Licensed to New England Masters - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/30/2010 05:05 PM
          SCM Champs at Boston University - 12/10/2010 to 12/12/2010           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U  8:58.71   12/9/2001 DAWN HECKMAN                              
        ZONE: Z  9:24.49        1999 Emily Peters                              
          NE: N 10:03.39        2000 Kristen Johnston                          
        MEET: M 10:06.09        2007 B Harrington                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                9:50.00   10:34.47   17  
       34.66  1:13.13  1:52.48  2:31.44  3:11.41  3:51.59  4:31.36  5:11.66
     5:51.28  6:31.36  7:12.00  7:52.67  8:33.85  9:14.67  9:54.79 10:34.47
  2 Looney, Jessica           22 MAMA-NE             10:00.00   10:45.46   15  
       35.43  1:13.95  1:53.41  2:33.21  3:13.51  3:54.33  4:34.78  5:15.59
     5:56.56  6:37.96  7:19.31  7:37.29  8:01.12  8:42.87  9:24.56 10:45.46
  3 Kennedy, Kerri A          24 AAC-NE              11:01.06   11:04.45   14  
       36.20  1:16.17  1:56.83  2:37.87  3:19.14 11:04.45                  
  4 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE             11:20.00   11:14.58   13  
       37.91  1:19.60  2:02.35  2:44.96  3:27.90  4:10.45  4:53.24  5:36.00
     6:17.90  7:00.31  7:42.70  8:25.14  9:07.93  9:50.52 10:33.23 11:14.58
  5 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE             11:15.00   11:19.01   12  
       36.56  1:17.23  1:58.49  2:41.06  3:23.47  4:06.41  4:49.75  5:33.15
     6:16.19  6:59.55  7:42.97  8:26.28  9:09.85  9:53.15 10:36.93 11:19.01
  6 Palmer, Barbara           23 BOSY-NE             14:00.00   11:33.47   11  
       35.82  1:16.97  2:00.19  2:43.82  3:28.20  4:12.05  4:56.47  5:41.02
     6:25.41  7:10.74  7:54.85  8:39.84  9:24.28 10:08.50 10:51.95 11:33.47
  7 Burns, Caileen            24 MAMA-NE             11:35.00   11:37.98   10  
       38.06  1:20.12  2:03.22  2:46.69  3:30.57  4:14.40  4:58.70  5:43.61
     6:28.56  7:13.02  7:58.21  8:42.98  9:27.01 10:11.23 10:55.09 11:37.98
  8 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE               13:40.00   12:38.19    9  
       38.41  1:22.67  2:08.96  2:55.74  3:43.08  4:30.93  5:19.85  6:08.86
     6:58.07  7:47.64  8:36.72  9:26.65 11:04.93 11:52.02 12:38.19 12:38.19
 
Event 1  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 9:45.98        2003 Patricia Flynn                             
          NE: N 9:39.79        2000 Alicia Kaye                                
        MEET: M 9:39.79        2009 Alicia Kaye                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              9:41.50    9:52.67   17  
       31.92  1:07.63  1:44.15  2:20.77  2:57.54  3:34.68  4:11.78  4:49.30
     5:26.98  6:04.80  6:42.77  7:20.93  7:59.31  8:37.85  9:16.17  9:52.67
  2 Williams, Melinda B       29 BC-NE               10:36.71   10:11.18   15  
       34.05  1:10.65  1:48.48  2:27.14  3:06.23  3:45.25  4:24.48  5:03.57
     5:42.22  6:20.92  6:59.49  7:38.06 10:11.18                           
  3 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE             10:00.00   10:12.34   14  
       34.44  1:11.59  1:49.04  2:27.07  3:05.52  3:44.14  4:22.66  5:01.26
     5:39.83  6:18.73  6:57.68  7:36.61  8:15.51  8:54.72  9:34.06 10:12.34
  4 Turner, Betsy             26 VMST-VA             10:28.38   10:27.17   13  
       34.50  1:12.03  1:50.68  2:29.77  3:09.25  3:48.45  4:27.80  5:07.72
     5:47.34  6:27.40  7:07.88  7:48.71  8:29.02  9:08.90  9:24.83 10:27.17
  5 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE             10:40.00   10:27.83   12  
                                                           4:29.08  5:08.95
     5:48.51  6:28.15  7:07.94  7:47.63  8:27.50  9:07.64  9:47.84 10:27.83
  6 McGrail, Crystie          26 GBM-NE              12:00.00   11:19.51   11  
       38.90  1:21.31  2:04.73  2:47.43  3:29.91  4:12.85  4:55.88  5:39.05
     6:22.59  7:05.68  7:48.50  8:31.20  9:12.89  9:55.23 10:37.62 11:19.51
  7 Blazek, Emily             26 GBM-NE              12:00.00   11:35.35   10  
       39.98  1:23.91  2:07.99  2:52.75  3:37.62  4:21.52  5:05.36  5:49.38
    11:35.35                                                               
  8 Livchak, Olga             28 MAMA-NE             13:00.00   12:37.48    9  
       40.70  1:24.40  2:09.89  2:56.03  3:43.09  4:31.18  5:19.66  6:08.72
    12:37.48                                                               
  9 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE             12:50.00   13:41.98    8  
       42.43  1:29.97  2:19.29  3:11.03  4:02.87  4:56.14  5:48.57  6:40.21
    13:41.98                                                               
 
Event 1  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:55.90  11/16/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                       
        NATL: U  9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN                              
        ZONE: Z  9:06.49        2003 Erika Hansen                              
          NE: N 10:19.92        2000 Ellen Stanley                             
        MEET: M 10:19.92        2008 Ellen Stanley                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           33 BC-NE               12:00.00   11:07.75   17  
       36.85  1:19.08  2:02.04  2:44.85  3:27.35  4:10.15  4:52.92  5:35.41
     6:17.07  6:59.11  7:41.18  8:22.53  9:04.27  9:45.95 10:27.23 11:07.75
  2 Rajfer, Joan              31 BUMS-NE             11:45.35   11:43.19   15  
       39.17  1:21.60  2:05.61  2:50.04  3:34.34  4:18.36  5:02.78  5:46.59
     6:30.99           8:00.04  8:44.95  9:29.80 10:15.08 11:00.06 11:43.19
  3 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE             13:10.00   12:58.33   14  
       42.89  1:29.31  2:16.55  2:44.44  3:05.13  4:42.97  5:32.44  6:22.05
    12:58.33                                                               
  4 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE             16:00.00   14:25.91   13  
       45.82  1:38.32  3:28.40  4:24.54  5:20.47  6:16.01  7:10.92         
             10:52.37                   11:45.88 13:34.31 13:51.49 14:25.91
 -- Boucher, Ilene            30 ABC-NE              14:30.00         DQ  
       45.31  1:35.65  2:27.64  3:20.54  5:09.55  6:05.39  7:00.30  7:56.38
     8:51.61  9:47.68 10:43.83 11:39.74 12:35.32 13:39.02                  
 -- Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              9:55.00         DQ  
 
Event 1  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:57.28   10/8/2010 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
        NATL: U 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
        ZONE: Z 9:23.08        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 9:35.22        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 9:35.22        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BUMS-NE             10:25.54   10:31.88   17  
       35.29  1:13.31  1:52.18  2:30.80  3:10.04  3:49.63  4:29.44  5:09.26
     5:49.49  6:29.58  7:09.88  7:50.28  8:30.91  9:11.50  9:52.13 10:31.88
  2 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI              10:50.00   10:33.45   15  
       37.06  1:15.68  1:55.61  2:35.58  3:16.08  3:56.31  4:36.73  5:16.47
     5:56.45  6:36.42  7:16.55  7:56.26  8:36.17  9:16.06  9:56.00 10:33.45
  3 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE             11:15.99   11:34.48   14  
       38.68  1:21.38  2:04.41  2:48.36  3:32.11  4:15.98  5:00.55  5:44.97
     6:28.87  7:13.14  7:57.47  8:41.87  9:25.44 10:09.29 10:52.16 11:34.48
  4 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE             14:00.00   13:32.60   13  
       44.51  1:33.87  1:48.85  3:18.17  4:10.50  5:03.00  5:56.17  6:48.63
     7:40.90  8:32.57  9:23.85  9:48.59 10:14.07 11:05.94 11:56.04 13:32.60
  5 Banker, Margaret M        37 YNS-NE              13:53.44   13:46.72   12  
       46.48  1:35.90  2:26.56  3:18.74  4:11.68  5:04.28  5:57.21  6:49.94
     7:43.02  8:36.29  9:29.29 10:22.39 11:14.06 12:06.00 12:57.63 13:46.72
 
Event 1  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: U  9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z  9:57.76        2003 Rebecca Kalibat                           
          NE: N 10:09.04        2000 Kirsten Thompson                          
        MEET: M 10:09.04        2009 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE             10:30.67   10:20.77   17  
       34.81  2:30.45  5:06.51  8:14.69 10:20.77                           
  2 Fox, Michele              41 YNS-NE              10:42.69   10:43.27   15  
       35.94  1:15.30  1:55.50  2:35.95  3:16.61  3:57.13  4:27.91  5:19.62
     6:00.73  6:41.81  7:22.39  8:03.44  8:44.30  9:25.31 10:06.40 10:43.27
  3 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE             12:58.33   12:48.02   14  
       39.86  1:24.35  2:10.89  2:58.89  4:36.57  5:26.26  6:16.71  7:05.67
    12:48.02                                                               
  4 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE             12:48.14   13:03.68   13  
       40.33  1:26.57  2:14.26  3:02.78  3:52.16  4:42.11  5:32.46  6:22.62
    13:03.68                                                               
  5 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE             13:55.00   13:40.08   12  
       45.09  1:35.03  2:25.47  3:16.84  4:09.13  5:00.92  5:52.21  6:44.23
     7:36.67  8:30.09  9:22.10 10:14.39 11:07.48 11:59.79 12:50.55 13:40.08
 
Event 1  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:11.37   5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: U  9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z  9:54.21        2002 Karen Einsidler                           
          NE: N 10:05.83        2000 J Nievergelt                              
        MEET: M 10:05.83        2008 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL             10:29.00   10:20.38   17  
       35.50  1:13.78  1:52.87  2:32.10  3:11.02  3:50.10  4:29.69  5:09.01
     5:48.27  6:27.32  7:06.54  7:45.86  8:24.95  9:04.19  9:43.45 10:20.38
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE              10:30.00   10:50.40   15  
       36.73  1:12.26  1:51.07  2:30.83  3:11.13  3:52.01  4:33.27  5:14.93
     5:56.96  6:39.06  7:20.84  8:02.63  8:44.92  9:26.79 10:07.69 10:50.40
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE             11:00.00   10:50.57   14  
       36.77    53.83  1:15.74  1:55.70           3:58.14  4:39.54  5:20.56
     6:02.21  6:43.88  7:25.33  8:06.52  8:38.44  9:28.94 10:09.67 10:50.57
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE              11:20.00   11:12.74   13  
       38.39  1:19.79  2:02.35  2:44.89  3:27.24  4:09.65  4:51.84  5:33.95
     6:15.98  6:58.42  7:41.09  8:23.99  9:06.58  9:49.09 10:31.25 11:12.74
  5 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE             11:11.10   11:23.69   12  
       39.48                    2:39.89  3:28.24  4:10.84           5:36.85
     6:19.88  7:02.76  7:45.68           9:12.52  9:54.68 10:40.43 11:23.69
  6 Stokes, Karin E           49 GSP-NE              11:25.00   11:29.61   11  
       39.16  1:22.90  2:06.76  2:50.95  3:34.56  4:18.21  5:01.87  5:45.21
     6:28.28  7:11.38  7:54.23  8:37.50  9:20.77 10:04.45 10:47.90 11:29.61
  7 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE             11:38.00   11:37.39   10  
       37.41  1:19.86  2:04.22  2:49.15  3:34.06  4:18.26  5:02.49  5:46.99
     6:31.73  7:15.57  8:00.10  8:44.35  9:28.09 10:11.87 10:55.02 11:37.39
  8 Pederson, Patty           46 JCCM-NE             15:00.00   11:51.30    9  
       37.48  1:20.34  2:05.34  2:50.81  3:36.24  4:21.92  5:07.38  5:53.11
     6:38.38  7:23.48  8:08.78  8:54.03  9:39.03 10:23.96 11:08.88 11:51.30
  9 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE             12:50.00   12:40.24    8  
       42.06  1:28.54  2:16.72  3:04.51  3:53.78  4:42.30  5:31.58  6:20.12
    12:40.24                                                               
 10 Edgar, Kimberly S         46 MUFF-NE             13:00.00   13:37.46    7  
       46.96  1:36.48  2:27.45  3:19.24  4:11.10  5:02.83  5:54.93  6:47.08
    13:37.46                                                               
 11 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE             18:00.00   16:16.87    6  
       52.20  1:53.89  2:56.30  3:58.76                                    
                                                 14:18.40 15:18.05 16:16.87
 
Event 1  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:29.62   12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                         
        NATL: U  9:29.62   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                              
        ZONE: Z 10:16.79        2008 Nancy Steadman-Martin                     
          NE: N 10:20.19        2000 Katherine Branch                          
        MEET: M 10:20.19        2007 Katherine Branch                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE              10:54.82   11:27.04   17  
                                2:45.19  3:27.95  4:11.14  4:54.59  5:38.26
     6:21.85  7:05.75  7:49.80  8:33.93  9:17.78 10:01.70 10:45.08 11:27.04
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE             11:52.39   11:55.87   15  
       38.12  1:20.14  2:03.52  2:47.61  3:32.10  4:17.52  5:02.62  5:48.59
     6:35.46  7:21.38  8:07.27  8:53.69  9:40.59 10:26.07 11:11.29 11:55.87
  3 Twomey, Maura             54 CMSC-NE             14:35.07   14:39.23   14  
              1:39.78  2:34.15  3:28.48  4:23.89  5:19.18  6:14.54  7:10.83
     8:06.61  9:02.82 10:00.29 10:56.47 11:54.11 13:47.58 14:39.23         
  4 Traynor, Valerie M        54 ABC-NE              15:00.00   15:15.47   13  
       45.79  1:38.99  2:36.30  3:34.51  4:33.99  5:33.68  6:33.23  7:32.63
     8:30.99  9:30.03 10:28.95 11:26.35 12:24.13 13:21.57 14:20.02 15:15.47
 
Event 1  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL, USA                            
        NATL: U  9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL                                 
        ZONE: Z 10:49.51        2007 Danielle Ogier                            
          NE: N 11:20.36        2000 Karen Bierwert                            
        MEET: M 11:20.36        2008 Karen Bierwert                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ              10:45.00   10:38.24Z  17  
       34.67  1:13.67  1:53.49  2:33.00  3:12.84  3:53.11  4:33.89  5:14.18
     5:54.90 10:38.24                                                      
  2 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG             15:00.00   12:48.16   15  
       45.90  1:34.01  2:22.99  3:11.60  3:59.93  4:48.15  5:36.51  6:24.87
     7:13.16  8:01.75  8:50.04  9:38.19 10:26.17 11:14.03 12:01.98 12:48.16
  3 Wasson, Page              57 WSSC-NE             12:50.00   13:04.37   14  
       45.85  1:33.51  2:22.88  3:12.49  4:02.20  4:52.48  5:41.48  6:29.72
    13:04.37                                                               
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE             13:27.55   13:14.86   13  
       46.15  1:35.41  2:25.08  3:15.21  4:05.33  4:55.73  5:46.18  6:36.98
    13:14.86                                                               
  5 Fox, Liz                  56 MVM-NE              14:39.00   13:58.35   12  
       46.16  1:37.50  2:30.20  3:22.75  4:16.12  5:09.80  6:03.43  6:56.89
     7:50.08  8:44.56  9:38.42 10:31.72 11:24.46 12:17.53 13:10.08 13:58.35
  6 Johns, Margaret S         56 GSP-NE              16:15.00   14:39.13   11  
       49.86  1:45.09  2:40.56  3:35.63  4:30.57  5:26.67  6:22.30  7:17.10
     8:12.30  9:07.88 10:03.61 10:59.63 11:55.44 12:51.29 13:46.04 14:39.13
  7 Penniman, Mary Crain      57 ABC-NE              16:00.00   14:44.56   10  
       46.75  1:40.87  2:37.47  3:33.00  4:28.62  5:23.44  6:20.26  7:17.93
     8:15.80  9:13.92 10:11.26 11:09.10 12:03.34 12:58.32 13:52.24 14:44.56
  8 Cowles, Karen M           58 WSSC-NE             15:25.00   14:47.83    9  
       46.31  1:36.83  2:29.21  3:22.41  4:17.40  5:11.69  6:06.87  7:02.74
     7:59.56  8:56.88  9:54.61 10:52.22 11:51.40 12:50.35 13:50.05 14:47.83
  9 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE             13:30.00   15:16.35    8  
       47.76  1:43.22  2:39.46  4:35.68  5:33.68  6:32.05  7:30.62  8:31.40
     9:30.06 10:28.84 11:29.35 12:27.27 13:25.54 14:22.68 15:16.45 15:16.35
 
Event 1  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: U 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                            
        ZONE: Z 12:23.46        2005 Kathy Slifer                              
          NE: N 12:13.84        2000 Kathy Slifer                              
        MEET: M 12:13.84        2008 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE             14:35.56   13:50.70   17  
       46.30  1:37.16  2:28.93  3:21.20  4:13.63  5:06.04  5:58.65  6:51.06
     7:44.37  8:36.78  9:28.64 10:21.03 11:13.11 12:06.21 12:59.42 13:50.70
  2 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE             14:00.00   15:08.27   15  
       50.73  1:45.65  2:42.82  3:41.36  4:39.02  5:37.15  6:35.13  7:32.51
     8:29.63  9:27.36 10:24.50 11:22.68 12:20.01 13:17.78 14:14.37 15:08.27
  3 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE              17:00.00   16:40.95   14  
       54.72  1:55.41  2:58.44  4:02.09  5:05.57  6:09.93  7:13.64  8:17.19
     9:20.57 10:23.39 11:27.17 12:30.72 13:33.77 14:36.85 15:04.94 16:40.95
  4 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE             16:49.65   16:55.33   13  
       54.65           2:59.09  4:02.27  5:06.71  6:11.38  7:15.50  8:20.54
     9:24.92 10:28.70 11:33.70 12:37.71 13:42.86 14:47.15 15:52.26 16:55.33
  5 Forbes, Jean E            60 SCY-NE              19:00.00   19:22.26   12  
     1:00.25  2:10.99  3:23.75                                             
                               15:45.77          17:00.44 18:13.05 19:22.26
 
Event 1  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:24.13   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: U 11:40.70   12/5/2008 JACKIE MARR                               
        ZONE: Z 14:12.41        1997 Lida Gaschke                              
          NE: N 12:35.26        2000 Clara Walker                              
        MEET: M 13:34.16        2009 Betsy Durant                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasche, Rosemary          65 BC-NE               20:00.00   18:57.28   17  
     1:01.36  2:13.03  3:25.06  4:36.92  5:48.82                           
                                        15:24.84 16:36.90 18:57.28         
 
Event 1  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:42.75    7/8/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: U 13:59.01   11/3/2002 JEAN TROY                                 
        ZONE: Z 17:40.48        2009 Janet Moeller                             
          NE: N 14:32.87        2000 Ronnie Kamphausen                         
        MEET: M 17:41.96        1999 Barbara Boley                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE             18:00.00   16:53.49Z  17  
       59.32  2:01.95  3:06.88  4:11.99  5:16.36  6:20.74                  
                                                 14:50.99 15:53.90 16:53.49
 
Event 2  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U  8:34.86  10/30/2010 ANDREW MUELLER                            
        ZONE: Z 10:03.53        2003 Jeffrey Kaminski                          
          NE: N  8:50.15        2000 Ethan Brown                               
        MEET: M  8:50.15        2008 Ethan Brown                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David E           20 MAMA-NE              9:40.00   10:11.03   17  
       33.65  1:10.48  1:47.86  2:25.05  3:01.67  3:39.31  4:17.58  4:56.33
     5:35.54  6:14.83  6:54.71  7:34.52  8:14.30  8:53.78  9:33.19 10:11.03
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE             10:18.24   10:30.57   15  
       33.62  1:10.95  1:50.23  2:29.44  3:09.72  3:49.82  4:29.82  5:10.17
     5:49.95  6:32.13  7:12.50  7:52.70  8:32.21  9:12.39  9:52.48 10:30.57
 
Event 2  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: U 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 8:57.93        2005 Jason Eaddy                                
          NE: N 8:49.62        2000 C Sheppard                                 
        MEET: M 8:55.97        2009 Brett Nichols                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              8:48.25    8:39.20M  17  
       29.50  1:02.13  1:35.07  2:07.56  2:40.69  3:13.41  3:45.99  4:17.70
     4:50.41  5:22.97  5:55.95  6:29.09  7:02.24  7:35.38  8:07.73  8:39.20
  2 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              8:50.00    8:58.49   15  
       31.33  1:04.89  1:38.49  2:12.62  2:46.88  3:21.21  3:55.27  4:28.93
     5:02.62  5:36.34  6:10.12  6:44.24  7:18.21  7:52.07  8:25.51  8:58.49
  3 Barley, Adam S            29 VMST-VA              9:05.39    9:10.22   14  
       31.26  1:04.90  1:38.88  2:13.03  2:47.42  3:21.85  3:56.46  4:31.13
     5:05.77  5:40.65  6:15.88  6:51.19  7:26.17  8:01.50  8:36.16  9:10.22
  4 Nichols, Brett M          27 BC-NE                9:00.00    9:21.46   13  
       30.72  1:04.57  1:38.68  2:12.86  2:47.05  3:21.36  3:55.58  4:30.07
     5:04.33  5:39.62  6:15.99  6:52.82  7:29.88  8:07.24  8:44.42  9:21.46
  5 Butters, Doug             28 CMSC-NE             10:30.00   10:17.57   12  
       34.39  1:12.05  1:50.42  2:28.69  3:07.28  3:46.04  4:25.38  5:04.48
     5:43.45  6:22.27  7:01.91  7:41.43  8:21.02  9:00.75  9:39.66 10:17.57
  6 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE             11:00.00   11:13.82   11  
       36.92  1:18.39  2:00.06  2:42.49  3:25.04  4:07.31  4:50.34  5:33.08
     6:15.87  6:58.52  7:41.23  8:23.72  9:06.94  9:49.99 10:32.58 11:13.82
  7 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              9:58.23   11:27.57   10  
       34.04  1:13.20  1:55.00  2:38.17  3:22.05  4:07.20  4:52.50  5:38.56
     6:24.40  6:40.14  7:09.82  7:54.39  8:36.14  9:21.19 10:04.51 11:27.57
  8 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE             12:30.00   13:31.85    9  
       41.73  1:29.86  2:19.92  3:11.04  4:02.40  4:53.92  5:46.50  6:38.93
     7:31.63  8:24.22  9:17.24 10:08.92 11:01.12 11:52.81 12:45.37 13:31.85
  9 Simchik, Jamie K          26 CMSC-NE             15:00.00   15:06.05    8  
       43.86  1:32.11  2:22.10  3:14.55  4:07.84  5:02.28  5:56.86  6:51.86
     7:47.80  8:43.45  9:39.27 11:29.48 12:24.43 13:17.80 14:13.93 15:06.05
 
Event 2  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: U 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 9:32.20        2003 Andrew Cook                                
          NE: N 9:07.90        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 9:07.90        2009 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV             10:04.01    9:58.67   17  
       33.09  1:11.02  1:49.62  2:28.30  3:06.57  3:44.94  4:23.18  5:01.07
     5:38.91  7:12.49  7:32.98  8:10.80  8:34.88  9:23.51  9:58.81  9:58.67
  2 Barow, Sean R             34 YNS-NE              10:56.17   10:38.67   15  
       35.02  1:13.36  1:53.18  2:33.76  3:14.49  3:55.70  4:37.53  5:19.21
     6:01.24  6:42.49  7:21.67  8:01.20  8:41.65  9:22.46 10:01.98 10:38.67
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE             12:34.56   12:03.35   14  
       40.37  1:25.06  2:11.02  2:57.74  3:43.32  4:28.64  5:14.07  5:59.64
     6:45.49  7:31.47  8:16.25  9:03.35  9:50.30 10:37.00 11:22.38 12:03.35
  4 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE             15:00.00   14:55.26   13  
       46.65  3:29.66  4:25.79  5:23.54  6:22.20  7:19.36  8:15.44         
              9:13.02 10:09.66          13:04.85          14:02.69 14:55.26
 
Event 2  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: U 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 8:53.41        1999 Doug Chestnut                              
          NE: N 8:42.33        2000 Ethan Saulnier                             
        MEET: M 8:42.33        2008 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              9:42.00    9:43.30   17  
       33.45  1:09.24  1:45.57  2:21.94  2:58.32  3:34.82  4:11.20  4:47.80
     5:24.45  6:01.31  6:38.42  7:15.66  7:52.49  8:29.53  9:06.94  9:43.30
  2 Dornaus, David            36 UCLB-NE              9:10.00    9:55.54   15  
       30.79  1:05.13  1:40.56  2:17.17  2:54.28  3:31.39  4:09.29  4:47.54
     5:25.47  6:03.41  6:41.49  7:20.29  7:59.09  8:38.24  9:17.18  9:55.54
  3 Carter, Sean M            35 MESC-NE              9:50.00   10:00.14   14  
       33.40  1:09.83  1:46.76  2:24.43  3:02.50  3:40.61  4:18.87  4:57.70
     5:35.73  6:13.82  6:52.36  7:30.81  8:08.69  8:47.08  9:24.40 10:00.14
  4 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE              11:15.00   11:03.30   13  
       35.85  1:15.21  1:55.70  2:37.46  3:19.06  4:01.10  4:43.25  5:25.68
     6:07.73  6:50.81  7:33.53  8:16.01  8:58.33  9:41.64 10:23.88 11:03.30
  5 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE             13:52.12   13:03.57   12  
       41.25  1:26.74  2:16.00  3:07.01  3:58.79  4:50.70  5:42.22  6:32.96
     7:23.24  8:13.21  9:03.71  9:52.50 10:42.78 11:31.15 12:18.89 13:03.57
  6 Gould, Chad A             37 ABC-NE              15:48.00   16:12.35   11  
       54.39  1:54.89  2:56.48  3:59.68  5:03.10  6:05.25  7:06.45  9:09.45
             10:09.84 11:11.11 12:35.65 14:13.46 16:12.35                  
 
Event 2  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:25.08  10/24/2009 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 8:25.08  10/24/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 9:08.85        2005 Michael Schmidt                            
          NE: N 9:08.24        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 9:08.24        2006 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             43 VMST-VA              9:25.55    9:27.50   17  
       32.52  1:07.52  1:42.90  2:18.45  2:54.04  3:29.67  4:05.50  4:41.39
     5:17.28  5:53.02  6:29.00  7:05.24  7:41.10  8:16.97  8:52.98  9:27.50
  2 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE             10:46.71    9:38.11   15  
       33.22  1:09.75  1:47.22  2:24.90  3:02.62  3:40.49  4:18.78  4:56.99
     5:34.83  6:12.85  6:50.11  7:27.93  8:05.98  8:43.45  9:20.49  9:38.11
  3 Tucker, Robert S          41 MIT-NE               9:30.00    9:40.30   14  
       35.03    58.36  1:49.10  2:53.19  3:37.55  4:13.89  4:50.15  5:07.90
     5:22.89  6:03.17  6:36.18  7:15.85  7:51.74  8:14.90  9:04.23  9:40.30
  4 McGiffin, Chris D         44 BERK-NJ             10:25.65   10:07.89   13  
       33.70  1:10.90  1:48.37  2:25.97  3:03.73  3:41.76  4:20.21  4:58.52
     5:36.78  6:15.10  6:53.56  7:32.23  8:11.34  8:50.47  9:29.80 10:07.89
  5 Foley, TJ                 40 MAMA-NE             11:24.11   10:48.53   12  
       34.38  1:12.51  1:52.53  2:33.06  3:13.97  3:55.16  4:36.48  5:17.89
     5:59.51  6:41.70  7:23.42  8:05.62  8:46.87  9:28.89 10:09.33 10:48.53
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE              11:00.00   10:57.55   11  
       37.90  2:41.44  3:17.93  4:05.52  4:47.57  5:25.34           6:07.24
     6:52.12  7:33.26  8:03.86  8:55.69  9:37.14 10:17.97 10:57.55         
  7 Prescott, Al              42 MAMA-NE             11:40.00   11:40.43   10  
       37.32  1:19.15  1:51.19  2:47.60  3:32.67  4:16.61  5:01.20  5:46.18
     6:31.01  7:16.28  8:01.33  8:45.49  9:29.98 10:13.77 10:57.44 11:40.43
  8 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE             12:00.00   12:06.46    9  
       39.51  1:22.70  2:08.45  2:54.45  3:40.76  4:27.54  5:14.92  6:02.31
     6:49.62  7:36.39  8:23.24  9:10.08  9:55.48 10:41.79 11:26.67 12:06.46
  9 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE              13:10.00   13:14.53    8  
       43.10  2:22.77  3:13.48  4:05.49  4:56.58  5:48.01  6:39.77  7:31.01
     8:21.55  9:11.21 10:00.95 10:49.44 11:38.89 12:27.78 13:14.69 13:14.53
 -- Thomas, Stirling H        43 ABC-NE              10:30.00         DQ  
 
Event 2  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:39.81   10/4/2009 MICHAEL PRUFERT, GER                       
        NATL: U 8:42.85  10/15/2010 KEITH SWITZER                              
        ZONE: Z 9:34.21        2009 Steven Newman                              
          NE: N 8:49.03        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 8:49.03        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             49 MESC-NE             11:00.27   10:38.87   17  
       36.85  1:17.01  1:57.60  2:39.06  3:19.83  4:00.68  4:41.56  5:22.11
     6:02.42  6:42.39  7:22.45  8:02.41  8:42.39  9:22.20 10:01.50 10:38.87
  2 McGuill, Tom              47 AAC-NE              10:44.13   11:07.14   15  
       36.71  1:16.97  1:58.21  2:40.27  3:22.44  4:04.43  4:46.86  5:29.27
     6:11.90  6:54.79  7:36.98  8:19.35  9:01.84  9:44.51 10:26.66 11:07.14
  3 Barrus, Steve             46 LANE-NE             11:03.31   11:08.60   14  
       36.90  1:18.47  2:00.80  2:42.92  3:24.91  4:07.37  4:49.79  5:32.00
     6:14.38  6:56.77  7:39.41  8:21.72  9:04.40  9:46.65 10:29.18 11:08.60
  4 Devlin, Mark              47 MAMA-NE             11:26.27   11:31.41   13  
       36.65  1:16.70  1:58.51  2:42.27  3:26.34  4:10.22  4:55.50  5:40.38
     6:24.03  7:08.72  7:52.51  8:37.16  9:21.47 10:05.82 10:49.24 11:31.41
  5 Mansour, Marc P           46 LANE-NE             12:30.00   12:52.02   12  
       41.04  1:27.45  2:16.13  3:05.39  3:54.77  4:44.17  5:33.52  6:23.52
     7:12.62  8:01.37  8:50.27  9:39.30 10:27.61 11:16.31 12:05.04 12:52.02
  6 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE             12:10.00   13:19.63   11  
       41.79  1:28.81  2:16.97  3:05.44  3:55.01  4:45.46  5:36.87  6:27.73
     7:19.26  8:10.75  9:03.50  9:56.22 10:48.96 11:39.37 12:31.12 13:19.63
 
Event 2  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        ZONE: Z 9:59.56        2002 James Ryan                                 
          NE: N 9:32.25        2000 Guy Davis                                  
        MEET: M 9:32.08        2009 Tim Erickson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              9:45.00    9:40.15Z  17  
       34.58  1:11.40                                                      
                       7:19.67                    8:32.02  9:08.24  9:40.15
  2 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG             10:06.00    9:48.44Z  15  
       32.38  1:08.40  1:45.38  2:22.41  2:59.44  3:36.56  4:14.00  4:50.59
     5:27.52  6:04.62  6:41.38  7:18.36  7:55.86  8:33.44  9:11.20  9:48.44
  3 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE             10:38.50   10:16.82   14  
       35.71  1:13.92  1:52.58  2:31.87  3:11.07  3:50.36  4:29.57  5:08.06
     5:46.44  6:25.44  7:04.48  7:43.48  8:21.89  9:00.51  9:39.47 10:16.82
  4 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE              10:56.00   10:34.86   13  
       35.04  1:12.94  1:52.23  2:31.72  3:11.94  3:51.97  4:32.42  5:12.91
     5:53.15  6:33.25  7:13.83  7:54.35  8:35.11  9:15.84  9:56.02 10:34.86
  5 Welch, Dave               54 MAMA-NE             11:00.00   10:42.73   12  
       37.31  1:17.39  1:58.26  2:39.23  3:20.27  4:00.56  4:40.82  5:21.41
     6:01.61  6:41.94  7:22.14  8:02.25  8:42.27  9:22.63  9:44.79 10:42.73
  6 Barth, Ed J               52 AAC-NE              11:05.00   11:19.16   11  
       36.13  1:17.24  1:58.27  2:39.53  3:21.12  4:04.68  4:48.06  5:31.07
     6:15.95  7:00.07  7:43.71  8:27.52  9:11.32  9:54.29 10:37.67 11:19.16
  7 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE             11:29.59   11:31.61   10  
       34.96  1:15.14  1:57.21  2:40.43  3:06.08  4:33.51  4:54.18  6:22.48
     7:07.72  7:25.14  7:50.27  8:08.98  8:23.29  9:17.80 10:50.65 11:31.61
  8 Edelman, Paul T           54 ABC-NE              12:25.00   12:56.01    9  
       41.83  1:28.63  2:16.89  3:06.03  3:55.65  4:45.67  5:36.12  6:26.35
     7:15.09  8:04.30  8:54.18  9:43.89 10:34.09 11:24.08 12:11.33 12:56.01
  9 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE             12:30.00   13:23.13    8  
       45.00           2:22.06  3:12.44 13:23.13                           
 10 Colby, Richard J          52 BGSC-NE             14:13.00   15:54.68    7  
       47.44  2:45.89  3:48.76  4:49.54  5:49.35  6:48.49  7:48.27  8:47.63
     9:49.53          10:49.26 11:51.87 12:54.12 13:56.89 14:57.48 15:54.68
 11 Rubin, Gary A             54 UCLB-NE             16:00.00   16:00.87    6  
       49.76  1:48.05  2:50.00  3:53.86  4:54.89  5:57.02  7:00.50  8:01.10
     9:01.15 10:02.50 11:02.14 12:00.86 13:00.32 14:02.19 15:04.20 16:00.87
 12 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR             19:21.86   20:25.43    5  
     1:01.54  2:14.83  3:31.47  4:49.35  6:07.17  7:25.20  8:43.82 10:04.13
    11:25.72 12:43.54 14:02.28 15:22.50 16:38.53 17:58.33 19:14.20 20:25.43
 
Event 2  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                         
        NATL: U  8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN                              
        ZONE: Z  9:34.94        2001 John Calvert                              
          NE: N 10:11.32        2000 John Nunnelly                             
        MEET: M 10:04.38        2009 John Needham                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack R            59 1776-DV             10:18.00   10:31.79   17  
       34.19  1:12.15  1:51.35  2:30.94  3:10.30  3:48.98  4:28.73  5:09.12
     5:49.50  6:30.38  7:11.01  7:51.92  8:32.63  9:13.21  9:53.74 10:31.79
  2 Bright, David             57 UNAT-NE             11:00.00   10:57.82   15  
       35.79  1:16.01  1:56.86  2:38.12  3:19.90  4:01.26  4:43.42  5:26.04
     6:07.79  6:49.97  7:31.40  8:12.82  8:54.56  9:36.70 10:18.07 10:57.82
  3 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE              10:59.47   11:04.02   14  
       35.53  1:14.79  1:55.82  2:37.18  3:18.96  4:00.89  4:43.19  5:25.40
     6:08.19  6:50.65  7:33.16  8:15.85  8:58.51  9:41.23 10:24.12 11:04.02
  4 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE              14:00.00   11:10.20   13  
       37.21  1:17.77  1:58.84  2:40.13  3:22.00  4:03.88  4:47.25  5:30.06
     6:12.69  6:55.23  7:37.90  8:21.21  9:04.21  9:47.56 10:29.33 11:10.20
  5 Miller, Steve             56 GBM-NE              12:00.00   11:39.30   12  
       39.82  1:21.84  2:06.24  2:50.71  3:35.10  4:19.72  5:04.13  5:48.60
     6:33.13  7:17.34  8:01.74  8:45.72  9:29.64 10:13.35 10:57.46 11:39.30
  6 Gambrel, Patrick A        56 WMW-NE              11:54.55   11:57.17   11  
       36.93  1:17.81  1:59.99  2:43.44  3:27.44  4:11.56  4:56.20  5:41.16
     6:26.68  7:13.86  8:00.97  8:48.83  9:36.99 10:24.55 11:12.12 11:57.17
  7 Jaye, David               57 UCLB-NE             13:22.00   13:14.43   10  
       44.36  1:32.80  2:21.85  3:11.80  4:51.68  5:44.44  6:35.92  7:27.75
     8:18.44  9:10.19 10:00.48 10:51.20 11:42.04 12:31.74 13:14.49 13:14.43
 
Event 2  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: U  9:53.30   12/5/2009 GEORGE WENDT                              
        ZONE: Z 11:15.08        2003 Bill Conroy                               
          NE: N 10:51.10        2000 Daniel Rogacki                            
        MEET: M 10:04.36        2009 Frank McElroy                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              9:49.54    9:56.38M  17  
       34.69  1:12.49  1:50.64  2:28.56  3:06.75  3:44.66  4:22.44  5:00.47
     5:38.38  6:16.39  6:53.96  7:31.59  8:08.90  8:45.97  9:22.20  9:56.38
  2 Olander, John R           60 SRPM-NE             11:52.50   11:54.59   15  
       37.13  1:19.05  2:03.63                                             
                       9:33.08 10:13.16 11:54.59                           
  3 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE             12:20.00   12:03.52   14  
       41.24  1:24.97  2:10.58  2:56.75  3:43.15  4:28.53  5:14.73  6:01.17
     6:47.90  7:34.14  8:21.38  9:07.89  9:52.98 10:38.14 11:21.89 12:03.52
  4 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE              12:15.00   12:10.46   13  
       36.36  1:19.80  2:06.94  2:54.48  3:41.22  4:28.17  5:15.93  6:03.11
     6:50.98  7:37.99  8:24.64  9:10.93  9:57.44 10:43.84 11:28.13 12:10.46
  5 Roach, Stephen A          60 JCCN-NE             12:20.00   12:25.98   12  
       42.93  1:30.15  2:18.64  3:07.18  3:54.98  4:43.50  5:31.68  6:19.17
     7:05.17  7:51.05  8:37.11  9:23.46 10:08.73 10:54.90 11:41.02 12:25.98
  6 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE             13:20.00   13:11.31   11  
       42.27  1:27.21  2:15.30  3:04.88  3:55.94  4:46.71  5:38.21  6:28.47
     7:19.79  8:09.98  9:01.38  9:51.52 10:42.92 11:33.06 12:23.65 13:11.31
  7 Forbes, Michael J         60 SCY-NE              14:00.00   13:23.46   10  
       46.55  1:37.59                                               7:35.77
                                                 12:38.06 13:23.46         
 
Event 2  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: U 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
        ZONE: Z 10:44.95        2002 David Harrison                            
          NE: N 11:57.54        2000 David Vail                                
        MEET: M 11:57.54        2008 David Vail                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE              12:00.00   12:27.46   17  
       41.82  1:27.80  2:14.88  3:02.27  3:49.15  4:36.21  5:23.11  6:09.61
     6:56.91  7:44.03  8:30.84  9:18.29 10:06.11 10:54.00 11:41.76 12:27.46
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE              14:12.00   13:43.81   15  
       48.09  1:40.71  2:34.26  3:26.99  4:19.05  5:10.67  6:02.56  6:54.19
     7:45.67  8:36.89  9:28.83 10:20.08 11:12.04 12:03.65 12:54.34 13:43.81
  3 Read, Philip              68 GBM-NE              15:00.00   15:19.62   14  
       51.48  1:49.82  2:50.43  3:50.86  4:49.22  5:47.68  6:45.81  7:43.59
     8:41.64  9:40.47 10:37.76 11:35.40 12:32.66 13:29.35 14:25.87 15:19.62
  4 Cutler, Les S             67 NEM-NE              15:19.00   15:45.86   13  
       53.52  1:51.03  2:50.04  3:50.31  4:50.13  5:50.16  6:49.87  7:49.70
     8:50.82  9:50.90 10:50.06 11:49.53 12:49.50 13:49.51 14:48.15 15:45.86
 
Event 2  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: U 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
        ZONE: Z 13:35.06        2002 Paul Kiell                                
          NE: N 14:06.13        2000 Walter Lincoln                            
        MEET: M 14:06.13        2006 Walter Lincoln                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southall, Henry           70 STOW-NE             16:30.00   14:49.15   17  
       49.08  1:48.52  2:28.25  2:48.79  4:03.50  4:47.72  6:46.62  7:45.39
     8:43.69  9:41.32 12:33.58                   13:29.67 14:23.09 14:49.15
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE             15:15.00   15:01.35   15  
       44.26  1:37.51  2:33.84  3:31.52  4:29.16  5:27.77  6:25.28  7:22.65
     8:21.35  9:19.96 10:18.64 11:15.82 12:14.07 13:11.77 14:09.26 15:01.35
  3 Widmer, Michael J         72 NEM-NE              17:30.00   16:35.98   14  
       52.42  1:51.36  2:53.90  3:59.09  5:05.01  6:08.80  7:13.97  8:18.23
     9:21.61 10:24.69 11:28.08 12:31.19 13:32.77 14:35.06 15:36.58 16:35.98
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE              18:20.00   18:51.52   13  
     1:04.44  2:15.23  3:27.41  4:38.59  5:50.56  7:02.54  8:15.02  9:25.30
    10:37.31 11:50.39 13:00.93 14:12.48 15:23.67 16:33.46 17:43.36 18:51.52
  5 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE             19:30.48   19:47.42   12  
     1:07.09  2:21.80  3:40.79  4:55.78  6:12.93  7:28.18  8:45.54 10:01.10
    11:15.40 12:30.80 13:45.32                   17:27.80 18:41.24 19:47.42
 
Event 2  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: U 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
        ZONE: Z 13:44.25        2002 Roger Franks                              
          NE: N 15:22.05        2000 Win Wilson                                
        MEET: M 15:22.05        2006 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE             14:00.00   15:11.08N  17  
       50.77  1:49.58  2:47.27  3:45.11  4:42.80  5:40.86                  
     8:57.12  9:13.18  9:31.04                   13:19.32 14:16.22 15:11.08
 
Event 2  Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:50.97   5/11/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                    
        NATL: U 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT                                  
        ZONE: Z 18:40.22        2003 Clarence Webb                             
          NE: N 16:10.46        2000 Win Wilson                                
        MEET: M 16:10.46        2008 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Monroe             80 SWMR-NE             19:30.00   18:56.87   17  
     1:07.90  2:19.52  3:33.20  4:47.00  6:00.65  7:13.44  8:26.76  9:39.00
    10:52.05 12:04.08 13:15.65 14:26.69 15:35.81 16:45.28 17:52.60 18:56.87
 
Event 3  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 4:24.22   12/5/2009 ALEXANDRA LEE                              
        ZONE: Z 4:33.15        1999 Emily Peters                               
          NE: N 4:42.22        2000 Rebekah Getman                             
        MEET: M 4:42.22        2002 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              5:00.00    5:10.29   17  
       33.66  1:10.96  1:49.46  2:28.62  3:08.53  3:49.22  4:29.65  5:10.29
  2 Kennedy, Kerri A          24 AAC-NE               5:20.09    5:18.55   15  
       35.49  1:14.26  1:54.36  2:34.97  3:15.42  3:56.73  4:37.85  5:18.55
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              5:33.00    5:24.77   14  
              1:03.30  1:57.17  2:37.31  3:19.83  4:01.15  4:42.96  5:24.77
  4 Palmer, Barbara           23 BOSY-NE              6:15.00    5:32.68   13  
       34.62  1:14.94  1:56.26  2:39.63  3:22.68  4:06.17  4:49.34  5:32.68
  5 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              5:40.10    5:34.04   12  
       37.13  1:18.67  2:01.72  2:44.18  3:26.90  4:09.92  4:52.64  5:34.04
  6 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                6:35.00    6:04.25   11  
       37.24  1:22.06  2:09.05  2:56.62  3:43.95  4:30.70  5:18.12  6:04.25
  7 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE              6:32.54    6:39.18   10  
       41.73  1:28.10  2:17.45  3:08.13  4:01.01  4:56.05  5:49.85  6:39.18
 
Event 3  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 4:42.76        2003 Patricia Flynn                             
          NE: N 4:42.09        2000 Caitlin Healey                             
        MEET: M 4:42.09        2009 Caitlin Healey                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              4:45.50    4:40.25N  17  
       31.92  1:07.50  1:43.80  2:20.09  2:56.13  3:32.14  4:06.74  4:40.25
  2 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              4:45.00    4:40.36M  15  
       32.67  1:07.85  1:43.49  2:19.27  2:55.24  3:30.95  4:06.50  4:40.36
  3 Parent, Allyson           25 YNS-NE               4:38.00    4:43.30   14  
       32.06  1:07.35  1:43.06  2:19.29  2:55.36  3:31.48  4:07.60  4:43.30
  4 Williams, Melinda B       29 BC-NE                5:13.83    5:00.39   13  
       33.62  1:09.96  1:47.70  2:25.88  4:13.01  5:00.39                  
  5 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              5:05.00    5:03.64   12  
       34.88  1:12.60  1:51.20  2:29.67  3:08.29  3:46.82  4:25.40  5:03.64
  6 Turner, Betsy             26 VMST-VA              5:14.19    5:04.19   11  
       34.45  1:12.04  1:50.69  2:29.63  3:08.63  3:47.63  4:26.28  5:04.19
  7 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              6:30.72    5:11.51   10  
       35.16  1:13.97  1:54.22  2:33.85  3:13.19  3:52.94  4:33.19  5:11.51
  8 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              5:26.33    5:17.58    9  
       36.19  1:15.16  1:55.16  2:35.49  3:16.35  3:57.56  4:38.48  5:17.58
  9 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE              5:50.00    5:33.10    8  
       36.31  1:16.27  1:58.33  2:41.18  3:24.18  4:07.31  4:50.58  5:33.10
 10 Blazek, Emily             26 GBM-NE               5:45.00    5:35.48    7  
       37.49  1:18.59  2:01.27  2:44.47  3:28.15  4:11.28  4:54.22  5:35.48
 11 Wolf, Jenny               28 ABC-NE               6:40.00    5:49.94    6  
       40.49  1:02.59  1:23.97  4:26.58  5:50.22  6:25.70  5:49.94         
 12 Lin, Helen                26 NEM-NE               6:01.91    6:00.43    5  
       39.70  1:22.27  2:06.45  2:51.90  3:38.19  4:26.08  5:13.77  6:00.43
 13 Smith, Allison W          27 CMSC-NE              7:00.00    6:25.85    4  
                                         4:49.77           5:38.33  6:25.85
 14 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              6:21.00    6:42.60    3  
       43.40  1:32.30  2:22.48  3:13.56  4:06.03  4:59.68  5:53.44  6:42.60
 15 Ferrante, Krista S        29 WSSC-NE              6:52.00    6:49.86    2  
       43.63  1:32.62  2:24.47  3:17.93  4:10.06  5:03.56  5:57.18  6:49.86
 16 Menezes, Maya L           26 YNS-NE               6:51.50    7:13.93    1  
       45.28  1:36.76  2:30.22  3:25.89  4:22.60  5:20.61  6:18.67  7:13.93
 17 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              8:00.00    7:43.69  
       51.25  1:47.20  2:45.27  3:44.47  4:44.11  5:44.38  6:11.26  7:43.69
 
Event 3  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.48  11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:22.77        2003 Erika Hansen                               
          NE: N 4:45.68        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 4:45.68        2009 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky J        30 CMSC-NE              6:00.00    4:57.64   17  
       35.06  1:12.84  1:50.81  2:28.54  3:06.03  3:43.54  4:20.88  4:57.64
  2 Schott, Jennifer M        34 BC-NE                5:25.00    5:14.40   15  
       35.65  1:14.20  1:54.19  2:34.26  3:14.93  3:55.60  4:36.02  5:14.40
  3 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                5:45.00    5:20.25   14  
       35.41  1:15.42  1:56.46  2:37.66  3:18.11  3:59.09  4:39.88  5:20.25
  4 Zalewsni, Anna            30 CMSC-NE              6:55.00    5:29.31   13  
       38.40  1:19.16  2:00.96  2:43.40  3:25.34  4:07.09  4:48.47  5:29.31
  5 Rajfer, Joan              31 BUMS-NE              5:35.19    5:36.43   12  
       37.89  1:18.85  2:02.02  2:45.30  3:28.44  4:11.89  4:55.04  5:36.43
  6 Crimmins, Jane            32 MIT-NE               5:50.00    5:46.51   11  
       37.93  1:18.32  2:00.80  2:40.58  2:54.99  3:30.25  4:16.06  5:46.51
  7 McCusker, Jill C          30 SSHY-NE              6:30.27    6:15.97   10  
       43.44  1:30.61  2:17.82  3:06.53  3:54.34  4:42.75  5:29.74  6:15.97
  8 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              6:30.45    6:16.10    9  
       43.09  1:28.98  2:16.68  3:05.12  3:53.32  4:41.68  5:29.82  6:16.10
  9 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              7:30.00    6:51.26    8  
       45.34  1:35.84  2:28.13  3:19.75  4:14.29  5:07.15  6:00.01  6:51.26
 10 Boucher, Ilene            30 ABC-NE               6:42.09    6:52.34    7  
       43.46  1:33.65  2:25.83  3:19.18  4:13.30  5:07.18  6:00.62  6:52.34
 11 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              7:40.00    7:01.67    6  
       44.61  1:35.57  2:29.75  3:23.91  4:19.65  5:16.63  6:10.82  7:01.67
 
Event 3  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:34.69        2003 Laurie Hug                                 
          NE: N 4:35.65        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 4:35.65        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah H            36 GBM-NE               5:20.00    5:12.76   17  
       34.62  1:11.87  1:50.76  2:30.46  3:10.71  3:51.65  4:32.97  5:12.76
  2 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE              5:48.00    5:24.92   15  
       35.21  3:20.10  4:02.66                    4:31.45  5:24.92         
  3 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              5:34.99    5:36.17   14  
       37.63  1:18.49  3:26.46  4:10.07           4:53.68  5:36.17         
  4 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               5:47.55    5:48.14   13  
       38.29  1:20.70  2:04.92  2:49.33  3:34.26  4:19.40  5:04.57  5:48.14
  5 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               6:56.67    6:50.93   12  
       45.88  1:36.10  2:28.93  3:22.28  4:14.86  5:08.04  6:00.30  6:50.93
 
Event 3  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:42.15        2004 Rebecca Kalibat                            
          NE: N 4:54.95        2000 Kirsten Thompson                           
        MEET: M 4:42.15        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               5:01.69    5:04.36   17  
       33.83  1:10.84  1:49.43  2:28.26  3:06.96  3:46.10  4:25.36  5:04.36
  2 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              5:05.91    5:05.56   15  
       34.85  1:50.41           2:29.51  3:08.38  3:47.57  4:27.17  5:05.56
  3 Fox, Michele              41 YNS-NE               5:17.13    5:17.35   14  
       35.20  1:14.21  1:54.97  3:15.81  3:56.76  4:37.39  5:17.35         
  4 Ascione, Lynn             43 BERK-NJ              5:47.00    5:34.88   13  
       36.53  1:17.20  1:59.54  2:42.73  3:26.58  4:10.26  4:53.52  5:34.88
  5 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              6:24.53    6:17.14   12  
       40.13  1:25.36  1:58.18  2:13.43  3:02.15  3:51.39  4:40.91  6:17.14
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              6:14.91    6:17.42   11  
       41.72  1:29.20  2:17.71  3:06.99  3:23.44  3:56.72  4:45.82  6:17.42
  7 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE              6:45.00    6:37.82   10  
       44.72  1:34.87  2:25.89  3:16.42  4:07.49  4:58.34  5:49.11  6:37.82
 
Event 3  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:46.20        2002 Karen Einsidler                            
          NE: N 4:53.59        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 4:53.59        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              5:05.00    5:02.05   17  
       34.88  1:12.00  1:49.94  2:28.66  3:07.08  3:46.00  4:06.93  5:02.05
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE               5:10.00    5:12.45   15  
       34.17  1:11.93  1:51.10  2:31.56  3:11.77  3:51.69  4:32.34  5:12.45
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE              5:20.00    5:14.97   14  
       36.37  1:14.86  1:54.70  2:35.49  3:15.98  3:56.05  4:35.96  5:14.97
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               5:30.00    5:25.73   13  
       38.27  1:18.97  2:00.28  2:42.04  3:22.63  4:04.22  4:45.75  5:25.73
  5 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               5:33.00    5:36.92   12  
       37.35  1:19.00  2:01.51  2:44.38  3:27.59  4:10.74  4:54.38  5:36.92
  6 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              5:36.00    5:42.26   11  
       36.75  1:18.56  2:01.86  2:46.28  3:31.17  4:15.29  4:59.38  5:42.26
  7 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE              6:20.00    6:05.90   10  
       40.63  1:26.30  2:13.25  3:00.77  3:47.96  4:35.21  5:21.82  6:05.90
  8 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               6:40.00    6:15.42    9  
       42.04  1:28.52  2:17.01  3:06.28  3:55.57  4:44.61  5:31.32  6:15.42
  9 Harvey, Lori              45 DUX-NE               6:49.00    6:35.95    8  
       42.72  1:30.59  2:20.45  3:11.10  4:03.04  4:54.98  5:46.19  6:35.95
 10 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              6:36.00    6:49.70    7  
       45.27  1:35.74  2:27.71  3:19.52  4:11.94  5:04.16  5:58.15  6:49.70
 11 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE              8:00.00    7:47.88    6  
       50.59  1:47.95  2:47.51  3:47.87  4:48.31  5:47.85  6:48.10  7:47.88
 12 Balles, Kathy M           47 ABC-NE               8:00.00    8:01.51    5  
       52.68  1:49.76  3:55.38           4:57.78  8:01.51                  
 -- Zonis, Beth E             49 MAMA-NE              7:25.00         DQ  
       42.75  1:31.19  2:19.87  3:09.75  4:00.04  4:50.45  5:40.05       DQ
 
Event 3  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.54   12/5/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: U 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
        ZONE: Z 4:57.01        2008 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 4:57.68        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 4:57.68        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth               52 MESC-NE              6:30.00    5:14.15   17  
       39.79  1:24.34  1:39.63  2:10.63  2:56.34  3:25.33  4:28.42  5:14.15
  2 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               5:19.66    5:30.60   15  
       37.33  1:18.02  1:59.87  2:41.69  3:23.68  4:06.17  4:49.13  5:30.60
  3 Cavano, Cindy             53 SSHY-NE              6:10.00    6:25.68   14  
       42.00  1:28.53  2:17.63  3:07.65  3:57.55  4:47.50  5:37.16  6:25.68
  4 Fairbank, Anne M          51 BUMS-NE              7:00.00    6:33.88   13  
       44.59  1:32.73  2:23.40  3:14.32  4:05.20  4:56.06  5:45.59  6:33.88
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              7:15.05    6:53.16   12  
       46.04  1:36.64  2:28.85  3:21.00  4:14.04  5:07.58  6:02.16  6:53.16
  6 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               8:00.00    7:51.26   11  
       49.66  1:49.93  2:52.66  3:53.50  4:54.77  5:56.24  6:56.22  7:51.26
 
Event 3  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 4:53.27        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 5:04.60        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 5:04.60        2008 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               5:10.50    5:14.85   17  
       35.10  1:13.46  1:53.30  2:33.07  3:13.98  3:55.15  4:35.78  5:14.85
  2 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              6:10.00    5:54.93   15  
       38.40  1:21.05  2:05.38  2:48.59  3:36.90  4:22.89  5:09.21  5:54.93
  3 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG              8:00.00    6:15.64   14  
       45.49  1:33.71  2:21.88  3:09.99  3:57.23  4:43.99  5:30.32  6:15.64
  4 Wasson, Page              57 WSSC-NE              6:20.00    6:20.82   13  
       42.33  1:29.13  2:17.96  3:07.39  3:56.52  4:45.34  5:33.55  6:20.82
  5 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              6:37.75    6:33.64   12  
       45.40  1:34.77  2:24.19  3:14.61  4:04.73  4:55.27  5:46.00  6:33.64
  6 Fox, Liz                  56 MVM-NE               7:11.00    6:49.63   11  
       45.58  1:37.06  2:30.07  2:46.78  3:16.36  4:15.55  5:01.80  6:49.63
  7 Goulder, Allison P        59 CMSC-NE              9:05.00    7:30.57   10  
       49.33  1:45.07  2:42.33  3:40.06  4:38.26  5:36.35  6:33.96  7:30.57
 
Event 3  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: U 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 6:00.85        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 6:02.43        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 6:13.32        1999 Claire O'Brien                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              7:11.58    6:39.31   17  
       45.10  1:34.92  2:25.43  3:16.00  4:07.18  4:58.70  5:49.95  6:39.31
  2 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              8:00.00    7:21.59   15  
       49.22  1:44.80  2:42.61  3:40.15  4:36.87  5:33.47  6:29.35  7:21.59
  3 Bouvrie, Alice            62 CMSC-NE              7:28.00    7:24.06   14  
       49.00  1:45.94  2:42.58  3:39.94  4:36.73  5:33.37  6:30.27  7:24.06
  4 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               9:00.00    8:15.13   13  
       55.89  1:57.13  3:00.08  4:03.00  5:06.31  6:08.99  7:12.73  8:15.13
  5 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               9:16.00    9:26.15   12  
     1:01.70  2:13.47  4:08.40  5:50.77  7:04.45  8:16.15  9:26.15         
 
Event 3  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:35.92   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                         
        NATL: U 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 6:47.32        2009 Jane Katz                                  
          NE: N 6:13.42        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 6:36.62        2009 Betsy Durant                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               8:08.41    7:00.18   17  
       49.21  1:41.10  2:34.34  3:27.75  4:21.56  5:15.33  6:07.98  7:00.18
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              8:04.00    8:18.48   15  
       50.15  1:51.22  2:55.11  4:00.96  5:05.37  6:10.55  7:17.15  8:18.48
  3 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                9:04.00    9:24.62   14  
     1:02.13  3:27.26  4:40.82  5:52.63  7:04.81  8:16.78  9:24.62  9:24.62
 
Event 3  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.41  11/15/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 6:33.93        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 6:50.26        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 7:32.58        2001 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              73 JCCN-NE              8:45.00    8:50.56   17  
       54.55  1:55.34  2:59.57  4:02.10  5:08.88  7:16.97  8:17.85  8:50.56
  2 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              8:00.00    9:29.53   15  
     1:02.36  2:13.53  3:26.73  4:40.34  5:53.63  7:06.65  8:20.71  9:29.53
 
Event 5  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 1:03.67  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
        ZONE: Z 1:09.46        1997 Louise Appleton                            
          NE: N 1:06.23        2000 Elizabeth Mancuso                          
        MEET: M 1:06.83        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR              1:30.00    1:25.65   17  
       40.31  1:25.65                                                      
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              1:25.00    1:26.15   15  
       39.32  1:26.15                                                      
  3 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:29.40    1:29.42   14  
       39.51  1:29.42                                                      
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.18    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: U 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 1:07.83        2008 Tal Shpaizer                               
          NE: N 1:06.23        2000 Andrea Yttre                               
        MEET: M 1:06.23        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              1:11.00    1:09.96   17  
       32.30  1:09.96                                                      
  2 Williams, Melinda B       29 BC-NE                1:15.55    1:14.51   15  
       35.15  1:14.51                                                      
  3 Turner, Betsy             26 VMST-VA              1:16.59    1:14.66   14  
       34.91  1:14.66                                                      
  4 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR              1:14.38    1:16.91   13  
       34.76  1:16.91                                                      
  5 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               1:18.00    1:18.35   12  
       36.81  1:18.35                                                      
  6 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              1:17.04    1:18.47   11  
     1:18.47  1:18.47                                                      
  7 Wolf, Jenny               28 ABC-NE               1:30.00    1:20.09   10  
       37.49  1:20.09                                                      
  8 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              1:27.53    1:26.46    9  
       40.15  1:26.46                                                      
  9 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              1:42.00    1:39.66    8  
       47.33  1:39.66                                                      
 
Event 5  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.11   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: U 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:08.11        1999 Andrea Luallen-Scholz                      
          NE: N 1:09.24        2000 Brandy Hugo                                
        MEET: M 1:09.24        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              1:11.00    1:10.38   17  
       33.02  1:10.38                                                      
  2 McCusker, Jill C          30 SSHY-NE              1:33.87    1:31.30   15  
       42.66  1:31.30                                                      
  3 Boucher, Ilene            30 ABC-NE               1:48.54    1:49.28   14  
       51.37  1:49.28                                                      
  4 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:52.00    1:54.88   13  
       52.59  1:54.88                                                      
 
Event 5  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: U 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:08.78        2001 Andrea Luallen                             
          NE: N 1:08.07        2000 Brandy Hugo                                
        MEET: M 1:06.73        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Handren, Rachel A         35 CMSC-NE              1:13.70    1:14.37   17  
       34.05  1:14.37                                                      
  2 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              1:32.99    1:38.63   15  
       44.72  1:38.63                                                      
  3 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE               1:38.00    1:41.44   14  
       41.63  1:41.44                                                      
 
Event 5  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:06.07        2001 Beth Baker                                 
          NE: N 1:12.75        2000 Cheryl Kupan                               
        MEET: M 1:12.75        2008 Cheryl Kupan                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:09.22    1:07.09M  17  
       31.09  1:07.09                                                      
  2 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               1:15.00    1:13.13   15  
       34.92  1:13.13                                                      
  3 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE              1:11.50    1:15.58   14  
       34.57  1:15.58                                                      
  4 Bongiovi, Lisa A          44 WMW-NE               1:28.00    1:24.66   13  
       38.79  1:24.66                                                      
  5 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              1:26.00    1:28.14   12  
       39.84  1:28.14                                                      
  6 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:25.43    1:29.25   11  
       41.11  1:29.25                                                      
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/12/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 1:03.96  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:15.55        2002 Katherine Branch                           
          NE: N 1:12.82        2000 Patricia Sullivan                          
        MEET: M 1:03.96        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV              1:14.50    1:10.22Z  17  
       32.61  1:10.22                                                      
  2 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              1:17.00    1:17.10   15  
       36.35  1:17.10                                                      
  3 Roy, Michele M            46 MAMA-NE              1:18.06    1:18.41   14  
       36.79  1:18.41                                                      
  4 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE              1:38.00    1:34.49   13  
       45.47  1:34.49                                                      
  5 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               1:55.60    1:59.39   12  
       54.71  1:59.39                                                      
  6 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              1:51.20    1:59.77   11  
       56.88  1:59.77                                                      
  7 Balles, Kathy M           47 ABC-NE               2:03.25    2:08.11   10  
       59.81  2:08.11                                                      
 
Event 5  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.50    7/3/2010 JUDITH HATTLE, GBR                         
        NATL: U 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:16.63        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:17.41        2000 Katherine Branch                           
        MEET: M 1:17.01        2009 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              1:17.01    1:17.99   17  
       36.28  1:17.99                                                      
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:19.20    1:19.22   15  
       36.31  1:19.22                                                      
  3 Litman, Jill              54 MAMA-NE              1:36.44    1:36.52   14  
       44.59  1:36.52                                                      
  4 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               2:19.33    2:26.65   13  
     1:11.69  2:26.65                                                      
 
Event 5  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:34.65        2003 Susan Yeomans                              
          NE: N 1:29.29        2000 Nancy Johnston                             
        MEET: M 1:31.51        2008 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               1:22.00    1:20.88M  17  
       38.27  1:20.88                                                      
  2 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              1:30.00    1:28.37N  15  
       40.19  1:28.37                                                      
  3 Carstens, Linda           58 MIT-NE               1:38.00    1:43.89   14  
       48.07  1:43.89                                                      
  4 Sherwood, Kelly           57 MESC-NE              2:05.00    2:02.26   13  
       55.82  2:02.26                                                      
 
Event 5  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: U 1:19.38   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 1:41.74        2000 Margit Jebe                                
          NE: N 1:42.67        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:42.67        1998 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              1:57.13    2:00.64   17  
       56.86  2:00.64                                                      
 
Event 5  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:54.58        2005 Susan Livingston                           
          NE: N 1:50.61        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:54.58        2005 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               2:04.50    2:04.48   17  
       59.84  2:04.48                                                      
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              2:05.00    2:10.32   15  
       59.55  2:10.32                                                      
 
Event 6  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
        ZONE: Z 57.31        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 57.20        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 58.37        2008 Sean Hannan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                57.99      58.42   17  
       27.23    58.42                                                      
  2 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE                57.00    1:04.57   15  
       30.64  1:04.57                                                      
  3 Stiles, David E           20 MAMA-NE              1:07.00    1:07.80   14  
       31.86  1:07.80                                                      
  4 Seeley, Patrick C         24 CMSC-NE              1:10.00    1:08.38   13  
       31.53  1:08.38                                                      
 
Event 6  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.92  12/12/2009 DANIEL BELINI, BRA                           
        NATL: U 53.82  11/15/2008 JEFF DASH                                    
        ZONE: Z 54.98        2000 Curtis Sawin                                 
          NE: N 54.83        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 54.83        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                59.71      58.71   17  
       27.05    58.71                                                      
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              1:01.03    1:00.51   15  
       28.27  1:00.51                                                      
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE                59.00    1:01.76   14  
       28.57  1:01.76                                                      
  4 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE                59.87    1:02.25   13  
       20.26  1:02.25                                                      
  5 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                1:04.00    1:05.76   12  
       30.39  1:05.76                                                      
  6 Brittan, Daniel           29 GBM-NE               1:06.10    1:08.21   11  
       31.75  1:08.21                                                      
  7 Buckland, John            29 BUMS-NE                   NT    1:09.72   10  
       31.76  1:09.72                                                      
 
Event 6  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.64   5/31/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                          
        NATL: U 54.10   11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        ZONE: Z 56.08        2001 Curtis Sawin                                 
          NE: N 58.24        2000 Brian Wisniewski                             
        MEET: M 58.24        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE               1:04.00    1:00.45   17  
       28.53  1:00.45                                                      
  2 Caines, Eric              30 BC-NE                1:07.11    1:04.80   15  
       30.60  1:04.80                                                      
  3 Wignall, Simon M          34 MESC-NE              1:11.55    1:13.71   14  
       33.70  1:13.71                                                      
  4 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE              1:10.00    1:25.14   13  
       37.22  1:25.14                                                      
  5 Rose, Bruce E             32 MAMA-NE              1:30.00    1:33.73   12  
       44.50  1:33.73                                                      
 
Event 6  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.56   4/29/2010 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: U 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
        ZONE: Z 56.32        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 55.85        2000 Jim Harvey                                   
        MEET: M 55.85        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               1:08.66    1:07.18   17  
       30.85  1:07.18                                                      
  2 Dornaus, David            36 UCLB-NE              1:02.00    1:07.53   15  
       30.88  1:07.53                                                      
  3 Reese, Jeff J             35 YNS-NE               1:25.44    1:24.15   14  
       37.49  1:24.15                                                      
  4 Cochran-Boucher, Michael  39 GSP-NE               2:00.00    1:47.78   13  
       47.04  1:47.78                                                      
 
Event 6  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 56.99        2008 Chris Stevenson                              
          NE: N 55.82        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.82        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             43 VMST-VA              1:03.18    1:03.90   17  
       29.90  1:03.90                                                      
  2 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ               1:02.00    1:04.41   15  
       29.57  1:04.41                                                      
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE              1:07.84    1:07.09   14  
       31.03  1:07.09                                                      
  4 Theroux, Trent            43 SWMR-NE              1:11.00    1:10.39   13  
       32.92  1:10.39                                                      
  5 Zola, Brett G             43 GBM-NE               1:09.40    1:14.15   12  
       33.20  1:14.15                                                      
  6 Klipp, Jondavid           44 FISH-MR              1:24.00    1:29.85   11  
       43.48  1:29.85                                                      
 
Event 6  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: U 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
        ZONE: Z 58.60        2009 William Segal                                
          NE: N 59.22        2000 Glenn Dixon                                  
        MEET: M 57.58        2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                57.50      57.37M  17  
       26.70    57.37                                                      
  2 Segal, Willaim            46 JAM-NJ               1:00.19    1:00.37   15  
       28.31  1:00.37                                                      
  3 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                59.90    1:00.38   14  
       27.90  1:00.38                                                      
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              1:03.50    1:00.74   13  
       28.72  1:00.74                                                      
  5 Pride, Douglas M          47 MESC-NE              1:02.00    1:01.42   12  
       27.85  1:01.42                                                      
  6 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               1:00.78    1:05.95   11  
       30.57  1:05.95                                                      
  7 White, Darwin W           46 GBM-NE               1:07.20    1:08.25   10  
       31.80  1:08.25                                                      
  8 Cook, Michael A           48 TRIY-NE              1:17.45    1:23.87    9  
       36.59  1:23.87                                                      
  9 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:25.00    1:23.90    8  
       36.54  1:23.90                                                      
 10 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:39.45    1:36.38    7  
       47.16  1:36.38                                                      
 11 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              1:50.00    1:48.71    6  
       46.74  1:48.71                                                      
 12 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              1:55.00    1:54.43    5  
       52.72  1:54.43                                                      
 
Event 6  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: U   57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                
        ZONE: Z 1:00.50        2005 Greg Shaw                                  
          NE: N 1:00.27        2000 Fritz Homans                               
        MEET: M 1:00.27        2008 Fritz Homans                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David A             50 SWMR-NE              1:15.00    1:06.44   17  
       31.98  1:06.44                                                      
  2 Crockett, Sean S          52 WSSC-NE              1:05.00    1:07.57   15  
       31.27  1:07.57                                                      
  3 Borderies, Pascal         51 CHEL-MR              1:08.43    1:08.69   14  
       33.41  1:08.69                                                      
  4 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               1:15.90    1:14.37   13  
       34.54  1:14.37                                                      
  5 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:16.45    1:16.73   12  
       35.88  1:16.73                                                      
  6 Richardson, Larry         51 CMSC-NE              1:22.00    1:17.49   11  
       36.19  1:17.49                                                      
  7 Gale, John A              54 MESC-NE              1:41.08    1:38.12   10  
       45.95  1:38.12                                                      
  8 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:46.21    1:43.15    9  
       48.58  1:43.15                                                      
 
Event 6  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: U 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
        ZONE: Z 1:06.63        2004 Tom Geiman                                 
          NE: N 1:00.35        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:00.35        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             56 NEM-NE               1:04.00    1:06.46Z  17  
       31.42  1:06.46                                                      
  2 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              1:15.00    1:14.58   15  
       34.94  1:14.58                                                      
  3 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:28.00    1:27.66   14  
       41.43  1:27.66                                                      
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              1:28.24    1:28.39   13  
       40.42  1:28.39                                                      
  5 Skolnick, Stewart         56 CONN-CT              1:58.00    1:55.24   12  
       55.53  1:55.24                                                      
 
Event 6  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   4/17/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: U 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
        ZONE: Z 1:09.98        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 1:05.57        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 1:05.57        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE               1:20.00    1:15.33   17  
       35.16  1:15.33                                                      
  2 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               1:19.53    1:22.74   15  
       37.26  1:22.74                                                      
  3 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              1:42.57    1:40.47   14  
       48.96  1:40.47                                                      
 
Event 6  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                          
        NATL: U 1:08.36   12/5/2009 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 1:19.32        2009 Avraham Melamed                            
          NE: N 1:19.65        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:19.65        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               1:24.00    1:24.88   17  
       38.98  1:24.88                                                      
  2 Kronfeld, Louis R         67 TRIY-NE              1:25.00    1:29.25   15  
       40.81  1:29.25                                                      
  3 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE              1:25.00    1:33.53   14  
       39.79  1:33.53                                                      
  4 Baxter, David C           66 ABC-NE               1:46.00    1:44.58   13  
       49.29  1:44.58                                                      
 
Event 6  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.91   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
        ZONE: Z 1:42.05        2009 Joseph Bolze                               
          NE: N 1:35.30        2000 William Jones                              
        MEET: M 1:42.20        2009 Larry Dunham                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               1:43.50    1:44.61   17  
       48.96  1:44.61                                                      
 
Event 7  Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
        ZONE: Z 2:51.42        2004 Jane Humphries                             
          NE: N 2:42.47        2000 Blair Negron                               
        MEET: M 2:42.47        2008 Blair Negron                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              3:00.00    3:08.80   17  
       41.54  1:28.46  2:18.05  3:08.80                                    
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              3:25.00    3:23.67   15  
       47.69  1:39.80  2:32.19  3:23.67                                    
 
Event 7  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.29  10/24/2009 KATIE HENDERSON, GBR                       
        NATL: U 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
        ZONE: Z 2:52.65        2001 Jennifer Clarkson                          
          NE: N 2:35.66        2000 Andrea Packard                             
        MEET: M 2:35.66        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE              2:50.00    2:52.21Z  17  
       38.93  1:21.84  2:17.24  2:52.21                                    
  2 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              3:10.00    3:04.81   15  
       41.89  1:28.34  2:16.35  3:04.81                                    
  3 Williams, Melinda B       29 BC-NE                3:10.90    3:05.23   14  
       42.92  1:30.30  2:18.36  3:05.23                                    
  4 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE              3:05.00    3:12.12   13  
       42.90  1:31.30  2:20.97  3:12.12                                    
  5 Blazek, Emily             26 GBM-NE               3:45.00    3:22.41   12  
       45.97  1:37.75  2:05.19  3:22.41                                    
  6 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              3:08.20    3:22.89   11  
       45.23  1:35.16  2:28.02  3:22.89                                    
  7 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE               3:54.10    3:33.84   10  
       48.56  1:42.24  2:38.08  3:33.84                                    
  8 Connors, Kasia            26 GBM-NE               3:47.54    3:52.22    9  
       51.19  1:11.22  2:52.66  3:52.22                                    
 
Event 7  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 2:52.64        2002 Cheryl Conlin                              
          NE: N 2:53.30        2000 Jenny Harvey                               
        MEET: M 2:53.30        2007 Jenny Harvey                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                3:00.00    2:55.03   17  
       40.17  1:24.82  2:10.14  2:55.03                                    
  2 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              2:50.30    2:55.97   15  
       39.91  1:24.47  2:10.14  2:55.97                                    
  3 Schott, Jennifer M        34 BC-NE                2:56.00    3:04.58   14  
       42.56  1:28.69  2:16.26  3:04.58                                    
  4 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              3:55.00    3:48.96   13  
       53.46  1:52.08  2:50.70  3:48.96                                    
  5 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              4:01.05    3:57.71   12  
       55.32  1:56.24  2:57.39  3:57.71                                    
 
Event 7  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: U 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 2:51.13        2000 Amanda Martin                              
          NE: N 2:49.74        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 2:45.64        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               3:00.09    2:56.04   17  
       41.85  1:26.85  2:11.48  2:56.04                                    
  2 Kjellberg, Ulrike S       35 MAMA-NE              3:13.52    3:13.59   15  
       44.53  1:33.67  2:22.99  3:13.59                                    
 -- Camerino, Claudia         36 LANE-NE              4:00.73         DQ  
       54.52  1:56.44  2:59.67       DQ                                    
 
Event 7  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:55.20        2004 Rebecca Kalibat                            
          NE: N 2:57.87        2000 Lissa Winstanley                           
        MEET: M 2:55.20        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               2:58.00    2:53.00Z  17  
       38.77  1:22.80  2:08.42  2:53.00                                    
  2 Ascione, Lynn             43 BERK-NJ              3:10.00    3:12.99   15  
       43.97  1:32.93  2:19.03  3:12.99                                    
  3 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              3:21.85    3:23.77   14  
       47.55  1:39.87  2:32.37  3:23.77                                    
 
Event 7  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: U 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 3:07.79        2008 Vibeke Swanson                             
          NE: N 3:06.82        2000 Carla Dropo                                
        MEET: M 3:06.64        2006 Abigail Falk                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               3:15.00    3:08.14   17  
       42.87  1:30.61  2:18.98  3:08.14                                    
  2 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              3:25.00    3:28.90   15  
       47.43  1:39.94  2:34.46  3:28.90                                    
  3 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               3:30.00    3:29.63   14  
       47.58  1:41.66  2:36.89  3:29.63                                    
  4 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE               3:49.54    3:47.50   13  
       52.25  1:49.13  2:48.06  3:47.50                                    
  5 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               3:47.43    3:51.51   12  
       50.22  1:50.97  2:52.62  3:51.51                                    
  6 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              4:30.00    4:07.50   11  
       57.16  1:58.35  3:03.50  4:07.50                                    
 
Event 7  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.69   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 2:57.11   12/7/2008 JENNY COOK                                 
        ZONE: Z 3:07.45        2002 Dot Munger                                 
          NE: N 3:02.67        2000 Karen Mareb                                
        MEET: M 3:02.67        2008 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE              4:09.90    4:07.41   17  
       56.10  1:58.91  3:04.38  4:07.41                                    
  2 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               4:20.00    4:33.48   15  
     1:04.17  2:14.98  3:28.16  4:33.48                                    
 
Event 7  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN, USA                        
        NATL: U 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
        ZONE: Z 3:19.64        2007 Danielle Ogier                             
          NE: N 3:15.58        2000 Barbara Hummel                             
        MEET: M 3:15.58        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         58 UVRA-NE              3:22.00    3:26.38   17  
       44.96  1:35.97  2:30.52  3:26.38                                    
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:33.00    3:38.86   15  
       49.64  1:44.04  2:40.15  3:38.86                                    
  3 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              4:00.20    3:49.87   14  
       53.33  1:52.33  2:54.16  3:49.87                                    
  4 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              3:52.00    3:54.44   13  
       53.95  1:55.00  2:55.38  3:54.44                                    
 
Event 7  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 3:35.00        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 3:35.00        2000 Kathy Slifer                               
        MEET: M 3:35.00        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              4:17.52    4:06.91   17  
       56.58  1:59.75  3:04.81  4:06.91                                    
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:19.91    4:21.10   15  
     1:00.14  2:06.83  3:14.69  4:21.10                                    
  3 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              4:30.00    4:31.60   14  
     1:05.31  2:12.99  3:22.54  4:31.60                                    
  4 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               5:00.00    5:17.40   13  
     1:12.17  2:35.22  3:58.55  5:17.40                                    
 
Event 7  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: U 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 4:10.63        2008 Betsy Durrant                              
          NE: N 3:57.54        2000 Aagje Caron                                
        MEET: M 3:57.54        2007 Aagje Caron                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG              3:48.01    3:51.08M  17  
       53.25  1:53.04  2:52.55  3:51.08                                    
  2 Caron, Aagje              69 GBM-NE               4:16.60    4:15.68   15  
     1:00.60  2:05.02  3:11.05  4:15.68                                    
  3 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                4:30.00    4:34.62   14  
     1:04.45  2:14.81  3:26.65  4:34.62                                    
 
Event 7  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: U 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 3:51.22        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 5:03.78        2000 Barbara Boley                              
        MEET: M 5:13.46        2000 Joan McIntyre                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              4:59.54    5:25.28   17  
     1:15.85  2:39.07  4:03.20  5:25.28                                    
 
Event 7  Women 85-89 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.65   3/15/2008 DOROTHY WILLIAMS, GBR                      
        NATL: U 5:46.07   12/8/2007 MARIANNA BERKLEY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlow, Norma             85 WMW-NE               6:30.27    6:34.89   17  
       55.00  1:26.23  2:43.92  6:34.89                                    
 
Event 8  Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
        ZONE: Z 2:42.10        1996 Richard Slawinski                          
          NE: N 2:29.03        2000 Kyle McElroy                               
        MEET: M 2:24.13        2006 Elliot Ptasnik                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              2:28.32    2:46.18   17  
       29.19    52.74  1:08.89  2:46.18                                    
 
Event 8  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: U 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
        ZONE: Z 2:23.21        2004 Steven Joe                                 
          NE: N 2:21.29        2000 Audy Oktavian                              
        MEET: M 2:22.02        2009 Kyle Deery                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kyle B             26 SYSM-FL              2:28.00    2:27.95   17  
       33.64  1:11.41  1:49.65  2:27.95                                    
  2 Martinez Quintanilla, Jo  29 UNAT-NE              2:30.00    2:31.21   15  
       34.24  1:12.41  1:51.09  2:31.21                                    
  3 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE              2:20.69    2:34.99   14  
       34.32  1:13.12  2:34.99                                             
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:45.55    2:48.05   13  
       38.86  1:21.82  2:05.00  2:48.05                                    
  5 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              2:57.00    2:54.05   12  
       41.24  2:10.91  2:54.05  2:54.05                                    
  6 J. Dan, Buckland          29 BUMS-NE              3:00.00    2:54.96   11  
       40.17  1:25.38  2:10.62  2:54.96                                    
  7 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              2:47.43    2:56.45   10  
       38.86  1:22.94  2:09.48  2:56.45                                    
  8 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              3:03.11    3:07.40    9  
       40.24  1:26.41  2:15.99  3:07.40                                    
 
Event 8  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.58   2/13/2010 HIROYUKI KOSAKA, JPN                       
        NATL: U 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 2:26.21        2005 Stephan Joe                                
          NE: N 2:21.42        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 2:24.40        2006 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              2:42.00    2:35.23   17  
       36.18  1:15.66  1:55.61  2:35.23                                    
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE              2:42.48    2:43.90   15  
       36.25  1:16.74  1:59.40  2:43.90                                    
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE              2:59.99    2:51.66   14  
       39.93  1:23.10  2:07.80  2:51.66                                    
  4 Wignall, Simon M          34 MESC-NE              2:50.00    2:53.56   13  
       40.08  1:24.88  2:10.03  2:53.56                                    
  5 Abreu, Joel               30 BCTM-MR              3:05.24    2:59.09   12  
       41.60  1:27.75  2:12.77  2:59.09                                    
  6 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE              2:50.00    3:07.38   11  
       41.72  1:29.07  2:19.28  3:07.38                                    
  7 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              3:31.22    3:26.73   10  
       45.96  1:37.38  2:31.82  3:26.73                                    
 
Event 8  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: U 2:16.66   12/6/2009 STEVE WEST                                 
        ZONE: Z 2:17.96        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 2:24.65        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 2:29.45        2009 Rob Butcher                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean M            35 MESC-NE              3:02.21    2:59.56   17  
                       2:14.28  2:59.56                                    
  2 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:15.00    3:09.78   15  
       44.71  1:33.61  2:22.51  3:09.78                                    
  3 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:57.13    3:31.25   14  
       48.39  1:41.91  2:37.18  3:31.25                                    
 
Event 8  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.95  12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: U 2:16.03   12/6/2009 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 2:30.82        2002 Greg Oxley                                 
          NE: N 2:32.82        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:32.82        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Albert J          40 SWMR-NE              2:50.00    2:43.53   17  
       37.12    58.51  2:01.57  2:43.53                                    
  2 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              3:00.34    2:55.59   15  
       39.82  1:24.81  2:08.79  2:55.59                                    
  3 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              3:10.00    3:04.68   14  
       41.04  1:27.41  2:15.83  3:04.68                                    
  4 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               3:10.00    3:05.23   13  
       42.40  1:29.26  2:16.97  3:05.23                                    
  5 Bell, Richard J           41 MESC-NE              3:08.77    3:06.67   12  
       43.05  1:31.18  2:20.26  3:06.67                                    
  6 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:12.00    3:09.80   11  
       43.87  1:31.92  2:20.22  3:09.80                                    
  7 Kelly, Paul               43 BUMS-NE              3:22.00    3:38.08   10  
       47.53  1:02.97  1:45.94  3:38.08                                    
 
Event 8  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: U 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
        ZONE: Z 2:30.67        2007 Glenn Mills                                
          NE: N 2:35.04        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:35.04        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Jim               47 LANE-NE              2:51.35    2:57.15   17  
       40.25  1:25.25  2:11.04  2:57.15                                    
  2 Harris, Mark              48 CONN-CT              2:56.50    3:00.17   15  
       39.16  1:24.04  2:11.47  3:00.17                                    
  3 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              3:15.00    3:03.65   14  
       42.20  1:28.69  2:18.22  3:03.65                                    
  4 Brown, Phil               49 SSHY-NE              3:15.00    3:05.12   13  
       43.09  1:30.87  2:19.25  3:05.12                                    
  5 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              3:12.59    3:08.72   12  
       42.88  1:31.70  2:20.74  3:08.72                                    
  6 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              3:30.00    3:25.22   11  
       48.77  1:41.88  2:33.82  3:25.22                                    
  7 Roth, Douglas             49 MESC-NE              3:31.79    3:27.46    9.5
     1:42.89  3:27.46                                                      
  7 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              3:15.50    3:27.46    9.5
       47.52  1:39.47  2:33.71  3:27.46                                    
  9 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              3:25.40    3:27.49    8  
       46.46  1:38.76  2:33.55  3:27.49                                    
 10 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              3:45.00    3:38.74    7  
       48.93  1:44.19  2:42.09  3:38.74                                    
 11 Sanda, Martin             49 BUMS-NE              3:55.00    3:52.88    6  
       52.72  1:51.47  2:51.47  3:52.88                                    
 
Event 8  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: U 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG                              
        ZONE: Z 2:32.78        2008 Benn Doyle                                 
          NE: N 2:48.46        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:34.01        2009 Benn Doyle                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ               2:37.00    2:36.95   17  
       34.82  1:14.55  1:55.56  2:36.95                                    
  2 Cote, David A             50 SWMR-NE              3:10.00    2:50.91   15  
       41.92  1:25.23  2:08.31  2:50.91                                    
  3 Goos, Samuel D            51 ABC-NE               3:10.00    3:06.72   14  
       41.22  1:27.20  2:15.90  3:06.72                                    
  4 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              3:11.42    3:08.28   13  
       43.31  1:31.33  2:19.89  3:08.28                                    
  5 Barth, Ed J               52 AAC-NE               3:30.00    3:25.18   12  
       45.63  1:38.18  2:32.06  3:25.18                                    
  6 Gordon, Peter R           50 UCLB-NE              3:15.00    3:26.67   11  
       46.82  1:38.43  2:32.85  3:26.67                                    
  7 Edelman, Paul T           54 ABC-NE               3:21.23    3:27.50   10  
       47.20  1:40.04  2:33.76  3:27.50                                    
  8 Murray, Kyle              51 GBM-NE               3:46.00    3:41.51    9  
  9 Colby, Richard J          52 BGSC-NE              3:42.00    3:48.00    8  
     1:56.61  2:19.74  2:47.55  3:48.00                                    
 
Event 8  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: U 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 2:54.17        2004 Daniel Rogacki                             
          NE: N 2:50.29        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:35.57        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack R            59 1776-DV              3:05.00    3:08.23   17  
       40.89  1:28.89  2:18.34  3:08.23                                    
  2 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               3:21.23    3:20.36   15  
       47.26  1:38.29  2:30.13  3:20.36                                    
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              3:27.27    3:31.27   14  
       45.44  1:39.03  2:34.93  3:31.27                                    
  4 Garbero, Armando          56 ABC-NE               4:25.00    4:35.93   13  
     1:12.12  2:03.03  2:20.25  4:35.93                                    
 
Event 8  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND                              
        ZONE: Z 3:07.28        2002 Raymond Loewe                              
          NE: N 2:59.73        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 3:04.66        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              2:50.67    2:52.88M  17  
       39.82  1:23.93  2:08.60  2:52.88                                    
  2 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE               3:15.00    3:00.64M  15  
       40.62  1:27.07  3:00.64  3:00.64                                    
  3 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              3:10.10    3:08.56   14  
       43.95  1:32.32  2:20.49  3:08.56                                    
  4 Myers, Richard H          63 OAKY-NE              3:17.00    3:18.63   13  
       44.34  1:35.18  2:27.44  3:18.63                                    
  5 Geoghegan, William        60 CONN-CT              3:25.00    3:22.42   12  
       46.80  1:38.73  2:31.23  3:22.42                                    
  6 White, Ken E              60 YNS-NE               3:45.00    3:41.26   11  
       49.89  1:46.34  2:43.40  3:41.26                                    
  7 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              3:28.00    3:44.71   10  
       49.92  1:49.38  2:50.70  3:44.71                                    
  8 Forbes, Michael J         60 SCY-NE               4:00.00    3:48.10    9  
       51.48  1:49.47  2:51.86  3:48.10                                    
 
Event 8  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST, USA                         
        NATL: U 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST                              
        ZONE: Z 3:11.31        2007 Raymond Loewe                              
          NE: N 3:12.86        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 3:20.13        2006 Michael Laux                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bump, Ben                 67 WMW-NE               3:35.00    3:38.07   17  
       50.22  1:46.45  2:44.13  3:38.07                                    
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE               3:58.00    3:55.45   15  
       53.52  1:53.91  2:54.91  3:55.45                                    
  3 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              4:07.79    3:59.05   14  
       51.41  1:51.66  3:59.05                                             
  4 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              4:01.00    4:06.86   13  
       54.86  1:58.69  3:58.95  4:06.86                                    
 
Event 9  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 1:01.74   12/6/2009 KARA DENBY                                 
        ZONE: Z 1:07.56        2008 Shana Welch                                
          NE: N 1:07.38        2000 Elizabeth Mancuso                          
        MEET: M 1:07.38        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                1:10.00    1:13.53   17  
       33.84  1:13.53                                                      
  2 Los, Cristina             22 CMSC-NE              1:31.35    1:15.77   15  
       37.21  1:15.77                                                      
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              1:25.00    1:23.36   14  
       38.08  1:23.36                                                      
  4 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              1:24.01    1:23.48   13  
       36.92  1:23.48                                                      
  5 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:24.46    1:23.59   12  
       35.98  1:23.59                                                      
  6 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR              1:23.00    1:23.71   11  
  7 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE               1:45.00    1:39.62   10  
       43.47  1:39.62                                                      
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.49   5/22/2010 LINDA LUND, DEN                            
        NATL: U 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:09.69        2005 Jennifer Tweedie                           
          NE: N 1:07.44        2000 Jessica Knight                             
        MEET: M 1:07.44        2009 Jessica Knight                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parent, Allyson           25 YNS-NE               1:03.00    1:10.04   17  
       32.17  1:10.04                                                      
  2 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              1:06.60    1:10.54   15  
  3 Alcaide, Katrine          29 MESC-NE              1:13.76    1:10.85   14  
       32.99  1:10.85                                                      
  4 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE              1:15.00    1:12.06   13  
       32.06  1:12.06                                                      
  5 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE              1:12.30    1:12.53   12  
       35.33  1:12.53                                                      
  6 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              1:11.45    1:12.58   11  
       33.89  1:12.58                                                      
  7 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               1:18.00    1:15.33   10  
       35.24  1:15.33                                                      
  8 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE              1:10.00    1:15.34    9  
       35.01  1:15.34                                                      
  9 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              1:25.69    1:18.39    8  
       38.82  1:18.39                                                      
 10 Wolf, Jenny               28 ABC-NE               1:22.98    1:19.57    7  
 11 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR              1:20.00    1:22.95    6  
       37.65  1:22.95                                                      
 12 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE              1:20.00    1:23.20    5  
       41.21  1:23.20                                                      
 13 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              1:23.00    1:23.32    4  
 14 Card, Carrie              28 UNAT-NE              1:28.00    1:26.90    3  
 15 Lin, Helen                26 NEM-NE               1:33.91    1:32.68    2  
       44.21  1:32.68                                                      
 16 Connors, Kasia            26 GBM-NE               1:35.97    1:37.04    1  
       45.36  1:37.04                                                      
 17 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              2:45.00    2:00.58  
     1:00.61  2:00.58                                                      
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.55   2/13/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:10.46        1999 Andrea Luallen-Scholz                      
          NE: N 1:11.21        2000 Adrienne Benz                              
        MEET: M 1:11.21        2009 Adrienne Benz                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              1:12.24    1:12.23   17  
       33.31  1:12.23                                                      
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               1:14.12    1:12.43   15  
       33.88  1:12.43                                                      
  3 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              1:14.10    1:15.14   14  
       34.82  1:15.14                                                      
  4 Hunnewell, Becky J        30 CMSC-NE              1:30.00    1:15.77   13  
       34.59  1:15.77                                                      
  5 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                1:15.00    1:16.38   12  
       35.73  1:16.38                                                      
  6 Schott, Jennifer M        34 BC-NE                1:14.00    1:16.82   11  
       35.48  1:16.82                                                      
  7 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE              1:27.00    1:23.75   10  
       37.76  1:23.75                                                      
  8 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              1:51.00    1:26.21    9  
       39.54  1:26.21                                                      
  9 Rauzin, Ivy               32 BCTM-MR              1:43.82    1:41.36    8  
       46.27  1:41.36                                                      
 10 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              1:42.76    1:43.97    7  
       51.62  1:43.97                                                      
 11 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:43.79    1:45.34    6  
       51.08  1:45.34                                                      
 12 Boucher, Ilene            30 ABC-NE               1:38.71    1:45.65    5  
       52.54  1:45.65                                                      
 13 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              1:55.29    1:46.76    4  
       52.08  1:46.76                                                      
 14 Rounds, Ellie             34 LANE-NE              1:57.27    1:51.49    3  
       54.70  1:51.49                                                      
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: U 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
        ZONE: Z 1:09.59        2002 Fall Willeboordse                          
          NE: N 1:10.18        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 1:07.67        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               1:13.13    1:13.33   17  
       34.90  1:13.33                                                      
  2 Sweetser, Stacy L         35 GSP-NE               1:14.02    1:14.71   15  
       35.99  1:14.71                                                      
  3 Baker, Sarah H            36 GBM-NE               1:30.00    1:15.57   14  
       36.14  1:15.57                                                      
  4 Handren, Rachel A         35 CMSC-NE              1:16.29    1:18.59   13  
       36.25  1:18.59                                                      
  5 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE              1:24.00    1:22.98   12  
  6 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               1:42.02    1:30.04   11  
       42.68  1:30.04                                                      
  7 Fair, Karen M             36 MAMA-NE              1:52.00    1:30.30   10  
       40.53  1:30.30                                                      
  8 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE              1:40.00    1:36.48    9  
       46.04  1:36.48                                                      
  9 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               1:38.93    1:42.62    8  
       50.02  1:42.62                                                      
 10 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE              1:56.00    1:52.83    7  
       49.60  1:52.83                                                      
 
Event 9  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:08.49        2009 Fall Willeboordse                          
          NE: N 1:13.66        2000 Roma Hunter                                
        MEET: M 1:13.66        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:08.49    1:08.87M  17  
       31.33  1:08.87                                                      
  2 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               1:15.07    1:13.04N  15  
       34.93  1:13.04                                                      
  3 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               1:19.00    1:15.52   14  
       35.65  1:15.52                                                      
  4 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               1:15.00    1:15.70   13  
       33.72  1:15.70                                                      
  5 Griesbauer, Dede T        40 UCLB-NE              1:25.00    1:16.68   12  
       37.48  1:16.68                                                      
  6 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE              1:13.50    1:18.26   11  
       34.71  1:18.26                                                      
  7 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE              1:16.00    1:18.52   10  
       36.90  1:18.52                                                      
  8 Ascione, Lynn             43 BERK-NJ              1:24.70    1:22.80    9  
       39.30  1:22.80                                                      
  9 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:26.09    1:24.12    8  
       39.55  1:24.12                                                      
 10 Bongiovi, Lisa A          44 WMW-NE               1:28.00    1:25.57    7  
       40.24  1:25.57                                                      
 11 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              1:28.00    1:27.06    6  
       36.21  1:27.06                                                      
 12 Zorn, Jennifer L          44 GBM-NE               1:25.00    1:31.51    5  
       37.86  1:31.51                                                      
 13 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              1:34.31    1:31.65    4  
 14 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              1:35.44    1:37.00    3  
       45.94  1:37.00                                                      
 15 Camesano, Lisa            40 BUMS-NE              1:40.00    1:45.29    2  
       50.18  1:45.29                                                      
 16 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE              1:52.00    1:47.10    1  
       52.67  1:47.10                                                      
 17 Curko, Sandy              40 CMSC-NE              2:00.00    1:53.61  
       53.18  1:53.61                                                      
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:10.47        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 1:14.84        2000 Gayle Wettach                              
        MEET: M 1:05.75        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               1:15.00    1:16.27   17  
       34.85  1:16.27                                                      
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE               1:20.00    1:19.40   15  
       36.72  1:19.40                                                      
  3 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              1:20.00    1:19.61   14  
       37.39  1:19.61                                                      
  4 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              1:20.00    1:20.18   13  
  5 Tetreault, Kathleen H     49 HLPT-NE              1:16.00    1:20.44   12  
       38.30  1:20.44                                                      
  6 Roy, Michele M            46 MAMA-NE              1:18.81    1:20.93   11  
       38.30  1:20.93                                                      
  7 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               1:22.50    1:23.38   10  
  8 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              1:29.86    1:32.31    9  
       42.86  1:32.31                                                      
  9 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE               1:34.00    1:35.28    8  
       45.11  1:35.28                                                      
 10 Zonis, Beth E             49 MAMA-NE              1:35.00    1:36.22    7  
       46.97  1:36.22                                                      
 11 Zraket, Lisa              46 YNS-NE               1:42.00    1:38.61    6  
       47.22  1:38.61                                                      
 12 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                1:45.00    1:40.27    5  
       52.23  1:40.27                                                      
 13 Harvey, Lori              45 DUX-NE               1:48.00    1:42.83    4  
       47.96  1:42.83                                                      
 14 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              1:45.71    1:46.11    3  
       27.32  1:46.11                                                      
 15 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE               1:47.91    1:50.66    2  
       55.59  1:50.66                                                      
 16 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              2:10.00    1:53.22    1  
 17 Balles, Kathy M           47 ABC-NE               1:55.44    2:01.30  
       56.42  2:01.30                                                      
 
Event 9  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.22    8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 1:11.67   12/6/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
        ZONE: Z 1:18.97        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:15.24        2000 Gayle Wettach                              
        MEET: M 1:14.78        2003 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE               1:24.00    1:19.29   17  
  2 Estel, Beth A             54 GSP-NE               1:30.00    1:23.74   15  
       40.19  1:23.74                                                      
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               1:21.52    1:23.86   14  
  4 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:22.09    1:24.83   13  
  5 Holland-Dufault, Gail M   52 GDYM-NE              1:28.69    1:32.08   12  
       44.80  1:32.08                                                      
  6 Cole, Karen               52 GSP-NE               1:35.00    1:37.81   11  
       46.00  1:37.81                                                      
  7 Ruggiero, Terri           50 NEM-NE               1:37.00    1:38.48   10  
       46.70  1:38.48                                                      
  8 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              2:30.10    1:51.12    9  
       53.79  1:51.12                                                      
 
Event 9  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:31.21        2009 Heidi Remak-Ziff                           
          NE: N 1:16.55        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:16.55        2009 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE              1:33.00    1:32.31   17  
       42.40  1:32.31                                                      
  2 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              1:43.83    1:44.44   15  
       52.52  1:44.44                                                      
  3 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE              1:38.00    1:45.69   14  
       48.72  1:45.69                                                      
  4 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               1:56.00    1:51.71   13  
       56.18  1:51.71                                                      
 
Event 9  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: U 1:22.11  10/12/2008 RUTH SHAPS                                 
        ZONE: Z 1:28.35        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 1:22.15        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:22.15        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE              1:20.02    1:19.86U  17  
  2 Bouvrie, Alice            62 CMSC-NE              1:55.00    1:50.19   15  
       52.64  1:50.19                                                      
  3 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              1:58.05    1:55.91   14  
       54.90  1:55.91                                                      
  4 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              1:55.00    1:56.88   13  
       56.25  1:56.88                                                      
  5 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               2:30.00    2:15.83   12  
       24.64  2:15.83                                                      
 
Event 9  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53   9/26/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: U 1:28.09  11/16/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 1:46.03        1999 Lida Gaschke                               
          NE: N 1:28.62        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 1:47.95        2005 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG              1:41.51    1:41.27Z  17  
       49.14  1:41.27                                                      
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              1:52.06    1:48.89   15  
       53.23  1:48.89                                                      
  3 Foreman, Judy D           66 CMSC-NE              2:00.00    2:00.02   14  
       53.83  2:00.02                                                      
  4 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              1:55.00    2:05.40   13  
       58.23  2:05.40                                                      
 
Event 9  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:51.46        2008 Laura Walker                               
          NE: N 1:39.63        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:03.56        2008 Laverne Adams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              2:14.59    2:24.57   17  
     1:11.12  2:24.57                                                      
 
Event 9  Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.62    5/9/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 2:10.27        2005 Cynthia Barton                             
          NE: N 2:03.88        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 2:04.82        1998 Dorothy Donnelly                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              2:06.00    2:09.88Z  17  
     1:01.59  2:09.88                                                      
 
Event 10  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U   56.92   12/6/2009 LOUIS VAYO                                 
        ZONE: Z 1:01.47        2009 Val Perfanov                               
          NE: N   59.67        2000 Scott Mc Inerney                           
        MEET: M 1:00.68        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                59.99    1:01.72   16  
       29.02  1:01.72                                                      
  1 Slesnick, Tyson W         22 BUMS-NE              1:10.50    1:01.72   16  
  3 Seeley, Patrick C         24 CMSC-NE              1:08.53    1:12.00   14  
       32.38  1:12.00                                                      
  4 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE               1:21.87    1:12.28   13  
       33.30  1:12.28                                                      
  5 Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE              1:07.00    1:13.28   12  
       33.75  1:13.28                                                      
  6 Manke, Robert W           23 UVRA-NE              1:20.00    1:14.20   11  
       34.12  1:14.20                                                      
 
Event 10  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.13    5/9/2010 YUTA SHOJI, JPN                            
        NATL: U   56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z   58.81        1999 Curtis Sawin                               
          NE: N   59.58        2000 Audy Oktavian                              
        MEET: M 1:00.19        2006 Rick Cardoso                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kyle B             26 SYSM-FL              1:04.01    1:01.30   17  
       29.40  1:01.30                                                      
  2 Smith, Graham C           28 MIT-NE               1:00.00    1:02.41   15  
       29.41  1:02.41                                                      
  3 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE              1:00.21    1:04.71   14  
       28.34  1:04.71                                                      
  4 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              1:05.40    1:05.02   13  
       29.99  1:05.02                                                      
  5 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE               1:08.50    1:05.91   12  
       29.90  1:05.91                                                      
  6 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                1:04.00    1:06.34   11  
       30.73  1:06.34                                                      
  7 Grilli, Luke D            25 GSP-NE               1:10.00    1:07.07   10  
       30.23  1:07.07                                                      
  8 Johnson, Darren           29 GBM-NE               1:09.00    1:07.42    9  
       30.33  1:07.42                                                      
  9 Buckland, John            29 BUMS-NE              1:07.00    1:10.09    8  
       31.63  1:10.09                                                      
 10 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE              1:12.03    1:10.82    7  
       32.23  1:10.82                                                      
 11 Wu, Jim                   28 BCTM-MR              1:15.00    1:11.52    6  
       33.06  1:11.52                                                      
 12 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              1:10.44    1:12.51    5  
       21.30  1:12.51                                                      
 13 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE              1:21.10    1:20.73    4  
       39.60  1:20.73                                                      
 14 Daponte, Frank A          29 MAMA-NE              1:26.12    1:21.39    3  
       37.80  1:21.39                                                      
 15 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              1:45.00    1:27.82    2  
       42.18  1:27.82                                                      
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U   56.46  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z   58.62        2001 Curtis Sawin                               
          NE: N 1:00.73        2000 Brian Fehlau                               
        MEET: M 1:00.73        2004 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE               1:06.00    1:02.82   17  
       29.00  1:02.82                                                      
  2 Brannan, Robert, Jr       34 BUMS-NE              1:10.00    1:05.84   15  
       30.17  1:05.84                                                      
  3 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE              1:12.53    1:10.58   14  
       33.57  1:10.58                                                      
  4 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              1:09.01    1:10.83   13  
       32.65  1:10.83                                                      
  5 Caines, Eric              30 BC-NE                1:13.11    1:11.96   12  
       31.41  1:11.96                                                      
  6 Boslego, Ryan             31 GBM-NE               1:08.00    1:12.27   11  
       33.36  1:12.27                                                      
  7 Sennett, Michael A        34 LANE-NE              1:17.00    1:14.32   10  
       34.33  1:14.32                                                      
  8 Abreu, Joel               30 BCTM-MR              1:17.77    1:17.30    9  
       37.37  1:17.30                                                      
  9 Brotske, Gregory R        30 LANE-NE              1:20.00    1:18.29    8  
       37.20  1:18.29                                                      
 10 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE               1:25.00    1:21.29    7  
       35.29  1:21.29                                                      
 11 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               1:36.20    1:32.49    6  
       44.65  1:32.49                                                      
 12 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              1:33.89    1:38.04    5  
       51.32  1:38.04                                                      
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.37  12/21/2009 C.SORRENTINO, ITA                            
        NATL: U 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
        ZONE: Z 56.94        2003 Ron Karnaugh                                 
          NE: N 58.36        2000 Jim Harvey                                   
        MEET: M 58.36        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE               1:05.00    1:04.74   17  
       29.92  1:04.74                                                      
  2 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              1:06.90    1:06.69   15  
       31.44  1:06.69                                                      
  3 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE              1:04.71    1:06.76   14  
       31.05  1:06.76                                                      
  4 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE              1:12.32    1:12.79   13  
       33.50  1:12.79                                                      
  5 Horst, Adam               37 BOSY-NE              1:20.07    1:13.11   12  
  6 Sharon, Gil               36 WTS-NE               1:12.08    1:13.75   11  
       34.98  1:13.75                                                      
  7 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE              1:15.00    1:17.06   10  
       37.73  1:17.06                                                      
  8 Mullin, Brian D           35 BC-NE                1:19.00    1:17.77    9  
       35.00  1:17.77                                                      
  9 Bonesho, Timothy K        39 GBM-NE               1:20.33    1:19.36    8  
       35.84  1:19.36                                                      
 10 Reese, Jeff J             35 YNS-NE               1:21.14    1:20.11    7  
       36.30  1:20.11                                                      
 11 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE              1:40.00    1:28.36    6  
       43.37  1:28.36                                                      
 12 White, Alan G             39 LANE-NE              1:38.72    1:44.48    5  
       50.65  1:44.48                                                      
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: U   57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 1:01.30        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N   57.71        2000 Michael Ross                               
        MEET: M   59.78        2007 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE              1:04.86    1:04.70   17  
       30.34  1:04.70                                                      
  2 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              1:04.99    1:05.46   15  
       30.67  1:05.46                                                      
  3 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE              1:06.98    1:05.76   14  
       29.56  1:05.76                                                      
  4 Holland, Dave             43 VMST-VA              1:08.88    1:07.79   13  
       31.34  1:07.79                                                      
  5 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ               1:08.00    1:10.15   12  
       32.15  1:10.15                                                      
  6 Griesbauer, David L       40 UCLB-NE              1:25.00    1:10.76   11  
       32.63  1:10.76                                                      
  7 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              1:15.12    1:14.06   10  
       34.65  1:14.06                                                      
  8 Perz, Paul M              42 LANE-NE              1:20.57    1:15.35    9  
       17.15  1:15.35                                                      
  9 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               1:10.00    1:15.36    8  
       34.60  1:15.36                                                      
 10 Zola, Brett G             43 GBM-NE               1:14.00    1:15.40    7  
       36.67  1:15.40                                                      
 11 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              1:15.00    1:15.81    6  
       36.39  1:15.81                                                      
 12 Reyes, David              43 BUMS-NE              1:21.31    1:20.54    5  
       37.88  1:20.54                                                      
 13 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE              1:25.00    1:22.71    4  
       39.21  1:22.71                                                      
 14 Howorth, James M          43 MAMA-NE              1:15.00    1:23.43    3  
       39.24  1:23.43                                                      
 15 Torres, Leonardo J        40 BC-NE                1:16.09    1:23.90    2  
       38.21  1:23.90                                                      
 16 Tripler, Christopher E    42 YNS-NE               1:31.53    1:31.62    1  
       44.63  1:31.62                                                      
 17 Chestnut, Wendell         44 UCLB-NE              1:28.50    1:32.58  
       40.78  1:32.58                                                      
 18 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE              1:38.29    1:33.24  
       43.71  1:33.24                                                      
 -- Goar, Dudley C            41 ABC-NE               1:37.00         DQ  
       44.90       DQ                                                      
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.13  11/29/2009 EDWIN VAN NORDEN, NED                      
        NATL: U 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
        ZONE: Z 1:02.20        2003 Greg Oxley                                 
          NE: N 1:02.66        2000 Fritz Bedford                              
        MEET: M 1:02.66        2009 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              1:05.38    1:04.27   17  
       30.47  1:04.27                                                      
  2 Levy, Dan                 45 WM-MR                1:10.50    1:09.88   15  
       32.94  1:09.88                                                      
  3 Brown, Phil               49 SSHY-NE              1:13.70    1:11.02   14  
       32.79  1:11.02                                                      
  4 White, Darwin W           46 GBM-NE               1:09.73    1:11.25   13  
       32.74  1:11.25                                                      
  5 Coelho, David P           48 UNAT-NE              1:10.56    1:12.31   12  
       32.68  1:12.31                                                      
  6 Koenig, Mike              45 GBM-NE               1:15.00    1:14.88   11  
       33.91  1:14.88                                                      
  7 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              1:20.00    1:16.12   10  
       36.86  1:16.12                                                      
  8 Barrus, Steve             46 LANE-NE              1:17.95    1:16.84    9  
       37.95  1:16.84                                                      
  9 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              1:19.00    1:16.85    8  
       37.73  1:16.85                                                      
 10 Matz, Michael S           49 PAFC-DV              1:15.50    1:16.90    7  
       34.05  1:16.90                                                      
 11 Paine, Michael C          49 LANE-NE              1:20.00    1:18.04    6  
       35.68  1:18.04                                                      
 12 Cook, Michael A           48 TRIY-NE              1:12.92    1:19.13    5  
       36.68  1:19.13                                                      
 13 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:24.00    1:19.34    4  
       37.39  1:19.34                                                      
 14 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:24.57    1:21.59    3  
       38.19  1:21.59                                                      
 15 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              1:19.21    1:21.68    2  
       37.94  1:21.68                                                      
 16 McGuill, Tom              47 AAC-NE               1:21.00    1:25.38    1  
       40.07  1:25.38                                                      
 17 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE              1:35.00    1:38.59  
       47.33  1:38.59                                                      
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 1:05.72        2008 Benn Doyle                                 
          NE: N 1:03.75        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:03.75        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE               1:07.00    1:07.48   17  
       30.97  1:07.48                                                      
  2 Coffey, Tom               50 CONN-CT              1:12.58    1:12.61   15  
       35.81  1:12.61                                                      
  3 Crockett, Sean S          52 WSSC-NE              1:12.00    1:13.09   14  
       33.72  1:13.09                                                      
  4 Borderies, Pascal         51 CHEL-MR              1:12.85    1:14.47   13  
       35.78  1:14.47                                                      
  5 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               1:23.00    1:15.52   12  
       35.47  1:15.52                                                      
  6 Syphers, Dale A           54 MESC-NE              1:20.00    1:16.95   11  
       35.82  1:16.95                                                      
  7 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE              1:20.00    1:17.23   10  
       34.98  1:17.23                                                      
  8 Richardson, Larry         51 CMSC-NE              1:25.00    1:17.30    9  
       36.23  1:17.30                                                      
  9 Wright, Will              50 MAMA-NE              1:21.06    1:18.61    8  
       36.81  1:18.61                                                      
 10 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:18.36    1:19.69    7  
       40.17  1:19.69                                                      
 11 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE              1:21.58    1:20.58    6  
       36.21  1:20.58                                                      
 12 O'Brien, David P          54 LANE-NE              1:24.00    1:24.01    5  
       39.89  1:24.01                                                      
 13 Edelman, Paul T           54 ABC-NE               1:29.60    1:27.01    4  
       45.36  1:27.01                                                      
 14 Callahan, Peter           51 ABC-NE               1:30.00    1:30.08    3  
 15 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE               1:35.00    1:30.56    2  
       43.19  1:30.56                                                      
 16 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              1:40.00    1:32.23    1  
       42.63  1:32.23                                                      
 17 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:35.71    1:32.98  
       46.71  1:32.98                                                      
 18 Gale, John A              54 MESC-NE              1:46.45    1:40.26  
       46.26  1:40.26                                                      
 19 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:27.59    2:31.61  
     1:11.61  2:31.61                                                      
 -- Colby, Richard J          52 BGSC-NE              1:58.00         DQ  
       55.57       DQ                                                      
 -- Alexandre, George E       52 SWMR-NE              1:36.00         DQ  
       44.95       DQ                                                      
 
Event 10  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: U 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 1:07.54        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 1:03.69        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:03.48        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE               1:12.00    1:13.93   17  
       34.00  1:13.93                                                      
  2 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              1:18.00    1:23.37   15  
       37.69  1:23.37                                                      
  3 Miller, Steve             56 GBM-NE               1:23.00    1:25.58   14  
       41.22  1:25.58                                                      
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               1:25.61    1:26.46   13  
       42.97  1:26.46                                                      
  5 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:28.00    1:26.62   12  
       43.53  1:26.62                                                      
  6 Blair, Tripp              56 AAC-NE               1:28.50    1:28.10   11  
       41.67  1:28.10                                                      
  7 Jaye, David               57 UCLB-NE              1:35.56    1:31.87   10  
       44.82  1:31.87                                                      
  8 Garbero, Armando          56 ABC-NE               2:00.00    2:01.91    9  
     1:02.41  2:01.91                                                      
 -- Skolnick, Stewart         56 CONN-CT              1:42.00         DQ  
       47.31       DQ                                                      
 
Event 10  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.53   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: U 1:07.80   3/20/2010 GEORGE SCHMIDT                             
        ZONE: Z 1:16.66        2005 Louis Kronfeld                             
          NE: N 1:10.34        2000 Bruce Mohl                                 
        MEET: M 1:10.34        2006 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE               1:15.25    1:11.97Z  17  
       34.45  1:11.97                                                      
  2 Burke, Jay M              60 BUMS-NE              1:25.00    1:22.72   15  
       39.94  1:22.72                                                      
  3 Hicks, Robert C           60 MAMA-NE              1:28.00    1:28.60   14  
       42.82  1:28.60                                                      
  4 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              1:25.00    1:28.66   13  
       44.62  1:28.66                                                      
  5 Wright, Phil              63 SCY-NE               2:00.00    1:30.06   12  
       42.74  1:30.06                                                      
  6 Phillips, David           62 GWDM-NE              1:28.00    1:30.15   11  
       42.15  1:30.15                                                      
  7 Forbes, Michael J         60 SCY-NE               1:40.00    1:34.58   10  
       46.37  1:34.58                                                      
  8 Lewis, John               64 GBM-NE               1:30.00    1:35.45    9  
       48.31  1:35.45                                                      
  9 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              1:34.63    1:36.80    8  
       44.94  1:36.80                                                      
 10 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              2:00.00    1:40.89    7  
       51.15  1:40.89                                                      
 
Event 10  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 1:21.36        2009 Warner Brundage                            
          NE: N 1:15.29        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:15.29        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         67 TRIY-NE              1:20.00    1:23.63   17  
       41.95  1:23.63                                                      
  2 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE              1:24.00    1:24.74   15  
       39.48  1:24.74                                                      
  3 Snooks, John H            67 ABC-NE               1:29.98    1:28.26   14  
       40.84  1:28.26                                                      
  4 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:29.00    1:33.66   13  
       42.65  1:33.66                                                      
  5 Read, Philip              68 GBM-NE               1:45.00    1:58.82   12  
       55.16  1:58.82                                                      
  6 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              2:20.00    2:10.02   11  
 
Event 10  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.73   4/19/2009 JACK KELSO, CAN                            
        NATL: U 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
        ZONE: Z 1:33.26        1999 Roger Franks                               
          NE: N 1:24.92        2000 Al Craig                                   
        MEET: M 1:24.92        1998 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              1:36.00    1:40.01   17  
       45.80  1:40.01                                                      
  2 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               1:45.70    1:42.37   15  
       48.84  1:42.37                                                      
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE              2:30.00    1:50.40   14  
       53.33  1:50.40                                                      
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE               2:19.80    2:30.01   13  
     1:10.64  2:30.01                                                      
  5 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              3:05.00    3:00.98   12  
     1:23.23  3:00.98                                                      
 
Event 10  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 1:27.60        2007 Edward Breisacher                          
          NE: N 1:35.13        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 1:37.76        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 JCCM-NE              2:05.00    1:53.47   17  
       54.94  1:53.47                                                      
  2 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              2:30.00    2:09.33   15  
       59.03  2:09.33                                                      
  3 Arnold, Richard           78 GBM-NE               2:10.76    2:19.51   14  
     1:10.38  2:19.51                                                      
 
Event 11  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 2:19.21   12/4/2009 ALEXANDRA LEE                              
        ZONE: Z 2:35.51        2004 Jane Humphries                             
          NE: N 2:28.20        2000 Tal Shpaizer                               
        MEET: M 2:28.20        2007 Tal Shpaizer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              2:30.00    2:45.32   17  
       37.69  1:19.43  2:02.18  2:45.32                                    
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              2:55.00    2:50.03   15  
       40.73  1:23.92  2:07.59  2:50.03                                    
 
Event 11  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: U 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
        ZONE: Z 2:25.75        2009 Tal Shpaizer                               
          NE: N 2:27.01        2000 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 2:27.01        2004 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              2:25.05    2:25.53Z  17  
       34.31  1:11.00  2:25.53                                             
  2 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              2:27.82    2:28.56   15  
       36.07  1:13.69  1:51.56  2:28.56                                    
  3 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE              2:40.00    2:29.09   14  
       34.83  1:13.42  1:51.91  2:29.09                                    
  4 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              2:39.00    2:38.75   13  
       37.81  1:17.95  1:58.15  2:38.75                                    
  5 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              2:53.00    2:43.83   12  
       39.88  1:21.52  2:03.29  2:43.83                                    
  6 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               2:45.00    2:44.63   11  
       40.71  1:22.68  2:03.58  2:44.63                                    
 
Event 11  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.40  11/14/2009 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: U 2:12.47  11/22/2008 L.OBERSTAR-BROWN                           
        ZONE: Z 2:26.64        2003 Erika Hansen                               
          NE: N 2:39.49        2000 Maryellen Powers                           
        MEET: M 2:39.49        1999 Mary Ellen Powers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky J        30 CMSC-NE              2:50.00    2:32.14N  17  
       37.34  1:15.71  1:54.27  2:32.14                                    
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               2:38.70    2:37.23M  15  
       36.78  1:16.55  1:57.00  2:37.23                                    
  3 Stanley, Ellen            34 WSSC-NE              2:38.75    2:40.50   14  
       37.63  1:18.33  1:38.49  2:40.50                                    
  4 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              3:09.00    2:54.12   13  
       42.10  1:25.03  2:09.63  2:54.12                                    
  5 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR              2:56.00    2:55.99   12  
       42.65  1:27.38  2:12.66  2:55.99                                    
  6 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              3:50.05    3:37.07   11  
       52.67  1:46.79  2:41.99  3:37.07                                    
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:25.89        2001 Andrea Luallen                             
          NE: N 2:32.36        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:31.46        2004 A Luallen-Egg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE              2:58.50    2:55.94   17  
       41.94  1:26.51  2:11.93  2:55.94                                    
  2 Perry, Dana               38 WSSC-NE              3:08.00    3:07.13   15  
       45.26  1:32.46  2:20.16  3:07.13                                    
  3 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               3:44.46    3:42.36   14  
       55.98  1:52.28  2:48.05  3:42.36                                    
 
Event 11  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH, USA                            
        NATL: U 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH                                 
        ZONE: Z 2:22.81        2008 Kristin Gary                               
          NE: N 2:40.69        2000 Roma Hunter                                
        MEET: M 2:40.69        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               2:35.00    2:34.42M  17  
       35.57  1:14.57  1:54.30  2:34.42                                    
  2 Fox, Michele              41 YNS-NE               2:55.46    2:55.98   15  
       42.16  1:26.67  2:11.16  2:55.98                                    
  3 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              3:03.00    3:01.50   14  
       42.23  1:28.17  2:15.42  3:01.50                                    
  4 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              3:15.00    3:03.83   13  
       43.64  1:30.18  2:16.93  3:03.83                                    
  5 Chalfin, Sonia            44 CMSC-NE              3:10.00    3:11.25   12  
       45.70  1:34.22  2:23.54  3:11.25                                    
  6 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              3:28.09    3:21.37   11  
       47.18  1:37.89  2:30.28  3:21.37                                    
 
Event 11  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:32.56        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:33.97        2000 Whitney Zeiger                             
        MEET: M 2:36.97        2009 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               2:44.00    2:42.00   17  
       38.05  1:19.45  2:01.07  2:42.00                                    
  2 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              2:47.00    2:43.04   15  
       40.13  1:21.54  2:02.76  2:43.04                                    
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE              2:30.00    2:50.10   14  
       39.65  1:21.48  2:05.58  2:50.10                                    
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               2:56.83    2:55.69   13  
       43.01  1:27.85  2:12.37  2:55.69                                    
  5 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV              3:00.00    3:20.97   12  
       31.14  1:37.52  2:29.92  3:20.97                                    
  6 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              3:26.52    3:30.33   11  
       48.09  1:42.41  2:36.90  3:30.33                                    
  7 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               4:06.00    4:03.56   10  
       59.50  2:00.06  3:00.47  4:03.56                                    
 
Event 11  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.48   2/13/2010 NAOKO SHIDE, JPN                           
        NATL: U 2:34.24   12/4/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
        ZONE: Z 2:44.22        2009 Karen Einsidler                            
          NE: N 2:51.43        2000 Tracy Grilli                               
        MEET: M 2:51.43        2009 Tracy Grilli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              3:05.00    2:57.13   17  
       41.72  1:26.63  2:12.06  2:57.13                                    
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              2:59.74    2:59.04   15  
       41.39  1:26.54  2:12.98  2:59.04                                    
  3 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              3:10.00    3:07.73   14  
       45.06  1:32.20  2:19.54  3:07.73                                    
  4 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               3:01.43    3:10.99   13  
       44.48  1:32.44  2:21.88  3:10.99                                    
  5 Tirrell, Amanda H         50 WMW-NE               3:35.00    3:16.18   12  
       46.06  1:36.21  2:27.23  3:16.18                                    
  6 Fries, Beth               52 MESC-NE              4:15.00    3:41.58   11  
       53.39  1:49.79  2:46.94  3:41.58                                    
  7 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              4:22.51    3:59.93   10  
       57.05  1:58.51  3:01.14  3:59.93                                    
  8 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE               4:52.00    5:03.56    9  
              1:14.02  2:34.50  5:03.56                                    
 
Event 11  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:44.55        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 3:07.11        2000 Karen Bierwert                             
        MEET: M 3:07.11        2008 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               2:50.00    2:52.66M  17  
       40.41  1:23.88  2:08.70  2:52.66                                    
  2 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG              3:15.00    3:08.38   15  
       45.94  1:33.75  2:21.63  3:08.38                                    
  3 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              3:12.00    3:11.78   14  
       45.56  2:22.88  3:11.78                                             
  4 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:30.00    3:28.93   13  
       50.54  1:42.88  2:35.88  3:28.93                                    
  5 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              3:45.87    3:37.63   12  
       51.44  1:48.09  2:44.20  3:37.63                                    
  6 Sherwood, Kelly           57 MESC-NE              4:06.00    4:36.73   11  
     1:00.61           3:23.92  4:36.73                                    
 
Event 11  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 3:20.78        2007 Sue Lecarreaux                             
          NE: N 3:07.61        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 3:07.61        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE              2:58.62    3:01.93N  17  
       42.70  1:29.49  2:16.30  3:01.93                                    
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:11.00    4:08.47   15  
       57.26  1:58.44  3:03.78  4:08.47                                    
  3 Yunker, Carol M           63 MAMA-NE              4:10.00    4:14.86   14  
       58.85  2:05.82  3:14.06  4:14.86                                    
  4 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              4:44.83    4:41.99   13  
     1:06.81  2:16.97  3:30.79  4:41.99                                    
  5 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               5:45.00    4:55.39   12  
       35.79  1:09.81  4:55.39                                             
  6 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               5:30.00    5:28.83   11  
     1:16.78           2:40.22  5:28.83                                    
 
Event 11  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.59    5/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
        ZONE: Z 3:38.25        1999 Doris Steadman                             
          NE: N 3:58.36        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:56.63        1999 Ruth Morrill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              4:20.00    4:20.08   17  
     1:02.47  2:09.16  3:16.29  4:20.08                                    
 
Event 12  Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 2:01.17   12/4/2009 LOUIS VAYO                                 
        ZONE: Z 2:14.77        2002 William Jewell                             
          NE: N 2:09.65        2000 Gregory Wriede                             
        MEET: M 2:09.65        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE              2:03.00    2:27.56   17  
       35.04  1:12.68  1:50.05  2:27.56                                    
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              2:25.00    2:30.22   15  
       35.35  1:12.84  1:51.63  2:30.22                                    
  3 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE               2:30.57    2:41.70   14  
       38.34           1:51.80  2:41.70                                    
 
Event 12  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 2:11.00        2005 Christopher Sheppard                       
          NE: N 2:05.18        2000 C Sheppard                                 
        MEET: M 2:11.00        2005 C Sheppard                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:14.37    2:14.44   17  
       32.70  1:07.02  1:41.12  2:14.44                                    
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              2:20.00    2:17.32   15  
       31.90  1:06.72  1:41.99  2:17.32                                    
  3 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              2:16.00    2:19.30   14  
       32.97  1:08.33  1:43.22  2:19.30                                    
  4 Nichols, Brett M          27 BC-NE                2:14.45    2:20.02   13  
       32.31  1:07.34  1:43.66  2:20.02                                    
  5 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE               2:28.00    2:20.48   12  
       32.86  1:08.55  1:44.53  2:20.48                                    
  6 Smith, Graham C           28 MIT-NE               2:12.00    2:25.51   11  
       32.82  1:09.50  1:47.03  2:25.51                                    
  7 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              2:38.00    2:43.25   10  
       39.53  1:20.99  2:03.36  2:43.25                                    
  8 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              3:20.00    3:16.49    9  
       44.62  1:34.59  2:27.05  3:16.49                                    
 
Event 12  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: U 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        ZONE: Z 2:13.13        2009 Adam Ritchie                               
          NE: N 2:17.11        2000 Brian Fehlau                               
        MEET: M 2:19.39        1999 Christopher Wood                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              2:31.32    2:35.73   17  
       36.30  1:16.22  1:56.14  2:35.73                                    
  2 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE              2:45.00    2:49.04   15  
       40.70  1:23.17  2:06.81  2:49.04                                    
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE              3:29.99    3:03.82   14  
       42.94  1:30.15  3:03.82                                             
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 2:00.34        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 2:13.77        2000 Edward Anthos                              
        MEET: M 2:13.77        2007 Edward Anthos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              2:25.09    2:20.74   17  
       32.28  1:07.32  1:43.57  2:20.74                                    
  2 Shea, Josh E              37 LANE-NE              2:38.00    2:38.71   15  
       37.01           1:58.00  2:38.71                                    
  3 Horst, Adam               37 BOSY-NE              2:44.26    2:45.62   14  
       37.73  1:18.85  2:02.46  2:45.62                                    
  4 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:53.45    3:30.13   13  
       49.48  1:42.29  2:37.00  3:30.13                                    
  5 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:30.00    3:35.20   12  
       50.86  1:45.39  2:40.30  3:35.20                                    
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: U 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 2:04.96        2008 Chris Stevenson                            
          NE: N 2:03.84        2000 Michael Ross                               
        MEET: M 2:03.84        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              2:25.63    2:24.46   17  
       34.91  1:11.36  1:48.31  2:24.46                                    
  2 Theroux, Trent            43 SWMR-NE              2:30.00    2:30.90   15  
       36.37  1:14.95  1:53.48  2:30.90                                    
  3 Perz, Paul M              42 LANE-NE              3:05.70    2:49.35   14  
       41.46  1:23.99  2:07.16  2:49.35                                    
  4 Torres, Leonardo J        40 BC-NE                3:14.22    3:15.90   13  
       44.37  1:33.36  2:26.56  3:15.90                                    
  5 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:30.00    3:21.31   12  
       49.37  1:40.45  2:12.23  3:21.31                                    
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: U 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                            
        ZONE: Z 2:22.91        2001 Jerry Crossland                            
          NE: N 2:17.13        2000 Glenn Dixon                                
        MEET: M 2:05.54        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA              2:06.00    2:07.55Z  17  
       30.54  1:02.58  1:35.01  2:07.55                                    
  2 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               2:36.83    2:35.83   15  
       37.20  1:16.50  1:56.48  2:35.83                                    
  3 Coelho, David P           48 UNAT-NE              2:43.68    2:44.17   14  
       36.72  1:18.64  2:02.80  2:44.17                                    
  4 Koenig, Mike              45 GBM-NE               3:00.00    2:47.43   13  
       38.09  1:21.39  2:05.28  2:47.43                                    
  5 Paine, Michael C          49 LANE-NE              2:51.00    2:48.89   12  
       41.69  1:24.38  2:07.60  2:48.89                                    
  6 Roth, Douglas             49 MESC-NE              3:04.99    2:51.64   11  
       41.60  1:24.85  2:19.99  2:51.64                                    
  7 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              3:06.00    3:05.47   10  
       42.99  1:29.06  2:17.23  3:05.47                                    
  8 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              3:20.00    3:23.48    9  
       47.05  1:38.26  2:31.57  3:23.48                                    
  9 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              3:45.50    3:34.86    8  
       51.36  1:46.28  2:42.05  3:34.86                                    
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 2:25.53        2003 Mark Pugliese                              
          NE: N 2:27.72        2000 Mark Alexander                             
        MEET: M 2:27.72        2009 Mark Alexander                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David A             50 SWMR-NE              2:28.00    2:27.26N  17  
       36.17           1:55.72  2:27.26                                    
  2 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              2:31.50    2:27.74   15  
       35.31  1:12.84  1:50.61  2:27.74                                    
  3 Barth, Ed J               52 AAC-NE               3:10.00    3:07.26   14  
       43.46  1:31.46  2:20.66  3:07.26                                    
  4 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              3:10.00    3:19.31   13  
       47.60  1:36.99  2:28.71  3:19.31                                    
  5 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              3:50.00    3:43.95   12  
       54.72  2:50.34  3:43.95                                             
  6 Murray, Kyle              51 GBM-NE               3:40.00    3:46.22   11  
       55.02  1:52.25  2:50.64  3:46.22                                    
  7 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              5:55.04    6:17.10   10  
     1:30.35  3:09.47  4:46.27  6:17.10                                    
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.42   12/4/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: U 2:19.42   12/4/2009 PHILIPP DJANG                              
        ZONE: Z 2:32.57        2008 Mark Pugliese                              
          NE: N 2:31.71        2000 John Craig                                 
        MEET: M 2:35.63        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              2:44.40    2:35.77   17  
       37.22  1:16.74  1:56.76  2:35.77                                    
  2 Mockler, Frank C          55 LANE-NE              2:47.07    2:54.26   15  
       40.04  1:22.18  2:06.41  2:54.26                                    
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              2:55.14    2:59.20   14  
       16.11    41.34  1:26.23  2:59.20                                    
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: U 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
        ZONE: Z 2:53.62        2004 Bill Rupert                                
          NE: N 2:37.11        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 2:45.12        2007 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              2:44.93    2:44.92M  17  
       45.75  1:20.74  2:02.77  2:44.92                                    
  2 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE              2:58.00    2:55.55   15  
       42.68  1:27.30  1:54.15  2:55.55                                    
  3 Platt, Jay                63 PAFC-DV              3:19.00    3:09.99   14  
       45.51  1:33.99  2:22.76  3:09.99                                    
  4 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              3:12.00    3:12.58   13  
       44.35  1:33.49  2:23.79  3:12.58                                    
  5 Song, Mingjie             63 ABC-NE               3:31.01    3:13.58   12  
       44.72  1:32.65  2:23.06  3:13.58                                    
 
Event 12  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 3:16.08        2007 Bob Hopkins                                
          NE: N 2:55.82        2000 Bill Rupert                                
        MEET: M 2:22.85        2002 Alan Johnson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            67 ABC-NE               3:04.98    3:02.13Z  17  
       42.63  1:28.45  2:15.49  3:02.13                                    
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE              3:08.00    3:07.35Z  15  
       43.64  1:31.08  2:20.51  3:07.35                                    
  3 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               3:04.00    3:09.84Z  14  
       43.68  1:32.40  2:21.94  3:09.84                                    
  4 Bump, Ben                 67 WMW-NE               3:34.50    3:27.88   13  
       50.40  1:42.29  2:36.25  3:27.88                                    
  5 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              3:37.00    3:31.67   12  
       50.54  1:45.52  2:00.49  3:31.67                                    
  6 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              3:57.69    3:51.13   11  
       55.18  1:52.81  2:53.02  3:51.13                                    
 
Event 12  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.73    4/8/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 3:04.08        2000 Roger Franks                               
          NE: N 3:20.34        2000 D Barr Clayson                             
        MEET: M 3:21.32        2006 Tom Murray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              4:26.00    4:14.57   17  
       56.28  2:02.59  3:10.27  4:14.57                                    
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE              5:10.00    4:17.85   15  
     1:06.16  2:15.82  3:20.16  4:17.85                                    
  3 Widnall, William S        73 ABC-NE               5:04.67    5:00.76   14  
     1:09.95  2:24.99  3:40.88  5:00.76                                    
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              5:53.13    5:24.10   13  
     1:17.25  2:43.86  4:05.27  5:24.10                                    
 
Event 12  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 3:26.29        2001 William Haynes                             
          NE: N 3:40.20        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 3:40.20        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Dean L          76 WMW-NE               4:10.00    3:58.36   17  
       54.85  1:52.33  2:50.48  3:58.36                                    
  2 Goldsmith, James          76 CONN-CT              8:00.00    8:59.62   15  
     2:10.34  4:34.26  6:50.22  8:59.62                                    
 
Event 13  Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
        ZONE: Z 4:56.47        2001 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:44.73        2000 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
        MEET: M 4:44.73        2009 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:44.50    4:54.36Z  34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Andrews, Therese W26           
     3) Cutter, Kyle W25                4) Au, Lauren E W26               
       37.22  1:16.86  1:55.36  2:39.46  3:11.57  3:48.95  4:19.25  4:54.36
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               5:00.93    5:45.25   30  
     1) Smith, Allison W W27            2) Rasmussen, Jennifer W25        
     3) Owen, Katharine W31             4) Friedman, Erica J W26          
       49.53  1:40.53  2:20.65  3:05.83  3:45.55  4:30.30  5:05.55  5:45.25
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            5:53.99    6:05.68   28  
     1) Sarvia, Tricia W27              2) Blake, Shannon E W30           
     3) Fair, Karen M W36               4) Burns, Caileen W24             
       43.89  1:32.56  2:25.51  3:24.87  4:04.80  4:51.94  5:26.62  6:05.68
  4 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:30.00    6:17.08   26  
     1) Blazek, Emily W26               2) Kolmychevskaya, Tatyana W29    
     3) Connors, Kasia W26              4) Redmond, Jacqui W23            
       43.30  1:29.53  2:15.59  3:07.43  3:54.51  4:53.32  5:17.86  6:17.08
 
Event 13  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:33.44   12/6/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         A SUE OSBORN, C LEWIS, R OLSEN, K FRITH           
        NATL: U 4:33.44   12/6/2009 MISSION VIEJO                              
                         A SUE OSBORN, C LEWIS, R OLSEN, K FRITH           
        ZONE: Z 4:56.87        2001 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:41.93        2000 NEM                                        
                         C Deveney, E Boehm, J Stokes, J Luker             
        MEET: M 4:41.93        2001 NEM                                        
                         C Deveney, E Boehm, J Stokes, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:55.29    4:52.46Z  34  
     1) Hunnewell, Becky J W30          2) Downing, Jennifer W32          
     3) Handren, Rachel A W35           4) Stokes, Jessica N W34          
       35.66  1:12.14  1:51.13  2:34.81  3:08.98  3:49.04  4:18.65  4:52.46
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 4:50.00    4:58.79   30  
     1) Hunter, Roma K W43              2) Mancuso, Elizabeth A W25       
     3) Wensley, Allison M W28          4) Healey, Caitlin M W28          
       37.29  1:16.39  1:54.63  2:38.59  3:13.25  3:53.63  4:24.15  4:58.79
  3 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'B'                4:30.00    6:00.29   28  
     1) Wolf, Jenny W28                 2) Donovan, Kim M W47             
     3) Boucher, Ilene W30              4) Gothorpe, Amy W35              
       38.94  1:20.43  2:05.03  2:54.74  3:44.54  4:43.09  5:18.55  6:00.29
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            5:54.99    6:53.49   26  
     1) Scott, Abbey C W32              2) Lien, Maeve A W33              
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Richardson, Sue Ann W46        
       51.27  1:34.75  1:57.42  2:35.78           4:21.49  5:15.18  6:53.49
 
Event 13  Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:08.21   7/18/2010 SPENCER SWIM TEAM        -GBR              
                         A HEGVOLD, A HEATH, K HODD, L BROWN               
        NATL: U 4:43.31  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
        ZONE: Z 5:04.83        2006 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 5:30.52        2000 NEM                                        
                         C Sasser, L Ellis, K Gleason, M Freeze            
        MEET: M 5:30.52        1999 NEM                                        
                         C Sasser, L Ellis, K Gleason, M Freeze            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                4:00.00    5:42.30   34  
     1) Skrobis, Amy V W45              2) Yoder, Kate F W47              
     3) McCurdy, Tracy C W41            4) Thompson, Kirsten W45          
       38.85  1:20.72  2:04.95  2:54.07  3:38.19  4:00.42  4:28.17  5:42.30
  2 Maine Masters-NE  'A'                             5:59.11    5:50.29   30  
     1) Fries, Beth W52                 2) Kupan, Cheryl A W46            
     3) Uecker, Anne W50                4) Alcaide, Katrine W29           
       49.67  1:44.30  2:25.03           3:15.49  3:54.36  4:38.72  5:50.29
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            5:40.99    6:09.77   28  
     1) Notman, Kate B W47              2) Roy, Michele M W46             
     3) Schwarz, Marlene C W50          4) Veenstra, Denise L W41         
       50.56  1:44.59  2:28.09  3:18.31  3:59.26  4:47.75  5:25.93  6:09.77
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            5:59.99    6:56.50   26  
     1) Acevedo, Kristine W39           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Atkinson, Karen E W35           4) Rounds, Ellie W34              
       53.57  1:56.24  2:15.92  2:52.78  3:55.35  4:36.03  5:25.89  6:56.50
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:21.16    7:09.92   24  
     1) Chalfin, Sonia W44              2) Curko, Sandy W40               
     3) Barker, Joanne L W46            4) Rapp, Jessica S W41            
       46.76  1:33.36  1:49.98  3:41.23  4:34.54  5:36.12  6:20.26  7:09.92
 
Event 13  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
        NATL: U 4:52.08   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K                 
        ZONE: Z 6:28.39        2007 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 6:53.57        2000 NEM                                        
                         J Reilly, A Goulder, E Jirak, M Twomey            
        MEET: M 6:53.57        2009 NEM                                        
                         J Reilly, A Goulder, E Jirak, M Twomey            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- University Club of Boston-NE  'A'                      NT         DQ  
     1) Mulderig, Sheilagh A W58        2) Roskoz, Bry W41                
     3) Holland Sparages, Margaret M W4 4) Feldmann, Betsy W57            
       50.80  1:43.31  1:58.29  2:29.70  3:21.82  3:39.65  4:15.45       DQ
 
Event 13  Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:43.15  11/14/2009 OREGON                   -USA              
                         J WARD, G PIERSON, M CASWELL, S ROUSSEAU          
        NATL: U 5:43.15  11/14/2009 OREGON                                     
                         J WARD, G PIERSON, M CASWELL, S ROUSSEAU          
        ZONE: Z 7:52.94        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 7:52.94        2000 GBM                                        
                         B Boley, A Fredette, N Tunstall, M Hult           
        MEET: M 7:52.94        2005 GBM                                        
                         B Boley, A Fredette, N Tunstall, M Hult           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             7:59.97    7:09.75Z  34  
     1) Uustal, Diann B W64             2) O'Brien-Mackinnon, Nancy W58   
     3) Panayotoff, Kristi W62          4) Sherwood, Kelly W57            
       43.05  1:28.37  2:23.11           3:23.19  4:19.02  5:24.84  7:09.75
 
Event 14  Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:54.64   7/21/2006 NEW ENGLAND                                
                         C SHEPPARD, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU       
        ZONE: Z 4:09.56        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 3:54.64        2000 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 4:01.21        1999 NEM                                        
                         G Wriede, J Banville, M Goldman, S Cromarty       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'G'                         4:30.00    4:22.19   34  
     1) Drasher, Ryan C M28             2) Larsen, Kirk K M33             
     3) Johnson, Darren M29             4) Brittan, Daniel M29            
       31.62  1:05.14  1:38.58  2:18.10  2:47.39  3:22.84  3:50.68  4:22.19
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:15.63    4:28.60   30  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Duckworth, Tyler W M28         
     3) Charaukhin, Viachaslau Y M23    4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       31.13  1:04.57  1:37.37  2:21.21  2:47.62  3:28.12  3:56.56  4:28.60
  3 Maine Masters-NE  'A'                             4:59.98    4:35.81   28  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gaulin, Adam M M21              4) Gray, Zachary A M27            
       32.63  1:07.14  1:43.94  2:37.20  2:57.69  3:12.84  3:36.12  4:35.81
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            4:30.99    4:42.82   26  
     1) Brotske, Gregory R M30          2) Catalano, Kenneth J M30        
     3) Guarnier, Bryan J M27           4) Wheatley, Jason T M24          
       41.23  1:25.46  2:00.96  2:42.03  3:11.71  3:45.76  4:12.79  4:42.82
 
Event 14  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.49   12/6/2009 S CALIFORNIA AQUATIC     -USA              
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNE 
        NATL: U 3:57.49   12/6/2009 SCAQ                                       
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNUE
        ZONE: Z 4:06.10        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 3:59.40        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Banville, J Eaddy, R Tyler          
        MEET: M 3:59.40        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Banville, J Eaddy, R Tyler          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-VA  'A'                4:06.00    4:07.92   34  
     1) Stevenson, Chris L M46          2) Barley, Adam S M29             
     3) Holland, Dave M43               4) Gaines, Billy M29              
       28.89    59.17  1:32.17  2:19.32  2:39.12  3:39.10  4:08.10  4:07.92
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 4:35.00    4:14.40   30  
     1) McKenna, Matthew M38            2) Slesnick, Tyson W M22          
     3) LaPierre, Noel S M38            4) Brannan, Robert, Jr M34        
       31.57  1:05.47  1:37.22  2:14.26  2:44.28  3:19.76  3:45.74  4:14.40
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:58.13    4:37.83   28  
     1) Wilkinson, Jon P M39            2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Butters, Doug M28               4) Titus, Dave M34                
       32.82  1:07.52  1:42.92  2:24.12  2:55.83  3:33.00  4:04.10  4:37.83
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            4:59.99    4:54.81   26  
     1) Perz, Paul M M42                2) Martini, Paolo G M43           
     3) Biethan, Jonathan S M26         4) Sennett, Michael A M34         
              1:16.11  1:54.10  2:37.65  3:10.05  3:51.19  4:07.87  4:54.81
  5 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               5:34.00    5:08.03   24  
     1) Grilli, Luke D M25              2) Cochran-Boucher, Michael D M39 
     3) Wood, Jeffrey E M41             4) Clark, Benjamin S M22          
       33.20  1:08.72  1:53.02  2:43.34  3:19.54  4:02.38  4:32.91  5:08.03
  6 Great Bay Masters-NE  'H'                         4:30.00    5:38.56   22  
     1) Bonesho, Timothy K M39          2) Miller, Steve M56              
     3) Westgeest, Bart J M31           4) Parsons, Steve E M30           
       39.51  1:23.30  2:09.74  3:02.42  3:22.02  3:40.14  5:00.99  5:38.56
 -- Minuteman Andover Masters Assn-NE  'K'            6:01.99         DQ  
     1) Ryan, Bill C M60                2) Daponte, Frank A M29           
     3) Rose, Bruce E M32               4) DeDeo, Scot L M30              
       41.53  1:24.17  2:08.55  2:56.48  4:35.44  5:12.28  5:54.86         
 
Event 14  Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.09   12/6/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: U 3:50.93  11/15/2008 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 4:10.47        2008 Virginia Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 4:19.69        2000 GBM                                        
                         K Larsen, E Gendreau, J Robertson, G Davis        
        MEET: M 4:19.69        2008 GBM                                        
                         K Larsen, E Gendreau, J Robertson, G Davis        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim RI-NE  'B'                                   4:15.00    4:31.18   34  
     1) Duru, Kaan M40                  2) Gilson, Matthew R M43          
     3) Garcia, Albert J M40            4) Cote, David A M50              
       33.57    53.88  1:10.56  2:25.15  2:55.69  3:30.43  3:59.40  4:31.18
  2 Great Bay Masters-NE  'F'                         4:30.00    4:40.45   30  
     1) Davis, Guy S M51                2) Zola, Brett G M43              
     3) Denneen, Matt G M39             4) White, Darwin W M46            
       34.34  1:11.03  1:48.07  2:30.90  3:01.78  3:37.92  4:08.01  4:40.45
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            5:00.99    5:07.67   28  
     1) Keil, Mark A M57                2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Mulrooney, Matt J M28          
       38.89  1:20.53  2:03.84  2:50.43  3:22.61  4:01.76  4:33.88  5:07.67
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            5:15.99    5:18.81   26  
     1) Paine, Michael C M49            2) Duvall, Jim M47                
     3) Moynihan, Brian P M28           4) White, Alan G M39              
       38.27  1:18.11  1:53.04  2:34.25  3:11.29  3:58.94  4:13.58  5:18.81
  5 Maine Masters-NE  'A'                             5:51.31    5:54.89   24  
     1) O'Leary, Shawn B M40            2) Simon, Phil M43                
     3) Bell, Richard J M41             4) Cerjanec, Derek M M59          
       36.26  1:13.43  2:05.90  3:02.20  5:54.89                           
 
Event 14  Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:12.51   12/6/2009 VENTURA COUNTY MASTERS   -USA              
                         J MCCONICA, C COOPER, M SHAFFER, M BLATT          
        NATL: U 4:12.51   12/6/2009 VENTURA COUNTY                             
                         J MCCONICA, C COOPER, M SHAFFER, M BLATT          
        ZONE: Z 4:38.38        1996 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 4:53.91        2000 NEM                                        
                         M Alexander, T Wallace, F Wuest, L Richardson     
        MEET: M 4:53.91        2009 NEM                                        
                         M Alexander, T Wallace, F Wuest, L Richardson     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            5:20.99    5:29.88   34  
     1) Kobs, Ray M46                   2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Hicks, Robert C M60            
       40.25  1:22.45  1:37.67  2:04.49  2:51.29  3:26.62  4:13.37  5:29.88
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            5:30.99    5:40.71   30  
     1) Mockler, Frank C M55            2) Mansilla, Frankin G M50        
     3) Heffernan, Sean F M60           4) O'Brien, David P M54           
       38.83  1:20.02  2:01.89  2:48.21  3:38.53  4:45.13  5:04.26  5:40.71
  3 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    5:50.27   28  
     1) Estabrook, Todd H M51           2) Havel, Timothy F M57           
     3) Jaye, David M57                 4) Layton, Jake M56               
       38.91  1:21.38  1:37.28  2:18.15  3:26.52  3:44.77  5:27.73  5:50.27
  4 Connecticut Masters-CT  'A'                       5:50.00    5:53.49   26  
     1) Coffey, Tom M50                 2) Harris, Mark M48               
     3) Geoghegan, William M60          4) Skolnick, Stewart M56          
       39.93  1:20.63  2:08.94  3:05.84  3:20.57  3:44.10  4:31.17  5:53.49
 -- Boston University Masters-NE  'B'                 5:35.00         DQ  
     1) Larzelere, Chip M46             2) Fiedler, Tom E M64             
     3) Kelly, Paul M43                 4) Sanda, Martin M49              
       49.44  1:39.71  2:26.90  3:20.98  4:05.79  5:03.70  5:41.13       DQ
 
Event 14  Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:38.68   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS          
        NATL: U 4:38.68   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS          
        ZONE: Z 5:25.78        2008 Jersey Area Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 5:32.18        2000 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, J Connors, D Vail             
        MEET: M 5:32.18        2005 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, J Connors, D Vail             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             5:32.16    5:49.80   34  
     1) Rupert, Bill M67                2) Hintlian, Varney J M60         
     3) Nelson, Robert H M63            4) Syphers, Dale A M54            
       41.28  1:25.63  2:08.66  2:56.63  3:47.06  4:43.39  5:14.99  5:49.80
  2 Swim RI-NE  'A'                                   6:15.00    6:01.53   30  
     1) Ewan, Bill M67                  2) McQuiggan, Frank M62           
     3) Manfredi, Thomas M67            4) Alexandre, George E M52        
       39.35  1:02.22  1:23.52  2:23.71  2:39.87  3:00.80  5:23.07  6:01.53
  3 Maine Masters-NE  'B'                             8:51.36    7:13.99   28  
     1) Kerr, Philip B M75              2) Roth, Douglas M49              
     3) Gale, John A M54                4) Pride, H Douglas M68           
     1:01.96  2:07.54  2:57.62  3:53.34  4:40.62  5:32.97  6:18.56  7:13.99
 
Event 15  Mixed 72-99 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:20.54   12/6/2009 ORANGE COAST                               
                         K RYAN, K MILLER, A AMR, K COLESEN                
        ZONE: Z 4:22.07        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 4:56.38        2000 NEM                                        
                         V Charaukhin, A Fletcher, K McElroy, D Cullen     
        MEET: M 4:28.42        2006 NYCH                                       
                         B Sullivan, E Ptasnik, D Williams, J Friedman     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:38.27    4:40.16N  34  
     1) Rasmuson, Kirsten A W27         2) Los, Cristina W22              
     3) Mc Inerney, Scott A M24         4) Seeley, Patrick C M24          
       37.65  1:17.42  1:33.70  1:55.94  2:38.87  3:06.52  3:47.86  4:40.16
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            4:47.99    4:57.06   30  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       36.60  1:16.65  2:01.67  2:51.72  3:22.50  3:58.76  4:26.85  4:57.06
 
Event 15  Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:30.24   1/16/2010 U.S.G.                   -DEN              
                         C OLDENBURG, H FREDERIKSEN, A KILEN, L LUND       
        NATL: U 4:16.58  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES         
        ZONE: Z 4:36.78        2009 Red Tide                                   
                         R Saint-Amour, J Mayman, J Lawler, J Fain         
          NE: N 4:16.58        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, J Eaddy, J Stokes         
        MEET: M 4:16.58        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, J Eaddy, J Stokes         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            4:35.00    4:48.10   34  
     1) Caines, Eric M30                2) Harvey, Jenny E W33            
     3) Hughes, Jimmy M26               4) Byron, Caroline W23            
       34.59  1:13.33  1:52.38  2:36.92  2:53.24  3:43.42  4:13.09  4:48.10
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 5:25.00    5:24.69   30  
     1) Weas, Sarah D W23               2) Remi, Sebastian M30            
     3) Radville, Kate M W28            4) Nunez, Guillermo M37           
       38.67  1:27.09  2:08.31  2:45.99  3:23.02  4:05.04  4:38.71  5:24.69
  3 Bearcat Masters-MR  'A'                           6:00.00    6:33.18   28  
     1) Abreu, Joel M30                 2) Rauzin, Ivy W32                
     3) Mitakakis, Chrissy W27          4) Bagchi, Angshuman M30          
       40.71  1:24.02  2:15.63  3:50.44           4:31.60  5:24.89  6:33.18
 
Event 15  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
        NATL: U 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN                                   
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
        ZONE: Z 4:35.26        2008 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:18.78        2000 NEM                                        
                         K Andersson, B Fehlau, R Carr, R Kusznir          
        MEET: M 4:18.78        2000 NEM                                        
                         K Andersson, B Fehlau, R Carr, R Kusznir          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:30.00    4:58.62   34  
     1) McGrail, Crystie W26            2) Springer, Todd E M38           
     3) Koenig, Mike M45                4) Baker, Sarah H W36             
       37.08  1:18.02  1:53.29  2:11.49  4:58.62                           
  2 Maine Masters-NE  'A'                             5:09.13    5:03.72   30  
     1) Holt-Wilson, Mary R W40         2) Wignall, Simon M M34           
     3) Perez-Smith, Alina M W40        4) Carter, Sean M M35             
       41.61  1:26.57  1:42.13  2:03.99  2:46.42  3:20.14  3:59.80  5:03.72
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:24.01    5:07.47   28  
     1) Sonan, Andrea W36               2) Kwa, Ken M37                   
     3) Pollard, Benjamin M38           4) Zalewsni, Anna W30             
       40.51  1:23.00  2:04.22  3:47.17  4:05.53  4:28.82  5:07.78  5:07.47
  4 Boston College Masters Swim Cl-NE  'B'            5:18.00    5:51.73   26  
     1) Torres, Leonardo J M40          2) Autissier, Anne-Cecile W46     
     3) Sathapornchaisit, Onnicha W21   4) Autissier, Patrick M48         
       41.96  1:28.17  2:19.72  3:16.09  3:57.64  4:50.92  5:20.26  5:51.73
  5 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  6:30.00    6:00.24   24  
     1) Kennedy, Jessica G W19          2) Zraket, Lisa W46               
     3) Tripler, Christopher E M42      4) Reese, Jeff J M35              
       42.49  1:25.00  2:15.47  3:12.38  3:55.61  4:51.78  5:23.39  6:00.24
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'H'            5:25.99    6:56.51   22  
     1) Jenkins, Julie P W27            2) Smith, Michele M W33           
     3) Veenstra, Chris T M40           4) Howorth, James M M43           
     1:03.89  2:13.69  3:07.08  3:22.98  4:04.94  5:42.78  6:16.61  6:56.51
 
Event 15  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.32  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: U 4:10.32  11/22/2009 CMS                                        
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        ZONE: Z 4:49.73        2007 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:22.95        2000 MESC                                       
                         M Ross, J Knight, D Pride, M Estabrook            
        MEET: M 4:22.95        2008 MESC                                       
                         M Ross, J Knight, D Pride, M Estabrook            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    4:23.32Z  34  
     1) Beane, Linda W45                2) Griesbauer, David L M40        
     3) Dornaus, David M36              4) Griesbauer, Dede T W40         
       37.66  1:18.52  1:56.05  2:40.07  3:12.46  3:50.26  4:08.26  4:23.32
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         4:30.00    5:39.05   30  
     1) Kowal, Steve M61                2) Zorn, Jennifer L W44           
     3) Boslego, Ryan M31               4) Layman, Katie L W33            
       40.42  1:26.47  2:12.18  3:04.57  3:19.23  4:16.04  4:56.01  5:39.05
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:32.17    5:47.66   28  
     1) Zhu, Xiao-Wei W46               2) Mugford, Stephen A M43         
     3) Anthos, Edward M M42            4) Barker, Joanne L W46           
       45.77  1:34.55  2:10.31  2:50.34  3:22.38  3:58.94  4:13.55  5:47.66
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'G'            5:20.99    5:49.78   26  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Kjellberg, Ulrike S W35        
     3) Devlin, Mark M47                4) Litman, Jill W54               
       47.42  1:36.50  2:18.23  3:05.95  3:42.34  4:28.82  5:07.40  5:49.78
 
Event 15  Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.02   3/20/2010 VIRGINIA MASTERS         -USA              
                         C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S LOFTUS-CHARLE
        NATL: U 4:35.02   3/20/2010 VIRGINIA                                   
                         C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S              
        ZONE: Z 5:11.14        2009 Garden State Masters                       
                         N Steadman-Martin, L Ditommaso, L Seidman, A Wein 
          NE: N 5:18.45        2000 GBM                                        
                         N Tunstall, B Mohl, E Gendreau, A Fredette        
        MEET: M 5:18.45        2004 GBM                                        
                         N Tunstall, B Mohl, E Gendreau, A Fredette        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                         4:30.00    6:39.80   34  
     1) Fernald, Robert E M43           2) Lewis, John M64                
     3) Edin, Deborah E W48             4) Woodcock, Sandy W54            
       40.99  1:24.27  2:11.42  3:03.70  4:00.02  5:03.35  5:48.97  6:39.80
  2 Boston University Masters-NE  'B'                 7:20.00    7:15.09   30  
     1) Camesano, Lisa W40              2) Burke, Jay M M60               
     3) Reyes, David M43                4) Mancuso, Stanice W64           
       55.37  2:11.36  2:45.00  3:35.94  4:11.21  4:57.63  5:48.84  7:15.09
  3 University Club of Boston-NE  'A'                      NT   10:21.39   28  
     1) Rubin, Gary A M54               2) Christiansen, Susan W67        
     3) Rubin, Kristen L W22            4) Massik, Joseph M82             
       59.36  2:11.93  3:26.27  4:58.68  5:53.60  7:04.29  8:29.68 10:21.39
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:29.32         DQ  
     1) Foreman, Judy D W66             2) Flanagan, Jim M48              
     3) Wallace, Thomas F M51           4) Twomey, Maura W54              
 
Event 15  Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        NATL: U 4:43.20  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        ZONE: Z 6:46.60        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 6:46.20        2000 NEM                                        
                         R Stavis, J Sharlin, I Suvanto, D Stein           
        MEET: M 6:46.20        2008 NEM                                        
                         R Stavis, J Sharlin, I Suvanto, D Stein           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               5:38.00    5:32.76N  34  
     1) Grilli, Tracy L W53             2) Estel, Beth A W54              
     3) Rogacki, Daniel J M63           4) Dunham, Larry M M72            
       41.18  1:25.21  2:06.55  2:53.89  3:30.57  4:11.59  4:50.60  5:32.76
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            8:00.99    7:20.39   30  
     1) Coupe, George J M70             2) Zonis, Beth E W49              
     3) Mitchell, Carol W61             4) Outwater, Brent M71            
       56.83  2:01.93  2:51.74  3:49.02  4:04.67  4:54.22  6:13.00  7:20.39
  3 Western Mass Waterhorses-NE  'A'                  7:50.00    8:05.39   28  
     1) Tirrell, Amanda H W50           2) Harlow, Norma W85              
     3) Kavanagh, Dean L M76            4) Bump, Ben M67                  
       44.59  1:31.76  2:54.03  4:33.90  5:33.72  6:42.24  7:22.43  8:05.39
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'J'            8:10.99    8:05.49   26  
     1) Yunker, Carol M W63             2) Weiss, Phyllis W59             
     3) Frackleton, Jack J M51          4) Mitchell, Jack M71             
       56.35  1:57.41  2:59.95  4:10.30  4:59.48  5:57.91  6:12.05  8:05.49
  5 South County YMCA-NE  'A'                         8:00.00    8:50.03   24  
     1) Sexsmith, Amy V W63             2) Forbes, Michael J M60          
     3) Forbes, Jean E W60              4) Wright, Phil M63               
     1:05.45  2:13.25  3:08.33  4:10.63  5:26.41           8:50.03  8:50.03
 
Event 15  Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.86   12/6/2009 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         J MARR, B BEST, J MARTINEZ, A PIPES               
        NATL: U 5:54.60   12/7/2008 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, F WILLIAMS, J MARR              
        ZONE: Z 7:24.98        1999 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         4:30.00    8:59.21   34  
     1) Read, Philip M68                2) Layman, Karol L W66            
     3) Caron, Aagje W69                4) Arnold, Richard M78            
     1:01.43  1:20.56  2:06.89  3:57.30  4:12.93  7:08.32  8:02.34  8:59.21
 
Event 18  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
        ZONE: Z 2:03.99        2000 Donald Postles                             
          NE: N 1:55.06        2000 S Neumayer                                 
        MEET: M 1:55.06        2006 S Neumayer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheatley, Jason T         24 LANE-NE              2:09.61    2:08.04   17  
       30.20  1:02.93  1:36.26  2:08.04                                    
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              2:10.55    2:16.23   15  
       31.66  1:04.64  1:41.68  2:16.23                                    
 
Event 18  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: U 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 1:55.43        2008 Robert Bellamy                             
          NE: N 1:54.51        2000 C Pearson                                  
        MEET: M 1:54.51        2007 C Pearson                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              1:56.63    1:55.42Z  17  
     1:26.05  1:55.42                                                      
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR              2:03.00    2:00.62   15  
       27.76    57.87  1:29.07  2:00.62                                    
  3 Emmons, Michael J         29 ABF-NE               1:57.60    2:00.99   14  
       27.91    47.36  1:29.36  2:00.99                                    
  4 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE               1:58.76    2:03.88   13  
       27.85    58.66  1:30.94  2:03.88                                    
  5 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                2:03.00    2:04.10   12  
       29.16  1:00.59  1:32.96  2:04.10                                    
  6 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:01.35    2:04.25   11  
       30.16  1:02.25  1:34.08  2:04.25                                    
  7 Nichols, Brett M          27 BC-NE                2:02.97    2:04.83   10  
       28.73  1:00.29  1:32.63  2:04.83                                    
  8 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              2:05.00    2:06.47    9  
       29.90  1:00.46  1:34.07  2:06.47                                    
  9 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              2:06.18    2:07.39    8  
       30.08  1:03.13  1:35.39  2:07.39                                    
 10 Smith, Graham C           28 MIT-NE               2:00.00    2:07.91    7  
       27.97    59.62  1:32.92  2:07.91                                    
 11 Wu, Jim                   28 BCTM-MR              2:35.00    2:17.52    6  
       31.25  1:05.38  1:41.16  2:17.52                                    
 12 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              2:05.97    2:18.68    5  
       31.20  1:05.94  1:42.45  2:18.68                                    
 13 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              2:16.81    2:21.62    4  
       32.46  1:08.91  1:45.43  2:21.62                                    
 14 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE              2:38.60    2:34.95    3  
       35.47  1:14.86  1:55.83  2:34.95                                    
 15 Gerace, John              26 BCTM-MR              2:45.00    2:50.40    2  
       34.57  1:14.68  2:02.41  2:50.40                                    
 16 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              2:55.00    2:58.84    1  
       39.07  1:24.05  2:12.01  2:58.84                                    
 17 Simchik, Jamie K          26 CMSC-NE              3:06.78    3:00.84  
       39.31  1:24.13  2:13.50  3:00.84                                    
 
Event 18  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.40   1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN                      
        NATL: U 1:49.58  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 1:58.90        2009 Adam Ritchie                               
          NE: N 1:54.62        2000 Brian Wisniewski                           
        MEET: M 1:54.62        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greves, Richard           33 WMW-NE               2:08.50    2:05.75   17  
       28.76    59.97  1:32.43  2:05.75                                    
  2 Whittaker, Ben            30 UNAT-NE              2:10.12    2:06.00   15  
       27.12    57.85  1:32.03  2:06.00                                    
  3 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              2:09.02    2:14.23   14  
       30.28  1:04.09  1:39.08  2:14.23                                    
  4 Caines, Eric              30 BC-NE                2:16.11    2:14.97   13  
       31.64  1:05.99  1:40.69  2:14.97                                    
  5 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE              2:19.00    2:16.26   12  
       32.77  1:08.08  1:41.95  2:16.26                                    
  6 Wignall, Simon M          34 MESC-NE              2:16.32    2:24.95   11  
       33.45  1:10.22  1:47.04  2:24.95                                    
  7 Brotske, Gregory R        30 LANE-NE              2:30.00    2:34.04   10  
       34.13  1:12.66  1:53.41  2:34.04                                    
  8 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               2:52.02    2:47.37    9  
       37.41  1:20.57  2:06.23  2:47.37                                    
  9 Rose, Bruce E             32 MAMA-NE              3:00.00    2:59.03    8  
       42.03  1:26.37  2:13.40  2:59.03                                    
 10 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              3:08.31    3:12.21    7  
       42.05  1:30.24  2:21.97  3:12.21                                    
 11 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR              4:00.00    4:30.73    6  
       59.99  2:07.89  3:20.68  4:30.73                                    
 
Event 18  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 1:51.54        2004 Michael Ross                               
          NE: N 1:51.54        2000 Michael Ross                               
        MEET: M 1:51.54        2004 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean M            35 MESC-NE              2:13.80    2:13.70   17  
       31.67  1:06.01  1:40.51  2:13.70                                    
  2 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              2:13.93    2:14.74   15  
       30.11  1:03.32  1:38.12  2:14.74                                    
  3 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               2:15.00    2:14.89   14  
       31.23  1:05.54  1:40.74  2:14.89                                    
  4 Dornaus, David            36 UCLB-NE              2:08.00    2:15.97   13  
       30.67  1:04.96  1:39.86  2:15.97                                    
  5 Shea, Josh E              37 LANE-NE              2:15.00    2:17.39   12  
       31.70  1:04.93  1:41.35  2:17.39                                    
  6 Horst, Adam               37 BOSY-NE              2:11.21    2:18.93   11  
       31.57  1:05.83  1:42.54  2:18.93                                    
  7 Sharon, Gil               36 WTS-NE               2:13.65    2:20.11   10  
       31.72  1:07.23  1:43.32  2:20.11                                    
  8 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE               2:32.07    2:25.89    9  
       32.49  1:09.17  1:47.59  2:25.89                                    
  9 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE              2:12.00    2:26.39    8  
       33.85  1:10.33  1:48.64  2:26.39                                    
 10 Bonesho, Timothy K        39 GBM-NE               2:35.50    2:32.25    7  
       33.53  1:11.00  1:50.85  2:32.25                                    
 11 Mullin, Brian D           35 BC-NE                2:38.00    2:37.39    6  
       36.52           1:58.10  2:37.39                                    
 12 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:07.07    2:58.35    5  
       39.18  1:24.80  2:11.70  2:58.35                                    
 13 White, Alan G             39 LANE-NE              3:30.00    3:14.50    4  
       46.86  1:38.16  2:27.29  3:14.50                                    
 
Event 18  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: U 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 1:50.08        2008 Michael Ross                               
          NE: N 1:50.08        2000 Michael Ross                               
        MEET: M 2:02.93        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE              2:07.99    2:06.98   17  
       29.10  1:01.15  1:34.07  2:06.98                                    
  2 Garcia, Albert J          40 SWMR-NE              2:22.00    2:12.22   15  
       30.71  1:04.38  1:38.51  2:12.22                                    
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE              2:15.17    2:12.31   14  
       31.35  1:05.60  1:39.46  2:12.31                                    
  4 McGiffin, Chris D         44 BERK-NJ              2:21.17    2:18.35   13  
       32.49  1:07.44  1:41.45  2:18.35                                    
  5 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              2:25.57    2:19.23   12  
       31.78  1:07.60  1:45.20  2:19.23                                    
  6 Theroux, Trent            43 SWMR-NE              2:18.36    2:19.79   11  
              1:08.92  1:44.98  2:19.79                                    
  7 Fernald, Robert E         43 GBM-NE               2:28.00    2:27.54   10  
       33.63  1:09.89  1:48.66  2:27.54                                    
  8 Zola, Brett G             43 GBM-NE               2:18.00    2:28.65    9  
       34.48  1:11.83  1:46.75  2:28.65                                    
  9 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               2:23.00    2:30.52    8  
       35.08  1:12.72  1:51.88  2:30.52                                    
 10 Kelly, Paul               43 BUMS-NE              2:40.00    2:35.31    7  
       38.01  1:17.45  1:57.12  2:35.31                                    
 11 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE              2:48.00    2:46.64    6  
       37.23  1:18.97  2:01.84  2:46.64                                    
 12 Simon, Phil               43 MESC-NE              2:51.50    2:49.44    5  
       37.17  1:18.78  2:02.83  2:49.44                                    
 13 Goar, Dudley C            41 ABC-NE               2:45.00    3:01.01    4  
       38.12  1:23.51  2:12.45  3:01.01                                    
 
Event 18  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.73    3/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
        ZONE: Z 2:02.40        2008 Steven Newman                              
          NE: N 2:00.74        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:03.93        2007 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, Willaim            46 JAM-NJ               2:03.26    2:04.33   17  
       29.14  1:01.15  1:33.45  2:04.33                                    
  2 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              2:04.50    2:04.76   15  
       29.15  2:04.76                                                      
  3 Autissier, Patrick        48 BC-NE                2:13.04    2:10.26   14  
       30.72  1:03.34  1:36.77  2:10.26                                    
  4 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               2:10.30    2:13.39   13  
       30.39  1:03.80  1:38.88  2:13.39                                    
  5 White, Darwin W           46 GBM-NE               2:14.00    2:16.04   12  
       31.50  1:06.31  1:42.12  2:16.04                                    
  6 Levy, Dan                 45 WM-MR                2:21.46    2:18.97   11  
       33.47  1:09.81  1:45.82  2:18.97                                    
  7 Koenig, Mike              45 GBM-NE               2:30.00    2:24.94   10  
       32.19  1:09.24  1:47.99  2:24.94                                    
  8 Barrus, Steve             46 LANE-NE              2:27.16    2:27.55    9  
       34.08  1:12.30  1:51.09  2:27.55                                    
  9 Roth, Douglas             49 MESC-NE              2:36.29    2:27.64    8  
       35.06  1:12.72  1:50.68  2:27.64                                    
 10 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              2:40.68    2:33.65    7  
       34.16  1:12.87  1:53.97  2:33.65                                    
 11 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              2:35.50    2:34.16    6  
       35.47  1:14.39  1:54.88  2:34.16                                    
 12 McGuill, Tom              47 AAC-NE               2:24.74    2:35.43    5  
       35.24  1:14.07  2:35.43                                             
 13 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              2:30.50    2:54.63    4  
       39.21  1:23.34  2:09.78  2:54.63                                    
 14 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE              3:00.00    2:55.51    3  
       42.14  1:26.02  2:11.64  2:55.51                                    
 
Event 18  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG, USA                              
        NATL: U 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG                                   
        ZONE: Z 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
          NE: N 2:05.49        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG              2:14.00    2:13.25   17  
       30.38  1:04.45  1:39.03  2:13.25                                    
  2 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              2:16.50    2:15.81   15  
       32.09  1:06.46  1:41.50  2:15.81                                    
  3 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              2:19.80    2:20.23   14  
       33.00  1:08.52  1:45.00  2:20.23                                    
  4 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               2:27.00    2:22.66   13  
       32.31  1:07.75  1:45.39  2:22.66                                    
  5 Lamie, Michael            50 SSHY-NE              2:34.30    2:25.94   12  
       32.49  1:08.37  2:25.94                                             
  6 O'Brien, David P          54 LANE-NE              2:20.00    2:32.44   11  
       35.29  1:14.25  1:54.27  2:32.44                                    
  7 Goos, Samuel D            51 ABC-NE               2:32.00    2:36.77   10  
       34.48  1:12.64  1:53.91  2:36.77                                    
  8 Murray, Kyle              51 GBM-NE               2:50.00    2:46.82    9  
       37.01  1:18.51  2:02.39  2:46.82                                    
  9 Edelman, Paul T           54 ABC-NE               2:42.00    2:52.95    8  
       39.33  1:21.11  2:06.84  2:52.95                                    
 10 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE               3:10.00    2:53.64    7  
       38.47  1:22.32  2:07.81  2:53.64                                    
 11 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              2:50.00    2:55.08    6  
       40.74  1:26.25  2:11.72  2:55.08                                    
 12 Gale, John A              54 MESC-NE              3:01.37    3:03.39    5  
       40.89  1:27.08  2:15.86  3:03.39                                    
 13 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              2:59.44    3:04.13    4  
       41.84  3:04.13                                                      
 14 Colby, Richard J          52 BGSC-NE              3:21.00    3:31.74    3  
       42.90  1:36.71  2:35.42  3:31.74                                    
 15 Rubin, Gary A             54 UCLB-NE              3:36.12    3:34.84    2  
       46.05  1:40.35  2:39.27  3:34.84                                    
 16 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              4:19.20    4:34.57    1  
     1:02.14  2:13.48  3:28.70  4:34.57                                    
 
Event 18  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 2:11.98        2008 James Thornton                             
          NE: N 2:12.88        2000 Homer Lane                                 
        MEET: M 2:12.88        2004 Homer Lane                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              2:18.00    2:19.49   17  
       33.22  1:08.27  1:43.98  2:19.49                                    
  2 Martin, Jack R            59 1776-DV              2:19.00    2:21.33   15  
       32.59  1:09.11  1:45.92  2:21.33                                    
  3 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE               3:00.00    2:29.01   14  
       33.94  1:11.29  1:49.91  2:29.01                                    
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               2:30.18    2:32.34   13  
       34.79  1:13.15  1:53.36  2:32.34                                    
  5 Gambrel, Patrick A        56 WMW-NE               2:39.32    2:36.97   12  
       34.55  1:12.92  2:36.97                                             
  6 Blair, Tripp              56 AAC-NE               2:38.02    2:40.78   11  
       37.57  1:18.20  2:00.41  2:40.78                                    
  7 Miller, Steve             56 GBM-NE               2:47.94    2:41.62   10  
       37.57           2:00.10  2:41.62                                    
  8 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              2:47.00    2:44.75    9  
       38.96  1:20.05  2:02.35  2:44.75                                    
  9 Jaye, David               57 UCLB-NE              2:56.11    2:55.33    8  
       41.94  1:26.13  2:11.73  2:55.33                                    
 10 Stein, David E            59 JCCN-NE              2:48.00    3:01.43    7  
       36.05  1:18.16  2:46.60  3:01.43                                    
 11 Layton, Jake              56 UCLB-NE              2:56.12    3:03.79    6  
       40.66  1:26.22  2:14.41  3:03.79                                    
 12 Cerjanec, Derek M         59 MESC-NE              2:51.10    3:23.52    5  
              1:35.47  3:23.52                                             
 13 Garbero, Armando          56 ABC-NE               3:38.00    3:30.55    4  
       44.96  1:39.29  2:35.83  3:30.55                                    
 
Event 18  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: U 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
        ZONE: Z 2:19.61        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 2:10.04        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:10.04        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              2:13.12    2:17.53Z  17  
       33.20  1:08.38  1:43.46  2:17.53                                    
  2 Lane, Homer               61 CCM-NE               2:20.20    2:22.38   15  
       33.77  1:09.66  1:46.87  2:22.38                                    
  3 Platt, Jay                63 PAFC-DV              2:42.00    2:34.66   14  
       36.91  1:16.21  1:56.11  2:34.66                                    
  4 Kowal, Steve              61 GBM-NE               2:55.00    2:37.57   13  
       36.75  1:19.20  1:59.57  2:37.57                                    
  5 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              2:44.00    2:45.82   12  
       38.87  1:22.29  2:05.85  2:45.82                                    
  6 Horvitz, Paul             60 NEM-NE               3:00.00    2:51.47   11  
       38.49  1:21.87  2:07.08  2:51.47                                    
  7 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              3:20.00    3:02.21   10  
       42.47  1:28.74  2:15.65  3:02.21                                    
  8 White, Ken E              60 YNS-NE               3:10.00    3:07.36    9  
       42.64  1:30.45  2:20.27  3:07.36                                    
  9 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              3:08.08    3:20.82    8  
       47.74  1:39.96  2:32.86  3:20.82                                    
 
Event 18  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: U 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 2:26.70        2002 David Harrison                             
          NE: N 2:26.97        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 2:40.42        2008 David Vail                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               2:45.00    2:47.85   17  
       38.57  1:21.20  2:05.58  2:47.85                                    
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE               3:11.00    3:14.96   15  
       44.86  1:34.45  2:23.61  3:14.96                                    
  3 Read, Philip              68 GBM-NE               3:45.00    3:39.19   14  
       49.46  1:46.00  2:44.84  3:39.19                                    
 
Event 18  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
        ZONE: Z 2:48.15        1999 Roger Franks                               
          NE: N 2:56.69        2000 Arnie Green                                
        MEET: M 3:01.14        2009 Larry Dunham                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               3:03.10    3:03.91   17  
              1:29.15  2:17.70  3:03.91                                    
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE              3:08.00    3:10.16   15  
       39.94  1:27.57  2:19.80  3:10.16                                    
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE              3:05.00    3:19.74   14  
       45.05  1:12.65  3:19.74                                             
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE               4:18.01    4:22.83   13  
       59.72  2:08.05  3:18.33  4:22.83                                    
  5 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              4:35.64    4:33.15   12  
     1:03.13  2:15.75  4:33.15  4:33.15                                    
  6 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              4:51.00    5:12.61   11  
     1:10.58  2:27.47  3:50.28  5:12.61                                    
 
Event 18  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: U 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 3:21.32        2002 Doug Strong                                
          NE: N 3:19.47        2000 James Edwards                              
        MEET: M 3:25.47        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              3:35.00    3:37.33   17  
       48.86  1:45.96  2:43.34  3:37.33                                    
  2 Brown, Ronald             75 MIT-NE               3:46.00    3:55.18   15  
       51.46  1:50.20  2:54.18  3:55.18                                    
  3 Goldsmith, James          76 CONN-CT              7:00.00    7:34.91   14  
 
Event 19  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
        ZONE: Z 34.65        2002 Petra Adamkova                               
          NE: N 35.08        2000 Blair Negron                                 
        MEET: M 35.08        2008 Blair Negron                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los, Cristina             22 CMSC-NE                36.43      37.28   17  
  2 Byron, Caroline           23 BC-NE                  36.23      38.80   15  
  3 Kennedy, Jessica G        19 YNS-NE                 50.00      40.62   14  
 
Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.97  12/12/2009 NICOLE HEIDEMANN, GER                        
        NATL: U 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
        ZONE: Z 37.00        2009 Kelsey Hays                                  
          NE: N 33.90        2000 Andrea Packard                               
        MEET: M 33.90        2001 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE                35.35      35.89Z  17  
  2 Au, Lauren E              26 CMSC-NE                37.56      37.84   15  
  3 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                32.00      38.42   14  
  4 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE                45.00      40.50   13  
  5 Williams, Melinda B       29 BC-NE                  39.92      41.10   12  
  6 Blazek, Emily             26 GBM-NE                 43.10      42.77   11  
  7 Card, Carrie              28 UNAT-NE                44.40      44.11   10  
  8 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE                 53.10      44.52    9  
  9 Lin, Helen                26 NEM-NE                 43.26      48.31    8  
 10 Connors, Kasia            26 GBM-NE                 49.12      51.07    7  
 11 Menezes, Maya L           26 YNS-NE                 50.50      51.18    6  
 12 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              1:00.00    1:01.18    5  
 13 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE                59.00    1:02.91    4  
 
Event 19  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: U 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
        ZONE: Z 35.68        2001 Belinda Martin                               
          NE: N 36.20        2000 Jenny Harvey                                 
        MEET: M 36.20        2007 Jenny Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE                38.50      38.57   17  
  2 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  37.80      39.28   15  
  3 Lien, Maeve A             33 MAMA-NE                48.80      48.18   14  
  4 Layman, Katie L           33 GBM-NE                 46.00      49.11   13  
  5 Rauzin, Ivy               32 BCTM-MR                48.91      49.72   12  
  6 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              1:15.00      52.26   11  
  7 Rounds, Ellie             34 LANE-NE                55.67      54.22   10  
 
Event 19  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.83   7/17/2010 LINLEY FRAME, AUS                            
        NATL: U 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
        ZONE: Z 35.35        2001 Amanda Martin                                
          NE: N 36.49        2000 Jessica Holmes                               
        MEET: M 34.90        2007 Nadine Day                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy L         35 GSP-NE                 36.15      35.85N  17  
  2 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI                 36.93      37.10   15  
  3 Kjellberg, Ulrike S       35 MAMA-NE                40.17      39.94   14  
  4 Baker, Sarah H            36 GBM-NE                 43.50      40.77   13  
  5 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE                 44.01      43.51   12  
  6 Natkin, Lisa              39 CMSC-NE                44.00      43.91   11  
  7 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE                47.00      45.60   10  
  8 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE              1:00.00      48.60    9  
  9 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                55.00      49.46    8  
 
Event 19  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.29  11/22/2009 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 37.50        2003 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 36.57        2000 Lissa Winstanley                             
        MEET: M 36.57        2009 Lissa Winstanley                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                37.78      36.11M  17  
  2 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE                 38.00      36.35N  15  
  3 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                40.00      41.30   14  
  4 Fox, Michele              41 YNS-NE                 44.15      45.05   13  
  5 Roskoz, Bry               41 UCLB-NE                45.00      45.12   12  
  6 Zorn, Jennifer L          44 GBM-NE                 40.00      45.13   11  
  7 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE                51.57      48.16   10  
  8 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                54.10      51.09    9  
  9 Curko, Sandy              40 CMSC-NE                55.00      59.19    8  
 
Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.82  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 36.34        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 38.11        2000 Karen Mareb                                  
        MEET: M 38.11        2005 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                40.00      38.92   17  
  2 Roy, Michele M            46 MAMA-NE                39.54      41.32   15  
  3 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE                41.00      42.20   14  
  4 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE                 40.00      42.58   13  
  5 Yoder, Kate F             47 ABC-NE                 42.00      42.97   12  
  6 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                50.00      43.42   11  
  7 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 45.60      45.68   10  
  8 Notman, Kate B            47 MAMA-NE                46.39      46.01    9  
  9 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE                 47.76      46.85    8  
 10 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                  40.00      47.18    7  
 11 Zraket, Lisa              46 YNS-NE                 47.59      47.38    6  
 12 Edin, Deborah E           48 GBM-NE                 47.85      47.42    5  
 13 Zonis, Beth E             49 MAMA-NE                47.50      48.70    4  
 14 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE                 48.98      48.91    3  
 15 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                48.52      49.38    2  
 16 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              1:00.00      52.69    1  
 17 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE                57.19      55.81  
 
Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.08   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: U 36.99  12/12/2009 LISA BENNETT                                 
        ZONE: Z 38.75        2002 Dot Munger                                   
          NE: N 40.08        2000 Beth Estel                                   
        MEET: M 36.99        2009 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA                37.88      38.74Z  17  
  2 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 40.68      39.91N  15  
  3 Estel, Beth A             54 GSP-NE                 42.50      40.17   14  
  4 Cole, Karen               52 GSP-NE                 48.00      47.26   13  
  5 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE                55.00      47.37   12  
  6 Ruggiero, Terri           50 NEM-NE                 47.00      48.93   11  
  7 Cavano, Cindy             53 SSHY-NE                49.00      49.35   10  
  8 Fries, Beth               52 MESC-NE              1:00.00      50.37    9  
  9 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE                53.35      52.78    8  
 
Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: U 39.20  12/12/2009 BARBARA HUMMEL                               
        ZONE: Z 43.72        2007 Danielle Ogier                               
          NE: N 39.20        2000 Barbara Hummel                               
        MEET: M 39.20        2009 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         58 UVRA-NE                41.25      41.15Z  17  
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE                 45.00      44.18   15  
  3 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE                53.91      49.75   14  
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE                51.27      50.68   13  
  5 Johns, Margaret S         56 GSP-NE                 55.00      53.02   12  
  6 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE                49.98      53.05   11  
  7 Weiss, Phyllis            59 MAMA-NE              1:08.65    1:02.31   10  
 
Event 19  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: U 40.24   6/22/2008 DALE BARNHARD                                
        ZONE: Z 46.25        2005 Kathy Slifer                                 
          NE: N 45.27        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 46.25        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                42.50      41.88N  17  
  2 Greulick-Byron, Joan E    60 BC-NE                  55.03      50.87   15  
  3 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE                56.23      54.43   14  
  4 Mancuso, Stanice          64 BUMS-NE              1:15.00      59.72   13  
  5 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               1:10.00    1:07.79   12  
  6 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE               1:40.00    1:19.71   11  
 
Event 19  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.90    5/9/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: U 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
        ZONE: Z 50.94        2008 Betsy Durrant                                
          NE: N 59.49        2000 Barbara Boley                                
        MEET: M 48.54        2009 Betsy Durant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG                49.58      46.07M  17  
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                58.06      55.76   15  
  3 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                  55.00      58.59N  14  
  4 Layman, Karol L           66 GBM-NE               1:12.54    1:14.69   13  
 
Event 19  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U   44.32   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z   48.47        1999 Gail Roper                                 
          NE: N   52.03        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 1:05.51        2008 Barbara Matorin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine E         71 RINC-PC              1:06.06    1:16.36   17  
 
Event 19  Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.56  10/13/2008 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: U 1:09.77  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlow, Norma             85 WMW-NE               1:17.14    1:20.20   17  
 
Event 20  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 27.83  11/21/2009 GREGOR PLEVELJ                               
        ZONE: Z 29.12        2002 Luciano Galindo                              
          NE: N 30.79        2000 Kyle McElroy                                 
        MEET: M 29.88        2006 Elliot Ptasnik                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesnick, Tyson W         22 BUMS-NE                35.50      31.42   17  
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE                33.24      34.32   15  
  3 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE                 41.20      38.32   14  
  4 Manke, Robert W           23 UVRA-NE                40.00      38.97   13  
 
Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: U 28.46  10/10/2008 COREY WELCH                                  
        ZONE: Z 30.14        2001 Jared Walkenhorst                            
          NE: N 29.68        2000 Audy Oktavian                                
        MEET: M 28.74        2009 Kyle Deery                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deery, Kyle B             26 SYSM-FL                30.00      30.41   17  
  2 Duckworth, Tyler W        28 CMSC-NE                29.56      32.76   15  
  3 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 37.36      35.84   14  
  4 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE                35.00      35.91   13  
  5 Daponte, Frank A          29 MAMA-NE                41.56      40.88   12  
 
Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: U 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
        ZONE: Z 30.93        2006 Jared Walkenhorst                            
          NE: N 30.37        2000 Jonathan Banville                            
        MEET: M 30.39        2007 Jared Walkenhorst                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 32.91      31.98   17  
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE                34.00      34.57   15  
  3 Nguyen, Son               31 MESC-NE                35.99      35.24   14  
  4 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE                36.35      35.56   13  
  5 Titus, Dave               34 CMSC-NE                36.90      36.09   12  
  6 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                37.30      37.53   11  
  7 Wignall, Simon M          34 MESC-NE                36.24      37.63   10  
  8 Caines, Eric              30 BC-NE                  37.11      37.82    9  
  9 Remi, Sebastian           30 BUMS-NE                35.00      38.70    8  
 10 Sennett, Michael A        34 LANE-NE                43.00      39.54    7  
 11 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                41.92      42.95    6  
 
Event 20  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: U 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
        ZONE: Z 28.75        2002 Ron Karnaugh                                 
          NE: N 30.42        2000 Jonathan Banville                            
        MEET: M 29.63        2009 Rob Butcher                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 35.30      33.65   17  
  2 Pang, Ken                 36 CMSC-NE                34.00      33.93   15  
  3 Carter, Sean M            35 MESC-NE                36.00      37.24   14  
  4 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE                36.00      38.06   13  
  5 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE                37.91      38.62   12  
  6 Reese, Jeff J             35 YNS-NE                 39.04      39.25   11  
  7 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE                55.00      40.01   10  
  8 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE                43.00      41.81    9  
  9 Cochran-Boucher, Michael  39 GSP-NE                 36.00      42.22    8  
 10 Brown, Justin             38 BC-NE                1:00.00      47.96    7  
 
Event 20  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.86  10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: U 29.22   12/6/2009 ROQUE SANTOS                                 
        ZONE: Z 30.88        2001 Greg Oxley                                   
          NE: N 31.55        2000 Stephen Mugford                              
        MEET: M 31.55        2009 Stephen Mugford                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE                31.55      32.52   17  
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                33.99      32.96   15  
  3 Bell, Richard J           41 MESC-NE                37.69      35.58   14  
  4 Zola, Brett G             43 GBM-NE                 35.50      35.63   13  
  5 Martini, Paolo G          43 LANE-NE                37.00      36.95   12  
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE                 37.00      37.56   11  
  7 Reyes, David              43 BUMS-NE                39.55      39.96   10  
  8 Mappes, Michael R         43 GSP-NE                 39.06      41.65    9  
  9 Tripler, Christopher E    42 YNS-NE                 43.73      43.46    8  
 10 Kelly, Paul               43 BUMS-NE                40.00      43.49    7  
 11 Howorth, James M          43 MAMA-NE                45.00      44.34    6  
 12 Goar, Dudley C            41 ABC-NE                 50.00      46.88    5  
 13 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                49.43      47.25    4  
 
Event 20  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: U 29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
        ZONE: Z 30.83        2003 Greg Oxley                                   
          NE: N 32.72        2000 Keith Hoffman                                
        MEET: M 33.21        2009 Edmund Gendreau                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Jim               47 LANE-NE                34.57      34.69   17  
  2 Levy, Dan                 45 WM-MR                  34.57      34.80   15  
  3 Griczika, Joe             47 GWDM-NE                35.50      34.97   14  
  4 Harris, Mark              48 CONN-CT                34.90      35.56   13  
  5 White, Darwin W           46 GBM-NE                 37.20      37.84   12  
  6 Cook, Michael A           48 TRIY-NE                37.00      37.91   11  
  7 Barrus, Steve             46 LANE-NE                39.35      38.28   10  
  8 Coelho, David P           48 UNAT-NE                38.85      38.97    9  
  9 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                40.51      40.48    8  
 10 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE                39.60      40.73    7  
 11 McGuill, Tom              47 AAC-NE                 41.63      43.69    6  
 12 Sanda, Martin             49 BUMS-NE                46.00      49.52    5  
 -- Flanagan, Jim             48 CMSC-NE                37.94         DQ  
 
Event 20  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.91   11/7/2009 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                       
        NATL: U 31.08   12/7/2008 BENN DOYLE                                   
        ZONE: Z 31.08        2008 Benn Doyle                                   
          NE: N 33.87        2000 Guy Davis                                    
        MEET: M 31.37        2008 Benn Doyle                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ                 31.99      31.84   17  
  2 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 35.50      35.22   15  
  3 Heinz, Tony               51 1776-DV                41.80      37.72   14  
  4 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE                38.00      38.28   13  
  5 Goos, Samuel D            51 ABC-NE                 40.00      38.63   12  
  6 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE                40.68      39.25   11  
  7 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE                41.67      40.27   10  
  8 Edelman, Paul T           54 ABC-NE                 39.50      40.30    9  
  9 Wright, Will              50 MAMA-NE                39.01      40.48    8  
 10 Alexandre, George E       52 SWMR-NE                50.00      44.24    7  
 11 Colby, Richard J          52 BGSC-NE                45.00      44.68    6  
 12 Murray, Kyle              51 GBM-NE                 45.00      45.60    5  
 13 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE               1:20.00      46.15    4  
 
Event 20  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: U 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
        ZONE: Z 34.01        1999 Jim Dragon                                   
          NE: N 34.21        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 31.82        2009 Timothy Shead                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE                 37.57      38.72   17  
  2 Franzon, Olof B           58 ADMS-AD                44.50      39.12   15  
  3 Miller, Harris R          55 HOCK-NE                38.00      40.30   14  
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE                 44.34      45.27   13  
  5 Miller, Steve             56 GBM-NE                 45.50      45.52   12  
  6 Layton, Jake              56 UCLB-NE                48.80      47.18   11  
  7 Havel, Timothy F          57 UCLB-NE                45.00      53.28   10  
 
Event 20  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: U 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
        ZONE: Z 35.58        2005 Louis Kronfeld                               
          NE: N 34.86        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 34.94        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL                35.45      35.70   17  
  2 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE                 37.40      36.69   15  
  3 Burke, Jay M              60 BUMS-NE                38.90      38.63   14  
  4 White, Ken E              60 YNS-NE                 38.30      39.96   13  
  5 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE                38.60      40.73   12  
  6 Forbes, Michael J         60 SCY-NE                 41.00      41.65   11  
  7 Hicks, Robert C           60 MAMA-NE                42.50      41.98   10  
  8 Lewis, John               64 GBM-NE                 41.10      42.07    9  
  9 Wright, Phil              63 SCY-NE                 47.23      42.16    8  
 10 Platt, Jay                63 PAFC-DV                42.50      42.51    7  
 11 Myers, Richard H          63 OAKY-NE                39.00      43.49    6  
 12 Phillips, David           62 GWDM-NE                47.73      49.00    5  
 
Event 20  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.86    5/9/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: U 34.55   12/6/2008 LOUIS KRONFELD                               
        ZONE: Z 34.88        2009 Jim Dragon                                   
          NE: N 34.55        2000 Louis Kronfeld                               
        MEET: M 35.48        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         67 TRIY-NE                36.95      37.09   17  
  2 Bump, Ben                 67 WMW-NE                 47.00      45.79   15  
  3 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT                49.88      48.10   14  
  4 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              1:01.00      56.52   13  
  5 Read, Philip              68 GBM-NE                 55.00      57.80   12  
 
Event 20  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
        ZONE: Z 41.56        2002 Charles Urstadt                              
          NE: N 42.06        2000 Al Craig                                     
        MEET: M 42.55        1998 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE                48.00      48.07   17  
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE                58.00      56.41   15  
  3 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              1:32.00    1:36.29   14  
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              1:56.23    1:54.42   13  
 -- Widnall, William S        73 ABC-NE               1:11.74         DQ  
 
Event 20  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.04   4/29/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: U 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
        ZONE: Z 42.81        2003 Charles Urstadt                              
          NE: N 44.31        2000 Al Craig                                     
        MEET: M 44.35        2002 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 GBM-NE               1:03.42    1:15.82   17  
 
Event 21  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.64    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: U 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
        ZONE: Z 2:39.71        2009 Erin Merritt                               
          NE: N 2:31.51        2000 Andrea Yttre                               
        MEET: M 2:31.51        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              2:30.22    2:30.80N  17  
       33.15  1:11.13  1:50.93  2:30.80                                    
  2 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              2:42.32    2:40.72   15  
       34.40  1:56.12  2:40.72                                             
  3 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              2:41.67    2:42.43   14  
       37.03    55.64  1:18.58  2:42.43                                    
  4 Turner, Betsy             26 VMST-VA              2:47.41    2:44.96   13  
       36.06  1:17.52  2:00.95  2:44.96                                    
  5 Williams, Melinda B       29 BC-NE                2:51.83    2:47.32   12  
       37.02    54.82  1:19.92  2:47.32                                    
  6 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              2:52.18    2:53.19   11  
       37.45  1:21.51  2:07.00  2:53.19                                    
  7 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               3:30.00    3:15.78   10  
       42.39  1:31.69  2:23.90  3:15.78                                    
  8 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              3:44.00    3:42.08    9  
       48.63  1:46.64  2:44.72  3:42.08                                    
 
Event 21  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.41  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:31.57        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:43.76        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:50.89        2005 Carol Prescott                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              3:26.26    3:36.34   17  
       45.83  1:27.88  2:39.76  3:36.34                                    
 
Event 21  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:34.59        2007 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:45.07        2000 Cheryl Kupan                               
        MEET: M 2:37.04        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               2:45.00    2:44.99   17  
       36.56  1:18.52  2:01.04  2:44.99                                    
 
Event 21  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:23.18  12/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:50.02        2000 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 2:43.19        2000 Patricia Sullivan                          
        MEET: M 2:23.18        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              3:00.00    2:50.46   17  
       38.66  1:21.98  2:06.37  2:50.46                                    
  2 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               3:30.00    3:17.20   15  
       44.50  1:34.84  2:26.04  3:17.20                                    
  3 Damianos, Laurie E        46 WSSC-NE              3:28.00    3:31.40   14  
       45.89  1:38.79  2:35.75  3:31.40                                    
  4 Holland Sparages, Margar  47 UCLB-NE              4:13.36    4:22.81   13  
       58.53  2:06.92  3:16.86  4:22.81                                    
  5 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               4:10.00    4:24.69   12  
       57.09  2:03.81  3:13.92  4:24.69                                    
 
Event 21  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.79    7/3/2010 JUDITH HATTLE, GBR                         
        NATL: U 2:38.43  10/17/2009 S HEIM-BOWEN                               
        ZONE: Z 2:42.27        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 2:48.66        2000 Katherine Branch                           
        MEET: M 3:16.39        2007 Nancy Johnston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              3:00.00    3:01.54M  17  
       40.13  1:27.92  2:14.94  3:01.54                                    
  2 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              3:20.00    3:16.21M  15  
                       2:23.70  3:16.21                                    
 
Event 21  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:47.89        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 3:35.28        2000 Linda Carstens                             
        MEET: M 3:35.28        2007 Linda Carstens                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               2:50.00    2:51.46M  17  
       37.80  1:20.88  2:06.02  2:51.46                                    
  2 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              3:25.00    3:22.62N  15  
       42.65  1:33.56  2:28.09  3:22.62                                    
  3 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:45.00    3:52.67   14  
       48.76  1:47.48  2:48.88  3:52.67                                    
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              4:01.60    4:00.08   13  
       53.87  1:54.36  2:57.91  4:00.08                                    
  5 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               4:40.00    4:45.90   12  
       59.42  2:11.02  3:27.61  4:45.90                                    
 
Event 21  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: U 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 3:34.11        1996 Nancy Brown                                
          NE: N 3:41.78        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 3:41.78        2000 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:26.00    4:31.08   17  
       58.79  2:06.92  3:19.78  4:31.08                                    
 
Event 21  Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
        ZONE: Z 4:08.88        2004 Susan Livingston                           
          NE: N 4:08.88        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 4:08.88        2004 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               4:36.14    4:44.62   17  
     1:04.27  2:15.09  3:30.64  4:44.62                                    
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              4:42.00    5:12.76   15  
     1:03.24  2:19.05  3:44.40  5:12.76                                    
 
Event 22  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 2:07.64  10/10/1993 JEFF POPPELL                               
        ZONE: Z 2:54.33        2003 Jeffrey Kaminski                           
          NE: N 2:30.86        2000 Jason Faulconer                            
        MEET: M 2:30.86        2001 Jason Faulconer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David E           20 MAMA-NE              2:25.00    2:32.40Z  17  
       33.23  1:11.32  1:50.25  2:32.40                                    
 
Event 22  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.74   9/20/2008 MARK LEWIS, GBR                            
        NATL: U 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
        ZONE: Z 2:09.03        2000 Curtis Sawin                               
          NE: N 2:03.59        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 2:03.59        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              2:13.37    2:12.04   17  
       30.29  1:04.69  1:38.42  2:12.04                                    
  2 Emmons, Michael J         29 ABF-NE               2:10.00    2:16.43   15  
       29.84  2:16.43                                                      
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              2:15.00    2:21.18   14  
       31.63  1:07.05  1:43.42  2:21.18                                    
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:35.00    2:28.37   13  
       34.43  1:13.67  1:51.13  2:28.37                                    
  5 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE               2:23.00    2:50.28   12  
       32.24  1:13.31  2:00.63  2:50.28                                    
  6 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              2:48.76    3:02.91   11  
       37.56  1:25.30  2:14.18  3:02.91                                    
  7 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              2:59.99    3:19.36   10  
       40.39  1:29.99  2:23.11  3:19.36                                    
 
Event 22  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.46   5/30/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                        
        NATL: U 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 2:27.42        2009 Thomas Patterson                           
          NE: N 2:11.79        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 2:11.79        2006 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               31 MESC-NE              3:29.99    3:26.31   17  
       46.15  1:39.45  2:34.47  3:26.31                                    
 
Event 22  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.31   4/18/2009 EIJI NOMURA, JPN                           
        NATL: U 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
        ZONE: Z 2:15.06        2008 Jeff Roddin                                
          NE: N 2:16.74        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:16.74        1997 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharon, Gil               36 WTS-NE               2:33.35    2:40.33   17  
       35.50  1:16.58  1:58.42  2:40.33                                    
  2 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:30.00    3:12.33   15  
       49.12  1:37.66  3:12.33                                             
  3 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:54.62    3:39.92   14  
       47.52  1:44.83  2:44.02  3:39.92                                    
 
Event 22  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: U 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
        ZONE: Z 2:10.99        2008 Chris Stevenson                            
          NE: N 2:18.95        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:18.95        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Albert J          40 SWMR-NE              2:40.00    2:35.18   17  
       55.56  1:14.25  2:35.18                                             
  2 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              2:40.98    2:39.12   15  
       34.03  1:12.41  1:53.27  2:39.12                                    
  3 Tucker, Robert S          41 MIT-NE               2:30.00    2:58.40   14  
       37.14  1:19.82  2:06.76  2:58.40                                    
  4 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:24.00    3:15.19   13  
       43.82  1:33.25  2:24.30  3:15.19                                    
 
Event 22  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: U 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
        ZONE: Z 2:20.56        1999 John Craig                                 
          NE: N 2:13.29        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:09.65        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA              2:10.00    2:11.40Z  17  
       29.90  1:00.37  1:37.35  2:11.40                                    
  2 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              4:25.00    4:12.26   15  
       55.90  2:01.18  3:08.14  4:12.26                                    
 
Event 22  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: U 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT                             
        ZONE: Z 2:40.26        2000 Bob Kolonkowski                            
          NE: N 2:20.26        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:20.26        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borderies, Pascal         51 CHEL-MR              2:35.99    2:38.61Z  17  
       36.23  1:17.36  1:58.73  2:38.61                                    
  2 Coffey, Tom               50 CONN-CT              2:45.49    2:49.15   15  
       39.72  1:23.88  2:07.52  2:49.15                                    
  3 Barth, Ed J               52 AAC-NE               3:10.00    3:25.09   14  
       41.84  1:35.31  2:31.42  3:25.09                                    
  4 Gale, John A              54 MESC-NE              3:46.20    3:47.47   13  
       51.69  1:49.77  2:49.29  3:47.47                                    
 
Event 22  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG, USA                            
        NATL: U 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG                                 
        ZONE: Z 2:20.61        2009 John Craig                                 
          NE: N 2:19.72        2000 John Craig                                 
        MEET: M 2:19.92        2009 John Craig                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              3:33.25    3:39.55   17  
       42.36  1:40.60  2:40.80  3:39.55                                    
 
Event 22  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: U 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
        ZONE: Z 2:48.40        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 2:30.18        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:30.18        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, William        60 CONN-CT              3:30.00    3:10.15   17  
       43.54  1:34.18  2:22.15  3:10.15                                    
  2 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               3:15.77    3:19.86   15  
       42.33  1:36.10  2:30.13  3:19.86                                    
 
Event 22  Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.99   1/24/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: U 3:39.51   11/9/2002 TOM MAINE                                  
        ZONE: Z 5:03.62        1998 Alex McIntosh                              
          NE: N 4:11.24        2000 Itamar Kutai                               
        MEET: M 4:11.24        2009 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 JCCM-NE              4:35.00    4:21.11Z  17  
       59.70  2:04.00  3:13.20  4:21.11                                    
 
Event 23  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 26.63        2008 Shana Welch                                  
          NE: N 27.13        2000 Caroline Byron                               
        MEET: M 27.92        2008 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                  27.35      28.81   17  
  2 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE                31.03      30.88   15  
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE                31.72      31.38   14  
  4 Kennedy, Jessica G        19 YNS-NE                 32.00      31.48   13  
  5 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                  33.06      32.80   12  
  6 Burns, Caileen            24 MAMA-NE                34.44      33.46   11  
  7 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE                 37.00      37.07   10  
  8 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE                37.56      37.53    9  
 
Event 23  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: U 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
        ZONE: Z 27.65        2005 Jennifer Tweedie                             
          NE: N 27.18        2000 Jessica Knight                               
        MEET: M 27.18        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          29 MESC-NE                28.06      27.52Z  17  
  2 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE                30.50      28.75   15  
  3 Grover, Mollie K          29 TERR-PV                28.47      28.81   14  
  4 Rasmuson, Kirsten A       27 CMSC-NE                29.17      29.27   13  
  5 Au, Lauren E              26 CMSC-NE                29.64      29.34   12  
  6 Andrews, Therese          26 CMSC-NE                29.64      30.10   11  
  7 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                27.00      30.12   10  
  8 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR                30.72      31.50    9  
  9 Jacobsen, Liz M           28 UNAT-NE                32.25      32.57    8  
 10 Blazek, Emily             26 GBM-NE                 35.67      34.06    7  
 11 Friedman, Erica J         26 CMSC-NE                35.00      34.53    6  
 12 Connors, Kasia            26 GBM-NE                 38.57      38.75    5  
 13 Menezes, Maya L           26 YNS-NE                 38.52      38.78    4  
 14 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE                39.10      40.00    3  
 15 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE                55.00      46.13    2  
 
Event 23  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: U 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
        ZONE: Z 28.69        1999 Andrea Luallen-Scholz                        
          NE: N 28.34        2000 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 28.34        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE                30.00      29.64   17  
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ                 30.35      30.12   15  
  3 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  32.00      30.45   14  
  4 Nichols, Rhett            30 MIT-NE                 35.55      32.52   13  
  5 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE                36.00      34.18   12  
  6 Layman, Katie L           33 GBM-NE                 34.00      35.52   11  
  7 Lien, Maeve A             33 MAMA-NE                36.02      36.39   10  
  8 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE                36.67      36.91    9  
  9 Boucher, Ilene            30 ABC-NE                 36.96      38.57    8  
 10 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR                45.00      39.01    7  
 11 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE                40.07      39.58    6  
 12 Rounds, Ellie             34 LANE-NE                41.73      39.83    5  
 
Event 23  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: U 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 27.36        2001 Maria Drueckhammer                           
          NE: N 27.47        2000 Alina Perez-Smith                            
        MEET: M 27.47        2009 Alina Perez-Smith                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy L         35 GSP-NE                 28.98      28.66   17  
  2 Baker, Sarah H            36 GBM-NE                 28.50      29.04   15  
  3 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE                33.30      31.49   14  
  4 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE                31.99      33.40   13  
  5 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE                 34.00      34.39   12  
  6 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE                 36.38      35.65   11  
  7 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                40.00      36.64   10  
  8 Wagner, Gretchen J        35 BOSY-NE                40.00      38.35    9  
  9 Banker, Margaret M        37 YNS-NE                 38.46      38.50    8  
 10 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE                55.00      39.17    7  
 11 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE                43.00      41.31    6  
 
Event 23  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: U 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
        ZONE: Z 27.43        2009 Fall Willeboordse                            
          NE: N 28.72        2000 Roma Hunter                                  
        MEET: M 28.55        2005 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                27.20      27.85M  17  
  2 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE                 29.54      28.31M  15  
  3 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE                27.80      28.38M  14  
  4 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                29.50      30.05   13  
  5 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE                 31.50      31.45   12  
  6 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ                 29.99      31.68   11  
  7 Bongiovi, Lisa A          44 WMW-NE                 34.00      33.99   10  
  8 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                36.01      36.87    9  
  9 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE                37.95      37.05    8  
 10 Speer, Cate               43 WMW-NE                 40.00      38.19    7  
 11 Camesano, Lisa            40 BUMS-NE                39.00      40.16    6  
 12 Roskoz, Bry               41 UCLB-NE                37.00      40.31    5  
 13 Rapp, Jessica S           41 CMSC-NE                40.00      40.69    4  
 
Event 23  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.09   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: U 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 28.02        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 28.06        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 27.19        2009 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                30.00      28.77   17  
  2 Thompson, Kirsten         45 ABC-NE                 32.10      31.65   15  
  3 Cady-Fernandes, Louise    49 MAMA-NE                32.90      31.96   14  
  4 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                32.00      31.97   13  
  5 Roy, Michele M            46 MAMA-NE                32.32      32.16   12  
  6 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE                31.00      32.38   11  
  7 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE                 32.65      32.52   10  
  8 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 31.60      32.65    9  
  9 Yoder, Kate F             47 ABC-NE                 34.17      33.31    8  
 10 Notman, Kate B            47 MAMA-NE                34.47      34.21    7  
 11 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE                 35.71      35.50    6  
 12 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                33.93      35.59    5  
 13 Zonis, Beth E             49 MAMA-NE                36.14      37.37    4  
 14 Zraket, Lisa              46 YNS-NE                 38.59      38.46    3  
 15 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                  35.00      38.99    2  
 16 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE                50.00      45.37    1  
 
Event 23  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.96   4/25/2010 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: U 28.11   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                                 
        ZONE: Z 28.86        2004 Jacki Hirsty                                 
          NE: N 28.54        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 28.54        2002 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA                29.81      30.50   17  
  2 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 33.17      32.56   15  
  3 Uecker, Anne              50 MESC-NE                32.67      33.45   14  
  4 Estel, Beth A             54 GSP-NE                 36.00      33.66   13  
  5 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE                 34.18      34.28   12  
  6 Litman, Jill              54 MAMA-NE                34.45      34.80   11  
  7 Fries, Beth               52 MESC-NE                34.00      35.46   10  
  8 Cole, Karen               52 GSP-NE                 39.00      37.17    9  
  9 Woodcock, Sandy           54 GBM-NE                 40.00      39.37    8  
 10 Twomey, Maura             54 CMSC-NE                45.28      42.64    7  
 11 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE                46.27      45.90    6  
 
Event 23  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 31.63        2009 Nancy Steadman-Martin                        
          NE: N 28.58        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 28.58        2009 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ                 33.00      32.80   17  
  2 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE                35.33      34.30   15  
  3 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG                38.00      36.89   14  
  4 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE                36.93      39.42   13  
  5 Mulderig, Sheilagh A      58 UCLB-NE                41.00      40.50   12  
  6 Girvin, Jennifer          57 UCLB-NE                45.00      43.87   11  
  7 Johns, Margaret S         56 GSP-NE                 50.00      46.51   10  
  8 Weiss, Phyllis            59 MAMA-NE                53.54      50.68    9  
 
Event 23  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.70   8/30/2009 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: U 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
        ZONE: Z 37.69        1997 Nancy Brown                                  
          NE: N 33.00        2000 Diann Uustal                                 
        MEET: M 33.00        2009 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                33.02      31.98N  17  
  2 Greulick-Byron, Joan E    60 BC-NE                  36.91      36.47Z  15  
  3 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE                46.00      42.70   14  
  4 Mancuso, Stanice          64 BUMS-NE              1:01.00      49.85   13  
  5 Sexsmith, Amy V           63 SCY-NE                 55.00      50.97   12  
  6 Forbes, Jean E            60 SCY-NE               1:00.00      59.34   11  
 
Event 23  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: U 34.07   3/21/2009 BETH SCHREINER                               
        ZONE: Z 39.99        1997 Lida Gaschke                                 
          NE: N 35.76        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 37.78        1998 Diane Reed                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG                39.01      37.12M  17  
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                42.49      41.70   15  
  3 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT                42.00      47.58   14  
  4 Christiansen, Susan       67 UCLB-NE                43.00      48.01   13  
  5 Lasche, Rosemary          65 BC-NE                  54.00      54.38   12  
  6 Layman, Karol L           66 GBM-NE                 53.60      56.08   11  
 
Event 23  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: U 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
        ZONE: Z 42.62        1999 Petey Smith                                  
          NE: N 42.17        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 42.33        1998 Dorothy Donnelly                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE                47.00      47.84   17  
 
Event 24  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        ZONE: Z 23.12        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 23.58        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 24.27        2005 Ryan Matthews                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                23.99      24.56   17  
  2 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE                23.50      26.78   15  
  3 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE                26.09      27.90   14  
  4 Clark, Benjamin S         22 GSP-NE                 30.93      29.31   13  
 -- Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE                28.00         DQ  
 
Event 24  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: U 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
        ZONE: Z 24.26        2002 Russell Perkins                              
          NE: N 23.87        2000 Brian Fehlau                                 
        MEET: M 24.02        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                25.11      24.87   17  
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR                25.50      25.27   15  
  3 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  25.50      25.80   14  
  4 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE                 25.18      26.07   13  
  5 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 27.00      26.65   12  
  6 Brittan, Daniel           29 GBM-NE                 27.46      26.77   11  
  7 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE                27.00      26.84   10  
  8 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE                26.20      26.89    9  
  9 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 27.00      27.28    8  
 10 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 27.11      27.66    7  
 11 Gray, Zachary A           27 MESC-NE                25.98      27.78    6  
 12 Cole, Adam J              29 MIT-NE                 27.96      28.32    5  
 13 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE                31.00      29.03    4  
 14 Gerace, John              26 BCTM-MR                29.01      29.61    3  
 15 Daponte, Frank A          29 MAMA-NE                29.00      30.43    2  
 16 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE                30.00      31.55    1  
 17 Simchik, Jamie K          26 CMSC-NE                34.33      34.59  
 
Event 24  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.13   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: U 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
        ZONE: Z 23.65        2001 Curtis Sawin                                 
          NE: N 23.70        2000 Kirk Larsen                                  
        MEET: M 23.70        2009 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 23.70      24.49   17  
  2 Miskovic, Radenko         30 BCTM-MR                24.26      24.51   15  
  3 Whittaker, Ben            30 UNAT-NE                25.64      25.18   14  
  4 Greves, Richard           33 WMW-NE                 27.50      25.81   13  
  5 Caines, Eric              30 BC-NE                  28.11      27.16   12  
  6 Titus, Dave               34 CMSC-NE                25.99      27.25   11  
  7 Boslego, Ryan             31 GBM-NE                 27.00      28.71   10  
  8 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE                 29.42      29.46    9  
  9 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                29.72      30.08    8  
 10 Parsons, Steve E          30 GBM-NE                 34.17      33.04    7  
 11 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                32.00      34.55    6  
 12 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR                50.67      51.88    5  
 
Event 24  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: U 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
        ZONE: Z 23.44        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 23.44        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 23.44        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE                26.04      25.84   17  
  2 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 26.30      25.92   15  
  3 Sever, Michael            39 SWMR-NE                26.24      27.25   14  
  4 Carter, Sean M            35 MESC-NE                27.20      27.28   13  
  5 Denneen, Matt G           39 GBM-NE                 28.00      27.29   12  
  6 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE                28.01      27.89   11  
  7 Shea, Josh E              37 LANE-NE                27.80      28.37   10  
  8 Mullin, Brian D           35 BC-NE                  26.50      28.59    9  
  9 Reese, Jeff J             35 YNS-NE                 29.53      29.90    8  
 10 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE                 30.36      30.62    7  
 11 Bonesho, Timothy K        39 GBM-NE                 31.31      30.66    6  
 12 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE                27.00      31.25    5  
 13 Cochran-Boucher, Michael  39 GSP-NE                 29.00      33.18    4  
 14 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE                37.00      34.62    3  
 15 Brown, Justin             38 BC-NE                  44.00      36.32    2  
 16 White, Alan G             39 LANE-NE                40.00      37.10    1  
 
Event 24  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: U 23.25   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
        ZONE: Z 23.47        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 23.45        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 23.45        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ                 26.50      25.90   17  
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                25.89      26.07   15  
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE                26.33      26.60   14  
  4 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE                26.85      26.72   13  
  5 Zola, Brett G             43 GBM-NE                 26.45      27.15   12  
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE                 29.50      29.86   11  
  7 Bell, Richard J           41 MESC-NE                29.99      30.43   10  
  8 Mappes, Michael R         43 GSP-NE                 30.16      31.75    9  
  9 Kelly, Paul               43 BUMS-NE                33.00      32.01    8  
 10 Simon, Phil               43 MESC-NE                38.00      32.92    7  
 11 Reyes, David              43 BUMS-NE                33.29      33.07    6  
 12 Goar, Dudley C            41 ABC-NE                 35.00      34.56    5  
 13 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                35.91      34.60    4  
 14 Tripler, Christopher E    42 YNS-NE                 35.00      35.60    3  
 
Event 24  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: U 23.80  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
        ZONE: Z 24.93        2003 Greg Oxley                                   
          NE: N 23.80        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 24.18        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                23.80      24.85Z  17  
  2 Segal, Willaim            46 JAM-NJ                 25.26      25.24   15  
  3 Pride, Douglas M          47 MESC-NE                25.50      25.45   14  
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                26.10      25.62   13  
  5 Brown, Phil               49 SSHY-NE                27.80      27.42   12  
  6 Autissier, Patrick        48 BC-NE                  27.58      27.60   11  
  7 White, Darwin W           46 GBM-NE                 27.20      27.68   10  
  8 Duvall, Jim               47 LANE-NE                28.56      27.91    9  
  9 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE                 26.94      27.94    8  
 10 Levy, Dan                 45 WM-MR                  27.50      27.99    7  
 11 Coelho, David P           48 UNAT-NE                27.74      28.39    6  
 12 Barrus, Steve             46 LANE-NE                29.00      28.92    5  
 13 Koenig, Mike              45 GBM-NE                 31.00      29.29    4  
 14 Foster, Walter M          49 MAMA-NE                29.50      29.66    3  
 15 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                28.97      30.20    2  
 16 McGuill, Tom              47 AAC-NE                 30.69      31.24    1  
 17 Flanagan, Jim             48 CMSC-NE                30.17      31.25  
 18 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE                30.09      31.66  
 19 Sanda, Martin             49 BUMS-NE                34.00      34.21  
 20 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE                33.77      34.57  
 21 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE                35.00      35.33  
 22 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE                35.22      35.87  
 
Event 24  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: U 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
        ZONE: Z 24.26        2003 Paul Trevisan                                
          NE: N 25.61        2000 Guy Davis                                    
        MEET: M 25.61        2009 Guy Davis                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 27.50      27.28   17  
  2 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ                 26.20      27.94   15  
  3 Heinz, Tony               51 1776-DV                27.65      28.26   14  
  4 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE                28.53      28.87   13  
  5 O'Brien, David P          54 LANE-NE                29.00      29.37   12  
  6 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE                30.00      29.58   11  
  7 Gordon, Peter R           50 UCLB-NE                30.00      30.67   10  
  8 Syphers, Dale A           54 MESC-NE                29.90      31.34    9  
  9 Alexandre, George E       52 SWMR-NE                36.00      32.93    8  
 10 Edelman, Paul T           54 ABC-NE                 33.00      33.74    7  
 11 Callahan, Peter           51 ABC-NE                 32.00      34.31    6  
 12 Murray, Kyle              51 GBM-NE                 35.00      34.32    5  
 13 Lipkowitz, Robert         50 YNS-NE                 40.00      35.69    4  
 14 Colby, Richard J          52 BGSC-NE                38.00      36.35    3  
 15 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR                49.78      53.38    2  
 
Event 24  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: U 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
        ZONE: Z 25.23        2009 Paul Trevisan                                
          NE: N 26.27        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 25.87        2004 Tom Geiman                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE                28.00      28.52   17  
  2 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE                 27.99      29.17   15  
  3 Franzon, Olof B           58 ADMS-AD                32.20      30.12   14  
  4 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE                 33.00      30.43   13  
  5 Plencner, Bob R           58 UNAT-NE                31.45      31.69   12  
  6 Gambrel, Patrick A        56 WMW-NE                 31.38      31.79   11  
  7 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE                 30.28      31.91   10  
  8 Blair, Tripp              56 AAC-NE                 33.90      32.16    9  
  9 Jaye, David               57 UCLB-NE                34.82      34.90    8  
 10 Layton, Jake              56 UCLB-NE                35.09      36.51    7  
 11 Garbero, Armando          56 ABC-NE                 41.00      39.34    6  
 12 Cerjanec, Derek M         59 MESC-NE                34.20      41.91    5  
 13 Havel, Timothy F          57 UCLB-NE                45.00      45.55    4  
 
Event 24  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: U 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
        ZONE: Z 28.62        1999 Bob Bailie                                   
          NE: N 27.99        2000 Don McIntosh                                 
        MEET: M 28.05        2009 Homer Lane                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Homer               61 CCM-NE                 28.05      28.32Z  17  
  2 Rogacki, Daniel J         63 GSP-NE                 28.30      28.60Z  15  
  3 Horvitz, Paul             60 NEM-NE                 29.00      28.71   14  
  4 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE                30.65      30.01   13  
  5 Kowal, Steve              61 GBM-NE                 32.20      30.44   12  
  6 Wright, Phil              63 SCY-NE                 32.00      31.16   11  
  7 Hicks, Robert C           60 MAMA-NE                32.00      31.82   10  
  8 Forbes, Michael J         60 SCY-NE                 32.00      31.89    9  
  9 Burke, Jay M              60 BUMS-NE                30.80      31.97    8  
 10 Phillips, David           62 GWDM-NE                33.00      33.41    7  
 11 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE                31.84      33.64    6  
 12 Platt, Jay                63 PAFC-DV                34.50      34.63    5  
 13 White, Ken E              60 YNS-NE                 34.00      34.64    4  
 14 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE                36.47      35.04    3  
 15 Lewis, John               64 GBM-NE                 35.00      35.65    2  
 
Event 24  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: U 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG                                 
        ZONE: Z 27.26        2009 Jim Dragon                                   
          NE: N 31.18        2000 David Vail                                   
        MEET: M 31.09        2006 Michael Laux                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE                32.00      32.43   17  
  2 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE                 32.00      33.90   15  
  3 Bump, Ben                 67 WMW-NE                 34.75      34.67   14  
  4 Rupert, Bill              67 MESC-NE                33.00      35.34   13  
  5 Pride, H Douglas          68 MESC-NE                42.09      40.02   12  
  6 Read, Philip              68 GBM-NE                 38.00      40.28   11  
 
Event 24  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: U 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
        ZONE: Z 31.66        2008 Jerry Katz                                   
          NE: N 31.95        2000 Al Craig                                     
        MEET: M 31.95        1998 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE                32.90      33.80   17  
  2 Dunham, Larry M           72 GSP-NE                 35.90      35.51   15  
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE                38.00      35.61   14  
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE                50.08      48.70   13  
  5 Widnall, William S        73 ABC-NE                 48.28      50.01   12  
  6 Davis, John W             70 MESC-NE                50.20      51.41   11  
  7 Outwater, Brent           71 MAMA-NE                59.00      58.47   10  
 
Event 24  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: U 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
        ZONE: Z 32.15        2007 Edward Breisacher                            
          NE: N 34.27        2000 Walter Lincoln                               
        MEET: M 34.86        2008 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Dean L          76 WMW-NE                 40.00      41.09   17  
  2 Kerr, Philip B            75 MESC-NE                45.00      44.10   15  
  3 Arnold, Richard           78 GBM-NE                 43.45      48.49   14  
  4 Goldsmith, James          76 CONN-CT              1:50.00    1:31.10   13  
 
Event 24  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: U 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
        ZONE: Z 39.69        2002 Gaetano Pavone                               
          NE: N 40.40        2000 Arnold Meardon                               
        MEET: M 47.13        2000 John Merrill                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 UCLB-NE              1:22.80    1:28.27   17  
 
Event 26  Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 4:28.54  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
        ZONE: Z 5:46.23        2005 Luke Bagnaschi                             
          NE: N 4:47.77        2000 Ethan Brown                                
        MEET: M 4:52.95        2008 Ethan Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David E           20 MAMA-NE              5:34.00    5:25.03Z  17  
       33.10  1:12.00  1:54.97  2:36.88  3:25.69  4:50.62  5:25.03         
  2 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              5:29.07    5:37.51Z  15  
       35.18  1:17.31  2:04.30  2:48.64  3:35.19  4:21.58  5:01.30  5:37.51
 
Event 26  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:14.51  11/15/2009 IKUMI HASEGAWA, JPN                        
        NATL: U 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 4:47.32        2004 Stephen Joe                                
          NE: N 4:39.96        2000 Jason Eaddy                                
        MEET: M 4:39.96        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam S            29 VMST-VA              4:58.76    4:50.55   17  
       30.29  1:04.46  1:43.36  2:21.50  3:02.89  3:44.39  4:18.48  4:50.55
  2 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              4:50.00    4:55.84   15  
       33.11           2:24.75                             4:07.70  4:55.84
  3 Nichols, Brett M          27 BC-NE                4:47.58    4:55.85   14  
       29.72           2:20.34           3:05.03  3:49.91  4:23.79  4:55.85
  4 Moynihan, Brian P         28 LANE-NE              6:34.00    6:25.47   13  
       39.63  1:30.10  2:23.02  3:15.12  4:05.83  4:59.46  5:43.44  6:25.47
 
Event 26  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: U 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 4:50.63        2005 Stephan Joe                                
          NE: N 4:50.10        2000 Stephan Joe                                
        MEET: M 4:50.10        2006 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              5:25.00    5:04.31   17  
       30.65  1:05.97  1:48.53  2:30.66  3:11.51  3:54.05  4:31.30  5:04.31
  2 Nguyen, Son               31 MESC-NE              6:29.99    6:13.34   15  
       41.42  1:29.98  2:20.72  3:27.85  3:59.73  4:48.88  5:32.87  6:13.34
 
Event 26  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 4:24.36        2003 Ron Karnaugh                               
          NE: N 4:51.07        2000 Jon Wilkinson                              
        MEET: M 4:51.07        2006 Jon Wilkinson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              4:53.10    4:52.56   17  
       31.18  1:06.90  1:44.63           3:02.24  3:38.40  4:19.00  4:52.56
  2 Pang, Ken                 36 CMSC-NE              5:10.00    5:05.19   15  
                       1:49.54                    3:54.59  4:30.09  5:05.19
  3 Sharon, Gil               36 WTS-NE               5:23.70    5:37.49   14  
       34.36  1:14.26  1:59.29  2:44.05  3:30.79  4:20.33  4:59.23  5:37.49
  4 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              6:30.00    6:33.41   13  
       45.24  1:33.16  2:29.49  3:25.67  4:15.68  5:06.73  5:50.13  6:33.41
  5 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              7:45.75    7:12.53   12  
       46.09  1:42.23  3:35.88  4:36.27  5:36.38  6:26.21  7:12.78  7:12.53
 
Event 26  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:32.05  11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: U 4:32.05  11/16/2008 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 4:39.78        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N 4:57.34        2000 Brian Casey                                
        MEET: M 4:57.34        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             43 VMST-VA              5:05.55    5:03.86   17  
       32.54  1:09.82  1:50.54  2:30.56  3:14.00  3:56.77  4:30.66  5:03.86
  2 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE              4:55.89    5:14.57   15  
       31.86  1:09.62  1:49.66  2:28.81  3:12.68  3:58.04  4:36.17  5:14.57
  3 McGiffin, Chris D         44 BERK-NJ              5:44.76    5:34.90   14  
       35.18    56.98  1:15.36  2:31.86  3:30.89  4:20.10  4:58.29  5:34.90
  4 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              6:06.47    5:45.97   13  
       37.88  1:23.41  2:09.77  2:55.26  3:44.85  4:34.70  5:11.74  5:45.97
  5 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              5:59.56    5:48.53   12  
       34.72  1:15.25  2:04.14  2:52.14  3:40.69  4:31.00  5:10.85  5:48.53
  6 Prescott, Al              42 MAMA-NE              6:35.00    6:26.83   11  
       44.43  1:34.31  2:29.57  3:23.56  4:15.38  5:06.09  5:48.21  6:26.83
 
Event 26  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.15   4/18/2009 TAIHEI SAKA, JPN                           
        NATL: U 4:46.68  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
        ZONE: Z 5:21.30        2000 Jamie Hemmerle                             
          NE: N 4:48.12        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:46.68        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               5:29.82    5:24.79   17  
       32.97  1:10.39  1:54.78  2:37.86  3:24.97  4:11.96  4:49.29  5:24.79
  2 McGuill, Tom              47 AAC-NE               5:55.55    6:50.10   15  
       43.79  1:40.04           3:26.93  4:26.70  5:26.24  6:10.01  6:50.10
  3 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              7:20.00    7:17.56   14  
       53.84  1:58.00           3:46.28  4:44.10  5:42.24  6:30.61  7:17.56
 
Event 26  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 5:19.68        2008 Philippe Delamare                          
          NE: N 5:05.09        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 5:05.09        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              6:37.41    6:20.99   17  
       37.62  1:21.89  2:16.71  3:09.17  4:03.07  4:58.03  5:41.56  6:20.99
  2 Barth, Ed J               52 AAC-NE               6:20.00    6:29.38   15  
       42.64  1:34.89           3:13.95  4:07.00  5:47.21  6:29.38         
  3 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              7:50.00    7:31.15   14  
       51.05  1:50.42  3:51.08  4:51.66  5:50.00  7:29.54  7:31.15         
  4 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR             12:01.20   12:09.89   13  
     1:13.15  2:45.86  4:28.41  6:06.46  7:51.39  9:36.89 10:55.19 12:09.89
 
Event 26  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 5:31.03        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 5:11.49        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 5:11.49        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              6:00.00    5:45.72   17  
       37.08  1:18.64  2:04.24  2:49.50  3:39.95  4:30.16  5:10.21  5:45.72
  2 Rheinhardt, Rick          56 CCM-NE               6:00.00    6:14.84   15  
       35.29  1:18.88  2:06.57  2:56.66  3:50.86  4:46.32  5:30.56  6:14.84
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              6:45.75    6:57.84   14  
       43.43  1:42.13  2:35.06  3:27.06  4:24.74  5:22.74  6:57.84         
 
Event 26  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: U 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
        ZONE: Z 6:16.06        2001 Michael Laux                               
          NE: N 6:02.14        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 5:46.10        2009 Frank McElroy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, William        60 CONN-CT              6:20.00    6:23.37   17  
       40.04  1:28.67  2:19.62  3:10.41  4:04.15  4:57.68  5:41.73  6:23.37
  2 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               6:48.64    6:47.51   15  
       45.15  1:38.35  2:30.94  3:23.27  4:20.92  5:18.08  6:04.70  6:47.51
  3 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              6:29.00    6:56.55   14  
       48.07  1:47.53  2:40.87  3:32.61  4:29.25  5:13.57  5:50.03  6:56.55
  4 Song, Mingjie             63 ABC-NE               7:25.01    7:07.83   13  
       50.48  1:48.81  2:42.82  3:35.85  4:52.84  5:22.74  6:14.89  7:07.83
 
Event 26  Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 7:29.91        2007 Bob Hopkins                                
          NE: N 6:59.38        2000 Irving Katz                                
        MEET: M 7:31.86        2002 William Murray                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               6:45.00    6:52.21N  17  
       45.27  1:42.13  2:35.52  3:28.11  4:27.02  5:23.65  6:08.17  6:52.21
  2 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              7:03.00    7:40.15   15  
       50.42  1:43.40  2:00.78  2:51.77  4:57.68  6:05.29  7:40.37  7:40.15
  3 Baxter, David C           66 ABC-NE               8:00.00    8:26.81   14  
       54.48  1:59.97  3:10.14  4:17.25  5:25.98  6:35.63  7:31.10  8:26.81
  4 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              8:53.53    8:32.88   13  
       56.79  2:05.04  3:15.29  4:19.08  5:25.28  6:32.11  7:33.21  8:32.88
 
Event 26  Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W  6:33.87   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                        
        NATL: U  6:33.87   12/6/2009 BURWELL JONES                             
        ZONE: Z 10:19.14        1998 Alex McIntosh                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 JCCM-NE              7:54.00    8:40.95Z  17  
     1:00.67  2:04.99  3:08.26  4:11.22  5:21.21  6:30.68  7:37.40  8:40.95
 
Event 27  Women 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:54.83  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, L ALLEN, M HACKMER, S STRINGFELLOW      
        ZONE: Z 2:00.34        2003 Pennypack Aquatics                         
                         , , ,                                             
          NE: N 1:54.83        2000 NEM                                        
                         C Murphy, L Allen, M Hackmer, S Stringfellow      
        MEET: M 1:54.83        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Allen, M Hackmer, S Stringfellow      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    2:06.46   34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Los, Cristina W22              
     3) Friedman, Erica J W26           4) Rasmussen, Jennifer W25        
       32.54  1:03.21  2:06.46                                             
 
Event 27  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                 -USA              
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        NATL: U 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        ZONE: Z 2:01.34        2001 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 1:56.40        2000 NEM                                        
                         R Hunter, C Healey, K Hutchins, E Mancuso         
        MEET: M 1:56.40        2008 NEM                                        
                         R Hunter, C Healey, K Hutchins, E Mancuso         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    1:57.29Z  34  
     1) Andrews, Therese W26            2) Cutter, Kyle W25               
     3) Rasmuson, Kirsten A W27         4) Au, Lauren E W26               
       29.97    58.75  1:27.86  1:57.29                                    
  2 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            2:03.00    2:01.29Z  30  
     1) Byron, Caroline W23             2) Sathapornchaisit, Onnicha W21  
     3) Harvey, Jenny E W33             4) Williams, Melinda B W29        
       28.78  1:00.86  1:31.08  2:01.29                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:15.00    2:26.35   28  
     1) Blazek, Emily W26               2) Layman, Katie L W33            
     3) Connors, Kasia W26              4) Redmond, Jacqui W23            
       34.15  1:11.05  1:49.84  2:26.35                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            2:20.99    2:30.39   26  
     1) Burns, Caileen W24              2) Blake, Shannon E W30           
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Scott, Abbey C W32             
       33.48  1:11.34  1:50.71  2:30.39                                    
 
Event 27  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.99   4/23/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: U 1:52.76   12/6/2009 MISSION VIEJO                              
                         K FRITH, C LEWIS, R OLSEN, A SUE OSBORN           
        ZONE: Z 1:59.02        2008 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 1:55.18        2000 NEM                                        
                         R Hunter, S Bierden, C Healey, E Mancuso          
        MEET: M 1:55.18        2009 NEM                                        
                         R Hunter, S Bierden, C Healey, E Mancuso          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:21.34    2:02.14   34  
     1) Downing, Jennifer W32           2) Sonan, Andrea W36              
     3) Handren, Rachel A W35           4) Stokes, Jessica N W34          
       31.88  1:03.28  1:32.73  2:02.14                                    
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                2:18.00    2:18.77   30  
     1)                                 2) Boucher, Ilene W30             
     3) Skrobis, Amy V W45              4) Thompson, Kirsten W45          
       34.69  1:13.95  1:47.60  2:18.77                                    
  3 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  2:30.00    2:41.00   28  
     1) Zraket, Lisa W46                2) Hatfield, Bo J W49             
     3) Menezes, Maya L W26             4) Banker, Margaret M W37         
       37.55  1:24.10  2:02.42  2:41.00                                    
 
Event 27  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.41   12/5/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: U 1:49.41   12/5/2009 RED TIDE                                   
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        ZONE: Z 1:49.41        2009 Red Tide                                   
                         F Willeboordse, J Kelsey, S Wager, K Gary         
          NE: N 1:59.16        2000 MESC                                       
                         C Daly, B Fries, M Estabrook, J Knight            
        MEET: M 1:59.16        2008 MESC                                       
                         C Daly, B Fries, M Estabrook, J Knight            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             2:11.11    2:15.55   34  
     1) Holt-Wilson, Mary R W40         2) Fries, Beth W52                
     3) Uecker, Anne W50                4) Kupan, Cheryl A W46            
       34.51  1:09.63  1:43.25  2:15.55                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            2:14.99    2:20.43   30  
     1) Fair, Karen M W36               2) Roy, Michele M W46             
     3) Notman, Kate B W47              4) Veenstra, Denise L W41         
                       1:44.04  2:20.43                                    
  3 Boston University Masters-NE  'A'                 2:55.00    2:24.63   28  
     1) Mancuso, Stanice W64            2) Radville, Kate M W28           
     3) Hunter, Roma K W43              4) Mancuso, Elizabeth A W25       
       49.61  1:24.31  1:54.67  2:24.63                                    
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    2:34.04   26  
     1) Roskoz, Bry W41                 2) Girvin, Jennifer W57           
     3) Rubin, Kristen L W22            4) Feldmann, Betsy W57            
       40.10  1:21.43  1:59.84  2:34.04                                    
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            2:58.99    2:40.01   24  
     1) Acevedo, Kristine W39           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Rounds, Ellie W34               4) Atkinson, Karen E W35          
       40.40  1:27.34  2:40.01                                             
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:39.41    2:44.12   22  
     1) Curko, Sandy W40                2) Twomey, Maura W54              
     3) Rapp, Jessica S W41             4) Pasterczyk, Chris W44          
       42.66  1:25.13  2:06.57  2:44.12                                    
 
Event 28  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.73  12/12/2009 OKUDINHAS                -BRA              
                         R WASSALL, L OKUDA, D BELINI, A REHDER            
        NATL: U 1:35.70  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
        ZONE: Z 1:41.04        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:40.81        2000 NEM                                        
                         S Sullivan, J Grubb, S Neumayer, J Kelleher       
        MEET: M 1:40.81        2008 NEM                                        
                         S Sullivan, J Grubb, S Neumayer, J Kelleher       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:45.00    1:41.52   34  
     1) Miskovic, Radenko M30           2) Ambrose, Shawn P M30           
     3) Wu, Jim M28                     4) Williams, Daniel S M28         
       24.58    52.55  1:17.44  1:41.52                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:57.18    1:46.34   30  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Mc Inerney, Scott A M24        
     3) Butters, Doug M28               4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       27.25    55.50  1:21.99  1:46.34                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:48.00    1:47.74   28  
     1) Drasher, Ryan C M28             2) Boslego, Ryan M31              
     3) Johnson, Darren M29             4) Brittan, Daniel M29            
       26.89    55.18  1:21.66  1:47.74                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            1:58.99    1:49.89   26  
     1) Guarnier, Bryan J M27           2) Wheatley, Jason T M24          
     3) Biethan, Jonathan S M26         4) Catalano, Kenneth J M30        
       27.78    53.81  1:22.59  1:49.89                                    
  5 Maine Masters-NE  'A'                             1:51.11    1:50.99   24  
     1) Nguyen, Son M31                 2) Gaulin, Adam M M21             
     3) Kwan, Matthew P M22             4) Gray, Zachary A M27            
       29.82    57.45  1:23.81  1:50.99                                    
 
Event 28  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:34.32   3/19/2005 KALEVA LAHTI             -FIN              
                         J VIRTANEN, J LEPOLA, P LEHTINEN, T RUNDGREN      
        NATL: U 1:32.97  10/24/2009 SCAQ                                       
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
        ZONE: Z 1:35.56        2002 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:39.63        2000 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
        MEET: M 1:39.63        2001 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 1:43.00    1:41.30   34  
     1) LaPierre, Noel S M38            2) McKenna, Matthew M38           
     3) Slesnick, Tyson W M22           4) Brannan, Robert, Jr M34        
       25.81    51.46  1:16.58  1:41.30                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:57.13    1:50.65   30  
     1) Wilkinson, Jon P M39            2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Pang, Ken M36                   4) Titus, Dave M34                
       27.51    56.49  1:23.74  1:50.65                                    
  3 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            1:52.29    1:53.03   28  
     1) Hughes, Jimmy M26               2) Caines, Eric M30               
     3) Autissier, Patrick M48          4) Nichols, Brett M M27           
       26.03    52.53  1:26.52  1:53.03                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            2:05.99    1:54.79   26  
     1) Moynihan, Brian P M28           2) Duvall, Jim M47                
     3) Sennett, Michael A M34          4) Shea, Josh E M37               
       31.25    58.54  1:26.94  1:54.79                                    
  5 Great Bay Masters-NE  'C'                         1:57.00    2:00.96   24  
     1) Koenig, Mike M45                2) Westgeest, Bart J M31          
     3) Parsons, Steve E M30            4) Bonesho, Timothy K M39         
       29.59    59.49  1:31.39  2:00.96                                    
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'J'            2:01.88    2:11.17   22  
     1) Rose, Bruce E M32               2) DeDeo, Scot L M30              
     3) Daponte, Frank A M29            4) Ryan, Bill C M60               
       34.29           1:38.76  2:11.17                                    
 
Event 28  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.91   3/28/2009 LAHDEN KALEVA            -FIN              
                         J VIRTANEN, T MATKANIEMI, A AILIO, T RUNDGREN     
        NATL: U 1:35.44  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE 
        ZONE: Z 1:39.07        2003 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:37.87        2000 MESC                                       
                         M Schmidt, M Ross, Z Gray, D Pride                
        MEET: M 1:37.87        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, M Ross, Z Gray, D Pride                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         1:48.50    1:47.54   34  
     1) Zola, Brett G M43               2) White, Darwin W M46            
     3) Denneen, Matt G M39             4) Davis, Guy S M51               
       26.81    54.22  1:21.11  1:47.54                                    
  2 Swim RI-NE  'B'                                   1:49.00    1:48.24   30  
     1) Gilson, Matthew R M43           2) Theroux, Trent M43             
     3) Garcia, Albert J M40            4) Sever, Michael M39             
       27.25    55.16  1:21.41  1:48.24                                    
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            2:04.99    1:56.66   28  
     1) Martini, Paolo G M43            2) Mansilla, Frankin G M50        
     3) O'Brien, David P M54            4) Barrus, Steve M46              
       29.12    58.43  1:28.50  1:56.66                                    
  4 Maine Masters-NE  'A'                             1:56.11    2:03.58   26  
     1) O'Leary, Shawn B M40            2) Syphers, Dale A M54            
     3) Gale, John A M54                4) Carter, Sean M M35             
       26.58    56.52  1:35.59  2:03.58                                    
  5 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            2:04.99    2:05.51   24  
     1) Keil, Mark A M57                2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Mulrooney, Matt J M28          
       32.31  1:06.16  1:36.46  2:05.51                                    
  6 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  2:05.00    2:11.61   22  
     1) Lipkowitz, Robert M50           2) Reese, Jeff J M35              
     3) White, Ken E M60                4) Lebro, Ryan J M36              
       36.43    54.96  1:40.99  2:11.61                                    
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            2:20.99    2:23.57   20  
     1) Heffernan, Sean F M60           2) White, Alan G M39              
     3) Mansour, Marc P M46             4) Paine, Michael C M49           
       35.64  1:14.08  1:51.79  2:23.57                                    
 
Event 28  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.17  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         F LEMAISTRE, J SMILEY, M STINCHCOMBE, A RASMUSSEN 
        NATL: U 1:40.17  11/22/2009 LONGHORN                                   
                         F LEMAISTRE, J SMILEY, M, A RASMUSSEN             
        ZONE: Z 1:40.71        2003 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 1:47.80        2000 MESC                                       
                         M Ross, D Pride, D Syphers, D Vail                
        MEET: M 1:47.80        2008 MESC                                       
                         M Ross, D Pride, D Syphers, D Vail                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            2:10.99    2:04.62   34  
     1) Kobs, Ray M46                   2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Hicks, Robert C M60            
       31.64  1:02.39  1:32.39  2:04.62                                    
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                2:14.00    2:10.68   30  
     1) Edelman, Paul T M54             2) Goar, Dudley C M41             
     3) McLaughlin, Brian J M55         4) Hutchinson, Kirk M50           
       34.55  1:09.30  1:40.48  2:10.68                                    
  3 Boston University Masters-NE  'C'                 2:40.00    2:14.26   28  
     1) Burke, Jay M M60                2) Sanda, Martin M49              
     3) Fiedler, Tom E M64              4) Goldberg, Bennett B M51        
       31.64  1:05.85  1:41.52  2:14.26                                    
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    2:19.64   26  
     1) Gordon, Peter R M50             2) Layton, Jake M56               
     3) Jaye, David M57                 4) Rubin, Gary A M54              
       30.62  1:05.60  1:39.93  2:19.64                                    
 
Event 28  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         J WOTTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
        NATL: U 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST                                 
                         J WOOTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
        ZONE: Z 2:05.67        2005 Maine Masters                              
                         , , ,                                             
          NE: N 2:05.67        2000 MESC                                       
                         F Pierce, J Connors, B Rupert, D Vail             
        MEET: M 2:05.67        2005 MESC                                       
                         F Pierce, J Connors, B Rupert, D Vail             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim RI-NE  'A'                                   2:40.00    2:13.14   34  
     1) Alexandre, George E M52         2) McQuiggan, Frank M62           
     3) Manfredi, Thomas M67            4) Ewan, Bill M67                 
       32.87  1:05.27  1:36.91  2:13.14                                    
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'B'                2:45.00    2:42.38   30  
     1) Baxter, David C M66             2) Widnall, William S M73         
     3) Garbero, Armando M56            4) Callahan, Peter M51            
       36.12  1:27.45  2:08.15  2:42.38                                    
 
Event 28  Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        NATL: U 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        ZONE: Z 2:40.30        2006 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 3:41.00        2000 NEM                                        
                         E Ouimette, J Schiro, A Johnson, C Dufour         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             2:32.11    2:50.82N  34  
     1) Davis, John W M70               2) Kerr, Philip B M75             
     3) Rupert, Bill M67                4) Pride, H Douglas M68           
       50.79  1:10.28  1:41.30  2:50.82                                    
 
Event 29  Mixed 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:43.33  10/15/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         S SCOTT, A WALKER, J PATRICK, M HERMANN           
        ZONE: Z 1:51.09        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 1:46.33        2000 NEM                                        
                         R Bell, E Wang, M Hackmer, G Wriede               
        MEET: M 1:46.33        2000 NEM                                        
                         R Bell, E Wang, M Hackmer, G Wriede               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            1:56.99    1:57.72   34  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       31.17  1:02.75  1:30.73  1:57.72                                    
 
Event 29  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: U 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
        ZONE: Z 1:46.96        1996 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:47.70        2000 NEM                                        
                         J Stokes, C Deveney, R Osterberg, J Eaddy         
        MEET: M 1:47.70        2002 NEM                                        
                         J Stokes, C Deveney, R Osterberg, J Eaddy         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           2:05.00    2:05.22   34  
     1)                                 2) Barbanel, Nathalie W24         
     3) Mitakakis, Chrissy W27          4) Abreu, Joel M30                
       29.69  1:03.79  1:35.29  2:05.22                                    
 
Event 29  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.47   2/28/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         S BILLON, B FERRY, S BOUCHIER, K PIPES-NEILSEN    
        NATL: U 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
        ZONE: Z 1:49.53        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:43.68        2000 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
        MEET: M 1:43.68        2001 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:49.00    1:49.57   34  
     1) McGrail, Crystie W26            2) Springer, Todd E M38           
     3) Baker, Sarah H W36              4) Larsen, Kirk K M33             
       30.95    56.14  1:25.52  1:49.57                                    
  2 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               1:58.50    1:53.60   30  
     1) Sweetser, Stacy L W35           2) Clark, Benjamin S M22          
     3) Stokes, Karin E W49             4) Grilli, Luke D M25             
       28.44    59.96  1:28.27  1:53.60                                    
  3 Greater Boston YMCA-NE  'A'                       2:14.00    2:14.41   28  
     1) Wagner, Gretchen J W35          2) Palmer, Barbara W23            
     3) Pierce, Andrew M49              4) Horst, Adam M37                
       38.79  1:12.60  2:14.41                                             
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'G'            2:42.99    2:27.32   26  
     1) Jenkins, Julie P W27            2) Lien, Maeve A W33              
     3) Veenstra, Chris T M40           4) Howorth, James M M43           
       44.18  1:21.09  1:56.10  2:27.32                                    
 
Event 29  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        NATL: U 1:42.03  11/22/2009 CMS                                        
                         R ABRAHAMS, S DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN     
        ZONE: Z 1:53.57        2003 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:51.52        2000 NEM                                        
                         Dan Rogacki, Sue Tendy, Jacki Hirsty, Homer Lane  
        MEET: M 1:52.83        2001 NEM                                        
                         S Barry, B Johansson, E Gendreau, C Hallett       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             1:51.10    1:45.13N  34  
     1) Schmidt, Michael J M48          2) Perez-Smith, Alina M W40       
     3) Alcaide, Katrine W29            4) Pride, Douglas M M47           
       25.59    53.33  1:20.51  1:45.13                                    
  2 Western Mass Waterhorses-NE  'A'                  2:05.00    2:09.38   30  
     1) Gambrel, Patrick A M56          2) Bongiovi, Lisa A W44           
     3) Speer, Cate W43                 4) Greves, Richard M33            
       31.87  1:05.36  1:44.11  2:09.38                                    
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            2:06.99    2:12.93   28  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Kjellberg, Ulrike S W35        
     3) Devlin, Mark M47                4) Litman, Jill W54               
       33.66  1:07.11  1:38.57  2:12.93                                    
  4 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               2:15.00    2:22.74   26  
     1) Ewen, Chrystena E W36           2) Johns, Margaret S W56          
     3) Mappes, Michael R M43           4) Wood, Jeffrey E M41            
       35.20  1:20.90  1:52.74  2:22.74                                    
  5 Boston University Masters-NE  'A'                 2:40.00    2:23.19   24  
     1) Nunez, Guillermo M37            2) Fairbank, Anne M W51           
     3) Balcarcel, Ana L W36            4) Kelly, Paul M43                
       33.25  1:11.68  1:50.51  2:23.19                                    
 
Event 29  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS             -USA              
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        NATL: U 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS                               
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        ZONE: Z 2:01.92        2005 Andover YMCA                               
                         , , ,                                             
          NE: N 1:49.36        2000 NEM                                        
                         D Rogacki, J Feldmann, J Luker, G Shaw            
        MEET: M 1:57.39        2009 NEM                                        
                         J Wood, T Grilli, K Stokes, D Rogacki             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:16.00    2:15.80   34  
     1) Phillips, David M62             2) Cheney, Jane E W49             
     3) Dymek, Timothy J M47            4) Delorey, Laura E W48           
       33.85  1:09.19  1:43.77  2:15.80                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:26.00    2:24.54   30  
     1) Miller, Steve M56               2) Edin, Deborah E W48            
     3) Woodcock, Sandy W54             4) Kowal, Steve M61               
       32.64  1:15.44  1:55.48  2:24.54                                    
  3 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            2:40.00    2:29.16   28  
     1) Torres, Leonardo J M40          2) Greulick-Byron, Joan E W60     
     3) Lasche, Rosemary W65            4) Mullin, Brian D M35            
       31.12  1:06.76  2:01.07  2:29.16                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            3:00.99    3:02.28   26  
     1) Mitchell, Jack M71              2) Weiss, Phyllis W59             
     3) Frackleton, Jack J M51          4) Richardson, Sue Ann W46        
       48.02  1:14.34  1:39.58  3:02.28                                    
 
Event 29  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: U 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        ZONE: Z 2:12.62        2009 Asphalt Green                              
                         B McGregor, R Bernstein, K Einsidler, S Shechter  
          NE: N 2:10.87        2000 NEM                                        
                         J Hirsty, T Manfredi, B Ewan, C Scanlan           
        MEET: M 2:10.87        2008 NEM                                        
                         J Hirsty, T Manfredi, B Ewan, C Scanlan           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               2:09.20    2:11.21Z  34  
     1) Grilli, Tracy L W53             2) Estel, Beth A W54              
     3) Dunham, Larry M M72             4) Rogacki, Daniel J M63          
       34.82  1:07.78  1:42.59  2:11.21                                    
  2 Maine Masters-NE  'A'                             2:11.11    2:29.35   30  
     1) Cerjanec, Derek M M59           2) Uustal, Diann B W64            
     3) O'Brien-Mackinnon, Nancy W58    4) Nelson, Robert H M63           
       42.35  1:13.82  1:55.28  2:29.35                                    
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'H'            3:01.99    2:49.79   28  
     1) Coupe, George J M70             2) Zonis, Beth E W49              
     3) Mitchell, Carol W61             4) Outwater, Brent M71            
       31.44  1:09.03  1:52.78  2:49.79                                    
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    3:46.30   26  
     1) Christiansen, Susan W67         2) Havel, Timothy F M57           
     3) Mulderig, Sheilagh A W58        4) Massik, Joseph M82             
       47.80  1:35.55  2:15.57  3:46.30                                    
 
Event 29  Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.44   6/14/2009 ST KANSAI                -JPN              
                         F HIROOKA, Y OSAKI, C KONISHI, Y OSAKI            
        NATL: U 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
        ZONE: Z 2:59.04        2007 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 3:01.08        2000 NEM                                        
                         C Walker, B Burrill, L Brisco, B McCarthy         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         3:16.00    3:10.15   34  
     1) Read, Philip M68                2) Layman, Karol L W66            
     3) Caron, Aagje W69                4) Arnold, Richard M78            
       38.55    57.85  2:21.05  3:10.15                                    
 
Event 32  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
        ZONE: Z 4:35.58        2000 Donald Postles                             
          NE: N 4:15.23        2000 Ethan Brown                                
        MEET: M 4:20.51        2007 Ethan Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheatley, Jason T         24 LANE-NE              4:42.11    4:41.98   17  
       33.10  1:08.53  1:44.22  2:21.22  2:57.82  3:33.74  4:09.33  4:41.98
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              4:49.00    4:49.57   15  
       32.68  1:09.54  1:47.12  2:24.64  3:01.19  3:38.16  4:14.91  4:49.57
  3 Gaulin, Adam M            21 MESC-NE              5:04.16    5:00.56   14  
       33.57  1:11.17  1:50.04  2:29.26  3:08.36  3:46.48  4:44.34  5:00.56
 
Event 32  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: U 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
        ZONE: Z 4:16.97        2005 Jason Eaddy                                
          NE: N 4:06.12        2000 C Sheppard                                 
        MEET: M 4:06.13        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              4:12.84    4:09.84Z  17  
       28.36    59.61  1:31.79  2:03.62  2:36.02  3:08.00  3:39.22  4:09.84
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              4:25.00    4:20.99   15  
       30.11  1:02.46  1:34.52  2:08.05  2:41.60  3:14.91  3:48.56  4:20.99
  3 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              4:16.00    4:21.81   14  
       30.62  1:03.71  1:37.42  2:11.19  2:44.17  3:17.34  3:50.22  4:21.81
  4 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR              4:15.00    4:24.34   13  
       28.68  1:00.08  1:32.30  2:05.98  2:40.33  3:14.97  3:49.96  4:24.34
  5 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              4:24.00    4:25.07   12  
       30.30  1:03.27  1:37.06  2:11.28  2:45.32  3:19.58  3:52.66  4:25.07
  6 Nichols, Brett M          27 BC-NE                4:19.00    4:28.45   11  
       30.00  1:02.18  1:35.95  2:10.17  2:44.53  3:18.71  3:53.16  4:28.45
  7 Butters, Doug             28 CMSC-NE              5:02.00    4:59.49   10  
       34.36  1:12.00  1:50.43  2:29.48  3:08.49  3:46.75  4:24.55  4:59.49
  8 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              4:53.39    5:04.73    9  
       34.17    50.37  1:52.67  2:32.17  3:10.88  3:49.83  5:05.07  5:04.73
  9 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              4:41.21    5:07.57    8  
       33.09  1:09.24  1:46.96  2:26.60  3:07.44  3:47.95  4:28.25  5:07.57
 10 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              6:00.00    6:36.36    7  
       17.45  1:25.04  2:08.35  3:07.04  3:59.79  4:52.63  5:47.29  6:36.36
 
Event 32  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: U 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 4:16.90        2005 Jon Wilkinson                              
          NE: N 4:10.82        2000 Brian Wisniewski                           
        MEET: M 4:10.82        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              4:30.34    4:39.43   17  
       31.06  1:05.39  1:40.44  2:16.15  2:51.83  3:27.83  4:03.78  4:39.43
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE              4:40.00    4:40.12   15  
       32.25           1:41.72  2:16.94           3:27.85  4:40.12         
  3 Barow, Sean R             34 YNS-NE               5:01.84    5:01.45   14  
       35.86  5:01.45                                                      
  4 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              5:00.00    5:20.24   13  
       34.21  1:11.13  1:49.89  2:29.98  3:12.08  3:59.79  5:20.24         
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE              5:43.21    5:36.27   12  
       39.31                             3:32.96  5:36.27                  
  6 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               5:30.00    5:56.26   11  
       38.52  1:21.96  2:07.12  2:26.11  2:53.55           5:12.88  5:56.26
 
Event 32  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 4:01.78        2003 Ron Karnaugh                               
          NE: N 4:07.99        2000 Stuart Cromarty                            
        MEET: M 4:07.99        2002 Stuart Cromarty                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              4:23.10    4:20.48   17  
       29.66  1:01.57  1:34.29  2:07.57  2:40.80  3:14.12  3:47.44  4:20.48
  2 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              4:38.00    4:36.96   15  
       32.57                             2:53.12  3:28.56  4:03.22  4:36.96
  3 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              4:56.50    4:39.38   14  
       30.89  1:05.52  1:40.99  2:16.81  2:52.70  3:28.73  4:04.20  4:39.38
  4 Carter, Sean M            35 MESC-NE              4:42.00    4:46.66   13  
       33.36  1:08.95  1:45.19  2:21.92  2:58.73  3:35.42  4:11.44  4:46.66
  5 Dornaus, David            36 UCLB-NE              4:35.00    4:49.83   12  
       30.70  1:04.94  1:41.28  2:18.14  2:55.65  3:33.54  4:11.82  4:49.83
  6 Shea, Josh E              37 LANE-NE              4:50.00    4:51.61   11  
       33.65  1:09.18  1:45.93  4:51.61                                    
  7 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               5:00.00    4:54.41   10  
       32.99  1:04.83  1:45.89  2:23.92  3:02.10  3:40.00  4:17.66  4:54.41
  8 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE               5:29.92    5:12.12    9  
       33.41  1:10.33  1:49.30  2:29.00  3:09.49  3:50.79  4:32.13  5:12.12
  9 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              6:15.00    5:52.35    8  
       40.64  1:24.39  2:10.72  2:55.58  3:40.12  4:25.02  5:08.99  5:52.35
 10 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              6:47.95    6:24.99    7  
       39.93  1:25.19  3:05.11  3:56.77  4:48.28  5:38.22  6:24.99         
 11 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE              8:00.00    6:59.11    6  
       40.68  1:28.41  2:18.66  3:13.05  4:00.58  5:06.60  6:59.11         
 
Event 32  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
        ZONE: Z 4:11.73        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N 4:21.19        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:21.19        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE              4:35.00    4:36.66   17  
       30.65  1:04.22  1:38.97  2:14.39  2:50.00  3:26.45  4:02.26  4:36.66
  2 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              4:56.00    4:49.65   15  
       32.96  1:08.73  1:45.57  2:23.20  3:00.18  3:37.57  4:14.36  4:49.65
  3 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              5:16.50    5:05.79   14  
              1:12.11  1:50.67  2:30.01  3:05.39  5:05.79                  
  4 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               5:10.50    5:17.44   13  
       37.18  1:16.53  1:56.86  2:38.29  3:19.26  3:59.55  4:39.28  5:17.44
  5 Simon, Phil               43 MESC-NE              6:15.00    5:59.43   12  
       39.98  1:24.05  2:09.71  2:55.84  3:42.83  4:29.54  5:16.03  5:59.43
  6 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE              5:40.00    6:01.74   11  
       38.56  1:21.16  2:05.74  2:51.83  3:38.50  4:25.59  5:14.91  6:01.74
  7 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE               6:20.00    6:12.23   10  
       41.28  1:28.40  2:16.69  3:05.48  3:54.13  4:41.43  5:27.90  6:12.23
 
Event 32  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.90    2/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
        ZONE: Z 4:28.62        2001 Jamie Hemmerle                             
          NE: N 4:15.06        2000 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:15.06        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        48 BC-NE                4:37.50    4:36.68   17  
       32.32  1:06.74  1:41.44  2:16.50  2:51.91  3:27.82  4:03.18  4:36.68
  2 White, Darwin W           46 GBM-NE               5:20.00    4:59.36   15  
       34.22  1:12.47  1:51.33  2:30.03  3:08.72  3:45.93  4:23.42  4:59.36
  3 Levy, Dan                 45 WM-MR                5:05.25    5:03.95   14  
       34.19  1:11.46  1:49.87  2:28.85  3:08.68  3:48.96  4:28.46  5:03.95
  4 Barrus, Steve             46 LANE-NE              5:14.24    5:20.06   13  
       36.77  1:17.73  1:59.52  2:40.99  3:22.27  4:02.80  4:42.43  5:20.06
  5 Phelan, Michael           49 YNS-NE               5:05.01    5:21.23   12  
       34.44  1:13.25  1:53.59  2:34.25  3:15.54  3:57.37  4:39.28  5:21.23
  6 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              5:50.00    5:28.78   11  
       34.87  1:13.21  1:55.47  2:38.44  3:21.79  4:05.15  4:47.58  5:28.78
  7 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              5:27.14    5:30.14   10  
       35.40  1:15.77  1:57.96  2:40.57  3:23.49  4:06.35  4:49.20  5:30.14
  8 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              6:10.00    6:18.40    9  
       39.68  1:24.40  2:12.99  3:02.26  3:51.30  4:39.72  5:29.71  6:18.40
  9 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              6:15.00    6:22.89    8  
       42.20  1:29.66  2:12.22  3:08.03  3:57.67  4:46.59  5:35.33  6:22.89
 
Event 32  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        ZONE: Z 4:44.52        2004 Bruce Gianniny                             
          NE: N 4:42.81        2000 Andrew Thomas                              
        MEET: M 4:31.81        2009 Tim Erickson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG              4:48.90    4:42.23Z  17  
       32.63  1:08.46  1:44.91  2:21.25  2:57.40  3:33.12  4:08.36  4:42.23
  2 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              4:44.65    4:42.50N  15  
       33.82  1:09.70  1:45.61  2:21.74  2:57.68  3:33.20  4:08.17  4:42.50
  3 McKinney, Maury S         50 MESC-NE              4:48.10    4:49.92   14  
       34.42  1:11.40  1:48.90  2:03.08  3:03.14  3:38.93  4:15.56  4:49.92
  4 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              5:05.15    5:01.43   13  
       35.28  1:12.94  1:51.38  2:30.59  3:09.20  3:47.78  4:25.94  5:01.43
  5 Hutchinson, Kirk          50 ABC-NE               5:11.00    5:07.12   12  
       33.61  1:10.31  1:48.81  2:27.61  3:07.77  3:31.62  4:28.45  5:07.12
  6 Mack, Tom J               52 GBM-NE               5:20.00    5:19.14   11  
       36.93  1:16.55  1:56.75  2:37.13  3:17.33  3:57.32  4:37.06  5:19.14
  7 Barth, Ed J               52 AAC-NE               5:15.00    5:24.40   10  
       35.42  1:16.22  1:57.70  2:38.75  3:21.06  4:03.03  4:44.51  5:24.40
  8 Murray, Kyle              51 GBM-NE               5:55.00    5:54.61    9  
       38.99  1:21.98  2:06.14  2:51.51  3:37.46  4:23.44  5:09.56  5:54.61
  9 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              6:20.00    6:24.63    8  
 10 Rubin, Gary A             54 UCLB-NE              7:44.37    8:12.02    7  
       48.33  1:46.60  2:54.54  4:00.26  5:03.71  6:09.46  7:14.60  8:12.02
 11 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              9:03.64   10:11.57    6  
     1:06.45  2:23.32  3:45.85  5:04.53  6:21.32  7:39.26 10:11.57         
 
Event 32  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 4:36.89        2001 John Calvert                               
          NE: N 4:50.52        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 4:48.69        1997 Jack Geoghegan                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           55 MUFF-NE              5:01.00    5:01.77   17  
       35.37  1:12.76  1:50.82  2:29.57  3:08.09  3:46.91  4:25.30  5:01.77
  2 Martin, Jack R            59 1776-DV              4:52.00    5:03.29   15  
       34.54  1:12.16  1:51.50  2:30.54  3:09.75  3:48.62  4:26.89  5:03.29
  3 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE               7:00.00    5:23.41   14  
       37.82  1:19.55  2:01.65  2:44.19  3:25.54  4:05.90  4:45.20  5:23.41
  4 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               5:20.14    5:28.25   13  
       36.52  1:17.49  1:59.65  2:41.90  3:24.19  4:06.75  4:48.61  5:28.25
  5 Blair, Tripp              56 AAC-NE               5:41.24    5:40.68   12  
       39.05  1:21.04  2:04.46  2:48.11  3:32.17  4:16.22  5:00.27  5:40.68
  6 Miller, Steve             56 GBM-NE               5:30.00    5:43.84   11  
       38.42  1:19.75  2:02.87  2:47.34  3:32.21  4:16.83  5:01.55  5:43.84
  7 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              5:57.00    5:48.33   10  
       38.55  1:20.94  2:05.26  2:50.84  3:34.80  4:19.79  5:04.96  5:48.33
  8 Coons, Daniel             56 GBM-NE               6:40.00    6:15.32    9  
       39.84  1:25.48  2:13.24  3:01.67  3:50.18  4:39.47  5:28.56  6:15.32
  9 Jaye, David               57 UCLB-NE              6:23.29    6:21.06    8  
       43.02  1:30.02  2:19.49  3:09.34  3:59.25  4:49.85  5:38.33  6:21.06
 
Event 32  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: U 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
        ZONE: Z 4:52.64        2008 Frank McElroy                              
          NE: N 5:04.65        2000 Homer Lane                                 
        MEET: M 4:53.07        2009 Frank McElroy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              4:44.54    4:51.08Z  17  
       34.62  1:11.46  1:48.81  2:26.03  3:03.01  3:39.95  4:16.04  4:51.08
  2 Schlicher, Fred J         62 CMSC-NE              4:58.60    5:03.54N  15  
       33.04  1:09.69  1:47.42  2:26.01  3:05.69  3:45.15  4:24.98  5:03.54
  3 Platt, Jay                63 PAFC-DV              5:47.00    5:31.25   14  
       38.46           2:02.67  2:45.02  3:27.35  4:09.57  4:51.42  5:31.25
  4 Geoghegan, William        60 CONN-CT              5:50.00    5:40.86   13  
       41.15  1:25.08  2:08.98  2:51.94  3:34.41  4:17.57  4:59.66  5:40.86
  5 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE              6:10.00    5:46.91   12  
       39.44  1:23.00  2:07.03  2:51.80  3:37.55  5:06.45  5:46.91         
  6 Roach, Stephen A          60 JCCN-NE              6:10.00    6:09.31   11  
       44.32  1:31.71  2:19.27  3:07.39  3:52.69  4:38.57  5:24.72  6:09.31
  7 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              6:40.00    6:21.18   10  
       42.47  1:28.03  2:16.08  3:03.81  3:53.86  4:43.30  5:33.81  6:21.18
  8 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              8:00.00    7:17.49    9  
       52.77  1:48.34  2:44.63  3:40.26  4:36.29  5:31.50  6:27.10  7:17.49
 
Event 32  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: U 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
        ZONE: Z 5:11.98        2002 David Harrison                             
          NE: N 5:25.27        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 6:10.00        2007 James Pope                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              6:30.00    6:25.62   17  
       42.22           2:21.24  3:12.67  4:02.84  4:17.15  4:52.87  6:25.62
  2 Baxter, David C           66 ABC-NE               6:51.00    6:36.76   15  
       45.88  1:35.44  2:27.87  3:20.10  4:09.68  4:58.21  5:48.66  6:36.76
  3 Read, Philip              68 GBM-NE               8:20.00    7:30.56   14  
       51.01  1:49.22  2:49.47  3:47.25  4:45.42  5:42.28  6:38.89  7:30.56
  4 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              8:00.00    7:35.62   13  
       54.92  1:51.54  2:49.19  3:47.28  4:44.92  5:42.61  6:39.65  7:35.62
 
Event 32  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
        ZONE: Z 5:58.69        1999 Roger Franks                               
          NE: N 6:22.09        2000 Win Wilson                                 
        MEET: M 6:22.09        2001 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE               6:41.00    6:33.57   17  
       43.31  1:31.67  2:22.22  3:13.67  4:06.02  4:56.91  6:33.57         
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE              8:30.00    7:12.28   15  
       48.28  1:44.41  2:41.74  3:39.20  4:35.54  5:30.36  6:23.95  7:12.28
  3 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              9:30.10    9:34.02   14  
     1:05.84  2:23.18  3:40.74  4:53.55  6:07.80  7:20.78  8:31.91  9:34.02
 
Event 32  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: U 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 6:20.12        2002 Roger Franks                               
          NE: N 7:04.82        2000 James Edwards                              
        MEET: M 7:15.47        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              7:00.00    7:26.37   17  
       49.47  1:46.43  2:43.82  3:41.24  4:38.59  5:36.10  6:32.51  7:26.37
  2 Brown, Ronald             75 MIT-NE               8:03.00    8:19.29   15  
       54.74  1:56.09  3:00.30  4:05.04  5:09.63  6:13.91  7:18.01  8:19.29
  3 Arnold, Richard           78 GBM-NE               8:10.00    8:21.67   14  
              3:04.73  4:10.27           6:20.53  7:24.63  7:55.67  8:21.67
  4 Goldsmith, James          76 CONN-CT             15:00.00   16:13.31   13  
                                        10:04.25 16:13.31                  
 
Event 33  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U   59.45  11/21/2009 PETRA KLOSOVA                              
        ZONE: Z 1:13.39        2008 Roberta Saint-Amour                        
          NE: N 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE               1:11.00    1:08.19N  17  
       32.36  1:08.19                                                      
  2 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:20.00    1:23.13   15  
       40.25  1:23.13                                                      
  3 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE              1:24.70    1:26.10   14  
       40.95  1:26.10                                                      
 
Event 33  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: U 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
        ZONE: Z 1:07.98        2004 Jenny Mooney                               
          NE: N 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
        MEET: M 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              1:07.86    1:06.51M  17  
       32.50  1:06.51                                                      
  2 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE              1:10.00    1:09.10   15  
       32.69  1:09.10                                                      
  3 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              1:09.03    1:10.65   14  
       34.99  1:10.65                                                      
  4 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE              1:07.00    1:15.25   13  
       36.89  1:15.25                                                      
  5 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               1:18.00    1:16.49   12  
       37.24  1:16.49                                                      
  6 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              1:17.00    1:17.45   11  
       37.65  1:17.45                                                      
  7 Alwais, Stephanie         27 UNAT-NE              1:20.45    1:19.89   10  
       38.23  1:19.89                                                      
  8 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              1:23.68    1:24.09    9  
       40.62  1:24.09                                                      
  9 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE              1:30.38    1:26.17    8  
       42.42  1:26.17                                                      
 10 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              1:30.00    1:27.83    7  
       42.10  1:27.83                                                      
 
Event 33  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: U   59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                               
        ZONE: Z 1:08.43        1999 Andrea Luallen-Scholz                      
          NE: N 1:13.16        2000 Maryellen Powers                           
        MEET: M 1:13.16        2000 Maryellen Powers                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               1:13.56    1:11.81M  17  
       34.78  1:11.81                                                      
  2 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              1:15.71    1:14.68   15  
       36.11  1:14.68                                                      
  3 Stanley, Ellen            34 WSSC-NE              1:15.85    1:15.09   14  
       36.41  1:15.09                                                      
  4 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR              1:23.00    1:19.20   13  
       38.83  1:19.20                                                      
  5 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              1:34.00    1:21.69   12  
       40.81  1:21.69                                                      
  6 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE              1:29.00    1:22.52   11  
       40.39  1:22.52                                                      
  7 Pelletier, Hillary        34 GSP-NE               1:24.00    1:23.42   10  
       38.50  1:23.42                                                      
  8 Chenelle, Jennifer M      33 GBM-NE               1:40.00    1:36.19    9  
       44.88  1:36.19                                                      
  9 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              1:46.26    1:42.07    8  
       50.48  1:42.07                                                      
 10 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:58.00    1:54.16    7  
 
Event 33  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: U 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART                                 
        ZONE: Z 1:07.76        2002 Andrea Luallen                             
          NE: N 1:09.09        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 1:08.66        2004 A Luallen-Egg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE               1:14.00    1:08.57M  17  
       33.54  1:08.57                                                      
  2 Biskovich, Karin          36 GBM-NE               1:30.00    1:19.06   15  
       39.50  1:19.06                                                      
  3 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE              1:23.50    1:21.61   14  
       40.21  1:21.61                                                      
  4 McDowell, Kendra          39 ABC-NE               1:26.00    1:25.70   13  
       40.96  1:25.70                                                      
  5 Perry, Dana               38 WSSC-NE              1:34.00    1:28.66   12  
       43.53  1:28.66                                                      
  6 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               1:47.04    1:43.96   11  
       51.05  1:43.96                                                      
 
Event 33  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.63   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                           
        NATL: U 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:05.56        2009 Kristin Gary                               
          NE: N 1:11.48        2000 Roma Hunter                                
        MEET: M 1:13.61        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:10.47    1:06.85M  17  
       31.93  1:06.85                                                      
  2 Davidson, Michelle        40 GSM-NJ               1:12.00    1:12.08M  15  
       34.31  1:12.08                                                      
  3 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE              1:15.00    1:17.06   14  
       37.29  1:17.06                                                      
  4 Wesson, Kim               43 GBM-NE               1:20.55    1:20.84   13  
  5 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              1:23.00    1:26.18   12  
       41.34  1:26.18                                                      
  6 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              1:32.96    1:30.81   11  
       44.01  1:30.81                                                      
 
Event 33  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:09.20        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 1:10.84        2000 Whitney Zeiger                             
        MEET: M 1:09.58        2009 Leslie Livingston                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV              1:13.50    1:10.26   17  
       33.68  1:10.26                                                      
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               1:13.50    1:14.08   15  
       35.71  1:14.08                                                      
  3 Beane, Linda              45 UCLB-NE              1:16.00    1:18.05   14  
       37.87  1:18.05                                                      
  4 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               1:27.00    1:20.99   13  
       39.22  1:20.99                                                      
  5 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               1:20.11    1:21.40   12  
       40.20  1:21.40                                                      
  6 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              1:23.00    1:23.38   11  
       40.57  1:23.38                                                      
  7 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               1:53.00    1:54.67   10  
       57.13  1:54.67                                                      
 
Event 33  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.35    9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
        NATL: U 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
        ZONE: Z 1:18.39        2008 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:16.60        2000 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:16.60        2003 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE               1:24.04    1:19.99   17  
       38.28  1:19.99                                                      
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:22.03    1:22.90   15  
       39.57  1:22.90                                                      
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               1:23.09    1:26.01   14  
       41.62  1:26.01                                                      
  4 Tirrell, Amanda H         50 WMW-NE               1:32.00    1:30.68   13  
       43.85  1:30.68                                                      
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              2:20.10    1:51.68   12  
       54.04  1:51.68                                                      
 
Event 33  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:19.72        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:23.63        2000 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:23.63        2006 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               1:22.00    1:21.07M  17  
       39.30  1:21.07                                                      
  2 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG              1:30.00    1:27.72   15  
       43.23  1:27.72                                                      
  3 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE              1:35.00    1:31.77   14  
       44.67  1:31.77                                                      
  4 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              1:47.21    1:38.51   13  
       47.92  1:38.51                                                      
  5 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE               1:48.24    1:41.31   12  
  6 Mulderig, Sheilagh A      58 UCLB-NE              1:50.00    1:43.50   11  
       50.02  1:43.50                                                      
 
Event 33  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: U 1:22.40   12/5/2009 DIANN UUSTAL                               
        ZONE: Z 1:30.05        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 1:22.41        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:22.41        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE              1:19.37    1:18.69W  17  
       38.07  1:18.69                                                      
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              1:58.75    1:56.97   15  
       57.06  1:56.97                                                      
 
Event 33  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.34   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: U 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
        ZONE: Z 1:45.92        2008 Betsy Durrant                              
          NE: N 1:38.80        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:44.41        2007 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              1:58.85    1:57.31   17  
       57.73  1:57.31                                                      
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              2:11.00    2:07.35   15  
     1:02.34  2:07.35                                                      
 
Event 33  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN, USA                          
        NATL: U 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
        ZONE: Z 1:35.79        1997 Doris Steadman                             
          NE: N 1:39.91        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:39.91        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 JCCN-NE              2:06.00    2:09.93   17  
     1:03.32  2:09.93                                                      
 
Event 33  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.33   4/17/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
        ZONE: Z 1:39.76        2000 Doris Steadman                             
          NE: N 2:01.97        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:01.97        2009 Laverne Adams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              2:05.00    2:03.98   17  
     1:01.18  2:03.98                                                      
 
Event 34  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U   58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                             
        ZONE: Z 1:00.47        2002 William Jewell                             
          NE: N   59.61        2000 Gregory Wriede                             
        MEET: M   59.61        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE                58.00    1:07.24   17  
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              1:10.00    1:13.00   15  
       35.58  1:13.00                                                      
  3 Manke, Robert W           23 UVRA-NE              1:18.00    1:15.02   14  
       36.39  1:15.02                                                      
 
Event 34  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: U 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
        ZONE: Z 58.95        1999 Curtis Sawin                                 
          NE: N 57.81        2000 Benjamin Lo-Pinto                            
        MEET: M 57.81        2001 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE               1:06.00    1:04.12   17  
       30.94  1:04.12                                                      
  2 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE              1:05.00    1:04.49   15  
       31.39  1:04.49                                                      
  3 Grilli, Luke D            25 GSP-NE               1:05.50    1:05.79   14  
       31.98  1:05.79                                                      
  4 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                1:05.00    1:06.33   13  
       31.81  1:06.33                                                      
  5 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              1:03.36    1:06.35   12  
       32.51  1:06.35                                                      
  6 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE              1:11.55    1:11.37   11  
       34.26  1:11.37                                                      
  7 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              1:12.00    1:14.11   10  
       37.08  1:14.11                                                      
  8 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              1:22.00    1:21.07    9  
       39.24  1:21.07                                                      
  9 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              1:35.00    1:31.43    8  
       43.22  1:31.43                                                      
 
Event 34  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: U   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
        ZONE: Z   58.75        2002 Curtis Sawin                               
          NE: N 1:01.20        2000 Jim Harvey                                 
        MEET: M 1:01.20        1997 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuzellier, Matthieu       30 SWMR-NE              1:01.74    1:00.96N  17  
       29.25  1:00.96                                                      
  2 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE               1:04.00    1:01.69   15  
       29.79  1:01.69                                                      
  3 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              1:08.01    1:10.35   14  
       33.45  1:10.35                                                      
  4 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE               1:20.00    1:17.14   13  
       36.05  1:17.14                                                      
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE              1:29.99    1:21.85   12  
       40.77  1:21.85                                                      
 
Event 34  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 55.95        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 55.95        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.95        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Matthew          38 BUMS-NE              1:06.96    1:04.69   17  
       31.25  1:04.69                                                      
  2 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              1:08.00    1:11.97   15  
       35.01  1:11.97                                                      
  3 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE              1:13.47    1:14.57   14  
       36.18  1:14.57                                                      
  4 Shea, Josh E              37 LANE-NE              1:13.89    1:14.95   13  
       37.41  1:14.95                                                      
  5 Mullin, Brian D           35 BC-NE                1:22.00    1:19.03   12  
       37.99  1:19.03                                                      
  6 McAuliffe, Matt           35 YNS-NE               1:15.00    1:23.35   11  
       41.38  1:23.35                                                      
  7 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              1:40.68    1:36.11   10  
       47.68  1:36.11                                                      
  8 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              1:40.00    1:41.92    9  
       48.05  1:41.92                                                      
 
Event 34  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 54.85        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 54.85        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.58        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE              1:02.29    1:03.75   17  
       30.85  1:03.75                                                      
  2 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              1:05.19    1:06.32   15  
       32.67  1:06.32                                                      
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE              1:09.00    1:08.81   14  
       33.43  1:08.81                                                      
  4 Nappo, Frank T            41 GBM-NE               1:12.00    1:11.93   13  
       34.94  1:11.93                                                      
  5 Perz, Paul M              42 LANE-NE              1:20.10    1:15.80   12  
       36.48  1:15.80                                                      
  6 Prescott, Al              42 MAMA-NE              1:34.00    1:37.89   11  
       48.30  1:37.89                                                      
 
Event 34  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: U   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
        ZONE: Z 1:06.29        1999 Mark Pugliese                              
          NE: N 1:01.58        2000 Douglas Pride                              
        MEET: M   57.00        2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                57.50      58.40Z  17  
       28.38    58.40                                                      
  2 Pride, Douglas M          47 MESC-NE              1:03.50    1:03.00Z  15  
       30.78  1:03.00                                                      
  3 Coelho, David P           48 UNAT-NE              1:12.51    1:13.64   14  
       35.95  1:13.64                                                      
  4 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               1:12.90    1:14.01   13  
       36.76  1:14.01                                                      
  5 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:26.70    1:25.47   12  
       41.85  1:25.47                                                      
  6 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE              1:37.70    1:34.77   11  
       45.90  1:34.77                                                      
  7 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              1:40.00    1:36.39   10  
       46.97  1:36.39                                                      
  8 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              1:40.20    1:37.41    9  
       47.25  1:37.41                                                      
  9 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE              1:35.00    1:39.61    8  
       49.51  1:39.61                                                      
 10 Towey, Sean T             46 MAMA-NE              2:15.00    1:47.56    7  
       51.02  1:47.56                                                      
 
Event 34  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 1:05.16        2003 Mark Pugliese                              
          NE: N 1:06.52        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:06.52        2005 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              1:08.53    1:08.98   17  
       33.24  1:08.98                                                      
  2 Syphers, Dale A           54 MESC-NE              1:25.00    1:19.38   15  
  3 Hart, David C             51 ABC-NE               1:20.00    1:20.19   14  
       39.11  1:20.19                                                      
  4 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              1:25.00    1:28.98   13  
  5 Murray, Kyle              51 GBM-NE               1:50.00    1:44.42   12  
       51.45  1:44.42                                                      
  6 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:50.46    2:59.78   11  
     1:26.77  2:59.78                                                      
 
Event 34  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: U 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG                              
        ZONE: Z 1:07.76        2007 Mark Pugliese                              
          NE: N 1:07.13        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:06.78        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              1:16.00    1:12.71   17  
       35.63  1:12.71                                                      
  2 Craig, John M             56 NEM-NE               1:14.00    1:13.20   15  
       35.61  1:13.20                                                      
  3 Mockler, Frank C          55 LANE-NE              1:13.87    1:17.61   14  
       37.51  1:17.61                                                      
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              1:22.07    1:23.55   13  
       39.49  1:23.55                                                      
 
Event 34  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: U 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER                                
        ZONE: Z 1:19.23        2005 Bill Rupert                                
          NE: N 1:13.64        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:13.64        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              1:12.50    1:15.34Z  17  
       37.54  1:15.34                                                      
  2 Lane, Homer               61 CCM-NE               1:16.60    1:16.80Z  15  
       37.46  1:16.80                                                      
  3 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE              1:23.70    1:20.88   14  
       40.57  1:20.88                                                      
  4 Platt, Jay                63 PAFC-DV              1:31.00    1:26.05   13  
       42.89  1:26.05                                                      
  5 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               1:40.00    1:28.53   12  
       41.93  1:28.53                                                      
  6 Phillips, David           62 GWDM-NE              1:43.09    1:40.55   11  
       49.22  1:40.55                                                      
 
Event 34  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 1:21.13        2009 Richard Alexander                          
          NE: N 1:19.18        2000 David Vail                                 
        MEET: M 1:20.14        2009 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            67 ABC-NE               1:22.98    1:22.67   17  
       40.50  1:22.67                                                      
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:26.00    1:24.30   15  
       41.35  1:24.30                                                      
  3 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               1:25.00    1:25.81   14  
       40.69  1:25.81                                                      
  4 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              1:39.00    1:38.66   13  
       47.91  1:38.66                                                      
  5 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              1:48.76    1:52.38   12  
       54.44  1:52.38                                                      
  6 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              2:20.00    2:08.97   11  
     1:01.85  2:08.97                                                      
  7 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              2:20.00    2:18.31   10  
     1:09.19  2:18.31                                                      
 
Event 34  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.31   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
        ZONE: Z 1:25.92        1999 Roger Franks                               
          NE: N 1:29.58        2000 Tom Murray                                 
        MEET: M 1:35.31        2002 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              2:00.00    1:48.82   17  
       52.76  1:48.82                                                      
  2 Southall, Henry           70 STOW-NE              2:01.00    2:00.39   15  
     1:00.13  2:00.39                                                      
  3 Widnall, William S        73 ABC-NE               2:13.46    2:12.58   14  
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              2:40.71    2:39.62   13  
     1:13.71  2:39.62                                                      
 
Event 34  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 1:33.86        2001 William Haynes                             
          NE: N 1:37.79        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 2:21.25        2006 Tom Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, James          76 CONN-CT              4:00.00    4:01.02   17  
     1:54.78  4:01.02                                                      
 
Event 35  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 2:03.39   12/6/2009 ALEXANDRA LEE                              
        ZONE: Z 2:11.44        1999 Emily Peters                               
          NE: N 2:11.42        2000 Emily Wang                                 
        MEET: M 2:11.42        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Caroline           23 BC-NE                2:17.23    2:24.68   17  
       33.19  1:09.75  1:47.11  2:24.68                                    
  2 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              2:20.00    2:28.47   15  
       33.34  1:10.56  1:49.03  2:28.47                                    
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              2:32.16    2:30.92   14  
       33.65  1:11.43  1:50.47  2:30.92                                    
  4 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              2:43.47    2:39.13   13  
       36.00  1:15.82  1:57.20  2:39.13                                    
  5 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE              3:05.88    3:02.73   12  
       41.93  1:27.63  2:15.83  3:02.73                                    
 
Event 35  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 2:14.73        2003 Patricia Flynn                             
          NE: N 2:13.87        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:13.87        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              2:14.96    2:12.66N  17  
       30.54  1:04.33  1:39.23  2:12.66                                    
  2 Grover, Mollie K          29 TERR-PV              2:13.45    2:12.98M  15  
       31.72  1:05.45  1:39.40  2:12.98                                    
  3 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              2:17.99    2:20.23   14  
       31.55  1:06.00  1:42.74  2:20.23                                    
  4 Turner, Betsy             26 VMST-VA              2:32.66    2:26.85   13  
       33.62  1:10.66  1:48.86  2:26.85                                    
  5 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE              2:27.81    2:32.69   12  
       34.44  1:13.27  1:53.39  2:32.69                                    
  6 Radville, Kate M          28 BUMS-NE              2:30.00    2:34.03   11  
       35.41  1:14.28  1:54.53  2:34.03                                    
  7 Lin, Helen                26 NEM-NE               2:56.71    2:52.44   10  
       39.65  1:21.39  2:05.36  2:52.44                                    
  8 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              2:59.00    3:06.14    9  
       42.55  1:28.86  2:17.16  3:06.14                                    
  9 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              4:00.00    3:34.92    8  
       48.75  1:44.84  2:41.53  3:34.92                                    
 
Event 35  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.70  10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:14.27        1999 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:17.26        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:17.26        2008 Jessica N Stokes                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Ellen            34 WSSC-NE              2:20.30    2:25.83   17  
       33.29  1:10.40  1:48.11  2:25.83                                    
  2 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                2:31.00    2:26.41   15  
       33.60  1:11.03  1:49.34  2:26.41                                    
  3 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR              2:35.40    2:36.89   14  
       36.84  1:17.42  1:58.49  2:36.89                                    
  4 Crimmins, Jane            32 MIT-NE               2:47.00    2:40.09   13  
       36.45  1:16.34  1:57.96  2:40.09                                    
  5 Rajfer, Joan              31 BUMS-NE              2:41.77    2:40.78   12  
       37.01  1:17.67  1:59.46  2:40.78                                    
  6 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              3:02.00    2:41.88   11  
       38.72  1:20.01  2:02.00  2:41.88                                    
  7 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              3:01.19    3:00.27   10  
       41.98  1:26.94  2:13.70  3:00.27                                    
  8 Layman, Katie L           33 GBM-NE               3:00.00    3:01.57    9  
       42.01           2:15.80  3:01.57                                    
  9 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              3:07.31    3:11.54    8  
       42.72  1:31.41  2:22.35  3:11.54                                    
 10 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              3:30.00    3:14.49    7  
       42.34  1:31.41  3:14.88  3:14.49                                    
 
Event 35  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.56  12/14/1998 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:11.37        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:11.92        2000 Dori Miller                                
        MEET: M 2:11.92        2007 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BUMS-NE              2:25.39    2:30.02   17  
       34.24  1:11.85  1:50.99  2:30.02                                    
  2 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              2:40.99    2:36.95   15  
       37.01  1:17.00  1:57.15  2:36.95                                    
  3 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               2:49.51    2:44.82   14  
       37.83  1:19.68  2:02.65  2:44.82                                    
  4 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE               2:59.43    2:55.73   13  
       38.25  1:23.73  2:10.10  2:55.73                                    
  5 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE              3:32.00    2:58.72   12  
       42.31  1:26.86  2:13.85  2:58.72                                    
  6 Camerino, Claudia         36 LANE-NE              2:10.00    3:01.46   11  
       41.41  1:27.00  2:14.54  3:01.46                                    
  7 Wesson, Monica            36 GBM-NE               2:54.00    3:03.29   10  
       38.53  1:23.10  2:13.95  3:03.29                                    
  8 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               3:21.45    3:14.33    9  
       44.45  1:33.59  3:14.33                                             
 
Event 35  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:12.76        2001 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:20.13        2000 Kirsten Thompson                           
        MEET: M 2:15.39        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               2:21.00    2:20.12N  17  
       31.87  1:07.19  1:43.55  2:20.12                                    
  2 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              2:27.77    2:27.83   15  
       34.11  1:11.45  1:49.34  2:27.83                                    
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE               2:30.78    2:27.96   14  
       34.29  1:11.60  1:50.29  2:27.96                                    
  4 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              2:57.00    2:51.00   13  
       38.33  1:21.81  2:06.48  2:51.00                                    
  5 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              2:50.11    2:54.59   12  
                       2:07.98  2:54.59                                    
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              2:56.11    2:57.28   11  
       39.42  1:24.98  2:12.40  2:57.28                                    
 
Event 35  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:15.80        2007 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              2:23.00    2:22.73   17  
       33.98  1:09.94  1:46.51  2:22.73                                    
  2 Beane, Linda              45 UCLB-NE              2:35.00    2:32.44   15  
       35.47  1:13.28  1:52.26  2:32.44                                    
  3 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               2:32.27    2:36.62   14  
       38.00  1:17.60  1:57.56  2:36.62                                    
  4 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               2:36.90    2:38.68   13  
       36.62  1:16.97  2:38.68                                             
  5 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              2:45.00    2:43.13   12  
       36.29  1:17.10  2:00.07  2:43.13                                    
  6 Slezak, Jana              45 GBM-NE               3:00.00    2:51.21   11  
       39.53  1:23.06  2:07.35  2:51.21                                    
  7 Mackin, Karen R           45 ABC-NE               3:00.34    3:03.31   10  
       41.28  1:27.32  2:16.55  3:03.31                                    
  8 Harvey, Lori              45 DUX-NE               3:16.00    3:11.03    9  
       43.80  1:31.96  2:21.72  3:11.03                                    
  9 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE              4:10.00    3:22.63    8  
       48.47  1:40.70  2:31.68  3:22.63                                    
 10 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE              3:40.00    3:36.21    7  
       49.24  1:44.79  2:42.16  3:36.21                                    
 11 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               3:50.00    3:36.58    6  
       49.12  1:45.71  2:43.88  3:36.58                                    
 -- Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              4:10.00         DQ  
       52.72  1:47.48  2:46.85       DQ                                    
 
Event 35  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: U 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
        ZONE: Z 2:22.97        2004 Jacki Hirsty                               
          NE: N 2:22.21        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:22.21        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              2:27.53    2:29.99   17  
       33.17  1:10.38  1:50.33  2:29.99                                    
  2 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               2:31.55    2:42.48   15  
       38.16  1:19.44  2:01.21  2:42.48                                    
  3 Fries, Beth               52 MESC-NE              3:05.00    2:54.49   14  
       39.04  1:23.55  2:09.92  2:54.49                                    
  4 Fairbank, Anne M          51 BUMS-NE              3:00.00    3:04.59   13  
       41.99  1:27.14  2:15.51  3:04.59                                    
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              3:22.51    3:20.96   12  
       45.30  1:36.23  2:29.52  3:20.96                                    
 
Event 35  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:24.45        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 2:24.67        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:24.67        2009 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    56 GSM-NJ               2:29.50    2:27.37   17  
       34.52  1:12.43  1:50.26  2:27.37                                    
  2 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE              2:45.00    2:49.93   15  
       38.17  1:21.15  2:02.90  2:49.93                                    
  3 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              3:21.02    3:08.63   14  
       44.33  1:32.79  2:21.66  3:08.63                                    
  4 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE              3:11.81    3:34.18   13  
       47.24  1:42.26  2:39.51  3:34.18                                    
 
Event 35  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.69   1/23/2010 CONNY BOER-BUYS, NED                       
        NATL: U 2:33.82   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 2:54.25        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 2:50.55        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:51.94        2008 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              3:27.70    3:13.33   17  
       45.38  1:34.65  2:24.96  3:13.33                                    
 
Event 35  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 3:17.56        1997 Lida Gaschke                               
          NE: N 3:00.59        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:07.28        2009 Betsy Durant                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               3:15.79    3:18.87   17  
       46.50  1:36.72  2:19.36  3:18.87                                    
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              3:48.00    3:57.21   15  
       51.20  1:52.58  2:56.52  3:57.21                                    
  3 Layman, Karol L           66 GBM-NE               4:09.00    4:43.60   14  
     1:02.18  2:14.98  3:31.29  4:43.60                                    
 
Event 35  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 3:00.74        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 3:16.04        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 3:22.37        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              73 JCCN-NE              4:08.00    3:57.46   17  
       54.31  1:55.65  2:58.15  3:57.46                                    
 
Event 35  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 3:36.14        1999 Petey Smith                                
          NE: N 3:28.70        2000 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 3:30.93        1999 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              3:50.00    3:49.46   17  
       53.26  1:52.70  2:52.72  3:49.46                                    
 
Event 37  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 28.37   12/5/2009 MEG GILL                                     
        ZONE: Z 29.99        2002 Petra Adamkova                               
          NE: N 29.46        2000 Elizabeth Mancuso                            
        MEET: M 29.70        2008 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE                 31.00      29.96Z  17  
  2 Byron, Caroline           23 BC-NE                  33.55      32.39   15  
  3 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE                35.52      36.45   14  
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                  36.13      37.24   13  
  5 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR                37.00      37.96   12  
 
Event 37  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.29    5/9/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                          
        NATL: U 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
        ZONE: Z 30.58        2008 Tal Shpaizer                                 
          NE: N 28.85        2000 Andrea Yttre                                 
        MEET: M 28.85        2006 Andrea Yttre                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE                32.00      31.01   17  
  2 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR                32.33      33.57   15  
  3 Alwais, Stephanie         27 UNAT-NE                35.69      35.45   14  
  4 Radville, Kate M          28 BUMS-NE                35.57      35.78   13  
  5 Livchak, Olga             28 MAMA-NE                39.00      39.32   12  
  6 Card, Carrie              28 UNAT-NE                41.20      39.85   11  
  7 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE                40.38      40.58   10  
  8 Connors, Kasia            26 GBM-NE                 41.18      41.58    9  
  9 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE                 52.10      44.18    8  
 10 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE                44.10      45.01    7  
 
Event 37  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: U 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
        ZONE: Z 30.29        1999 Andrea Luallen-Scholz                        
          NE: N 29.85        2000 Adrienne Benz                                
        MEET: M 29.85        2009 Adrienne Benz                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE                31.50      31.10   17  
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ                 34.21      32.75   15  
  3 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  34.00      35.86   14  
  4 Layman, Katie L           33 GBM-NE                 36.00      41.48   13  
  5 Smith, Michele M          33 MAMA-NE                48.11      49.53   12  
  6 Rounds, Ellie             34 LANE-NE                56.11      53.82   11  
 
Event 37  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   9/26/2009 GISELI PEREIRA, BRA                          
        NATL: U 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
        ZONE: Z 30.72        2001 Andrea Luallen                               
          NE: N 29.85        2000 Alina Perez-Smith                            
        MEET: M 29.70        2007 Nadine Day                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE                 31.50      30.78   17  
  2 Handren, Rachel A         35 CMSC-NE                32.09      32.94   15  
  3 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE                36.00      36.67   14  
  4 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE                37.05      38.24   13  
  5 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE                40.50      39.53   12  
  6 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE                 40.18      40.77   11  
  7 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                47.00      40.92   10  
  8 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE                49.00      49.92    9  
 
Event 37  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 29.90        2001 Beth Baker                                   
          NE: N 31.31        2000 Jennifer Luker                               
        MEET: M 31.40        1998 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                30.60      30.28M  17  
  2 Perez-Smith, Alina M      40 MESC-NE                29.90      32.58   15  
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE                 31.00      33.65   14  
  4 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                32.50      33.98   13  
  5 Sotir, Susan              42 MAMA-NE                39.01      39.26   12  
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                41.37      42.75   11  
 
Event 37  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.84  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 29.21        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 31.19        2000 Jennifer Luker                               
        MEET: M 29.61        2009 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                31.50      30.39   17  
  2 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                35.00      34.53   15  
  3 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE                38.00      34.85   14  
  4 Yoder, Kate F             47 ABC-NE                 35.90      36.14   13  
  5 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 35.50      37.01   12  
  6 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                40.73      41.01   11  
  7 Bird, Tracey S            48 ABC-NE                 37.09      41.05   10  
  8 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE                55.00      50.30    9  
  9 Mackin, Karen R           45 ABC-NE                 49.80      50.68    8  
 10 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE                 52.15      50.75    7  
 11 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE                50.00      54.47    6  
 12 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              1:00.00      55.04    5  
 
Event 37  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: U 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER                                
        ZONE: Z 33.13        2004 Joel Feldmann                                
          NE: N 31.97        2000 Joel Feldmann                                
        MEET: M 31.97        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 36.96      35.06   17  
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE                35.01      35.70   15  
  3 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA                33.24      36.03   14  
  4 Litman, Jill              54 MAMA-NE                43.04      40.35   13  
  5 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              1:00.27      54.42   12  
 
Event 37  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13  10/17/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 40.48        2000 Ann Svenson                                  
          NE: N 33.57        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 33.57        2009 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           55 MUFF-NE                38.50      39.23Z  17  
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE                 43.00      42.67   15  
  3 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE                 52.21      51.87   14  
 
Event 37  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: U 34.47  10/11/2008 RUTH SHAPS                                   
        ZONE: Z 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
          NE: N 41.07        2000 Kathy Slifer                                 
        MEET: M 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                34.53      34.65Z  17  
  2 Greulick-Byron, Joan E    60 BC-NE                  43.25      41.76   15  
  3 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE                56.83      54.23   14  
 
Event 37  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 36.71    4/5/2009 MICHIE DOI, JPN                              
        NATL: U 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
        ZONE: Z 49.59        2005 Susan Livingston                             
          NE: N 46.97        2000 Susan Livingston                             
        MEET: M 49.37        2009 Barbara Hardy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG                46.14      43.87M  17  
  2 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                54.85      51.68   15  
  3 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT                53.13      58.02   14  
 
Event 37  Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U   44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:01.36        2009 Janet Moeller                              
          NE: N 1:00.42        2000 Laverne Adams                              
        MEET: M 1:00.42        2009 Laverne Adams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              1:02.00    1:04.64   17  
 
Event 38  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
        ZONE: Z 25.16        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 25.41        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 26.22        2008 Sean Hannan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                25.99      26.57   17  
  2 Seeley, Patrick C         24 CMSC-NE                26.43      29.19   15  
  3 Stiles, David E           20 MAMA-NE                32.00      31.01   14  
  4 Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE                29.00      32.20   13  
  5 Manke, Robert W           23 UVRA-NE                34.30      32.61   12  
 
Event 38  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   4/29/2009 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: U 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
        ZONE: Z 25.20        2000 Curtis Sawin                                 
          NE: N 25.01        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 25.01        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                27.34      26.80   17  
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR                27.50      27.96   15  
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE                27.00      28.35   14  
  4 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 27.50      28.55   13  
  5 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 28.00      28.56   12  
  6 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 28.50      28.67   11  
  7 Lenihan, Michael W        25 CMSC-NE                29.99      28.78   10  
  8 Martinez Quintanilla, Jo  29 UNAT-NE                28.20      29.12    9  
  9 Brittan, Daniel           29 GBM-NE                 30.72      29.51    8  
 10 J. Dan, Buckland          29 BUMS-NE                28.00      30.21    7  
 11 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  28.00      30.97    6  
 12 Cole, Adam J              29 MIT-NE                 31.55      31.80    5  
 13 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE                30.48      32.52    4  
 
Event 38  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: U 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
        ZONE: Z 25.50        2001 Curtis Sawin                                 
          NE: N 26.35        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 26.35        2007 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miskovic, Radenko         30 BCTM-MR                25.60      26.23M  17  
  2 Allworth, James A         30 CMSC-NE                26.51      26.72   15  
  3 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 27.50      26.74   14  
  4 Fuzellier, Matthieu       30 SWMR-NE                26.00      27.08   13  
  5 Whittaker, Ben            30 UNAT-NE                27.77      27.35   12  
  6 Titus, Dave               34 CMSC-NE                28.98      29.84   11  
  7 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE                30.50      31.03   10  
  8 Sennett, Michael A        34 LANE-NE                39.00      33.17    9  
  9 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                34.00      33.26    8  
 10 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE                 40.00      34.04    7  
 11 Caruso, Michael S         32 UNAT-NE                35.11      35.62    6  
 12 Parsons, Steve E          30 GBM-NE                 45.92      44.47    5  
 13 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                42.00      46.49    4  
 
Event 38  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.03   4/18/2010 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: U 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
        ZONE: Z 25.29        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 25.29        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.29        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas K           36 GSP-NE                 27.79      27.56   17  
  2 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE                28.01      28.51   15  
  3 Denneen, Matt G           39 GBM-NE                 29.88      29.75   14  
  4 Sever, Michael            39 SWMR-NE                29.02      30.80   13  
  5 Broglio, Mike             39 MAMA-NE                31.60      30.91   12  
  6 Gunther, Jeffrey          39 JCCM-NE                32.48      31.39   11  
  7 Shea, Josh E              37 LANE-NE                32.00      32.97   10  
  8 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE                35.00      33.26    9  
  9 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE                 32.60      34.18    8  
 10 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE                43.00      39.50    7  
 
Event 38  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 24.91        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 24.91        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.02        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ                 27.50      27.43   17  
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                28.59      27.84   15  
  3 Zola, Brett G             43 GBM-NE                 29.50      30.34   14  
  4 Foley, TJ                 40 MAMA-NE                29.70      30.41   13  
  5 Martini, Paolo G          43 LANE-NE                32.00      31.77   12  
  6 Bell, Richard J           41 MESC-NE                37.24      33.78   11  
  7 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE                35.00      34.06   10  
  8 Reyes, David              43 BUMS-NE                35.08      34.91    9  
  9 Torres, Leonardo J        40 BC-NE                  36.01      36.60    8  
 10 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                40.07      38.41    7  
 11 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE                 41.50      40.57    6  
 
Event 38  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD, USA                           
        NATL: U 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
        ZONE: Z 26.83        2009 William Segal                                
          NE: N 25.74        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 25.74        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                25.74      26.45Z  17  
  2 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                25.78      26.50Z  15  
  3 Segal, Willaim            46 JAM-NJ                 25.16      27.26   14  
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                28.38      28.33   13  
  5 Coelho, David P           48 UNAT-NE                29.23      30.22   12  
  6 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE                 30.42      30.25   11  
  7 White, Darwin W           46 GBM-NE                 29.50      30.26   10  
  8 Levy, Dan                 45 WM-MR                  30.25      30.71    9  
  9 Griczika, Joe             47 GWDM-NE                32.00      31.83    8  
 10 Foster, Walter M          49 MAMA-NE                38.00      32.76    7  
 11 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                31.56      32.78    6  
 12 Devlin, Mark              47 MAMA-NE                34.68      34.01    5  
 13 Roth, Douglas             49 MESC-NE                40.43      37.28    4  
 
Event 38  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: U 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
        ZONE: Z 27.04        2006 Donald Graham                                
          NE: N 26.78        2000 Fritz Homans                                 
        MEET: M 26.78        2008 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 29.50      29.43   17  
  2 Heinz, Tony               51 1776-DV                31.10      31.49   15  
  3 Mansilla, Frankin G       50 LANE-NE                32.00      31.75   14  
  4 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE                31.45      32.61   13  
  5 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE                35.35      33.44   12  
  6 Richardson, Larry         51 CMSC-NE                34.50      34.49   11  
  7 Wright, Will              50 MAMA-NE                35.01      34.69   10  
  8 Hirsch, John S            51 UNAT-NE                35.10      34.71    9  
  9 Goodwin, John F           53 BC-NE                  44.26      44.22    8  
 -- Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE                43.68         DQ  
 
Event 38  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.93  12/13/2009 GREG SHAW, USA                               
        NATL: U 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
        ZONE: Z 27.79        2009 Donald Graham                                
          NE: N 26.93        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 26.93        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             56 NEM-NE                 29.40      30.40   17  
  2 Harris, Robert            55 UVRA-NE                32.11      32.76   15  
  3 Plencner, Bob R           58 UNAT-NE                34.37      34.86   14  
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE                38.26      38.94   13  
  5 Skolnick, Stewart         56 CONN-CT                44.00      43.85   12  
  6 Coons, Daniel             56 GBM-NE                 45.00      45.40   11  
 
Event 38  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: U 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS                                
        ZONE: Z 31.22        2006 Richard Alexander                            
          NE: N 30.36        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 30.36        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvitz, Paul             60 NEM-NE                 33.00      31.98   17  
  2 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE                31.12      32.30   15  
  3 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE                 33.34      35.05   14  
  4 McQuiggan, Frank          62 SWMR-NE                35.84      37.39   13  
  5 Wright, Phil              63 SCY-NE                 38.00      37.82   12  
  6 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE                37.81      38.13   11  
  7 Phillips, David           62 GWDM-NE                36.17      39.77   10  
  8 Roach, Stephen A          60 JCCN-NE                42.00      46.26    9  
  9 Keilty, Joseph            64 UNAT-NE              1:00.00    1:02.79    8  
 
Event 38  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.91   5/30/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: U 29.18   12/6/2009 JIM DRAGON                                   
        ZONE: Z 29.18        2009 Jim Dragon                                   
          NE: N 32.36        2000 David Vail                                   
        MEET: M 34.42        2006 Michael Laux                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE                35.00      35.25   17  
  2 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE                 35.00      37.22   15  
  3 Baxter, David C           66 ABC-NE                 42.00      43.62   14  
  4 Read, Philip              68 GBM-NE                 55.00      56.25   13  
 
Event 38  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: U 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
        ZONE: Z 37.87        2008 Jerry Katz                                   
          NE: N 38.63        2000 Larry Dunham                                 
        MEET: M 38.63        2009 Larry Dunham                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE                 39.90      40.24   17  
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE                39.50      40.86   15  
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE                56.00      45.45   14  
  4 Widnall, William S        73 ABC-NE               1:10.06    1:07.59   13  
  5 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              1:20.00    1:27.64   12  
 
Event 39  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 2:19.73   12/4/2009 KARA DENBY                                 
        ZONE: Z 2:38.62        2003 Emily Mullet                               
          NE: N 2:27.14        2000 Elizabeth Mancuso                          
        MEET: M 2:28.21        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              2:30.00    2:46.01   17  
       36.78  1:19.14  2:46.01                                             
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              3:05.00    2:54.03   15  
       39.42  1:21.62  2:14.28  2:54.03                                    
  3 Barbanel, Nathalie        24 BCTM-MR              3:00.00    2:58.46   14  
       39.71  1:25.64  2:16.78  2:58.46                                    
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                3:10.00    3:06.16   13  
       40.89  1:28.10  2:25.93  3:06.16                                    
 
Event 39  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 2:33.93        2008 Kara Mitchell                              
          NE: N 2:25.81        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:25.81        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 VMST-VA              2:28.82    2:27.08Z  17  
       33.58  1:10.04  1:53.37  2:27.08                                    
  2 Mancuso, Elizabeth A      25 BUMS-NE              2:30.14    2:34.64   15  
       33.11  1:13.94  1:58.85  2:34.64                                    
  3 Healey, Caitlin M         28 BUMS-NE              2:38.00    2:38.21   14  
       33.50  1:14.29  2:01.63  2:38.21                                    
  4 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              2:53.79    2:44.28   13  
       35.64  1:17.99  2:08.09  2:44.28                                    
  5 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               2:50.00    2:46.45   12  
       37.69  1:21.14  2:08.47  2:46.45                                    
  6 Turner, Betsy             26 VMST-VA              2:50.76    2:46.69   11  
       35.13  1:19.16  2:08.04  2:46.69                                    
  7 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              3:03.45    3:00.36   10  
              1:23.40  2:17.29  3:00.36                                    
  8 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              3:15.00    3:06.40    9  
       40.98  1:27.94  2:24.11  3:06.40                                    
  9 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE              3:07.18    3:07.63    8  
       39.58  1:26.50  2:22.70  3:07.63                                    
 
Event 39  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:33.58        1999 Laurie Hug                                 
          NE: N 2:32.09        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:32.09        2007 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              2:46.34    2:43.29   17  
       36.10  1:17.92  2:04.82  2:43.29                                    
  2 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                2:48.00    2:44.54   15  
       36.13  1:19.49  2:05.83  2:44.54                                    
  3 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              3:47.96    3:43.20   14  
       50.59  1:49.21  2:48.99  3:43.20                                    
  4 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              3:46.79    3:45.18   13  
       57.85  1:52.95  2:55.62  3:45.18                                    
  5 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              4:10.00    3:49.93   12  
       54.50  1:50.34  3:01.57  3:49.93                                    
  6 Rounds, Ellie             34 LANE-NE              4:30.00    4:15.01   11  
       58.42  2:08.56  3:20.00  4:15.01                                    
 
Event 39  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:29.28        2000 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:33.38        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:33.38        2008 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               2:40.80    2:39.50   17  
       35.37  1:17.36  2:03.01  2:39.50                                    
  2 Mack, Tara J              38 GBM-NE               2:50.52    2:47.91   15  
       37.23  1:21.94  2:11.37  2:47.91                                    
  3 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               3:46.49    3:43.36   14  
       54.65  1:51.19  2:53.63  3:43.36                                    
 
Event 39  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:28.10        2001 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:41.43        2000 Tracy McCurdy                              
        MEET: M 2:35.66        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               2:41.43    2:40.67N  17  
       35.43  1:17.05  2:03.74  2:40.67                                    
  2 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               2:48.00    2:45.09   15  
       37.83  1:20.89  2:06.64  2:45.09                                    
  3 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              2:58.81    2:57.71   14  
       39.65  1:26.73  2:20.33  2:57.71                                    
  4 Holt-Wilson, Mary R       40 MESC-NE              3:12.00    3:13.58   13  
       40.34  1:27.94  2:27.72  3:13.58                                    
  5 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              3:19.31    3:27.65   12  
              1:39.86  2:40.64  3:27.65                                    
 
Event 39  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:31.99        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 2:39.14        2000 Whitney Zeiger                             
        MEET: M 2:24.28        2008 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              2:47.00    2:44.77   17  
       36.06  1:18.13  2:08.00  2:44.77                                    
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               2:48.00    2:49.75   15  
       37.48  1:19.28  2:10.12  2:49.75                                    
  3 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              3:03.00    2:53.36   14  
       36.69  1:23.57  2:15.26  2:53.36                                    
  4 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               3:00.00    2:55.02   13  
       38.89  1:22.79  2:14.11  2:55.02                                    
  5 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              3:00.00    2:56.21   12  
       37.01  1:21.55  2:15.86  2:56.21                                    
  6 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               3:25.00    3:19.53   11  
       39.20  1:35.18  2:31.66  3:19.53                                    
  7 Slezak, Jana              45 GBM-NE               3:22.00    3:24.89   10  
       47.99  1:40.26  2:39.19  3:24.89                                    
  8 Harvey, Lori              45 DUX-NE               3:36.00    3:49.03    9  
       49.30  1:49.73  2:57.91  3:49.03                                    
  9 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               3:47.00    3:57.31    8  
       57.04  2:03.65  3:01.14  3:57.31                                    
 
Event 39  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.98   9/19/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 2:35.86  10/18/2008 JENNY COOK                                 
        ZONE: Z 3:04.76        2009 Anne Coley                                 
          NE: N 2:58.48        2000 Tracy Grilli                               
        MEET: M 2:49.86        2009 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               3:05.48    3:10.38   17  
       43.00  1:33.84  2:28.81  3:10.38                                    
 
Event 39  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:50.17        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 3:13.73        2000 Linda Carstens                             
        MEET: M 3:13.73        2007 Linda Carstens                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT-NE               3:30.00    3:24.16   17  
                       2:53.11  3:24.16                                    
  2 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              3:42.44    3:37.02   15  
       52.94  1:50.71  2:49.39  3:37.02                                    
  3 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE               3:55.49    3:47.92   14  
       53.17  1:48.07  2:53.60  3:47.92                                    
 
Event 39  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 2:58.28   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 3:28.05        2007 Sue Lecarreaux                             
          NE: N 3:14.28        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:44.26        2006 Constance Sasser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              4:10.63    4:04.84   17  
     1:01.10           3:14.97  4:04.84                                    
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              4:10.00    4:11.53   15  
       56.80  4:11.53                                                      
 
Event 39  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.75   9/19/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: U 3:13.20   12/6/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 3:43.64        2004 Susan Livingston                           
          NE: N 3:18.77        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 3:41.27        2006 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              3:50.00    3:58.59   17  
       57.42  2:03.49  3:08.64  3:58.59                                    
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              4:21.00    4:36.85   15  
     1:01.86  2:16.85  3:36.51  4:36.85                                    
 
Event 39  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.14    4/5/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 4:30.08        1999 Ruth Aaron                                 
          NE: N 3:39.79        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 4:35.74        2008 Barbara Matorin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 JCCN-NE              5:00.00    4:50.06   17  
     1:07.12  2:21.05  3:41.40  4:50.06                                    
 
Event 40  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
        ZONE: Z 2:14.94        2009 Val Perfanov                               
          NE: N 2:11.93        2000 Gregory Wriede                             
        MEET: M 2:11.93        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwan, Matthew P           22 MESC-NE              2:10.00    2:29.83   17  
       30.54  1:09.23  1:55.66  2:29.83                                    
  2 Stiles, David E           20 MAMA-NE              2:36.00    2:33.31   15  
       31.95  1:11.37  2:33.31                                             
 
Event 40  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA                           
        NATL: U 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        ZONE: Z 2:12.09        2001 Peter Hezky                                
          NE: N 2:12.04        2000 Rick Cardoso                               
        MEET: M 2:12.04        2006 Rick Cardoso                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA              2:19.32    2:15.39   17  
       28.84  1:04.05  1:45.09  2:15.39                                    
  2 Barley, Adam S            29 VMST-VA              2:20.62    2:17.12   15  
       29.07  1:04.84  1:45.10  2:17.12                                    
  3 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE              2:15.00    2:21.83   14  
       29.84  1:04.62  1:48.18  2:21.83                                    
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              2:19.99    2:22.28   13  
       31.89  1:08.58  1:51.10  2:22.28                                    
  5 Neumayer, Sebastian J     28 MIT-NE               2:20.00    2:26.68   12  
       32.07  1:08.68  1:54.42  2:26.68                                    
  6 Wu, Jim                   28 BCTM-MR              2:45.00    2:37.24   11  
       32.03  1:11.57  1:59.27  2:37.24                                    
  7 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              2:36.00    2:37.32   10  
       35.39  1:16.11  2:00.97  2:37.32                                    
  8 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              2:37.43    2:39.94    9  
       35.05  1:16.20  2:03.91  2:39.94                                    
  9 J. Dan, Buckland          29 BUMS-NE                   NT    2:40.44    8  
       31.31  1:11.64  2:00.31  2:40.44                                    
 10 Cole, Adam J              29 MIT-NE               2:46.61    2:56.03    7  
       33.18  1:17.15  2:13.03  2:56.03                                    
 
Event 40  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: U 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
        ZONE: Z 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
          NE: N 2:13.88        2000 Stephan Joe                                
        MEET: M 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              2:25.00    2:19.95   17  
              1:06.98  1:46.44  2:19.95                                    
  2 Brannan, Robert, Jr       34 BUMS-NE              2:20.00    2:22.14   15  
       29.93  1:06.25  1:50.79  2:22.14                                    
  3 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              2:28.80    2:35.20   14  
       31.34  1:11.60  1:57.42  2:35.20                                    
  4 Barow, Sean R             34 YNS-NE               2:47.41    2:47.65   13  
       38.06  1:25.68  2:11.74  2:47.65                                    
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE              2:59.99    2:49.18   12  
       37.32  1:24.43  2:11.44  2:49.18                                    
  6 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              2:50.00    2:51.06   11  
       37.26  1:21.25  2:13.09  2:51.06                                    
 
Event 40  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 2:03.29        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 2:07.21        2000 Jim Harvey                                 
        MEET: M 2:07.21        2001 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          39 CMSC-NE              2:18.70    2:17.96   17  
       30.26  1:05.45  1:45.71  2:17.96                                    
  2 Schroeck, Chris           35 BOSY-NE              2:30.00    2:44.63   15  
       35.41  1:19.13  2:05.43  2:44.63                                    
  3 Mullin, Brian D           35 BC-NE                2:50.00    3:01.49   14  
       36.13  1:24.16  2:19.69  3:01.49                                    
  4 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              3:15.00    3:07.73   13  
       39.81  1:33.96  2:24.70  3:07.73                                    
  5 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              3:31.94    3:20.49   12  
       52.17  1:37.67  2:33.18  3:20.49                                    
 
Event 40  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: U 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 2:12.16        2008 Patrick Brundage                           
          NE: N 2:15.67        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:15.67        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        44 JAM-NJ               2:32.00    2:37.53   17  
       32.32  1:13.71  2:01.00  2:37.53                                    
  2 Foley, TJ                 40 MAMA-NE              2:41.57    2:39.17   15  
       32.92  1:17.54  2:01.90  2:39.17                                    
  3 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              2:45.83    2:45.30   14  
       34.73  1:17.56  2:07.49  2:45.30                                    
  4 Perz, Paul M              42 LANE-NE              2:51.30    2:48.15   13  
       35.97  1:16.35  2:10.95  2:48.15                                    
  5 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              2:50.00    2:48.33   12  
       33.44  1:21.26  2:09.71  2:48.33                                    
  6 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               2:50.00    2:52.08   11  
       33.47  1:22.38  2:13.46  2:52.08                                    
  7 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE              2:52.00    3:01.13   10  
       36.71  1:26.84  2:18.90  3:01.13                                    
  8 Prescott, Al              42 MAMA-NE              3:04.00    3:01.17    9  
       39.74  1:32.09  2:21.76  3:01.17                                    
  9 Kaplan, Benjamin A        42 JCCN-NE              3:10.00    3:08.25    8  
              1:32.49  2:25.22  3:08.25                                    
 10 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE               3:29.00    3:20.81    7  
       43.33  1:34.96  2:33.77  3:20.81                                    
 
Event 40  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS, USA                       
        NATL: U 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
        ZONE: Z 2:18.75        2003 Greg Oxley                                 
          NE: N 2:18.53        2000 Glenn Dixon                                
        MEET: M 2:18.53        2009 Glenn Dixon                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE              2:27.61    2:21.91   17  
       30.38  1:08.30  1:50.05  2:21.91                                    
  2 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE              2:22.50    2:24.05   15  
       29.09  1:05.64  1:50.05  2:24.05                                    
  3 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE               2:31.00    2:26.28   14  
       32.05  1:10.82  1:52.54  2:26.28                                    
  4 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               2:29.20    2:31.18   13  
       31.19  1:11.39  1:55.41  2:31.18                                    
  5 Paine, Michael C          49 LANE-NE              2:56.00    2:50.10   12  
       35.84  1:18.41  2:09.58  2:50.10                                    
  6 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              3:05.00    2:54.12   11  
       36.46  1:24.87  2:15.83  2:54.12                                    
  7 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              3:04.12    2:55.24   10  
       41.05  1:25.48  2:14.02  2:55.24                                    
  8 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              2:55.66    2:57.79    9  
       38.02  1:27.02  2:19.19  2:57.79                                    
  9 Roth, Douglas             49 MESC-NE              3:16.35    3:04.18    8  
       45.91  1:31.72  2:25.17  3:04.18                                    
 10 Mansour, Marc P           46 LANE-NE              3:30.00    3:27.54    7  
       53.49  1:44.22  2:40.72  3:27.54                                    
 11 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              3:40.00    3:34.10    6  
       47.86  1:49.87  2:48.62  3:34.10                                    
 
Event 40  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: U 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
        ZONE: Z 2:23.28        2005 Greg Shaw                                  
          NE: N 2:20.35        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:20.44        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ               2:29.50    2:31.67   17  
       31.56  1:12.99  1:55.64  2:31.67                                    
  2 McKinney, Maury S         50 MESC-NE              2:31.50    2:34.32   15  
       32.90  1:14.69  1:58.88  2:34.32                                    
  3 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              2:50.12    2:50.91   14  
       36.07  1:25.05  2:13.87  2:50.91                                    
  4 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              3:27.48    3:29.52   13  
       46.52  1:40.71  2:43.88  3:29.52                                    
 -- Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              5:38.57         DQ  
     1:13.65  2:53.16       DQ                                             
 
Event 40  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: U 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 2:29.17        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 2:21.05        2000 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:21.05        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             57 UNAT-NE              2:41.40    2:40.61   17  
       34.21  1:15.46  2:04.37  2:40.61                                    
  2 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              3:12.00    3:08.84   15  
       39.64  1:32.82  3:08.84                                             
  3 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              3:03.46    3:10.46   14  
       39.59  1:27.55  2:24.13  3:10.46                                    
 
Event 40  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: U 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
        ZONE: Z 2:42.01        2009 Frank McElroy                              
          NE: N 2:30.56        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:30.56        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred J         62 CMSC-NE              2:42.50    2:41.06Z  17  
       33.35  1:13.13  2:02.73  2:41.06                                    
  2 Hintlian, Varney J        60 MESC-NE              2:42.83    2:45.62   15  
       35.21    53.38  2:07.73  2:45.62                                    
  3 Geoghegan, William        60 CONN-CT              2:59.00    2:56.35   14  
       37.77  1:25.20  2:17.24  2:56.35                                    
  4 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              3:04.08    3:10.88   13  
       40.07  1:30.41  2:27.55  3:10.88                                    
  5 Song, Mingjie             63 ABC-NE               3:27.01    3:19.34   12  
       45.04  1:33.61  2:31.10  3:19.34                                    
  6 Fiedler, Tom E            64 BUMS-NE              4:00.00    3:44.33   11  
       48.80  1:51.47  2:55.68  3:44.33                                    
 
Event 40  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 3:04.32        2009 Warner Brundage                            
          NE: N 3:10.14        2000 Thomas Manfredi                            
        MEET: M 3:10.14        2009 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          67 SWMR-NE              3:14.00    3:09.70N  17  
       39.05  1:32.09  2:18.67  3:09.70                                    
  2 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               3:04.00    3:09.93N  15  
       39.37  1:29.34  2:27.40  3:09.93                                    
  3 Ewan, Bill                67 SWMR-NE              3:24.00    3:38.37   14  
       47.88  1:44.07  2:51.32  3:38.37                                    
  4 Baxter, David C           66 ABC-NE               3:50.00    3:39.44   13  
       46.34  1:45.93  2:49.57  3:39.44                                    
  5 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              4:02.03    3:59.45   12  
       54.50  1:56.02  3:00.56  3:59.45                                    
  6 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              4:36.00    4:41.12   11  
     1:09.56  2:23.23  3:45.10  4:41.12                                    
 
Event 40  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: U 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 3:19.85        1999 Roger Franks                               
          NE: N 3:27.35        2000 William Jones                              
        MEET: M 3:35.78        2006 Tom Murray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widnall, William S        73 ABC-NE               5:14.96    5:19.85   17  
     1:16.15  2:29.93  4:12.08  5:19.85                                    
  2 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              6:30.00    6:28.57   15  
 
Event 41  Women 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:11.00  10/17/2009 WALNUT CREEK                               
                         M STRUEMPF, C MCGOWAN, A LEE, S MARSHALL          
        ZONE: Z 4:22.87        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:14.74        2000 NEM                                        
                         S Stringfellow, L Allen, M Hackmer, C Murphy      
        MEET: M 4:14.74        1999 NEM                                        
                         S Stringfellow, L Allen, M Hackmer, C Murphy      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:41.16    4:25.81   34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Los, Cristina W22              
     3) Friedman, Erica J W26           4) Rasmussen, Jennifer W25        
       33.85  1:11.46  1:42.64  2:15.75  3:21.14           3:52.16  4:25.81
 
Event 41  Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.26  12/13/2009 NEW ENGLAND MASTERS      -USA              
                         S MEHRINGER, L AU, T ANDREWS, C LEAHY             
        NATL: U 4:09.10   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
        ZONE: Z 4:17.09        2003 Metro Masters                              
                         , , ,                                             
          NE: N 4:09.10        2000 NEM                                        
                         Amy Devito, Emily Wang, Jessica Stokes, S Morawski
        MEET: M 4:09.10        2001 NEM                                        
                         Amy Devito, Emily Wang, Jessica Stokes, S Morawski
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:34.61    4:19.94W  34  
     1) Andrews, Therese W26            2) Cutter, Kyle W25               
     3) Stokes, Jessica N W34           4) Au, Lauren E W26               
       30.56  1:04.28  1:35.02  2:09.23  2:40.42  3:09.98  3:46.02  4:19.94
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 4:30.00    4:32.55   30  
     1) Healey, Caitlin M W28           2) Weas, Sarah D W23              
     3) Wensley, Allison M W28          4) Mancuso, Elizabeth A W25       
       31.02  1:04.99  1:39.52  2:17.89  2:51.21  3:27.38  3:57.22  4:32.55
  3 Great Bay Masters-NE  'D'                         5:00.00    4:36.46   28  
     1) Benson, Nicole M W36            2) McGrail, Crystie W26           
     3) Trutor, Kristine W22            4) Chenelle, Jennifer M W33       
       29.90  1:02.42  1:36.01  2:13.06  2:42.54  3:06.45  3:55.73  4:36.46
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            5:02.28    5:39.43   26  
     1) DeGabriele, Stacy H W27         2) Blake, Shannon E W30           
     3) Jenkins, Julie P W27            4) Sarvia, Tricia W27             
       38.79  1:20.89  2:01.27  2:46.61  3:32.56  4:24.73  5:00.28  5:39.43
 
Event 41  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:11.35   12/6/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         R OLSEN, C LEWIS, K FRITH, A SUE OSBORN           
        NATL: U 4:09.95   12/7/2008 RED TIDE                                   
                         S WAGNER, K MCPHERSON, T SHPAIZER, K GARY         
        ZONE: Z 4:09.95        2008 Red Tide                                   
                         , , ,                                             
          NE: N 4:16.20        2000 NEM                                        
                         R Hunter, K Hicks, C Healey, E Mancuso            
        MEET: M 4:16.20        2008 NEM                                        
                         R Hunter, K Hicks, C Healey, E Mancuso            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    4:49.34   34  
     1) Smith, Allison W W27            2) Downing, Jennifer W32          
     3) Handren, Rachel A W35           4) Lowe, Elizabeth M W34          
       37.01  1:14.41  1:48.11  2:24.58  2:56.97  3:33.53  4:09.37  4:49.34
  2 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            4:45.00    5:01.47   30  
     1) Sathapornchaisit, Onnicha W21   2) Greulick-Byron, Joan E W60     
     3) Harvey, Jenny E W33             4) Byron, Caroline W23            
       35.40  1:16.03  2:00.55  2:46.01  3:04.67  3:55.48  4:11.82  5:01.47
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            4:50.87    5:05.95   28  
     1) Burns, Caileen W24              2) Livchak, Olga W28              
     3) Notman, Kate B W47              4) Sotir, Susan W42               
       35.61  1:15.48  1:32.10  2:32.45  3:09.39  3:51.34  4:26.42  5:05.95
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            4:31.82    6:15.18   26  
     1) Scott, Abbey C W32              2) Smith, Michele M W33           
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Richardson, Sue Ann W46        
       42.39  1:27.90  2:13.78           3:18.43  4:34.06  4:54.64  6:15.18
 
Event 41  Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: U 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        ZONE: Z 5:12.48        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 4:23.04        2000 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
        MEET: M 4:23.04        2009 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         6:00.00    5:03.06Z  34  
     1) Slezak, Jana W45                2) Rupp Hodge, Patty W45          
     3) Wesson, Monica W36              4) Biskovich, Karin W36           
       39.61  1:21.81  1:56.34  2:36.35  3:11.74  4:27.49  5:03.06  5:03.06
  2 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                5:25.00    5:09.04Z  30  
     1) Mackin, Karen R W45             2) Skrobis, Amy V W45             
     3) McDowell, Kendra W39            4) Gothorpe, Amy W35              
       36.34  1:17.47  1:56.25  2:41.03  3:17.22  3:56.23  4:30.83  5:09.04
  3 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    5:49.48   28  
     1) Rubin, Kristen L W22            2) Mulderig, Sheilagh A W58       
     3) Roskoz, Bry W41                 4) Feldmann, Betsy W57            
       39.78  1:25.19  2:08.50  2:57.58  3:42.13  4:32.38  4:48.78  5:49.48
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               6:02.14    6:01.08   26  
     1) Zhu, Xiao-Wei W46               2) Sonan, Andrea W36              
     3) Twomey, Maura W54               4) Barker, Joanne L W46           
       51.44  1:47.31  2:20.14  2:58.16  3:41.05  4:30.75  5:13.31  6:01.08
 
Event 41  Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS   
        NATL: U 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         K, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS                 
        ZONE: Z 5:23.53        2000 Empire Masters                             
                         , , ,                                             
          NE: N 5:25.19        2000 NEM                                        
                         K Wilkes, N Tsonos, J Cronin, C Scanlan           
        MEET: M 5:25.19        2007 NEM                                        
                         K Wilkes, N Tsonos, J Cronin, C Scanlan           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'I'                         6:50.00    6:51.82   34  
     1) Kolmychevskaya, Tatyana W29     2) Campbell, Patricia A W57       
     3) Edin, Deborah E W48             4) Read, Susan W65                
       40.30  1:27.10  2:12.76           3:52.18  4:46.47  5:45.88  6:51.82
 
Event 42  Men 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:40.01  12/12/2009 NEW ENGLAND                                
                         S MCINERNEY, W GARDNER, K MCELROY, G              
        ZONE: Z 4:08.04        2007 Ocean City SC                              
                         , , ,                                             
          NE: N 3:40.01        2000 NEM                                        
                         S Mc Inerney, W Gardner, K McElroy, G Bettencourt 
        MEET: M 3:40.01        2009 NEM                                        
                         S Mc Inerney, W Gardner, K McElroy, G Bettencourt 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:10.12    4:00.28Z  34  
     1) Lenihan, Michael W M25          2) Seeley, Patrick C M24          
     3) Charaukhin, Viachaslau Y M23    4) Mc Inerney, Scott A M24        
       28.85  1:00.71  1:29.45  2:02.46  2:32.09  3:06.59  3:23.63  4:00.28
 
Event 42  Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.71   4/11/2010 RN SARONNO               -ITA              
                         M MATTACCHIONE, L LANDONI, S ABRESCIA, L SANESI   
        NATL: U 3:32.54   3/14/2010 MICHIGAN                                   
                         A SCHMITT, P SAUCEDO, A MULL, K DOAK              
        ZONE: Z 3:55.43        2003 Metro Masters                              
                         , , ,                                             
          NE: N 3:35.63        2000 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 3:35.88        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Brown, J Eaddy, R Osterberg         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:55.00    3:48.40Z  34  
     1) Miskovic, Radenko M30           2) Wu, Jim M28                    
     3) Ambrose, Shawn P M30            4) Williams, Daniel S M28         
       26.45    55.86  1:25.31  1:57.61  2:24.51  2:54.17  3:20.18  3:48.40
  2 Great Bay Masters-NE  'G'                         3:48.00    3:49.67Z  30  
     1) Brittan, Daniel M29             2) Drasher, Ryan C M28            
     3) Larsen, Kirk K M33              4) Johnson, Darren M29            
       28.41    59.31  1:26.64  1:57.56  2:22.90  2:51.55  3:19.18  3:49.67
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:11.16    4:05.72   28  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Butters, Doug M28               4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       28.36    59.19  1:28.44  2:00.90  2:31.91  3:05.29  3:33.92  4:05.72
  4 Maine Masters-NE  'A'                             4:15.11    4:12.62   26  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gray, Zachary A M27             4) Carter, Sean M M35             
       29.22    59.45  1:31.72  2:07.95  2:36.68  3:09.29  3:39.16  4:12.62
 -- Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            4:04.99         DQ  
     1) Biethan, Jonathan S M26         2) Catalano, Kenneth J M30        
     3) Guarnier, Bryan J M27           4) Wheatley, Jason T M24          
       30.64  1:04.55  1:33.00  2:05.00  2:32.88  3:03.18  3:30.77       DQ
 
Event 42  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.87  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         M MENEZES, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA        
        NATL: U 3:23.69   12/5/2009 SCAQ                                       
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
        ZONE: Z 3:44.87        2000 Badger Masters                             
                         , , ,                                             
          NE: N 3:46.85        2000 GBM                                        
                         G Davis, R Drasher, E Gendreau, K Larsen          
        MEET: M 3:46.85        2009 GBM                                        
                         G Davis, R Drasher, E Gendreau, K Larsen          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 3:50.00    3:52.58   34  
     1) LaPierre, Noel S M38            2) J. Dan, Buckland M29           
     3) McKenna, Matthew M38            4) Brannan, Robert, Jr M34        
       27.28           1:25.87  1:59.51  2:26.90  2:57.95  3:23.87  3:52.58
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:12.16    4:03.84   30  
     1) Titus, Dave M34                 2) Kwa, Ken M37                   
     3) Wilkinson, Jon P M39            4) Allworth, James A M30          
       28.58  1:00.49  1:33.70  2:10.53  2:38.89  3:09.26  3:35.45  4:03.84
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            4:43.83    4:23.19   28  
     1) Broglio, Mike M39               2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Bures, Martin E M30            
       29.42  1:00.86  1:35.95  2:13.31  2:45.02  3:20.40  3:51.04  4:23.19
 
Event 42  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: U 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 3:42.91        2008 Jersey Area Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 3:43.45        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, R Carr, S Cromarty      
        MEET: M 3:43.45        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, R Carr, S Cromarty      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                         4:20.00    4:23.37   34  
     1) Denneen, Matt G M39             2) White, Darwin W M46            
     3) Nappo, Frank T M41              4) Murray, Kyle M51               
       29.43  1:00.65  1:30.22  2:03.05  2:33.89  3:09.28  3:44.30  4:23.37
  2 Boston College Masters Swim Cl-NE  'A'            4:20.33    4:25.81   30  
     1) Hughes, Jimmy M26               2) Mullin, Brian D M35            
     3) Goodwin, John F M53             4) Autissier, Patrick M48         
       27.38    57.25  1:28.40  2:02.94  2:42.02  3:26.23  3:54.86  4:25.81
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            4:15.99    4:26.99   28  
     1) Martini, Paolo G M43            2) Paine, Michael C M49           
     3) Perz, Paul M M42                4) Shea, Josh E M37               
       31.92  1:05.32  1:20.48  2:16.29  2:48.68  3:24.21  3:52.97  4:26.99
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            4:34.87    4:35.73   26  
     1) Keil, Mark A M57                2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Mulrooney, Matt J M28          
       34.14  1:11.66  1:45.42  2:22.28  2:53.89  3:31.21  4:02.15  4:35.73
  5 University Club of Boston-NE  'A'                 5:30.00    4:47.86   24  
     1) Dornaus, David M36              2) Estabrook, Todd H M51          
     3) Jaye, David M57                 4) Rubin, Gary A M54              
       33.55  1:09.43  1:45.32  2:23.54  2:59.63  3:38.83  3:57.53  4:47.86
  6 Boston University Masters-NE  'B'                 4:50.00    4:53.62   22  
     1) Nunez, Guillermo M37            2) Larzelere, Chip M46            
     3) Kelly, Paul M43                 4) Reyes, David M43               
       34.10  1:19.42  1:52.92  2:31.29  3:05.08  3:42.39  4:16.13  4:53.62
  7 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            4:16.39    5:01.47   20  
     1) Howorth, James M M43            2) Kostousov, Andre A M47         
     3) Danehy, Matt J M40              4) Towey, Sean T M46              
       33.01  1:12.06  1:45.49  2:21.23  2:53.87  3:31.59  4:14.31  5:01.47
 
Event 42  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:49.97  11/22/2009 SCAQ                     -USA              
                         E HOCHSTEIN, J QUINN, D LEONARD, J MCCLOSKEY      
        NATL: U 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
        ZONE: Z 3:47.59        2003 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 4:09.79        2000 NEM                                        
                         Mark Mitsch, Fred Myers, Mark Keil, Daniel Rogacki
        MEET: M 4:09.79        2002 NEM                                        
                         Mark Mitsch, Fred Myers, Mark Keil, Daniel Rogacki
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             4:25.00    4:04.47N  34  
     1) Hintlian, Varney J M60          2) McKinney, Maury S M50          
     3) Pride, Douglas M M47            4) Schmidt, Michael J M48         
       31.78  1:06.44  1:35.73  2:08.60  2:35.83  3:05.48  4:04.47  4:04.47
  2 Great Bay Masters-NE  'H'                         4:10.00    4:17.71   30  
     1) Gendreau, Edmund J M48          2) Davis, Guy S M51               
     3) Miller, Steve M56               4) Mack, Tom J M52                
       28.45    58.91  1:27.86  1:58.57  2:32.57  3:09.46  3:42.18  4:17.71
  3 Swim RI-NE  'A'                                   6:00.00    4:56.60   28  
     1) Sever, Michael M39              2) McQuiggan, Frank M62           
     3) Manfredi, Thomas M67            4) Ewan, Bill M67                 
       28.09  1:03.17  1:39.81  2:18.47  2:55.46  3:34.73  4:14.46  4:56.60
  4 Maine Masters-NE  'B'                             5:55.11    4:57.01   26  
     1) Nelson, Robert H M63            2) Simon, Phil M43                
     3) Roth, Douglas M49               4) Syphers, Dale A M54            
       36.56  1:19.20  1:34.42  1:54.64  2:36.03  3:50.19  4:22.01  4:57.01
 
Event 42  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:09.88  11/22/2009 SARASOTA Y MASTERS       -USA              
                         B BRENNER, R WALKER, K MCCORMACK, B JONES         
        NATL: U 4:04.88   5/18/2008 OREGON                                     
                         T LANDIS, W EDWARDS, M TENNANT, R SMITH           
        ZONE: Z 4:28.91        2008 Jersey Area Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:28.17        2000 NEM                                        
                         D Prior, A Scott, T Manfredi, B Bourassa          
        MEET: M 4:28.17        2003 NEM                                        
                         D Prior, A Scott, T Manfredi, B Bourassa          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                5:40.00    5:44.36   34  
     1) Baxter, David C M66             2) Widnall, William S M73         
     3) Hart, David C M51               4) McLaughlin, Brian J M55        
       41.06  1:25.22  2:21.04  3:22.72  3:55.81  4:34.34  5:06.69  5:44.36
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'K'            8:02.21    6:55.63   30  
     1) Mahoney, J Barry M66            2) Frackleton, Jack J M51         
     3) Coupe, George J M70             4) Mitchell, Jack M71             
       55.16  1:50.18  2:05.49  3:17.57  3:32.74           5:30.48  6:55.63
 
Event 42  Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        NATL: U 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        ZONE: Z 7:56.39        1997 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             8:00.00    7:00.50Z  34  
     1) Davis, John W M70               2) Rupert, Bill M67               
     3) Pride, H Douglas M68            4) Kerr, Philip B M75             
              2:24.22  2:56.72  3:59.54  4:37.12  5:20.60  6:08.20  7:00.50
 
Event 43  Mixed 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:53.00  12/11/2004 METROPOLITAN                               
                         PAUL BUREN, PAUL SCHNED, MEGAN GRIFFIS, ERIN ABBEY
        ZONE: Z 3:56.65        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 3:57.58        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, L Fabian, R Lorenz, J Eaddy           
        MEET: M 3:57.58        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, L Fabian, R Lorenz, J Eaddy           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'H'            6:31.22    4:20.95   34  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       32.43  1:09.28  1:42.52  2:19.29  2:48.67  3:22.60  3:50.72  4:20.95
 
Event 43  Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:17.09   3/27/2010 BRABO                    -BEL              
                         K NUYES, J THYSENS, E SCHELLENS, G WIM            
        NATL: U 3:49.96  10/13/2002 BURLINGAME                                 
                         A KOLBISEN, N GHILARDI, L TANER, J HENDERSON      
        ZONE: Z 4:04.62        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 3:51.17        2000 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, R Cardoso             
        MEET: M 3:51.17        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, R Cardoso             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'F'                         5:30.00    5:08.39   34  
     1) Westgeest, Bart J M31           2) Parsons, Steve E M30           
     3) Connors, Kasia W26              4) Redmond, Jacqui W23            
       31.97  1:09.48  1:43.47  2:21.38  3:01.41  3:47.40  4:24.45  5:08.39
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           6:10.00    6:04.49   30  
     1) Rauzin, Ivy W32                 2) Bagchi, Angshuman M30          
     3) Barbanel, Nathalie W24          4) Gerace, John M26               
       43.74  1:32.49  2:27.61  3:38.01  3:53.71  4:15.99  4:55.81  6:04.49
 
Event 43  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:51.21   12/5/2009 THE OLYMPIC CLUB         -USA              
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
        NATL: U 3:51.21   12/5/2009 OLYMPIC CLUB                               
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
        ZONE: Z 3:51.74        2009 Red Tide                                   
                         J Fain, K Gary, S Wager, A Rozwadowski            
          NE: N 3:52.86        2000 NEM                                        
                         R Brannan, K Jantz, E Mancuso, N Lapierre         
        MEET: M 3:52.86        2009 NEM                                        
                         R Brannan, K Jantz, E Mancuso, N Lapierre         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MIT Masters-NE  'Z'                               4:44.44    4:37.75   34  
     1) Cole, Adam J M29                2) Carstens, Linda W58            
     3) Crimmins, Jane W32              4) Neumayer, Sebastian J M28      
       29.81  1:05.15  1:43.89  2:27.52  3:00.76  3:40.75  4:07.80  4:37.75
  2 YMCA North Shore SwimFit-NE  'A'                  5:15.00    4:56.01   30  
     1) McAuliffe, Matt M35             2) Banker, Margaret M W37         
     3) Kennedy, Jessica G W19          4) Barow, Sean R M34              
       32.55  1:07.91  1:50.73  2:39.12  3:14.19  3:51.43  4:22.46  4:56.01
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            5:00.99    5:03.73   28  
     1) Rounds, Ellie W34               2) Atkinson, Karen E W35          
     3) Brotske, Gregory R M30          4) Sennett, Michael A M34         
       44.56  1:35.29  2:11.68  2:51.56  3:23.41  3:59.53  4:29.44  5:03.73
 
Event 43  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        NATL: U 3:46.01  11/21/2009 CMS                                        
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        ZONE: Z 4:11.26        2008 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 4:02.40        2000 MESC                                       
                         D Pride, M Estabrook, M Ross, B Fries             
        MEET: M 4:02.40        2008 MESC                                       
                         D Pride, M Estabrook, M Ross, B Fries             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:10.00    4:10.38Z  34  
     1) Wesson, Kim W43                 2) Mack, Tara J W38               
     3) Springer, Todd E M38            4) Zola, Brett G M43              
       32.16  1:07.28  1:38.65  2:13.46  2:39.56  3:08.93  3:39.08  4:10.38
  2 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               4:15.30    4:15.83   30  
     1) Grilli, Luke D M25              2) Stokes, Karin E W49            
     3) Grilli, Tracy L W53             4) Ohman, Niclas K M36            
       27.78           1:31.03  2:08.15  2:42.81  3:21.01  3:45.60  4:15.83
  3 Maine Masters-NE  'A'                             5:00.00    4:37.47   28  
     1) Bell, Richard J M41             2) Uecker, Anne W50               
     3) Kupan, Cheryl A W46             4) O'Leary, Shawn B M40           
       31.53  1:07.51  1:40.77  2:16.58  2:53.23  3:33.52  4:04.66  4:37.47
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:50.16    4:57.48   26  
     1) Curko, Sandy W40                2) Pasterczyk, Chris W44          
     3) Mugford, Stephen A M43          4) Anthos, Edward M M42           
       45.56  1:37.98  1:54.71  2:57.99  3:27.84  3:59.37  4:27.02  4:57.48
  5 Granite State Penguins (NH)-NE  'B'               4:57.10    5:02.33   24  
     1) Pelletier, Hillary W34          2) Ewen, Chrystena E W36          
     3) Dunham, Larry M M72             4) Wood, Jeffrey E M41            
       34.46  1:15.99  1:52.60  2:34.22  3:13.41  3:54.59  4:11.98  5:02.33
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            6:38.27    5:14.10   22  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Devlin, Mark M47               
     3) Litman, Jill W54                4) Veenstra, Denise L W41         
       36.78  1:52.24           2:29.04  3:05.09  3:51.19  4:13.96  5:14.10
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            6:00.99    5:41.28   20  
     1) Camerino, Claudia W36           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Heffernan, Sean F M60           4) Barrus, Steve M46              
       41.86  1:27.21  2:14.74  3:14.84  3:52.86  4:17.16  4:35.65  5:41.28
  8 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'J'            7:15.22    5:54.51   18  
     1) Mitchell, Carol W61             2) Beaver, Heather S W41          
     3) Veenstra, Chris T M40           4) DeDeo, Scot L M30              
       44.68  1:32.96  2:17.80  3:11.78  3:50.71  4:34.80  5:12.22  5:54.51
 
Event 43  Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.67   12/5/2009 S CALIFORNIA AQUATICS    -USA              
                         J QUINN, A GODGES, J COOK, J MCCLOSKEY            
        NATL: U 4:05.67   12/5/2009 SCAQ                                       
                         J QUINN, A GODGES, J COOK, J MCCLOSKEY            
        ZONE: Z 4:30.00        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 4:26.16        2000 NEM                                        
                         J Wood, T Grilli, K Stokes, D Rogacki             
        MEET: M 4:26.16        2009 NEM                                        
                         J Wood, T Grilli, K Stokes, D Rogacki             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                         5:10.00    4:57.73   34  
     1) Phillips, David M62             2) Cheney, Jane E W49             
     3) Delorey, Laura E W48            4) Griczika, Joe M47              
       39.42  1:20.75  1:58.00  2:39.10  3:13.71  3:50.50  4:22.27  4:57.73
  2 Boston University Masters-NE  'A'                 5:00.00    5:10.47   30  
     1) Fiedler, Tom E M64              2) Fairbank, Anne M W51           
     3) Goldberg, Bennett B M51         4) Bierden, Sheryl W37            
       39.04  1:20.01  2:01.93  2:45.91  3:21.03  4:00.13  4:19.07  5:10.47
 
Event 43  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.25  11/15/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
        NATL: U 4:21.25  11/15/2009 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
        ZONE: Z 5:38.04        2005 Great Bay Masters                          
                         , , ,                                             
          NE: N 5:38.04        2000 GBM                                        
                         Bruce Mohl, Susan Barbary, Aagje Caron, Phil Read 
        MEET: M 5:38.04        2005 GBM                                        
                         Bruce Mohl, Susan Barbary, Aagje Caron, Phil Read 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JCC Newton Masters (MA)-NE  'A'                   6:45.00    6:25.43   34  
     1) Roach, Stephen A M60            2) Matorin, Barbara W72           
     3) Stavis, Ruth W73                4) Kaplan, Benjamin A M42         
       39.50  1:22.22  1:38.72  3:20.66  4:13.02  5:09.51  5:45.65  6:25.43
 
Event 43  Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:05.69  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
        NATL: U 5:05.69  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
        ZONE: Z 8:13.54        2007 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 7:42.95        2000 NEM                                        
                         E Kane, E Wright, R Wright, J Christopher         
        MEET: M 7:42.95        2000 NEM                                        
                         E Kane, E Wright, R Wright, J Christopher         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    7:15.00N  34  
     1) Arnold, Richard M78             2) Layman, Karol L W66            
     3) Caron, Aagje W69                4) Read, Philip M68               
       53.24  1:50.93  2:39.47  3:31.40  4:33.58  5:42.25  6:24.77  7:15.00
 
Event 45  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
        ZONE: Z 33.74        2008 Roberta Saint-Amour                          
          NE: N 31.89        2000 Jessica Brown                                
        MEET: M 31.89        2007 Jessica Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE                 33.00      31.72N  17  
  2 Byron, Caroline           23 BC-NE                  34.00      35.91   15  
  3 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE                38.00      37.17   14  
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                  36.84      37.87   13  
  5 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE                39.60      38.52   12  
  6 Burns, Caileen            24 MAMA-NE                39.66      39.22   11  
  7 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE                 40.00      47.24   10  
 
Event 45  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: U 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
        ZONE: Z 31.64        2004 Jenny Mooney                                 
          NE: N 30.74        2000 Jessica Knight                               
        MEET: M 31.48        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              25 CMSC-NE                32.00      31.93   17  
  2 Grover, Mollie K          29 TERR-PV                33.12      33.03   15  
  3 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                32.00      35.36   14  
  4 McGrail, Crystie          26 GBM-NE                 36.10      36.07   13  
  5 Hutchins, Karen A         27 BUMS-NE                35.03      37.63   12  
  6 Beeger, Elise J           26 CMSC-NE                38.00      37.85   11  
  7 Sarvia, Tricia            27 MAMA-NE                39.14      38.84   10  
  8 Mitakakis, Chrissy        27 BCTM-MR                40.00      39.72    9  
  9 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE                40.68      41.40    8  
 10 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              1:00.00    1:01.37    7  
 
Event 45  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: U 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 32.15        1999 Andrea Luallen-Scholz                        
          NE: N 34.01        2000 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 34.01        2002 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ                 35.19      33.53M  17  
  2 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE                34.50      33.88N  15  
  3 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE                34.47      35.09   14  
  4 Schoenlank, Julie         30 YONM-MR                37.74      37.27   13  
  5 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                  36.80      39.54   12  
  6 Pelletier, Hillary        34 GSP-NE                 36.00      40.41   11  
  7 Lowe, Elizabeth M         34 CMSC-NE                44.00      40.94   10  
  8 Chenelle, Jennifer M      33 GBM-NE                 45.00      42.50    9  
  9 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE                50.56      48.62    8  
 10 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE                47.87      50.74    7  
 
Event 45  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.68  11/21/2009 SHERI HART, USA                              
        NATL: U 28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
        ZONE: Z 32.07        2000 Andrea Luallen                               
          NE: N 32.86        2000 Jessica Holmes                               
        MEET: M 32.33        2004 A Luallen-Egg                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE                 33.50      32.12M  17  
  2 Sonan, Andrea             36 CMSC-NE                39.50      38.14   15  
  3 McDowell, Kendra          39 ABC-NE                 40.00      38.95   14  
  4 Fair, Karen M             36 MAMA-NE                50.00      42.13   13  
  5 Banker, Margaret M        37 YNS-NE                 49.08      51.39   12  
  6 Acevedo, Kristine         39 LANE-NE                54.00      51.80   11  
 
Event 45  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.00   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                             
        NATL: U 30.72   12/6/2009 JODY SMITH                                   
        ZONE: Z 30.74        2008 Kristin Gary                                 
          NE: N 32.72        2000 Roma Hunter                                  
        MEET: M 33.07        2009 Roma Hunter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR                31.06      31.65M  17  
  2 Hunter, Roma K            43 BUMS-NE                34.00      34.96   15  
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE                 39.00      38.93   14  
  4 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE                42.05      42.20   13  
  5 Barlow, Jennifer          44 ABC-NE                 45.66      46.12   12  
  6 Beaver, Heather S         41 MAMA-NE                55.00      49.54   11  
  7 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE                50.10      51.63   10  
 
Event 45  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: U 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 32.51        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 33.57        2000 Whitney Zeiger                               
        MEET: M 31.14        2009 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ                 34.00      34.87   17  
  2 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE                 37.40      37.52   15  
  3 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE                39.00      39.49   14  
  4 Stokes, Karin E           49 GSP-NE                 37.00      40.27   13  
  5 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE                42.22      46.45   12  
  6 Zraket, Lisa              46 YNS-NE                 47.99      47.38   11  
  7 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE                50.00      47.99   10  
 
Event 45  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13   12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                         
        NATL: U 32.13   12/7/2008 K ANDRUS-HUGHES                              
        ZONE: Z 34.86        2004 Joel Feldmann                                
          NE: N 34.05        2000 Joel Feldmann                                
        MEET: M 34.05        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 CCM-NE                 37.20      35.76   17  
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE                37.13      39.00   15  
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE                 38.29      41.41   14  
  4 Tirrell, Amanda H         50 WMW-NE                 41.59      41.59   13  
  5 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE                49.00      41.72   12  
  6 Fries, Beth               52 MESC-NE              1:00.00      47.38   11  
  7 Twomey, Maura             54 CMSC-NE                56.10      50.35   10  
 
Event 45  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 44.70        2004 Constance Sasser                             
          NE: N 37.85        2000 Joel Feldmann                                
        MEET: M 37.85        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Linda L           55 FLAQ-FG                42.00      41.13Z  17  
  2 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE                42.72      42.37Z  15  
  3 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE                46.68      44.81   14  
  4 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE                 48.60      45.50   13  
  5 Mulderig, Sheilagh A      58 UCLB-NE                47.00      47.42   12  
  6 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE                46.78      49.97   11  
  7 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 MESC-NE                46.16      50.14   10  
 
Event 45  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.16  10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: U 36.81  12/12/2009 DIANN UUSTAL                                 
        ZONE: Z 41.65        2005 Kathy Slifer                                 
          NE: N 36.81        2000 Diann Uustal                                 
        MEET: M 36.81        2009 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann B           64 MESC-NE                36.81      36.54U  17  
 
Event 45  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.58   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                          
        NATL: U 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
        ZONE: Z 47.05        2008 Betsy Durrant                                
          NE: N 40.81        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 46.55        2006 Susan Livingston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR                53.65      57.17   17  
  2 Read, Susan               65 GBM-NE               1:10.00    1:08.52   15  
  3 Layman, Karol L           66 GBM-NE               1:02.23    1:10.27   14  
 
Event 45  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: U 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
        ZONE: Z 44.76        1999 Doris Steadman                               
          NE: N 55.50        2000 Cynthia Barton                               
        MEET: M 55.50        2005 Cynthia Barton                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE                58.10      57.47   17  
 
Event 46  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: U 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
        ZONE: Z 26.63        1999 Curtis Sawin                                 
          NE: N 26.97        2000 Benjamin Lo-Pinto                            
        MEET: M 26.97        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam S            29 VMST-VA                29.50      29.50   17  
  2 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 30.00      30.06   15  
  3 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE                29.58      30.07   14  
  4 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE                30.05      30.26   13  
  5 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 30.50      30.70   12  
  6 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 30.14      31.02   11  
  7 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  31.00      31.34   10  
  8 Brittan, Daniel           29 GBM-NE                 31.88      31.81    9  
  9 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE                32.29      32.10    8  
 10 Cole, Adam J              29 MIT-NE                 34.86      35.58    7  
 11 Gerace, John              26 BCTM-MR                40.00      38.55    6  
 12 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE                45.00      41.71    5  
 
Event 46  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: U 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
        ZONE: Z 27.03        2003 Curtis Sawin                                 
          NE: N 27.68        2000 Kirk Larsen                                  
        MEET: M 27.68        2009 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 27.68      28.36   17  
  2 Titus, Dave               34 CMSC-NE                30.98      32.00   15  
  3 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE                 40.00      35.88   14  
  4 Sennett, Michael A        34 LANE-NE                39.00      36.05   13  
  5 Nguyen, Son               31 MESC-NE                39.99      38.37   12  
  6 Abreu, Joel               30 BCTM-MR                38.89      38.50   11  
  7 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE                50.77      53.83   10  
  8 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR                59.88    1:01.42    9  
 
Event 46  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: U 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
        ZONE: Z 25.86        2004 Michael Ross                                 
          NE: N 25.86        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.86        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 30.00      30.04   17  
  2 LaPierre, Noel S          38 BUMS-NE                32.49      32.06   15  
  3 Shea, Josh E              37 LANE-NE                33.79      34.21   14  
  4 Broglio, Mike             39 MAMA-NE                34.32      34.70   13  
  5 Mullin, Brian D           35 BC-NE                  35.83      36.95   12  
  6 McAuliffe, Matt           35 YNS-NE                 35.00      38.82   11  
  7 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE                44.96      44.67   10  
  8 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE                55.00      46.10    9  
 
Event 46  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 26.56        2008 Chris Stevenson                              
          NE: N 25.53        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 26.11        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE                28.99      30.36   17  
  2 Duru, Kaan                40 SWMR-NE                31.29      31.35   15  
  3 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE                30.77      32.34   14  
  4 Nappo, Frank T            41 GBM-NE                 35.00      32.98   13  
  5 Sczupak, Peter J          44 GBM-NE                 33.50      34.91   12  
  6 Perz, Paul M              42 LANE-NE                33.20      35.42   11  
  7 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE                 35.00      38.15   10  
  8 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE                40.00      42.98    9  
  9 Prescott, Al              42 MAMA-NE                47.00      47.35    8  
 
Event 46  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: U 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
        ZONE: Z 30.74        1999 Mark Pugliese                                
          NE: N 27.35        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 27.02        2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                27.00      27.38Z  17  
  2 Pride, Douglas M          47 MESC-NE                30.00      29.34Z  15  
  3 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                31.37      31.23   14  
  4 Coelho, David P           48 UNAT-NE                33.08      32.74   13  
  5 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE                 35.00      33.06   12  
  6 Matz, Michael S           49 PAFC-DV                34.10      34.10   11  
  7 Levy, Dan                 45 WM-MR                  34.25      35.54   10  
  8 White, Darwin W           46 GBM-NE                 36.00      36.02    9  
  9 Roth, Douglas             49 MESC-NE                37.93      36.57    8  
 10 Paine, Michael C          49 LANE-NE                36.88      37.13    7  
 11 Barrus, Steve             46 LANE-NE                39.62      38.34    6  
 12 Foster, Walter M          49 MAMA-NE                39.00      39.13    5  
 13 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE                41.82      42.47    4  
 14 Mansour, Marc P           46 LANE-NE                43.42      43.94    3  
 15 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE                45.00      45.55    2  
 16 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE                42.50      45.99    1  
 17 Towey, Sean T             46 MAMA-NE              1:00.00      48.58  
 
Event 46  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                            
        NATL: U 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER                                 
        ZONE: Z 29.84        2003 Mark Pugliese                                
          NE: N 30.45        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 30.45        2005 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 32.50      32.04   17  
  2 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE                31.98      32.23   15  
  3 Heinz, Tony               51 1776-DV                34.30      34.95   14  
  4 Syphers, Dale A           54 MESC-NE                37.40      35.06   13  
  5 Hirsch, John S            51 UNAT-NE                39.10      35.85   12  
  6 Hart, David C             51 ABC-NE                 36.00      36.19   11  
  7 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE                37.21      36.91   10  
  8 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE                40.00      40.60    9  
  9 Goodwin, John F           53 BC-NE                  52.14      48.15    8  
 10 Murray, Kyle              51 GBM-NE                 53.00      50.57    7  
 
Event 46  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG, USA                           
        NATL: U 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG                                
        ZONE: Z 31.09        2007 Mark Pugliese                                
          NE: N 30.42        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 30.42        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             56 NEM-NE                 33.00      33.19   17  
  2 Bright, David             57 UNAT-NE                34.00      33.78   15  
  3 Mockler, Frank C          55 LANE-NE                34.69      34.92   14  
  4 Keil, Mark A              57 MAMA-NE                39.27      39.38   13  
 
Event 46  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                          
        NATL: U 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
        ZONE: Z 33.85        2008 Richard Alexander                            
          NE: N 32.95        2000 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 32.95        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE                39.20      36.56   17  
  2 Platt, Jay                63 PAFC-DV                41.50      39.02   15  
  3 Phillips, David           62 GWDM-NE                42.59      45.60   14  
 
Event 46  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: U 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS                                
        ZONE: Z 34.78        2009 Richard Alexander                            
          NE: N 36.30        2000 Bill Rupert                                  
        MEET: M 36.30        2009 Bill Rupert                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            67 ABC-NE                 36.98      36.69   17  
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE                38.00      39.21   15  
  3 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE                 39.50      39.52   14  
  4 Read, Philip              68 GBM-NE                 55.00      53.68   13  
 
Event 46  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: U 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
        ZONE: Z 40.06        1997 Roger Franks                                 
          NE: N 40.82        2000 D Barr Clayson                               
        MEET: M 44.17        2007 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           72 GSP-NE                 47.60      47.56   17  
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE                45.00      50.00   15  
  3 Southall, Henry           70 STOW-NE                58.00      53.04   14  
  4 Davis, John W             70 MESC-NE                58.56      58.57   13  
  5 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              1:17.63    1:13.68   12  
  6 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              1:13.00    1:21.68   11  
 
Event 46  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: U 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
        ZONE: Z 42.88        2001 William Haynes                               
          NE: N 46.59        2000 Walter Lincoln                               
        MEET: M 47.16        2008 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              1:00.00      59.06   17  
  2 Goldsmith, James          76 CONN-CT              2:30.00    1:53.42   15  
 
Event 46  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: U 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
        ZONE: Z 46.47        2002 Gaetano Pavone                               
          NE: N 49.45        2000 John White                                   
        MEET: M 47.30        1998 John  Merrill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 UCLB-NE              1:16.26    1:20.47   17  
 
Event 47  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
        ZONE: Z 1:21.62        1999 Sarah Riley                                
          NE: N 1:15.56        2000 Blair Negron                               
        MEET: M 1:15.56        2008 Blair Negron                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los, Cristina             22 CMSC-NE              1:20.53    1:22.26   17  
       39.51  1:22.26                                                      
  2 Kennedy, Jessica G        19 YNS-NE               1:25.00    1:27.52   15  
       42.21  1:27.52                                                      
  3 Burns, Caileen            24 MAMA-NE              1:38.12    1:34.54   14  
       45.43  1:34.54                                                      
 
Event 47  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.80   11/7/2009 LINDA LUND, DEN                            
        NATL: U 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:19.77        2001 Jennifer Clarkson                          
          NE: N 1:13.57        2000 Andrea Packard                             
        MEET: M 1:13.57        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE              1:18.00    1:24.42   17  
       40.54  1:24.42                                                      
  2 Andrews, Therese          26 CMSC-NE              1:24.00    1:24.75   15  
       40.56  1:24.75                                                      
  3 Alwais, Stephanie         27 UNAT-NE              1:28.13    1:29.06   14  
       41.67  1:29.06                                                      
  4 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              1:30.00    1:33.40   13  
  5 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              1:33.12    1:34.31   12  
       45.70  1:34.31                                                      
  6 Card, Carrie              28 UNAT-NE              1:36.20    1:35.60   11  
       46.29  1:35.60                                                      
  7 Kolmychevskaya, Tatyana   29 GBM-NE               1:54.10    1:38.06   10  
       46.13  1:38.06                                                      
  8 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              1:40.00    1:38.22    9  
       47.10  1:38.22                                                      
  9 Connors, Kasia            26 GBM-NE               1:49.67    1:49.58    8  
       51.68  1:49.58                                                      
 10 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              2:30.00    2:14.03    7  
     1:04.66  2:14.03                                                      
 
Event 47  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.98   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 1:18.77        2002 Cheryl Conlin                              
          NE: N 1:19.81        2000 S Morawski                                 
        MEET: M 1:19.81        2002 S Morawski                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           33 BC-NE                2:22.00    1:22.70   17  
       38.83  1:22.70                                                      
  2 Downing, Jennifer         32 CMSC-NE              1:24.46    1:24.56   15  
       40.38  1:24.56                                                      
  3 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              1:50.62    1:54.21   14  
       51.21  1:54.21                                                      
  4 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              2:15.00    1:55.97   13  
       54.85  1:55.97                                                      
 
Event 47  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.19   7/17/2010 LINLEY FRAME, AUS                          
        NATL: U 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 1:18.46        2003 Cheryl Conlin                              
          NE: N 1:18.29        2000 Rainy Goodale                              
        MEET: M 1:17.08        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio E        35 WSC-HI               1:20.40    1:21.20   17  
       39.13  1:21.20                                                      
 
Event 47  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:21.23        2004 Rebecca Kalibat                            
          NE: N 1:20.76        2000 Lissa Winstanley                           
        MEET: M 1:20.76        2009 Lissa Winstanley                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy M          40 MVM-NE               1:22.00    1:20.31N  17  
       38.30  1:20.31                                                      
  2 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:39.39    1:34.36   15  
       45.18  1:34.36                                                      
  3 Speer, Cate               43 WMW-NE               1:50.00    1:41.42   14  
       47.48  1:41.42                                                      
  4 Pasterczyk, Chris         44 CMSC-NE              1:51.57    1:46.16   13  
       51.35  1:46.16                                                      
  5 Beaver, Heather S         41 MAMA-NE              2:10.00    1:58.30   12  
       56.60  1:58.30                                                      
 
Event 47  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.30  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:22.76        2004 Karen Mareb                                
          NE: N 1:22.32        2000 Karen Mareb                                
        MEET: M 1:22.32        2003 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           46 MESC-NE              1:30.00    1:32.40   17  
       43.92  1:32.40                                                      
  2 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               1:40.00    1:33.15   15  
       44.12  1:33.15                                                      
  3 Yoder, Kate F             47 ABC-NE               1:31.81    1:34.81   14  
       44.93  1:34.81                                                      
  4 Bird, Tracey S            48 ABC-NE               1:35.00    1:35.66   13  
       45.06  1:35.66                                                      
  5 Slezak, Jana              45 GBM-NE               1:40.00    1:40.86   12  
       48.37  1:40.86                                                      
  6 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE               1:43.00    1:45.18   11  
       47.37  1:45.18                                                      
  7 Zraket, Lisa              46 YNS-NE               1:46.00    1:45.41   10  
       49.39  1:45.41                                                      
  8 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              1:48.44    1:45.42    9  
       50.48  1:45.42                                                      
  9 Hatfield, Bo J            49 YNS-NE               1:46.62    1:45.97    8  
       52.05  1:45.97                                                      
 10 Autissier, Anne-Cecile    46 BC-NE                1:34.00    1:46.95    7  
       52.41  1:46.95                                                      
 11 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               1:41.00    1:48.28    6  
       49.47  1:48.28                                                      
 12 Mackin, Karen R           45 ABC-NE               1:44.00    1:48.79    5  
       52.44  1:48.79                                                      
 13 Zhu, Xiao-Wei             46 CMSC-NE              2:00.00    1:57.72    4  
       57.30  1:57.72                                                      
 
Event 47  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.49   8/30/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
        ZONE: Z 1:25.10        2002 Dot Munger                                 
          NE: N 1:23.01        2000 Karen Mareb                                
        MEET: M 1:23.01        2008 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              1:26.26    1:26.94   17  
       40.86  1:26.94                                                      
  2 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              1:50.00    1:40.22   15  
       47.75  1:40.22                                                      
  3 Fries, Beth               52 MESC-NE              2:00.00    1:51.49   14  
       52.53  1:51.49                                                      
  4 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE              1:59.76    2:00.06   13  
       56.68  2:00.06                                                      
 
Event 47  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.18   3/14/2009 REGULA STEIGER, SUI                        
        NATL: U 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
        ZONE: Z 1:33.53        2007 Danielle Ogier                             
          NE: N 1:27.94        2000 Barbara Hummel                             
        MEET: M 1:27.94        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         58 UVRA-NE              1:30.89    1:32.46Z  17  
       44.24  1:32.46                                                      
  2 Carstens, Linda           58 MIT-NE               1:33.00    1:38.50   15  
       47.63  1:38.50                                                      
  3 Campbell, Patricia A      57 GBM-NE               1:53.93    1:45.41   14  
       55.29  1:45.41                                                      
  4 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              1:51.46    1:48.95   13  
       53.81  1:48.95                                                      
  5 Craffey, Eileen M         59 UNAT-NE              1:56.91    1:50.23   12  
       53.45  1:50.23                                                      
  6 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               1:55.00    1:59.21   11  
       55.83  1:59.21                                                      
 
Event 47  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: U 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:39.59        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 1:38.16        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:38.16        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              2:03.63    1:55.87   17  
       56.20  1:55.87                                                      
  2 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              2:06.05    2:05.41   15  
     1:00.05  2:05.41                                                      
 
Event 47  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: U 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:52.08        2008 Betsy Durrant                              
          NE: N 1:52.39        2000 Aagje Caron                                
        MEET: M 1:52.39        2006 Aagje Caron                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               65 FLAQ-FG              1:46.05    1:43.34Z  17  
       48.80  1:43.34                                                      
  2 Caron, Aagje              69 GBM-NE               2:05.60    2:02.06   15  
       59.81  2:02.06                                                      
  3 Read, Susan               65 GBM-NE               2:20.00    2:18.51   14  
     1:05.19  2:18.51                                                      
 
Event 47  Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:37.20   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:46.90        1999 Gail Roper                                 
          NE: N 2:21.45        2000 Barbara Matorin                            
        MEET: M 2:21.50        2008 Barbara Matorin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 JCCN-NE              2:50.00    2:30.40   17  
     1:12.77  2:30.40                                                      
 
Event 48  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
        ZONE: Z 1:05.45        2002 Luciano Galindo                            
          NE: N 1:08.53        2000 Kyle McElroy                               
        MEET: M 1:05.38        2006 Elliot Ptasnik                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manke, Robert W           23 UVRA-NE              1:25.00    1:25.26   17  
       41.56  1:25.26                                                      
 
Event 48  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: U 1:01.62   12/5/2009 GARY MARSHALL                              
        ZONE: Z 1:05.09        2001 Jared Walkenhorst                          
          NE: N 1:04.67        2000 Audy Oktavian                              
        MEET: M 1:04.12        2009 Kyle Deery                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez Quintanilla, Jo  29 UNAT-NE              1:09.00    1:10.40   17  
       32.88  1:10.40                                                      
  2 Lenihan, Michael W        25 CMSC-NE              1:10.99    1:11.20   15  
       34.02  1:11.20                                                      
  3 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              1:18.00    1:18.55   14  
       37.76  1:18.55                                                      
  4 Brown, Ethan T            25 MAMA-NE              1:15.00    1:19.16   13  
       20.83  1:19.16                                                      
  5 Gray, Zachary A           27 MESC-NE              1:23.23    1:24.34   12  
       40.31  1:24.34                                                      
 
Event 48  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: U 1:01.34   12/6/2008 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z 1:07.76        2004 Jared Walkenhorst                          
          NE: N 1:05.92        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 1:07.23        2006 Jared Walkenhorst                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn P          30 BCTM-MR              1:15.00    1:10.75   17  
       33.47  1:10.75                                                      
  2 Kosiorek, Kevin R         33 CMSC-NE              1:15.00    1:18.49   15  
       36.89  1:18.49                                                      
  3 Catalano, Kenneth J       30 LANE-NE              1:21.22    1:18.62   14  
       36.60  1:18.62                                                      
  4 Nguyen, Son               31 MESC-NE              1:19.99    1:19.42   13  
       37.67  1:19.42                                                      
  5 Barow, Sean R             34 YNS-NE               1:21.56    1:21.01   12  
       39.42  1:21.01                                                      
  6 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV              1:23.21    1:22.51   11  
       39.12  1:22.51                                                      
  7 Abreu, Joel               30 BCTM-MR              1:25.12    1:25.62   10  
       40.25  1:25.62                                                      
  8 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              1:20.00    1:25.96    9  
       40.98  1:25.96                                                      
  9 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              1:39.26    1:32.09    8  
       44.05  1:32.09                                                      
 
Event 48  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: U 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z 1:02.57        2002 Ron Karnaugh                               
          NE: N 1:06.50        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 1:05.35        2009 Rob Butcher                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Todd E          38 GBM-NE               1:16.00    1:10.32   17  
       36.17  1:10.32                                                      
  2 Carter, Sean M            35 MESC-NE              1:21.00    1:23.08   15  
       17.12  1:23.08                                                      
  3 Kwa, Ken                  37 CMSC-NE              1:35.00    1:31.27   14  
       44.06  1:31.27                                                      
  4 Parsons, Edward C         36 MAMA-NE              1:42.19    1:40.09   13  
       47.81  1:40.09                                                      
 
Event 48  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.42  11/30/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: U 1:03.33   12/5/2009 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 1:08.25        2001 Greg Oxley                                 
          NE: N 1:09.10        2000 Brian Casey                                
        MEET: M 1:09.10        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        43 CMSC-NE              1:11.17    1:12.45   17  
       33.95  1:12.45                                                      
  2 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE              1:14.98    1:13.61   15  
       34.81  1:13.61                                                      
  3 Sczupak, Peter J          44 GBM-NE               1:17.20    1:16.48   14  
       36.59  1:16.48                                                      
  4 Bell, Richard J           41 MESC-NE              1:30.71    1:20.42   13  
       37.23  1:20.42                                                      
  5 Nappo, Frank T            41 GBM-NE               1:38.00    1:21.39   12  
       38.31  1:21.39                                                      
  6 Martini, Paolo G          43 LANE-NE              1:22.00    1:22.49   11  
       38.96  1:22.49                                                      
  7 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               1:24.00    1:24.46   10  
       40.16  1:24.46                                                      
  8 Reyes, David              43 BUMS-NE              1:20.00    1:26.26    9  
       40.13  1:26.26                                                      
  9 Danehy, Matt J            40 MAMA-NE              1:24.66    1:27.82    8  
       41.48  1:27.82                                                      
 10 Prescott, Al              42 MAMA-NE              1:29.00    1:29.07    7  
       42.31  1:29.07                                                      
 11 Goar, Dudley C            41 ABC-NE               1:44.89    1:42.70    6  
       48.57  1:42.70                                                      
 
Event 48  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN, USA                        
        NATL: U 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                             
        ZONE: Z 1:07.76        2007 Glenn Mills                                
          NE: N 1:10.93        2000 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 1:10.93        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE               1:17.00    1:15.42   17  
       35.67  1:15.42                                                      
  2 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE               1:23.24    1:20.34   15  
       38.53  1:20.34                                                      
  3 Griczika, Joe             47 GWDM-NE              1:21.00    1:23.22   14  
       38.97  1:23.22                                                      
  4 Kostousov, Andre A        47 MAMA-NE              1:30.05    1:24.27   13  
       39.45  1:24.27                                                      
  5 Fister, Julius C, III     46 UNAT-NE              1:29.00    1:25.32   12  
       39.38  1:25.32                                                      
  6 Duffy, John M, Jr         49 GSP-NE               1:37.29    1:29.29   11  
       42.35  1:29.29                                                      
  7 Dymek, Timothy J          47 GWDM-NE              1:31.64    1:33.01   10  
       43.93  1:33.01                                                      
  8 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:40.17    1:37.55    9  
       46.68  1:37.55                                                      
 
Event 48  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE, USA                            
        NATL: U 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE                                 
        ZONE: Z 1:08.27        2008 Benn Doyle                                 
          NE: N 1:15.49        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:08.73        2008 Benn Doyle                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             52 GSM-NJ               1:10.95    1:12.33   17  
       33.47  1:12.33                                                      
  2 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:25.75    1:24.66   15  
       40.27  1:24.66                                                      
  3 Wright, Will              50 MAMA-NE              1:29.02    1:29.98   14  
       43.56  1:29.98                                                      
  4 Murray, Kyle              51 GBM-NE               1:44.00    1:43.83   13  
       49.63  1:43.83                                                      
  5 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:41.11    1:45.01   12  
       49.76  1:45.01                                                      
 
Event 48  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.13   9/25/2009 WALTER KUSCH, GER                          
        NATL: U 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 1:16.77        2002 Daniel Rogacki                             
          NE: N 1:14.53        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:10.75        2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:35.00    1:36.46   17  
       47.45  1:36.46                                                      
  2 Keil, Mark A              57 MAMA-NE              1:36.28    1:38.09   15  
  3 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               1:36.40    1:38.15   14  
       47.28  1:38.15                                                      
  4 Miller, Steve             56 GBM-NE               1:44.04    1:40.33   13  
       48.29  1:40.33                                                      
 
Event 48  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND                              
        ZONE: Z 1:21.80        2005 Louis Kronfeld                             
          NE: N 1:20.20        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:20.20        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              1:17.42    1:19.57M  17  
       37.92  1:19.57                                                      
  2 Krieger, Monty            60 JCCN-NE              1:30.67    1:29.98   15  
       44.05  1:29.98                                                      
  3 Rufleth, Peter W          60 CCM-NE               1:40.00    1:33.59   14  
       43.36  1:33.59                                                      
  4 Nelson, Robert H          63 MESC-NE              1:31.79    1:40.69   13  
       45.68  1:40.69                                                      
 
Event 48  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.64    5/8/2010 OSAMU MAEDA, JPN                           
        NATL: U 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA                               
        ZONE: Z 1:25.69        2007 Raymond Loewe                              
          NE: N 1:21.32        2000 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:21.32        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baxter, David C           66 ABC-NE               1:48.00    1:47.64   17  
       51.69  1:47.64                                                      
  2 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              1:52.75    1:51.67   15  
       51.52  1:51.67                                                      
  3 Pride, H Douglas          68 MESC-NE              2:20.00    2:23.66   14  
     1:02.27  2:23.66                                                      
 
Event 48  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: U 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
        ZONE: Z 1:39.55        2005 Walter Lincoln                             
          NE: N 1:37.41        2000 F. H. Ted Haartz                           
        MEET: M 1:39.55        2005 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           70 MAMA-NE              1:54.00    2:01.35   17  
       54.38  2:01.35                                                      
  2 Widnall, William S        73 ABC-NE               2:36.98    3:00.22   15  
     1:29.83  3:00.22                                                      
 
Event 49  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U   56.54   12/4/2009 KARA DENBY                                 
        ZONE: Z 1:00.29        2003 Kelly Bowman                               
          NE: N   59.50        2000 Emily Wang                                 
        MEET: M   59.50        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 GBM-NE               1:08.00    1:03.76   17  
  2 Nichols, Christine I      24 MAMA-NE              1:08.90    1:08.31   15  
       32.75  1:08.31                                                      
  3 Dougherty, Sarah M        18 SIMM-NE              1:16.00    1:12.47   14  
       34.33  1:12.47                                                      
  4 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC-NE                1:13.92    1:15.64   13  
       36.53  1:15.64                                                      
  5 Redmond, Jacqui           23 GBM-NE               1:35.00    1:20.69   12  
       39.34  1:20.69                                                      
  6 Rubin, Kristen L          22 UCLB-NE              1:35.00    1:25.15   11  
       40.12  1:25.15                                                      
 
Event 49  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.28   1/31/2010 HANNA SHCHERBA, FRA                        
        NATL: U   56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 1:01.92        1996 Bridget Robbins                            
          NE: N   59.75        2000 Jessica Stokes                             
        MEET: M   59.75        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Therese          26 CMSC-NE              1:04.00    1:05.56   17  
       31.03  1:05.56                                                      
  2 Au, Lauren E              26 CMSC-NE              1:06.14    1:06.05   15  
       31.41  1:06.05                                                      
  3 Rasmussen, Jennifer       25 CMSC-NE                59.00    1:06.75   14  
       31.82  1:06.75                                                      
  4 Hutchins, Karen A         27 BUMS-NE              1:09.05    1:10.50   13  
       33.32  1:10.50                                                      
  5 Lin, Helen                26 NEM-NE               1:20.16    1:17.32   12  
       37.10  1:17.32                                                      
  6 DeGabriele, Stacy H       27 MAMA-NE              1:20.00    1:23.46   11  
       39.26  1:23.46                                                      
  7 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              1:26.00    1:27.49   10  
       42.72  1:27.49                                                      
  8 Jenkins, Julie P          27 MAMA-NE              2:00.00    1:40.88    9  
       48.34  1:40.88                                                      
 
Event 49  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.11   1/25/2009 ALENA POPCHANKA, FRA                       
        NATL: U   57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                             
        ZONE: Z 1:00.23        2000 Jennifer Ridge                             
          NE: N 1:02.23        2000 Donna Heinel                               
        MEET: M 1:02.57        2004 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         34 CMSC-NE              1:03.92    1:03.97   17  
       30.68  1:03.97                                                      
  2 McMeen, Lyndsay C         30 GSM-NJ               1:09.50    1:04.60   15  
       30.96  1:04.60                                                      
  3 Sullivan, Hilary C        30 SIMM-NE              1:17.00    1:13.12   14  
       35.49  1:13.12                                                      
  4 Lowe, Elizabeth M         34 CMSC-NE              1:13.54    1:13.79   13  
       35.40  1:13.79                                                      
  5 Owen, Katharine           31 CMSC-NE              1:29.00    1:13.80   12  
       36.25  1:13.80                                                      
  6 Chenelle, Jennifer M      33 GBM-NE               1:24.00    1:19.56   11  
       38.35  1:19.56                                                      
  7 Layman, Katie L           33 GBM-NE               1:20.00    1:22.23   10  
       39.04  1:22.23                                                      
  8 Blake, Shannon E          30 MAMA-NE              1:24.35    1:26.74    9  
       40.60  1:26.74                                                      
  9 Scott, Abbey C            32 MAMA-NE              1:25.37    1:26.78    8  
       42.26  1:26.78                                                      
 10 Wojno, Nicole J           31 AGUA-MR              1:20.00    1:28.74    7  
       41.96  1:28.74                                                      
 11 Rauzin, Ivy               32 BCTM-MR              1:31.19    1:31.65    6  
       42.25  1:31.65                                                      
 12 Rounds, Ellie             34 LANE-NE              1:34.08    1:32.02    5  
       44.64  1:32.02                                                      
 
Event 49  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                           
        NATL: U   54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                
        ZONE: Z 1:00.16        2002 Fall Willeboordse                          
          NE: N 1:02.49        2000 Alina Perez-Smith                          
        MEET: M   59.96        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole M          36 GBM-NE               1:03.60    1:01.29N  17  
       29.54  1:01.29                                                      
  2 Mack, Tara J              38 GBM-NE               1:08.58    1:06.63   15  
       32.52  1:06.63                                                      
  3 Biskovich, Karin          36 GBM-NE               1:24.00    1:07.80   14  
       32.72  1:07.80                                                      
  4 Hindle, Lori D            35 SSHY-NE              1:10.00    1:08.39   13  
       33.37  1:08.39                                                      
  5 Bierden, Sheryl           37 BUMS-NE              1:06.61    1:10.91   12  
       34.19  1:10.91                                                      
  6 Gothorpe, Amy             35 ABC-NE               1:20.07    1:16.58   11  
       36.28  1:16.58                                                      
  7 McDowell, Kendra          39 ABC-NE               1:13.81    1:16.79   10  
       36.36  1:16.79                                                      
  8 Ewen, Chrystena E         36 GSP-NE               1:18.28    1:17.90    9  
       37.52  1:17.90                                                      
  9 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              1:12.99    1:19.38    8  
       38.14  1:19.38                                                      
 10 Wesson, Monica            36 GBM-NE               1:24.00    1:21.50    7  
       38.14  1:21.50                                                      
 11 Balcarcel, Ana L          36 BUMS-NE              1:40.00    1:21.86    6  
       40.48  1:21.86                                                      
 12 Camerino, Claudia         36 LANE-NE              1:10.00    1:26.52    5  
       41.85  1:26.52                                                      
 13 Banker, Margaret M        37 YNS-NE               1:30.38    1:33.06    4  
       43.30  1:33.06                                                      
 
Event 49  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U   57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:00.49        2008 Kristin Gary                               
          NE: N 1:02.28        2000 Tracy McCurdy                              
        MEET: M 1:02.28        2009 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        44 AGUA-MR              1:00.41    1:00.35Z  17  
       29.05  1:00.35                                                      
  2 McCurdy, Tracy C          41 ABC-NE               1:02.28    1:01.76N  15  
       29.82  1:01.76                                                      
  3 Wesson, Kim               43 GBM-NE               1:05.94    1:08.28   14  
       33.24  1:08.28                                                      
  4 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              1:10.30    1:10.21   13  
       34.06  1:10.21                                                      
  5 Sotir, Susan              42 MAMA-NE              1:12.98    1:16.05   12  
       36.93  1:16.05                                                      
  6 Veenstra, Denise L        41 MAMA-NE              1:20.59    1:21.30   11  
       38.24  1:21.30                                                      
  7 Barlow, Jennifer          44 ABC-NE               1:24.00    1:23.26   10  
       40.45  1:23.26                                                      
  8 Speer, Cate               43 WMW-NE               1:25.00    1:26.23    9  
       41.49  1:26.23                                                      
  9 Roskoz, Bry               41 UCLB-NE              1:30.00    1:32.07    8  
       44.05  1:32.07                                                      
 
Event 49  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:04.63        2009 Laurie DiTommaso                           
          NE: N 1:02.56        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M   59.16        2008 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura E          48 GWDM-NE              1:11.00    1:09.97   17  
  2 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               1:11.50    1:10.94   15  
       34.39  1:10.94                                                      
  3 Stokes, Karin E           49 GSP-NE               1:10.10    1:12.59   14  
       34.63  1:12.59                                                      
  4 Yoder, Kate F             47 ABC-NE               1:11.74    1:14.64   13  
       35.42  1:14.64                                                      
  5 Cheney, Jane E            49 GWDM-NE              1:14.11    1:15.17   12  
       35.64  1:15.17                                                      
  6 Notman, Kate B            47 MAMA-NE              1:18.75    1:20.15   11  
       38.56  1:20.15                                                      
  7 Slezak, Jana              45 GBM-NE               1:22.00    1:20.31   10  
       38.43  1:20.31                                                      
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  46 NEM-NE               1:24.36    1:23.25    9  
       39.64  1:23.25                                                      
  9 Mackin, Karen R           45 ABC-NE               1:21.91    1:25.52    8  
       40.86  1:25.52                                                      
 10 Zraket, Lisa              46 YNS-NE               1:28.00    1:27.12    7  
       41.30  1:27.12                                                      
 11 Barker, Joanne L          46 CMSC-NE              1:50.00    1:29.96    6  
       42.45  1:29.96                                                      
 12 Richardson, Sue Ann       46 MAMA-NE              1:40.00    1:41.05    5  
       48.35  1:41.05                                                      
 
Event 49  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:04.31        2004 Jacki Hirsty                               
          NE: N 1:03.29        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:03.29        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA              1:06.82    1:07.92   17  
       32.89  1:07.92                                                      
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              1:12.06    1:14.47   15  
       35.47  1:14.47                                                      
  3 Grilli, Tracy L           53 GSP-NE               1:10.51    1:15.28   14  
       36.13  1:15.28                                                      
  4 Litman, Jill              54 MAMA-NE              1:17.00    1:20.55   13  
       38.03  1:20.55                                                      
  5 Fries, Beth               52 MESC-NE              1:30.00    1:21.63   12  
       39.85  1:21.63                                                      
  6 Fairbank, Anne M          51 BUMS-NE              1:25.00    1:27.85   11  
       42.73  1:27.85                                                      
  7 Twomey, Maura             54 CMSC-NE              1:38.10    1:33.93   10  
       45.23  1:33.93                                                      
  8 Ehrlich, Shoshanna        54 LANE-NE              1:47.00    1:47.45    9  
       51.31  1:47.45                                                      
 
Event 49  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:05.84        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 1:05.31        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:05.31        2009 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Betsy           57 UCLB-NE              1:14.00    1:15.39   17  
       35.60  1:15.39                                                      
 
Event 49  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.22   6/16/2009 R.DE VIVANCO, PER                          
        NATL: U 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
        ZONE: Z 1:22.40        2009 June Carlson                               
          NE: N 1:12.96        2000 Diann Uustal                               
        MEET: M 1:12.96        2009 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              1:38.08    1:35.75   17  
       46.18  1:35.75                                                      
 
Event 49  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: U 1:14.67  11/16/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 1:32.39        1999 Lida Gaschke                               
          NE: N 1:20.77        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 1:26.19        1998 Diane Reed                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            66 AGUA-MR              1:35.51    1:31.55Z  17  
       43.60  1:31.55                                                      
  2 Layman, Karol L           66 GBM-NE               2:06.48    2:10.49   15  
     1:01.40  2:10.49                                                      
  3 Read, Susan               65 GBM-NE               2:00.00    2:10.50   14  
 
Event 49  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:38.27        1999 Petey Smith                                
          NE: N 1:35.79        2000 Petey M Smith                              
        MEET: M 1:35.79        1999 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MAMA-NE              1:46.00    1:44.76   17  
       49.97  1:44.76                                                      
 
Event 50  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        ZONE: Z 52.03        2003 Paul Buren                                   
          NE: N 52.23        2000 Scott Mc Inerney                             
        MEET: M 54.33        2001 Brian Lucey                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Inerney, Scott A       24 CMSC-NE                52.99      54.77   17  
       26.20    54.77                                                      
  2 Wheatley, Jason T         24 LANE-NE              1:00.01      58.82   15  
       29.13    58.82                                                      
  3 Charaukhin, Viachaslau Y  23 CMSC-NE              1:05.00    1:04.78   14  
       31.03  1:04.78                                                      
  4 Stiles, David E           20 MAMA-NE              1:00.00    1:07.78   13  
       31.30  1:07.78                                                      
 
Event 50  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: U 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
        ZONE: Z 52.19        1999 Curtis Sawin                                 
          NE: N 52.55        2000 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 52.55        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Billy             29 VMST-VA                54.13      53.62   17  
       25.88    53.62                                                      
  2 Williams, Daniel S        28 BCTM-MR                55.50      54.92   15  
       26.79    54.92                                                      
  3 Hughes, Jimmy             26 BC-NE                  56.00      56.81   14  
       27.61    56.81                                                      
  4 Grilli, Luke D            25 GSP-NE                 59.50      57.83   13  
       27.97    57.83                                                      
  5 Bazylewicz, David F       26 CMSC-NE                57.70      58.93   12  
       28.48    58.93                                                      
  6 Guarnier, Bryan J         27 LANE-NE                58.00      59.03   11  
       28.41    59.03                                                      
  7 Brinkmeyer, Justin R      29 CMSC-NE              1:00.26      59.55   10  
       28.37    59.55                                                      
  8 Drasher, Ryan C           28 GBM-NE                 59.50    1:00.05    9  
       28.35  1:00.05                                                      
  9 Johnson, Darren           29 GBM-NE                 58.00    1:01.00    8  
       28.64  1:01.00                                                      
 10 Gray, Zachary A           27 MESC-NE                58.50    1:03.08    7  
       29.64  1:03.08                                                      
 11 Mulrooney, Matt J         28 MAMA-NE              1:03.00    1:04.20    6  
       31.65  1:04.20                                                      
 12 Biethan, Jonathan S       26 LANE-NE              1:01.58    1:04.93    5  
       30.54  1:04.93                                                      
 13 Cole, Adam J              29 MIT-NE               1:02.97    1:05.11    4  
       29.85  1:05.11                                                      
 14 Gerace, John              26 BCTM-MR              1:06.50    1:07.93    3  
       32.28  1:07.93                                                      
 15 Dunne, Gered M            29 UVRA-NE              1:29.00    1:18.73    2  
       37.45  1:18.73                                                      
 
Event 50  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: U 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
        ZONE: Z 51.72        2002 Curtis Sawin                                 
          NE: N 53.80        2000 Brian Fehlau                                 
        MEET: M 53.94        2001 Pete Cadwell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allworth, James A         30 CMSC-NE                54.16      53.81M  17  
       26.53    53.81                                                      
  2 Brannan, Robert, Jr       34 BUMS-NE                55.00      55.03   15  
       26.65    55.03                                                      
  3 Larsen, Kirk K            33 GBM-NE                 55.00      55.62   14  
       26.60    55.62                                                      
  4 Strahota, Jeffrey R       30 TERR-PV                57.92    1:00.87   13  
       29.19  1:00.87                                                      
  5 Bures, Martin E           30 MAMA-NE              1:00.00    1:02.56   12  
       30.41  1:02.56                                                      
  6 Brotske, Gregory R        30 LANE-NE              1:09.00    1:07.61   11  
       31.82  1:07.61                                                      
  7 Westgeest, Bart J         31 GBM-NE               1:07.97    1:08.94   10  
       33.38  1:08.94                                                      
  8 Caruso, Michael S         32 UNAT-NE              1:18.13    1:11.10    9  
       33.78  1:11.10                                                      
  9 Parsons, Steve E          30 GBM-NE               1:18.92    1:11.55    8  
       34.90  1:11.55                                                      
 10 DeDeo, Scot L             30 MAMA-NE              1:24.06    1:20.19    7  
       37.88  1:20.19                                                      
 11 Bagchi, Angshuman         30 BCTM-MR              1:45.00    2:03.89    6  
       58.18  2:03.89                                                      
 
Event 50  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: U 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
        ZONE: Z 51.01        2003 Ron Karnaugh                                 
          NE: N 51.31        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 51.31        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas K           36 GSP-NE                 55.21      54.56   17  
       26.35    54.56                                                      
  2 Springer, Todd E          38 GBM-NE                 58.00      56.68   15  
       27.43    56.68                                                      
  3 Denneen, Matt G           39 GBM-NE               1:02.00      59.87   14  
       29.13    59.87                                                      
  4 Dornaus, David            36 UCLB-NE                57.60    1:00.08   13  
       28.88  1:00.08                                                      
  5 Broglio, Mike             39 MAMA-NE              1:02.00    1:00.40   12  
       29.30  1:00.40                                                      
  6 Carter, Sean M            35 MESC-NE                59.30    1:01.06   11  
       29.76  1:01.06                                                      
  7 Shea, Josh E              37 LANE-NE              1:01.00    1:03.39   10  
       30.55  1:03.39                                                      
  8 Mullin, Brian D           35 BC-NE                1:07.00    1:05.70    9  
       31.51  1:05.70                                                      
  9 Lebro, Ryan J             36 YNS-NE               1:05.35    1:06.27    8  
       31.90  1:06.27                                                      
 10 McAuliffe, Matt           35 YNS-NE               1:00.00    1:06.63    7  
       29.89  1:06.63                                                      
 11 Nunez, Guillermo          37 BUMS-NE              1:17.00    1:16.76    6  
       35.02  1:16.76                                                      
 
Event 50  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 50.43        2008 Michael Ross                                 
          NE: N 50.43        2000 Michael Ross                                 
        MEET: M 50.76        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         43 SWMR-NE                57.60      56.96   17  
       27.34    56.96                                                      
  2 Anthos, Edward M          42 CMSC-NE                55.54      58.02   15  
       27.81    58.02                                                      
  3 Duru, Kaan                40 SWMR-NE                58.82      58.03   14  
       28.20    58.03                                                      
  4 O'Leary, Shawn B          40 MESC-NE                58.14      59.49   13  
  5 Zola, Brett G             43 GBM-NE               1:00.50    1:01.51   12  
       29.82  1:01.51                                                      
  6 Rubacky, Mark S           41 UNAT-NE              1:07.50    1:04.30   11  
       31.12  1:04.30                                                      
  7 Wood, Jeffrey E           41 GSP-NE               1:05.50    1:06.70   10  
       32.38  1:06.70                                                      
  8 Bell, Richard J           41 MESC-NE              1:13.07    1:07.02    9  
       31.88  1:07.02                                                      
  9 Burns, Mark F             40 UCLB-NE              1:13.00    1:11.01    8  
       33.87  1:11.01                                                      
 10 Reyes, David              43 BUMS-NE              1:12.79    1:12.19    7  
       34.27  1:12.19                                                      
 11 Simon, Phil               43 MESC-NE              1:16.00    1:14.58    6  
       36.21  1:14.58                                                      
 12 Howorth, James M          43 MAMA-NE              1:10.00    1:14.72    5  
       33.46  1:14.72                                                      
 13 Goar, Dudley C            41 ABC-NE               1:18.93    1:19.16    4  
       36.57  1:19.16                                                      
 14 Gladstone, Jonathan M     42 MIT-NE               1:22.00    1:21.39    3  
       39.30  1:21.39                                                      
 15 Veenstra, Chris T         40 MAMA-NE              1:25.36    1:21.75    2  
       38.49  1:21.75                                                      
 
Event 50  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: U 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
        ZONE: Z 55.11        2009 William Segal                                
          NE: N 53.21        2000 Fritz Bedford                                
        MEET: M 53.21        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        46 VMST-VA                55.00      54.77Z  17  
       26.61    54.77                                                      
  2 Bedford, Fritz            47 UVRA-NE                53.21      55.48   15  
       34.18    55.48                                                      
  3 Segal, Willaim            46 JAM-NJ                 55.11      55.53   14  
       27.04    55.53                                                      
  4 Schmidt, Michael J        48 MESC-NE                57.00      56.55   13  
       28.46    56.55                                                      
  5 Pride, Douglas M          47 MESC-NE                57.00      57.41   12  
       27.98    57.41                                                      
  6 Gendreau, Edmund J        48 GBM-NE               1:03.00      59.17   11  
       28.51    59.17                                                      
  7 Czerwinski, Robert        47 WTS-NE                 58.63    1:00.22   10  
       29.13  1:00.22                                                      
  8 Levy, Dan                 45 WM-MR                1:01.50    1:01.66    9  
       30.15  1:01.66                                                      
  9 Coelho, David P           48 UNAT-NE              1:01.64    1:01.92    8  
       29.83  1:01.92                                                      
 10 White, Darwin W           46 GBM-NE                 59.50    1:02.14    7  
       29.48  1:02.14                                                      
 11 Barrus, Steve             46 LANE-NE              1:06.33    1:05.81    6  
       31.87  1:05.81                                                      
 12 Foster, Walter M          49 MAMA-NE              1:10.00    1:07.08    5  
       31.35  1:07.08                                                      
 13 Matz, Michael S           49 PAFC-DV              1:05.50    1:08.18    4  
       33.36  1:08.18                                                      
 14 Devlin, Mark              47 MAMA-NE              1:08.68    1:08.66    3  
       18.42  1:08.66                                                      
 15 Roth, Douglas             49 MESC-NE              1:11.24    1:08.78    2  
       33.64  1:08.78                                                      
 16 Larzelere, Chip           46 BUMS-NE              1:05.20    1:13.19    1  
       33.82  1:13.19                                                      
 17 Arsenault, Paul           49 GDYM-NE              1:16.09    1:18.36  
       39.14  1:18.36                                                      
 18 Pierce, Andrew            49 BOSY-NE              1:20.00    1:21.56  
       39.62  1:21.56                                                      
 19 Towey, Sean T             46 MAMA-NE              2:00.00    1:36.59  
       45.15  1:36.59                                                      
 
Event 50  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: U 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
        ZONE: Z 54.61        2003 Paul Trevisan                                
          NE: N 55.67        2000 Fritz Homans                                 
        MEET: M 55.67        2008 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              51 GBM-NE                 59.90    1:00.24   17  
       29.19  1:00.24                                                      
  2 Erickson, Tim             54 FLAQ-FG              1:02.00    1:01.36   15  
       28.59  1:01.36                                                      
  3 McKinney, Maury S         50 MESC-NE              1:01.33    1:02.32   14  
       29.41  1:02.32                                                      
  4 Wuest, Frank C            50 CMSC-NE              1:01.60    1:02.48   13  
       30.87  1:02.48                                                      
  5 Heinz, Tony               51 1776-DV              1:02.40    1:04.28   12  
       30.18  1:04.28                                                      
  6 Alexander, Mark E         52 CMSC-NE              1:02.79    1:04.87   11  
       31.70  1:04.87                                                      
  7 Wallace, Thomas F         51 CMSC-NE              1:05.63    1:04.90   10  
       31.42  1:04.90                                                      
  8 Mack, Tom J               52 GBM-NE               1:07.00    1:08.70    9  
       32.85  1:08.70                                                      
  9 Gordon, Peter R           50 UCLB-NE              1:13.00    1:08.77    8  
       33.39  1:08.77                                                      
 10 Hirsch, John S            51 UNAT-NE              1:10.40    1:10.40    7  
       34.14  1:10.40                                                      
 11 Estabrook, Todd H         51 UCLB-NE              1:13.98    1:12.54    6  
       33.64  1:12.54                                                      
 12 Murray, Kyle              51 GBM-NE               1:15.00    1:15.67    5  
       36.34  1:15.67                                                      
 13 Goldberg, Bennett B       51 BUMS-NE              1:13.00    1:16.61    4  
       36.43  1:16.61                                                      
 14 Goodwin, John F           53 BC-NE                1:19.00    1:20.42    3  
       38.46  1:20.42                                                      
 15 Frackleton, Jack J        51 MAMA-NE              1:20.27    1:23.14    2  
     1:23.14  1:23.14                                                      
 16 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:10.67    2:10.81    1  
       58.92  2:10.81                                                      
 
Event 50  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: U 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
        ZONE: Z 58.25        2004 Tom Geiman                                   
          NE: N 58.28        2000 Greg Shaw                                    
        MEET: M 58.25        2004 Tom Geiman                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Kevin W         56 BCM-NE               1:10.00    1:07.02   17  
       32.07  1:07.02                                                      
  2 McLaughlin, Brian J       55 ABC-NE               1:08.90    1:12.55   15  
       16.34  1:12.55                                                      
  3 Plencner, Bob R           58 UNAT-NE              1:11.56    1:13.12   14  
       34.92  1:13.12                                                      
  4 Miller, Steve             56 GBM-NE               1:17.53    1:13.91   13  
       36.97  1:13.91                                                      
  5 Fuerman, Ross             57 HLPT-NE              1:17.00    1:14.36   12  
       36.20  1:14.36                                                      
  6 Jaye, David               57 UCLB-NE              1:18.00    1:15.05   11  
       36.49  1:15.05                                                      
  7 Coons, Daniel             56 GBM-NE               1:25.00    1:19.61   10  
       38.83  1:19.61                                                      
  8 Skolnick, Stewart         56 CONN-CT              1:20.00    1:21.03    9  
       39.03  1:21.03                                                      
 
Event 50  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: U   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS                              
        ZONE: Z 1:04.78        2008 Frank McElroy                              
          NE: N 1:00.09        2000 Fred Schlicher                             
        MEET: M 1:00.09        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Rick B            60 SYSM-FL              1:02.70    1:04.56Z  17  
       31.39  1:04.56                                                      
  2 Lane, Homer               61 CCM-NE               1:10.00    1:04.76Z  15  
       31.45  1:04.76                                                      
  3 Horvitz, Paul             60 NEM-NE               1:06.00    1:06.29   14  
       32.97  1:06.29                                                      
  4 Geoghegan, William        60 CONN-CT              1:06.00    1:08.27   13  
       32.91  1:08.27                                                      
  5 Ryan, Bill C              60 MAMA-NE              1:09.61    1:09.07   12  
       33.09  1:09.07                                                      
  6 Platt, Jay                63 PAFC-DV              1:14.90    1:12.06   11  
       35.28  1:12.06                                                      
  7 Wright, Phil              63 SCY-NE               1:17.00    1:15.23   10  
       35.76  1:15.23                                                      
  8 Phillips, David           62 GWDM-NE              1:16.00    1:15.91    9  
       36.36  1:15.91                                                      
  9 Song, Mingjie             63 ABC-NE               1:25.01    1:20.54    8  
       39.09  1:20.54                                                      
 10 Heffernan, Sean F         60 LANE-NE              1:21.99    1:23.60    7  
       41.97  1:23.60                                                      
 
Event 50  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: U   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 1:08.81        2002 David Harrison                             
          NE: N 1:06.74        2000 Don McIntosh                               
        MEET: M 1:12.69        2008 David Vail                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            65 NEM-NE               1:12.00    1:16.12   17  
       35.72  1:16.12                                                      
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:15.00    1:23.66   15  
       39.43  1:23.66                                                      
  3 Read, Philip              68 GBM-NE               1:35.00    1:32.64   14  
       43.35  1:32.64                                                      
  4 Berghaus, Peter P         69 CONN-CT              1:38.15    1:35.49   13  
       44.57  1:35.49                                                      
  5 Mahoney, J Barry          66 MAMA-NE              1:39.00    1:38.90   12  
       48.73  1:38.90                                                      
 
Event 50  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: U 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
        ZONE: Z 1:12.78        2006 Edward Breisacher                          
          NE: N 1:15.10        2000 George Erswell                             
        MEET: M 1:15.64        2000 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southall, Henry           70 STOW-NE              1:32.00    1:22.03   17  
       41.24  1:22.03                                                      
  2 Coupe, George J           70 MAMA-NE              1:18.00    1:23.73   15  
       39.29  1:23.73                                                      
  3 Widnall, William S        73 ABC-NE               1:52.42    2:01.76   14  
       58.29  2:01.76                                                      
  4 Mitchell, Jack            71 MAMA-NE              2:00.51    2:08.49   13  
       57.72  2:08.49                                                      
  5 Outwater, Brent           71 MAMA-NE              2:16.00    2:20.81   12  
     1:02.90  2:20.81                                                      
 
Event 50  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: U 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 1:12.98        2007 Edward Breisacher                          
          NE: N 1:24.15        2000 Walter Lincoln                             
        MEET: M 1:41.02        2008 Richard Arnold                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip B            75 MESC-NE              1:40.00    1:41.26   17  
       48.71  1:41.26                                                      
  2 Arnold, Richard           78 GBM-NE               1:41.02    1:48.42   15  
       53.78  1:48.42                                                      
  3 Goldsmith, James          76 CONN-CT              3:15.00    3:35.31   14  
 
Event 50  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: U 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
        ZONE: Z 1:35.19        1997 Dick Guido                                 
          NE: N 1:47.93        2000 Alexander Luther                           
        MEET: M 1:53.85        2000 John Merrill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 UCLB-NE              3:39.14    3:28.60   17  
     1:31.74  3:28.60                                                      
 
Event 51  Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
        ZONE: Z 5:25.10        2004 Jane Humphries                             
          NE: N 5:18.89        2000 Amy Devito                                 
        MEET: M 5:18.89        2001 Amy Devito                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MAMA-NE              5:30.00    5:45.86   17  
       36.16  1:18.42  2:02.52  2:45.87  3:34.88  4:24.70  5:05.73  5:45.86
  2 Weas, Sarah D             23 BUMS-NE              6:30.00    6:09.13   15  
       40.70  1:09.92                    4:13.83  4:46.86  5:28.42  6:09.13
 
Event 51  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
        ZONE: Z 5:26.96        2001 Magdalena Stovickova                       
          NE: N 5:17.49        2000 Andrea Packard                             
        MEET: M 5:17.49        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wensley, Allison M        28 BUMS-NE              5:50.00    5:40.91   17  
       36.91  1:17.96  2:02.23  2:31.22                    5:03.61  5:40.91
  2 Turner, Betsy             26 VMST-VA              6:06.42    5:44.78   15  
       34.99           2:03.55  2:49.36  3:08.48  4:28.96  5:07.72  5:44.78
  3 McGrail, Crystie          26 GBM-NE               6:15.00    6:01.70   14  
       39.73  1:26.75  2:13.94  3:00.46  3:50.05  4:40.08  5:22.08  6:01.70
  4 Evans, Amanda             25 WSSC-NE              6:24.15    6:29.18   13  
       43.05  1:30.75  2:23.54  3:11.75  4:06.78  5:01.56  5:45.53  6:29.18
  5 Livchak, Olga             28 MAMA-NE              6:59.00    6:36.98   12  
       43.44  1:34.24  2:22.82  3:11.42  4:08.71  5:05.60  5:51.63  6:36.98
  6 Scott, Elizabeth A        29 MAMA-NE              7:40.00    7:52.99   11  
       48.16  1:44.74  2:44.12  3:46.12  5:01.16  6:14.06  7:04.93  7:52.99
 
Event 51  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:45.07   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:20.70        1999 Laurie Hug                                 
          NE: N 5:28.16        2000 C McCarthy                                 
        MEET: M 5:28.16        2009 C McCarthy                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Michele M          33 MAMA-NE              8:19.00    8:16.66   17  
       54.87  2:02.38  2:21.27  4:11.94  5:17.08  6:22.28  7:20.84  8:16.66
 
Event 51  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:15.70        2000 Laurie Hug                                 
          NE: N 5:30.13        2000 Jessica Holmes                             
        MEET: M 5:15.47        2007 Nadine Day                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              38 GBM-NE               6:16.18    6:00.82   17  
       39.37  1:25.99  2:14.09  3:01.38  3:52.41  4:43.50  5:23.35  6:00.82
  2 Atkinson, Karen E         35 LANE-NE              6:55.99    6:55.37   15  
       46.52  1:43.32  2:38.32  3:32.87  4:29.27  5:27.03  6:12.84  6:55.37
 
Event 51  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:13.86        2001 Vibeke Swanson                             
          NE: N 5:42.34        2000 K Tetreault                                
        MEET: M 5:27.08        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brynn, Charlotte          44 STOW-NE              6:21.63    6:14.00   17  
       40.82  1:28.70  2:19.28  3:07.65  4:01.59  4:56.61  5:36.27  6:14.00
 
Event 51  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:19.58        2006 Vibeke Swanson                             
          NE: N 5:43.72        2000 K Tetreault                                
        MEET: M 5:05.04        2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramnath, Fernette P       45 SYSM-FL              5:52.00    5:46.36   17  
       37.03  1:18.83  2:03.48  2:47.76  3:38.94  4:31.11  5:09.72  5:46.36
  2 Luallen-Egg, Andrea       45 GSM-NJ               6:10.00    6:00.91   15  
       39.31  1:25.13  2:11.01  2:56.05  3:47.01  4:39.52  5:21.12  6:00.91
  3 Rupp Hodge, Patty         45 GBM-NE               6:45.00    6:10.01   14  
       40.08  1:27.80  2:15.09  3:01.09  3:54.19  4:46.92  5:29.19  6:10.01
  4 Skrobis, Amy V            45 ABC-NE               6:28.42    6:30.66   13  
       43.87  1:34.43  2:24.57  3:13.58  4:10.00  5:06.83  5:49.86  6:30.66
  5 Slezak, Jana              45 GBM-NE               7:15.00    7:07.10   12  
       51.43  1:51.02  2:46.22  3:40.48  4:38.53  5:35.58  6:21.46  7:07.10
  6 Edin, Deborah E           48 GBM-NE               8:04.06    8:22.78   11  
       56.98  1:31.16  3:11.02  4:15.12  5:16.09  6:20.28  7:23.92  8:22.78
 
Event 51  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:32.60   8/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 5:43.22        2007 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 5:51.13        2000 Katherine Branch                           
        MEET: M 6:04.02        2009 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Marlene C        50 MAMA-NE              6:45.00    6:31.15   17  
       41.94  1:31.02  2:19.41  3:09.35  4:04.93  5:01.85  5:47.07  6:31.15
  2 Uecker, Anne              50 MESC-NE              6:26.53    6:57.34   15  
       44.13  1:32.42  2:28.62  3:22.91  4:29.01  5:31.82  6:16.01  6:57.34
 
Event 51  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 5:47.01        2009 Nancy Steadman-Martin                      
          NE: N 6:29.46        2000 Karen Bierwert                             
        MEET: M 6:29.46        2007 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT-NE               7:20.00    7:21.75   17  
       49.63  1:48.43  2:45.04  3:43.60  4:42.89  5:42.40  6:33.25  7:21.75
  2 Yankauskas, Paula J       56 STOW-NE              7:37.67    7:44.88   15  
       54.76  1:56.61  2:57.97  3:57.10  4:59.23  6:02.20  6:54.84  7:44.88
  3 Johns, Margaret S         56 GSP-NE               8:30.00    8:27.51   14  
     1:00.24  2:13.94  3:23.76  4:32.18  5:35.67  6:39.23  7:33.28  8:27.51
 
Event 51  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: U 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 6:57.45        2005 Kathy Slifer                               
          NE: N 6:57.45        2000 Kathy Slifer                               
        MEET: M 6:57.45        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 MESC-NE              8:45.26    8:44.29   17  
       57.61  2:02.82  3:09.59  4:15.57  5:25.40  6:37.22  7:41.13  8:44.29
  2 Mitchell, Carol           61 MAMA-NE              8:56.33    9:02.26   15  
     1:05.10  2:25.55  3:43.80  5:04.09  6:08.85  7:15.67  8:10.18  9:02.26
 
Event 51  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 6:45.94  11/15/2008 JACKIE MARR                                
        ZONE: Z 7:54.08        2004 Susan Livingston                           
          NE: N 7:54.08        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 7:54.08        2004 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 GBM-NE               8:17.77    8:23.90   17  
     1:00.20  2:09.97  3:16.86  4:23.06  5:30.41  6:39.12  7:32.14  8:23.90
  2 Onton, Ann Louise         67 CONN-CT              9:25.00   10:14.58   15  
     1:05.20  2:24.18  3:49.20  5:10.80  6:35.99  8:02.49  9:12.28 10:14.58
 
Event 53  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.92    3/6/2005 SBC 2000                 -NED              
                         I GOOSSENS, M VON KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMAN
        NATL: U 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
        ZONE: Z 1:50.29        2008 BCTM                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 2:08.69        2000 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
        MEET: M 2:08.69        2009 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, C Healey, K Jantz            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    2:17.66   34  
     1) Beeger, Elise J W26             2) Andrews, Therese W26           
     3) Cutter, Kyle W25                4) Au, Lauren E W26               
       36.83  1:15.99  1:48.00  2:17.66                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'B'            2:42.99    2:49.33   30  
     1) DeGabriele, Stacy H W27         2) Blake, Shannon E W30           
     3) Fair, Karen M W36               4) Burns, Caileen W24             
       40.79  1:33.17  2:15.86  2:49.33                                    
 
Event 53  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: U 2:04.31  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORSDE, S WAGER       
        ZONE: Z 2:05.37        2009 Red Tide                                   
                         K Gary, K Hays, T Shpaizer, F Willeboordse        
          NE: N 2:09.69        2000 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, K Hicks, C Healey            
        MEET: M 2:09.69        2008 NEM                                        
                         R Hunter, E Mancuso, K Hicks, C Healey            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:22.12    2:18.55   34  
     1) Stokes, Jessica N W34           2) Downing, Jennifer W32          
     3) Handren, Rachel A W35           4) Lowe, Elizabeth M W34          
       33.72  1:11.75  1:44.59  2:18.55                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'C'            3:51.24    3:10.60   30  
     1) Scott, Abbey C W32              2) Smith, Michele M W33           
     3) Scott, Elizabeth A W29          4) Lien, Maeve A W33              
       50.49  3:10.60                                                      
 
Event 53  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: U 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
        ZONE: Z 2:15.81        2009 Red Tide                                   
                         R Saint-Amour, R Lovejoy, S Wager, J Kelsey       
          NE: N 2:11.74        2000 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
        MEET: M 2:11.74        2009 MESC                                       
                         J Knight, C Kupan, A Uecker, A Perez-Smith        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         3:00.00    2:34.06   34  
     1) Biskovich, Karin W36            2) Slezak, Jana W45               
     3) Rupp Hodge, Patty W45           4) Wesson, Monica W36             
       35.22  1:21.22  1:57.70  2:34.06                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            2:37.99    2:45.70   30  
     1) Notman, Kate B W47              2) Livchak, Olga W28              
     3) Schwarz, Marlene C W50          4) Sotir, Susan W42               
       46.26  1:33.43  2:12.54  2:45.70                                    
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:43.16    3:03.76   28  
     1) Curko, Sandy W40                2) Owen, Katharine W31            
     3) Pasterczyk, Chris W44           4) Twomey, Maura W54              
       23.77  1:44.13  2:21.18  3:03.76                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            3:00.99    3:05.68   26  
     1) Atkinson, Karen E W35           2) Ehrlich, Shoshanna W54         
     3) Acevedo, Kristine W39           4) Rounds, Ellie W34              
       40.36  1:35.44  2:25.48  3:05.68                                    
 
Event 53  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: U 2:16.23  11/20/2005 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        ZONE: Z 2:20.32        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 2:20.32        2000 NEM                                        
                         J Feldmann, B Hummel, J Hirsty, T Grilli          
        MEET: M 2:20.32        2004 NEM                                        
                         J Feldmann, B Hummel, J Hirsty, T Grilli          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Club of Boston-NE  'A'                 3:00.00    2:54.40   34  
     1) Mulderig, Sheilagh A W58        2) Roskoz, Bry W41                
     3) Holland Sparages, Margaret M W4 4) Feldmann, Betsy W57            
       45.98  1:30.81  2:19.69  2:54.40                                    
 
Event 54  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.12   12/5/2000 HELSINGOR                -DEN              
                         J BOJE NIELSEN, M WEBER, C NIELSEN, D CRONJE      
        NATL: U 1:45.73  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D ROBINSON, D HUSTON, M RINZLER, B BERGEN         
        ZONE: Z 1:52.68        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 1:47.47        2000 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 1:53.63        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, K Kosiorek, R Cardoso, C Toma            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            2:05.99    2:03.63   34  
     1) Shea, Josh E M37                2) Catalano, Kenneth J M30        
     3) Guarnier, Bryan J M27           4) Wheatley, Jason T M24          
       34.16  1:08.30  1:37.69  2:03.63                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    2:03.77   30  
     1) Bazylewicz, David F M26         2) Lenihan, Michael W M25         
     3) Seeley, Patrick C M24           4) Brinkmeyer, Justin R M29       
       30.58  1:03.42  1:34.31  2:03.77                                    
  3 Maine Masters-NE  'A'                             2:15.10    2:09.67   28  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gray, Zachary A M27             4) Carter, Sean M M35             
       31.40  1:06.95  1:39.91  2:09.67                                    
 
Event 54  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.07   5/30/2010 KAIJI YOKOSUKA           -JPN              
                         K KITADA, K YONEHARA, T NAKAMURA, T KOGA          
        NATL: U 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
        ZONE: Z 1:49.93        1997 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:53.42        2000 GBM                                        
                         R Drasher, E Gendreau, D Johnson, K Larsen        
        MEET: M 1:53.42        2009 GBM                                        
                         R Drasher, E Gendreau, D Johnson, K Larsen        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:56.00    1:55.61   34  
     1) Larsen, Kirk K M33              2) Springer, Todd E M38           
     3) Johnson, Darren M29             4) Brittan, Daniel M29            
       28.50    48.17  1:30.15  1:55.61                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:14.16    2:05.25   30  
     1) Titus, Dave M34                 2) Kosiorek, Kevin R M33          
     3) Kwa, Ken M37                    4) Allworth, James A M30          
       32.01  1:06.66  1:40.92  2:05.25                                    
  3 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'D'            2:11.99    2:15.19   28  
     1) Broglio, Mike M39               2) Prescott, Al M42               
     3) Foley, TJ M40                   4) Bures, Martin E M30            
       34.92  1:16.40  1:47.33  2:15.19                                    
 
Event 54  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: U 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 1:51.65        2002 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:54.78        2000 MESC                                       
                         D Pride, J Harvey, M Schmidt, H Carter            
        MEET: M 1:54.78        2007 MESC                                       
                         D Pride, J Harvey, M Schmidt, H Carter            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             1:40.10    1:55.01   34  
     1) Pride, Douglas M M47            2) O'Leary, Shawn B M40           
     3) Schmidt, Michael J M48          4) Ross, Michael S M42            
       29.33  1:01.83  1:29.76  1:55.01                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:18.19    2:04.05   30  
     1) Alexander, Mark E M52           2) Mugford, Stephen A M43         
     3) Anthos, Edward M M42            4) Wuest, Frank C M50             
       33.01  1:05.56  1:34.98  2:04.05                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:05.00    2:05.41   28  
     1) Nappo, Frank T M41              2) Sczupak, Peter J M44           
     3) Denneen, Matt G M39             4) White, Darwin W M46            
       33.77  1:08.29  1:37.68  2:05.41                                    
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            2:30.99    2:13.37   26  
     1) Mansilla, Frankin G M50         2) Martini, Paolo G M43           
     3) Sennett, Michael A M34          4) Barrus, Steve M46              
       35.98  1:12.54  1:44.81  2:13.37                                    
  5 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'F'            2:27.99    2:20.32   24  
     1) Keil, Mark A M57                2) Wright, Will M50               
     3) Foster, Walter M M49            4) Mulrooney, Matt J M28          
       39.11  1:17.66  1:50.79  2:20.32                                    
  6 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'E'            2:31.99    2:29.97   22  
     1) Howorth, James M M43            2) Kostousov, Andre A M47         
     3) Danehy, Matt J M40              4) Towey, Sean T M46              
       48.29  1:25.65  1:59.20  2:29.97                                    
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            2:45.99    2:30.86   20  
     1) Mansour, Marc P M46             2) Biethan, Jonathan S M26        
     3) Heffernan, Sean F M60           4) Brotske, Gregory R M30         
       44.69  1:22.02  2:00.37  2:30.86                                    
 
Event 54  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.39   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE   
        NATL: U 1:51.39   12/5/2009 LONGHORN AQ                                
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE   
        ZONE: Z 1:57.36        2002 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 2:09.31        2000 NEM                                        
                         Mark Keil, Daniel Rogacki, Fred Myers, Mark Mitsch
        MEET: M 2:09.31        2002 NEM                                        
                         Mark Keil, Daniel Rogacki, Fred Myers, Mark Mitsch
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         2:02.00    2:18.15   34  
     1) Gendreau, Edmund J M48          2) Miller, Steve M56              
     3) Davis, Guy S M51                4) Mack, Tom J M52                
       38.12  1:16.92  1:46.19  2:18.15                                    
  2 Maine Masters-NE  'A'                             2:19.11    2:31.15   30  
     1) Nelson, Robert H M63            2) Simon, Phil M43                
     3) Roth, Douglas M49               4) Syphers, Dale A M54            
       38.35  1:22.45  1:58.00  2:31.15                                    
  3 University Club of Boston-NE  'A'                 3:55.00    3:17.65   28  
     1) Massik, Joseph M82              2) Gordon, Peter R M50            
     3) Burns, Mark F M40               4) Jaye, David M57                
     2:06.08  2:43.62  3:17.65                                             
 
Event 54  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        NATL: U 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST                                 
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        ZONE: Z 2:29.74        2009 Westchester Masters                        
                         N Duguet, R Grose, S Miller, M Healy              
          NE: N 2:22.94        2000 MESC                                       
                         B Rupert, P Fredericks, D Vail, A Green           
        MEET: M 2:24.12        2007 NEM                                        
                         R Bertrand, L Keigwin, H Lane, P Pierce           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters -  Gray Sharks-NE  'A'                3:20.00    3:08.33   34  
     1) Hart, David C M51               2) Baxter, David C M66            
     3) Widnall, William S M73          4) McLaughlin, Brian J M55        
       36.73  1:27.67  2:36.53  3:08.33                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'G'            4:20.99    3:38.01   30  
     1) Mahoney, J Barry M66            2) Coupe, George J M70            
     3) Frackleton, Jack J M51          4) Mitchell, Jack M71             
     1:08.63  2:00.14  2:47.13  3:38.01                                    
 
Event 54  Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        NATL: U 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO                                  
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        ZONE: Z 3:18.80        2002 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 3:38.44        2000 NEM                                        
                         J Snooks, A Garbero, W Widnall, J Merrill         
        MEET: M 3:38.44        2009 NEM                                        
                         J Snooks, A Garbero, W Widnall, J Merrill         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             3:00.00    3:31.07N  34  
     1) Rupert, Bill M67                2) Pride, H Douglas M68           
     3) Kerr, Philip B M75              4) Davis, John W M70              
       42.06  1:38.95  2:40.02  3:31.07                                    
 
Event 55  Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:57.66  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, G WRIEDE, M GOLDMAN, M HACKMER          
        ZONE: Z 2:00.54        2002 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 1:57.66        2000 NEM                                        
                         C Murphy, G Wriede, M Goldman, M Hackmer          
        MEET: M 1:57.66        1999 NEM                                        
                         C Murphy, G Wriede, M Goldman, M Hackmer          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:12.14    2:07.27   34  
     1) Mc Inerney, Scott A M24         2) Los, Cristina W22              
     3) Charaukhin, Viachaslau Y M23    4) Rasmussen, Jennifer W25        
       35.36  1:13.41  1:40.06  2:07.27                                    
  2 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            2:11.99    2:17.35   30  
     1) Looney, Jessica W22             2) Nichols, Christine I W24       
     3) Stiles, David E M20             4) Brown, Ethan T M25             
       36.23  1:20.41  1:50.56  2:17.35                                    
 
Event 55  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.86    3/5/2005 BERLINER                 -GER              
                         A KUTZ, M RUMPF, S SCHUNEMANN, S THIEME           
        NATL: U 1:52.78   9/26/2004 ARIZONA                                    
                         C JOHANSSON, J BELTRAN, A BELTRAN, N BRUNELLI     
        ZONE: Z 2:02.13        2004 New England Masters                        
                         , , ,                                             
          NE: N 1:58.19        2000 NEM                                        
                         R Berry, J Banville, S Wriede, J Gold-Minotti     
        MEET: M 1:58.19        1999 NEM                                        
                         R Berry, J Banville, S Wriede, J Gold-Minotti     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         3:00.00    2:40.46   34  
     1) Parsons, Steve E M30            2) Kolmychevskaya, Tatyana W29    
     3) Westgeest, Bart J M31           4) Redmond, Jacqui W23            
       45.28  1:03.12  2:04.56  2:40.46                                    
 
Event 55  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.32   2/15/2009 TEAM DASH                -JPN              
                         H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO      
        NATL: U 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
        ZONE: Z 2:03.05        1996 RUBA                                       
                         , , ,                                             
          NE: N 1:55.86        2000 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
        MEET: M 1:55.86        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 2:00.00    2:05.19   34  
     1) McKenna, Matthew M38            2) Mancuso, Elizabeth A W25       
     3) Healey, Caitlin M W28           4) Brannan, Robert, Jr M34        
       30.63  1:09.08  1:40.51  2:05.19                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:10.00    2:16.74   30  
     1) Chenelle, Jennifer M W33        2) Zola, Brett G M43              
     3) Drasher, Ryan C M28             4) Mack, Tara J W38               
       42.75  1:17.88  1:45.78  2:16.74                                    
  3 Boston University Masters-NE  'B'                 2:30.00    2:18.90   28  
     1) Hutchins, Karen A W27           2) Reyes, David M43               
     3) Wensley, Allison M W28          4) LaPierre, Noel S M38           
       38.05  1:18.84  1:52.86  2:18.90                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'A'            3:11.99    3:08.98   26  
     1) Jenkins, Julie P W27            2) Beaver, Heather S W41          
     3) Veenstra, Chris T M40           4) DeDeo, Scot L M30              
       59.13  1:54.63  2:45.41  3:08.98                                    
 
Event 55  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: U 1:53.38  11/21/2009 CMS                                        
                         S HART, S DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS     
        ZONE: Z 2:06.78        2003 Garden State Masters                       
                         , , ,                                             
          NE: N 2:01.04        2000 MESC                                       
                         M Ross, C Daly, D Pride, M Estabrook              
        MEET: M 2:01.04        2008 MESC                                       
                         M Ross, C Daly, D Pride, M Estabrook              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             2:10.11    2:17.99   34  
     1) McKinney, Maury S M50           2) Bell, Richard J M41            
     3) Kupan, Cheryl A W46             4) Uecker, Anne W50               
       34.04  1:09.45  1:44.10  2:17.99                                    
  2 Boston University Masters-NE  'C'                 2:25.00    2:26.58   30  
     1) Hunter, Roma K W43              2) Kelly, Paul M43                
     3) Bierden, Sheryl W37             4) Larzelere, Chip M46            
       35.32  1:17.20  1:53.88  2:26.58                                    
  3 Granite State Penguins (NH)-NE  'A'               2:22.10    2:35.51   28  
     1) Pelletier, Hillary W34          2) Duffy, John M, Jr M49          
     3) Wood, Jeffrey E M41             4) Johns, Margaret S W56          
       37.83  1:17.28  1:50.11  2:35.51                                    
  4 Minuteman Andover Masters Assn-NE  'I'            2:35.99    2:43.27   26  
     1) Parsons, Edward C M36           2) Devlin, Mark M47               
     3) Litman, Jill W54                4) Veenstra, Denise L W41         
       44.07  1:27.90  2:07.55  2:43.27                                    
 
Event 55  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.94  11/19/2006 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        NATL: U 2:01.94  11/19/2006 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        ZONE: Z 2:07.34        2003 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          NE: N 2:03.52        2000 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Luker            
        MEET: M 2:05.00        2009 MESC                                       
                         M Ross, D Uustal, D Pride, B Fries                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:31.00    2:34.25   34  
     1) Cheney, Jane E W49              2) Dymek, Timothy J M47           
     3) Delorey, Laura E W48            4) Phillips, David M62            
       45.34  1:25.87  2:00.95  2:34.25                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         3:30.00    2:57.75   30  
     1) Campbell, Patricia A W57        2) Edin, Deborah E W48            
     3) Murray, Kyle M51                4) Coons, Daniel M56              
       46.65  1:35.39  2:22.02  2:57.75                                    
 
Event 55  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
        NATL: U 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
        ZONE: Z 2:37.88        2008 Asphalt Green                              
                         , , ,                                             
          NE: N 2:41.69        2000 NEM                                        
                         B Clayson, P Tsongas, C Walker, B Burrill         
        MEET: M 2:51.81        2005 GBM                                        
                         Susan Barbary, Aagje Caron, Bruce Mohl, Phil Read 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:00.00    4:10.19   34  
     1) Read, Susan W65                 2) Layman, Karol L W66            
     3) Read, Philip M68                4) Arnold, Richard M78            
     1:05.96  2:24.13  3:22.12  4:10.19                                    
 
Event 58  Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 7:57.87  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         M COLLINS, M GRAHN, B WINSOR, J KEPPELER          
        ZONE: Z 8:48.05        2001 Terrapin Masters                           
                         , , ,                                             
          NE: N 8:32.80        2000 NEM                                        
                         E Brown, J Sipos, J Shoemaker, J Ash              
        MEET: M 8:32.80        2008 NEM                                        
                         E Brown, J Sipos, J Shoemaker, J Ash              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                             9:51.00    9:38.02   34  
     1) Kwan, Matthew P M22             2) Nguyen, Son M31                
     3) Gray, Zachary A M27             4) Carter, Sean M M35             
       30.91  1:04.78  1:38.87  2:12.35  2:49.45  3:31.47  4:14.74  4:57.63
     5:29.42  6:05.96  6:43.55  7:20.28  7:52.01  8:27.00  9:02.89  9:38.02
 
Event 111  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: U 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 32.51        2008 Laurie DiTommaso                             
          NE: N 33.57        2000 Whitney Zeiger                               
        MEET: M 31.14        2009 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        49 GMUP-PV                   NT      31.14M  17