 
Event 51  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:32.60   8/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 5:43.22        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 5:51.13        2000 Katherine Branch                           
        MEET: M 6:04.02        2009 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              6:45.00    6:31.15   17  
      41.94   49.08   48.39   49.94   55.58   56.92   45.22   44.08
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              6:26.53    6:57.34   15  
      44.13   48.29   56.20   54.29 1:06.10 1:02.81   44.19   41.33
 
Event 51  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 5:47.01        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 6:29.46        2000 Karen Bierwert                             
        MEET: M 6:29.46        2007 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT-NE               7:20.00    7:21.75   17  
      49.63   58.80   56.61   58.56   59.29   59.51   50.85   48.50
  2 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              7:37.67    7:44.88   15  
      54.76 1:01.85 1:01.36   59.13 1:02.13 1:02.97   52.64   50.04
  3 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               8:30.00    8:27.51   14  
    1:00.24 1:13.70 1:09.82 1:08.42 1:03.49 1:03.56   54.05   54.23
 
Event 51  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: U 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 6:57.45        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 6:57.45        2000 Kathy Slifer                               
        MEET: M 6:57.45        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              8:45.26    8:44.29   17  
      57.61 1:05.21 1:06.77 1:05.98 1:09.83 1:11.82 1:03.91 1:03.16
  2 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              8:56.33    9:02.26   15  
    1:05.10 1:20.45 1:18.25 1:20.29 1:04.76 1:06.82   54.51   52.08
 
Event 51  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 6:45.94  11/15/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 7:54.08        2004 Susan Livingston                           
          NE: N 7:54.08        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 7:54.08        2004 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               8:17.77    8:23.90   17  
    1:00.20 1:09.77 1:06.89 1:06.20 1:07.35 1:08.71   53.02   51.76
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              9:25.00   10:14.58   15  
    1:05.20 1:18.98 1:25.02 1:21.60 1:25.19 1:26.50 1:09.79 1:02.30
 
Event 53  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.92    3/6/2005 SBC 2000                 -NED              
                         I GOOSSENS, M VON KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMAN
        NATL: U 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
        ZONE: Z 1:50.29        2008 BCTM                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 2:08.69        2000 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
        MEET: M 2:08.69        2009 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    2:17.66   34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Andrews, Therese W26           
     3) Cutter, Kyle W25                4) Au, Lauren E W26               
       36.83    39.16    32.01    29.66                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            2:42.99    2:49.33   30  
     1) DeGabriele, Stacy H W27         2) Blake, Shannon E W30           
     3) Fair, Karen M W36               4) Burns, Caileen W24             
       40.79    52.38    42.69    33.47                                    
 
Event 53  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: U 2:04.31  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORSDE, S WAGER       
        ZONE: Z 2:05.37        2009 Red Tide                                   
                         K Gary, K Hays, T Shpaizer, F Willeboordse        
          NE: N 2:09.69        2000 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, K Hicks, C Healey            
        MEET: M 2:09.69        2008 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, K Hicks, C Healey            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:22.12    2:18.55   34  
     1) Stokes, Jessica N W34           2) Downing, Jennifer W32          
     3) Handren, Rachel A W35           4) Lowe, Elizabeth M W34          
       33.72    38.03    32.84    33.96                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            3:51.24    3:10.60   30  
     1) Scott, Abbey C W32              2) Smith, Michele M W33           
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Lien, Maeve A W33              
       50.49  2:20.11                                                      
 
Event 53  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: U 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
        ZONE: Z 2:15.81        2009 Red Tide                                   
                         R Saint-Amour, R Lovejoy, S Wager, J Kelsey       
          NE: N 2:11.74        2000 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
        MEET: M 2:11.74        2009 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         3:00.00    2:34.06   34  
     1) Biskovich, Karin W36            2) Slezak, Jana W45               
     3) Rupp Hodge, Patty W45           4) Wesson, Monica W36             
       35.22    46.00    36.48    36.36                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            2:37.99    2:45.70   30  
     1) Notman, Kate B W47              2) Livchak, Olga W28              
     3) Schwarz, Marlene C W50          4) Sotir, Susan W42               
       46.26    47.17    39.11    33.16                                    
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:43.16    3:03.76   28  
     1) Curko, Sandy W40                2) Owen, Katharine W31            
     3) Pasterczyk, Chris W44           4) Twomey, Maura W54              
       23.77  1:20.36    37.05    42.58                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            3:00.99    3:05.68   26  
     1) Atkinson, Karen E W35           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Acevedo, Kristine W39           4) Rounds, Ellie W34              
       40.36    55.08    50.04    40.20                                    
 
Event 53  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: U 2:16.23  11/20/2005 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        ZONE: Z 2:20.32        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 2:20.32        2000 NEM                                        
                         J Feldmann, B Hummel, J Hirsty, T Grilli          
        MEET: M 2:20.32        2004 NEM                                        
                         J Feldmann, B Hummel, J Hirsty, T Grilli          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Club of Boston-NE  'A'                 3:00.00    2:54.40   34  
     1) Mulderig, Sheilagh A W58        2) Roskoz, Bry W41                
     3) Holland Sparages, Margaret M W4 4) Feldmann, Betsy W57            
       45.98    44.83    48.88    34.71                                    
 
Event 54  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.12   12/5/2000 HELSINGOR                -DEN              
                         J BOJE NIELSEN, M WEBER, C NIELSEN, D CRONJE      
        NATL: U 1:45.73  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D ROBINSON, D HUSTON, M RINZLER, B BERGEN         
        ZONE: Z 1:52.68        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 1:47.47        2000 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 1:53.63        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, K Kosiorek, R Cardoso, C Toma            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            2:05.99    2:03.63   34  
     1) Shea, Josh E M37                2) Catalano, Kenneth J M30        
     3) Guarnier, Bryan J M27           4) Wheatley, Jason T M24          
       34.16    34.14    29.39    25.94                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    2:03.77   30  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Lenihan, Michael W M25         
     3) Seeley, Patrick C M24           4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       30.58    32.84    30.89    29.46                                    
  3 Maine Masters-NE  'A'                             2:15.10    2:09.67   28  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gray, Zachary A M27             4) Carter, Sean M M35             
       31.40    35.55    32.96    29.76                                    
 
Event 54  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.07   5/30/2010 KAIJI YOKOSUKA           -JPN              
                         K KITADA, K YONEHARA, T NAKAMURA, T KOGA          
        NATL: U 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
        ZONE: Z 1:49.93        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:53.42        2000 GBM                                        
                         R Drasher, E Gendreau, D Johnson, K Larsen        
        MEET: M 1:53.42        2009 GBM                                        
                         R Drasher, E Gendreau, D Johnson, K Larsen        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:56.00    1:55.61   34  
     1) Larsen, Kirk K M33              2) Springer, Todd E M38           
     3) Johnson, Darren M29             4) Brittan, Daniel M29            
       28.50    19.67    41.98    25.46                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:14.16    2:05.25   30  
     1) Titus, Dave M34                 2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Kwa, Ken M37                    4) Allworth, James A M30          
       32.01    34.65    34.26    24.33                                    
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            2:11.99    2:15.19   28  
     1) Broglio, Mike M39               2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Bures, Martin E M30            
       34.92    41.48    30.93    27.86                                    
 
Event 54  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: U 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 1:51.65        2002 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:54.78        2000 MESC                                       
                         D Pride, J Harvey, M Schmidt, H Carter            
        MEET: M 1:54.78        2007 MESC                                       
                         D Pride, J Harvey, M Schmidt, H Carter            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             1:40.10    1:55.01   34  
     1) Pride, Douglas M M47            2) O'Leary, Shawn B M40           
     3) Schmidt, Michael J M48          4) Ross, Michael S M42            
       29.33    32.50    27.93    25.25                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:18.19    2:04.05   30  
     1) Alexander, Mark E M52           2) Mugford, Stephen A M43         
     3) Anthos, Edward M M42            4) Wuest, Frank C M50             
       33.01    32.55    29.42    29.07                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:05.00    2:05.41   28  
     1) Nappo, Frank T M41              2) Sczupak, Peter J M44           
     3) Denneen, Matt G M39             4) White, Darwin W M46            
       33.77    34.52    29.39    27.73                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            2:30.99    2:13.37   26  
     1) Mansilla, Frankin G M50         2) Martini, Paolo G M43           
     3) Sennett, Michael A M34          4) Barrus, Steve M46              
       35.98    36.56    32.27    28.56                                    
  5 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            2:27.99    2:20.32   24  
     1) Keil, Mark A M57                2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Mulrooney, Matt J M28          
       39.11    38.55    33.13    29.53                                    
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            2:31.99    2:29.97   22  
     1) Howorth, James M M43            2) Kostousov, Andre A M47         
     3) Danehy, Matt J M40              4) Towey, Sean T M46              
       48.29    37.36    33.55    30.77                                    
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            2:45.99    2:30.86   20  
     1) Mansour, Marc P M46             2) Biethan, Jonathan S M26        
     3) Heffernan, Sean F M60           4) Brotske, Gregory R M30         
       44.69    37.33    38.35    30.49                                    
 
Event 54  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.39   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE   
        NATL: U 1:51.39   12/5/2009 LONGHORN AQ                                
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE   
        ZONE: Z 1:57.36        2002 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 2:09.31        2000 NEM                                        
                         Mark Keil, Daniel Rogacki, Fred Myers, Mark Mitsch
        MEET: M 2:09.31        2002 NEM                                        
                         Mark Keil, Daniel Rogacki, Fred Myers, Mark Mitsch
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         2:02.00    2:18.15   34  
     1) Gendreau, Edmund J M48          2) Miller, Steve M56              
     3) Davis, Guy S M51                4) Mack, Tom J M52                
       38.12    38.80    29.27    31.96                                    
  2 Maine Masters-NE  'A'                             2:19.11    2:31.15   30  
     1) Nelson, Robert H M63            2) Simon, Phil M43                
     3) Roth, Douglas M49               4) Syphers, Dale A M54            
       38.35    44.10    35.55    33.15                                    
  3 University Club of Boston-NE  'A'                 3:55.00    3:17.65   28  
     1) Massik, Joseph M82              2) Gordon, Peter R M50            
     3) Burns, Mark F M40               4) Jaye, David M57                
     2:06.08    37.54    34.03                                             
 
Event 54  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        NATL: U 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST                                 
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        ZONE: Z 2:29.74        2009 Westchester Masters                        
                         N Duguet, R Grose, S Miller, M Healy              
          NE: N 2:22.94        2000 MESC                                       
                         B Rupert, P Fredericks, D Vail, A Green           
        MEET: M 2:24.12        2007 NEM                                        
                         R Bertrand, L Keigwin, H Lane, P Pierce           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                3:20.00    3:08.33   34  
     1) Hart, David C M51               2) Baxter, David C M66            
     3) Widnall, William S M73          4) McLaughlin, Brian J M55        
       36.73    50.94  1:08.86    31.80                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'G'            4:20.99    3:38.01   30  
     1) Mahoney, J Barry M66            2) Coupe, George J M70            
     3) Frackleton, Jack J M51          4) Mitchell, Jack M71             
     1:08.63    51.51    46.99    50.88                                    
 
Event 54  Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        NATL: U 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO                                  
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        ZONE: Z 3:18.80        2002 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 3:38.44        2000 NEM                                        
                         J Snooks, A Garbero, W Widnall, J Merrill         
        MEET: M 3:38.44        2009 NEM                                        
                         J Snooks, A Garbero, W Widnall, J Merrill         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             3:00.00    3:31.07N  34  
     1) Rupert, Bill M67                2) Pride, H Douglas M68           
     3) Kerr, Philip B M75              4) Davis, John W M70              
       42.06    56.89  1:01.07    51.05                                    
 
Event 55  Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:57.66  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, G WRIEDE, M GOLDMAN, M HACKMER          
        ZONE: Z 2:00.54        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 1:57.66        2000 NEM                                        
                         C Murphy, G Wriede, M Goldman, M Hackmer          
        MEET: M 1:57.66        1999 NEM                                        
                         C Murphy, G Wriede, M Goldman, M Hackmer          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:12.14    2:07.27   34  
     1) Mc Inerney, Scott A M24         2) Los, Cristina W22              
     3) Charaukhin, Viachaslau Y M23    4) Rasmussen, Jennifer W25        
       35.36    38.05    26.65    27.21                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            2:11.99    2:17.35   30  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       36.23    44.18    30.15    26.79                                    
 
Event 55  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.86    3/5/2005 BERLINER                 -GER              
                         A KUTZ, M RUMPF, S SCHUNEMANN, S THIEME           
        NATL: U 1:52.78   9/26/2004 ARIZONA                                    
                         C JOHANSSON, J BELTRAN, A BELTRAN, N BRUNELLI     
        ZONE: Z 2:02.13        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 1:58.19        2000 NEM                                        
                         R Berry, J Banville, S Wriede, J Gold-Minotti     
        MEET: M 1:58.19        1999 NEM                                        
                         R Berry, J Banville, S Wriede, J Gold-Minotti     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         3:00.00    2:40.46   34  
     1) Parsons, Steve E M30            2) Kolmychevskaya, Tatyana W29    
     3) Westgeest, Bart J M31           4) Redmond, Jacqui W23            
       45.28    17.84  1:01.44    35.90                                    
 
Event 55  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.32   2/15/2009 TEAM DASH                -JPN              
                         H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO      
        NATL: U 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
        ZONE: Z 2:03.05        1996 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:55.86        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
        MEET: M 1:55.86        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 2:00.00    2:05.19   34  
     1) McKenna, Matthew M38            2) Mancuso, Elizabeth A W25       
     3) Healey, Caitlin M W28           4) Brannan, Robert, Jr M34        
       30.63    38.45    31.43    24.68                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:10.00    2:16.74   30  
     1) Chenelle, Jennifer M W33        2) Zola, Brett G M43              
     3) Drasher, Ryan C M28             4) Mack, Tara J W38               
       42.75    35.13    27.90    30.96                                    
  3 Boston University Masters-NE  'B'                 2:30.00    2:18.90   28  
     1) Hutchins, Karen A W27           2) Reyes, David M43               
     3) Wensley, Allison M W28          4) LaPierre, Noel S M38           
       38.05    40.79    34.02    26.04                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            3:11.99    3:08.98   26  
     1) Jenkins, Julie P W27            2) Beaver, Heather S W41          
     3) Veenstra, Chris T M40           4) DeDeo, Scot L M30              
       59.13    55.50    50.78    23.57                                    
 
Event 55  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: U 1:53.38  11/21/2009 CMS                                        
                         S HART, S DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS     
        ZONE: Z 2:06.78        2003 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 2:01.04        2000 MESC                                       
                         M Ross, C Daly, D Pride, M Estabrook              
        MEET: M 2:01.04        2008 MESC                                       
                         M Ross, C Daly, D Pride, M Estabrook              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             2:10.11    2:17.99   34  
     1) McKinney, Maury S M50           2) Bell, Richard J M41            
     3) Kupan, Cheryl A W46             4) Uecker, Anne W50               
       34.04    35.41    34.65    33.89                                    
  2 Boston University Masters-NE  'C'                 2:25.00    2:26.58   30  
     1) Hunter, Roma K W43              2) Kelly, Paul M43                
     3) Bierden, Sheryl W37             4) Larzelere, Chip M46            
       35.32    41.88    36.68    32.70                                    
  3 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               2:22.10    2:35.51   28  
     1) Pelletier, Hillary W34          2) Duffy, John M, Jr M49          
     3) Wood, Jeffrey E M41             4) Johns, Margaret S W56          
       37.83    39.45    32.83    45.40                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            2:35.99    2:43.27   26  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Devlin, Mark M47               
     3) Litman, Jill W54                4) Veenstra, Denise L W41         
       44.07    43.83    39.65    35.72                                    
 
Event 55  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.94  11/19/2006 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        NATL: U 2:01.94  11/19/2006 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        ZONE: Z 2:07.34        2003 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 2:03.52        2000 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Luker            
        MEET: M 2:05.00        2009 MESC                                       
                         M Ross, D Uustal, D Pride, B Fries                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:31.00    2:34.25   34  
     1) Cheney, Jane E W49              2) Dymek, Timothy J M47           
     3) Delorey, Laura E W48            4) Phillips, David M62            
       45.34    40.53    35.08    33.30                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         3:30.00    2:57.75   30  
     1) Campbell, Patricia A W57        2) Edin, Deborah E W48            
     3) Murray, Kyle M51                4) Coons, Daniel M56              
       46.65    48.74    46.63    35.73                                    
 
Event 55  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
        NATL: U 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
        ZONE: Z 2:37.88        2008 Asphalt Green                              
                         , , ,                                             
          NE: N 2:41.69        2000 NEM                                        
                         B Clayson, P Tsongas, C Walker, B Burrill         
        MEET: M 2:51.81        2005 GBM                                        
                         Susan Barbary, Aagje Caron, Bruce Mohl, Phil Read 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:00.00    4:10.19   34  
     1) Read, Susan W65                 2) Layman, Karol L W66            
     3) Read, Philip M68                4) Arnold, Richard M78            
     1:05.96  1:18.17    57.99    48.07                                    
 
Event 58  Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 7:57.87  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         M COLLINS, M GRAHN, B WINSOR, J KEPPELER          
        ZONE: Z 8:48.05        2001 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 8:32.80        2000 NEM                                        
                         E Brown, J Sipos, J Shoemaker, J Ash              
        MEET: M 8:32.80        2008 NEM                                        
                         E Brown, J Sipos, J Shoemaker, J Ash              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             9:51.00    9:38.02   34  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gray, Zachary A M27             4) Carter, Sean M M35             
       30.91  1:04.78  1:38.87  2:12.35    37.10  1:19.12  2:02.39  2:45.28
       31.79  1:08.33  1:45.92  2:22.65    31.73  1:06.72  1:42.61  2:17.74
 
Event 111  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: U 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 32.51        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 33.57        2000 Whitney Zeiger                               
        MEET: M 31.14        2009 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                   NT      31.14M  17