Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                      Hy-Tek's Meet Manager 12/24/2007 10:56 AM
            2007 NELMSC SCM Championship - 12/14/2007 to 12/16/2007            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U  8:58.71   12/9/2001 DAWN HECKMAN                              
      NELMSC: N 10:03.39        1990 Kristen Johnston                          
        MEET: M 10:06.89        2006 Caitlin Leahy                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Brittany      24 Maine Masters-NE    10:14.57   10:06.09M  17  
      33.74   36.21   37.46   37.89   38.18   38.76   38.78   39.34
      38.29   38.41   38.57   38.98   38.30   38.48   38.66   36.04
  2 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE   10:00.00   10:06.27M  15  
      34.51   37.64   37.83   38.01   37.78   37.96   38.66   38.78
      37.90   38.42   38.55   38.93   38.67   38.60   38.28   35.75
  3 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE     10:34.40   10:14.32   14  
      33.81   37.26   38.68   38.58   38.65   39.01   39.18   39.28
      39.08   38.94   39.08   38.97   38.86   38.85   38.29   37.80
  4 Dorko, Allison J          20 Maine Masters-NE    10:56.00   10:51.03   13  
      38.72   41.34   41.65   41.49   41.51   41.27   41.30   41.12
      41.09   41.28   41.20   40.49   40.39   40.21   39.69   38.28
  5 Bean, Laura               22 Boston LANES-NE     11:15.00   11:19.95   12  
      39.58   41.82   42.37   42.51   42.51   42.86   43.09   43.10
      43.03   42.93   43.40   42.68   43.61   42.15   42.39   41.92
  6 Selke, Erin B             24 Boston U-NE         13:30.00   11:59.54   11  
      37.80   42.47   44.64   44.94   45.10   45.46   45.63   46.20
      46.54   46.67   46.57   46.58   45.99   45.97   45.43   43.55
  7 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE  15:00.00   13:17.48   10  
      40.17   45.45   48.37   49.86   51.17   50.99   52.16   51.14
      52.19   51.51   51.02   51.16   50.88   51.60   50.99   48.82
  8 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE           14:40.00   13:19.64    9  
      43.48   48.09   49.84   51.00   51.34   51.83   51.11   51.48
      51.54   51.83   51.46   52.27   50.16   49.44   49.94   44.83
 
Event 1  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                      
        NATL: U  8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                           
      NELMSC: N 10:09.59        2000 Andrea Packard                            
        MEET: M 10:09.59        2000 Andrea Packard                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Erica M            28 New England Un.-NE   9:58.90    9:48.08N  17  
      33.20   35.79   36.18   36.62   36.92   36.97   36.90   37.07
      37.29   37.32   37.25   37.43   37.65   37.51   37.45   36.53
  2 Leahy, Caitlin C          25 Cambridge-NE        10:06.89    9:50.76N  15  
      34.94   36.79   36.82   37.03   37.18   37.06   37.20   37.16
      37.51   37.00   37.27   37.05   37.26   37.16   37.01   36.32
  3 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE   10:20.50   10:31.59   14  
      34.55   37.70   39.27   39.94   40.18   40.03   40.30   40.60
      40.34   40.42   40.63   40.20   39.83   40.36   39.63   37.61
  4 Radville, Kate M          25 Boston U-NE         10:55.00   11:03.02   13  
      36.37   40.39   41.63   41.88   41.97   42.19   42.28   42.21
      42.40   41.86   42.15   41.90   41.70   41.82   41.77   40.50
  5 Hunchar, Katy M           26 Cambridge-NE        12:07.09   11:03.75   12  
      35.55   39.19   40.76   41.19   41.84   41.85   41.63   42.05
      42.49   42.60   42.33   42.67   42.93   42.64   42.43   41.60
  6 Youmans, Katherine        26 Andover YMCA-NE     16:00.00   11:37.76   11  
      39.24   43.18   43.53   43.61   44.22   45.12   44.20   45.05
      44.38   44.01   43.87   43.60   44.46   44.53   43.38   41.38
  7 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE         11:31.95   11:51.13   10  
      37.57   42.28   43.67   43.82   44.09   44.44   44.76   45.24
      45.63   45.91   45.77   45.91   45.90   46.00   45.63   44.51
  8 Murphy, Meaghan I         25 Boston College-NE   10:30.00   12:03.65    9  
      37.88   42.47   44.99   46.07   46.05   45.72   45.79   46.32
      46.63   46.84   47.22   46.74   46.41   45.83   44.81   43.88
  9 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR  12:20.12   12:16.04    8  
      40.69   44.58   45.95   46.21   47.26   47.29   47.66   47.56
      47.18   47.15   46.46   46.43   46.24   46.29   45.34   43.75
 
Event 1  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN, USA                         
        NATL: U  9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN                              
      NELMSC: N 10:37.33        2006 Kathleen Guinee                           
        MEET: M 10:23.45        2006 T Saracino                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE     11:11.16   10:56.09   17  
      37.07   40.50   41.11   41.41   41.02   41.31   41.63   41.69
      41.64   41.59   41.77   41.81   41.91   41.85   41.04   38.74
  2 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE   11:30.00   11:14.65   15  
      35.34   40.48   42.04   41.84   42.34   43.03   43.19   43.66
      44.16   43.03   43.57   43.47   43.13   42.52   41.77   41.08
  3 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE        12:15.40   11:37.90   14  
      39.49   42.49   43.52   44.24   44.06   44.68   44.13   43.98
      44.57   44.69   44.00   43.45   44.12   44.59   43.51   42.38
  4 Kornbau, Elaine M         30 Cambridge-NE        10:30.00   11:45.07   13  
      37.80   43.26   44.01   43.66   44.44   44.52   45.00   44.64
      44.56   45.26   45.17   45.42   45.67   44.47   43.94   43.25
  5 O'Connor, Brooke M        33 North Suburban Y-NE 12:00.00   11:52.33   12  
      38.85   42.32   43.45   44.12   44.17   44.69   44.98   45.34
      45.64   45.52   45.76   45.65   45.62   45.59   45.82   44.81
  6 Livingstone, Victoria J   30 Boston College-NE   12:16.00   12:05.95   11  
      35.92   41.98   44.89   45.99   46.92   47.29   47.14   46.88
      47.09   46.92   46.81   45.35   46.04   46.29   46.39   44.05
  7 Robenhymer, Kaydee        30 Cambridge-NE        13:00.00   12:08.82   10  
      39.38   45.10   47.12   46.68   47.09   47.34   47.01   47.06
      46.60   46.42   45.77   46.00   45.60   45.97   44.37   41.31
  8 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE        12:45.00   12:14.94    9  
      38.78   44.90   45.93   46.48   46.64   46.75   47.04   47.21
      46.77   46.80   46.89   47.26   47.21   46.88   46.27   43.13
  9 Wagner, Gretchen          32 Boston YMCA-NE      13:33.30   13:56.07    8  
      44.16   49.09   51.36   53.49   53.70   53.55   53.36   54.67
      54.33   53.71   52.84   53.61   53.29   53.88   51.74   49.29
 10 Chen, Alyce A             34 Cambridge-NE        14:00.00   14:04.27    7  
      44.92   50.46   51.36   52.43   53.65   52.34   53.33   54.40
      55.18   54.53   54.19   53.14   54.69   53.79   54.09   51.77
 11 Brookman, Monica A        32 Boston YMCA-NE      16:00.00   15:52.79    6  
      51.87   56.72   59.75 2:00.41 2:01.20 2:01.47 1:00.18   59.75
    1:00.58 2:02.04 1:01.12 1:42.43                                
 
Event 1  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN, USA                       
        NATL: U 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
      NELMSC: N 9:35.22        2006 Dori Miller                                
        MEET: M 9:35.22        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         9:55.00    9:35.50   17  
      32.73   34.54   35.09   35.71   36.21   36.73   36.93   37.24
      36.73   36.31   36.39   36.27   36.39   36.45   36.30   35.48
  2 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     9:39.54    9:45.89   15  
      31.71   33.95   35.07   35.13   35.56   36.24   36.12   34.55
      42.67   38.89   38.38   37.78   37.67   38.36   37.14   36.67
  3 Gilson, Meredith P        36 Cape Cod Masters-NE 10:40.90   10:37.85   14  
      34.65   38.25   39.52   39.76   40.35   40.67   40.45   40.88
      40.49   40.93   40.66   40.59   40.91   40.64   40.17   38.93
  4 Holmes, Jessica A         36 Middlebury-NE       11:00.00   10:48.51   13  
      36.96   39.98   40.55   40.59   40.66   40.98   40.86   41.17
      41.18   41.01   41.51   41.49   40.97   40.72   40.66   39.22
  5 Mack, Tara J              35 Concord YMCA-NE     11:06.00   11:02.25   12  
      37.88   40.98   41.40   41.71   41.84   41.80   41.78   42.03
      41.93   42.32   42.15   41.89   41.73   42.24   41.19   39.38
  6 Hicks, Kristin M          39 Boston U-NE         12:00.00   12:01.92   11  
      38.10   42.86   44.18   44.15   44.45   44.86   45.50   45.38
      46.46   46.71   47.19   46.42   47.81   47.67   46.32   43.86
  7 Frink, Michelle L         37 Minuteman-NE        12:02.00   12:15.39   10  
      41.13   45.30   46.72   46.96   46.28   46.78   46.85   46.96
      46.24   47.43   47.37   47.41   46.80   45.14   44.80   43.22
  8 Young, Julie A            37 Andover YMCA-NE     13:00.00   12:44.90    9  
      40.13   43.79   45.38   47.00   47.21   48.02   48.43   48.93
      49.40   49.25   50.18   49.44   49.69   49.67   50.04   48.34
 
Event 1  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: U  9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                           
      NELMSC: N 10:38.89        2000 Constance Hallett                         
        MEET: M 10:38.89        2000 Constance Hallett                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE           18:00.00   10:42.15   17  
      37.35   39.77   40.66   40.22   39.97   40.00   39.88   40.04
      40.32   39.98   40.43   40.32   40.92   40.98   41.25   40.06
  2 Thompson, Kirsten         42 ABC Masters-NE      11:30.00   10:52.17   15  
      34.91   38.58   40.11   40.49   40.83   41.18   41.68   41.54
      41.72   41.81   41.87   41.97   41.76   41.80   41.68   40.24
  3 Skrobis, Amy V            42 Minuteman-NE        11:34.00   11:13.14   14  
      37.43   40.54   41.12   41.33   41.75   42.24   41.95   42.52
      41.95   42.24   42.61   43.24   43.39   43.69   44.64   42.50
  4 DeBitetto, Elaine J       44 MIT-NE              11:33.99   11:26.71   13  
      38.17   41.03   42.77   42.73   43.34   43.81   43.77   43.65
      44.08   44.05   43.51   43.83   43.98   43.66   43.09   41.24
  5 Reed, Mary                41 Dutchess County-MR  12:35.00   12:38.49   12  
      44.74   47.09   48.46   48.14   48.30 1:36.13   47.30   47.35
      47.25   47.47   47.77   48.03   47.94   47.37   45.37        
  6 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE        12:52.00   12:50.45   11  
      40.66   47.15   48.99   48.86   49.49   49.64   49.39   49.53
      48.51   49.03   48.50   48.45   49.07   48.20   48.86   46.12
  7 Edgar, Kimberly S         43 UV Rays-NE          13:30.00   13:22.62   10  
      43.65   47.53   49.33   50.11   50.02   50.52   50.39   51.76
      53.16   51.59   50.96   52.04   50.93   50.57   50.91   49.15
  8 Holland Sparages, Margar  44 University Club-NE  18:10.00   14:26.54    9  
      50.87   53.21   53.57   54.47   54.34   55.16   54.46   54.49
      54.61   54.92   54.02   53.59   54.14   55.99   55.31   53.39
 
Event 1  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:21.65   2/18/2006 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: U  9:27.44  10/11/2004 S HEIM-BOWEN                              
      NELMSC: N 10:16.74        2006 J Nievergelt                              
        MEET: M 10:16.74        2006 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla T            47 YMCA North Shore-NE 11:30.00   10:54.20   17  
      36.60   39.39   40.27   41.21   41.15   41.18   41.32   41.67
      41.38   41.39   41.49   41.71   41.54   41.76   41.71   40.43
  2 Tate, Charlotte A         47 Middlebury-NE       11:10.29   11:05.79   15  
      38.65   41.62   42.40   41.94   41.76   41.58   41.52   41.73
      42.01   41.92   42.07   42.23   42.13   42.27   41.49   40.47
  3 Falk, Abigail             46 NYC Hydras-MR       12:00.00   11:14.76   14  
      38.40   41.42   43.09   42.33   42.62   42.38   42.50   42.96
      43.23   42.42   43.14   42.97   42.90   42.43   42.21   39.76
  4 Fries, Beth O             49 Keene-NE            11:25.00   11:20.80   13  
      36.69   40.61   41.61   42.57   43.05   43.22   43.03   43.57
      43.48   43.34   43.55   43.87   43.84   43.27   43.27   41.83
  5 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE         12:15.00   11:28.42   12  
      36.58   41.27   42.25   42.84   43.06   43.80   43.86   43.94
      44.04   44.14   43.58   44.20   43.99   43.76   44.55   42.56
  6 Uecker, Anne              47 Maine Masters-NE    11:24.71   11:39.77   11  
      37.17   40.49   41.97   42.84   43.12   44.00   44.63   45.18
      45.52   45.64   45.23   45.30   45.99   45.33   44.40   42.96
  7 Herrick, Beth             47 Cape Cod Masters-NE 14:40.00   13:27.17   10  
      43.96   48.23   49.83   50.40   50.25   51.73   51.43   51.88
      51.51   51.93   51.37   51.42   52.39   51.79   51.14   47.91
  8 Tierney, Mary Lou         47 Minuteman-NE        14:23.59   13:47.46    9  
      44.66   49.45   51.30   52.43   52.72   53.23   53.33   53.85
      53.75   53.44   53.00   52.16   52.68   51.90   51.36   48.20
  9 Jennings, Della           45 Minuteman-NE        15:45.00   14:11.48    8  
      41.35   49.55   52.23   53.54   54.64   53.43   54.16   55.89
      55.01   55.15   55.02   53.64   55.07   54.87   54.60   53.33
 
Event 1  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL, USA                            
        NATL: U  9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL                                 
      NELMSC: N 11:54.36        2005 Karen Bierwert                            
        MEET: M 11:54.36        2005 Karen Bierwert                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 Middlebury-NE       10:30.00   10:20.19N  17  
      34.75   37.56   38.41   38.69   38.57   38.36   38.74   38.11
      40.98   39.82   39.80   39.59   40.12   39.68   39.00   38.01
  2 Grilli, Tracy L           50 Penguins-NE         11:00.00   10:24.39N  15  
      35.09   38.09   38.84   39.13   39.15   39.24   39.39   39.50
      39.25   39.68   39.82   40.07   39.98   40.08   39.66   37.42
  3 Davis, Kathleen           53 Dutchess County-MR  12:22.45   12:36.57   14  
      41.81   46.57   47.47   47.77   48.21   47.96   47.58   47.78
      48.19   47.70   48.35   47.95   47.55   47.61   48.05   46.02
  4 White, Emily              54 MIT-NE              13:20.00   13:08.43   13  
      42.85   47.75   49.15   49.74   50.15   51.00   50.25   50.52
      48.49   49.39   49.62   50.42   49.81   50.20   50.72   48.37
 
Event 1  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:09.46  11/19/2006 LAURA VAL, USA                            
        NATL: U 10:09.46  11/19/2006 LAURA VAL                                 
      NELMSC: N 11:57.44        2005 Barbara Bos                               
        MEET: M 11:57.44        2005 Barbara Bos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           55 U Mass-NE           11:48.00   11:22.87N  17  
      37.73   41.07   42.12   42.19   42.76   42.93   43.04   43.30
      42.79   43.69   43.35   43.85   43.96   44.09   43.71   42.29
  2 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR       13:13.00   12:52.96   15  
      44.21   47.71   48.82   49.07   48.86   49.32   49.18   49.12
      48.99   48.67   48.86   48.80   48.88   48.28   48.55   45.64
  3 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE        14:42.40   14:20.31   14  
      47.27   51.57   52.43   52.54   54.23   53.53   55.12   54.20
      54.77   53.82   56.75   54.57   54.46   55.01   55.64   54.40
  4 Hendrickson, Nancy L      55 Cambridge-NE        14:30.00   14:26.32   13  
      50.71   53.44   54.88   55.50   54.63   54.42   54.43   54.09
      54.20   54.34   54.30   54.81   54.54   54.75   54.34   52.94
  5 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE    14:22.00   14:28.09   12  
      46.24   51.04   53.63   53.90   54.64   54.19   55.84   55.19
      54.74   56.27   56.91   55.85   54.64   55.71   55.74   53.56
  6 Crossman, Nancy A         57 Cape Cod Masters-NE 17:15.71   16:21.33   11  
      52.76 1:01.51 1:01.75 1:01.61 1:03.72 1:02.76 1:02.87 1:02.16
    1:01.77 1:02.56 1:02.01 1:02.47 1:01.51 1:01.36 1:01.38   59.13
 
Event 1  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:18.60    5/5/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: U 11:24.28  12/12/2004 ARDETH MUELLER                            
      NELMSC: N 12:21.67        1990 Clara Walker                              
        MEET: M 12:23.46        2005 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Carole            63 Cape Cod Masters-NE 14:25.00   14:13.74   17  
      46.10   51.34   53.58   53.26   53.76   54.05   54.06   54.64
      54.81   54.81   54.59   54.66   54.77   54.13   54.25   50.93
  2 Stokinger, Jean E         60 Cape Cod Masters-NE 17:30.00   15:07.18   15  
      45.76   55.96   58.51 1:00.91   58.85   58.41   58.61   58.76
      57.82   57.12   59.19   57.29   56.83   56.63   55.68   50.85
  3 Smith-Rohrberg, Karen D   60 Cape Cod Masters-NE 17:30.00   15:50.28   14  
      55.24   57.89   57.83 1:01.10 1:00.16 1:00.36   59.75   59.46
    1:00.88   59.58 1:00.48 1:00.89 1:00.33 1:00.15   59.21   56.97
  4 Williams, Janice          64 Dutchess County-MR  16:04.15   16:10.64   13  
      57.10 1:04.02 1:02.98 1:02.33 1:01.76 1:01.85 1:02.10 1:02.06
    1:00.57   59.98   59.62 1:00.50 1:00.33   59.54   59.49   56.41
 
Event 1  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:49.70    6/1/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: U 12:20.68  12/15/2002 LAVELLE STOINOFF                          
      NELMSC: N 12:35.26        1992 Clara Walker                              
        MEET: M 17:45.09        2005 Jeannine Olson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC        17:45.09   18:18.51   17  
    1:06.59 1:08.78 1:10.57 1:08.98 1:11.82 1:09.25 1:11.01 1:10.21
    1:07.66 1:07.80 1:08.84 1:07.48 1:06.65 1:08.70 1:07.99 1:06.18
 
Event 1  Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:32.86   2/23/2001 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: U 13:07.28    9/7/1996 JUNE KRAUSER                              
      NELMSC: N 16:29.08        1992 B Burrill                                 
        MEET: M 16:54.95        1998 Joan McIntyre                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth L            70 JCC Newton-NE       17:00.00   15:54.34N  17  
      54.37   58.35 1:00.70   58.84   59.50   59.94   59.92 1:00.83
      59.59 1:00.42 1:00.40   59.91 1:01.14 1:00.78 1:01.57   58.08
 
Event 2  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U  8:35.83  12/10/1995 BRAD WINSOR                               
      NELMSC: N 10:51.50        1990 Terry Kerrigan                            
        MEET: M  9:32.51        2006 Matthew King                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE    10:26.03   10:01.65N  17  
      32.05   35.58   37.23   37.84   38.37   39.19   38.38   39.36
      38.31   40.01   37.79   39.02   38.84   39.11   36.61   33.96
  2 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE     10:33.38   10:22.71N  15  
      32.49   36.75   37.38   38.05   38.82   38.78   39.08   39.76
      39.10   39.04   40.50   39.91   40.05   41.65   41.01   40.34
 
Event 2  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: U 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
      NELMSC: N 8:49.62        2006 C Sheppard                                 
        MEET: M 8:57.93        2005 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE   11:00.11    9:43.47   17  
      31.44   34.81   35.63   36.10   36.72   36.82   36.91   37.01
      37.68   37.46   37.46   37.67   37.43   37.39   36.99   35.95
  2 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE    11:59.99   12:09.95   15  
      37.56   41.56   43.58   44.83   45.02   46.10   46.04   46.93
      47.22   48.11   47.88   47.95   48.21   48.36   46.97   43.63
 
Event 2  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: U 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
      NELMSC: N 9:12.74        2006 Kyle Browning                              
        MEET: M 9:12.74        2006 Kyle Browning                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason H            31 Cambridge-NE         9:12.00    9:21.49   17  
      31.59   34.38   35.03   34.72   35.08   35.96   35.36   35.65
      35.67   36.14   35.73   35.71   35.83   35.73   35.18   33.73
  2 Churins, Jonathan         32 Dutchess County-MR  10:01.11    9:42.05   15  
      29.00   32.67   34.00   34.97   35.63   36.57   37.22   36.77
      38.27   38.43   39.01   39.20   39.90   37.17   37.63   35.61
  3 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE        11:00.00    9:47.48   14  
      32.13   35.34   36.74   36.92   37.54   37.45   37.61   37.41
      37.31   37.57   37.10   37.46   37.09   37.50   36.72   35.59
  4 Carter, Sean M            32 Maine Masters-NE    10:10.00    9:53.64   13  
      31.95   35.12   36.24   37.44   37.63   37.95   38.29   38.54
      38.42   38.24   38.12   38.20   37.40   37.56   36.91   35.63
  5 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE        11:45.00   11:40.81   12  
      38.47   42.25   43.36   44.55   44.93   45.39   44.32   43.96
      44.45   44.44   44.58   44.46   44.77   44.07   45.29   41.52
  6 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE        11:18.10   11:50.85   11  
      37.66   41.91   43.25   43.25   43.75   43.63   43.09   43.29
      42.82   42.82   43.91   45.59   48.82   48.96   49.29   48.81
  7 Doldt, Bryan              33 Cambridge-NE        13:00.00   12:26.04   10  
    2:57.01   47.53   47.59                                   48.94
      49.17   48.95   46.96   46.60   47.37   46.34   46.86   44.78
 
Event 2  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
      NELMSC: N 9:08.05        2006 Matt Shenker                               
        MEET: M 9:08.05        2006 Matt Shenker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broglio, Mike             36 Minuteman-NE         9:59.99    9:46.74   17  
      32.66   34.79   35.38   36.17   36.56   36.83   36.96   37.08
      37.19   37.59   37.82   37.86   37.59   37.62   38.17   36.47
  2 Mahoney, Michael          38 Connecticut-CT      10:45.22   10:14.29   15  
      35.46   38.83   38.57   38.28   38.65   38.89   38.88   39.21
      38.77   39.31   38.86   38.84   38.76   39.06   37.47   36.45
  3 Prescott, Al              39 Minuteman-NE        11:15.00   11:12.24   14  
      38.42   41.56   42.46   42.85   42.93   42.10   42.53   42.49
      42.74   42.92   42.78   42.90   43.25   42.19   42.09   38.03
  4 Layden, James             37 Boston U-NE         12:00.00   11:50.98   13  
      39.79   43.15   44.89   44.89   45.03   45.22   44.55   45.03
      45.28   45.11   44.91   45.15   44.69   44.79   44.62   43.88
  5 Thornton, T Michael       37 Minuteman-NE        15:59.00   14:14.31   12  
      42.01   49.74   52.97   53.34   54.28   53.29   55.00   54.58
      54.93   54.88   54.74   55.68   55.59   55.55   55.21   52.52
  6 Williams, Tim W           39 UV Rays-NE          18:00.00   17:16.21   11  
      51.08   59.63 1:04.95 1:04.99 1:05.68 1:07.92 1:07.69 1:09.28
    1:09.27 1:07.03 1:09.07 1:05.16 1:04.73 1:03.09 1:07.41   59.23
 
Event 2  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:31.69   11/4/2005 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 8:41.16   12/3/2006 MIKE SHAFFER                               
      NELMSC: N 9:08.24        2006 Michael Schmidt                            
        MEET: M 9:08.24        2006 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE         9:40.00    9:29.21   17  
      32.19   34.94   35.41   35.44   35.85   35.89   35.99   36.29
      35.78   36.09   36.58   36.41   35.92   35.83   35.79   34.81
  2 McGuill, Tom P            44 Adirondack Athl-NE  11:14.04   11:10.41   15  
      36.97   41.46   43.07   42.88   42.26   42.67   43.19   43.34
      42.46   43.01   42.09   42.01   42.39   42.04   40.93   39.64
  3 Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE        12:15.00   11:51.13   14  
      37.70   41.06   42.64   43.87   44.83   46.05   45.71   45.83
      45.65   45.75   45.34   45.72   45.84   45.74   44.24   45.16
  4 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE     12:45.00   12:16.44   13  
    2:57.79   46.72   46.77                                   46.77
      47.13   46.93   47.06   46.92   46.55   46.25   46.15   44.83
  5 Desisto, Chris            44 Boston College-NE   12:30.00   12:30.04   12  
      39.26   43.56   45.19   45.17   46.08   46.96   47.56   47.87
      48.87   48.38   49.07   49.41   49.03   48.61   48.86   46.16
  6 Matava, Chris G           40 Maine Masters-NE    14:00.00   13:41.69   11  
      43.11   49.81   50.67   52.20   52.51   53.16   53.43   53.11
      53.45   52.29   53.57   53.16   51.68   50.77   51.07   47.70
 
Event 2  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:53.58   3/31/2007 B.BORDONALI, ITA                           
        NATL: U 8:56.08  10/13/1996 TIM BRODERICK                              
      NELMSC: N 9:41.93        2006 Peter Solomon                              
        MEET: M 9:41.93        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 Maine Masters-NE     9:08.20    9:07.19N  17  
      30.96   33.85   34.91   35.21   34.92   34.53   34.79   34.73
      34.39   34.26   34.35   34.22   34.43   35.15   33.79   32.70
  2 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         9:22.36    9:17.61N  15  
      32.22   35.10   34.93   35.13   34.99   34.81   35.00   34.94
      35.18   35.15   35.25   35.15   35.24   35.34   35.22   33.96
  3 Bosley, Douglas M         45 Cambridge-NE        10:10.00    9:58.82   14  
      34.03   36.99   37.84   38.36   38.22   38.08   38.55   38.41
      38.52   37.94   37.90   37.62   37.32   36.93   36.57   35.54
  4 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE    11:18.00   10:02.64   13  
      33.58   36.72   37.22   37.12   37.14   37.34   37.57   37.96
      37.61   37.89   38.02   38.57   39.37   39.38   39.39   37.76
  5 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE        10:30.00   10:13.09   12  
      35.98   37.73   38.70   38.48   38.72   38.86   38.75   38.80
      38.94   38.57   38.93   38.93   38.80   38.71   38.15   36.04
  6 Kline-Schoder, Robert J   46 UV Rays-NE          10:30.00   10:13.97   11  
      34.51   37.46   38.99   39.42   38.92   39.15   39.26   38.96
      38.91   38.69   38.74   38.98   38.98   38.75   38.29   35.96
  7 Solomon, Peter G          47 Middlebury-NE        9:34.11   10:15.10   10  
      32.25   36.27   37.55   38.74   38.89   38.83   38.79   39.00
      38.85   39.34   39.52   39.87   39.88   39.38   39.64   38.30
  8 Pierson, Chris            48 Connecticut-CT      10:36.00   10:31.53    9  
      37.11   39.76   40.53   40.45   40.15   40.04   39.80   39.90
      39.72   39.35   39.64   39.58   39.39   39.45   38.88   37.78
  9 Alexander, Mark E         49 Cambridge-NE        10:44.30   10:46.34    8  
      35.08   37.79   38.13   39.04   40.17   40.37   40.51   40.88
      41.71   41.67   41.59   45.16   41.53   41.60   41.12   39.99
 10 Schubert, David A         46 ABC Masters-NE      11:12.20   11:00.34    7  
      37.70   40.81   41.69   42.25   42.41   41.92   41.60   41.61
      41.55   41.31   41.61   41.77   41.87   42.27   42.43   37.54
 11 Seligman, James R         48 Boston LANES-NE     12:00.00   11:05.67    6  
      38.13   40.68   41.53   41.91   42.42   42.72   42.32   42.45
      42.40   42.11   42.00   42.27   41.90   41.78   41.94   39.11
 12 Roth, Douglas M           46 Maine Masters-NE    13:13.80   11:11.66    5  
    2:44.23   42.50                                   41.98   42.10
      42.40   42.48   42.69   42.50   41.93   42.69   42.68   40.96
 13 Barth, Ed J               49 Adirondack Athl-NE  11:00.00   11:20.69    4  
      36.72   41.35   41.76   42.07   42.64   43.65   42.77   43.60
      43.44   43.35   44.05   43.31   43.50   43.12   43.98   41.38
 14 Estabrook, Todd H         48 University Club-NE  13:00.00   11:45.80    3  
    2:44.50   43.96                                   44.15   45.05
      44.78   45.21   46.10   46.37   46.60   46.27   45.86   42.94
 15 Boone, Daniel             47 Minuteman-NE        16:45.00   17:14.93    2  
      53.05 1:01.55 1:06.40 1:06.66 1:09.08 1:10.26 1:09.01 1:08.02
    1:02.23 1:05.17 1:05.09 1:04.51 1:05.53 1:04.42 1:03.41 1:00.54
 
Event 2  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: U  8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
      NELMSC: N 10:23.62        2000 Daniel Rogacki                            
        MEET: M 10:18.35        2004 Bruce Gianniny                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, David J            51 Andover YMCA-NE     10:30.00   10:13.59M  17  
      35.49   38.49   38.81   38.86   39.26   39.00   39.08   38.78
      38.36   38.31   38.21   38.52   38.29   38.23   38.10   37.80
  2 Meltz, Joel M             51 MIT-NE              10:56.17   10:33.65   15  
      36.56   38.89   39.40   39.58   39.62   39.67   39.94   39.99
      39.92   40.14   39.96   39.83   39.69   40.04   40.77   39.65
  3 McLaughlin, Brian J       52 ABC Masters-NE      11:07.20   10:58.20   14  
      38.02   40.35   41.66   42.46   43.29   41.91   42.35   41.49
      41.81   41.76   40.79   41.52   41.47   41.53   40.84   36.95
  4 Hubbard, Steven           50 Cape Cod Masters-NE 12:12.00   10:59.86   13  
      39.06   42.20   42.30   42.60   41.69   41.77   41.87   41.75
      41.58   41.73   41.49   41.59   41.98   41.12   40.23   36.90
  5 Davis, Bill               50 University Club-NE  13:00.00   11:00.65   12  
    2:44.99   44.15                                                
                              45.62 1:58.68   20.09                
  6 Dolan, John V             50 UV Rays-NE          11:59.00   11:39.18   11  
      35.24   40.23   42.32   42.94   43.88   44.75   45.44   45.66
      45.14   45.30   45.60   46.06   44.87   45.27   44.53   41.95
  7 Edelman, Paul T           51 ABC Masters-NE      13:35.00   12:00.21   10  
      39.54   43.61   45.53   45.66   46.15   46.41   45.28   45.41
      46.00   45.52   45.50   46.07   45.99   45.56   44.59   43.39
  8 Dropo, Jeff               50 Cape Cod Masters-NE 13:10.00   12:48.19    9  
    3:05.89   47.99   47.53                                        
      48.50   48.42   48.28   48.01   49.19   48.61   49.69   48.87
  9 Hunt, Stephen R           50 JCC North Shore-NE  13:00.00   13:33.51    8  
    3:16.82   52.22                                           52.60
      52.16   52.54   51.95   51.32   51.02   51.28   52.28 1:36.48
 10 Linker, Mark F            51 ABC Masters-NE      14:50.00   14:18.90    7  
      47.76   50.50   51.42   55.41   54.73   54.47   54.91   55.61
      54.76   55.38   54.29   54.86   54.61   54.71   53.64   51.84
 11 Gilliland, David          51 Cape Cod Masters-NE 15:10.00   14:33.17    6  
      46.14   52.17   55.98   55.36   55.89   55.26   55.85   55.62
      56.18   55.69   55.87   55.63   56.07   55.47   55.22   50.77
 12 Bartl, Roland H           51 Greenwood-NE        14:46.68   15:20.22    5  
      42.79   52.18   59.10 1:00.82   59.89 1:00.53 1:00.22   59.00
    1:00.64   59.56 1:01.94   59.41   57.84   59.73   55.80   50.77
 
Event 2  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: U  9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA                              
      NELMSC: N 10:14.60        2006 Homer Lane                                
        MEET: M 10:14.60        2006 Homer Lane                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cothren, Jack             58 Dutchess County-MR  11:30.50   11:12.56   17  
      37.48   41.50   42.32   42.84   42.68   42.58   42.81   43.43
      42.27   42.20   42.31   42.30   42.70   42.39   42.20   40.55
  2 Phillips, Ken W           57 New England Un.-NE  12:40.00   11:40.89   15  
    2:48.95   44.25   43.76                                   44.70
      45.08   44.44   44.45   46.60   45.23   45.61   43.13   40.31
  3 Roach, Stephen A          57 JCC Newton-NE       12:30.00   11:51.93   14  
      43.42   48.93   49.77   49.69   49.78   48.43   48.98   49.23
      47.53   47.76   48.08   48.90   48.53   48.77   48.44        
  4 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE           13:00.00   11:54.03   13  
    2:54.87   46.67                                   47.99   44.84
      45.93   45.20   44.21   45.46   44.93   44.84   43.76   40.48
  5 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR       13:15.00   12:10.24   12  
      38.00   43.60   45.61   46.71   46.80   46.67   45.92   46.51
      47.20   47.35   47.96   47.58   46.97   45.52   45.07   42.77
  6 Altman, Jeffrey           57 NYC Hydras-MR       16:00.00   14:04.09   11  
      43.27   50.48   53.22   54.74   55.03   53.91   54.42   53.43
      54.25   53.64   53.49   53.67   53.07   53.81   52.40   51.26
 
Event 2  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: U  9:58.99   2/19/2006 JAMES MCCLEERY                            
      NELMSC: N 11:32.83        2006 Laszlo Eger                               
        MEET: M 11:35.20        2006 Laszlo Eger                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV 11:09.00   10:48.52N  17  
      37.13   40.72   41.26   41.04   40.03   40.22   41.28   41.08
      40.68   40.77   41.02   40.81   41.46   41.69   40.30   39.03
  2 Wallace, Richard          60 Garden State-NJ     11:45.00   11:53.35   15  
      39.48   44.14   45.05   45.61   45.95   45.56   46.06   46.34
      46.51   46.49   46.19   46.47   44.88   44.88   41.88   37.86
  3 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE  11:35.00   12:05.35   14  
      40.15   43.88   44.74   45.16   45.94   45.59   46.34   46.03
      45.78   45.39   46.24   45.90   46.04   46.47   46.33   45.37
  4 Burke, Michael            64 Minuteman-NE        15:40.00   12:54.14   13  
      42.35   47.03   46.40   47.55   48.71   49.24   49.52   50.37
      49.46   50.18   50.16   50.01   49.54   49.79   48.82   45.01
  5 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE      13:30.00   13:13.28   12  
      43.37   48.04   48.33   48.62   49.29   49.59   49.74   50.48
      50.76   51.15   51.15   50.84   52.16   51.48   50.55   47.73
  6 Baxter, David C           63 ABC Masters-NE      13:15.00   13:46.35   11  
    3:23.83   52.85                                           52.25
      51.72   51.64   51.09   51.92   51.89   51.69   51.90   49.43
  7 Terry, James B            63 ABC Masters-NE      14:45.00   14:08.82   10  
      46.39   51.81   51.58   53.59   53.70   53.45   55.44   54.30
      54.10   55.10   54.08   53.65   53.25   54.03   53.30   51.05
 
Event 2  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: U 10:27.01   2/18/2007 TOM LANDIS                                
      NELMSC: N 12:00.33        1992 Win Wilson                                
        MEET: M 13:38.63        2000 Arnie Green                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry M           69 Penguins-NE         14:20.00   13:35.06M  17  
      45.13   48.87   51.67   52.16   52.03   52.02   50.40   51.85
      52.26   52.30   51.87   51.93   50.79   51.31   50.29   50.18
  2 Bushnell, Rick            66 SWIMRI-NE           14:00.00   14:21.72   15  
      46.65   50.94   53.12   53.29   53.20   54.52   55.00   54.75
      54.70   55.97   54.83   55.07   56.44   54.95   55.64   52.65
  3 Kilroy, Thomas            65 Adirondack Maste-AD 15:15.00   14:33.52   14  
      48.13   54.40   57.22   55.59   57.84   55.17   55.12   56.83
      54.01   56.03   55.62   55.91   54.45   55.04   54.32   47.84
  4 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE     15:00.00   14:43.08   13  
      42.63   49.96   52.85   55.86   57.42   57.47   57.12   57.05
      57.61   57.95   58.09   59.15   57.20   54.53   55.78   52.41
  5 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE        19:30.40   21:10.49   12  
    1:11.09 1:23.03 1:24.39 1:20.32 1:21.33 1:22.32 1:20.51 1:21.91
    1:20.95 1:20.62 1:18.69 1:18.83 1:20.28 1:19.71 1:16.46 1:10.05
 
Event 2  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: U 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
      NELMSC: N 15:22.05        2006 Win Wilson                                
        MEET: M 15:22.05        2006 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE          18:30.00   18:30.08   17  
      56.63 1:06.52 1:07.55 1:09.23 1:11.07 1:10.81 1:10.10 1:11.89
    1:11.63 1:11.93 1:10.37 1:11.06 1:11.89 1:11.80 1:10.11 1:07.49
 
Event 4  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
      NELMSC: N 4:31.60        2001 Pieter De Hart                             
        MEET: M 4:31.60        2001 Peter Dehart                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ethan T            22 Minuteman-NE         4:25.16    4:20.51N  17  
      29.94   32.73   33.21   33.45   33.31   33.61   33.57   30.69
  2 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     4:52.71    4:39.35   15  
      31.07   34.42   35.51   36.23   35.78   36.29   35.75   34.30
  3 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE      5:16.69    4:55.86   14  
      33.44   36.59   37.70   38.04   38.64   37.35   37.18   36.92
 
Event 4  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: U 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
      NELMSC: N 4:06.12        2006 C Sheppard                                 
        MEET: M 4:06.13        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    25 ABC Masters-NE       4:00.00    4:08.32   17  
      28.28   30.46   31.02   31.38   31.63   31.80   32.24   31.51
  2 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    5:00.00    4:28.25   15  
      28.94   32.20   33.98   34.74   34.94   34.51   34.87   34.07
  3 Shoemaker, Jarrod R       25 Minuteman-NE         4:25.17    4:35.90   14  
      30.19   32.43   33.59   34.55   35.22   36.05   36.87   37.00
 
Event 4  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: U 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
      NELMSC: N 4:16.90        2005 Jon Wilkinson                              
        MEET: M 4:16.90        2005 Jon Wilkinson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisniewski, Brian P       30 Cambridge-NE         4:25.00    4:10.82N  17  
      28.73   31.18   32.30   32.23   31.84   32.13   32.16   30.25
  2 Eaddy, Jason H            31 Cambridge-NE         4:23.00    4:21.81   15  
      29.47   31.71   32.98   33.46   33.99   34.14   33.66   32.40
  3 Kosiorek, Kevin R         30 Cambridge-NE         4:35.00    4:38.38   14  
      31.36   33.19   33.81   34.74   35.40   36.46   37.22   36.20
  4 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE         4:46.10    4:39.54   13  
      30.77   34.34   35.57   36.27   35.87   35.87   36.00   34.85
  5 Carter, Sean M            32 Maine Masters-NE     5:05.00    4:40.14   12  
      31.52   34.18   35.48   36.32   36.45   36.47   35.11   34.61
  6 Wignall, Simon M          31 Maine Masters-NE     5:00.00    5:02.88   11  
      33.88   36.61   37.54   38.90   38.78   39.13   39.04   39.00
  7 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         5:20.30    5:22.99   10  
      36.47   39.50   40.07   39.47   40.26   41.83   42.84   42.55
  8 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         5:50.00    5:39.21    9  
      37.08   41.20   42.55   43.39   43.38   43.93   43.51   44.17
  9 Mullin, Brian             32 Boston College-NE    5:58.00    5:50.77    8  
      38.01   41.32   45.98   45.37   46.01   45.41   46.22   42.45
 10 Doldt, Bryan              33 Cambridge-NE         6:00.00    5:52.14    7  
      38.88   42.40   45.63   45.07   46.09   46.32   46.16   41.59
 
Event 4  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
      NELMSC: N 4:07.99        2002 Stuart Cromarty                            
        MEET: M 4:07.99        2002 Stuart Cromarty                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon            36 Cambridge-NE         4:27.10    4:21.39   17  
      30.50   32.58   32.64   33.17   33.40   33.36   33.27   32.47
  2 O'Brien, Douglas A        38 Adirondack Athl-NE   4:40.00    4:35.90   15  
      31.87   33.99   34.45   35.40   34.92   35.22   35.78   34.27
  3 Broglio, Mike             36 Minuteman-NE         4:42.41    4:38.07   14  
      30.99   33.27   34.48   34.87   35.68   36.37   36.73   35.68
  4 Burnett, Bill             37 Cambridge-NE         4:50.00    4:49.08   13  
      32.41   34.38   35.95   36.64   36.62   37.19   37.76   38.13
  5 Mahoney, Michael          38 Connecticut-CT       5:10.51    4:58.15   12  
      36.03   40.20   37.81   37.42   36.94   37.42   36.01   36.32
  6 Bosic, Stephen J          39 Andover YMCA-NE      5:10.00    5:09.97   11  
      34.82   37.59   38.84   39.18   39.26   39.85   40.15   40.28
 
Event 4  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 4:08.39   12/4/2005 MIKE SHAFFER                               
      NELMSC: N 4:21.19        2005 Michael Schmidt                            
        MEET: M 4:21.19        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         40 SWIMRI-NE            4:35.00    4:28.81   17  
      30.33   32.87   33.69   34.23   34.98   34.93   33.70   34.08
  2 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE         4:40.00    4:36.28   15  
      31.30   33.84   34.69   35.19   35.60   35.73   35.47   34.46
  3 Pride, Douglas M          44 Maine Masters-NE     5:00.00    4:46.81   14  
      33.14   36.09   35.86   36.09   35.99   36.30   36.80   36.54
  4 Klutey, Rick              44 Connecticut-CT       5:10.99    5:12.60   13  
      36.22   39.73   40.06   39.64   39.09   39.21   39.60   39.05
  5 McGuill, Tom P            44 Adirondack Athl-NE   5:25.00    5:22.08   12  
      36.09   39.88   41.62   41.98   41.77   41.35   41.49   37.90
  6 Duvall, James W           44 Boston LANES-NE      5:58.10    5:33.52   11  
      36.12   40.02   41.53   43.50   43.43   43.97   43.40   41.55
  7 Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE         6:10.00    5:37.23   10  
      36.88   41.11   42.36   42.78   42.23   43.95   44.73   43.19
  8 Redington, Charles B      40 Cape Cod Masters-NE  6:00.00    5:40.51    9  
      37.25   41.54   42.57   44.37   45.28   45.12   44.21   40.17
  9 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      6:20.00    5:57.06    8  
      39.10   44.60   45.53   46.16   46.18   46.02   45.19   44.28
 10 Shannon, Christopher A    40 Boston U-NE          7:00.00    7:14.87    7  
      41.83   48.67   54.80   55.81   57.88   59.06 1:00.18   56.64
 
Event 4  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:08.93   9/24/2005 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: U 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 4:28.04        2003 Peter Worland                              
        MEET: M 4:28.04        2003 Peter Worland                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 Maine Masters-NE     4:24.40    4:20.22N  17  
      29.82   33.21   32.79   33.24   33.14   33.32   32.85   31.85
  2 Sullivan, Kevin S         47 Lowell YMCA-NE       5:00.00    4:42.72   15  
      31.98   34.62   35.15   35.56   35.94   36.33   36.50   36.64
  3 Wuest, Frank C            47 Cambridge-NE         4:55.00    4:43.00   14  
      33.03   35.40   36.21   36.48   35.99   36.13   35.51   34.25
  4 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     5:06.90    4:49.47   13  
      33.12   35.43   35.88   35.75   36.65   37.36   37.94   37.34
  5 Kline-Schoder, Robert J   46 UV Rays-NE           5:10.00    4:55.67   12  
      34.53   36.46   37.26   37.37   37.84   38.24   37.85   36.12
  6 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE         5:05.00    4:56.77   11  
      35.06   36.41   37.39   37.98   38.15   38.32   37.77   35.69
  7 Alexander, Mark E         49 Cambridge-NE         4:59.00    4:58.51   10  
      34.50   37.20   37.19   37.78   38.37   38.21   37.77   37.49
  8 Geary, Bill               49 MIT-NE               4:59.00    5:03.81    9  
      33.27   36.33   37.51   37.74   38.01   38.89   41.00   41.06
  9 Schubert, David A         46 ABC Masters-NE       5:25.20    5:10.59    8  
      35.82   38.98   39.81   39.86   39.97   40.27   39.50   36.38
 10 Pierson, Chris            48 Connecticut-CT       5:12.00    5:14.34    7  
      36.76   39.84   40.46   40.24   40.20   39.70   39.22   37.92
 11 Roth, Douglas M           46 Maine Masters-NE     5:21.50    5:19.12    6  
      35.49   39.14   41.00   41.20   41.26   41.74   40.30   38.99
 12 Barth, Ed J               49 Adirondack Athl-NE   5:10.00    5:22.58    5  
      35.41   40.61   41.40   41.26   41.53   41.41   41.50   39.46
 13 Goos, Samuel D            48 ABC Masters-NE       5:55.00    5:25.08    4  
      35.27   39.17   40.54   41.45   41.86   41.68   42.96   42.15
 14 LaFleur, Michael E        47 Boston LANES-NE      6:20.00    6:42.31    3  
      43.41   49.00   51.44 1:43.94   52.36 1:42.25                
 15 Pierce, Andrew            46 Boston YMCA-NE       7:00.00    6:53.40    2  
    6:53.54                                                        
 
Event 4  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 4:52.91        2000 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 4:44.52        2004 Bruce Gianniny                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, David J            51 Andover YMCA-NE      5:00.00    4:56.53   17  
      34.55   37.03   37.34   38.00   37.33   37.41   37.13   37.74
  2 Bartlett, Fred R          51 SWIMRI-NE            5:02.10    4:57.90   15  
      34.22   36.10   37.37   37.34   37.85   38.70   38.48   37.84
  3 Delaney, Mike J           52 Middlebury-NE        5:08.00    5:08.09   14  
      34.70   37.17   38.31   38.62   39.46   39.85   40.06   39.92
  4 Meltz, Joel M             51 MIT-NE               5:28.08    5:09.68   13  
      35.78   37.90   38.57   38.91   39.18   39.56   40.25   39.53
  5 Bright, David C           54 New England Un.-NE   5:25.00    5:11.00   12  
      34.82   39.76   40.04   40.39   39.12   39.43   39.05   38.39
  6 Hubbard, Steven           50 Cape Cod Masters-NE  5:45.00    5:14.03   11  
      36.31   39.48   40.17   40.55   40.37   40.39   39.42   37.34
  7 McGowan, David A          50 Boston LANES-NE      5:30.00    5:15.19   10  
      36.10   38.51   39.82   40.35   40.89   40.09   40.28   39.15
  8 O'Brien, David P          51 Boston LANES-NE      5:12.00    5:17.69    9  
      35.51   38.81   40.22   40.46   40.90   41.14   41.39   39.26
  9 Davis, Bill               50 University Club-NE   5:15.00    5:38.15    8  
      35.02   38.82   41.17 3:43.19                                
 10 Blair, Tripp              53 Adirondack Athl-NE   6:30.10    5:38.84    7  
      38.94   41.76   43.77   44.21   43.66   43.49   42.73   40.28
 11 Edelman, Paul T           51 ABC Masters-NE       6:05.00    5:52.34    6  
      40.13   42.25   44.01   44.60   45.34   46.04   45.09   44.88
 
Event 4  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 4:50.52        2002 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 4:48.69        1997 Jack Geoghegan                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred D             56 Andover YMCA-NE      5:17.00    5:32.14   17  
      35.24   39.37   41.61   42.22   43.02   43.55   44.78   42.35
  2 Phillips, Ken W           57 New England Un.-NE   5:59.00    5:35.52   15  
      37.75   41.15   42.43   44.15   44.38   43.93   43.32   38.41
  3 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE            5:50.00    5:44.82   14  
      41.41   47.84   43.44   44.32   45.33   43.43   42.23   36.82
  4 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR        6:30.00    5:57.06   13  
      37.06   42.90   46.47   47.02   47.22   47.10   46.09   43.20
  5 Altman, Jeffrey           57 NYC Hydras-MR        7:00.00    6:45.30   12  
      43.47   50.34   51.99   51.70   52.74   52.52   52.43   50.11
 
Event 4  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: U 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
      NELMSC: N 5:21.61        1990 Win Wilson                                 
        MEET: M 5:29.54        2003 Bob Bourassa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV  5:18.50    5:08.75N  17  
      35.42   38.35   39.64   39.70   39.40   39.58   38.79   37.87
  2 Wallace, Richard          60 Garden State-NJ      5:40.00    5:44.40   15  
      38.38   43.20   44.68   45.36   44.85   45.14   43.25   39.54
  3 Prior, David P            62 SWIMRI-NE            5:42.50    5:44.98   14  
      40.13   42.77   45.65   45.01   44.53   44.07   43.18   39.64
  4 Suvanto, Ilkka T          64 JCC Newton-NE        5:50.00    5:48.97   13  
      38.93   41.70   44.40   43.21   44.95   44.40   45.16   46.22
  5 Burke, Michael            64 Minuteman-NE         7:00.00    6:14.78   12  
      40.90   44.64   46.44   48.60   48.70   49.33   49.13   47.04
  6 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       6:30.00    6:25.35   11  
      43.29   47.19   48.89   48.46   50.13   50.05   50.41   46.93
  7 Baxter, David C           63 ABC Masters-NE       6:27.00    6:31.06   10  
      43.72   49.17   51.30   50.02   48.91   49.21   49.66   49.07
  8 Terry, James B            63 ABC Masters-NE       7:00.00    6:34.00    9  
      43.21   47.62   49.93   50.60   51.45   51.17   51.58   48.44
  9 Mahoney, J Barry          63 Andover YMCA-NE      7:30.00    7:17.41    8  
      53.05   56.50   54.86   54.84   55.46   54.47   54.70   53.53
 
Event 4  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: U 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
      NELMSC: N 5:50.71        1997 Win Wilson                                 
        MEET: M 6:19.24        2000 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pope, James A             65 ABC Masters-NE       6:20.00    6:10.00M  17  
      39.16   44.76   45.88 1:35.94   48.51 1:42.14   15.98        
  2 Chrostowski, Matt         66 SWIMRI-NE            6:40.00    6:17.30M  15  
      43.34   46.75   48.36   48.78   48.57   48.18   47.10   46.22
  3 Dunham, Larry M           69 Penguins-NE          7:10.00    6:37.30   14  
      42.86   46.84   50.35   52.09   52.49   51.27   50.88   50.52
  4 Bushnell, Rick            66 SWIMRI-NE            6:50.00    6:51.06   13  
      44.26   49.32   51.77   53.20   52.94   54.06   53.55   51.96
  5 Read, Phil                65 Great Bay-NE         7:20.00    7:03.52   12  
      18.31   25.62   50.24   53.40   56.09   54.91   56.59 1:48.36
  6 Kilroy, Thomas            65 Adirondack Maste-AD  7:20.00    7:09.36   11  
      43.46   52.85   54.57   56.51   54.62   57.02   57.02   53.31
  7 Pride, H. Douglas         65 Maine Masters-NE     9:00.00    9:02.27   10  
      52.35 1:03.63 1:10.82 1:12.49 1:12.30 1:13.63 1:11.33 1:05.72
  8 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE         9:45.10   10:18.18    9  
    1:04.97 1:21.47 1:20.89 1:23.86 1:19.17 1:18.57 1:16.95 1:12.30
 
Event 4  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
      NELMSC: N 6:22.09        2001 Win Wilson                                 
        MEET: M 6:22.09        2001 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ronald             72 MIT-NE               7:00.00    7:51.67   17  
      50.61   57.91 1:00.68 1:00.99 1:01.24 1:01.01 1:00.49   58.74
  2 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT      14:00.00   17:44.59   15  
    1:42.4816:02.11                                                
 
Event 4  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
      NELMSC: N 7:04.82        1998 James Edwards                              
        MEET: M 7:15.47        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE         8:00.00    8:22.98   17  
      55.10 1:03.29 1:07.50 1:05.56 1:04.39 1:04.07 1:04.67   58.40
  2 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE           8:55.00    8:57.05   15  
      56.31 1:04.72 1:07.07 1:08.54 1:11.47 1:10.39 1:08.72 1:09.83
 
Event 5  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
      NELMSC: N 1:10.94        1997 Britt Greineder                            
        MEET: M 1:10.94        1997 Britt Greineder                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE     1:18.00    1:11.56   17  
      32.83   38.73                                                
  2 Alf, Mahriah E            24 MIT-NE               1:13.00    1:13.51   15  
      34.99   38.52                                                
  3 Brown, Jessica            24 Boston College-NE    1:20.00    1:14.46   14  
      33.77   40.69                                                
  4 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    1:19.85    1:14.47   13  
      34.32   40.15                                                
  5 Kang, Hannah H            23 Cambridge-NE         1:26.26    1:19.74   12  
      35.84   43.90                                                
  6 Bordeau, Kara             23 UV Rays-NE           1:19.92    1:20.41   11  
      37.13   43.28                                                
  7 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR   1:30.00    1:21.76   10  
      39.36   42.40                                                
  8 Lunsford, Joanna M        24 Cambridge-NE         1:24.00    1:23.49    9  
      38.14   45.35                                                
  9 Selke, Erin B             24 Boston U-NE          1:46.00    1:27.24    8  
      40.87   46.37                                                
 10 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            1:35.00    1:31.30    7  
      44.19   47.11                                                
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 1:08.50        2001 Jessica Stokes                             
        MEET: M 1:08.50        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Erica M            28 New England Un.-NE   1:12.90    1:13.02   17  
      33.80   39.22                                                
  2 Monu, Ngozi               26 NYC Hydras-MR        1:13.00    1:13.40   15  
      34.22   39.18                                                
  3 Hunchar, Katy M           26 Cambridge-NE         1:17.21    1:14.66   14  
      34.11   40.55                                                
  4 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE         1:15.43    1:14.73   13  
      34.57   40.16                                                
  5 Delaney, Cassia A         27 New England Un.-NE   1:15.06    1:15.40   12  
      34.79   40.61                                                
  6 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    1:18.00    1:16.87   11  
      37.01   39.86                                                
  7 Leahy, Caitlin C          25 Cambridge-NE         1:18.20    1:17.45   10  
      37.01   40.44                                                
  8 Wright, Heather           29 ABC Masters-NE       1:22.00    1:18.15    9  
      36.10   42.05                                                
  9 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR   1:19.65    1:18.81    8  
      36.63   42.18                                                
 10 Murphy, Meaghan I         25 Boston College-NE    1:20.00    1:20.11    7  
      36.36   43.75                                                
 11 Manzanedo, Diana          26 MIT-NE               1:21.00    1:20.94    6  
      36.08   44.86                                                
 12 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         1:23.05    1:23.23    5  
      37.93   45.30                                                
 13 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         1:25.50    1:23.77    4  
      38.36   45.41                                                
 14 Mackey, Lori M Hynes      29 Middlebury-NE        1:25.00    1:24.65    3  
      38.78   45.87                                                
 15 Radville, Kate M          25 Boston U-NE          1:21.00    1:24.81    2  
      38.32   46.49                                                
 16 Schwartz, Emily A         27 Cambridge-NE         1:20.00    1:27.06    1  
      39.39   47.67                                                
 17 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR   1:28.54    1:27.36  
      40.83   46.53                                                
 18 Zalewski, Anna M          27 Cambridge-NE         1:50.00    1:28.41  
      40.89   47.52                                                
 19 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE      1:30.00    1:30.71  
      42.98   47.73                                                
 
Event 5  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.55   2/11/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 1:11.77        2003 Brandy Hugo                                
        MEET: M 1:11.77        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 Alexandria-PV        1:14.28    1:12.86   17  
      34.60   38.26                                                
  2 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         1:16.30    1:13.32   15  
      33.99   39.33                                                
  3 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    1:15.00    1:13.83   14  
      34.67   39.16                                                
  4 Boehm, Elizabeth [Liz] W  33 MIT-NE               1:20.00    1:19.73   13  
      38.20   41.53                                                
  5 Sonan, Andrea             33 MIT-NE               1:24.00    1:24.44   12  
      37.91   46.53                                                
  6 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE      1:28.00    1:25.30   11  
      40.06   45.24                                                
  7 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR        1:29.00    1:25.61   10  
      40.23   45.38                                                
  8 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         1:30.21    1:29.51    9  
      40.81   48.70                                                
  9 O'Connor, Brooke M        33 North Suburban Y-NE  1:31.00    1:29.53    8  
      44.75   44.78                                                
 10 Bowling, April            32 YMCA North Shore-NE  1:46.00    1:34.77    7  
      44.42   50.35                                                
 11 Tabor, Anna               31 Boston YMCA-NE       1:45.50    1:39.08    6  
      47.26   51.82                                                
 12 Chen, Alyce A             34 Cambridge-NE         1:39.00    1:42.77    5  
      52.09   50.68                                                
 13 Banker, Margaret M        34 YMCA North Shore-NE  2:10.00    1:45.34    4  
      51.74   53.60                                                
 
Event 5  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:13.51        2001 Paula Pollard                              
        MEET: M 1:12.42        2004 A Luallen-Egg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     1:08.84    1:07.67M  17  
      31.63   36.04                                                
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         1:15.00    1:10.91M  15  
      33.90   37.01                                                
  3 Holmes, Jessica A         36 Middlebury-NE        1:15.00    1:14.35   14  
      34.49   39.86                                                
  4 Daly, Cheryl A            35 Maine Masters-NE     1:17.80    1:14.69   13  
      34.95   39.74                                                
  5 Gilson, Meredith P        36 Cape Cod Masters-NE  1:20.50    1:15.88   12  
      35.18   40.70                                                
  6 Lindenau, Kim M           35 Maine Masters-NE     1:20.00    1:16.21   11  
      35.23   40.98                                                
  7 O'Brien, Susan            37 Adirondack Athl-NE   1:17.50    1:16.40   10  
      35.33   41.07                                                
  8 Mack, Tara J              35 Concord YMCA-NE      1:19.50    1:17.16    9  
      36.79   40.37                                                
  9 Hulslander, Wendi         37 Keene-NE             1:15.00    1:18.96    8  
      36.09   42.87                                                
 10 Millerd, Michelle A       37 South Shore-NE       1:24.00    1:20.89    7  
      37.76   43.13                                                
 11 Neuendorf, Donna M        39 SWIMRI-NE            1:23.00    1:21.79    6  
      37.17   44.62                                                
 12 Wilkes, Kristin J         36 SWIMRI-NE            1:25.32    1:21.98    5  
      37.33   44.65                                                
 13 McDowell, Kendra          36 ABC Masters-NE       1:26.00    1:24.12    4  
      39.24   44.88                                                
 14 Telford, Amanda J         38 Great Bay-NE         1:28.00    1:25.45    3  
      40.27   45.18                                                
 15 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         1:30.20    1:26.72    2  
      39.47   47.25                                                
 16 Downey, Sarah S           38 Great Bay-NE         1:38.00    1:29.16    1  
      43.61   45.55                                                
 17 Rein, Jennifer            36 Cambridge-NE         1:43.00    1:30.62  
      43.04   47.58                                                
 18 Fryer, JoAnn              38 Great Bay-NE         1:40.00    1:36.28  
      43.75   52.53                                                
 19 Rapp, Jessica S           38 Cambridge-NE         1:55.00    1:50.60  
      54.71   55.89                                                
 20 Acevedo, Kristine         36 Boston LANES-NE      1:57.00    1:53.00  
      50.68 1:02.32                                                
 -- Hicks, Kristin M          39 Boston U-NE          1:40.00         DQ  
      40.23   43.33                                                
 
Event 5  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:15.04        2002 K Tetreault                                
        MEET: M 1:15.04        2002 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Roma              40 Boston U-NE          1:17.00    1:15.26   17  
      35.40   39.86                                                
  2 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            1:16.00    1:15.87   15  
      35.16   40.71                                                
  3 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE      1:19.30    1:16.81   14  
      37.39   39.42                                                
  4 Thompson, Kirsten         42 ABC Masters-NE       1:30.00    1:19.17   13  
      36.99   42.18                                                
  5 Donovan, Kim M            44 ABC Masters-NE       1:22.00    1:20.85   12  
      37.08   43.77                                                
  6 Walsh, Patti A            43 SWIMRI-NE            1:30.19    1:24.47   11  
      39.64   44.83                                                
  7 Bois, Debbie L            43 Penguins-NE          1:25.00    1:26.45   10  
      38.67   47.78                                                
  8 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE         1:32.00    1:30.50    9  
      43.91   46.59                                                
  9 Reed, Mary                41 Dutchess County-MR   1:30.58    1:30.91    8  
      43.26   47.65                                                
 10 Robitaille, Diane M       42 SWIMRI-NE            1:40.00    1:34.55    7  
      45.52   49.03                                                
 11 Marshall, Kristen A       40 SWIMRI-NE            1:50.00    1:43.99    6  
      51.73   52.26                                                
 12 Holland Sparages, Margar  44 University Club-NE   1:38.00    1:45.71    5  
      49.70   56.01                                                
 13 Daniels, Carolyn          41 Connecticut-CT       2:00.00    1:53.69    4  
      55.61   58.08                                                
 14 Balles, Kathy M           44 ABC Masters-NE       2:08.00    1:56.95    3  
      54.89 1:02.06                                                
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.28   5/22/2005 SARAH MACDONALD, CAN                       
        NATL: U 1:07.49   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:14.84        2003 Gayle Wettach                              
        MEET: M 1:14.84        2003 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tetreault, Kathleen H     46 Adirondack Athl-NE   1:16.00    1:16.62   17  
      36.17   40.45                                                
  2 Estabrook, Mary B         46 Maine Masters-NE     1:21.40    1:19.20   15  
      35.98   43.22                                                
  3 Sullivan, Patricia        46 Lowell YMCA-NE       1:21.49    1:20.04   14  
      36.38   43.66                                                
  4 Goodwin, Kim E            49 Simmons College-NE   1:27.50    1:20.80   13  
      37.07   43.73                                                
  5 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          1:25.08    1:22.52   12  
      39.78   42.74                                                
  6 Petersen, Catherine L     46 ABC Masters-NE       1:24.22    1:23.50   11  
      38.62   44.88                                                
  7 Malloy, Julia             47 Great Bay-NE         1:26.89    1:24.35   10  
      40.05   44.30                                                
  8 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE           1:24.00    1:24.43    9  
      38.47   45.96                                                
  9 Jensen, Sue               47 Cambridge-NE         1:24.20    1:24.47    8  
      39.26   45.21                                                
 10 Paltrineri, Linda J       48 Cape Cod Masters-NE  1:58.00    1:28.87    7  
      40.25   48.62                                                
 11 Tate, Charlotte A         47 Middlebury-NE        1:29.36    1:30.61    6  
      42.34   48.27                                                
 12 Zonis, Beth E             46 Minuteman-NE         1:32.00    1:33.66    5  
      45.59   48.07                                                
 13 Pohlman, Mary E           49 Boston College-NE    1:39.00    1:36.06    4  
      43.84   52.22                                                
 -- King, Karen               47 Andover YMCA-NE      2:25.00         DQ  
    1:09.25 1:11.74                                                
 
Event 5  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        NATL: U 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
      NELMSC: N 1:16.02        2002 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:14.78        2003 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle M          50 North Suburban Y-NE  1:19.00    1:15.24N  17  
      35.27   39.97                                                
  2 Grilli, Tracy L           50 Penguins-NE          1:20.00    1:17.52   15  
      36.04   41.48                                                
  3 Estel, Beth A             51 Penguins-NE          1:21.00    1:20.02   14  
      38.59   41.43                                                
  4 Davis, Kathleen           53 Dutchess County-MR   1:25.53    1:26.08   13  
      39.59   46.49                                                
  5 Brumet, Barb              50 Cape Cod Masters-NE  1:20.80    1:28.74   12  
      40.03   48.71                                                
  6 Sullivan, Susan L         54 Maine Masters-NE     1:35.50    1:36.81   11  
      44.88   51.93                                                
 
Event 5  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.34   10/7/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:14.34   10/7/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 1:26.36        2004 Kathy Slifer                               
        MEET: M 1:28.27        2003 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          56 Keene-NE             1:24.00    1:23.12N  17  
      37.41   45.71                                                
  2 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE           1:29.00    1:28.61   15  
      42.71   45.90                                                
  3 Carstens, Linda C         55 MIT-NE               1:21.00    1:30.86   14  
      43.86   47.00                                                
  4 Tsonos, Nancy D           56 SWIMRI-NE            1:40.00    1:38.30   13  
      47.75   50.55                                                
  5 Mulderig, Sheilagh A      55 University Club-NE   1:45.00    1:45.47   12  
      47.63   57.84                                                
  6 O'Brien-MacKinnon, Nancy  55 Maine Masters-NE     1:35.00    1:46.13   11  
      51.39   54.74                                                
  7 Barbary, Susan H          57 Great Bay-NE         1:50.00    1:48.21   10  
      51.84   56.37                                                
  8 Goulder, Alison           56 Cambridge-NE         2:30.00    1:49.55    9  
      52.86   56.69                                                
  9 Bouvrie, Alice D          59 Cambridge-NE         1:48.00    1:49.60    8  
      51.07   58.53                                                
 10 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE         1:56.04    1:55.10    7  
      58.99   56.11                                                
 11 Crossman, Nancy A         57 Cape Cod Masters-NE  2:01.75    2:03.11    6  
    1:03.75   59.36                                                
 
Event 5  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: U 1:24.91    4/6/2003 JACKIE MARR                                
      NELMSC: N 1:27.50        1989 Clara Walker                               
        MEET: M 1:28.35        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       2:05.00    1:55.99   17  
      54.12 1:01.87                                                
  2 Williams, Janice          64 Dutchess County-MR   2:02.69    2:01.88   15  
      58.74 1:03.14                                                
 
Event 5  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.95   6/26/2005 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 1:28.95  10/13/1996 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 1:28.62        1991 Clara Walker                               
        MEET: M 1:47.95        2005 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara K        69 JCC Newton-NE        2:06.00    2:01.92   17  
      57.59 1:04.33                                                
  2 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         2:04.36    2:14.59   15  
    1:04.80 1:09.79                                                
 
Event 6  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U   59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                            
      NELMSC: N 1:00.68        1999 Gregory Wriede                             
        MEET: M 1:00.68        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Michael D          24 Cambridge-NE         1:03.00    1:01.10   17  
      27.85   33.25                                                
 
Event 6  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U   56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
      NELMSC: N   59.58        2006 Audy Oktavian                              
        MEET: M 1:00.19        2006 Rick Cardoso                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cardoso, Rick V           28 Cambridge-NE         1:00.14    1:01.45   17  
      28.17   33.28                                                
  2 Pearson, Christopher A    25 ABC Masters-NE       1:00.00    1:02.91   15  
      29.29   33.62                                                
  3 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    1:15.00    1:04.20   14  
      30.15   34.05                                                
  4 Drasher, Ryan C           25 Great Bay-NE         1:07.00    1:06.02   13  
      30.42   35.60                                                
  5 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE               1:08.32    1:07.07   12  
      30.95   36.12                                                
  6 Johnson, Darren           26 Great Bay-NE         1:12.00    1:07.55   11  
      29.84   37.71                                                
  7 McLaughlin, Sean          25 Penguins-NE          1:15.25    1:12.73   10  
      33.14   39.59                                                
  8 Brinkmeyer, Justin R      26 Cambridge-NE         1:09.00    1:14.20    9  
      32.80   41.40                                                
 
Event 6  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   56.36   3/27/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
        NATL: U   56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                              
      NELMSC: N 1:00.73        2004 Brian Fehlau                               
        MEET: M 1:00.73        2004 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joe, Stephan P            32 SWIMRI-NE            1:05.00    1:03.11   17  
      30.02   33.09                                                
  2 Churins, Jonathan         32 Dutchess County-MR   1:03.17    1:03.74   15  
      28.72   35.02                                                
  3 Eaddy, Jason H            31 Cambridge-NE         1:04.20    1:04.45   14  
      29.31   35.14                                                
  4 Fehlau, Brian P           33 Boston LANES-NE      1:03.15    1:04.89   13  
      29.94   34.95                                                
  5 Titus, Dave               31 Cambridge-NE         1:12.50    1:06.93   12  
      30.95   35.98                                                
  6 Hammond, Benjamin W       32 Boston College-NE    1:10.00    1:09.08   11  
      30.51   38.57                                                
  7 Oliver, Kyle F            33 Lowell YMCA-NE       1:10.00    1:09.40   10  
      31.97   37.43                                                
  8 Wignall, Simon M          31 Maine Masters-NE     1:14.99    1:13.56    9  
      34.51   39.05                                                
  9 Laplante, Joshua          31 SWIMRI-NE            1:10.00    1:14.02    8  
      33.91   40.11                                                
 10 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         1:18.21    1:15.90    7  
      33.77   42.13                                                
 -- Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE            1:03.50         DQ  
      30.63   33.00                                                
 
Event 6  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                            
        NATL: U 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
      NELMSC: N 58.36        2001 Jim Harvey                                   
        MEET: M 58.36        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE         1:06.30    1:06.48   17  
      30.83   35.65                                                
  2 Broglio, Mike             36 Minuteman-NE         1:10.75    1:10.73   15  
      32.54   38.19                                                
  3 Letendre, Peter J         38 Ludlow-NE            1:11.98    1:12.25   14  
      32.69   39.56                                                
  4 Esposito, Christopher L   35 Minuteman-NE         1:28.00    1:16.16   13  
      35.09   41.07                                                
  5 Millerd, Geoffrey         38 South Shore-NE       1:20.00    1:16.57   12  
      36.12   40.45                                                
  6 Good, Patrick             37 Connecticut-CT       1:22.00    1:17.17   11  
      35.61   41.56                                                
  7 Layden, James             37 Boston U-NE          1:30.00    1:20.41   10  
      36.84   43.57                                                
  8 Bolio, Michael            37 ABC Masters-NE       1:31.00    1:26.56    9  
      39.45   47.11                                                
  9 Bell, Richard             38 Connecticut-CT       1:27.81    1:29.84    8  
      44.69   45.15                                                
 10 Williams, Tim W           39 UV Rays-NE           2:05.00    1:58.19    7  
    1:58.40                                                        
 -- Todd, Douglas             38 Cambridge-NE         1:25.00         DQ  
      35.79   45.11                                                
 -- LAINO, Joel               38 YMCA North Shore-NE  1:44.52         DQ  
      44.76   46.39                                                
 
Event 6  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   59.57   1/26/2003 ROBERTO TARRICONE, ITA                     
        NATL: U 1:00.54   3/31/2001 J CLAY BRITT                               
      NELMSC: N 1:03.15        2002 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 1:03.15        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jim               41 Maine Masters-NE       59.00      59.78U  17  
      27.40   32.38                                                
  2 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE         1:03.48    1:03.07N  15  
      29.24   33.83                                                
  3 Mugford, Stephen A        40 Cambridge-NE         1:07.00    1:05.08   14  
      30.02   35.06                                                
  4 Robbins, Andrew           43 JCC Newton-NE        1:08.00    1:07.33   13  
      30.27   37.06                                                
  5 Campos, Donald D          41 MIT-NE               1:07.00    1:09.64   12  
      31.33   38.31                                                
  6 Townsend, Bill            41 Middlebury-NE        1:13.00    1:12.00   11  
      33.34   38.66                                                
  7 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE         1:13.20    1:14.78   10  
      34.09   40.69                                                
  8 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE       1:32.00    1:16.34    9  
      35.83   40.51                                                
  9 Martini, Paolo G          40 Boston LANES-NE      1:15.00    1:17.16    8  
      36.06   41.10                                                
 10 Melczer, John             43 MIT-NE               1:30.00    1:20.77    7  
      38.61   42.16                                                
 11 McGuill, Tom P            44 Adirondack Athl-NE   1:21.00    1:22.42    6  
      38.79   43.63                                                
 12 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      1:40.00    1:34.01    5  
      45.82   48.19                                                
 13 Matava, Chris G           40 Maine Masters-NE     1:36.00    1:39.89    4  
      45.47   54.42                                                
 -- Kobs, Ray                 43 Minuteman-NE         1:30.00         DQ  
      41.11   45.53                                                
 
Event 6  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.29   1/29/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: U 1:00.66   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
      NELMSC: N 1:05.13        2006 Peter Solomon                              
        MEET: M 1:05.13        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         1:04.51    1:04.79N  17  
      29.94   34.85                                                
  2 Cote, David A             47 SWIMRI-NE            1:06.00    1:06.61   15  
      30.54   36.07                                                
  3 Solomon, Peter G          47 Middlebury-NE        1:05.13    1:07.23   14  
      30.63   36.60                                                
  4 Gandy, Ray C              46 SWIMRI-NE            1:08.00    1:07.96   13  
      32.09   35.87                                                
  5 Coffey, Tom               47 Connecticut-CT       1:12.25    1:08.10   12  
      31.73   36.37                                                
  6 Sullivan, Kevin S         47 Lowell YMCA-NE       1:11.00    1:09.59   11  
      33.71   35.88                                                
  7 Knocke, James E           45 Minuteman-NE         1:09.00    1:10.88   10  
      32.41   38.47                                                
  8 Shea, Bill C              46 Ludlow-NE            1:10.50    1:10.96    9  
      33.61   37.35                                                
  9 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     1:13.50    1:11.56    8  
      33.67   37.89                                                
 10 Bogusky, Joseph C         49 Minuteman-NE         1:30.00    1:13.57    7  
      33.36   40.21                                                
 11 Brown, Phil               46 South Shore-NE       1:17.00    1:13.70    6  
      34.90   38.80                                                
 12 Geary, Bill               49 MIT-NE               1:17.00    1:16.00    5  
      36.77   39.23                                                
 13 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE         1:20.00    1:16.09    4  
      36.26   39.83                                                
 14 Cook, Michael             45 Andover YMCA-NE      1:22.30    1:16.13    3  
      35.76   40.37                                                
 15 Mansilla, Frankin G       47 Boston LANES-NE      1:20.00    1:16.95    2  
      34.28   42.67                                                
 16 Philpy, Paul              47 Boston LANES-NE      1:21.50    1:18.87    1  
      36.46   42.41                                                
 17 Hart, David C             48 ABC Masters-NE       1:30.00    1:20.96  
      36.82   44.14                                                
 18 Goos, Samuel D            48 ABC Masters-NE       1:30.00    1:21.79  
      41.71   40.08                                                
 19 Estabrook, Todd H         48 University Club-NE   1:21.00    1:22.08  
      37.80   44.28                                                
 20 Mooney, Jack              47 Andover YMCA-NE      1:30.00    1:22.26  
      38.48   43.78                                                
 21 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         1:21.85    1:23.09  
      35.49   47.60                                                
 22 Kline-Schoder, Robert J   46 UV Rays-NE           1:40.00    1:23.53  
      37.33   46.20                                                
 23 Roth, Douglas M           46 Maine Masters-NE     1:35.90    1:24.10  
      39.50   44.60                                                
 24 Pierce, Andrew            46 Boston YMCA-NE       1:45.00    1:39.18  
      47.10   52.08                                                
 
Event 6  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.32   3/17/2007 MARIO LLORET, ESP                          
        NATL: U 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
      NELMSC: N 1:03.75        2003 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:03.75        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, David A          50 Boston LANES-NE      1:14.00    1:14.24   17  
      35.23   39.01                                                
  2 Bartlett, Fred R          51 SWIMRI-NE            1:15.70    1:16.17   15  
      35.59   40.58                                                
  3 Dolan, John V             50 UV Rays-NE           1:21.00    1:17.97   14  
      35.62   42.35                                                
  4 Mockler, Frank C          52 Boston LANES-NE      1:20.00    1:18.87   13  
      34.43   44.44                                                
  5 Stevens, Patrick          54 Great Bay-NE         1:28.50    1:22.42   12  
      37.93   44.49                                                
  6 Edelman, Paul T           51 ABC Masters-NE       1:26.00    1:23.22   11  
      42.41   40.81                                                
  7 Jennings, Cliff           54 Andover YMCA-NE      1:25.00    1:23.55   10  
      41.20   42.35                                                
  8 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE      1:31.00    1:24.76    9  
      38.83   45.93                                                
  9 Thayer, Sam               53 University Club-NE   1:25.00    1:26.21    8  
      37.20   49.01                                                
 10 Blair, Tripp              53 Adirondack Athl-NE   1:40.10    1:28.10    7  
      41.37   46.73                                                
 11 Sone, Manuel J            50 Maine Masters-NE     1:36.44    1:30.79    6  
      43.76   47.03                                                
 12 Tucker, Robert K          54 Great Bay-NE         1:30.75    1:34.98    5  
      45.55   49.43                                                
 13 Jaye, David A             54 University Club-NE   1:45.27    1:35.56    4  
      45.59   49.97                                                
 14 Gale, John A              51 Maine Masters-NE     1:58.00    1:46.45    3  
      46.95   59.50                                                
 15 Garbero, Armando D        53 ABC Masters-NE       2:15.00    2:03.20    2  
    1:02.77 1:00.43                                                
 
Event 6  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.53   1/26/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: U 1:03.81  12/17/2006 GREG SHAW                                  
      NELMSC: N 1:03.81        2006 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:03.81        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 New England Un.-NE   1:07.00    1:04.65   17  
      29.11   35.54                                                
  2 Schlicher, Fred J         59 Cambridge-NE         1:12.50    1:09.44   15  
      31.58   37.86                                                
  3 Myers, Fred D             56 Andover YMCA-NE      1:18.00    1:23.10   14  
      39.10   44.00                                                
  4 Phillips, David P         59 Greenwood-NE         1:30.00    1:25.72   13  
      39.71   46.01                                                
  5 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE         1:25.00    1:25.74   12  
      41.20   44.54                                                
  6 Marchacos, John           58 Connecticut-CT       1:47.50    1:27.15   11  
      38.66   48.49                                                
  7 Keyes, Richard J          59 New England Un.-NE   1:35.00    1:30.07   10  
      37.97   52.10                                                
  8 Altman, Jeffrey           57 NYC Hydras-MR        1:30.00    1:31.91    9  
      43.36   48.55                                                
  9 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE            1:25.00    1:32.34    8  
      45.10   47.24                                                
 
Event 6  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 1:10.34        2006 Bruce Mohl                                 
        MEET: M 1:10.34        2006 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL      1:12.00    1:11.55   17  
      33.15   38.40                                                
  2 Kronfeld, Louis R         64 Andover YMCA-NE      1:25.00    1:18.31   15  
      38.31   40.00                                                
  3 Myers, Richard H          60 Allston-Brighton-NE  1:26.00    1:19.73   14  
      39.01   40.72                                                
  4 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   1:25.00    1:20.80   13  
      36.32   44.48                                                
  5 Manfredi, Thomas G        64 SWIMRI-NE            1:20.00    1:21.04   12  
      38.23   42.81                                                
  6 Keigwin, Lloyd            60 Cape Cod Masters-NE  1:12.00    1:21.10   11  
      37.04   44.06                                                
  7 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       1:32.00    1:24.19   10  
      38.64   45.55                                                
  8 Snooks, John H            64 ABC Masters-NE       1:22.50    1:28.69    9  
      40.66   48.03                                                
  9 Terry, James B            63 ABC Masters-NE       1:50.00    1:42.64    8  
      51.88   50.76                                                
 10 Mahoney, J Barry          63 Andover YMCA-NE      2:10.00    2:07.35    7  
    1:05.52 1:01.83                                                
 -- Lewis, John M             61 Great Bay-NE         1:25.00         DQ  
      45.48   45.69                                                
 
Event 6  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: U 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
      NELMSC: N 1:23.93        1989 Irving Katz                                
        MEET: M 1:21.63        2006 Michael Laux                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C          69 Cambridge-NE         1:45.00    1:30.24   17  
      43.28   46.96                                                
  2 Pierce, Philip R          66 Cape Cod Masters-NE  1:35.00    1:31.60   15  
      43.69   47.91                                                
  3 Chrostowski, Matt         66 SWIMRI-NE            1:55.00    1:37.69   14  
      46.70   50.99                                                
  4 Kilroy, Thomas            65 Adirondack Maste-AD  1:44.00    1:47.35   13  
      50.40   56.95                                                
  5 Read, Phil                65 Great Bay-NE         1:58.00    1:50.90   12  
      51.68   59.22                                                
 -- Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE      1:35.00         DQ  
      44.54   51.01                                                
 
Event 6  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
        NATL: U 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
      NELMSC: N 1:24.92        1998 Al Craig                                   
        MEET: M 1:24.92        1998 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         74 Lydon Swim Club-NE   1:39.00    1:33.44   17  
      44.56   48.88                                                
 
Event 6  Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.77   1/29/2006 SHOICHI SHIDA, JPN                         
        NATL: U 1:32.65   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
      NELMSC: N 2:09.53        2000 Robert Wright                              
        MEET: M 2:09.53        2000 Robert Wright                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        80 Andover YMCA-NE      2:30.00    3:33.84   17  
    1:49.19 1:44.65                                                
 
Event 7  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
      NELMSC: N 32.18        2001 Jenny Eaddy                                  
        MEET: M 32.18        2001 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Jessica            24 Boston College-NE      32.00      31.89N  17  
  2 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE       34.00      32.46   15  
  3 Kang, Hannah H            23 Cambridge-NE           35.88      35.87   14  
  4 Beeger, Elise J           23 Cambridge-NE           37.65      37.57   13  
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.20   2/26/2006 AKIKO MIZUMOTO, JPN                          
        NATL: U 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
      NELMSC: N 31.64        2004 Jenny Eaddy                                  
        MEET: M 31.64        2004 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunchar, Katy M           26 Cambridge-NE           36.53      34.12   17  
  2 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE           34.46      34.64   15  
  3 Dragon, Julie             28 MIT-NE                 35.20      34.96   14  
  4 Manzanedo, Diana          26 MIT-NE                 37.00      36.56   13  
  5 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR     37.74      37.78   12  
  6 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE      39.06      37.87   11  
  7 Youmans, Katherine        26 Andover YMCA-NE        38.50      38.13   10  
  8 Moessner, Jacqueline      26 NYC Hydras-MR          44.00      38.47    9  
  9 Mackey, Lori M Hynes      29 Middlebury-NE          40.00      40.28    8  
 10 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE        40.00      41.69    7  
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.99   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: U 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
      NELMSC: N 34.01        2002 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 34.01        2002 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE           43.00      41.44   17  
  2 VonHousen, Elise          34 SWIMRI-NE              43.00      41.70   15  
  3 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR          42.73      42.09   14  
  4 Bowling, April            32 YMCA North Shore-NE    53.63      45.76   13  
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: U 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
      NELMSC: N 33.53        1990 Penny Noyes                                  
        MEET: M 32.33        2004 A Luallen-Egg                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            35 Maine Masters-NE       36.20      35.17   17  
  2 O'Brien, Susan            37 Adirondack Athl-NE     36.20      35.50   15  
  3 Fox, Michele              38 YMCA North Shore-NE    37.90      36.80   14  
  4 Knight, Susan L           37 Great Bay-NE           37.90      37.91   13  
  5 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE           38.00      37.93   12  
  6 Neuendorf, Donna M        39 SWIMRI-NE              39.94      38.89   11  
  7 McDowell, Kendra          36 ABC Masters-NE         37.00      39.57   10  
  8 Fryer, JoAnn              38 Great Bay-NE           42.00      41.31    9  
  9 Rein, Jennifer            36 Cambridge-NE           42.68      41.69    8  
 10 Acevedo, Kristine         36 Boston LANES-NE        56.00      53.87    7  
 
Event 7  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: U 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
      NELMSC: N 35.69        2002 Jan Boland                                   
        MEET: M 35.69        2002 Jan Boland                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Roma              40 Boston U-NE            35.00      34.22N  17  
  2 Thompson, Kirsten         42 ABC Masters-NE         40.00      37.08   15  
  3 Wesson, Kim A             40 Great Bay-NE           38.00      38.20   14  
  4 Donovan, Kim M            44 ABC Masters-NE         41.00      38.51   13  
  5 Bois, Debbie L            43 Penguins-NE            38.50      38.57   12  
  6 Petri, Ellen              43 ABC Masters-NE         48.00      46.45   11  
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.29   3/18/2007 K PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: U 32.54  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                               
      NELMSC: N 35.36        2003 Kim Goodwin                                  
        MEET: M 35.36        2003 Kim Goodwin                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters        34.50      33.24N  17  
  2 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE             36.50      36.99   15  
  3 Uecker, Anne              47 Maine Masters-NE       39.04      37.14   14  
  4 Goodwin, Kim E            49 Simmons College-NE     39.90      37.81   13  
  5 Estabrook, Mary B         46 Maine Masters-NE       39.33      39.19   12  
  6 Paltrineri, Linda J       48 Cape Cod Masters-NE  1:00.00      40.00   11  
  7 Petersen, Catherine L     46 ABC Masters-NE         40.76      41.13   10  
  8 Walsh, Kimberly J         47 UV Rays-NE             42.00      43.61    9  
  9 Pohlman, Mary E           49 Boston College-NE      47.53      44.11    8  
 10 Tate, Charlotte A         47 Middlebury-NE          43.45      44.14    7  
 11 Edin, Deborah E           45 Great Bay-NE           58.00      53.30    6  
 12 King, Karen               47 Andover YMCA-NE      1:15.00    1:11.91    5  
 
Event 7  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL, USA                         
        NATL: U 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
      NELMSC: N 34.05        2002 Joel Feldmann                                
        MEET: M 34.05        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           50 Penguins-NE            38.00      36.70   17  
  2 Estel, Beth A             51 Penguins-NE            40.00      39.77   15  
  3 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE          44.43      41.46   14  
  4 Penniman, Marycrain       54 ABC Masters-NE         47.84      50.07   13  
 
Event 7  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.24   12/3/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 33.24   12/3/2006 LAURA VAL                                    
      NELMSC: N 37.85        2006 Joel Feldmann                                
        MEET: M 37.85        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          56 Keene-NE               37.00      37.87   17  
  2 Bierwert, Karen           55 U Mass-NE              46.00      41.78   15  
  3 Craffey, Eileen M         56 New England Un.-NE     42.15      42.74   14  
  4 Mulderig, Sheilagh A      55 University Club-NE     44.00      47.18   13  
  5 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR          50.00      47.99   12  
  6 Glines, Susie L           56 ABC Masters-NE         50.00      49.49   11  
  7 Bouvrie, Alice D          59 Cambridge-NE           49.00      50.35   10  
  8 Metcalfe, Robyn           59 Boston U-NE          1:10.00      56.44    9  
  9 Crossman, Nancy A         57 Cape Cod Masters-NE  1:00.96      58.56    8  
 10 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE         1:10.10    1:04.33    7  
 
Event 7  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.27  10/22/2006 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: U 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
      NELMSC: N 39.60        1989 Clara Walker                                 
        MEET: M 41.65        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             63 Cambridge-NE           47.13      46.66   17  
  2 Williams, Janice          64 Dutchess County-MR     57.57      59.17   15  
 
Event 7  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 37.47   12/3/2006 SILVANA ABREU, BRA                           
        NATL: U 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
      NELMSC: N 40.81        1991 Clara Walker                                 
        MEET: M 46.55        2006 Susan Livingston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       69 JCC North Shore-NE     47.00      47.80   17  
 
Event 7  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.23   6/19/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: U 41.70   6/10/2007 BETSY JORDAN                                 
      NELMSC: N 46.76        2000 Clara Walker                                 
        MEET: M 54.86        2002 Cynthia Barton                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth L            70 JCC Newton-NE          59.00      56.39   17  
 
Event 7  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: U 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
      NELMSC: N 55.50        2005 Cynthia Barton                               
        MEET: M 55.50        2005 Cynthia Barton                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          79 YMCA North Shore-NE  1:12.00    1:17.66   17  
 
Event 8  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
      NELMSC: N 28.79        2000 Gregory Wriede                               
        MEET: M 28.79        2000 Greg Wriede                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE       35.52      34.47   17  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: U 26.00  12/10/1995 MICHAEL KANNER                               
      NELMSC: N 26.97        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
        MEET: M 26.97        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castagna, Brian           26 Andover YMCA-NE        31.00      30.51   17  
  2 Drasher, Ryan C           25 Great Bay-NE           31.00      30.52   15  
  3 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE                 30.70      30.76   14  
  4 Brinkmeyer, Justin R      26 Cambridge-NE           31.50      32.72   13  
  5 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE       39.99      36.18   12  
  6 Schultz, David            29 Cambridge-NE           45.00      38.02   11  
  7 Steinberg, Gregory E      27 Andover YMCA-NE        43.57      40.20   10  
 
Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: U 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
      NELMSC: N 28.20        1997 Jim Harvey                                   
        MEET: M 28.20        1997 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian P           33 Boston LANES-NE        30.45      30.79   17  
  2 Churins, Jonathan         32 Dutchess County-MR     29.46      31.01   15  
  3 Titus, Dave               31 Cambridge-NE           31.50      31.59   14  
  4 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE           32.00      33.42   13  
  5 Oliver, Kyle F            33 Lowell YMCA-NE         35.77      33.58   12  
  6 Mullin, Brian             32 Boston College-NE      41.00      36.55   11  
 
Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
      NELMSC: N 25.86        2004 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.86        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          39 Cambridge-NE           29.65      29.26   17  
  2 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE           34.20      31.96   15  
  3 Goldman, Mark S           36 Cambridge-NE           32.40      32.11   14  
  4 Bruzual, Igor             37 MIT-NE                 34.88      32.12   13  
  5 Broglio, Mike             36 Minuteman-NE           34.25      34.32   12  
  6 Letendre, Peter J         38 Ludlow-NE              33.33      34.97   11  
  7 Layden, James             37 Boston U-NE            45.00      38.44   10  
  8 Todd, Douglas             38 Cambridge-NE           40.00      40.21    9  
  9 Prescott, Al              39 Minuteman-NE           44.60      43.78    8  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
        NATL: U 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
      NELMSC: N 30.48        2005 Douglas Pride                                
        MEET: M 28.34        2004 Steve Wood                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jim               41 Maine Masters-NE       27.00      27.58M  17  
  2 Robbins, Andrew           43 JCC Newton-NE          33.00      31.25   15  
  3 Mugford, Stephen A        40 Cambridge-NE           32.00      31.49   14  
  4 Walsh, Steven             43 SWIMRI-NE              37.72      33.31   13  
  5 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE           33.78      33.99   12  
  6 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE         39.00      36.34   11  
  7 Redington, Charles B      40 Cape Cod Masters-NE    36.50      37.73   10  
  8 McGuill, Tom P            44 Adirondack Athl-NE     41.00      40.65    9  
  9 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE        50.00      45.38    8  
 10 Moreno, Rod               43 Minuteman-NE           50.00      45.44    7  
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT, USA                              
        NATL: U 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
      NELMSC: N 30.18        2006 Peter Solomon                                
        MEET: M 30.18        2006 Peter Solomon                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Hodding           45 Maine Masters-NE       28.98      28.98N  17  
  2 Solomon, Peter G          47 Middlebury-NE          30.18      30.49   15  
  3 Alexander, Mark E         49 Cambridge-NE           32.01      31.97   14  
  4 Hart, David C             48 ABC Masters-NE         37.00      35.06   13  
  5 Mansilla, Frankin G       47 Boston LANES-NE        38.00      36.10   12  
  6 Roth, Douglas M           46 Maine Masters-NE       45.10      37.81   11  
  7 Estabrook, Todd H         48 University Club-NE     38.75      40.04   10  
  8 Mooney, Jack              47 Andover YMCA-NE        48.00      40.85    9  
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.96    3/6/2004 V.GALAVTINE, RUS                             
        NATL: U 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
      NELMSC: N 30.45        2005 Greg Shaw                                    
        MEET: M 30.45        2005 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courtney, Jack W          54 Middlebury-NE          32.50      33.62   17  
  2 Mockler, Frank C          52 Boston LANES-NE        32.00      34.69   15  
  3 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE        38.87      37.66   14  
  4 Thayer, Sam               53 University Club-NE     37.00      37.81   13  
  5 Stevens, Patrick          54 Great Bay-NE           39.50      38.70   12  
  6 Dolan, John V             50 UV Rays-NE             40.30      39.47   11  
  7 O'Brien, David P          51 Boston LANES-NE        39.00      40.21   10  
  8 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE        40.00      41.65    9  
  9 Sone, Manuel J            50 Maine Masters-NE       45.62      44.89    8  
 10 Gale, John A              51 Maine Masters-NE       47.00      46.23    7  
 
Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: U 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
      NELMSC: N 32.20        2002 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 32.22        2002 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Homer W             58 Cape Cod Masters-NE    33.43      33.77   17  
  2 Schlicher, Fred J         59 Cambridge-NE           32.50      34.16   15  
  3 Cothren, Jack             58 Dutchess County-MR     35.12      34.70   14  
  4 Bertrand, Robert T        59 Cape Cod Masters-NE    36.56      37.28   13  
  5 Keyes, Richard J          59 New England Un.-NE     40.00      39.10   12  
  6 Phillips, Ken W           57 New England Un.-NE     36.60      41.29   11  
  7 Pemberton, Gary P         59 ABC Masters-NE         43.00      42.23   10  
  8 Marchacos, John           58 Connecticut-CT         46.90      42.57    9  
  9 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE           42.00      43.06    8  
 
Event 8  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH, USA                          
        NATL: U 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH                               
      NELMSC: N 35.48        2003 Bill Rupert                                  
        MEET: M 35.48        2003 Bill Rupert                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL        36.00      35.30N  17  
  2 Jones, Jay                61 Cambridge-NE           36.35      35.95   15  
  3 Rupert, Bill              64 Maine Masters-NE       37.00      37.35   14  
  4 Snooks, John H            64 ABC Masters-NE         39.50      38.13   13  
  5 Smith, Norman T           63 Springfield-NE         45.00      44.77   12  
  6 Baxter, David C           63 ABC Masters-NE         47.00      46.76   11  
 
Event 8  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.35   12/3/2006 LUIZ FIGUEIREDO, BRA                         
        NATL: U 33.38  10/31/1999 YOSHI OYAKAWA                                
      NELMSC: N 37.44        2000 D Barr Clayson                               
        MEET: M 37.44        2000 D Barr Clayson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chrostowski, Matt         66 SWIMRI-NE              45.00      44.71   17  
  2 Pierce, Philip R          66 Cape Cod Masters-NE    47.00      46.03   15  
  3 Mayher, Phil              67 Adirondack Maste-AD    48.02      46.11   14  
  4 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE        46.00      47.44   13  
  5 Read, Phil                65 Great Bay-NE           50.00      48.58   12  
  6 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE         1:08.30    1:13.87   11  
 
Event 8  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: U 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
      NELMSC: N 40.82        2005 D Barr Clayson                               
        MEET: M 46.24        2003 Art Scott                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         74 Lydon Swim Club-NE     50.00      44.17M  17  
  2 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT       1:18.00    1:53.71   15  
 
Event 8  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   37.47   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: U   38.38   9/26/1999 PAUL HUTINGER                              
      NELMSC: N   47.34        1993 John White                                 
        MEET: M 1:03.77        2006 Tom Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE           1:05.00    1:04.19   17  
  2 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE         1:00.00    1:08.57   15  
 
Event 8  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: U 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
      NELMSC: N 49.45        1996 John White                                   
        MEET: M 47.30        1998 John  Merrill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        80 Andover YMCA-NE      1:15.00    1:27.98   17  
 
Event 9  Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
      NELMSC: N 2:49.89        2000 Krista Marchand                            
        MEET: M 2:49.89        2000 Krista Marchand                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alf, Mahriah E            24 MIT-NE               2:55.00    2:52.91   17  
      39.05   44.04   44.87   44.95                                
  2 Harrington, Brittany      24 Maine Masters-NE     3:10.05    2:57.62   15  
      41.89   45.02   45.06   45.65                                
  3 Kaye, Alicia B            24 Minuteman-NE         3:00.15    2:58.04   14  
      40.97   45.51   46.00   45.56                                
  4 Charles, Dana L           23 Boston LANES-NE      3:00.00    3:07.17   13  
      42.71   46.28   48.77   49.41                                
  5 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            3:30.00    3:26.99   12  
      47.91   52.49   54.91   51.68                                
  6 Menezes, Maya             23 YMCA North Shore-NE  3:30.00    4:00.23   11  
      51.18 1:01.52 1:03.66 1:03.87                                
 
Event 9  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.18   1/29/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
      NELMSC: N 2:35.66        2001 Andrea Packard                             
        MEET: M 2:35.66        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Cassia A         27 New England Un.-NE   2:59.84    2:57.82   17  
      41.24   44.72   46.67   45.19                                
  2 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE         3:00.97    3:00.21   15  
      40.75   45.65   46.85   46.96                                
  3 Allen, Erica M            28 New England Un.-NE   3:08.90    3:03.24   14  
      43.34   47.08   46.48   46.34                                
  4 Wright, Heather           29 ABC Masters-NE       3:05.00    3:11.63   13  
      42.45   47.86   49.84   51.48                                
  5 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         3:25.00    3:17.09   12  
      45.47   49.89   51.25   50.48                                
  6 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE      3:30.00    3:28.16   11  
      46.48   52.18   55.43   54.07                                
 
Event 9  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: U 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 2:53.95        2007 Jenny Harvey                               
        MEET: M 2:56.64        2005 Elizabeth Boehm                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    3:00.00    2:53.30N  17  
      39.14   44.82   44.83   44.51                                
  2 Hatakeyama, Chio          32 Alexandria-PV        3:00.09    2:55.50M  15  
      41.58   44.63   44.56   44.73                                
  3 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         2:55.45    2:58.19   14  
      40.62   45.60   45.97   46.00                                
  4 Boehm, Elizabeth [Liz] W  33 MIT-NE               2:50.00    2:59.35   13  
      42.23   45.91   45.49   45.72                                
  5 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE      3:26.00    3:31.07   12  
      47.55   53.56   55.35   54.61                                
  6 O'Connor, Brooke M        33 North Suburban Y-NE  3:40.00    3:35.25   11  
      48.92   53.91   55.76   56.66                                
  7 Chen, Alyce A             34 Cambridge-NE         3:40.00    3:38.99   10  
      50.51   55.46   57.43   55.59                                
  8 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         3:38.23    3:40.06    9  
      50.71   56.12   57.16   56.07                                
  9 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE         3:45.00    3:42.68    8  
      51.05   56.36   57.08   58.19                                
 10 Banker, Margaret M        34 YMCA North Shore-NE  4:00.00    3:50.65    7  
      52.12   58.96 1:01.45   58.12                                
 11 Grable, Phyllis G         30 Minuteman-NE         3:54.50    4:07.13    6  
      56.55 1:03.29 1:04.23 1:03.06                                
 12 Brookman, Monica A        32 Boston YMCA-NE       4:10.00    4:20.72    5  
      58.88 1:05.63 1:07.86 1:08.35                                
 
Event 9  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: U 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
      NELMSC: N 2:49.74        2006 Dori Miller                                
        MEET: M 2:49.74        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     2:48.00    2:45.64N  17  
      38.21   41.46   42.83   43.14                                
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         2:56.00    2:51.94   15  
      39.09   43.02   44.54   45.29                                
  3 Holmes, Jessica A         36 Middlebury-NE        3:04.00    3:04.03   14  
      42.02   46.03   47.45   48.53                                
  4 Mack, Tara J              35 Concord YMCA-NE      3:08.00    3:07.79   13  
      43.56   47.79   47.86   48.58                                
  5 Natkin, Lisa              36 Cambridge-NE         3:16.00    3:21.73   12  
      45.75   50.97   52.60   52.41                                
  6 Downey, Sarah S           38 Great Bay-NE         3:30.00    3:25.15   11  
      28.40   18.31   51.81 1:46.63                                
  7 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         3:45.28    3:47.70   10  
      49.53   57.31 1:00.81 1:00.05                                
 
Event 9  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
      NELMSC: N 3:05.07        1996 Andra Jaunzeme                             
        MEET: M 2:55.20        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE      3:12.40    3:09.80   17  
      45.46   50.11   48.66   45.57                                
  2 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            3:10.00    3:10.04   15  
      43.81   49.00   49.44   47.79                                
  3 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE         3:28.00    3:28.73   14  
      48.06   52.85   53.89   53.93                                
  4 Marshall, Kristen A       40 SWIMRI-NE            3:50.00    3:48.27   13  
      50.17   58.11   59.36 1:00.63                                
 
Event 9  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.38   6/28/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: U 2:53.17  10/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 3:09.60        2001 Jennifer Luker                             
        MEET: M 3:06.64        2006 Abigail Falk                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falk, Abigail             46 NYC Hydras-MR        3:15.00    3:11.40   17  
      43.53   47.27   49.24   51.36                                
  2 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          3:17.44    3:15.45   15  
      44.45   49.31   51.52   50.17                                
  3 Malloy, Julia             47 Great Bay-NE         3:19.92    3:20.96   14  
      46.18   50.59   51.88   52.31                                
  4 Fries, Beth O             49 Keene-NE             4:00.00    3:46.79   13  
      49.09   57.42   59.71 1:00.57                                
  5 Edin, Deborah E           45 Great Bay-NE         3:43.00    3:47.43   12  
      51.52   58.20 1:00.15   57.56                                
  6 King, Karen               47 Andover YMCA-NE      4:35.00    4:36.36   11  
    1:02.03 1:09.72 1:12.42 1:12.19                                
 
Event 9  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.49  10/12/2003 ULRIKE URBANIAK, GER                       
        NATL: U 2:59.48  12/15/2002 DANIELLE OGIER                             
      NELMSC: N 3:14.51        2004 Barbara Hummel                             
        MEET: M 3:09.55        2003 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Susan L         54 Maine Masters-NE     3:35.00    3:43.31   17  
      51.32   56.64   58.07   57.28                                
  2 Sharlin, Judith           54 JCC Newton-NE        3:44.50    3:44.69   15  
      51.09   57.57   58.50   57.53                                
  3 Cronin, Jane              54 SWIMRI-NE            4:00.00    3:44.86   14  
      53.82   57.64   57.83   55.57                                
  4 Penniman, Marycrain       54 ABC Masters-NE       3:50.00    4:08.23   13  
      54.55 1:03.48 1:04.90 1:05.30                                
  5 Ehrlich, Shoshanna        51 Boston LANES-NE      4:40.00    4:24.81   12  
      58.35 1:08.10 1:10.48 1:07.88                                
 
Event 9  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.41   4/22/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
        NATL: U 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
      NELMSC: N 3:29.56        2003 Kathy Slifer                               
        MEET: M 3:29.56        2003 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE           3:20.00    3:15.58N  17  
      44.22   50.92   50.55   49.89                                
  2 Carstens, Linda C         55 MIT-NE               3:44.00    3:25.98N  15  
      48.88   53.18   52.56   51.36                                
  3 Bierwert, Karen           55 U Mass-NE            3:47.00    3:27.61N  14  
      46.78   52.22   54.03   54.58                                
  4 Craffey, Eileen M         56 New England Un.-NE   3:38.00    3:43.59   13  
      52.31   57.15   56.97   57.16                                
  5 Goulder, Alison           56 Cambridge-NE         5:00.00    4:10.09   12  
      57.59 1:03.44 1:04.69 1:04.37                                
  6 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE         4:01.94    4:15.60   11  
      58.51 1:06.07 1:06.68 1:04.34                                
  7 Crossman, Nancy A         57 Cape Cod Masters-NE  4:19.46    4:17.67   10  
      59.03 1:06.63 1:07.70 1:04.31                                
  8 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     4:20.00    4:18.68    9  
      56.15 1:06.76 1:09.34 1:06.43                                
 
Event 9  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
      NELMSC: N 3:35.00        2005 Kathy Slifer                               
        MEET: M 3:35.00        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Janice          64 Dutchess County-MR   4:47.34    4:51.45   17  
    1:05.07 1:15.71 1:17.67 1:13.00                                
 
Event 9  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: U 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
      NELMSC: N 4:05.50        2006 Aagje Caron                                
        MEET: M 4:09.05        2006 Nancy James                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            66 Great Bay-NE         3:55.00    3:57.54N  17  
      55.40 1:00.81 1:01.07 1:00.26                                
  2 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         4:41.94    4:59.54   15  
    1:10.65 1:15.42 1:19.43 1:14.04                                
 
Event 10  Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
      NELMSC: N 2:36.24        1997 Stephan Joe                                
        MEET: M 2:24.13        2006 Elliot Ptasnik                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     2:59.34    3:02.22   17  
      41.31   46.58   45.35   48.98                                
 
Event 10  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.04  10/28/2006 CHRIS JONES, GBR                           
        NATL: U 2:20.30   8/24/2003 AUDY OKTAVIAN                              
      NELMSC: N 2:21.29        2006 Audy Oktavian                              
        MEET: M 2:23.21        2004 Stephen Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     3:15.99    2:54.45   17  
      40.14   44.22   45.94   44.15                                
  2 McNeal, Patrick           29 Michigan Masters-MI  3:10.00    3:14.40   15  
      44.60   48.35   50.83   50.62                                
  3 Steinberg, Gregory E      27 Andover YMCA-NE      3:29.91    3:22.79   14  
      46.80   51.37   53.29   51.33                                
 
Event 10  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.60   4/28/2001 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: U 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
      NELMSC: N 2:21.42        2003 Jonathan Banville                          
        MEET: M 2:24.40        2006 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joe, Stephan P            32 SWIMRI-NE            2:27.50    2:26.67   17  
      33.78   36.93   37.60   38.36                                
  2 Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE            2:30.00    2:30.52   15  
      33.19   38.08   38.83   40.42                                
  3 Kosiorek, Kevin R         30 Cambridge-NE         2:42.00    2:42.48   14  
      36.65   40.84   41.71   43.28                                
  4 Wignall, Simon M          31 Maine Masters-NE     3:05.99    2:51.78   13  
      40.29   43.43   44.07   43.99                                
  5 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         3:10.00    3:03.92   12  
      41.95   46.65   47.78   47.54                                
  6 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         2:48.25    3:15.63   11  
      44.42   49.39   50.57   51.25                                
  7 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      3:40.00    3:51.10   10  
      53.98   57.94   59.55   59.63                                
 
Event 10  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: U 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
      NELMSC: N 2:24.65        2006 Jonathan Banville                          
        MEET: M 2:32.74        2005 Arthur Boyko                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon            36 Cambridge-NE         2:45.60    2:41.48   17  
      37.59   41.48   41.23   41.18                                
  2 Esposito, Christopher L   35 Minuteman-NE         2:55.00    3:05.07   15  
      39.27   46.25   49.22   50.33                                
  3 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         3:08.00    3:10.36   14  
      45.71   48.95   48.33   47.37                                
  4 Bosic, Stephen J          39 Andover YMCA-NE      3:10.00    3:10.94   13  
      43.71   48.13   49.33   49.77                                
  5 Bell, Richard             38 Connecticut-CT       3:17.07    3:22.75   12  
      44.61   50.70   53.66   53.78                                
  6 Tripler, Christopher E    39 YMCA North Shore-NE  4:15.00    3:57.69   11  
      50.36 1:00.34 1:03.54 1:03.45                                
 
Event 10  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER, USA                           
        NATL: U 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER                                
      NELMSC: N 2:32.82        2002 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:32.82        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        40 Cambridge-NE         2:50.00    2:44.04   17  
      35.55   40.39   42.73   45.37                                
  2 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE         2:45.00    2:47.54   15  
      37.64   41.88   43.74   44.28                                
  3 Klutey, Rick              44 Connecticut-CT       2:59.00    2:56.34   14  
      41.11   44.88   44.95   45.40                                
  4 Duvall, James W           44 Boston LANES-NE      2:58.35    2:58.04   13  
      39.04   44.62   46.65   47.73                                
  5 Kostousov, Andre A        44 Andover YMCA-NE      2:59.00    2:58.42   12  
      39.86   46.55   46.17   45.84                                
  6 Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE         2:50.00    3:00.39   11  
      40.62   45.61   46.68   47.48                                
  7 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE         3:17.31    3:17.15   10  
      45.72   51.03   51.44   48.96                                
 
Event 10  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY, USA                         
        NATL: U 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY                              
      NELMSC: N 2:46.88        1989 Phillip Whitten                            
        MEET: M 2:44.30        2004 Jim Matysek                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         2:38.57    2:35.04M  17  
      35.19   39.01   39.91   40.93                                
  2 Cote, David A             47 SWIMRI-NE            2:50.00    2:47.40   15  
      40.44   43.25   41.69   42.02                                
  3 Sullivan, Kevin S         47 Lowell YMCA-NE       2:53.00    2:52.71   14  
      39.27   43.87   43.91   45.66                                
  4 Shea, Bill C              46 Ludlow-NE            2:57.00    2:54.92   13  
      39.15   44.65   46.49   44.63                                
  5 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     3:08.60    2:55.24   12  
      40.59   43.81   45.27   45.57                                
  6 Goos, Samuel D            48 ABC Masters-NE       3:15.00    3:08.31   11  
      41.38   47.22   49.20   50.51                                
  7 Griffin, Paul             47 Great Bay-NE         3:12.60    3:08.97   10  
      45.46   49.26   50.26   43.99                                
  8 Barth, Ed J               49 Adirondack Athl-NE   3:45.00    3:27.39    9  
      46.62   53.50   54.61   52.66                                
  9 Roth, Douglas M           46 Maine Masters-NE     4:19.30    3:29.57    8  
      47.56   53.27   55.11   53.63                                
 10 Jefferson, Peter W        49 Penguins-NE          3:30.00    3:34.35    7  
      49.07   54.71   55.78   54.79                                
 
Event 10  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.71   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: U 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 2:48.46        1997 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:51.22        1999 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meltz, Joel M             51 MIT-NE               3:04.15    3:06.39   17  
      42.45   47.30   48.36   48.28                                
  2 Bartlett, Fred R          51 SWIMRI-NE            3:06.00    3:06.80   15  
      43.23   47.67   47.97   47.93                                
  3 Jennings, Cliff           54 Andover YMCA-NE      3:15.00    3:09.37   14  
      42.53   47.90   49.96   48.98                                
  4 Edelman, Paul T           51 ABC Masters-NE       3:18.00    3:18.35   13  
      44.53   47.77   52.28   53.77                                
  5 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      3:34.39    3:25.07   12  
      43.91   52.10   54.21   54.85                                
  6 Garbero, Armando D        53 ABC Masters-NE       4:00.00    4:36.29   11  
    1:00.57 1:11.31 1:12.98 1:11.43                                
 
Event 10  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 2:50.29        2003 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:50.29        2003 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE            3:25.00    3:27.71   17  
      48.97   53.84   53.66   51.24                                
  2 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR        3:35.00    3:36.29   15  
      48.94   54.83   57.25   55.27                                
  3 Pemberton, Gary P         59 ABC Masters-NE       3:50.00    3:58.82   14  
      53.99 1:00.93 1:03.79 1:00.11                                
 
Event 10  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.90  11/19/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 2:44.90  11/19/2006 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 3:09.24        1989 F. H Haartz                                
        MEET: M 3:15.21        2006 Ilkka Suvanto                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard H          60 Allston-Brighton-NE  3:15.00    3:07.04N  17  
      41.29   47.76   49.65   48.34                                
  2 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV  3:22.00    3:20.47   15  
      46.02   50.96   52.14   51.35                                
  3 Prior, David P            62 SWIMRI-NE            3:26.00    3:20.56   14  
      46.66   52.08   52.18   49.64                                
  4 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       3:40.00    3:26.99   13  
      46.49   51.83   54.27   54.40                                
  5 Baxter, David C           63 ABC Masters-NE       4:00.00    3:50.12   12  
      52.67   57.13 1:00.50   59.82                                
  6 Terry, James B            63 ABC Masters-NE       4:05.00    3:57.95   11  
      53.50 1:00.77 1:03.15 1:00.53                                
 
Event 10  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.55   5/22/2005 YOSHIAKI AOKI, JPN                         
        NATL: U 3:00.13   12/3/2006 MIKE FRESHLEY                              
      NELMSC: N 3:28.70        1989 Irving Katz                                
        MEET: M 3:20.13        2006 Michael Laux                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C          69 Cambridge-NE         3:45.00    3:28.39N  17  
      49.50   53.87   54.38   50.64                                
  2 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE      4:11.00    4:07.66   15  
      51.54 1:00.92 1:07.32 1:07.88                                
  3 Read, Phil                65 Great Bay-NE         3:55.00    4:30.93   14  
    1:01.31 1:10.03 1:10.64 1:08.95                                
 
Event 11  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 1:05.01  11/11/2001 DAWN HECKMAN                               
      NELMSC: N 1:07.13        2001 Emily Wang                                 
        MEET: M 1:07.13        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE     1:12.00    1:09.15   17  
      32.67   36.48                                                
  2 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    1:12.78    1:11.85   15  
      34.33   37.52                                                
  3 Byrnes, Juliette          24 Simmons College-NE   1:20.32    1:12.48   14  
      34.52   37.96                                                
  4 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE      1:20.00    1:20.15   13  
      37.34   42.81                                                
  5 Lunsford, Joanna M        24 Cambridge-NE         1:22.00    1:28.08   12  
      38.36   49.72                                                
  6 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE   1:30.00    1:38.38   11  
      42.70   55.68                                                
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
      NELMSC: N 1:06.23        2006 Andrea Yttre                               
        MEET: M 1:06.23        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leahy, Caitlin C          25 Cambridge-NE         1:14.62    1:14.45   17  
      35.04   39.41                                                
  2 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    1:14.77    1:15.25   15  
      34.89   40.36                                                
  3 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         1:18.59    1:18.71   14  
      36.97   41.74                                                
  4 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR   1:16.56    1:19.05   13  
      37.22   41.83                                                
  5 Radville, Kate M          25 Boston U-NE          1:19.00    1:22.07   12  
      37.32   44.75                                                
  6 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         1:30.00    1:23.81   11  
      37.82   45.99                                                
  7 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR   1:22.99    1:24.10   10  
      38.21   45.89                                                
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.11   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: U 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 1:09.24        2003 Brandy Hugo                                
        MEET: M 1:09.24        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         1:12.15    1:13.82   17  
      33.85   39.97                                                
  2 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE      1:27.00    1:25.85   15  
      39.93   45.92                                                
  3 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         1:31.41    1:32.80   14  
      43.62   49.18                                                
  4 VonHousen, Elise          34 SWIMRI-NE            1:37.00    1:33.64   13  
      44.20   49.44                                                
 
Event 11  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: U 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:13.03        2002 Kim Wesson                                 
        MEET: M 1:13.03        2002 Kim Wesson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     1:06.44    1:06.73N  17  
      32.01   34.72                                                
  2 Lindenau, Kim M           35 Maine Masters-NE     1:16.00    1:10.28N  15  
      33.52   36.76                                                
  3 O'Brien, Susan            37 Adirondack Athl-NE   1:16.50    1:16.02   14  
      35.19   40.83                                                
  4 Wilkes, Kristin J         36 SWIMRI-NE            1:26.32    1:20.40   13  
      36.54   43.86                                                
  5 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         1:31.42    1:27.58   12  
      40.32   47.26                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.37  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:02.37  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
      NELMSC: N 1:14.00        2004 K Tetreault                                
        MEET: M 1:14.00        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim A             40 Great Bay-NE         1:15.00    1:14.98   17  
      34.92   40.06                                                
  2 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            1:15.00    1:16.17   15  
      35.69   40.48                                                
  3 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE      1:17.40    1:17.44   14  
      36.61   40.83                                                
  4 Walsh, Patti A            43 SWIMRI-NE            1:17.65    1:20.98   13  
      37.56   43.42                                                
  5 Reed, Mary                41 Dutchess County-MR   1:34.87    1:39.59   12  
      46.96   52.63                                                
  6 Flynn, Maureen E          43 Boston YMCA-NE       1:35.00    1:40.78   11  
      44.06   56.72                                                
 -- Balles, Kathy M           44 ABC Masters-NE       2:05.00         DQ  
      55.48 1:07.66                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.42   3/15/2007 K PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 1:07.99   2/20/2005 SUZANNE SIMPSON                            
      NELMSC: N 1:17.20        2006 K Tetreault                                
        MEET: M 1:17.20        2006 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters      1:15.00    1:13.18N  17  
      34.40   38.78                                                
  2 Sullivan, Patricia        46 Lowell YMCA-NE       1:19.00    1:14.72N  15  
      34.29   40.43                                                
  3 Tetreault, Kathleen H     46 Adirondack Athl-NE   1:16.50    1:14.88N  14  
      34.75   40.13                                                
  4 Uecker, Anne              47 Maine Masters-NE     1:18.70    1:17.26   13  
      35.04   42.22                                                
  5 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          1:23.19    1:26.05   12  
      39.20   46.85                                                
  6 Walsh, Kimberly J         47 UV Rays-NE           1:28.00    1:29.87   11  
      40.15   49.72                                                
  7 Jensen, Sue               47 Cambridge-NE         1:25.11    1:30.13   10  
      40.10   50.03                                                
  8 Fortoul, Karen            46 NYC Hydras-MR        1:30.00    1:33.36    9  
      44.24   49.12                                                
  9 Edin, Deborah E           45 Great Bay-NE         2:00.00    1:55.60    8  
      54.39 1:01.21                                                
 
Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 1:32.56        2006 Barbara Hummel                             
        MEET: M 1:25.72        2006 Kathleen Davis                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 Middlebury-NE        1:16.50    1:17.41M  17  
      35.33   42.08                                                
  2 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE        1:29.95    1:23.65M  15  
      38.05   45.60                                                
  3 Davis, Kathleen           53 Dutchess County-MR   1:25.72    1:24.05M  14  
      38.76   45.29                                                
 
Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.93   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:10.93   12/3/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 1:39.90        2004 Kathy Slifer                               
        MEET: M 1:40.38        2003 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda C         55 MIT-NE               1:37.00    1:33.30N  17  
      43.99   49.31                                                
  2 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     2:06.00    2:01.09   15  
      54.61 1:06.48                                                
 
Event 11  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: U 1:29.78   5/12/2006 MARGOT PETTIJOHN                           
      NELMSC: N 1:42.67        1998 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:42.67        1998 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       2:05.00    2:02.71   17  
      56.39 1:06.32                                                
 
Event 11  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 1:50.61        2003 Susan Livingston                           
        MEET: M 1:54.58        2005 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       69 JCC North Shore-NE   2:00.00    1:54.77   17  
      54.25 1:00.52                                                
  2 Caron, Aagje A            66 Great Bay-NE         2:09.00    2:01.17   15  
      57.66 1:03.51                                                
  3 Matorin, Barbara K        69 JCC Newton-NE        2:40.00    2:19.19   14  
    1:04.00 1:15.19                                                
  4 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         2:21.54    2:34.05   13  
    1:06.86 1:27.19                                                
 
Event 12  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 53.93  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: U 54.83  12/15/2002 JASON EADDY                                  
      NELMSC: N 54.83        2002 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 54.83        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castagna, Brian           26 Andover YMCA-NE      1:12.50    1:03.84   17  
      29.78   34.06                                                
  2 McLaughlin, Sean          25 Penguins-NE          1:07.84    1:10.34   15  
      31.56   38.78                                                
  3 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     1:19.99    1:19.81   14  
      37.32   42.49                                                
 
Event 12  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.82   5/19/1996 HIROSHI MIURA, JPN                           
        NATL: U 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
      NELMSC: N 59.62        2006 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 59.62        2006 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisniewski, Brian P       30 Cambridge-NE         1:02.00      58.24N  17  
      27.25   30.99                                                
  2 Eaddy, Jason H            31 Cambridge-NE           59.99      58.55N  15  
      28.10   30.45                                                
  3 Overbosch, Bas J          30 MIT-NE               1:07.50    1:06.69   14  
      31.06   35.63                                                
  4 Hammond, Benjamin W       32 Boston College-NE    1:10.00    1:10.30   13  
      30.59   39.71                                                
  5 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      1:22.00    1:20.02   12  
      36.63   43.39                                                
  6 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         1:40.00    1:25.83   11  
      40.77   45.06                                                
  7 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         1:22.43    1:26.00   10  
      39.30   46.70                                                
 
Event 12  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY, USA                              
        NATL: U 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
      NELMSC: N 55.85        2001 Jim Harvey                                   
        MEET: M 55.85        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruzual, Igor             37 MIT-NE               1:05.22    1:03.58   17  
      28.76   34.82                                                
  2 Goldman, Mark S           36 Cambridge-NE         1:02.90    1:04.09   15  
      31.48   32.61                                                
  3 O'Brien, Douglas A        38 Adirondack Athl-NE   1:06.72    1:04.57   14  
      30.49   34.08                                                
  4 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE         1:02.90    1:05.56   13  
      31.18   34.38                                                
  5 Good, Patrick             37 Connecticut-CT       1:18.00    1:15.32   12  
      34.10   41.22                                                
  6 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         1:25.80    1:22.02   11  
      38.38   43.64                                                
 
Event 12  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: U   56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
      NELMSC: N 1:00.40        2002 Edmund Gendreau                            
        MEET: M   58.88        2006 Steve Hiltabiddle                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jim               41 Maine Masters-NE       58.00      56.50M  17  
      26.98   29.52                                                
  2 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE         1:01.10      59.46N  15  
      27.86   31.60                                                
  3 Robbins, Andrew           43 JCC Newton-NE        1:06.00    1:07.33   14  
      31.31   36.02                                                
  4 Campos, Donald D          41 MIT-NE               1:07.00    1:07.98   13  
      31.71   36.27                                                
  5 Walsh, Steven             43 SWIMRI-NE            1:11.95    1:12.70   12  
      33.21   39.49                                                
  6 Melczer, John             43 MIT-NE               1:40.00    1:24.31   11  
      39.21   45.10                                                
 
Event 12  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: U   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
      NELMSC: N 1:03.82        2002 Russ Yarworth                              
        MEET: M 1:03.82        2002 Russ Yarworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 Maine Masters-NE     1:02.01    1:01.06N  17  
      28.88   32.18                                                
  2 Carter, Hodding           45 Maine Masters-NE     1:01.27    1:02.56N  15  
      29.70   32.86                                                
  3 Gandy, Ray C              46 SWIMRI-NE            1:06.00    1:03.68N  14  
      29.76   33.92                                                
  4 Coffey, Tom               47 Connecticut-CT       1:09.90    1:05.19   13  
      30.86   34.33                                                
  5 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         1:02.50    1:06.25   12  
      30.72   35.53                                                
  6 Wuest, Frank C            47 Cambridge-NE         1:09.00    1:08.65   11  
      33.26   35.39                                                
  7 Bogusky, Joseph C         49 Minuteman-NE         1:20.00    1:09.49   10  
      31.93   37.56                                                
  8 Brown, Phil               46 South Shore-NE       1:16.00    1:13.12    9  
      34.37   38.75                                                
  9 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE         1:18.00    1:13.19    8  
      34.14   39.05                                                
 10 Cook, Michael             45 Andover YMCA-NE      1:19.80    1:17.45    7  
      34.52   42.93                                                
 11 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         1:22.44    1:18.18    6  
      35.31   42.87                                                
 12 Barth, Ed J               49 Adirondack Athl-NE   1:30.00    1:28.32    5  
      41.42   46.90                                                
 13 Roth, Douglas M           46 Maine Masters-NE     1:56.90    1:43.99    4  
      47.47   56.52                                                
 
Event 12  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL, USA                           
        NATL: U 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL                                
      NELMSC: N 1:00.32        2005 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:00.50        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           52 Middlebury-NE        1:14.00    1:13.56   17  
      33.52   40.04                                                
  2 Dolan, John V             50 UV Rays-NE           1:23.00    1:21.70   15  
      38.20   43.50                                                
  3 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      1:35.82    1:27.48   14  
      39.66   47.82                                                
 -- Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE      1:29.00         DQ  
      39.07   48.05                                                
 
Event 12  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: U 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
      NELMSC: N 1:00.35        2006 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:00.35        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 New England Un.-NE   1:01.36    1:00.93   17  
      28.37   32.56                                                
  2 Schlicher, Fred J         59 Cambridge-NE         1:10.50    1:05.48   15  
      30.94   34.54                                                
  3 Myers, Fred D             56 Andover YMCA-NE      1:21.44    1:23.17   14  
      39.68   43.49                                                
 
Event 12  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: U 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
      NELMSC: N 1:08.33        2003 Don McIntosh                               
        MEET: M 1:18.86        2003 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suvanto, Ilkka T          64 JCC Newton-NE        1:23.00    1:21.15   17  
      38.57   42.58                                                
  2 Manfredi, Thomas G        64 SWIMRI-NE            1:30.00    1:23.55   15  
      37.07   46.48                                                
  3 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   1:25.00    1:23.57   14  
      38.22   45.35                                                
  4 Kronfeld, Louis R         64 Andover YMCA-NE      1:25.00    1:23.87   13  
      38.75   45.12                                                
  5 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       1:36.00    1:34.91   12  
      41.90   53.01                                                
  6 Ewan, Bill                64 SWIMRI-NE            1:29.00    1:36.64   11  
      41.96   54.68                                                
  7 Baxter, David C           63 ABC Masters-NE       1:38.00    1:40.45   10  
      45.57   54.88                                                
 
Event 13  Women 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 2:09.67  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         K VEAZEY, E BOEHM, S STRINGFELLOW, L ALLEN        
      NELMSC: N 2:09.67        1999 NEM                                        
                         K Veazey, E Boehm, S Stringfellow, L Allen        
        MEET: M 2:09.67        1999 NEM                                        
                         K Veazey, E Boehm, S Stringfellow, L Allen        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:14.10    2:25.37   34  
     1) Beeger, Elise J W23             2) Downing, Jennifer W29          
     3) Kang, Hannah H W23              4) Lunsford, Joanna M W24         
       37.55    38.42    36.05    33.35                                    
 
Event 13  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.92    3/6/2005 SBC 2000       -NED                        
                         I GOOSSENS, M VN KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMANS
        NATL: U 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
      NELMSC: N 2:08.89        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, S Schriver            
        MEET: M 2:08.89        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, S Schriver            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:19.99    2:15.93   34  
     1) Daly, Cheryl A W35              2) Shpaizer, Tal W24              
     3) Lindenau, Kim M W35             4) Harrington, Brittany W24       
       35.73    36.22    33.55    30.43                                    
  2 MIT-NE  'A'                                       2:14.92    2:17.64   30  
     1) Manzanedo, Diana W26            2) Boehm, Elizabeth [Liz] W W33   
     3) Alf, Mahriah E W24              4) Dragon, Julie W28              
       36.21    38.30    33.41    29.72                                    
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:38.00    2:37.53   28  
     1) Hunchar, Katy M W26             2) Chen, Alyce A W34              
     3) Kay, Catherine M W25            4) Koppelman, Allyson M W31       
       34.01    47.39    34.33    41.80                                    
 -- Boston College-NE  'A'                            2:30.09         DQ  
     1) Brown, Jessica W24              2) Harvey, Jenny E W30            
     3) Mirch, Katey M W23              4) Williams, Melinda B W26        
       31.95    36.68    32.39    30.71                                    
 
Event 13  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.95   6/25/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: U 2:05.27  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
      NELMSC: N 2:15.81        2003 NEM                                        
                         N Benson, K Elisens, C Prescott, T McGarr         
        MEET: M 2:15.81        2003 NEM                                        
                         N Benson, K Elisens, C Prescott, T McGarr         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   2:23.00    2:26.42   34  
     1) McDowell, Kendra W36            2) Wright, Heather W29            
     3) Petersen, Catherine L W46       4) Donovan, Kim M W44             
       38.62    41.16    34.85    31.79                                    
  2 NYC Hydras-MR  'A'                                2:43.80    2:27.95   30  
     1) Moessner, Jacqueline W26        2) Falk, Abigail W46              
     3) Kubista, Alicia W31             4) Monu, Ngozi W26                
       38.41    42.12    40.90    26.52                                    
  3 Boston Universtiy Masters-NE  'A'                 2:25.00    2:28.09   28  
     1) Hunter, Roma W40                2) Selke, Erin B W24              
     3) Radville, Kate M W25            4) Hicks, Kristin M W39           
       34.23    44.69    36.79    32.38                                    
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:26.10    2:36.05   26  
     1) Rein, Jennifer W36              2) Natkin, Lisa W36               
     3) Schwartz, Emily A W27           4) Zalewski, Anna M W27           
       42.19    44.23    36.40    33.23                                    
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:48.10    2:52.39   24  
     1) Kornbau, Elaine M W30           2) Rapp, Jessica S W38            
     3) Gulla, Tara L W34               4) Slade, Courtney A W28          
       40.49    56.70    42.12    33.08                                    
 -- Boston YMCA-NE  'A'                                    NT         DQ  
     1) Tabor, Anna W31                 2) Brookman, Monica A W32         
     3) Flynn, Maureen E W43            4) Wagner, Gretchen W32           
       50.37    42.99    56.45    37.31                                    
 
Event 13  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.00   2/11/2007 GOLD RUSH      -JPN                        
                         S HIRAISHI, T MIYAZONO, C SAITO, Y OZAWA          
        NATL: U 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
      NELMSC: N 2:22.82        2006 NEM                                        
                         S Ketchen, C Dexter, B Brumet, P Gaynor           
        MEET: M 2:22.82        2006 NEM                                        
                         S Ketchen, C Dexter, B Brumet, P Gaynor           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 UV Rays-NE  'A'                                   2:26.41    2:25.68   34  
     1) Gentry, Mary W46                2) Hummel, Barbara R W55          
     3) Walsh, Kimberly J W47           4) Bordeau, Kara W23              
       37.25    40.44    37.44    30.55                                    
  2 Middlebury Muffintops-NE  'A'                     2:25.00    2:26.54   30  
     1) Branch, Katherine A W50         2) Holmes, Jessica A W36          
     3) Mackey, Lori M Hynes W29        4) Tate, Charlotte A W47          
       37.25    39.18    36.16    33.95                                    
  3 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 2:22.82    2:27.55   28  
     1) Wesson, Kim A W40               2) Malloy, Julia W47              
     3) Knight, Susan L W37             4) Telford, Amanda J W38          
       38.45    43.42    32.43    33.25                                    
  4 SWIMRI-NE  'A'                                    2:35.00    2:35.89   26  
     1) Neuendorf, Donna M W39          2) Marshall, Kristen A W40        
     3) Kupan, Cheryl A W43             4) Robitaille, Diane M W42        
       38.69    47.74    34.19    35.27                                    
  5 Cape Cod Masters-NE  'A'                          3:01.00    2:44.67   24  
     1) Gilson, Meredith P W36          2) Crossman, Nancy A W57          
     3) Paltrineri, Linda J W48         4) Brumet, Barb W50               
       36.39    55.05    39.05    34.18                                    
  6 Dutchess County Masters-MR  'A'                   2:20.00    2:53.78   22  
     1) Williams, Janice W64            2) Davis, Kathleen W53            
     3) Orf, Diane W26                  4) Reed, Mary W41                 
       58.56    44.46    34.11    36.65                                    
  7 Minuteman-NE  'A'                                 3:09.00    3:20.82   20  
     1) Mitchell, Carol W58             2) Grable, Phyllis G W30          
     3) Zonis, Beth E W46               4) Frink, Michelle L W37          
     1:05.21    57.01    41.82    36.78                                    
 
Event 13  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON         -USA                        
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: U 2:18.96   12/7/2003 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, J WARD, J TEISHER      
      NELMSC: N 2:20.32        2004 NEM                                        
                         J Feldmann, B Hummel, J Hirsty, T Grilli          
        MEET: M 2:20.32        2004 NEM                                        
                         J Feldmann, B Hummel, J Hirsty, T Grilli          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SWIMRI-NE  'A'                                    2:51.00    2:46.40   34  
     1) Tsonos, Nancy D W56             2) Cronin, Jane W54               
     3) Wilkes, Kristin J W36           4) Scanlan, Cathleen W54          
       48.56    45.70    35.27    36.87                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:48.10    2:55.97   30  
     1) Bouvrie, Alice D W59            2) Goulder, Alison W56            
     3) Jensen, Sue W47                 4) Adams, Edith H W45             
       49.08    54.44    38.21    34.24                                    
 
Event 14  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.12   12/5/2000 HELSINGOR      -DEN                        
                         J B NIELSEN, M WEBER, C NIELSEN, D CRONJE         
        NATL: U 1:45.73  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D ROBINSON, D HUSTON, M RINZLER, B BERGEN         
      NELMSC: N 1:47.47        2006 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
        MEET: M 1:53.63        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, K Kosiorek, R Cardoso, C Toma            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:52.50    2:04.15   34  
     1) Brinkmeyer, Justin R M26        2) Vankuilenburg, Scott D M42     
     3) Jones, Michael D M24            4) Schultz, David M29             
       32.19    36.06    26.01    29.89                                    
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:09.99    2:10.03   30  
     1) Carter, Sean M M32              2) Nguyen, Son M28                
     3) Wignall, Simon M M31            4) Gray, Zachary A M24            
       37.78    34.95    31.34    25.96                                    
 
Event 14  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.09   3/30/2003 CALGARY        -CAN                        
                         J WELECUK, R PATRICK, M JESSEE, P HENRY           
        NATL: U 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
      NELMSC: N 1:55.91        2001 NEM                                        
                         H Baker, J Banville, Mark Goldman, Pete Cadwell   
        MEET: M 1:55.81        2001 NEM                                        
                         H Baker, J Banville, M Goldman, P Cadwell         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:49.90    1:53.78M  34  
     1) Wisniewski, Brian P M30         2) Kosiorek, Kevin R M30          
     3) Eaddy, Jason H M31              4) Wilkinson, Jon M36             
       27.88    33.01    26.37    26.52                                    
  2 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 1:59.10    1:58.19   30  
     1) Drasher, Ryan C M25             2) Gendreau, Edmund J M45         
     3) Robertson, Jim E M38            4) Johnson, Darren M26            
       29.92    33.61    28.21    26.45                                    
  3 SWIMRI-NE  'A'                                    1:58.00    1:58.28   28  
     1) Bushnell, Jeff M34              2) Walkenhorst, Jared W M33       
     3) Laplante, Joshua M31            4) Gilson, Matthew R M40          
       31.08    30.92    30.58    25.70                                    
  4 MIT-NE  'A'                                       2:01.97    1:58.55   26  
     1) Neumayer, Sebastian J M25       2) Overbosch, Bas J M30           
     3) Bruzual, Igor M37               4) Campos, Donald D M41           
       30.30    34.70    27.63    25.92                                    
  5 Boston College-NE  'A'                            2:30.10    2:13.84   24  
     1) Mullin, Brian M32               2) De Hart, Pieter A M29          
     3) Hammond, Benjamin W M32         4) Desisto, Chris M44             
       36.01    34.05    30.44    33.34                                    
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:20.00    2:14.15   22  
     1) Gainer, Tommy M31               2) Doldt, Bryan M33               
     3) Goldman, Mark S M36             4) Titus, Dave M31                
       33.84    46.64    27.09    26.58                                    
  7 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   2:12.50    2:14.48   20  
     1) Belletete, Steve M41            2) Edelman, Paul T M51            
     3) Pearson, Christopher A M25      4) Bolio, Michael M37             
       36.49    38.45    26.52    33.02                                    
 
Event 14  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.19   1/29/2006 DDS MILANO     -ITA                        
                         G TIANO, A AGOSTINONE, F MARCHESI, M SAVINO       
        NATL: U 1:50.71    4/6/2002 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J FEINSTEIN, M FELL        
      NELMSC: N 1:59.05        2002 NEM                                        
                         M Hirst, K Hunt, P Neilley, C French              
        MEET: M 1:59.05        2002 NEM                                        
                         M Hirst, K Hunt, P Neilley, C French              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:59.99    1:54.78N  34  
     1) Pride, Douglas M M44            2) Harvey, Jim M41                
     3) Schmidt, Michael J M45          4) Carter, Hodding M45            
       31.00    31.52    28.11    24.15                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:51.90    2:00.51   30  
     1) Alexander, Mark E M49           2) Mugford, Stephen A M40         
     3) Dixon, Glenn M43                4) Mitchell, Adam A M44           
       32.12    32.90    27.77    27.72                                    
  3 Middlebury Muffintops-NE  'A'                     2:06.00    2:09.22   28  
     1) Solomon, Peter G M47            2) Townsend, Bill M41             
     3) Delaney, Mike J M52             4) Courtney, Jack W M54           
       30.62    36.96    33.10    28.54                                    
  4 Connecticut Masters-CT  'A'                       2:28.00    2:29.95   26  
     1) Good, Patrick M37               2) Bell, Richard M38              
     3) Marchacos, John M58             4) Adamik, Daniel M44             
       40.42    39.98    33.40    36.15                                    
  5 Minuteman-NE  'A'                                 2:42.00    2:34.48   24  
     1) Moreno, Rod M43                 2) Prescott, Al M39               
     3) Drohan, Peter W M42             4) Burke, Michael M64             
       45.93    38.75    33.03    36.77                                    
 -- Minuteman-NE  'B'                                 2:26.00         DQ  
     1) Knocke, James E M45             2) Hicks, Robert C M57            
     3) Bogusky, Joseph C M49           4) Totten, Mark A M46             
       35.22    41.21    30.51    29.23                                    
 
Event 14  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.92   3/24/2007 N CAROLINA     -USA                        
                         J KLEIN, J BLANK, T LEHMAN, R SCHMITZ             
        NATL: U 1:57.07   12/3/2000 GOLD                                       
                         J SPIRE, G SCHMIDT, J BURNS, R HAWKINS            
      NELMSC: N 2:09.31        2002 NEM                                        
                         Mark Keil, Daniel Rogacki, Fred Myers, Mark Mitsch
        MEET: M 2:09.31        2002 NEM                                        
                         Mark Keil, Daniel Rogacki, Fred Myers, Mark Mitsch
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston LANES-NE  'A'                              2:10.50    2:10.83   34  
     1) Mockler, Frank C M52            2) Philpy, Paul M47               
     3) McGowan, David A M50            4) O'Brien, David P M51           
       35.05    36.13    30.77    28.88                                    
  2 SWIMRI-NE  'A'                                    2:07.00    2:11.84   30  
     1) Cote, David A M47               2) Joe, Stephan P M32             
     3) Manfredi, Thomas G M64          4) McQuiggan, Frank M59           
       33.03    33.03    33.99    31.79                                    
  3 Andover YMCA-NE  'A'                              2:35.00    2:15.54   28  
     1) Keil, Mark A M54                2) Jennings, Cliff M54            
     3) Myers, Fred D M56               4) Mooney, Jack M47               
       37.61    36.98    33.29    27.66                                    
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:08.10    2:17.56   26  
     1) Jones, Jay M61                  2) Kwa, Ken K M34                 
     3) Schlicher, Fred J M59           4) Richardson, Larry M48          
       37.20    39.40    29.59    31.37                                    
  5 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:59.99    2:39.92   24  
     1) Roth, Douglas M M46             2) Sone, Manuel J M50             
     3) Gale, John A M51                4) Pride, H. Douglas M65          
       37.99    41.56    40.69    39.68                                    
  6 UV Rays-NE  'A'                                   2:36.00    2:57.88   22  
     1) Wilson, Tom M77                 2) Dolan, John V M50              
     3) Kline-Schoder, Robert J M46     4) Williams, Tim W M39            
     1:04.92    39.92    33.53    39.51                                    
 
Event 14  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.09  11/19/2006 OREGON         -USA                        
                         W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, R SMITH           
        NATL: U 2:05.07   12/7/2003 OREG                                       
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, T LANDIS            
      NELMSC: N 2:22.94        2000 MESC                                       
                         B Rupert, P Fredericks, D Vail, A Green           
        MEET: M 2:24.61        2000 MESC                                       
                         B Rupert, P Fredericks, D Vail, A Green           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cape Cod Masters-NE  'A'                          2:24.00    2:24.12M  34  
     1) Bertrand, Robert T M59          2) Keigwin, Lloyd M60             
     3) Lane, Homer W M58               4) Pierce, Philip R M66           
       37.84    37.67    33.71    34.90                                    
  2 SWIMRI-NE  'A'                                    2:25.00    2:35.02   30  
     1) Chrostowski, Matt M66           2) Prior, David P M62             
     3) Gandy, Ray C M46                4) Bushnell, Rick M66             
       42.80    43.62    29.14    39.46                                    
  3 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   2:48.00    2:40.35   28  
     1) Pemberton, Gary P M59           2) Song, Mingjie M60              
     3) Baxter, David C M63             4) Pope, James A M65              
       40.82    44.33    40.29    34.91                                    
  4 Andover YMCA-NE  'A'                              2:50.50    3:29.71   26  
     1) Mahoney, J Barry M63            2) Kronfeld, Louis R M64          
     3) Coupe, George J M67             4) Christopher, James M80         
     1:05.04    37.91    39.18  1:07.58                                    
 
Event 15  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.86    3/5/2005 BERLINER       -GER                        
                         A KUTZ, M RUMPF, S SCHUNEMANN, S THIEME           
        NATL: U 1:52.80  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D GRANER GALLAS, D HUSTON, D ROBINSON, H HANNENIAN
      NELMSC: N 1:58.19        1999 NEM                                        
                         R Berry, J Banville, S Wriede, J Gold-Minotti     
        MEET: M 1:58.19        1999 NEM                                        
                         R Berry, J Banville, S Wriede, J Gold-Minotti     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 2:12.00    2:10.04   34  
     1) Brown, Ethan T M22              2) Kaye, Alicia B W24             
     3) Stanley, Ellen D W31            4) Shoemaker, Jarrod R M25        
       30.72    39.63    32.27    27.42                                    
  2 Andover YMCA-NE  'A'                              2:20.00    2:30.78   30  
     1) Miller, Elliot M24              2) Youmans, Katherine W26         
     3) Cormier, Jacqueline W23         4) Steinberg, Gregory E M27       
       36.77    47.97    36.71    29.33                                    
 
Event 15  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.24   6/25/2006 TEAM DASH      -JPN                        
                         H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO      
        NATL: U 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
      NELMSC: N 1:55.86        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
        MEET: M 1:55.86        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:09.10    2:07.66   34  
     1) Anthos, Edward M M39            2) Miller, Dori L W37             
     3) Leahy, Caitlin C W25            4) Burnett, Bill M37              
       29.51    36.46    33.55    28.14                                    
  2 Boston LANES-NE  'A'                              2:10.50    2:11.88   30  
     1) Fehlau, Brian P M33             2) Charles, Dana L W23            
     3) Mansilla, Frankin G M47         4) Atkinson, Karen E W32          
       29.96    38.59    32.15    31.18                                    
  3 Andover YMCA-NE  'A'                              2:30.00    2:28.94   28  
     1) Kostousov, Andre A M44          2) O'neill, Krissy W25            
     3) Brown, Michael J M33            4) Young, Julie A W37             
       36.88    42.49    34.34    35.23                                    
  4 Minuteman-NE  'A'                                 2:24.00    2:29.34   26  
     1) Broglio, Mike M36               2) Livchak, Olga W25              
     3) Fair, Karen M W33               4) McBride, Nathan P M34          
       34.60    43.13    40.78    30.83                                    
  5 YMCA North Shore-NE  'A'                          2:04.14    2:50.30   24  
     1) Bowling, April W32              2) Menezes, Maya W23              
     3) Tripler, Christopher E M39      4) LAINO, Joel M38                
       44.92    49.15    45.36    30.87                                    
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:59.99         DQ  
     1) Matava, Chris G M40             2) Crowley, Kevin M43             
     3) Sullivan, Susan L W54           4) Dorko, Allison J W20           
       46.98    46.57    42.20    34.55                                    
 
Event 15  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.35   3/18/2007 AC BOULOGNE    -FRA                        
                         K PIPES-NEILSEN, J MELLADO, O FAYOLLE, S MORDANT  
        NATL: U 1:59.93  11/14/1999 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, C DIXON, J KERNAN     
      NELMSC: N 2:07.34        1990 NEM                                        
                         P Noyes, P Whitten, D Rogacki, J Hirsty           
        MEET: M 2:10.33        2001 NEM                                        
                         S Barry, P Griffin, E Gendreau, C Hallett         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adirondack Athletic Club-NE  'A'                  2:11.10    2:17.64   34  
     1) O'Brien, Susan W37              2) Tetreault, Kathleen H W46      
     3) O'Brien, Douglas A M38          4) Barth, Ed J M49                
       36.33    42.35    28.81    30.15                                    
  2 Andover YMCA-NE  'A'                              2:30.00    2:23.15   30  
     1) Garrow, Kendra A W33            2) Roy, Michele M W43             
     3) Cook, Michael M45               4) Bosic, Stephen J M39           
       41.73    39.85    31.97    29.60                                    
  3 Minuteman-NE  'A'                                 2:33.00    2:26.62   28  
     1) Schwarz, Marlene C W47          2) Armstrong, Keith L M44         
     3) Esposito, Christopher L M35     4) Thornton, Lynn M W37           
       34.33    46.16    31.47    34.66                                    
  4 SWIMRI-NE  'A'                                    2:45.00    2:38.42   26  
     1) VonHousen, Elise W34            2) Alferos, Amanda R W23          
     3) Ewan, Bill M64                  4) Bartlett, Fred R M51           
       42.59    44.08    40.04    31.71                                    
  5 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   2:34.00    2:40.17   24  
     1) Hart, David C M48               2) Goos, Samuel D M48             
     3) Petri, Ellen W43                4) Balles, Kathy M W44            
       35.79    38.49    42.43    43.46                                    
  6 Great Bay Masters Swiming-NE  'B'                 2:49.00    2:40.59   22  
     1) Fryer, JoAnn W38                2) Lewis, John M M61              
     3) Tucker, Robert K M54            4) Slezak, Jana W42               
       41.52    41.48    41.55    36.04                                    
  7 Boston LANES-NE  'A'                              2:50.00    2:55.14   20  
     1) Acevedo, Kristine W36           2) Ehrlich, Shoshanna W51         
     3) Duvall, James W M44             4) Martini, Paolo G M40           
       55.09  1:00.16    31.27    28.62                                    
 
Event 15  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.94  11/19/2006 OREG           -USA                        
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        NATL: U 2:03.52  11/10/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
      NELMSC: N 2:03.52        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Luker            
        MEET: M 2:06.55        2003 NEM                                        
                         T Grilli, L Hennessey, L Dunham, D Henshaw        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   3:05.00    2:11.79   34  
     1) Penniman, Marycrain W54         2) Terry, James B M63             
     3) Schubert, David A M46           4) Glines, Susie L W56            
       49.49    33.42    24.66    24.22                                    
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:29.99    2:17.82   30  
     1) Rupert, Bill M64                2) McKinney, Maury S M47          
     3) Uecker, Anne W47                4) Estabrook, Mary B W46          
       36.91    36.27    35.22    29.42                                    
  3 MIT-NE  'A'                                       2:32.97    2:33.03   28  
     1) Melczer, John M43               2) Carstens, Linda C W55          
     3) Geary, Bill M49                 4) McDermott, Ann Y W53           
       38.55    43.88    31.97    38.63                                    
  4 JCC Newton Masters-NE  'A'                        2:44.00    2:40.80   26  
     1) Robbins, Andrew M43             2) Sharlin, Judith W54            
     3) Suvanto, Ilkka T M64            4) Stavis, Ruth L W70             
       31.15    47.71    35.41    46.53                                    
  5 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 2:34.00    3:02.36   24  
     1) Edin, Deborah E W45             2) Griffin, Paul M47              
     3) Downey, Sarah S W38             4) Arnold, Richard P M75          
       55.14    37.41    41.90    47.91                                    
 
Event 17  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
      NELMSC: N 2:11.42        2001 Emily Wang                                 
        MEET: M 2:11.42        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Brittany      24 Maine Masters-NE     2:21.09    2:19.74   17  
      32.15   35.18   35.98   36.43                                
  2 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    2:24.96    2:23.26   15  
      33.42   36.09   37.27   36.48                                
  3 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE      2:25.00    2:26.86   14  
      34.49   37.32   37.69   37.36                                
  4 Beeger, Elise J           23 Cambridge-NE         2:26.19    2:28.49   13  
      33.52   37.00   38.85   39.12                                
  5 Bordeau, Kara             23 UV Rays-NE           2:32.07    2:32.48   12  
      35.97   40.03   39.67   36.81                                
  6 Dorko, Allison J          20 Maine Masters-NE     2:34.00    2:33.79   11  
      36.62   39.43   39.24   38.50                                
  7 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR   2:45.00    2:34.98   10  
      35.04   38.61   40.21   41.12                                
  8 Selke, Erin B             24 Boston U-NE          2:47.00    2:45.74    9  
      37.46   42.79   43.31   42.18                                
  9 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            3:05.00    3:00.19    8  
      42.06   46.90   47.28   43.95                                
 10 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE   3:00.00    3:06.35    7  
      39.51   46.77   50.66   49.41                                
 11 Menezes, Maya             23 YMCA North Shore-NE  2:55.00    3:14.78    6  
      45.18   51.36   51.44   46.80                                
 12 Cuozzo, Lisa              19 Simmons College-NE   2:53.91    3:15.83    5  
      41.48   48.49   52.96   52.90                                
 
Event 17  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
      NELMSC: N 2:13.87        2001 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:13.87        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monu, Ngozi               26 NYC Hydras-MR        2:18.10    2:17.24   17  
      30.36   34.70   35.90   36.28                                
  2 Slade, Courtney A         28 Cambridge-NE         2:37.60    2:33.38   15  
      35.84   39.70   39.88   37.96                                
  3 Wright, Heather           29 ABC Masters-NE       2:40.00    2:33.88   14  
      35.18   38.52   39.74   40.44                                
  4 Youmans, Katherine        26 Andover YMCA-NE      2:45.00    2:38.53   13  
      37.05   40.11   40.78   40.59                                
  5 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR   2:40.36    2:40.54   12  
      36.46   41.23   42.76   40.09                                
  6 Murphy, Meaghan I         25 Boston College-NE    2:20.00    2:41.62   11  
      35.68   40.90   42.93   42.11                                
  7 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE          2:39.05    2:42.67   10  
      35.95   41.02   43.15   42.55                                
  8 Moessner, Jacqueline      26 NYC Hydras-MR        2:46.33    2:49.27    9  
      35.62   42.06   45.53   46.06                                
  9 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE      3:15.00    2:51.90    8  
      37.70   42.56   45.52   46.12                                
 
Event 17  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.09   2/10/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:17.37        2003 Brandy Hugo                                
        MEET: M 2:17.37        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 Alexandria-PV        2:29.59    2:24.48   17  
      35.30   37.32   36.60   35.26                                
  2 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         2:25.18    2:25.48   15  
      32.53   36.42   38.29   38.24                                
  3 Slawinski, Beth A         33 Allston-Brighton-NE  2:34.00    2:31.25   14  
      33.23   38.17   39.88   39.97                                
  4 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    2:30.00    2:34.12   13  
      35.07   39.21   39.57   40.27                                
  5 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE      2:33.18    2:34.15   12  
      34.39   38.96   40.49   40.31                                
  6 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR        2:42.56    2:41.79   11  
      36.61   41.29   42.38   41.51                                
  7 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         2:50.42    2:44.38   10  
      37.72   41.23   43.09   42.34                                
  8 Kornbau, Elaine M         30 Cambridge-NE         2:45.00    2:55.63    9  
      39.76   45.69   46.47   43.71                                
  9 VonHousen, Elise          34 SWIMRI-NE            2:59.00    3:01.52    8  
      43.33   46.76   47.15   44.28                                
 10 Koppelman, Allyson M      31 Cambridge-NE         3:30.00    3:31.71    7  
      47.34   53.18   55.64   55.55                                
 11 Grable, Phyllis G         30 Minuteman-NE         3:36.38    3:33.79    6  
      49.09   53.10   57.58   54.02                                
 12 Brookman, Monica A        32 Boston YMCA-NE       3:45.00    3:42.00    5  
      49.15   56.43   59.49   56.93                                
 13 Banker, Margaret M        34 YMCA North Shore-NE  2:45.00    3:52.70    4  
      50.23 1:03.48 1:02.26   56.73                                
 
Event 17  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.56  12/14/1998 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:12.15        2006 Dori Miller                                
        MEET: M 2:12.15        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         2:15.92    2:11.92N  17  
      30.49   32.73   34.30   34.40                                
  2 Gilson, Meredith P        36 Cape Cod Masters-NE  2:30.00    2:24.18   15  
      33.50   35.96   37.03   37.69                                
  3 Holmes, Jessica A         36 Middlebury-NE        2:28.00    2:24.55   14  
      35.24   36.91   36.45   35.95                                
  4 Fox, Michele              38 YMCA North Shore-NE  2:30.69    2:26.34   13  
      34.84   37.63   37.05   36.82                                
  5 Knight, Susan L           37 Great Bay-NE         2:26.50    2:33.07   12  
      34.66   37.10   40.03   41.28                                
  6 Neuendorf, Donna M        39 SWIMRI-NE            2:35.00    2:36.29   11  
      34.73   39.05   41.18   41.33                                
  7 McDowell, Kendra          36 ABC Masters-NE       2:32.00    2:43.55   10  
      35.68   40.96   43.60   43.31                                
  8 Telford, Amanda J         38 Great Bay-NE         2:45.00    2:45.93    9  
      37.63   42.12   43.98   42.20                                
  9 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         2:50.41    2:49.23    8  
      38.16   42.17 1:29.32                                        
 10 Young, Julie A            37 Andover YMCA-NE      3:00.00    2:49.96    7  
      39.51   42.25   43.82   44.38                                
 11 Natkin, Lisa              36 Cambridge-NE         2:49.00    2:51.43    6  
      38.83   44.13   44.87   43.60                                
 12 Downey, Sarah S           38 Great Bay-NE         3:05.00    2:52.01    5  
      39.91   43.59   45.46   43.05                                
 13 Frink, Michelle L         37 Minuteman-NE         2:56.35    2:53.63    4  
      42.02   43.70   44.46   43.45                                
 
Event 17  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:21.09        2000 Constance Hallett                          
        MEET: M 2:15.39        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Roma              40 Boston U-NE          2:30.00    2:28.16   17  
      34.07   37.85   38.60   37.64                                
  2 Wesson, Kim A             40 Great Bay-NE         2:40.00    2:29.78   15  
      34.96   37.78   38.48   38.56                                
  3 Reed, Mary                41 Dutchess County-MR   2:58.43    2:59.26   14  
      43.80   46.17   45.72   43.57                                
  4 Robitaille, Diane M       42 SWIMRI-NE            3:00.00    3:00.28   13  
      40.51   46.09   48.32   45.36                                
  5 Holland Sparages, Margar  44 University Club-NE   3:30.00    3:12.95   12  
      44.09   47.41   50.31   51.14                                
  6 Marshall, Kristen A       40 SWIMRI-NE            3:20.00    3:16.13   11  
      45.97   49.79   52.02   48.35                                
  7 Petri, Ellen              43 ABC Masters-NE       3:40.00    3:17.19   10  
      43.04   50.88   52.44   50.83                                
 
Event 17  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.81   3/17/2007 K PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
      NELMSC: N 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tetreault, Kathleen H     46 Adirondack Athl-NE   2:22.50    2:23.28   17  
      32.75   36.26   36.94   37.33                                
  2 Sullivan, Patricia        46 Lowell YMCA-NE       2:26.00    2:29.25   15  
      34.57   37.82   38.67   38.19                                
  3 Tate, Charlotte A         47 Middlebury-NE        2:38.47    2:36.09   14  
      37.48   39.80   40.22   38.59                                
  4 Falk, Abigail             46 NYC Hydras-MR        2:40.00    2:36.63   13  
      35.78   39.39   40.81   40.65                                
  5 Fries, Beth O             49 Keene-NE             2:45.00    2:37.32   12  
      35.79   40.03   40.84   40.66                                
  6 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          2:38.00    2:42.28   11  
      36.35   41.45   42.83   41.65                                
  7 Paltrineri, Linda J       48 Cape Cod Masters-NE  3:05.00    2:48.45   10  
      38.94   43.05   44.72   41.74                                
  8 Fortoul, Karen            46 NYC Hydras-MR        2:58.00    3:03.67    9  
      45.24   48.75   45.21   44.47                                
  9 King, Karen               47 Andover YMCA-NE      3:38.00    4:38.78    8  
      56.83 1:12.70 1:12.53 1:16.72                                
 
Event 17  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 2:22.21        2002 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 2:22.21        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       50 Middlebury-NE        2:27.00    2:25.78   17  
      36.17   36.50   36.91   36.20                                
  2 Davis, Kathleen           53 Dutchess County-MR   2:45.99    2:47.09   15  
      37.82   43.03   44.01   42.23                                
  3 McDermott, Ann Y          53 MIT-NE               2:54.32    2:51.57   14  
      41.12   43.53   44.40   42.52                                
  4 Scanlan, Cathleen         54 SWIMRI-NE            3:40.00    3:11.50   13  
      40.18   48.32   51.99   51.01                                
  5 Cronin, Jane              54 SWIMRI-NE            3:10.00    3:15.73   12  
      43.29   48.50   53.17   50.77                                
  6 Penniman, Marycrain       54 ABC Masters-NE       3:00.00    3:28.40   11  
      44.93   52.61   56.14   54.72                                
 
Event 17  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.58   10/1/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:20.58   10/1/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 2:46.83        2005 Barbara Bos                                
        MEET: M 2:46.83        2005 Barbara Bos                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR        3:10.00    3:00.43   17  
      42.09   46.16   46.97   45.21                                
  2 Tsonos, Nancy D           56 SWIMRI-NE            3:00.00    3:01.36   15  
      41.53   45.30   48.76   45.77                                
  3 O'Brien-MacKinnon, Nancy  55 Maine Masters-NE     3:14.00    3:11.81   14  
      43.93   48.36   51.18   48.34                                
  4 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE         3:22.89    3:21.35   13  
      46.87   49.72   53.21   51.55                                
  5 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     3:22.00    3:23.27   12  
      46.12   51.41   53.23   52.51                                
  6 Goulder, Alison           56 Cambridge-NE         4:30.00    3:39.06   11  
      49.27   55.91   57.40   56.48                                
  7 Glines, Susie L           56 ABC Masters-NE       3:55.00    3:44.60   10  
      51.37   56.24   59.84   57.15                                
  8 Metcalfe, Robyn           59 Boston U-NE          3:50.00    3:57.98    9  
      46.99   57.86 1:03.52 1:09.61                                
 
Event 17  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.28    5/4/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: U 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
      NELMSC: N 2:50.55        1989 Clara Walker                               
        MEET: M 2:54.25        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokinger, Jean E         60 Cape Cod Masters-NE  3:20.00    3:25.67   17  
      44.53   51.92   55.73   53.49                                
  2 Williams, Janice          64 Dutchess County-MR   3:51.10    3:59.69   15  
      55.75 1:03.28 1:03.62   57.04                                
 
Event 17  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 2:54.15  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 3:00.59        1994 Clara Walker                               
        MEET: M 3:14.16        1998 Diane Reed                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara K        69 JCC Newton-NE        4:07.00    3:45.43   17  
      50.41   57.78   59.20   58.04                                
  2 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         4:09.00    4:20.19   15  
    1:01.21 1:08.01 1:08.11 1:02.86                                
 
Event 17  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.28  10/26/2003 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 3:16.04        2007 Ronnie Kamphausen                          
        MEET: M 3:45.63        2001 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth L            70 JCC Newton-NE        4:05.00    3:54.12   17  
      54.32 1:00.46 1:00.42   58.92                                
 
Event 17  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 3:30.93        1999 Petey M Smith                              
        MEET: M 3:30.93        1999 Petey Smith                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          79 YMCA North Shore-NE  4:40.00    5:12.66   17  
    1:12.01 1:22.75 1:20.08 1:17.82                                
 
Event 18  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
      NELMSC: N 1:55.06        2006 S Neumayer                                 
        MEET: M 1:55.06        2006 S Neumayer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ethan T            22 Minuteman-NE         2:09.16    2:03.21   17  
      28.74   31.36   32.17   30.94                                
  2 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     2:09.71    2:07.16   15  
      29.66   32.39   32.68   32.43                                
  3 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE      2:38.89    2:24.73   14  
      32.60   36.60   37.80   37.73                                
 
Event 18  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: U 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
      NELMSC: N 1:54.72        2002 Jason Eaddy                                
        MEET: M 1:54.72        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    25 ABC Masters-NE       1:56.00    1:54.51N  17  
      27.93   29.14   29.09   28.35                                
  2 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE               1:55.06    1:58.76   15  
      27.06   29.38   30.52   31.80                                
  3 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    2:10.00    2:04.49   14  
      27.84   31.45   32.42   32.78                                
  4 Shoemaker, Jarrod R       25 Minuteman-NE         2:09.17    2:07.31   13  
      30.09   32.03   33.09   32.10                                
  5 McNeal, Patrick           29 Michigan Masters-MI  2:32.00    2:33.13   12  
      34.23   38.69   39.84   40.37                                
 
Event 18  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.91  10/15/1989 ROWDY GAINES, JPN                          
        NATL: U 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
      NELMSC: N 2:00.57        1994 Stuart Cromarty                            
        MEET: M 2:01.65        2001 Sean Clark                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisniewski, Brian P       30 Cambridge-NE         2:02.00    1:54.62N  17  
      27.15   28.65   29.30   29.52                                
  2 Churins, Jonathan         32 Dutchess County-MR   2:04.07    2:01.64M  15  
      28.02   30.06   31.50   32.06                                
  3 Carter, Sean M            32 Maine Masters-NE     2:27.50    2:10.80   14  
      29.80   32.53   33.95   34.52                                
  4 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE         2:11.00    2:12.36   13  
      30.22   33.96   34.76   33.42                                
  5 Bushnell, Jeff            34 SWIMRI-NE            2:10.00    2:12.98   12  
      30.90   34.01   34.20   33.87                                
  6 Overbosch, Bas J          30 MIT-NE               2:15.00    2:16.22   11  
      31.95   34.99   35.21   34.07                                
  7 Wignall, Simon M          31 Maine Masters-NE     2:15.99    2:23.59   10  
      33.52   36.12   37.33   36.62                                
  8 Laplante, Joshua          31 SWIMRI-NE            2:25.00    2:29.22    9  
      33.59   37.22   38.85   39.56                                
  9 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         2:28.36    2:35.74    8  
      33.01   38.71   41.23   42.79                                
 10 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      2:40.00    2:36.04    7  
      35.41   38.89   41.22   40.52                                
 11 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         2:50.00    2:37.70    6  
      37.55   40.09   41.11   38.95                                
 12 Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE            2:12.00    2:39.38    5  
      25.31   46.78   43.30   43.99                                
 13 Mullin, Brian             32 Boston College-NE    2:50.00    2:39.60    4  
      37.95   40.73   41.72   39.20                                
 14 Doldt, Bryan              33 Cambridge-NE         2:45.00    2:39.88    3  
      35.97   39.31   42.50   42.10                                
 
Event 18  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: U 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
      NELMSC: N 1:51.54        2004 Michael Ross                               
        MEET: M 1:51.54        2004 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon            36 Cambridge-NE         2:05.90    2:05.57   17  
      29.48   31.88   32.26   31.95                                
  2 O'Brien, Douglas A        38 Adirondack Athl-NE   2:10.50    2:08.71   15  
      30.62   33.23   33.00   31.86                                
  3 Broglio, Mike             36 Minuteman-NE         2:11.67    2:11.87   14  
      29.80   32.41   34.28   35.38                                
  4 Burnett, Bill             37 Cambridge-NE         2:18.00    2:15.18   13  
      31.90   33.95   34.45   34.88                                
  5 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE         2:12.20    2:17.37   12  
      32.64   34.84   35.02   34.87                                
  6 Mahoney, Michael          38 Connecticut-CT       2:20.78    2:19.83   11  
      33.92   35.80   35.41   34.70                                
  7 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         2:29.40    2:28.15   10  
      34.93   37.28   38.48   37.46                                
  8 Bosic, Stephen J          39 Andover YMCA-NE      2:25.00    2:28.28    9  
      34.66   38.16   38.28   37.18                                
  9 LAINO, Joel               38 YMCA North Shore-NE  2:55.20    2:42.38    8  
      36.25   40.50   43.49   42.14                                
 
Event 18  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.03   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: U 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
      NELMSC: N 2:02.93        2005 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:02.93        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         40 SWIMRI-NE            2:06.00    2:03.39   17  
      28.21   31.07   31.78   32.33                                
  2 Pride, Douglas M          44 Maine Masters-NE     2:15.00    2:09.80   15  
      30.03   32.63   33.22   33.92                                
  3 Robbins, Andrew           43 JCC Newton-NE        2:18.00    2:14.14   14  
      32.59   34.53   33.18   33.84                                
  4 Drohan, Peter W           42 Minuteman-NE         2:25.31    2:22.91   13  
      31.96   34.66   37.52   38.77                                
  5 Townsend, Bill            41 Middlebury-NE        2:25.00    2:29.10   12  
      35.91   38.56   37.64   36.99                                
  6 McGuill, Tom P            44 Adirondack Athl-NE   2:32.96    2:31.43   11  
      34.94   38.62   39.58   38.29                                
  7 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE       2:50.00    2:32.38   10  
      35.96   37.38   39.59   39.45                                
  8 Melczer, John             43 MIT-NE               2:30.00    2:37.24    9  
      36.05   40.02   40.60   40.57                                
  9 Desisto, Chris            44 Boston College-NE    3:00.00    2:48.98    8  
      38.64   42.86   44.51   42.97                                
 10 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      2:50.00    2:53.30    7  
      38.65   43.98   45.99   44.68                                
 11 Matava, Chris G           40 Maine Masters-NE     2:53.00    3:00.41    6  
      40.53   46.54   47.85   45.49                                
 12 Moreno, Rod               43 Minuteman-NE         3:30.00    3:20.03    5  
      43.31   49.74   55.31   51.67                                
 
Event 18  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.74   9/16/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: U 1:57.99   9/26/2004 PAUL SMITH                                 
      NELMSC: N 2:04.10        2003 Peter Worland                              
        MEET: M 2:04.10        2003 Peter Worland                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 Maine Masters-NE     2:04.00    2:03.93N  17  
      29.30   31.93   31.61   31.09                                
  2 Gandy, Ray C              46 SWIMRI-NE            2:08.00    2:07.35   15  
      30.05   32.67   32.24   32.39                                
  3 Sullivan, Kevin S         47 Lowell YMCA-NE       2:16.00    2:12.62   14  
      32.08   33.90   33.40   33.24                                
  4 Solomon, Peter G          47 Middlebury-NE        2:10.00    2:14.07   13  
      30.03   33.07   34.86   36.11                                
  5 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     2:27.00    2:17.47   12  
      31.43   34.35   35.69   36.00                                
  6 Kline-Schoder, Robert J   46 UV Rays-NE           2:30.00    2:20.48   11  
      33.29   34.80   36.21   36.18                                
  7 Knocke, James E           45 Minuteman-NE         2:16.00    2:21.77   10  
      32.83   35.51   35.74   37.69                                
  8 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE         2:28.00    2:24.14    9  
      34.45   36.55   36.84   36.30                                
  9 Schubert, David A         46 ABC Masters-NE       2:33.20    2:25.24    8  
      34.33   36.65   37.19   37.07                                
 10 Goos, Samuel D            48 ABC Masters-NE       2:40.00    2:30.37    7  
      34.98   38.40   38.52   38.47                                
 11 Philpy, Paul              47 Boston LANES-NE      2:20.00    2:38.38    6  
      34.44   38.20   41.78   43.96                                
 12 Goldberg, Bennett B       48 Boston U-NE          3:05.00    2:44.89    5  
      36.64   42.18   43.71   42.36                                
 13 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         2:44.50    2:45.90    4  
      37.35   41.86   44.63   42.06                                
 14 Jefferson, Peter W        49 Penguins-NE          3:10.00    3:04.40    3  
      43.25   48.14   48.52   44.49                                
 
Event 18  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J           52 Middlebury-NE        2:23.00    2:22.11   17  
      34.13   36.12   36.13   35.73                                
  2 Bartlett, Fred R          51 SWIMRI-NE            2:24.00    2:23.18   15  
      33.41   36.23   36.93   36.61                                
  3 McGowan, David A          50 Boston LANES-NE      2:25.00    2:24.82   14  
      34.49   37.30   37.12   35.91                                
  4 Hubbard, Steven           50 Cape Cod Masters-NE  2:21.00    2:26.15   13  
      34.71   36.55   38.03   36.86                                
  5 Bright, David C           54 New England Un.-NE   2:25.00    2:26.21   12  
      33.83   37.30   37.80   37.28                                
  6 Courtney, Jack W          54 Middlebury-NE        2:28.10    2:27.63   11  
      34.19   37.94   38.32   37.18                                
  7 O'Brien, David P          51 Boston LANES-NE      2:25.00    2:29.64   10  
      34.63   37.90   38.80   38.31                                
  8 Blair, Tripp              53 Adirondack Athl-NE   2:45.00    2:36.56    9  
      36.94   39.70   41.10   38.82                                
  9 Edelman, Paul T           51 ABC Masters-NE       2:45.00    2:40.77    8  
      35.95   40.71   42.81   41.30                                
 10 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE      3:10.00    2:54.04    7  
      38.85   42.78   45.86   46.55                                
 11 Sone, Manuel J            50 Maine Masters-NE     3:12.00    2:56.23    6  
      41.98   44.87   46.36   43.02                                
 12 Tucker, Robert K          54 Great Bay-NE         2:52.00    3:02.31    5  
      39.25   44.93   47.81   50.32                                
 13 Gale, John A              51 Maine Masters-NE     3:20.00    3:16.05    4  
      44.66   50.50   51.47   49.42                                
 
Event 18  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 2:12.88        2004 Homer Lane                                 
        MEET: M 2:12.88        2004 Homer Lane                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Homer W             58 Cape Cod Masters-NE  2:15.90    2:19.44   17  
      33.08   35.31   36.48   34.57                                
  2 Phillips, Ken W           57 New England Un.-NE   2:46.20    2:31.40   15  
      35.68   38.77   39.00   37.95                                
  3 Myers, Fred D             56 Andover YMCA-NE      2:13.00    2:32.06   14  
      33.19   38.04   41.38   39.45                                
  4 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE            2:46.00    2:42.97   13  
      36.98   42.11   42.19   41.69                                
  5 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR        2:55.00    2:44.70   12  
      35.90   40.01   43.78   45.01                                
  6 Phillips, David P         59 Greenwood-NE         2:50.00    2:48.09   11  
      38.14   42.45   44.29   43.21                                
 
Event 18  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.78    7/9/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: U 2:12.18   5/22/2005 JOHN CALVERT                               
      NELMSC: N 2:20.59        2006 Bruce Mohl                                 
        MEET: M 2:20.59        2006 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV  2:28.50    2:26.82   17  
      34.53   37.00   38.14   37.15                                
  2 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   2:35.00    2:35.10   15  
      35.85   39.30   40.33   39.62                                
  3 Ewan, Bill                64 SWIMRI-NE            2:47.00    2:48.93   14  
      38.66   43.11   45.00   42.16                                
  4 Rupert, Bill              64 Maine Masters-NE     2:55.00    2:59.25   13  
      41.15   44.92   46.61   46.57                                
  5 Burke, Michael            64 Minuteman-NE         3:20.00    2:59.41   12  
      40.64   44.51   47.06   47.20                                
  6 Baxter, David C           63 ABC Masters-NE       3:08.00    3:04.34   11  
      40.96   47.84   48.31   47.23                                
  7 Lewis, John M             61 Great Bay-NE         3:00.00    3:07.57   10  
      42.38   45.91   49.17   50.11                                
  8 Terry, James B            63 ABC Masters-NE       3:17.00    3:07.61    9  
      42.21   48.46   49.68   47.26                                
  9 Mahoney, J Barry          63 Andover YMCA-NE      3:40.00    3:28.14    8  
      48.90   53.53   54.59   51.12                                
 
Event 18  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: U 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
      NELMSC: N 2:48.78        1993 George Erswell                             
        MEET: M 2:50.78        1998 Ted Webster                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pope, James A             65 ABC Masters-NE       3:05.00    2:50.04M  17  
      38.25 1:28.70   43.17                                        
  2 Dunham, Larry M           69 Penguins-NE          3:07.00    3:02.04   15  
      39.64   45.31   49.25   47.84                                
  3 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE      3:05.00    3:04.74   14  
      39.43   45.70   49.05   50.56                                
  4 Bushnell, Rick            66 SWIMRI-NE            3:15.00    3:13.34   13  
      44.68   48.93   49.84   49.89                                
  5 Mayher, Phil              67 Adirondack Maste-AD  3:30.97    3:14.33   12  
      47.48   50.01   50.82   46.02                                
  6 Read, Phil                65 Great Bay-NE         3:15.00    3:19.54   11  
      43.44   50.02   53.39   52.69                                
  7 Kilroy, Thomas            65 Adirondack Maste-AD  3:30.00    3:27.42   10  
      43.68   52.75   58.26   52.73                                
  8 Pride, H. Douglas         65 Maine Masters-NE     4:20.00    4:11.26    9  
      52.84 1:06.21 1:09.31 1:02.90                                
  9 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE         4:30.10    4:36.98    8  
      58.21 1:11.38 1:15.65 1:11.74                                
 
Event 18  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
      NELMSC: N 2:56.69        2002 Arnie Green                                
        MEET: M 3:08.57        2006 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ronald             72 MIT-NE               3:20.00    3:46.44   17  
      50.41   57.90 1:00.26   57.87                                
  2 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT       6:04.19    7:53.51   15  
    1:30.23 4:16.31 2:07.00                                        
 
Event 18  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: U 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
      NELMSC: N 3:19.47        2001 James Edwards                              
        MEET: M 3:25.47        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE           4:13.00    4:15.39   17  
      53.78 1:04.51 1:07.76 1:09.34                                
 
Event 18  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:00.21   11/6/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: U 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
      NELMSC: N 3:17.80        2002 James Edwards                              
        MEET: M 3:17.80        2002 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        80 Andover YMCA-NE      4:30.00    6:56.19   17  
    1:17.25 1:45.02 1:55.95 1:57.97                                
 
Event 19  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 28.84   11/6/1994 JAMIE RAAB                                   
      NELMSC: N 30.23        2000 Emily Wang                                   
        MEET: M 30.23        2000 Emily Wang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE       32.00      31.36   17  
  2 Brown, Jessica            24 Boston College-NE      32.00      32.13   15  
  3 Byrnes, Juliette          24 Simmons College-NE     38.60      32.96   14  
  4 Alf, Mahriah E            24 MIT-NE                 34.00      33.81   13  
  5 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR     38.00      34.62   12  
  6 Lunsford, Joanna M        24 Cambridge-NE           40.00      37.12   11  
  7 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE        35.50      37.67   10  
  8 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE     45.00      42.66    9  
 
Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: U 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
      NELMSC: N 28.85        2006 Andrea Yttre                                 
        MEET: M 28.85        2006 Andrea Yttre                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunchar, Katy M           26 Cambridge-NE           35.27      32.68   17  
  2 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR     33.76      34.13   15  
  3 Leahy, Caitlin C          25 Cambridge-NE           36.12      34.15   14  
  4 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE      35.50      34.27   13  
  5 Murphy, Meaghan I         25 Boston College-NE      38.00      35.50   12  
  6 Mackey, Lori M Hynes      29 Middlebury-NE          35.00      36.13   11  
  7 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE           38.22      36.29   10  
  8 Schwartz, Emily A         27 Cambridge-NE           35.50      36.75    9  
  9 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR     34.75      37.15    8  
 10 Moessner, Jacqueline      26 NYC Hydras-MR          44.00      40.20    7  
 11 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE        40.00      41.12    6  
 
Event 19  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: U 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
      NELMSC: N 30.70        2003 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 30.70        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 Alexandria-PV          32.82      32.51   17  
  2 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE           34.00      33.00   15  
  3 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE      36.00      34.44   14  
  4 Boehm, Elizabeth [Liz] W  33 MIT-NE                 35.00      35.66   13  
  5 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE        38.99      38.79   12  
  6 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE        37.19      39.55   11  
  7 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR          42.37      40.79   10  
  8 VonHousen, Elise          34 SWIMRI-NE              40.00      41.50    9  
  9 Tabor, Anna               31 Boston YMCA-NE         47.09      41.91    8  
 10 Koppelman, Allyson M      31 Cambridge-NE           40.00      51.50    7  
 
Event 19  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
        NATL: U 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
      NELMSC: N 31.81        1992 Barbara Crowder                              
        MEET: M 31.99        2005 Karen Lefebre                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE       30.21      29.70N  17  
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE           34.00      32.74   15  
  3 O'Brien, Susan            37 Adirondack Athl-NE     34.25      33.18   14  
  4 Holmes, Jessica A         36 Middlebury-NE          34.00      33.57   13  
  5 Knight, Susan L           37 Great Bay-NE           33.20      33.70   12  
  6 Daly, Cheryl A            35 Maine Masters-NE       34.45      34.10   11  
  7 Wilkes, Kristin J         36 SWIMRI-NE              35.32      34.72   10  
  8 Neuendorf, Donna M        39 SWIMRI-NE              37.00      36.11    9  
  9 Hicks, Kristin M          39 Boston U-NE            40.00      36.30    8  
 10 Millerd, Michelle A       37 South Shore-NE         37.00      36.38    7  
 11 Telford, Amanda J         38 Great Bay-NE           43.00      38.61    6  
 12 Downey, Sarah S           38 Great Bay-NE           43.00      40.06    5  
 13 Fryer, JoAnn              38 Great Bay-NE           50.00      45.03    4  
 14 Acevedo, Kristine         36 Boston LANES-NE        51.50      52.33    3  
 
Event 19  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
      NELMSC: N 31.31        2000 Jennifer Luker                               
        MEET: M 31.40        1998 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE        34.80      33.62   17  
  2 Wesson, Kim A             40 Great Bay-NE           34.00      33.75   15  
  3 Thompson, Kirsten         42 ABC Masters-NE         36.26      34.33   14  
  4 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE              35.20      34.39   13  
  5 Walsh, Patti A            43 SWIMRI-NE              35.00      35.49   12  
  6 Donovan, Kim M            44 ABC Masters-NE         36.15      35.52   11  
  7 Flynn, Maureen E          43 Boston YMCA-NE         43.00      42.25   10  
  8 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE           46.00      42.38    9  
  9 Petri, Ellen              43 ABC Masters-NE         41.00      43.04    8  
 10 Daniels, Carolyn          41 Connecticut-CT       1:00.00      54.50    7  
 
Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.02    4/2/2006 KARIN SEICK, GER                             
        NATL: U 29.98   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                              
      NELMSC: N 31.19        2001 Jennifer Luker                               
        MEET: M 31.19        2001 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters        32.50      31.37   17  
  2 Estabrook, Mary B         46 Maine Masters-NE       32.51      32.29   15  
  3 Uecker, Anne              47 Maine Masters-NE       35.08      34.63   14  
  4 Petersen, Catherine L     46 ABC Masters-NE         34.42      35.25   13  
  5 Malloy, Julia             47 Great Bay-NE           38.46      35.97   12  
  6 Jensen, Sue               47 Cambridge-NE           36.63      36.97   11  
  7 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE            36.62      37.54   10  
  8 Walsh, Kimberly J         47 UV Rays-NE             37.80      37.57    9  
  9 Schwarz, Marlene C        47 Minuteman-NE           40.00      40.06    8  
 10 Tate, Charlotte A         47 Middlebury-NE          39.00      40.15    7  
 11 Zonis, Beth E             46 Minuteman-NE           55.00      40.21    6  
 12 Fortoul, Karen            46 NYC Hydras-MR          40.00      40.35    5  
 13 Paltrineri, Linda J       48 Cape Cod Masters-NE  1:07.00      40.44    4  
 14 Adams, Edith H            45 Cambridge-NE           41.93      41.40    3  
 15 Pohlman, Mary E           49 Boston College-NE      44.64      44.88    2  
 16 King, Karen               47 Andover YMCA-NE      1:13.00    1:11.15    1  
 
Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.15    5/8/2004 ANGELA ZINGLER, GER                          
        NATL: U 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
      NELMSC: N 31.97        2002 Joel Feldmann                                
        MEET: M 31.97        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brumet, Barb              50 Cape Cod Masters-NE    34.90      35.98   17  
  2 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE          39.83      37.04   15  
  3 Davis, Kathleen           53 Dutchess County-MR     37.59      37.36   14  
  4 Sullivan, Susan L         54 Maine Masters-NE       45.00      42.38   13  
 
Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.92  10/27/2000 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: U 32.16   12/3/2006 LAURA VAL                                    
      NELMSC: N 33.90        2006 Joel Feldmann                                
        MEET: M 33.90        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          56 Keene-NE               34.50      34.36   17  
  2 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE             40.00      38.46   15  
  3 Bierwert, Karen           55 U Mass-NE              37.00      39.15   14  
  4 Carstens, Linda C         55 MIT-NE                 44.00      40.71   13  
  5 Crossman, Nancy A         57 Cape Cod Masters-NE  1:12.00    1:08.55   12  
 
Event 19  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: U 36.27   4/20/2002 JOY WARD                                     
      NELMSC: N 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
        MEET: M 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT         48.81      55.66   17  
 
Event 19  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 36.79   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: U 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
      NELMSC: N 46.97        2003 Susan Livingston                             
        MEET: M 49.59        2005 Susan Livingston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara K        69 JCC Newton-NE        1:05.00      59.77   17  
  2 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         1:01.86    1:07.34   15  
 
Event 20  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
      NELMSC: N 26.92        2000 Gregory Wriede                               
        MEET: M 26.92        2000 Greg Wriede                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE        39.85      33.12   17  
 
Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.29  11/21/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: U 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
      NELMSC: N 25.01        2002 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 25.01        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           26 Great Bay-NE           29.00      28.23   17  
  2 Castagna, Brian           26 Andover YMCA-NE        29.00      28.62   15  
  3 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE      35.00      28.63   14  
  4 Drasher, Ryan C           25 Great Bay-NE           29.00      28.73   13  
  5 McLaughlin, Sean          25 Penguins-NE            30.44      31.17   12  
  6 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE       35.99      32.35   11  
  7 Brinkmeyer, Justin R      26 Cambridge-NE           31.50      32.48   10  
  8 Steinberg, Gregory E      27 Andover YMCA-NE        36.90      32.94    9  
 
Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.36  11/24/2003 HAJIME ITOI, JPN                             
        NATL: U 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
      NELMSC: N 26.37        1997 Jim Harvey                                   
        MEET: M 26.37        1997 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason H            31 Cambridge-NE           26.99      26.35N  17  
  2 Churins, Jonathan         32 Dutchess County-MR     26.18      28.54   15  
  3 Titus, Dave               31 Cambridge-NE           29.10      29.41   14  
  4 Hammond, Benjamin W       32 Boston College-NE      30.00      29.46   13  
  5 Oliver, Kyle F            33 Lowell YMCA-NE         30.86      31.05   12  
  6 Laplante, Joshua          31 SWIMRI-NE              32.00      31.77   11  
  7 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE        34.00      34.05   10  
 
Event 20  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: U 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
      NELMSC: N 25.29        2004 Michael Ross                                 
        MEET: M 25.29        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldman, Mark S           36 Cambridge-NE           28.40      27.40   17  
  2 Bruzual, Igor             37 MIT-NE                 28.12      28.15   15  
  3 O'Brien, Douglas A        38 Adirondack Athl-NE     29.87      29.07   14  
  4 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE           29.70      29.27   13  
  5 Esposito, Christopher L   35 Minuteman-NE           32.00      31.47   12  
  6 Letendre, Peter J         38 Ludlow-NE              30.79      31.51   11  
  7 Broglio, Mike             36 Minuteman-NE           30.19      31.64   10  
  8 Good, Patrick             37 Connecticut-CT         32.60      32.56    9  
  9 Todd, Douglas             38 Cambridge-NE           37.00      33.61    8  
 10 Bolio, Michael            37 ABC Masters-NE         39.50      39.17    7  
 11 Bell, Richard             38 Connecticut-CT         39.85      40.05    6  
 12 Tripler, Christopher E    39 YMCA North Shore-NE    50.00      44.33    5  
 
Event 20  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.13    4/9/2005 HARTMUT BERNER, GER                          
        NATL: U 25.89  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
      NELMSC: N 27.47        2002 Edmund Gendreau                              
        MEET: M 25.96        2006 Steve Hiltabiddle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jim               41 Maine Masters-NE       26.00      25.93M  17  
  2 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE           27.75      27.40N  15  
  3 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE           29.00      29.47   14  
  4 Robbins, Andrew           43 JCC Newton-NE          31.00      29.70   13  
  5 Walsh, Steven             43 SWIMRI-NE              34.31      31.61   12  
  6 Martini, Paolo G          40 Boston LANES-NE        31.00      32.01   11  
  7 Townsend, Bill            41 Middlebury-NE          33.00      32.71   10  
  8 Redington, Charles B      40 Cape Cod Masters-NE    33.50      33.81    9  
  9 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE         43.00      35.06    8  
 10 Melczer, John             43 MIT-NE                 45.00      36.66    7  
 11 Desisto, Chris            44 Boston College-NE      45.00      40.07    6  
 12 Adamik, Daniel            44 Connecticut-CT         45.00      43.33    5  
 
Event 20  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: U 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
      NELMSC: N 28.00        2004 Timothy Phillips                             
        MEET: M 28.00        2004 Timothy Phillips                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Hodding           45 Maine Masters-NE       27.15      26.79N  17  
  2 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE           27.66      28.10   15  
  3 Cote, David A             47 SWIMRI-NE              29.50      29.19   14  
  4 Shea, Bill C              46 Ludlow-NE              32.00      30.59   13  
  5 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE       33.00      31.13   12  
  6 Bogusky, Joseph C         49 Minuteman-NE           35.00      31.17   11  
  7 Cook, Michael             45 Andover YMCA-NE        33.10      31.62   10  
  8 Brown, Phil               46 South Shore-NE         31.92      31.76    9  
  9 Mansilla, Frankin G       47 Boston LANES-NE        32.00      31.80    8  
 10 Schubert, David A         46 ABC Masters-NE         33.20      32.47    7  
 11 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE           33.00      33.00    6  
 12 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE           34.69      33.79    5  
 13 Kline-Schoder, Robert J   46 UV Rays-NE             38.00      34.52    4  
 14 Hart, David C             48 ABC Masters-NE         40.00      37.01    3  
 15 Mooney, Jack              47 Andover YMCA-NE        40.00      38.24    2  
 16 Goos, Samuel D            48 ABC Masters-NE         50.00      39.55    1  
 17 Jefferson, Peter W        49 Penguins-NE            45.00      42.38  
 
Event 20  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.79   11/1/2003 GREG SHAW, USA                               
        NATL: U 26.79   11/1/2003 GREG SHAW                                    
      NELMSC: N 26.79        2003 Greg Shaw                                    
        MEET: M 27.11        2002 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, David A          50 Boston LANES-NE        31.50      31.69   17  
  2 Delaney, Mike J           52 Middlebury-NE          33.00      32.76   15  
  3 Dolan, John V             50 UV Rays-NE             34.40      34.17   14  
  4 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE        34.00      34.98   13  
  5 Edelman, Paul T           51 ABC Masters-NE         37.00      36.01   12  
  6 Jennings, Cliff           54 Andover YMCA-NE        41.00      40.25   11  
  7 Jaye, David A             54 University Club-NE     44.28      41.97   10  
  8 Gale, John A              51 Maine Masters-NE       44.00      42.61    9  
  9 Sone, Manuel J            50 Maine Masters-NE       47.96      46.63    8  
 10 Garbero, Armando D        53 ABC Masters-NE         55.00      53.01    7  
 
Event 20  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                          
        NATL: U 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                               
      NELMSC: N 27.25        2006 Greg Shaw                                    
        MEET: M 27.25        2006 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 New England Un.-NE     27.25      26.96W  17  
  2 Marchacos, John           58 Connecticut-CT         39.50      33.78   15  
  3 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE              36.00      36.89   14  
  4 Keyes, Richard J          59 New England Un.-NE     40.00      38.51   13  
  5 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE           39.00      39.16   12  
 
Event 20  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.31   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: U 28.31   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
      NELMSC: N 30.88        2006 Bruce Mohl                                   
        MEET: M 30.88        2006 Bruce Mohl                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL        31.50      31.41   17  
  2 Jones, Jay                61 Cambridge-NE           33.43      33.34   15  
  3 Kronfeld, Louis R         64 Andover YMCA-NE        37.00      35.52   14  
  4 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV    37.50      38.08   13  
  5 Ewan, Bill                64 SWIMRI-NE              39.00      42.53   12  
  6 Smith, Norman T           63 Springfield-NE         45.00      44.48   11  
  7 Terry, James B            63 ABC Masters-NE         55.00      51.99   10  
 
Event 20  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.54   3/17/2007 GEORGES KOESSLER, FRA                        
        NATL: U 30.70   10/6/2001 BOB BAILIE                                   
      NELMSC: N 35.99        2005 George Coupe                                 
        MEET: M 34.42        2006 Michael Laux                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE        37.50      38.87   17  
  2 Pierce, Philip R          66 Cape Cod Masters-NE    40.00      40.82   15  
  3 Kilroy, Thomas            65 Adirondack Maste-AD    46.00      47.57   14  
 
Event 20  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: U 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
      NELMSC: N 50.17        1997 Robert Wright                                
        MEET: M 53.49        1997 Robert Wright                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE           58.00      59.54   17  
 
Event 21  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 1:06.59   9/27/1998 ALISON TERRY                               
      NELMSC: N 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE     1:12.00    1:09.89   17  
      34.89   35.00                                                
  2 Brown, Jessica            24 Boston College-NE    1:10.00    1:10.09   15  
      34.11   35.98                                                
  3 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    1:13.79    1:14.05   14  
      36.01   38.04                                                
  4 Kang, Hannah H            23 Cambridge-NE         1:19.25    1:15.95   13  
      37.51   38.44                                                
  5 Beeger, Elise J           23 Cambridge-NE         1:18.72    1:17.29   12  
      37.83   39.46                                                
  6 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            1:47.00    1:44.81   11  
      50.94   53.87                                                
 
Event 21  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.01   5/14/2006 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: U 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
      NELMSC: N 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
        MEET: M 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Erica M            28 New England Un.-NE   1:13.90    1:12.50   17  
      35.21   37.29                                                
  2 Manzanedo, Diana          26 MIT-NE               1:16.00    1:16.00   15  
      36.63   39.37                                                
  3 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE         1:16.27    1:16.14   14  
      36.85   39.29                                                
  4 Dragon, Julie             28 MIT-NE               1:12.60    1:16.85   13  
      37.81   39.04                                                
  5 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         1:25.91    1:23.15   12  
      40.28   42.87                                                
  6 Youmans, Katherine        26 Andover YMCA-NE      1:22.00    1:25.01   11  
      41.09   43.92                                                
  7 Slade, Courtney A         28 Cambridge-NE         1:29.27    1:26.56   10  
      42.63   43.93                                                
  8 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE          1:24.22    1:27.18    9  
      42.16   45.02                                                
 
Event 21  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.88   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: U 1:03.36   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:13.16        2000 Maryellen Powers                           
        MEET: M 1:13.16        2000 Maryellen Powers                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehm, Elizabeth [Liz] W  33 MIT-NE               1:24.00    1:24.22   17  
      41.62   42.60                                                
  2 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE         1:37.00    1:28.41   15  
      43.37   45.04                                                
  3 VonHousen, Elise          34 SWIMRI-NE            1:29.00    1:29.41   14  
      44.41   45.00                                                
  4 Kornbau, Elaine M         30 Cambridge-NE         1:20.00    1:30.24   13  
      41.29   48.95                                                
  5 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR        1:33.57    1:33.32   12  
    1:33.43                                                        
  6 Banker, Margaret M        34 YMCA North Shore-NE  2:30.00    1:55.23   11  
      55.87   59.36                                                
 
Event 21  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:14.76        1990 Penny Noyes                                
        MEET: M 1:08.66        2004 A Luallen-Egg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            35 Maine Masters-NE     1:17.60    1:15.43   17  
      37.37   38.06                                                
  2 Gilson, Meredith P        36 Cape Cod Masters-NE  1:20.80    1:17.06   15  
      38.18   38.88                                                
  3 O'Brien, Susan            37 Adirondack Athl-NE   1:18.50    1:17.81   14  
      38.04   39.77                                                
  4 Fox, Michele              38 YMCA North Shore-NE  1:22.20    1:21.47   13  
      40.32   41.15                                                
  5 Neuendorf, Donna M        39 SWIMRI-NE            1:23.00    1:23.71   12  
      40.52   43.19                                                
  6 McDowell, Kendra          36 ABC Masters-NE       1:27.00    1:24.76   11  
      41.29   43.47                                                
  7 Fryer, JoAnn              38 Great Bay-NE         1:35.00    1:34.04   10  
      45.99   48.05                                                
 
Event 21  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:16.30        2002 Kim Goodwin                                
        MEET: M 1:16.30        2002 Kim Goodwin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Roma              40 Boston U-NE          1:16.00    1:13.72N  17  
      36.27   37.45                                                
  2 Thompson, Kirsten         42 ABC Masters-NE       1:28.00    1:19.81   15  
      39.22   40.59                                                
 
Event 21  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.20  12/10/2006 VIBEKE SWANSON, USA                        
        NATL: U 1:06.44   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:16.95        2003 Kim Goodwin                                
        MEET: M 1:16.95        2003 Kim Goodwin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters      1:17.00    1:13.91N  17  
      36.42   37.49                                                
  2 Sullivan, Patricia        46 Lowell YMCA-NE       1:19.75    1:19.30   15  
      38.85   40.45                                                
  3 Goodwin, Kim E            49 Simmons College-NE   1:26.50    1:20.90   14  
      39.19   41.71                                                
  4 Uecker, Anne              47 Maine Masters-NE     1:23.65    1:21.45   13  
      39.70   41.75                                                
  5 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE           1:19.50    1:21.49   12  
      39.39   42.10                                                
  6 Paltrineri, Linda J       48 Cape Cod Masters-NE  1:54.00    1:30.28   11  
      44.53   45.75                                                
  7 Schwarz, Marlene C        47 Minuteman-NE         1:30.00    1:31.27   10  
      45.03   46.24                                                
  8 Walsh, Kimberly J         47 UV Rays-NE           1:35.00    1:32.44    9  
      46.38   46.06                                                
  9 Duncan, Lyn M             46 Cambridge-NE         1:45.00    1:34.92    8  
      45.59   49.33                                                
 10 Pohlman, Mary E           49 Boston College-NE    1:38.93    1:38.23    7  
      48.01   50.22                                                
 -- Edin, Deborah E           45 Great Bay-NE         2:00.00         DQ  
      58.25   59.15                                                
 
Event 21  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.95  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
      NELMSC: N 1:16.60        2003 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:16.60        2003 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth A             51 Penguins-NE          1:22.00    1:25.51   17  
      42.14   43.37                                                
  2 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE        1:33.33    1:28.26   15  
      43.39   44.87                                                
 
Event 21  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.80  10/15/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:14.80  10/15/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 1:23.63        2006 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:23.63        2006 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          56 Keene-NE             1:24.00    1:25.86   17  
      42.63   43.23                                                
  2 Craffey, Eileen M         56 New England Un.-NE   1:37.38    1:34.80   15  
      45.31   49.49                                                
  3 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR        1:45.00    1:41.99   14  
      50.77   51.22                                                
  4 Barbary, Susan H          57 Great Bay-NE         1:55.00    1:55.10   13  
      54.86 1:00.24                                                
  5 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     2:00.00    1:56.99   12  
      56.20 1:00.79                                                
  6 Crossman, Nancy A         57 Cape Cod Masters-NE  2:13.59    2:08.83   11  
    2:09.03                                                        
  7 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE         2:10.97    2:14.98   10  
    1:06.98 1:08.00                                                
  8 Metcalfe, Robyn           59 Boston U-NE          2:15.00    2:27.78    9  
    1:13.33 1:14.45                                                
 
Event 21  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: U 1:24.16   6/15/1997 BETSY JORDAN                               
      NELMSC: N 1:29.13        1989 Clara Walker                               
        MEET: M 1:30.05        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       2:02.00    2:01.71   17  
      59.81 1:01.90                                                
  2 Williams, Janice          64 Dutchess County-MR   2:09.97    2:07.05   15  
    1:02.41 1:04.64                                                
 
Event 21  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.00   2/14/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
      NELMSC: N 1:38.80        2006 Susan Livingston                           
        MEET: M 2:00.15        2003 Ruth Stavis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       69 JCC North Shore-NE   1:40.00    1:44.41M  17  
      52.27   52.14                                                
 
Event 21  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.24   4/17/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: U 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
      NELMSC: N 1:40.57        2000 Clara Walker                               
        MEET: M 2:02.12        2002 Cynthia Barton                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth L            70 JCC Newton-NE        2:07.00    2:09.17   17  
    1:05.89 1:03.28                                                
 
Event 21  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: U 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
      NELMSC: N 2:01.97        2004 Clara Walker                               
        MEET: M 2:03.39        2005 Cynthia Barton                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          79 YMCA North Shore-NE  2:40.00    2:33.85   17  
    1:15.88 1:17.97                                                
 
Event 22  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                               
      NELMSC: N 59.61        1999 Gregory Wriede                               
        MEET: M 59.61        1999 Greg Wriede                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     1:17.89    1:16.93   17  
      37.20   39.73                                                
  2 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE      1:22.60    1:17.30   15  
      38.00   39.30                                                
 
Event 22  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: U 55.76  12/10/1995 JOHN KEPPELER                                
      NELMSC: N 57.81        2001 Benjamin Lo-Pinto                            
        MEET: M 57.81        2001 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    25 ABC Masters-NE       1:00.00    1:02.57   17  
      31.13   31.44                                                
  2 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE               1:04.00    1:05.46   15  
      31.31   34.15                                                
  3 Drasher, Ryan C           25 Great Bay-NE         1:04.00    1:05.51   14  
      32.29   33.22                                                
  4 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    1:15.00    1:07.80   13  
      33.85   33.95                                                
  5 Brinkmeyer, Justin R      26 Cambridge-NE         1:11.00    1:14.16   12  
      36.10   38.06                                                
  6 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     1:29.99    1:21.60   11  
      40.04   41.56                                                
  7 Schultz, David            29 Cambridge-NE         1:30.00    1:25.69   10  
      41.85   43.84                                                
 
Event 22  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO, USA                         
        NATL: U   55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                              
      NELMSC: N 1:01.20        1997 Jim Harvey                                 
        MEET: M 1:01.20        1997 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Churins, Jonathan         32 Dutchess County-MR   1:04.24    1:07.67   17  
      33.03   34.64                                                
  2 Bushnell, Jeff            34 SWIMRI-NE            1:12.00    1:08.25   15  
      33.32   34.93                                                
  3 Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE            1:07.00    1:08.51   14  
      33.35   35.16                                                
  4 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE         1:09.70    1:12.03   13  
      34.75   37.28                                                
  5 Oliver, Kyle F            33 Lowell YMCA-NE       1:12.00    1:12.07   12  
      34.60   37.47                                                
  6 Hammond, Benjamin W       32 Boston College-NE    1:20.00    1:17.23   11  
      36.75   40.48                                                
  7 Mullin, Brian             32 Boston College-NE    1:26.00    1:23.19   10  
      40.90   42.29                                                
  8 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         1:45.00    1:35.51    9  
      47.03   48.48                                                
  9 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      1:32.00    1:35.93    8  
      47.00   48.93                                                
 
Event 22  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: U 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
      NELMSC: N 55.95        2004 Michael Ross                                 
        MEET: M 55.95        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          39 Cambridge-NE         1:03.56    1:02.67   17  
      30.46   32.21                                                
  2 Mahoney, Michael          38 Connecticut-CT       1:11.83    1:13.95   15  
      37.09   36.86                                                
  3 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         1:34.00    1:39.10   14  
      50.34   48.76                                                
 
Event 22  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                          
        NATL: U   57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON                               
      NELMSC: N 1:05.66        2005 Douglas Pride                              
        MEET: M 1:05.66        2005 Douglas Pride                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jim               41 Maine Masters-NE     1:01.00    1:00.04N  17  
      30.25   29.79                                                
  2 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE         1:06.74    1:05.37N  15  
      32.26   33.11                                                
  3 Pride, Douglas M          44 Maine Masters-NE     1:10.00    1:08.81   14  
      33.50   35.31                                                
  4 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE         1:13.51    1:17.35   13  
      37.47   39.88                                                
  5 Kostousov, Andre A        44 Andover YMCA-NE      1:22.00    1:20.31   12  
      39.55   40.76                                                
  6 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE       1:30.00    1:21.59   11  
      40.18   41.41                                                
  7 Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE         1:15.00    1:22.04   10  
      39.89   42.15                                                
  8 McGuill, Tom P            44 Adirondack Athl-NE   1:28.00    1:27.87    9  
      42.41   45.46                                                
  9 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      2:00.00    1:38.12    8  
      47.90   50.22                                                
 -- Matava, Chris G           40 Maine Masters-NE     1:37.51         DQ  
      50.49   52.84                                                
 
Event 22  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   58.48   12/3/2006 CLAY BRITT, USA                            
        NATL: U   58.48   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
      NELMSC: N 1:05.77        2006 Peter Solomon                              
        MEET: M 1:05.77        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Solomon, Peter G          47 Middlebury-NE        1:05.77    1:06.04   17  
      32.64   33.40                                                
  2 Cote, David A             47 SWIMRI-NE            1:08.00    1:08.53   15  
      34.64   33.89                                                
  3 Alexander, Mark E         49 Cambridge-NE         1:08.75    1:09.26   14  
      33.97   35.29                                                
  4 Coffey, Tom               47 Connecticut-CT       1:13.95    1:09.70   13  
      33.64   36.06                                                
  5 Sullivan, Kevin S         47 Lowell YMCA-NE       1:14.50    1:11.68   12  
      35.89   35.79                                                
  6 Knocke, James E           45 Minuteman-NE         1:12.50    1:14.66   11  
      36.33   38.33                                                
  7 Hart, David C             48 ABC Masters-NE       1:25.00    1:17.04   10  
      37.03   40.01                                                
  8 Goldberg, Bennett B       48 Boston U-NE          1:30.00    1:24.94    9  
      41.97   42.97                                                
  9 Mooney, Jack              47 Andover YMCA-NE      1:32.00    1:29.13    8  
      44.27   44.86                                                
 10 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         1:27.70    1:31.43    7  
      43.39   48.04                                                
 11 Pierce, Andrew            46 Boston YMCA-NE       2:00.00    1:40.98    6  
      50.30   50.68                                                
 
Event 22  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: U 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
      NELMSC: N 1:06.52        2005 Greg Shaw                                  
        MEET: M 1:06.52        2005 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               52 Boston LANES-NE      1:15.15    1:12.92   17  
      35.47   37.45                                                
  2 Courtney, Jack W          54 Middlebury-NE        1:12.20    1:14.20   15  
      36.45   37.75                                                
  3 Bright, David C           54 New England Un.-NE   1:17.50    1:15.46   14  
      36.98   38.48                                                
  4 Mockler, Frank C          52 Boston LANES-NE      1:12.00    1:15.67   13  
      36.94   38.73                                                
  5 Bartlett, Fred R          51 SWIMRI-NE            1:18.80    1:18.35   12  
      38.84   39.51                                                
  6 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      1:22.42    1:20.69   11  
      39.34   41.35                                                
  7 Dolan, John V             50 UV Rays-NE           1:30.00    1:26.08   10  
      41.59   44.49                                                
 
Event 22  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE, USA                            
        NATL: U 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
      NELMSC: N 1:10.04        2002 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:10.45        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cothren, Jack             58 Dutchess County-MR   1:17.67    1:18.84   17  
      37.90   40.94                                                
  2 Pemberton, Gary P         59 ABC Masters-NE       1:40.00    1:35.24   15  
      46.02   49.22                                                
 
Event 22  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: U 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS                              
      NELMSC: N 1:16.50        2003 Bill Rupert                                
        MEET: M 1:16.50        2003 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL      1:18.80    1:17.00   17  
      37.83   39.17                                                
  2 Jones, Jay                61 Cambridge-NE         1:22.00    1:20.53   15  
      40.00   40.53                                                
  3 Rupert, Bill              64 Maine Masters-NE     1:22.00    1:21.51   14  
      39.99   41.52                                                
  4 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   1:23.00    1:22.09   13  
      39.72   42.37                                                
  5 Snooks, John H            64 ABC Masters-NE       1:22.50    1:23.88   12  
      41.41   42.47                                                
  6 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV  1:26.00    1:25.06   11  
      41.62   43.44                                                
  7 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       1:35.00    1:26.49   10  
      41.69   44.80                                                
  8 Smith, Norman T           63 Springfield-NE       1:46.00    1:46.16    9  
      52.48   53.68                                                
  9 Mahoney, J Barry          63 Andover YMCA-NE      2:30.00    2:16.33    8  
    1:07.87 1:08.46                                                
 
Event 22  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.11    2/3/2007 BERND HORSTMANN, GER                       
        NATL: U 1:14.66   12/6/1998 YOSHI OYAKAWA                              
      NELMSC: N 1:24.80        2002 D Barr Clayson                             
        MEET: M 1:24.80        2002 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayher, Phil              67 Adirondack Maste-AD  1:44.73    1:39.64   17  
      48.94   50.70                                                
  2 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE         2:30.10    2:45.29   15  
    1:18.75 1:26.54                                                
 
Event 22  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                         
        NATL: U 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
      NELMSC: N 1:29.58        2006 Tom Murray                                 
        MEET: M 1:35.31        2002 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT       3:17.88    4:20.50   17  
    2:14.02 2:06.48                                                
 
Event 22  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.21   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: U 1:25.13  10/29/2000 PAUL HUTINGER                              
      NELMSC: N 1:46.38        1993 John White                                 
        MEET: M 2:21.25        2006 Tom Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE           2:24.00    2:25.84   17  
    1:09.23 1:16.61                                                
 
Event 22  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: U 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
      NELMSC: N 1:47.29        2002 James Edwards                              
        MEET: M 1:47.29        2002 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        80 Andover YMCA-NE      2:30.00    3:24.10   17  
    1:34.06 1:50.04                                                
 
Event 23  Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
      NELMSC: N 5:18.89        2001 Amy Devito                                 
        MEET: M 5:18.89        2001 Amy Devito                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Brittany      24 Maine Masters-NE     5:32.06    5:32.85   17  
      35.62   40.60   43.82   44.22   46.86   48.09   37.74   35.90
  2 Kaye, Alicia B            24 Minuteman-NE         5:30.00    5:33.60   15  
      37.91   42.99   42.28   42.29   46.62   47.22   37.51   36.78
  3 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    5:30.00    5:43.52   14  
      34.93   40.87   44.27   43.74   50.99   51.61   38.82   38.29
  4 Bean, Laura               22 Boston LANES-NE      6:16.00    6:07.05   13  
      39.98   45.23   50.39   47.63   51.30   51.18   42.07   39.27
 
Event 23  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 5:17.49        2001 Andrea Packard                             
        MEET: M 5:17.49        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leahy, Caitlin C          25 Cambridge-NE         5:40.00    5:33.09   17  
      36.14   40.92   43.87   42.76   47.88   48.28   37.36   35.88
  2 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    5:51.40    5:48.59   15  
      38.11   43.56   47.33   46.80   48.14   48.02   39.38   37.25
  3 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         6:07.52    6:06.11   14  
      37.27   42.88   45.84   46.65   54.33   56.04   41.65   41.45
  4 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         6:40.00    6:22.41   13  
      38.92   48.63   49.97   48.91   53.12   53.27   46.43   43.16
  5 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE          6:18.43    6:26.52   12  
      41.53   51.70   48.93   49.21   53.68   55.35   44.27   41.85
  6 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR   6:14.74    6:29.20   11  
      39.98   47.93   50.82   48.97   55.51   56.17   44.80   45.02
 
Event 23  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.33   4/25/2004 HIDEKO HIRANAKA, JPN                       
        NATL: U 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 5:36.26        2004 Brandy Hugo                                
        MEET: M 5:36.26        2004 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    6:00.00    5:59.79   17  
      39.31   47.81   47.70   47.19   47.58   47.83   42.21   40.16
  2 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE         7:15.00    6:43.73   15  
      46.80   56.77   47.89   47.48   58.24   56.50   45.58   44.47
  3 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE      6:45.00    6:44.17   14  
      44.62   51.64   53.38   52.83   56.93   57.64   44.81   42.32
  4 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         6:45.96    6:52.15   13  
      44.44   51.10   56.98   54.38   58.31   57.82   44.23   44.89
 
Event 23  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 5:53.22        2006 Jessica Holmes                             
        MEET: M 5:32.10        2005 Dana Woody                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     5:21.28    5:15.47M  17  
      32.59   36.22   42.82   42.08   44.97   44.84   36.90   35.05
  2 Wilkes, Kristin J         36 SWIMRI-NE            6:32.32    6:20.65   15  
      38.13   46.51   49.30   48.28   54.86   54.90   45.30   43.37
  3 Natkin, Lisa              36 Cambridge-NE         6:26.00    6:33.92   14  
      44.01   52.16   52.53   50.73   52.49   53.44   45.24   43.32
  4 McDowell, Kendra          36 ABC Masters-NE       6:53.00    6:44.02   13  
      42.71   54.07   49.77   49.72 1:00.70   57.97   45.43   43.65
  5 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         6:56.97    6:54.20   12  
      41.63   51.67   52.18   52.94 1:01.23 1:01.51   47.12   45.92
  6 Young, Julie A            37 Andover YMCA-NE      7:12.00    7:15.70   11  
      46.90   59.35   54.70   54.78 1:03.22 1:03.27   46.92   46.56
 
Event 23  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 5:42.34        2004 K Tetreault                                
        MEET: M 5:27.08        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            6:02.00    5:59.34   17  
      37.55   42.25   47.60   46.94   52.95   52.94   40.32   38.79
  2 Donovan, Kim M            44 ABC Masters-NE       6:38.00    6:49.42   15  
      39.97   46.11   57.46   57.90   56.47   56.96   48.43   46.12
  3 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE         7:04.00    7:02.18   14  
      47.54   55.77   54.70   52.41   57.16   57.72   50.02   46.86
  4 Reed, Mary                41 Dutchess County-MR   6:59.35    7:09.25   13  
      50.24   54.57   55.24   56.30 1:00.03   58.85   47.78   46.24
 
Event 23  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:14.73   3/18/2007 K PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 5:48.91        2006 K Tetreault                                
        MEET: M 5:48.91        2006 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tetreault, Kathleen H     46 Adirondack Athl-NE   5:44.00    5:46.64N  17  
      35.53   41.91   46.57   45.76   50.45   50.79   38.21   37.42
  2 Sullivan, Patricia        46 Lowell YMCA-NE       6:00.00    5:46.73N  15  
      36.56   41.60   44.50   43.06   51.84   52.25   39.07   37.85
  3 Schwarz, Marlene C        47 Minuteman-NE         6:30.00    6:32.22   14  
      41.39   48.66   51.01   49.31   55.97   55.69   46.24   43.95
  4 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE           6:35.00    6:35.05   13  
      45.12   52.15   48.21   47.67   56.98   56.99   44.80   43.13
  5 Duncan, Lyn M             46 Cambridge-NE         7:15.00    6:52.80   12  
      46.59   50.94   56.10   55.28   54.77   55.33   47.88   45.91
  6 Edin, Deborah E           45 Great Bay-NE         8:18.00    8:04.09   11  
      57.14 1:02.88 1:06.33 1:06.27   58.18 1:00.18 1:01.07   52.04
 
Event 23  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 6:43.65        2004 Barbara Hummel                             
        MEET: M 6:43.65        2004 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Kathleen           53 Dutchess County-MR   6:44.07    6:46.59   17  
      42.08   52.43   54.99   53.18   56.55   56.54   46.86   43.96
  2 McDermott, Ann Y          53 MIT-NE               7:10.00    6:56.00   15  
      47.89   52.93   53.58   53.71   58.06   57.63   47.48   44.72
 -- White, Emily              54 MIT-NE               7:40.00         DQ  
      47.91 1:00.93 1:00.90   57.97 1:02.72 1:03.69   50.64   48.74
 
Event 23  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:52.11  10/15/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 5:52.11  10/15/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 6:47.81        2003 Kathy Slifer                               
        MEET: M 6:47.81        2003 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           55 U Mass-NE            6:48.00    6:29.46N  17  
      41.21   52.62   48.90   48.76   55.80   55.25   42.89   44.03
  2 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE           7:00.00    6:40.31N  15  
      43.46   51.89   54.35   52.16   51.40   52.93   48.21   45.91
  3 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     8:30.00    8:31.32   14  
      58.97 1:08.26 1:06.14 1:08.50 1:08.44 1:12.48   54.08   54.45
 -- Carstens, Linda C         55 MIT-NE               7:02.00         DQ  
      45.71   54.77   55.86   53.56   55.34   56.44   47.08   46.22
 
Event 23  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:20.63    5/3/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: U 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
      NELMSC: N 6:57.45        2005 Kathy Slifer                               
        MEET: M 6:57.45        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       9:10.00    9:19.68   17  
    1:00.64 1:10.98 1:15.39 1:11.12 1:20.04 1:21.58 1:02.87   57.06
 
Event 23  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 7:07.69  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 7:54.08        2004 Susan Livingston                           
        MEET: M 7:54.08        2004 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            66 Great Bay-NE         8:15.00    8:02.25   17  
      56.86 1:04.48 1:06.80 1:04.37 1:02.49 1:02.46   53.42   51.37
  2 Livingston, Susan W       69 JCC North Shore-NE   8:05.00    8:06.81   15  
      55.67 1:03.65   59.76   58.29 1:14.78 1:12.52   52.15   49.99
  3 Matorin, Barbara K        69 JCC Newton-NE        9:50.00    9:41.02   14  
    1:10.46 1:20.22 1:14.88 1:11.96 1:20.26 1:23.70 1:01.43   58.11
 
Event 25  Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:09.10   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
      NELMSC: N 4:09.10        2001 NEM                                        
                         Amy Devito, Emily Wang, Jessica Stokes, S Morawski
        MEET: M 4:09.10        2001 NEM                                        
                         Amy Devito, Emily Wang, Jessica Stokes, S Morawski
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:55.00    5:13.11   34  
     1) Schwartz, Emily A W27           2) Slade, Courtney A W28          
     3) Kornbau, Elaine M W30           4) Koppelman, Allyson M W31       
       35.52  1:14.57    35.31  1:13.61    33.18  1:10.23    43.50  1:34.70
  2 Boston LANES-NE  'A'                              5:10.00    5:22.55   30  
     1) Acevedo, Kristine W36           2) Bean, Laura W22                
     3) Atkinson, Karen E W32           4) Charles, Dana L W23            
       47.36  1:43.30    38.01  1:18.48    32.71  1:10.37    33.14  1:10.40
 
Event 25  Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:14.13   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, B DUNBAR, M FINK, K PIPES-NEILSEN       
      NELMSC: N 4:52.61        2002 NEM                                        
                         K Nisley-Black, E Costello, K Story, T Grilli     
        MEET: M 4:52.61        2002 NEM                                        
                         K Nisley-Black, E Costello, K Story, T Grilli     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:29.99    4:44.78N  34  
     1) Dorko, Allison J W20            2) Uecker, Anne W47               
     3) Daly, Cheryl A W35              4) Estabrook, Mary B W46          
       36.80  1:15.14    35.52  1:13.91    32.88  1:08.75    31.87  1:06.98
  2 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   4:45.00    4:44.84N  30  
     1) Donovan, Kim M W44              2) Petersen, Catherine L W46      
     3) Wright, Heather W29             4) Thompson, Kirsten W42          
       37.08  1:16.16    35.44  1:13.12    32.81  1:09.77    30.95  1:05.79
  3 SWIMRI-NE  'A'                                    5:25.00    4:55.79   28  
     1) Neuendorf, Donna M W39          2) Robitaille, Diane M W42        
     3) Marshall, Kristen A W40         4) Kupan, Cheryl A W43            
       32.39  1:08.70    36.66  1:18.59    36.51  1:21.97    31.89  1:06.53
  4 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 5:13.00    5:14.77   26  
     1) Telford, Amanda J W38           2) Fryer, JoAnn W38               
     3) Slezak, Jana W42                4) Malloy, Julia W47              
       36.59  1:15.91    38.68  1:21.70    39.19  1:23.40    34.82  1:13.76
  5 Cape Cod Masters-NE  'A'                          5:58.00    5:35.44   24  
     1) Brumet, Barb W50                2) Paltrineri, Linda J W48        
     3) Crossman, Nancy A W57           4) Gilson, Meredith P W36         
       37.06  1:20.29    36.14  1:16.57    53.97  1:52.24    31.73  1:06.34
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               6:15.00    5:36.83   22  
     1) Bouvrie, Alice D W59            2) Gulla, Tara L W34              
     3) Natkin, Lisa W36                4) Jensen, Sue W47                
       45.61  1:35.86    38.95  1:22.15    39.92  1:23.12    37.12  1:15.70
 
Event 25  Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:46.00   12/7/2003 GOLD                                       
                         P MCDONNELL, C MANCINO, A LABORWIT, C DEVANNEY    
      NELMSC: N 5:27.27        2003 NEM                                        
                         N Tsonos, K Scanlon, E Craffey, J Hirsty          
        MEET: M 5:41.03        2006 NEM                                        
                         M McLean, E Jirak, J Reilly, C Sasser             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SWIMRI-NE  'A'                                    6:00.00    5:25.19N  34  
     1) Wilkes, Kristin J W36           2) Tsonos, Nancy D W56            
     3) Cronin, Jane W54                4) Scanlan, Cathleen W54          
       35.31  1:14.98    36.79  1:18.15    44.74  1:29.42    38.52  1:22.64
 
Event 26  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:36.25  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         A MCPHERSON, M COLLINS, B WINSOR, J KEPPELER      
      NELMSC: N 3:50.59        2002 NEM                                        
                         E Gendreau, M Anderson, B Johansson, K Larsen     
        MEET: M 3:50.59        2002 NEM                                        
                         E Gendreau, M Anderson, B Johansson, K Larsen     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SWIMRI-NE  'A'                                    3:53.00    3:51.66   34  
     1) Gilson, Matthew R M40           2) Walkenhorst, Jared W M33       
     3) Bushnell, Jeff M34              4) Cote, David A M47              
       26.65    55.62    27.56    57.72    28.33  1:00.47    27.68    57.85
  2 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 3:52.40    3:57.45   30  
     1) Gendreau, Edmund J M45          2) Johnson, Darren M26            
     3) Drasher, Ryan C M25             4) Robertson, Jim E M38           
       28.33    59.20    27.82  1:00.78    28.40    59.00    27.99    58.47
  3 MIT-NE  'A'                                       4:20.99    4:07.58   28  
     1) Melczer, John M43               2) Bruzual, Igor M37              
     3) Overbosch, Bas J M30            4) Neumayer, Sebastian J M25      
       33.73  1:11.37    27.84  1:00.99    28.72  1:00.68    25.80    54.54
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:53.00    4:09.50   26  
     1) Schultz, David M29              2) Gainer, Tommy M31              
     3) Goldman, Mark S M36             4) Wilkinson, Jon M36             
       32.82  1:10.28    28.95  1:01.05    27.56    58.94    28.02    59.23
  5 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:14.99    4:14.51   24  
     1) Nguyen, Son M28                 2) Wignall, Simon M M31           
     3) McKinney, Maury S M47           4) Gray, Zachary A M24            
       31.92  1:06.87    31.33  1:05.39    30.05  1:03.94    27.37    58.31
 
Event 26  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:43.45  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K STAPLETON, F SCHLICHER, R CARR, S CROMARTY      
      NELMSC: N 3:43.45        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, R Carr, S Cromarty      
        MEET: M 3:43.45        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, R Carr, S Cromarty      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:59.90    4:04.65   34  
     1) Titus, Dave M31                 2) Anthos, Edward M M39           
     3) Richardson, Larry M48           4) Alexander, Mark E M49          
       28.70    59.88    27.36    57.84    31.44  1:04.88    30.05  1:02.05
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:25.00    4:14.95   30  
     1) Todd, Douglas M38               2) Dixon, Glenn M43               
     3) Mitchell, Adam A M44            4) Jones, Jay M61                 
       31.05  1:06.40    27.65    57.94    29.14  1:01.37    32.37  1:09.24
  3 Boston LANES-NE  'A'                              4:20.00    4:19.38   28  
     1) McGowan, David A M50            2) Martini, Paolo G M40           
     3) Philpy, Paul M47                4) O'Brien, David P M51           
       31.16  1:04.43    32.54  1:06.30    28.45  1:04.64    29.89  1:04.01
  4 Minuteman-NE  'A'                                 4:39.00    4:19.44   26  
     1) Knocke, James E M45             2) Drohan, Peter W M42            
     3) Bogusky, Joseph C M49           4) Totten, Mark A M46             
       30.32  1:03.51    29.51  1:02.27    31.28  1:05.91    31.80  1:07.75
  5 Connecticut Masters-CT  'A'                            NT    4:51.10   24  
     1) Adamik, Daniel M44              2) Bell, Richard M38              
     3) Good, Patrick M37               4) Geoghegan, William M57         
       38.84  1:23.25    34.69  1:15.02    32.18  1:08.50    31.22  1:04.33
 -- ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   4:16.00         DQ  
     1) Goos, Samuel D M48              2) Belletete, Steve M41           
     3) Schubert, David A M46           4) Pearson, Christopher A M25     
       32.80  1:08.25    31.53  1:06.12    31.15  1:05.84    26.48    55.61
 
Event 26  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
      NELMSC: N 4:09.79        2002 NEM                                        
                         Mark Mitsch, Fred Myers, Mark Keil, Daniel Rogacki
        MEET: M 4:09.79        2002 NEM                                        
                         Mark Mitsch, Fred Myers, Mark Keil, Daniel Rogacki
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cape Cod Masters-NE  'A'                          4:24.00    4:26.79   34  
     1) Bertrand, Robert T M59          2) Redington, Charles B M40       
     3) Hubbard, Steven M50             4) Lane, Homer W M58              
       33.52  1:09.83    31.64  1:06.70    31.65  1:06.00    30.70  1:04.26
  2 Andover YMCA-NE  'A'                              5:00.00    4:58.11   30  
     1) Prue, Paul M55                  2) Keil, Mark A M54               
     3) Jennings, Cliff M54             4) Mooney, Jack M47               
       38.79  1:27.45    32.72  1:09.39    35.64  1:15.63    31.08  1:05.64
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:59.99    5:28.91   28  
     1) Rupert, Bill M64                2) Sone, Manuel J M50             
     3) Gale, John A M51                4) Matava, Chris G M40            
       38.57  1:19.55    39.05  1:20.92    40.86  1:26.28    38.72  1:22.16
 
Event 26  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:22.02  11/14/1999 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, D BAKER, B EARLEY, M AHERN            
      NELMSC: N 4:28.17        2003 NEM                                        
                         D Prior, A Scott, T Manfredi, B Bourassa          
        MEET: M 4:28.17        2003 NEM                                        
                         D Prior, A Scott, T Manfredi, B Bourassa          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   5:27.00    5:14.46   34  
     1) Pemberton, Gary P M59           2) Song, Mingjie M60              
     3) Baxter, David C M63             4) Pope, James A M65              
       37.14  1:18.24    37.27  1:18.46    37.05  1:18.17    36.98  1:19.59
  2 Andover YMCA-NE  'A'                              6:30.00    7:04.19   30  
     1) Coupe, George J M67             2) Mahoney, J Barry M63           
     3) Kronfeld, Louis R M64           4) Christopher, James M80         
       38.45  1:22.77    50.83  1:43.82    35.79  1:13.29  1:11.45  2:44.31
 
Event 27  Mixed 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:56.65   12/8/2002 TERRAPIN                                   
                         P ADAMKOVA, J CROWDER, K DIBLASI, R PERKINS       
      NELMSC: N 3:57.58        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, L Fabian, R Lorenz, J Eaddy           
        MEET: M 3:57.58        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, L Fabian, R Lorenz, J Eaddy           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover YMCA-NE  'A'                              4:45.00    4:31.61   34  
     1) Miller, Elliot M24              2) Youmans, Katherine W26         
     3) Cormier, Jacqueline W23         4) Castagna, Brian M26            
     1:06.68  1:42.34    39.12  1:12.60    36.69  1:03.87    32.90    32.80
 
Event 27  Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:49.96  10/13/2002 BURLINGAME                                 
                         A KOLBISEN, N GHILARDI, L TANER, J HENDERSON      
      NELMSC: N 3:51.17        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, R Cardoso             
        MEET: M 3:51.17        2006 NEM                                        
                         J Eaddy, D Miller, A Yttre, R Cardoso             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 4:08.00    4:09.54   34  
     1) Brown, Ethan T M22              2) Kaye, Alicia B W24             
     3) Stanley, Ellen D W31            4) Shoemaker, Jarrod R M25        
       33.09  1:08.31    31.03  1:05.78    28.35    59.37    26.85    56.08
  2 Boston College-NE  'A'                            4:40.22    4:20.38   30  
     1) Hammond, Benjamin W M32         2) De Hart, Pieter A M29          
     3) Harvey, Jenny E W30             4) Williams, Melinda B W26        
     1:06.89  1:34.03    29.79  1:01.57    35.57  1:08.80    36.07    35.98
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               5:25.00    4:25.26   28  
     1) Beeger, Elise J W23             2) Kang, Hannah H W23             
     3) Kosiorek, Kevin R M30           4) Vankuilenburg, Scott D M42     
       32.12  1:07.44    32.23  1:07.52    28.95  1:00.28    33.11  1:10.02
 
Event 27  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:54.42   12/1/1996 SAN DIEGO                                  
                         A VOISARD, S SEGRETO, K PIPES-NEILSEN, V DAVIDSON 
      NELMSC: N 4:07.88        2005 GBM                                        
                         J Robertson, E Gendreau, C Prescott, J Tweedie    
        MEET: M 4:07.88        2005 GBM                                        
                         J Robertson, E Gendreau, C Prescott, J Tweedie    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:55.00    4:03.94N  34  
     1) Miller, Dori L W37              2) Kay, Catherine M W25           
     3) Wisniewski, Brian P M30         4) Eaddy, Jason H M31             
     1:01.98  1:36.37    38.53  1:03.88    27.30    54.29    29.46    29.40
  2 Minuteman-NE  'A'                                 4:39.00    4:50.62   30  
     1) Armstrong, Keith L M44          2) Livchak, Olga W25              
     3) Fair, Karen M W33               4) McBride, Nathan P M34          
       35.80  1:15.92    30.41  1:04.16    37.60  1:20.39    32.36  1:10.15
  3 Andover YMCA-NE  'B'                              5:15.00    4:52.10   28  
     1) Garrow, Kendra A W33            2) Young, Julie A W37             
     3) Cook, Michael M45               4) Bosic, Stephen J M39           
       37.92  1:20.30    37.76  1:19.80    31.97  1:05.51    31.91  1:06.49
  4 Boston College-NE  'A'                            5:00.19    5:03.08   26  
     1) Murphy, Meaghan I W25           2) Mullin, Brian M32              
     3) Pohlman, Mary E W49             4) Desisto, Chris M44             
       35.24  1:13.98    31.90  1:06.47    40.16  1:27.00    36.55  1:15.63
  5 Andover YMCA-NE  'A'                              5:00.00    5:44.43   24  
     1) O'neill, Krissy W25             2) King, Karen W47                
     3) Brown, Michael J M33            4) Kostousov, Andre A M44         
       35.80  1:16.09    22.16    56.99  1:10.04  1:44.13    37.13  1:47.22
  6 YMCA North Shore-NE  'A'                          6:05.00    5:45.87   22  
     1) Menezes, Maya W23               2) Banker, Margaret M W34         
     3) Tripler, Christopher E M39      4) LAINO, Joel M38                
       41.63  1:27.84    47.36  1:44.57    38.87  1:22.71    32.60  1:10.75
 
Event 27  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:57.64   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, L CARTWRIGHT, L MENCH  
      NELMSC: N 4:10.20        2001 NEM                                        
                         S Barry, B Johansson, E Gendreau, C Hallett       
        MEET: M 4:10.20        2001 NEM                                        
                         S Barry, B Johansson, E Gendreau, C Hallett       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middlebury Muffintops-NE  'A'                     4:32.00    4:29.60   34  
     1) Townsend, Bill M41              2) Johnston, Nancy W52            
     3) Delaney, Mike J M52             4) Holmes, Jessica A W36          
     1:04.46  1:29.24    50.64  1:21.17    32.58  1:04.40    34.96    34.79
  2 Dutchess County Masters-MR  'A'                   4:20.00    4:32.98   30  
     1) Orf, Diane W26                  2) Davis, Kathleen W53            
     3) Cothren, Jack M58               4) Churins, Jonathan M32          
       33.22  1:10.43    36.67  1:19.62    31.60  1:06.59    26.04    56.34
  3 UV Rays-NE  'A'                                   4:35.66    4:37.82   28  
     1) Bordeau, Kara W23               2) Dolan, John V M50              
     3) Walsh, Kimberly J W47           4) Kline-Schoder, Robert J M46    
       31.45  1:06.91    30.24  1:05.65    38.51  1:20.04    31.01  1:05.22
  4 SWIMRI-NE  'A'                                    5:25.00    5:08.12   26  
     1) Bartlett, Fred R M51            2) VonHousen, Elise W34           
     3) Alferos, Amanda R W23           4) McQuiggan, Frank M59           
       33.36  1:08.57    40.04  1:23.17    38.32  1:24.04    35.27  1:12.34
  5 Minuteman-NE  'B'                                 4:42.00    5:10.17   24  
     1) Schwarz, Marlene C W47          2) Moreno, Rod M43                
     3) Esposito, Christopher L M35     4) Thornton, Lynn M W37           
       37.75  1:20.93    39.90  1:21.99    31.92  1:07.36    37.67  1:19.89
  6 ABC Masters Grey Sharks-NE  'A'                   5:20.00    5:20.25   22  
     1) McDowell, Kendra W36            2) Penniman, Marycrain W54        
     3) Hart, David C M48               4) Edelman, Paul T M51            
       35.08  1:14.69    42.04  1:33.47    33.08  1:09.98    39.44  1:22.11
  7 Minuteman-NE  'A'                                 4:57.99    5:31.21   20  
     1) Grable, Phyllis G W30           2) Zonis, Beth E W46              
     3) Prescott, Al M39                4) Burke, Michael M64             
       46.68  1:38.21    39.23  1:22.27    33.88  1:09.92    38.05  1:20.81
 
Event 27  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:50.91   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         J LITTLE, J MARR, B EARLEY, M AHERN               
      NELMSC: N 5:38.04        2005 GBM                                        
                         Bruce Mohl, Susan Barbary, Aagje Caron, Phil Read 
        MEET: M 5:38.04        2005 GBM                                        
                         Bruce Mohl, Susan Barbary, Aagje Caron, Phil Read 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JCC Newton Masters-NE  'A'                        5:40.00    5:39.78   34  
     1) Stavis, Ruth L W70              2) Suvanto, Ilkka T M64           
     3) Matorin, Barbara K W69          4) Robbins, Andrew M43            
       49.57  1:46.27    34.35  1:11.60    48.74  1:43.99    27.36    57.92
 
Event 29  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 4:25.13   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
      NELMSC: N 4:42.22        2002 Rebekah Getman                             
        MEET: M 4:42.22        2002 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Brittany      24 Maine Masters-NE     4:52.44    4:52.26   17  
      33.13   36.18   37.21   37.53   37.20   37.38   37.28   36.35
  2 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE      5:04.00    5:01.81   15  
      33.80   37.34   38.29   38.39   38.43   38.63   38.91   38.02
  3 Beeger, Elise J           23 Cambridge-NE         5:03.09    5:12.11   14  
      34.21   37.73   39.49   39.92   39.92   40.39   40.45   40.00
  4 Dorko, Allison J          20 Maine Masters-NE     5:17.00    5:18.58   13  
      38.21   40.80   40.49   40.68   40.34   39.90   39.47   38.69
  5 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE   6:20.00    6:29.44   12  
      40.09   47.26   48.69   50.24   51.30   51.87   51.04   48.95
  6 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            6:40.00    6:29.47   11  
      42.78   48.84   49.81   51.56   50.95   50.28   48.53   46.72
  7 Afanasewicz, Elizabeth A  24 Boston U-NE          8:25.00    7:33.28   10  
      43.99   52.61   57.31   59.87 1:00.88   58.49   59.75 1:00.38
 
Event 29  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: U 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
      NELMSC: N 4:45.68        1998 Kari Andersson                             
        MEET: M 4:45.68        1998 Kari Andersson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leahy, Caitlin C          25 Cambridge-NE         4:57.20    4:51.85   17  
      34.50   36.48   36.81   36.75   37.14   36.95   36.75   36.47
  2 Monu, Ngozi               26 NYC Hydras-MR        5:04.88    4:57.52   15  
      32.01   35.98   37.46   38.01   38.43   39.13   39.76   36.74
  3 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    5:07.25    5:07.18   14  
      35.09   37.42   38.89   39.68   39.35   39.33   39.37   38.05
  4 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR   5:35.02    5:25.71   13  
      38.39   41.94   42.51   42.13   41.46   41.37   40.27   37.64
  5 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         5:25.16    5:29.87   12  
      37.30   41.30   42.22   41.87   42.18   42.14   42.16   40.70
  6 Radville, Kate M          25 Boston U-NE          5:20.00    5:32.54   11  
      36.52   40.45   42.30   43.05   43.02   43.12   42.74   41.34
  7 Youmans, Katherine        26 Andover YMCA-NE      5:35.00    5:37.45   10  
      38.15   41.46   43.49   42.81   43.60   42.87   42.27   42.80
  8 Klodzinski, Amy C         29 Maine Masters-NE     6:00.00    5:39.89    9  
      39.31   42.28   43.19   43.39   43.72   43.45   42.58   41.97
  9 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE          5:36.00    5:43.88    8  
      38.51   43.08   43.51   44.14   43.82   43.99   44.12   42.71
 
Event 29  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 4:52.94        2003 Brandy Hugo                                
        MEET: M 4:52.94        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE      5:23.00    5:17.98   17  
      37.94   40.83   40.84   40.63   40.59   40.15   39.91   37.09
  2 Slawinski, Beth A         33 Allston-Brighton-NE  5:30.00    5:25.19   15  
      34.78   39.94   40.65   41.46   42.73   43.04   42.81   39.78
  3 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    5:45.00    5:28.63   14  
      37.18   41.59   42.30   42.29   42.65   41.78   41.08   39.76
  4 Lowe, Elizabeth M         31 Cambridge-NE         5:50.00    5:35.86   13  
      36.80   40.67   42.33   43.71   43.45   43.99   43.14   41.77
  5 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         5:45.24    5:41.75   12  
      38.38   42.34   44.28   44.39   43.59   44.01   43.05   41.71
  6 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE         6:30.00    5:58.83   11  
      39.47   44.56   46.16   47.10   46.79   46.53   44.86   43.36
  7 Darling, Jessica L        30 Boston U-NE          5:55.00    6:07.81   10  
      42.13   44.23   45.47   46.38   47.57   47.52   47.86   46.65
  8 Grable, Phyllis G         30 Minuteman-NE         7:21.14    7:26.81    9  
      48.92   54.95   56.84   57.77   59.52   57.94   57.58   53.29
 
Event 29  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 4:35.65        2006 Dori Miller                                
        MEET: M 4:35.65        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         4:47.39    4:37.05   17  
      31.35   33.61   34.86   35.16   35.65   35.42   36.14   34.86
  2 Sotir, Susan P            39 Minuteman-NE         5:42.40    5:35.04   15  
      37.65   41.16   42.27   42.38   42.52   43.24   43.52   42.30
  3 Frink, Michelle L         37 Minuteman-NE         5:57.83    5:52.11   14  
      41.34   44.55   45.53   45.53   44.89   45.12   43.97   41.18
  4 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         6:00.32    5:52.15   13  
      38.71   43.42 1:30.20   45.69   45.30 1:28.92                
  5 Young, Julie A            37 Andover YMCA-NE      6:12.00    6:04.43   12  
      40.56   43.47   44.87   46.08   46.89   47.98   48.35   46.23
  6 Guerra, Jennifer M        36 Minuteman-NE         7:30.00    7:39.81   11  
      50.57   55.06   59.38   59.13   59.69   59.47   59.44   57.07
 
Event 29  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 4:58.60        2000 Constance Hallett                          
        MEET: M 4:42.15        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skrobis, Amy V            42 Minuteman-NE         5:35.00    5:28.15   17  
      37.11   40.30   42.35   41.22   41.86   42.21   41.94   41.16
 
Event 29  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:30.98   10/5/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: U 4:30.98   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
      NELMSC: N 4:53.59        2000 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 4:53.59        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             49 Keene-NE             5:45.00    5:30.86   17  
      36.37   40.89   42.23   42.83   42.88   42.81   42.22   40.63
  2 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          5:36.65    5:32.03   15  
      36.65   41.46   43.34   42.14   42.12   43.07   42.89   40.36
  3 Cheney, Jane              46 Greenwood-NE         5:45.57    5:48.10   14  
      37.67   41.61   44.13   45.26   45.54   45.54   45.18   43.17
  4 Tierney, Mary Lou         47 Minuteman-NE         7:10.80    6:41.86   13  
      43.21   48.44   50.43   53.19   52.13   52.50   51.96   50.00
 
Event 29  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 4:57.68        2002 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 4:57.68        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE        6:16.60    5:48.80   17  
      38.62   43.25   44.49   44.60   45.06   44.87   44.66   43.25
  2 White, Emily              54 MIT-NE               6:40.00    6:27.74   15  
      43.25   47.58   49.50   50.49   48.19   49.92   50.45   48.36
 
Event 29  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:50.18  10/15/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 4:50.18  10/15/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 5:48.07        2005 Barbara Bos                                
        MEET: M 5:48.07        2005 Barbara Bos                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR        6:30.00    6:22.85   17  
      43.90   47.47   48.65   48.78   49.26   48.94   48.54   47.31
  2 Chassler, Deborah         56 Boston U-NE          7:55.00    7:17.23   15  
      51.76   54.92   56.03   55.49   55.22   54.98   54.90   53.93
  3 Bouvrie, Alice D          59 Cambridge-NE         7:20.00    7:21.71   14  
      49.88   55.87   57.32   57.20   57.19   55.69   55.69   52.87
 
Event 31  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 2:25.87   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
      NELMSC: N 2:32.98        2001 Amy Devito                                 
        MEET: M 2:32.98        2001 Amy Devito                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE     2:40.00    2:32.28N  17  
      32.45   38.65   46.63   34.55                                
  2 Whitty, Jackie            24 Garden State-NJ      2:39.70    2:40.10   15  
      33.72   40.33   48.25   37.80                                
  3 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE   3:24.00    3:29.12   14  
      46.99   54.37   59.78   47.98                                
 
Event 31  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 2:25.81        2001 Jessica Stokes                             
        MEET: M 2:25.81        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    2:50.00    2:45.98   17  
      36.65   45.76   47.28   36.29                                
  2 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE         2:44.79    2:49.74   15  
      36.80   43.63   48.98   40.33                                
  3 Klodzinski, Amy C         29 Maine Masters-NE     3:10.00    2:57.10   14  
      38.13   46.96   51.66   40.35                                
  4 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         3:05.00    2:57.56   13  
      37.52   46.26   51.70   42.08                                
  5 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR   2:52.49    2:58.26   12  
      37.57   46.17   52.06   42.46                                
  6 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         3:00.00    2:59.49   11  
      38.17   46.18   53.75   41.39                                
  7 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE          3:00.23    3:02.40   10  
      41.03   45.66   53.88   41.83                                
 
Event 31  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.89  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: U 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:35.39        1994 Donna Heinel                               
        MEET: M 2:38.27        2002 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica N         31 Cambridge-NE         2:36.50    2:32.09N  17  
      32.70   38.50   45.62   35.27                                
  2 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         2:42.55    2:38.77   15  
      33.76   40.93   47.01   37.07                                
  3 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    2:47.00    2:45.78   14  
      35.49   45.31   45.22   39.76                                
  4 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR        3:05.00    3:07.87   13  
      42.67   48.85   53.70   42.65                                
  5 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         3:17.41    3:10.80   12  
      43.64   51.71   54.68   40.77                                
  6 Robenhymer, Kaydee        30 Cambridge-NE         3:20.00    3:11.82   11  
      45.48   49.43   56.72   40.19                                
  7 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE         3:25.00    3:15.77   10  
      47.79   47.22   57.37   43.39                                
 
Event 31  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:40.98        2006 Jessica Holmes                             
        MEET: M 2:38.23        2004 Dana Woody                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotir, Susan P            39 Minuteman-NE         3:12.87    3:04.15   17  
      40.75   48.28   54.82   40.30                                
  2 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         3:17.40    3:11.99   15  
      39.53   51.15   59.06   42.25                                
  3 Young, Julie A            37 Andover YMCA-NE      3:35.00    3:28.79   14  
      49.72   53.35 1:02.75   42.97                                
 
Event 31  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:44.18        2005 K Tetreault                                
        MEET: M 2:35.66        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            2:50.00    2:48.57   17  
      35.29   44.29   50.25   38.74                                
  2 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE      2:54.20    2:51.15   15  
      35.75   47.54   47.73   40.13                                
  3 Skrobis, Amy V            42 Minuteman-NE         3:10.00    2:59.27   14  
      39.36   45.77   53.59   40.55                                
  4 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE         3:30.00    3:24.90   13  
      46.83   52.25   57.69   48.13                                
 
Event 31  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.57   3/16/2007 K PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 2:31.99  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                             
      NELMSC: N 2:45.99        2006 K Tetreault                                
        MEET: M 2:45.99        2006 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falk, Abigail             46 NYC Hydras-MR        3:00.00    2:53.96   17  
      38.37   47.44   46.54   41.61                                
  2 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE           3:05.00    3:05.73   15  
      42.79   46.20   54.33   42.41                                
  3 Fortoul, Karen            46 NYC Hydras-MR        3:29.00    3:29.75   14  
      42.37   56.55 1:06.14   44.69                                
  4 Tierney, Mary Lou         47 Minuteman-NE         5:20.00    3:43.95   13  
      52.13 1:00.25 1:02.43   49.14                                
 
Event 31  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        NATL: U 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
      NELMSC: N 3:12.69        2002 Linda Carstens                             
        MEET: M 3:02.54        2006 Kathleen Davis                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Ann Y          53 MIT-NE               3:09.00    3:12.82   17  
      42.72   51.09   54.52   44.49                                
  2 Seeger, Julie A           51 Boston U-NE          5:35.00    4:15.47   15  
      58.60 1:08.45 1:10.86   57.56                                
 
Event 31  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:43.63   10/1/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:43.63   10/1/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 3:15.94        2002 Kathy Slifer                               
        MEET: M 3:15.94        2002 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda C         55 MIT-NE               3:21.00    3:13.73N  17  
      42.13   53.64   54.18   43.78                                
  2 Barbary, Susan H          57 Great Bay-NE         4:00.00    3:58.71   15  
      53.82 1:05.49 1:02.39   57.01                                
 
Event 31  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:03.22    4/6/2003 JACKIE MARR                                
      NELMSC: N 3:14.28        1990 Clara Walker                               
        MEET: M 3:44.26        2006 Constance Sasser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       4:08.00    4:25.75   17  
      56.88 1:09.63 1:19.24 1:00.00                                
 
Event 31  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.37   4/11/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 3:18.77   12/8/1991 CLARA WALKER                               
      NELMSC: N 3:18.77        1991 Clara Walker                               
        MEET: M 3:41.27        2006 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         4:25.01    4:40.44   17  
    1:06.13 1:12.84 1:18.52 1:02.95                                
 
Event 32  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.56  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
      NELMSC: N 2:12.04        2006 Rick Cardoso                               
        MEET: M 2:12.04        2006 Rick Cardoso                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    2:30.00    2:19.10   17  
      29.08   36.89   40.91   32.22                                
  2 Fei, Patrick              26 Andover YMCA-NE      2:55.00    2:38.27   15  
      32.58   43.14   45.91   36.64                                
  3 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     2:59.99    2:48.24   14  
      34.58   45.02   48.47   40.17                                
  4 Moynihan, Brian P         25 Boston LANES-NE      3:09.00    3:12.66   13  
      41.09   50.82   54.61   46.14                                
 
Event 32  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.01   3/26/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
        NATL: U 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
      NELMSC: N 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
        MEET: M 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE            2:21.00    2:19.40   17  
      29.51   37.85   38.49   33.55                                
  2 Overbosch, Bas J          30 MIT-NE               2:29.50    2:31.41   15  
      31.77   41.07   43.85   34.72                                
  3 Kosiorek, Kevin R         30 Cambridge-NE         2:25.00    2:31.86   14  
      31.99   40.53   43.44   35.90                                
  4 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         2:58.87    2:48.16   13  
      33.86   43.67   49.53   41.10                                
  5 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         3:10.00    2:53.71   12  
      36.70   49.70   47.99   39.32                                
 -- Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      3:15.00         DQ  
      37.90   53.53 1:00.93   39.45                                
 
Event 32  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
      NELMSC: N 2:07.21        2001 Jim Harvey                                 
        MEET: M 2:07.21        2001 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, T J                37 Minuteman-NE         3:00.00    2:50.63   17  
      33.56   47.42   48.71   40.94                                
  2 Layden, James             37 Boston U-NE          3:00.00    2:53.51   15  
      37.24   43.87   51.91   40.49                                
  3 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         2:54.00    2:56.84   14  
      37.33   51.76   49.04   38.71                                
 
Event 32  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.77   3/16/2007 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: U 2:12.25  11/22/1998 JIM SORENSEN                               
      NELMSC: N 2:15.67        2002 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:15.67        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE         2:20.89    2:17.85   17  
      27.68   34.76   42.76   32.65                                
  2 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE         2:28.80    2:27.41   15  
      31.15   38.53   43.67   34.06                                
  3 Mugford, Stephen A        40 Cambridge-NE         2:21.00    2:30.01   14  
      31.01   35.86   44.62   38.52                                
  4 Melczer, John             43 MIT-NE               3:20.00    3:00.31   13  
      38.60   47.34   52.06   42.31                                
  5 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      3:30.00    3:18.64   12  
      47.96   51.39   54.62   44.67                                
 
Event 32  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.31   3/24/2007 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: U 2:16.56  10/16/2004 PAUL SMITH                                 
      NELMSC: N 2:23.32        2007 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:25.14        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         2:25.00    2:21.30N  17  
      30.13   36.48   41.35   33.34                                
  2 Cote, David A             47 SWIMRI-NE            2:35.00    2:25.36   15  
      32.51   37.31   41.53   34.01                                
  3 McGurk, Mike R            47 MIT-NE               3:15.00    2:30.31   14  
      15.92   27.05   52.64   54.70                                
  4 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     2:44.90    2:34.95   13  
      32.22   40.42   45.60   36.71                                
  5 Coffey, Tom               47 Connecticut-CT       2:43.43    2:36.84   12  
      32.37   43.02   45.50   35.95                                
  6 Richardson, Larry         48 Cambridge-NE         2:48.00    2:47.00   11  
      35.01   44.07   49.43   38.49                                
  7 Seligman, James R         48 Boston LANES-NE      3:00.00    2:53.96   10  
      35.64   45.73   51.92   40.67                                
  8 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         3:10.81    3:04.70    9  
      35.66   48.52 1:00.46   40.06                                
 -- Goldberg, Bennett B       48 Boston U-NE          3:20.00         DQ  
      40.03   53.04   35.41   43.94                                
 
Event 32  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.68  10/29/2006 SIMON VEALE, GBR                           
        NATL: U 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF                                   
      NELMSC: N 2:20.35        2003 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:20.44        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           54 New England Un.-NE   2:47.50    2:43.24   17  
      34.85   42.89   48.88   36.62                                
  2 Dolan, John V             50 UV Rays-NE           2:59.00    2:54.54   15  
      36.03   46.96   52.42   39.13                                
  3 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE      3:35.00    3:10.47   14  
      38.31   50.40   56.69   45.07                                
  4 Garr, Michael T           54 SWIMRI-NE            3:18.98    3:14.35   13  
      44.37   51.22   54.46   44.30                                
  5 Hogan, David B            51 Minuteman-NE         3:25.00    3:26.05   12  
      41.46   53.51 1:03.90   47.18                                
 
Event 32  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: U 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
      NELMSC: N 2:21.05        2006 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:21.05        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 New England Un.-NE   2:25.00    2:22.64   17  
      29.42   36.10   42.99   34.13                                
  2 Geoghegan, William        57 Connecticut-CT       2:55.00    2:47.02   15  
      35.54   45.16   49.70   36.62                                
 
Event 32  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: U 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
      NELMSC: N 2:41.70        2006 Bruce Mohl                                 
        MEET: M 2:41.70        2006 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL      2:43.00    2:38.74N  17  
      33.90   42.33   47.07   35.44                                
  2 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV  2:59.50    2:55.61   15  
      39.42   46.96   52.21   37.02                                
  3 Rupert, Bill              64 Maine Masters-NE     3:40.00    3:16.44   14  
      45.53   47.79   58.66   44.46                                
 
Event 32  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.96   12/3/2006 MIKE FRESHLEY, USA                         
        NATL: U 2:43.49  10/13/2006 MIKE FRESHLEY                              
      NELMSC: N 3:21.03        1991 Irving Katz                                
        MEET: M 3:38.44        2006 William Murray                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C          69 Cambridge-NE         3:40.00    3:15.30N  17  
      43.96   52.26   53.90   45.18                                
 
Event 33  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
      NELMSC: N 59.50        2001 Emily Wang                                   
        MEET: M 59.50        2001 Emily Wang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE      1:05.00    1:07.68   17  
      32.38   35.30                                                
  2 Bordeau, Kara             23 UV Rays-NE           1:08.66    1:07.72   15  
      32.26   35.46                                                
  3 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR   1:14.00    1:10.31   14  
      32.88   37.43                                                
  4 Dorko, Allison J          20 Maine Masters-NE     1:15.00    1:16.78   13  
      37.71   39.07                                                
  5 Selke, Erin B             24 Boston U-NE          1:10.00    1:16.86   12  
      35.96   40.90                                                
  6 Menezes, Maya             23 YMCA North Shore-NE  1:23.00    1:24.36   11  
      40.02   44.34                                                
  7 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            1:26.00    1:25.79   10  
      39.75   46.04                                                
  8 McAnespie, Ashley         18 Simmons College-NE   1:20.00    1:26.71    9  
      40.54   46.17                                                
  9 Afanasewicz, Elizabeth A  24 Boston U-NE          1:57.00    1:32.55    8  
      40.83   51.72                                                
 
Event 33  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                         
        NATL: U 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
      NELMSC: N 59.75        2001 Jessica Stokes                               
        MEET: M 59.75        2001 Jessica Stokes                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monu, Ngozi               26 NYC Hydras-MR        1:00.18      59.95   17  
      28.77   31.18                                                
  2 Slade, Courtney A         28 Cambridge-NE         1:13.33    1:09.41   15  
      33.67   35.74                                                
  3 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR   1:10.78    1:13.31   14  
      35.51   37.80                                                
  4 Moessner, Jacqueline      26 NYC Hydras-MR        1:13.47    1:14.92   13  
      34.70   40.22                                                
  5 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE      1:20.00    1:15.16   12  
      35.37   39.79                                                
  6 Hamrick, Elizabeth        25 NYC Hydras-MR        1:50.00    1:29.67   11  
      39.09   50.58                                                
  7 Pfaff, Rebecca            27 Cambridge-NE         1:45.00    1:33.68   10  
      43.55   50.13                                                
 
Event 33  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.41   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: U   57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                             
      NELMSC: N 1:02.23        1994 Donna Heinel                               
        MEET: M 1:02.57        2004 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         1:06.75    1:07.44   17  
      32.23   35.21                                                
  2 Slawinski, Beth A         33 Allston-Brighton-NE  1:06.00    1:07.52   15  
      31.78   35.74                                                
  3 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE      1:09.47    1:11.24   14  
      34.02   37.22                                                
  4 Lowe, Elizabeth M         31 Cambridge-NE         1:12.00    1:12.77   13  
      35.91   36.86                                                
  5 Sonan, Andrea             33 MIT-NE               1:14.00    1:14.22   12  
      35.75   38.47                                                
  6 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR        1:17.31    1:14.65   11  
      35.71   38.94                                                
  7 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         1:23.39    1:17.33   10  
      36.37   40.96                                                
  8 Robenhymer, Kaydee        30 Cambridge-NE         1:20.00    1:19.34    9  
      38.43   40.91                                                
 
Event 33  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                           
        NATL: U   54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                
      NELMSC: N 1:02.63        1990 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:03.82        1999 Paula Pollard                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     1:00.88      59.96N  17  
      29.28   30.68                                                
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         1:03.17    1:02.71M  15  
      30.00   32.71                                                
  3 Sotir, Susan P            39 Minuteman-NE         1:17.06    1:12.86   14  
      34.89   37.97                                                
  4 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         1:44.00    1:17.39   13  
      36.88   40.51                                                
  5 Rapp, Jessica S           38 Cambridge-NE         1:30.00    1:30.11   12  
      42.73   47.38                                                
  6 Guerra, Jennifer M        36 Minuteman-NE         1:30.00    1:38.39   11  
      46.19   52.20                                                
 
Event 33  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U   57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:05.60        2001 K Tetreault                                
        MEET: M 1:05.60        2001 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE      1:10.40    1:13.34   17  
      36.12   37.22                                                
 -- Skrobis, Amy V            42 Minuteman-NE         1:14.00         DQ  
      35.25   36.74                                                
 
Event 33  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.58   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                       
        NATL: U   59.44  10/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 1:02.56        1997 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:02.56        1997 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters      1:07.00    1:06.05   17  
      31.67   34.38                                                
  2 Estabrook, Mary B         46 Maine Masters-NE     1:07.09    1:08.00   15  
      32.65   35.35                                                
  3 Fries, Beth O             49 Keene-NE             1:12.10    1:10.11   14  
      33.70   36.41                                                
  4 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          1:11.95    1:13.47   13  
      35.30   38.17                                                
  5 Jensen, Sue               47 Cambridge-NE         1:12.67    1:13.89   12  
      35.75   38.14                                                
  6 Cheney, Jane              46 Greenwood-NE         1:15.02    1:18.34   11  
      36.92   41.42                                                
  7 Fortoul, Karen            46 NYC Hydras-MR        1:21.00    1:21.78   10  
      39.83   41.95                                                
  8 Sweetser, Marianne T      47 Andover YMCA-NE      1:31.65    1:33.55    9  
      45.91   47.64                                                
 
Event 33  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 1:03.29        2002 Jacki Hirsty                               
        MEET: M 1:03.29        2002 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE        1:21.11    1:18.29   17  
      37.01   41.28                                                
  2 White, Emily              54 MIT-NE               1:35.00    1:26.92   15  
      41.14   45.78                                                
  3 Seeger, Julie A           51 Boston U-NE          2:05.00    1:40.17   14  
      49.96   50.21                                                
 
Event 33  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.55   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 1:02.55   12/3/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 1:09.99        2006 Joel Feldmann                              
        MEET: M 1:09.99        2006 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          56 Keene-NE             1:14.00    1:11.32   17  
      33.99   37.33                                                
  2 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR        1:30.00    1:28.65   15  
      42.91   45.74                                                
  3 Chassler, Deborah         56 Boston U-NE          2:00.00    1:37.71   14  
      47.38   50.33                                                
  4 Dress, Susan H            59 Minuteman-NE         3:00.00    2:21.77   13  
    1:06.02 1:15.75                                                
 
Event 33  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.53   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: U 1:11.03   10/7/2006 CAROLYN BOAK                               
      NELMSC: N 1:17.99        1989 Clara Walker                               
        MEET: M 1:22.00        2000 Claire O'Brien                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       1:44.00    1:44.66   17  
      48.78   55.88                                                
 
Event 33  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: U 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
      NELMSC: N 1:20.77        1996 Clara Walker                               
        MEET: M 1:26.19        1998 Diane Reed                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         1:54.08    2:03.72   17  
      58.67 1:05.05                                                
 
Event 34  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
      NELMSC: N 54.33        2001 Brian Lucey                                  
        MEET: M 54.33        2001 Brian Lucey                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE       59.66      58.55   17  
      28.73   29.82                                                
  2 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE      1:06.91    1:04.36   15  
      30.47   33.89                                                
 
Event 34  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: U 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
      NELMSC: N 52.55        2002 Jason Eaddy                                  
        MEET: M 52.55        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE                 55.71      54.20   17  
      25.67   28.53                                                
  2 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    1:00.00      55.94   15  
      27.16   28.78                                                
  3 Drasher, Ryan C           25 Great Bay-NE           58.00      59.32   14  
      28.19   31.13                                                
  4 Brinkmeyer, Justin R      26 Cambridge-NE           59.50    1:01.48   13  
      29.39   32.09                                                
  5 Fei, Patrick              26 Andover YMCA-NE      1:05.00    1:02.17   12  
      29.66   32.51                                                
  6 McNeal, Patrick           29 Michigan Masters-MI  1:09.00    1:07.96   11  
      32.51   35.45                                                
  7 Moynihan, Brian P         25 Boston LANES-NE      1:11.00    1:15.35   10  
      36.65   38.70                                                
 
Event 34  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.37    7/8/2000 MIKE FIBBENS, GBR                            
        NATL: U 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
      NELMSC: N 53.80        2006 Brian Fehlau                                 
        MEET: M 53.94        2001 Pete Cadwell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian P           33 Boston LANES-NE        56.55      56.37   17  
      27.29   29.08                                                
  2 Titus, Dave               31 Cambridge-NE         1:01.50      58.54   15  
      27.87   30.67                                                
  3 Osterberg, Rick           33 Cambridge-NE           58.12      59.35   14  
      28.83   30.52                                                
  4 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE           59.80      59.55   13  
      28.32   31.23                                                
  5 Overbosch, Bas J          30 MIT-NE                 59.77    1:00.46   12  
      29.47   30.99                                                
  6 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         1:04.60    1:07.81   11  
      31.16   36.65                                                
  7 Doldt, Bryan              33 Cambridge-NE         1:10.00    1:09.98   10  
      34.05   35.93                                                
 
Event 34  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: U 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
      NELMSC: N 51.31        2004 Michael Ross                                 
        MEET: M 51.31        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE         1:00.45      57.94   17  
      27.73   30.21                                                
  2 Goldman, Mark S           36 Cambridge-NE         1:00.90      59.08   15  
      28.70   30.38                                                
  3 Good, Patrick             37 Connecticut-CT       1:08.00    1:06.43   14  
      32.53   33.90                                                
  4 Foley, T J                37 Minuteman-NE         1:15.00    1:10.05   13  
      32.81   37.24                                                
  5 Layden, James             37 Boston U-NE          1:15.00    1:11.91   12  
      33.99   37.92                                                
  6 LAINO, Joel               38 YMCA North Shore-NE  1:16.37    1:13.96   11  
      33.19   40.77                                                
 
Event 34  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.07      2/2004 DELGADO/DITZEL, B/G                          
        NATL: U 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
      NELMSC: N 55.69        2002 Edmund Gendreau                              
        MEET: M 54.25        2004 Steve Wood                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         40 SWIMRI-NE              56.20      55.42N  17  
      26.31   29.11                                                
  2 Drohan, Peter W           42 Minuteman-NE         1:04.02    1:00.86   15  
      29.32   31.54                                                
  3 Campos, Donald D          41 MIT-NE               1:00.00    1:00.88   14  
      29.28   31.60                                                
  4 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE         1:06.19    1:04.07   13  
      31.03   33.04                                                
  5 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE       1:15.00    1:06.96   12  
      32.65   34.31                                                
  6 Barrus, Steve             43 Boston YMCA-NE       1:13.60    1:09.41   11  
      33.56   35.85                                                
  7 Melczer, John             43 MIT-NE               1:10.00    1:11.81   10  
      34.27   37.54                                                
  8 Desisto, Chris            44 Boston College-NE    1:20.00    1:13.38    9  
      35.47   37.91                                                
  9 Hetnarski, Adam           43 Cambridge-NE         1:16.22    1:16.61    8  
      35.19   41.42                                                
 10 Matava, Chris G           40 Maine Masters-NE     1:17.00    1:16.91    7  
      35.69   41.22                                                
 11 Adamik, Daniel            44 Connecticut-CT       1:16.00    1:20.27    6  
      37.39   42.88                                                
 12 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      1:25.00    1:20.70    5  
      38.11   42.59                                                
 
Event 34  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 53.04   4/29/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
        NATL: U 53.76  10/15/2006 DAVID BOATWRIGHT                             
      NELMSC: N 56.73        2003 Peter Worland                                
        MEET: M 56.73        2003 Peter Worland                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Hodding           45 Maine Masters-NE       55.89      54.13N  17  
      27.02   27.11                                                
  2 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     1:08.50    1:03.26   15  
      30.74   32.52                                                
  3 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         1:09.36    1:09.89   14  
      32.89   37.00                                                
  4 McGurk, Mike R            47 MIT-NE               1:05.00    1:10.43   13  
      33.92   36.51                                                
 
Event 34  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: U 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
      NELMSC: N 56.89        2004 Greg Shaw                                    
        MEET: M 56.89        2004 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           54 New England Un.-NE   1:06.00    1:05.44   17  
      31.63   33.81                                                
  2 Dolan, John V             50 UV Rays-NE           1:08.00    1:06.25   15  
      31.51   34.74                                                
  3 Hogan, David B            51 Minuteman-NE         1:17.00    1:13.01   14  
      35.50   37.51                                                
  4 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE      1:19.00    1:16.42   13  
      35.36   41.06                                                
  5 Jaye, David A             54 University Club-NE   1:22.41    1:19.21   12  
      38.48   40.73                                                
  6 Stabler, A. Lea           51 Minuteman-NE         1:54.00    1:29.63   11  
      44.49   45.14                                                
  7 Kennison, Ernie A         54 New England Un.-NE   1:46.00    1:31.59   10  
      42.68   48.91                                                
 
Event 34  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: U 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
      NELMSC: N 58.46        2007 Greg Shaw                                    
        MEET: M 58.25        2004 Tom Geiman                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Homer W             58 Cape Cod Masters-NE  1:00.80    1:03.41   17  
      29.95   33.46                                                
  2 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR        1:16.00    1:10.30   15  
      33.71   36.59                                                
  3 Phillips, David P         59 Greenwood-NE         1:14.00    1:12.86   14  
      34.33   38.53                                                
  4 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE         1:13.00    1:12.98   13  
      34.42   38.56                                                
  5 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE            1:17.00    1:20.68   12  
      37.38   43.30                                                
 
Event 34  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: U   57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
      NELMSC: N 1:03.72        2006 Bruce Mohl                                 
        MEET: M 1:03.72        2006 Bruce Mohl                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL      1:03.80    1:03.20N  17  
      30.40   32.80                                                
  2 Jones, Jay                61 Cambridge-NE         1:05.50    1:04.69   15  
      30.67   34.02                                                
  3 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   1:08.50    1:09.08   14  
      33.64   35.44                                                
  4 Becker, Richard C         61 ABC Masters-NE       1:18.00    1:16.60   13  
      35.79   40.81                                                
  5 Burke, Michael            64 Minuteman-NE         1:40.00    1:21.35   12  
      38.88   42.47                                                
 
Event 34  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: U 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
      NELMSC: N 1:13.24        2005 George Coupe                               
        MEET: M 1:13.24        2005 George Coupe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayher, Phil              67 Adirondack Maste-AD  1:28.07    1:30.54   17  
      42.24   48.30                                                
 
Event 34  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH, USA                         
        NATL: U 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH                              
      NELMSC: N 1:15.10        1998 George Erswell                             
        MEET: M 1:15.64        2000 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Ronald             72 MIT-NE               1:45.00    1:48.91   17  
      51.77   57.14                                                
  2 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT       2:32.98    3:20.64   15  
    1:26.95 1:53.69                                                
 
Event 34  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.71   6/18/2006 SHINGO YAMAMOTO, JPN                       
        NATL: U 1:11.55  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
      NELMSC: N 1:26.35        1995 Richard Loizeaux                           
        MEET: M 1:45.99        2006 Tom Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE           1:47.00    1:44.53M  17  
      48.40   56.13                                                
  2 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE         1:50.00    1:52.74   15  
      53.05   59.69                                                
 
Event 35  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
      NELMSC: N 36.51        2002 Noelle Wilhite                               
        MEET: M 37.17        1998 Elizabeth Boehm                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR     43.00      42.12   17  
  2 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE              45.00      44.52   15  
  3 Selke, Erin B             24 Boston U-NE            40.00      45.24   14  
  4 Kang, Hannah H            23 Cambridge-NE           45.12      46.54   13  
 
Event 35  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.76   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: U 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
      NELMSC: N 33.90        2001 Andrea Packard                               
        MEET: M 33.90        2001 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE           38.19      38.50   17  
  2 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE      42.00      39.92   15  
  3 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR     42.34      42.47   14  
  4 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE        40.00      42.84   13  
  5 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE           44.00      44.00   12  
  6 Hamrick, Elizabeth        25 NYC Hydras-MR          49.00      44.16   11  
  7 Klodzinski, Amy C         29 Maine Masters-NE       45.00      45.93   10  
 
Event 35  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
        NATL: U 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
      NELMSC: N 37.07        2002 S Morawski                                   
        MEET: M 37.07        2002 S Morawski                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE      37.00      36.20N  17  
  2 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE           45.00      39.45   15  
  3 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE        43.99      42.91   14  
  4 Darling, Jessica L        30 Boston U-NE            45.00      44.26   13  
  5 Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE           55.00      47.09   12  
  6 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE           51.30      49.03   11  
  7 Banker, Margaret M        34 YMCA North Shore-NE    52.00      49.50   10  
  8 Grable, Phyllis G         30 Minuteman-NE           54.35      54.83    9  
 
Event 35  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: U 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
      NELMSC: N 36.54        2006 Dori Miller                                  
        MEET: M 36.54        2006 Dori Miller                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE       35.79      34.90N  17  
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE           37.90      36.61   15  
 
Event 35  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: U 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
      NELMSC: N 38.23        2004 Michele Roy                                  
        MEET: M 39.26        2006 Michele Roy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE        40.50      39.75   17  
  2 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE              42.30      40.92   15  
  3 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE           45.00      44.62   14  
 
Event 35  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.64   2/24/2001 MAGGIE KELLY, GBR                            
        NATL: U 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
      NELMSC: N 38.11        2005 Karen Mareb                                  
        MEET: M 38.11        2005 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters        42.50      41.52   17  
  2 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE            42.64      42.71   15  
  3 Estabrook, Mary B         46 Maine Masters-NE       44.11      43.07   14  
  4 Rebrin, Kerstin           47 Minuteman-NE         1:05.00      52.70   13  
 
Event 35  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.32  10/29/2006 MAGGIE KELLY, GBR                            
        NATL: U 37.35   12/3/2006 L CRITTENDEN                                 
      NELMSC: N 40.30        2004 Barbara Hummel                               
        MEET: M 40.30        2004 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           54 JCC Newton-NE          48.33      46.33   17  
  2 Seeger, Julie A           51 Boston U-NE          1:20.00      58.30   15  
  3 Ehrlich, Shoshanna        51 Boston LANES-NE        47.80      58.84   14  
 
Event 35  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: U 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
      NELMSC: N 44.66        2003 Kathy Slifer                                 
        MEET: M 44.66        2003 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE             41.00      39.47N  17  
  2 Carstens, Linda C         55 MIT-NE                 47.00      44.38N  15  
  3 Barbary, Susan H          57 Great Bay-NE           55.00      52.59   14  
  4 Bouvrie, Alice D          59 Cambridge-NE           58.00      57.39   13  
  5 Chassler, Deborah         56 Boston U-NE          1:15.00    1:02.45   12  
  6 Dress, Susan H            59 Minuteman-NE         1:10.00    1:06.83   11  
 
Event 35  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.55   1/28/2007 BONNIE PRONK, CAN                            
        NATL: U 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
      NELMSC: N 59.49        1994 Barbara Boley                                
        MEET: M 51.70        2006 Nancy James                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         1:04.38    1:06.06   17  
 
Event 36  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: U 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
      NELMSC: N 29.68        2006 Audy Oktavian                                
        MEET: M 30.25        1999 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE       39.99      36.31   17  
  2 Fei, Patrick              26 Andover YMCA-NE        40.00      37.35   15  
  3 Johnson, Darren           26 Great Bay-NE           40.00      37.36   14  
 
Event 36  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: U 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS                                
      NELMSC: N 30.37        2000 Jonathan Banville                            
        MEET: M 30.71        2006 Jared Walkenhorst                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE              30.50      30.39M  17  
  2 Fehlau, Brian P           33 Boston LANES-NE        32.45      32.07   15  
  3 Kosiorek, Kevin R         30 Cambridge-NE           33.00      33.77   14  
  4 Titus, Dave               31 Cambridge-NE           35.30      35.99   13  
  5 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE           38.00      39.46   12  
  6 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE           40.00      39.53   11  
 
Event 36  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                            
        NATL: U 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
      NELMSC: N 30.42        2006 Jonathan Banville                            
        MEET: M 31.23        2002 Richard Landry                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE           34.90      36.05   17  
  2 Esposito, Christopher L   35 Minuteman-NE           36.00      36.55   15  
  3 Goldman, Mark S           36 Cambridge-NE           36.90      37.87   14  
  4 Bell, Richard             38 Connecticut-CT         38.21      40.66   13  
  5 Prescott, Al              39 Minuteman-NE           40.40      40.92   12  
  6 Layden, James             37 Boston U-NE            50.00      42.38   11  
  7 Tripler, Christopher E    39 YMCA North Shore-NE    50.00      43.73   10  
 
Event 36  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.49  11/26/2006 WOLFGANG JARMER, GER                         
        NATL: U 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
      NELMSC: N 32.44        2003 Keith Hoffman                                
        MEET: M 32.44        2003 Keith Hoffman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        40 Cambridge-NE           34.00      33.35   17  
  2 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE           34.91      34.90   15  
  3 Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE           34.78      35.07   14  
  4 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE         43.00      39.95   13  
  5 Barrus, Steve             43 Boston YMCA-NE         47.30      41.34   12  
  6 Adamik, Daniel            44 Connecticut-CT         45.00      45.56   11  
  7 Hetnarski, Adam           43 Cambridge-NE           45.81      46.12   10  
  8 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE        50.00      46.52    9  
 
Event 36  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.13   4/28/2002 G CHRISTIANSEN, SWE                          
        NATL: U 30.83   12/7/2003 GREG OXLEY                                   
      NELMSC: N 32.72        2004 Keith Hoffman                                
        MEET: M 33.50        2005 Terry Patterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE       38.00      36.26   17  
  2 Bogusky, Joseph C         49 Minuteman-NE           40.00      38.56   15  
  3 McGurk, Mike R            47 MIT-NE                 42.00      43.19   14  
 
Event 36  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.06   3/25/2007 RONNY OLTNER, SWE                            
        NATL: U 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
      NELMSC: N 34.22        1998 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 34.22        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Cliff           54 Andover YMCA-NE        38.00      36.79   17  
  2 Garr, Michael T           54 SWIMRI-NE              41.32      40.78   15  
  3 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE        41.00      41.89   14  
  4 Bartl, Roland H           51 Greenwood-NE           41.54      43.42   13  
  5 Stabler, A. Lea           51 Minuteman-NE         1:05.00      51.98   12  
 
Event 36  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                         
        NATL: U 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
      NELMSC: N 34.21        2002 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 34.21        2002 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stromberg, Kraig R        58 SWIMRI-NE              37.00      39.84   17  
  2 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE           41.80      42.34   15  
  3 Marchacos, John           58 Connecticut-CT         54.11      44.02   14  
  4 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR          50.00      44.68   13  
  5 Prue, Paul                55 Andover YMCA-NE        51.50      45.18   12  
  6 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE              43.00      48.00   11  
 
Event 36  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.54   5/21/2006 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: U 33.54   5/21/2006 ROBERT STRAND                                
      NELMSC: N 35.58        2005 Louis Kronfeld                               
        MEET: M 35.58        2005 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard H          60 Allston-Brighton-NE    40.00      37.92   17  
  2 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV    39.80      39.87   15  
  3 Becker, Richard C         61 ABC Masters-NE         50.00      48.60   14  
 
Event 36  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.46  11/11/2001 HIROSHI KOTEGAWA, JPN                        
        NATL: U 36.07  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                              
      NELMSC: N 41.00        2002 D Barr Clayson                               
        MEET: M 41.00        2002 D Barr Clayson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C          69 Cambridge-NE           50.00      43.47   17  
 
Event 36  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.97   5/14/2000 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: U 42.14  12/11/2004 CHARLES URSTADT                              
      NELMSC: N 44.31        2003 Al Craig                                     
        MEET: M 44.35        2002 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE         1:15.00    1:03.42   17  
 
Event 37  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 2:22.61  12/10/1995 N WUNDERLICH                               
      NELMSC: N 2:30.69        2001 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 2:30.69        2001 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             24 Maine Masters-NE     2:36.00    2:28.20N  17  
      34.98   37.61   38.32   37.29                                
  2 Whitty, Jackie            24 Garden State-NJ      2:38.38    2:35.94   15  
      36.00   38.71   40.39   40.84                                
  3 Beeger, Elise J           23 Cambridge-NE         2:41.72    2:45.41   14  
      38.92   40.94   42.40   43.15                                
  4 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    2:38.00    2:59.01   13  
      40.45   45.72   46.88   45.96                                
 
Event 37  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: U 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
      NELMSC: N 2:27.01        2004 Jenny Eaddy                                
        MEET: M 2:27.01        2004 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tharaud, Lauren H         26 Boston U-NE          2:58.08    3:00.68   17  
      43.32   45.75   46.51   45.10                                
  2 Klodzinski, Amy C         29 Maine Masters-NE     3:30.00    3:05.00   15  
      44.46   47.00   47.01   46.53                                
 
Event 37  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.62   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:13.51   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:39.49        1999 Maryellen Powers                           
        MEET: M 2:39.49        1999 Mary Ellen Powers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, Elizabeth M         31 Cambridge-NE         3:08.00    3:02.86   17  
      44.44   46.75   47.21   44.46                                
  2 Sonan, Andrea             33 MIT-NE               3:07.00    3:04.70   15  
      42.37   46.14   48.21   47.98                                
  3 Livingstone, Victoria J   30 Boston College-NE    3:07.00    3:08.89   14  
      42.03   47.88   49.72   49.26                                
 -- Gulla, Tara L             34 Cambridge-NE         3:15.00         DQ  
      44.16   46.90   47.92   45.95                                
 
Event 37  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:46.13        2002 Kim Goodwin                                
        MEET: M 2:46.13        2002 Kim Goodwin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skrobis, Amy V            42 Minuteman-NE         3:00.00    2:57.43   17  
      40.86   45.22   45.84   45.51                                
 
Event 37  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.01   3/15/2007 K PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: U 2:32.56  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                             
      NELMSC: N 2:47.99        2003 Kim Goodwin                                
        MEET: M 2:47.99        2003 Kim Goodwin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim E            49 Simmons College-NE   2:59.50    2:54.45   17  
      40.38   44.27   44.58   45.22                                
  2 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE           2:51.00    2:55.29   15  
      40.63   44.82   45.62   44.22                                
  3 Tierney, Mary Lou         47 Minuteman-NE         4:28.80    4:03.47   14  
      57.54 1:00.15 1:04.54 1:01.24                                
 
Event 37  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.89   4/16/2005 C TARANTINO, ITA                           
        NATL: U 2:41.20   10/5/2003 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 3:12.32        1989 Susan Livingston                           
        MEET: M 3:14.81        2001 Eileen Craffey                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE        3:16.45    3:07.40N  17  
      44.43   47.69   48.20   47.08                                
  2 McDermott, Ann Y          53 MIT-NE               3:24.00    3:20.57   15  
      48.87   50.85   50.94   49.91                                
 
Event 37  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:43.62   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:43.62   12/3/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 3:16.12        2001 Kathy Slifer                               
        MEET: M 3:16.12        2001 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen M         56 New England Un.-NE   3:23.90    3:28.57   17  
      48.97   53.45   53.97   52.18                                
  2 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE           3:26.00    3:37.61   15  
      51.71   55.62   55.30   54.98                                
  3 Springer, Phyllis         58 NYC Hydras-MR        3:40.00    3:41.42   14  
      53.52   56.83   56.11   54.96                                
 -- Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     4:16.00         DQ  
      57.57 1:02.12 2:09.40                                        
 
Event 37  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
      NELMSC: N 3:17.45        1989 Clara Walker                               
        MEET: M 3:22.08        2000 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       4:04.00    4:38.19   17  
    1:07.12 1:10.94 1:12.01 1:08.12                                
 
Event 38  Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: U 2:08.81  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
      NELMSC: N 2:09.65        1999 Gregory Wriede                             
        MEET: M 2:09.65        1999 Greg Wriede                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE      2:51.80    2:40.72   17  
      38.24   40.05   40.93   41.50                                
  2 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     2:57.41    2:44.83   15  
      39.01   41.44   42.61   41.77                                
 
Event 38  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: U 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
      NELMSC: N 2:05.18        2006 C Sheppard                                 
        MEET: M 2:11.00        2005 C Sheppard                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE               2:17.72    2:20.92   17  
      32.22   35.40   36.64   36.66                                
  2 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    2:45.00    2:23.71   15  
      34.75   36.05   36.60   36.31                                
  3 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     3:29.99    3:06.34   14  
      42.78   47.00   49.30   47.26                                
 
Event 38  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                         
        NATL: U 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                              
      NELMSC: N 2:17.11        2006 Brian Fehlau                               
        MEET: M 2:19.39        1999 Christopher Wood                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE         2:32.60    2:35.59   17  
      36.80   39.01   40.29   39.49                                
  2 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      3:15.00    3:31.94   15  
      51.00   52.48   55.31   53.15                                
 
Event 38  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
      NELMSC: N 2:17.06        2006 Edward Anthos                              
        MEET: M 2:17.06        2006 Edward Anthos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          39 Cambridge-NE         2:17.09    2:13.77N  17  
      30.47   33.59   34.65   35.06                                
  2 Layden, James             37 Boston U-NE          3:00.00    3:01.07   15  
      42.23   45.40   46.49   46.95                                
 
Event 38  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                          
        NATL: U 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON                               
      NELMSC: N 2:19.84        2002 Chris French                               
        MEET: M 2:19.84        2002 Chris French                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE         2:45.65    2:51.64   17  
      39.80   42.79   44.35   44.70                                
  2 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE       3:08.00    2:52.98   15  
      41.15   43.48   43.98   44.37                                
 -- Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE         2:55.00         DQ  
      42.71   44.48   45.30   44.89                                
 
Event 38  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.10   5/16/2003 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: U 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
      NELMSC: N 2:22.91        2006 Peter Solomon                              
        MEET: M 2:22.91        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David A             47 SWIMRI-NE            2:30.00    2:25.47   17  
      35.58   36.68   36.41   36.80                                
  2 Alexander, Mark E         49 Cambridge-NE         2:32.61    2:31.16   15  
      35.76   38.60   38.89   37.91                                
 
Event 38  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.51   4/22/2007 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: U 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
      NELMSC: N 2:34.40        2003 Robert Lawton                              
        MEET: M 2:34.40        2003 Robert Lawton                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               52 Boston LANES-NE      2:44.42    2:42.23   17  
      37.16   40.78   42.20   42.09                                
  2 Bright, David C           54 New England Un.-NE   2:45.00    2:45.76   15  
      39.74   42.24   42.45   41.33                                
  3 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      2:54.18    3:00.19   14  
      40.98   45.33   47.35   46.53                                
  4 Stabler, A. Lea           51 Minuteman-NE         6:03.00    4:58.90   13  
    1:07.76 1:13.69 1:14.56 1:22.89                                
 
Event 38  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 2:35.63        2002 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 2:35.63        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, William        57 Connecticut-CT       2:59.00    2:59.13   17  
      43.63   45.43   44.86   45.21                                
 
Event 38  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: U 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
      NELMSC: N 2:37.11        2003 Don McIntosh                               
        MEET: M 2:53.62        2004 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL      3:00.00    2:45.12M  17  
      39.42   42.61   42.58   40.51                                
  2 Rupert, Bill              64 Maine Masters-NE     3:02.00    2:57.89   15  
      41.43   44.56   46.83   45.07                                
  3 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   3:00.00    2:58.24   14  
      41.35   44.95   46.97   44.97                                
 
Event 38  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.43    2/2/2007 BERND HORSTMANN, GER                       
        NATL: U 2:45.56   2/20/2005 GARY CHASE                                 
      NELMSC: N 3:05.43        2000 D Barr Clayson                             
        MEET: M 2:22.85        2002 Alan Johnson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayher, Phil              67 Adirondack Maste-AD  3:40.17    3:30.94   17  
    3:30.98   28.72                                                
  2 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE      4:02.00    4:29.59   15  
    1:00.31 1:08.80 1:10.00 1:10.48                                
  3 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE         5:01.77    5:31.20   14  
    1:17.27 1:28.76 1:27.80 1:17.37                                
 
Event 38  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: U 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
      NELMSC: N 3:20.34        2005 D Barr Clayson                             
        MEET: M 3:21.32        2006 Tom Murray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT       8:00.00    8:44.66   17  
    2:06.11 2:10.22 2:11.61 2:16.72                                
 
Event 38  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS, USA                          
        NATL: U 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
      NELMSC: N 3:51.19        2000 James Edwards                              
        MEET: M 3:51.19        2000 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE           4:58.00    4:59.67   17  
    1:10.82 1:16.11 1:17.18 1:15.56                                
 
Event 39  Women 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 1:54.83  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, L ALLEN, M HACKMER, S STRINGFELLOW      
      NELMSC: N 1:54.83        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Allen, M Hackmer, S Stringfellow      
        MEET: M 1:54.83        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Allen, M Hackmer, S Stringfellow      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston Universtiy Masters-NE  'A'                 2:20.00    2:24.97   34  
     1) Selke, Erin B W24               2) Afanasewicz, Elizabeth A W24   
     3) Radville, Kate M W25            4) Tharaud, Lauren H W26          
       35.54    40.07    35.48    33.88                                    
 
Event 39  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN       -USA                        
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        NATL: U 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
      NELMSC: N 1:57.71        2006 NEM                                        
                         R Getman, J Eaddy, D Miller, A Yttre              
        MEET: M 1:57.71        2006 NEM                                        
                         R Getman, J Eaddy, D Miller, A Yttre              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:14.99    2:04.78   34  
     1) Shpaizer, Tal W24               2) Harrington, Brittany W24       
     3) Dorko, Allison J W20            4) Estabrook, Mary B W46          
       29.85    30.18    35.91    28.84                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:12.99    2:11.96   30  
     1) Beeger, Elise J W23             2) Kang, Hannah H W23             
     3) Slade, Courtney A W28           4) Kay, Catherine M W25           
       32.98    31.84    33.09    34.05                                    
 
Event 39  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.99   4/23/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: U 1:53.26   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, M BOUWMA, N NORTH      
      NELMSC: N 2:00.32        2000 NEM                                        
                         S Barry, T McGarr, K Wesson, C Prescott           
        MEET: M 2:00.32        2000 NEM                                        
                         S Barry, T McGarr, K Wesson, C Prescott           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NYC Hydras-MR  'A'                                2:08.15    2:06.83   34  
     1) Monu, Ngozi W26                 2) Moessner, Jacqueline W26       
     3) Falk, Abigail W46               4) Kubista, Alicia W31            
       27.23    33.81    32.08    33.71                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:19.99    2:09.16   30  
     1) Downing, Jennifer W29           2) Robenhymer, Kaydee W30         
     3) Lowe, Elizabeth M W31           4) Stokes, Jessica N W31          
       32.35    34.48    33.38    28.95                                    
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:19.99    2:20.58   28  
     1) Jensen, Sue W47                 2) Gulla, Tara L W34              
     3) Miller, Dori L W37              4) Rapp, Jessica S W38            
       33.68    38.33    29.32    39.25                                    
  4 Minuteman-NE  'A'                                 2:30.99    2:33.56   26  
     1) Grable, Phyllis G W30           2) Guerra, Jennifer M W36         
     3) Fair, Karen M W33               4) Thornton, Lynn M W37           
       41.11    41.48    35.65    35.32                                    
 
Event 39  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.18   2/21/2004 AZ & PC        -NED                        
                         M BLOEMZAAD, P FROWIJN, A PYTAK, L VAN BON        
        NATL: U 1:53.36   10/8/2003 SAN DIEGO                                  
                         J COOVER, C KRATTLI, V DAVIDSON, K PIPES-NEILSEN  
      NELMSC: N 2:03.32        2004 NEM                                        
                         K Mareb, M Bankes, M Roy, M Fox                   
        MEET: M 2:03.32        2004 NEM                                        
                         K Mareb, M Bankes, M Roy, M Fox                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover YMCA-NE  'A'                              2:12.00    2:23.50   34  
     1) Young, Julie A W37              2) Garrow, Kendra A W33           
     3) Roy, Michele M W43              4) Sweetser, Marianne T W47       
       36.96    35.65    31.49    39.40                                    
  2 MIT-NE  'A'                                       2:27.91    2:24.58   30  
     1) White, Emily W54                2) Carstens, Linda C W55          
     3) McDermott, Ann Y W53            4) Dragon, Julie W28              
       38.51    40.05    34.87    31.15                                    
 
Event 39  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND    -USA                        
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
        NATL: U 2:04.54  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, L LUND, J MARR        
      NELMSC: N 1:58.64        2004 NEM                                        
                         J Hirsty, J Feldmann, K Nisley-Black, T Grilli    
        MEET: M 1:58.64        2004 NEM                                        
                         J Hirsty, J Feldmann, K Nisley-Black, T Grilli    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 3:22.99    3:11.04   34  
     1) Dress, Susan H W59              2) Mitchell, Carol W58            
     3) Rebrin, Kerstin W47             4) Tierney, Mary Lou W47          
     1:01.70    42.22    47.75    39.37                                    
 
Event 40  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:34.32   3/19/2005 KALEVA LAHTI   -FIN                        
                         J VIRTANEN, J LEPOLA, P LEHTINEN, T RUNDGREN      
        NATL: U 1:35.56   12/8/2002 GARDEN STATE                               
                         C SAWIN, B MATHESON, O GONZALEZ, P BUREN          
      NELMSC: N 1:39.63        2001 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
        MEET: M 1:39.63        2001 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 1:46.80    1:41.68   34  
     1) Gendreau, Edmund J M45          2) Johnson, Darren M26            
     3) Robertson, Jim E M38            4) Larsen, Kirk K M30             
       25.93    26.39    25.55    23.81                                    
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:55.99    1:47.25   30  
     1) Kosiorek, Kevin R M30           2) Gainer, Tommy M31              
     3) Titus, Dave M31                 4) Goldman, Mark S M36            
       28.05    27.12    26.46    25.62                                    
  3 MIT-NE  'A'                                       1:50.96    1:50.00   28  
     1) Melczer, John M43               2) Overbosch, Bas J M30           
     3) Campos, Donald D M41            4) Neumayer, Sebastian J M25      
       31.81    26.68    26.26    25.25                                    
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:51.99    1:50.49   26  
     1) Osterberg, Rick M33             2) Anthos, Edward M M39           
     3) Dixon, Glenn M43                4) Brinkmeyer, Justin R M26       
       26.51    28.67    28.38    26.93                                    
  5 Minuteman-NE  'A'                                 2:01.99    1:57.04   24  
     1) McBride, Nathan P M34           2) Drohan, Peter W M42            
     3) Esposito, Christopher L M35     4) Foley, T J M37                 
       30.30    29.53    29.54    27.67                                    
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:06.99    2:00.10   22  
     1) McKinney, Maury S M47           2) Matava, Chris G M40            
     3) Nguyen, Son M28                 4) Gray, Zachary A M24            
       28.85    34.69    30.55    26.01                                    
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:15.99    2:08.49   20  
     1) Doldt, Bryan M33                2) Kwa, Ken K M34                 
     3) Todd, Douglas M38               4) Hetnarski, Adam M43            
       33.05    31.79    33.31    30.34                                    
 
Event 40  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.29   1/18/2007 DDS            -ITA                        
                         G TIANO, F MARCHESI, A AGOSTINONE, M SAVINO       
        NATL: U 1:39.07   12/7/2003 GARDEN STATE                               
                         PAUL BUREN, ED TSUZUKI, OSCAR GONZALES, TOM GEIMAN
      NELMSC: N 1:45.67        2004 NEM                                        
                         M Yunker, F Myers, M Mitsch, R Landry             
        MEET: M 1:45.45        2004 GSM                                        
                         T Geiman, R Gannon, D Hahn, S Hiltabiddle         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:52.99    1:52.63   34  
     1) Mugford, Stephen A M40          2) Mitchell, Adam A M44           
     3) Alexander, Mark E M49           4) Richardson, Larry M48          
       26.51    28.08    28.30    29.74                                    
  2 Connecticut Masters-CT  'A'                       2:06.00    2:00.67   30  
     1) Bell, Richard M38               2) Marchacos, John M58            
     3) Good, Patrick M37               4) Geoghegan, William M57         
       31.59    31.36    28.91    28.81                                    
  3 Boston LANES-NE  'A'                              3:15.00    2:36.37   28  
     1) Nixon, John M52                 2) Castellana, Joseph M60         
     3) Moynihan, Brian P M25           4) Seligman, James R M48          
       30.88  1:02.29    31.56    31.64                                    
 
Event 40  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS      -USA                        
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
        NATL: U 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
      NELMSC: N 1:54.55        2005 NEM                                        
                         S Hubbard, L Hineline, J Dropo, H Lane            
        MEET: M 1:54.55        2005 NEM                                        
                         S Hubbard, L Hineline, J Dropo, H Lane            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SWIMRI-NE  'A'                                    2:22.00    2:12.92   34  
     1) Cote, David A M47               2) Stromberg, Kraig R M58         
     3) Garr, Michael T M54             4) McQuiggan, Frank M59           
       30.13    34.67    33.55    34.57                                    
  2 Andover YMCA-NE  'A'                              2:15.00    2:13.81   30  
     1) Prue, Paul M55                  2) Carroll, Kevin M50             
     3) Keil, Mark A M54                4) Jennings, Cliff M54            
       36.03    32.86    31.77    33.15                                    
 
Event 40  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.57  11/19/2006 OREGON         -USA                        
                         D BAKER, B PETERSEN, T LANDIS, R SMITH            
        NATL: U 1:50.90  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         P ANDERSON, M FRESHLEY, M AHERN, V VAN BAALEN     
      NELMSC: N 2:05.67        2005 MESC                                       
                         F Pierce, J Connors, B Rupert, D Vail             
        MEET: M 2:05.67        2005 MESC                                       
                         F Pierce, J Connors, B Rupert, D Vail             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 2:47.99    2:34.40   34  
     1) Mitchell, Jack M68              2) Burke, Michael M64             
     3) Stabler, A. Lea M51             4) Hicks, Robert C M57            
       44.97    36.68    40.83    31.92                                    
 
Event 41  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: U 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
      NELMSC: N 1:47.70        2002 NEM                                        
                         J Stokes, C Deveney, R Osterberg, J Eaddy         
        MEET: M 1:47.70        2002 NEM                                        
                         J Stokes, C Deveney, R Osterberg, J Eaddy         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover YMCA-NE  'A'                              2:08.00    2:01.30   34  
     1) Cormier, Jacqueline W23         2) O'neill, Krissy W25            
     3) Miller, Elliot M24              4) Fei, Patrick M26               
       31.94    33.64    28.92    26.80                                    
 
Event 41  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.72   1/29/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N SHIRATA, K NAKAMURA, T SHIRATA       
        NATL: U 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
      NELMSC: N 1:43.68        2001 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
        MEET: M 1:43.68        2001 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SWIMRI-NE  'A'                                    2:07.00    1:55.73   34  
     1) Walkenhorst, Jared W M33        2) Gilson, Matthew R M40          
     3) Kupan, Cheryl A W43             4) Alferos, Amanda R W23          
       25.13    25.52    30.44    34.64                                    
  2 Boston College-NE  'A'                            2:20.50    2:00.39   30  
     1) Harvey, Jenny E W30             2) Desisto, Chris M44             
     3) De Hart, Pieter A M29           4) Williams, Melinda B W26        
       31.07    33.12    25.05    31.15                                    
  3 Minuteman-NE  'A'                                 1:56.99    2:00.71   28  
     1) Stanley, Ellen D W31            2) Bogusky, Joseph C M49          
     3) Livchak, Olga W25               4) Mitchell, John M30             
       31.02    29.29    33.39    27.01                                    
  4 Boston Universtiy Masters-NE  'A'                 2:15.00    2:08.73   26  
     1) Darling, Jessica L W30          2) Goldberg, Bennett B M48        
     3) Hunter, Roma W40                4) Layden, James M37              
       35.78    31.15    29.58    32.22                                    
  5 YMCA North Shore-NE  'A'                          2:40.91    2:27.78   24  
     1) Tripler, Christopher E M39      2) Menezes, Maya W23              
     3) Banker, Margaret M W34          4) LAINO, Joel M38                
       35.70    38.05    43.65    30.38                                    
 
Event 41  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.28   3/24/2007 TABY SIM       -SWE                        
                         J KARLSSON, C UHRLANDER-LINDB, G RASMUSSON, H KRUG
        NATL: U 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
      NELMSC: N 1:51.52        1990 NEM                                        
                         Dan Rogacki, Sue Tendy, Jacki Hirsty, Homer Lane  
        MEET: M 1:52.83        2001 NEM                                        
                         S Barry, B Johansson, E Gendreau, C Hallett       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 2:03.99    2:03.33   34  
     1) Sotir, Susan P W39              2) Armstrong, Keith L M44         
     3) Skrobis, Amy V W42              4) Totten, Mark A M46             
       32.02    29.28    33.18    28.85                                    
  2 Minuteman-NE  'B'                                 2:20.99    2:18.21   30  
     1) Frink, Michelle L W37           2) Schwarz, Marlene C W47         
     3) Prescott, Al M39                4) Hogan, David B M51             
       38.44    35.54    31.70    32.53                                    
  3 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 3:31.00    2:33.10   28  
     1) Drasher, Ryan C M25             2) Arnold, Richard P M75          
     3) Barbary, Susan H W57            4) Slezak, Jana W42               
       27.11    49.32    41.56    35.11                                    
 
Event 41  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.36  11/10/2002 NEW ENGLAND    -USA                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
        NATL: U 1:49.36  11/10/2002 NEM                                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
      NELMSC: N 1:49.36        2002 NEM                                        
                         D Rogacki, J Feldmann, J Luker, G Shaw            
        MEET: M 2:01.92        2005 NEM                                        
                         G Coupe, M Roy, K Mareb, R Battistini             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 UV Rays-NE  'A'                                   2:30.00    2:28.57   34  
     1) Bordeau, Kara W23               2) Hummel, Barbara R W55          
     3) Wilson, Tom M77                 4) Dolan, John V M50              
       32.24    40.25    44.66    31.42                                    
 
Event 43  Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 2:23.78   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
      NELMSC: N 2:40.41        2002 Britta Hult                                
        MEET: M 2:40.41        2002 Britta Hult                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE    2:45.00    3:06.69   17  
      38.72   47.25   50.48   50.24                                
 
Event 43  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.13    9/6/1991 S PALMER-WHITE, AUS                        
        NATL: U 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
      NELMSC: N 2:31.51        2006 Andrea Yttre                               
        MEET: M 2:31.51        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    2:52.98    2:49.63   17  
      38.00   43.21   45.01   43.41                                
  2 Kay, Catherine M          25 Cambridge-NE         2:56.87    2:59.66   15  
      38.52   44.87   47.62   48.65                                
  3 Radville, Kate M          25 Boston U-NE          2:55.00    3:01.71   14  
      38.99   46.06   48.66   48.00                                
  4 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR   3:15.29    3:11.87   13  
      41.13   48.90   50.54   51.30                                
  5 Klodzinski, Amy C         29 Maine Masters-NE     3:30.00    3:14.23   12  
      42.48   49.51   51.30   50.94                                
  6 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         3:24.00    3:16.63   11  
      41.41   50.93   52.84   51.45                                
 
Event 43  Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.34      3/2004 RADKE/BIANZANI, U/I                        
        NATL: U 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
      NELMSC: N 2:32.96        2004 Brandy Hugo                                
        MEET: M 2:32.96        2004 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE         2:50.75    2:51.26   17  
      35.81   42.76   46.72   45.97                                
  2 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE      3:20.00    3:23.39   15  
      43.90   51.67   53.72   54.10                                
  3 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE      3:20.00    3:26.26   14  
      45.11   54.73   55.03   51.39                                
  4 Fair, Karen M             33 Minuteman-NE         3:24.23    3:30.72   13  
      47.44   53.75   55.86   53.67                                
 
Event 43  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: U 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:50.89        2005 Carol Prescott                             
        MEET: M 2:50.89        2005 Carol Prescott                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotir, Susan P            39 Minuteman-NE         3:09.44    3:15.25   17  
      42.32   49.90   51.81   51.22                                
  2 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         3:24.24    3:31.09   15  
      42.64   52.10   58.11   58.24                                
 
Event 43  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
      NELMSC: N 3:02.62        2006 Michele Roy                                
        MEET: M 2:37.04        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            3:15.00    2:52.18N  17  
      39.80   44.34   44.54   43.50                                
  2 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE         3:40.00    3:46.07   15  
      51.07   57.67   59.11   58.22                                
 
Event 43  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.26    4/8/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: U 2:24.93   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
      NELMSC: N 2:56.27        2005 Anne Uecker                                
        MEET: M 2:56.27        2005 Anne Uecker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Marlene C        47 Minuteman-NE         3:10.00    3:13.84   17  
      41.84   49.40   52.40   50.20                                
  2 Sweetser, Marianne T      47 Andover YMCA-NE      4:36.95    4:12.08   15  
      57.39 1:04.87 1:06.28 1:03.54                                
  3 Tierney, Mary Lou         47 Minuteman-NE         4:28.80    4:41.63   14  
      56.13 1:14.63 1:17.17 1:13.70                                
 
Event 43  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 3:31.78        1989 Susan Livingston                           
        MEET: M 3:22.51        2006 Kathleen Davis                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           52 Middlebury-NE        3:30.00    3:16.39M  17  
      41.04   50.25   52.40   52.70                                
  2 Sharlin, Judith           54 JCC Newton-NE        4:15.00    4:22.20   15  
      55.42 1:05.30 1:10.74 1:10.74                                
 
Event 43  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.51   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: U 2:37.51   12/3/2006 LAURA VAL                                  
      NELMSC: N 3:38.54        1994 Susan Livingston                           
        MEET: M 3:54.30        2001 Constance Sasser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda C         55 MIT-NE               3:41.00    3:35.28N  17  
      45.64   54.22   57.36   58.06                                
  2 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     4:45.00    4:26.87   15  
      56.85 1:07.68 1:11.73 1:10.61                                
 
Event 43  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.20   6/18/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: U 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
      NELMSC: N 3:41.78        2000 Susan Livingston                           
        MEET: M 3:41.78        2000 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT       4:45.00    4:55.08   17  
    1:02.46 1:12.77 1:19.56 1:20.29                                
 
Event 44  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: U 2:07.64  10/10/1993 JEFF POPPELL                               
      NELMSC: N 2:30.86        2001 Jason Faulconer                            
        MEET: M 2:30.86        2001 Jason Faulconer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     3:15.23    2:57.95   17  
      36.80   43.99   47.84   49.32                                
 
Event 44  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.74    3/2/2006 LOIC LEROY, FRA                            
        NATL: U 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
      NELMSC: N 2:03.59        2002 Jason Eaddy                                
        MEET: M 2:03.59        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     3:29.99    3:13.15   17  
      42.83   47.82   51.22   51.28                                
 
Event 44  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.21   5/14/2000 HIROSHI MIURA, JPN                         
        NATL: U 2:04.59  12/10/1995 MIKE SHAFFER                               
      NELMSC: N 2:11.79        2006 Jason Eaddy                                
        MEET: M 2:11.79        2006 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         3:11.00    2:58.93   17  
      41.54   44.48   46.89   46.02                                
  2 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      3:15.00    3:09.61   15  
      42.28   47.06   49.83   50.44                                
  3 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         3:16.25    3:28.79   14  
      45.85   53.43   54.91   54.60                                
 
Event 44  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                          
        NATL: U 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
      NELMSC: N 2:16.74        1997 Edmund Gendreau                            
        MEET: M 2:16.74        1997 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         3:08.00    3:06.23   17  
      41.43   48.33   48.27   48.20                                
 
Event 44  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: U 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
      NELMSC: N 2:18.95        2005 Michael Schmidt                            
        MEET: M 2:18.95        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE         2:24.30    2:20.94   17  
      30.26   33.89   36.18   40.61                                
  2 Melczer, John             43 MIT-NE               3:45.00    3:23.27   15  
      45.24   51.62   53.89   52.52                                
  3 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      4:00.00    4:01.14   14  
      51.88 1:02.89 1:04.10 1:02.27                                
 
Event 44  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: U 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
      NELMSC: N 2:28.84        2002 Bradley Vear                               
        MEET: M 2:30.87        1997 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 Maine Masters-NE     2:19.05    2:17.31N  17  
      31.05   34.48   35.94   35.84                                
  2 Coffey, Tom               47 Connecticut-CT       2:39.48    2:44.47   15  
      36.05   42.57   43.88   41.97                                
  3 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         3:25.01    3:10.38   14  
      39.51   47.50   52.11   51.26                                
 
Event 44  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.02  12/12/2004 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: U 2:18.02  12/12/2004 SCOTT LAUTMAN                              
      NELMSC: N 2:20.26        2003 Greg Shaw                                  
        MEET: M 2:20.26        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      3:48.87    3:41.99   17  
      43.42   59.06 1:00.53   58.98                                
 
Event 44  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 2:22.73        2003 Fred Schlicher                             
        MEET: M 2:23.07        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 New England Un.-NE   2:25.00    2:21.90W  17  
      31.24   36.34   37.27   37.05                                
 
Event 44  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: U 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
      NELMSC: N 3:17.09        2006 Ilkka Suvanto                              
        MEET: M 3:17.09        2006 Ilkka Suvanto                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       3:45.00    3:25.63   17  
      44.92   50.11   54.25   56.35                                
 
Event 45  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
      NELMSC: N 28.22        1999 S Stringfellow                               
        MEET: M 28.22        1999 S Stringfellow                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kang, Hannah H            23 Cambridge-NE           30.80      31.19   17  
  2 Bordeau, Kara             23 UV Rays-NE             31.08      31.56   15  
  3 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR     34.00      31.86   14  
  4 Cormier, Jacqueline       23 Andover YMCA-NE        30.55      32.01   13  
  5 Beeger, Elise J           23 Cambridge-NE           31.67      32.79   12  
  6 Mirch, Katey M            23 Boston College-NE      33.00      34.97   11  
 
Event 45  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: U 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
      NELMSC: N 27.22        2006 Jennifer Priester                            
        MEET: M 27.22        2006 Jennifer Priester                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monu, Ngozi               26 NYC Hydras-MR          26.98      27.33   17  
  2 Priester, Jennifer        29 Great Bay-NE           28.00      27.74   15  
  3 Dragon, Julie             28 MIT-NE                 28.60      29.69   14  
  4 Orf, Diane                26 Dutchess County-MR     31.56      32.26   13  
  5 Slade, Courtney A         28 Cambridge-NE           33.37      32.46   12  
  6 Groff-Palermo, Sarah      28 Red Tide of NYC-MR     33.04      33.64   11  
  7 Moessner, Jacqueline      26 NYC Hydras-MR          33.55      33.97   10  
  8 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE           34.00      34.12    9  
  9 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE        35.00      34.77    8  
 10 Hamrick, Elizabeth        25 NYC Hydras-MR          46.00      35.95    7  
 11 Pfaff, Rebecca            27 Cambridge-NE           50.00      41.38    6  
 
Event 45  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.41   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: U 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
      NELMSC: N 28.34        2003 Brandy Hugo                                  
        MEET: M 28.34        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slawinski, Beth A         33 Allston-Brighton-NE    29.00      29.78   17  
  2 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE      32.00      30.94   15  
  3 Stanley, Ellen D          31 Minuteman-NE           30.00      30.97   14  
  4 Atkinson, Karen E         32 Boston LANES-NE        31.47      31.50   13  
  5 Lowe, Elizabeth M         31 Cambridge-NE           33.50      33.66   12  
  6 Kubista, Alicia           31 NYC Hydras-MR          34.50      34.04   11  
 
Event 45  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: U 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
      NELMSC: N 28.10        1990 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 29.09        1999 Paula Pollard                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE       28.19      27.85N  17  
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE           30.00      29.54   15  
  3 Sotir, Susan P            39 Minuteman-NE           34.01      32.73   14  
  4 Rapp, Jessica S           38 Cambridge-NE           40.00      39.60   13  
  5 Acevedo, Kristine         36 Boston LANES-NE        42.50      41.68   12  
  6 Guerra, Jennifer M        36 Minuteman-NE           38.00      42.56   11  
 
Event 45  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.60   3/24/2007 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: U 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
      NELMSC: N 29.45        2000 Jennifer Luker                               
        MEET: M 28.55        2005 Carolyn Voorhees                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Roma              40 Boston U-NE            30.50      29.99   17  
  2 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE        31.20      31.61   15  
  3 Skrobis, Amy V            42 Minuteman-NE           34.00      32.82   14  
  4 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE           35.00      35.82   13  
 
Event 45  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.31   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: U 27.54   7/21/2006 LISA DAHL                                    
      NELMSC: N 28.06        2000 Jacki Hirsty                                 
        MEET: M 28.06        2000 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 Patriot Masters        30.00      28.75   17  
  2 Estabrook, Mary B         46 Maine Masters-NE       29.35      29.75   15  
  3 Fries, Beth O             49 Keene-NE               33.10      32.02   14  
  4 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE            33.50      33.00   13  
  5 Jensen, Sue               47 Cambridge-NE           32.71      33.25   12  
  6 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE             33.28      33.85   11  
  7 Goodwin, Kim E            49 Simmons College-NE     35.50      34.23   10  
  8 Cheney, Jane              46 Greenwood-NE           34.37      34.49    9  
 
Event 45  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.99   10/7/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: U 28.99   10/7/2006 LAURA VAL                                    
      NELMSC: N 31.01        2006 Joel Feldmann                                
        MEET: M 31.01        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          56 Keene-NE               33.80      31.21   17  
  2 Bouvrie, Alice D          59 Cambridge-NE           41.00      41.43   15  
  3 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE       39.00      41.62   14  
  4 Dress, Susan H            59 Minuteman-NE         1:00.00    1:01.05   13  
 
Event 45  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.39  10/21/2006 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: U 32.09   10/7/2006 CAROLYN BOAK                                 
      NELMSC: N 36.16        1988 Clara Walker                                 
        MEET: M 37.68        1999 Claire O'Brien                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Onton, Louise             64 Connecticut-CT         48.81      44.86   17  
 
Event 45  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: U 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
      NELMSC: N 35.76        1991 Clara Walker                                 
        MEET: M 37.78        1998 Diane Reed                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC           53.96      54.22   17  
 
Event 46  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: U 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
      NELMSC: N 24.27        2005 Ryan Matthews                                
        MEET: M 24.27        2005 Ryan Matthews                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE       26.93      27.52   17  
  2 Miller, Elliot            24 Andover YMCA-NE        29.63      29.48   15  
 
Event 46  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: U 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
      NELMSC: N 23.87        2003 Brian Fehlau                                 
        MEET: M 24.02        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE                 25.66      25.50   17  
  2 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE      28.00      25.61   15  
  3 Johnson, Darren           26 Great Bay-NE           27.50      27.11   14  
  4 Brinkmeyer, Justin R      26 Cambridge-NE           26.50      27.21   13  
  5 Fei, Patrick              26 Andover YMCA-NE        30.00      27.30   12  
  6 Steinberg, Gregory E      27 Andover YMCA-NE        34.97      29.29   11  
  7 McNeal, Patrick           29 Michigan Masters-MI    32.00      30.93   10  
  8 Moynihan, Brian P         25 Boston LANES-NE        35.70      31.50    9  
 
Event 46  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.76  11/23/2002 ED WAGNER, USA                               
        NATL: U 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
      NELMSC: N 23.87        1997 Jim Harvey                                   
        MEET: M 23.87        1997 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk K            30 Great Bay-NE           24.50      24.33   17  
  2 Fehlau, Brian P           33 Boston LANES-NE        25.25      24.90   15  
  3 Osterberg, Rick           33 Cambridge-NE           26.46      26.33   14  
  4 Titus, Dave               31 Cambridge-NE           26.90      26.98   13  
  5 Gainer, Tommy             31 Cambridge-NE           27.20      27.24   12  
  6 Overbosch, Bas J          30 MIT-NE                 27.30      27.63   11  
  7 Mitchell, John            30 Minuteman-NE           28.90      27.78   10  
  8 Doldt, Bryan              33 Cambridge-NE           32.00      32.79    9  
 
Event 46  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.44   3/18/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: U 23.44   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
      NELMSC: N 23.44        2004 Michael Ross                                 
        MEET: M 23.44        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE           27.60      26.12   17  
  2 Goldman, Mark S           36 Cambridge-NE           26.60      26.16   15  
  3 Bruzual, Igor             37 MIT-NE                 26.51      26.39   14  
  4 Good, Patrick             37 Connecticut-CT         30.00      29.47   13  
  5 Foley, T J                37 Minuteman-NE           30.50      30.29   12  
  6 Bell, Richard             38 Connecticut-CT         31.85      31.35   11  
  7 LAINO, Joel               38 YMCA North Shore-NE    34.27      31.77   10  
 
Event 46  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   3/19/2005 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: U 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
      NELMSC: N 25.04        2006 Hodding Carter                               
        MEET: M 24.71        2006 Steve Hiltabiddle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         40 SWIMRI-NE              25.90      25.98   17  
  2 Campos, Donald D          41 MIT-NE                 26.50      26.49   15  
  3 Dixon, Glenn              43 Cambridge-NE           25.56      26.86   14  
  4 Drohan, Peter W           42 Minuteman-NE           28.06      27.74   13  
  5 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE         35.00      30.66   12  
  6 Melczer, John             43 MIT-NE                 32.00      32.38   11  
  7 Desisto, Chris            44 Boston College-NE      35.00      33.81   10  
  8 Hetnarski, Adam           43 Cambridge-NE           32.41      34.29    9  
  9 Matava, Chris G           40 Maine Masters-NE       34.41      34.37    8  
 10 Kobs, Ray                 43 Minuteman-NE           38.00      34.84    7  
 11 Adamik, Daniel            44 Connecticut-CT         38.00      36.39    6  
 
Event 46  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.02   4/29/2006 BRENT BARNES, JPN                            
        NATL: U 24.42   7/21/2006 JOE REINHARDT                                
      NELMSC: N 25.52        2007 Michael Schmidt                              
        MEET: M 26.36        2005 Robert Marshall                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Hodding           45 Maine Masters-NE       25.10      24.50N  17  
  2 Philpy, Paul              47 Boston LANES-NE        29.50      28.63   15  
  3 Alexander, Mark E         49 Cambridge-NE           28.43      28.73   14  
  4 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE           29.96      29.92   13  
  5 McGurk, Mike R            47 MIT-NE                 30.00      31.34   12  
 
Event 46  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: U 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
      NELMSC: N 25.72        1997 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 25.72        1997 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, John V             50 UV Rays-NE             30.50      30.29   17  
  2 Hogan, David B            51 Minuteman-NE           32.50      32.41   15  
  3 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE        33.00      33.17   14  
  4 Bartl, Roland H           51 Greenwood-NE           33.89      33.90   13  
  5 Jaye, David A             54 University Club-NE     34.43      34.82   12  
  6 Stabler, A. Lea           51 Minuteman-NE           56.00      38.54   11  
  7 Kennison, Ernie A         54 New England Un.-NE     38.50      40.19   10  
 
Event 46  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: U 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
      NELMSC: N 26.27        2002 Daniel Rogacki                               
        MEET: M 25.87        2004 Tom Geiman                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Homer W             58 Cape Cod Masters-NE    27.10      27.89   17  
  2 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE           30.50      30.91   15  
  3 Phillips, David P         59 Greenwood-NE           32.14      31.34   14  
  4 Marchacos, John           58 Connecticut-CT         34.25      31.69   13  
  5 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE              35.00      34.15   12  
  6 Prue, Paul                55 Andover YMCA-NE        35.00      36.03   11  
 
Event 46  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: U 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
      NELMSC: N 27.99        2003 Don McIntosh                                 
        MEET: M 28.11        2006 Bruce Mohl                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E             61 SWIM Florida-FL        28.80      28.75   17  
  2 Jones, Jay                61 Cambridge-NE           29.50      29.37   15  
  3 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE     31.50      31.66   14  
  4 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV    32.50      31.82   13  
  5 Becker, Richard C         61 ABC Masters-NE         33.00      32.80   12  
  6 Rupert, Bill              64 Maine Masters-NE       32.00      33.07   11  
  7 Burke, Michael            64 Minuteman-NE           45.00      36.98   10  
  8 Castellana, Joseph        60 Boston LANES-NE        55.00    1:02.16    9  
 
Event 46  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.73   4/14/2007 VINUS VAN BAALEN, CAN                        
        NATL: U 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
      NELMSC: N 31.41        2005 George Coupe                                 
        MEET: M 31.09        2006 Michael Laux                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE        32.70      31.47   17  
  2 Mitchell, Jack            68 Minuteman-NE           42.37      45.44   15  
 
Event 46  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON, USA                          
        NATL: U 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON                               
      NELMSC: N 31.95        1998 Al Craig                                     
        MEET: M 31.95        1998 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, James          73 Connecticut-CT       1:08.09    1:24.56   17  
 
Event 46  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: U 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
      NELMSC: N 34.71        2003 Al Craig                                     
        MEET: M 43.99        2006 Tom Wilson                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               77 UV Rays-NE             45.00      45.44   17  
  2 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE           47.00      47.08   15  
 
Event 46  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: U 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
      NELMSC: N 46.01        1999 Alexander Luther                             
        MEET: M 47.13        2000 John Merrill                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        80 Andover YMCA-NE      1:15.00    1:13.80   17  
 
Event 47  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: U 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
      NELMSC: N 1:20.62        2000 Krista Marchand                            
        MEET: M 1:20.62        2000 Krista Marchand                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Brittany      24 Maine Masters-NE     1:22.15    1:24.16   17  
      40.27   43.89                                                
  2 Wruble, Zane              18 Red Tide of NYC-MR   1:34.00    1:28.09   15  
      42.89   45.20                                                
  3 Alferos, Amanda R         23 SWIMRI-NE            1:39.00    1:40.26   14  
      46.87   53.39                                                
  4 Selke, Erin B             24 Boston U-NE          1:40.00    1:40.49   13  
      47.68   52.81                                                
  5 Menezes, Maya             23 YMCA North Shore-NE  1:40.00    1:52.93   12  
      52.13 1:00.80                                                
 
Event 47  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   4/29/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: U 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 1:13.57        2001 Andrea Packard                             
        MEET: M 1:13.57        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Priester, Jennifer        29 Great Bay-NE         1:20.00    1:21.53   17  
      38.74   42.79                                                
  2 Dragon, Julie             28 MIT-NE               1:22.50    1:24.90   15  
      40.62   44.28                                                
  3 Downing, Jennifer         29 Cambridge-NE         1:22.80    1:25.07   14  
      40.85   44.22                                                
  4 Williams, Melinda B       26 Boston College-NE    1:38.50    1:26.59   13  
      41.81   44.78                                                
  5 Livchak, Olga             25 Minuteman-NE         1:34.00    1:33.57   12  
      45.30   48.27                                                
  6 O'neill, Krissy           25 Andover YMCA-NE      1:45.00    1:35.03   11  
      45.09   49.94                                                
 
Event 47  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: U 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
      NELMSC: N 1:19.81        2002 S Morawski                                 
        MEET: M 1:19.81        2002 S Morawski                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 Boston College-NE    1:22.00    1:20.56   17  
      37.90   42.66                                                
  2 Stokes, Jessica N         31 Cambridge-NE         1:22.50    1:24.57   15  
      40.16   44.41                                                
  3 Garrow, Kendra A          33 Andover YMCA-NE      1:36.00    1:38.35   14  
      46.80   51.55                                                
  4 Banker, Margaret M        34 YMCA North Shore-NE  2:00.00    1:51.79   13  
      52.75   59.04                                                
  5 Grable, Phyllis G         30 Minuteman-NE         1:54.10    1:57.68   12  
      55.81 1:01.87                                                
 
Event 47  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: U 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
      NELMSC: N 1:19.09        2006 Dori Miller                                
        MEET: M 1:19.09        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 Team Illinois-CE     1:18.63    1:17.08N  17  
      36.43   40.65                                                
  2 Miller, Dori L            37 Cambridge-NE         1:22.00    1:20.32   15  
      37.63   42.69                                                
  3 Thornton, Lynn M          37 Minuteman-NE         1:44.23    1:50.34   14  
      52.88   57.46                                                
 
Event 47  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.52  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: U 1:11.52  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
      NELMSC: N 1:24.52        2004 Michele Roy                                
        MEET: M 1:21.23        2004 Rebecca Kalibat                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele M            43 Andover YMCA-NE      1:28.90    1:26.60   17  
      41.49   45.11                                                
  2 Kupan, Cheryl A           43 SWIMRI-NE            1:28.00    1:27.35   15  
      42.01   45.34                                                
  3 Slezak, Jana              42 Great Bay-NE         1:37.00    1:39.62   14  
      47.11   52.51                                                
 
Event 47  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.86   3/18/2007 MONICA CORO, ITA                           
        NATL: U 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                           
      NELMSC: N 1:22.32        2003 Karen Mareb                                
        MEET: M 1:22.32        2003 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           45 Penguins-NE          1:32.96    1:31.18   17  
      43.38   47.80                                                
  2 Falk, Abigail             46 NYC Hydras-MR        1:31.00    1:32.74   15  
      44.28   48.46                                                
  3 Goodwin, Kim E            49 Simmons College-NE   1:38.00    1:36.67   14  
      20.32 1:16.35                                                
  4 Gentry, Mary              46 UV Rays-NE           1:43.00    1:42.43   13  
      49.24   53.19                                                
  5 Schwarz, Marlene C        47 Minuteman-NE         1:40.00    1:43.47   12  
      49.76   53.71                                                
  6 Tierney, Mary Lou         47 Minuteman-NE         1:50.80    1:45.94   11  
      49.87   56.07                                                
  7 Rebrin, Kerstin           47 Minuteman-NE         2:15.00    1:56.38   10  
      55.39 1:00.99                                                
 
Event 47  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53      1/2003 JONES-ROY/SCHROER, U/G                     
        NATL: U 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
      NELMSC: N 1:28.91        2005 Barbara Hummel                             
        MEET: M 1:28.91        2005 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           54 JCC Newton-NE        1:44.61    1:42.35   17  
      49.50   52.85                                                
  2 Ehrlich, Shoshanna        51 Boston LANES-NE      2:04.00    2:08.66   15  
    1:00.36 1:08.30                                                
 
Event 47  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.63   5/21/2005 YVONNE CATTRALL, CAN                       
        NATL: U 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
      NELMSC: N 1:36.56        2004 Kathy Slifer                               
        MEET: M 1:38.51        2002 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara R         55 UV Rays-NE           1:30.00    1:27.94N  17  
      41.59   46.35                                                
  2 Carstens, Linda C         55 MIT-NE               1:40.00    1:37.86M  15  
      46.98   50.88                                                
  3 Craffey, Eileen M         56 New England Un.-NE   1:42.68    1:46.35   14  
      50.40   55.95                                                
  4 Mitchell, Carol           58 Minuteman-NE         1:54.71    1:56.25   13  
      56.23 1:00.02                                                
  5 Ryle, Patricia A          58 South Shore Y-NE     1:56.00    1:57.06   12  
      55.49 1:01.57                                                
  6 Dress, Susan H            59 Minuteman-NE         2:45.00    2:28.29   11  
    1:09.51 1:18.78                                                
 
Event 47  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.87   1/28/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: U 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
      NELMSC: N 1:52.39        2006 Aagje Caron                                
        MEET: M 1:52.39        2006 Aagje Caron                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           68 Rinconada-PC         2:11.29    2:22.22   17  
    1:07.34 1:14.88                                                
 
Event 48  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: U 1:02.83   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
      NELMSC: N 1:04.67        2006 Audy Oktavian                              
        MEET: M 1:05.56        1998 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fei, Patrick              26 Andover YMCA-NE      1:30.00    1:19.47   17  
      37.26   42.21                                                
  2 Nguyen, Son               28 Maine Masters-NE     1:29.99    1:20.82   15  
      38.11   42.71                                                
  3 Steinberg, Gregory E      27 Andover YMCA-NE      1:32.28    1:27.16   14  
      41.56   45.60                                                
 
Event 48  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.62  11/19/2006 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: U 1:01.62  11/19/2006 JEFF COMMINGS                              
      NELMSC: N 1:05.92        2000 Jonathan Banville                          
        MEET: M 1:07.23        2006 Jared Walkenhorst                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared W      33 SWIMRI-NE            1:07.00    1:07.47   17  
      31.22   36.25                                                
  2 Fehlau, Brian P           33 Boston LANES-NE      1:12.15    1:14.98   15  
      34.26   40.72                                                
  3 Overbosch, Bas J          30 MIT-NE               1:14.50    1:15.98   14  
      36.10   39.88                                                
  4 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         1:34.00    1:27.86   13  
      42.17   45.69                                                
  5 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      1:50.00    1:51.65   12  
      55.23   56.42                                                
 
Event 48  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
      NELMSC: N 1:06.50        2006 Jonathan Banville                          
        MEET: M 1:08.99        2005 Arthur Boyko                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward M          39 Cambridge-NE         1:18.09    1:13.36   17  
      34.87   38.49                                                
  2 Robertson, Jim E          38 Great Bay-NE         1:18.20    1:20.49   15  
      39.08   41.41                                                
  3 Esposito, Christopher L   35 Minuteman-NE         1:23.15    1:23.86   14  
      38.88   44.98                                                
  4 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         1:28.90    1:28.12   13  
      42.43   45.69                                                
  5 Foley, T J                37 Minuteman-NE         1:30.00    1:29.54   12  
      42.27   47.27                                                
  6 Tripler, Christopher E    39 YMCA North Shore-NE  2:10.00    1:38.43   11  
      46.18   52.25                                                
 
Event 48  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV, USA                     
        NATL: U 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV                          
      NELMSC: N 1:09.10        2004 Brian Casey                                
        MEET: M 1:09.10        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mugford, Stephen A        40 Cambridge-NE         1:13.00    1:12.10   17  
      33.96   38.14                                                
  2 Vankuilenburg, Scott D    42 Cambridge-NE         1:16.05    1:24.47   15  
      40.60   43.87                                                
  3 Belletete, Steve          41 ABC Masters-NE       1:30.00    1:28.88   14  
      42.23   46.65                                                
  4 Armstrong, Keith L        44 Minuteman-NE         1:25.74    1:30.02   13  
      43.44   46.58                                                
  5 Kobs, Ray                 43 Minuteman-NE         1:35.00    1:32.60   12  
      43.39   49.21                                                
 
Event 48  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.48   3/27/2004 G CHRISTIANSEN, SWE                        
        NATL: U 1:07.77   12/7/2003 GREG OXLEY                                 
      NELMSC: N 1:13.96        2004 Keith Hoffman                              
        MEET: M 1:14.57        2004 Jim Matysek                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     1:26.50    1:20.08   17  
      38.23   41.85                                                
  2 Philpy, Paul              47 Boston LANES-NE      1:21.50    1:21.48   15  
      38.95   42.53                                                
  3 Bogusky, Joseph C         49 Minuteman-NE         1:40.00    1:26.67   14  
      41.57   45.10                                                
 -- Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         1:13.19         DQ  
      44.33                                                        
 
Event 48  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.97   3/24/2007 RONNY OLTNER, SWE                          
        NATL: U 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 1:15.49        1997 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:16.27        1999 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Cliff           54 Andover YMCA-NE      1:27.00    1:26.31   17  
      41.09   45.22                                                
  2 Garr, Michael T           54 SWIMRI-NE            1:32.87    1:33.64   15  
      44.08   49.56                                                
  3 Bartl, Roland H           51 Greenwood-NE         1:41.63    1:37.04   14  
      46.67   50.37                                                
  4 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      1:34.71    1:39.75   13  
      47.08   52.67                                                
  5 Stabler, A. Lea           51 Minuteman-NE         2:13.00    1:54.31   12  
      54.60   59.71                                                
 
Event 48  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.50   1/28/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: U 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 1:14.53        2002 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 1:14.53        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Allan          58 NYC Hydras-MR        1:40.00    1:37.11   17  
      46.64   50.47                                                
  2 Hicks, Robert C           57 Minuteman-NE         1:34.00    1:38.39   15  
      47.07   51.32                                                
  3 McQuiggan, Frank          59 SWIMRI-NE            1:26.00    1:49.45   14  
      51.41   58.04                                                
 
Event 48  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.47   12/3/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: U 1:14.47   12/3/2006 ROBERT STRAND                              
      NELMSC: N 1:21.80        2005 Louis Kronfeld                             
        MEET: M 1:21.80        2005 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard H          60 Allston-Brighton-NE  1:28.00    1:24.39   17  
      39.26   45.13                                                
  2 Platt, Jay                60 Pennypack Aquati-DV  1:32.50    1:28.42   15  
      42.59   45.83                                                
  3 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       1:42.00    1:40.74   14  
      47.73   53.01                                                
 
Event 48  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:21.34   1/28/1996 NICK TEMPLEMAN, CAN                        
        NATL: U 1:22.34  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                            
      NELMSC: N 1:36.23        1989 Irving Katz                                
        MEET: M 1:42.80        2006 Eric Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C          69 Cambridge-NE         1:50.00    1:35.42N  17  
      47.00   48.42                                                
  2 Coupe, George J           67 Andover YMCA-NE      1:44.00    1:51.96   15  
      50.50 1:01.46                                                
 
Event 48  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.61   1/30/1999 ROBERT PFERSDORFF, GER                     
        NATL: U 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
      NELMSC: N 1:37.37        2002 Al Craig                                   
        MEET: M 1:37.37        2002 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 Great Bay-NE         2:30.00    2:31.85   17  
    1:11.56 1:20.29                                                
 
Event 48  Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.91   1/30/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: U 1:42.05   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
      NELMSC: N 2:27.55        1987 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        80 Andover YMCA-NE      2:30.00    3:44.32   17  
    1:41.77 2:02.55                                                
 
Event 50  Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: U 4:28.54  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
      NELMSC: N 5:07.34        2001 Pieter De Hart                             
        MEET: M 5:07.34        2001 Peter Dehart                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 Maine Masters-NE     6:59.99    6:01.71   17  
      39.26   46.46   47.84   47.39   53.21   52.86   38.25   36.44
 
Event 50  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:20.94  10/15/2005 DEAN KENT, NZL                             
        NATL: U 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
      NELMSC: N 4:39.96        2002 Jason Eaddy                                
        MEET: M 4:39.96        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 Boston College-NE    5:25.00    5:05.83   17  
      30.84   35.90   41.69   39.93   43.72   44.94   35.89   32.92
  2 Neumayer, Sebastian J     25 MIT-NE               4:52.00    5:06.72   15  
      31.87   39.19   39.06   37.80   46.29   47.29   32.86   32.36
 
Event 50  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: U 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
      NELMSC: N 4:50.10        2006 Stephan Joe                                
        MEET: M 4:50.10        2006 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwa, Ken K                34 Cambridge-NE         6:19.00    6:21.29   17  
      43.58   48.62   52.24   52.42   49.78   49.66   43.74   41.25
  2 McBride, Nathan P         34 Minuteman-NE         6:04.23    6:39.00   15  
      42.76   51.78   53.41   51.04   55.89   54.27   45.38   44.47
  3 Brown, Michael J          33 Andover YMCA-NE      6:30.00    6:51.03   14  
      39.07   45.61   56.40   56.94 1:01.44 1:00.78   47.28   43.51
 
Event 50  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: U 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
      NELMSC: N 4:51.07        2006 Jon Wilkinson                              
        MEET: M 4:51.07        2006 Jon Wilkinson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              39 Minuteman-NE         6:23.90    6:17.13   17  
      41.18   49.08   55.05   55.40   49.10   50.34   39.64   37.34
 
Event 50  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.57   3/18/2007 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: U 4:43.28   6/25/1995 HESS YNTEMA                                
      NELMSC: N 4:57.34        2004 Brian Casey                                
        MEET: M 4:57.34        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Adam A          44 Cambridge-NE         5:14.80    5:15.10   17  
      32.23   37.27   42.58   42.18   44.80   44.89   36.61   34.54
  2 Kostousov, Andre A        44 Andover YMCA-NE      6:12.00    6:13.25   15  
      41.44   49.79   47.33   47.90   50.06   51.11   43.36   42.26
  3 Melczer, John             43 MIT-NE               7:00.00    6:29.35   14  
      42.12   48.72   51.24   49.30   53.67   54.49   46.04   43.77
  4 Mansour, Marc P           43 Boston LANES-NE      7:30.00    7:08.55   13  
      51.77 1:02.44   55.23   53.16   57.81   56.06   47.48   44.60
 
Event 50  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: U 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG                              
      NELMSC: N 5:15.47        2006 Ray Gandy                                  
        MEET: M 5:15.47        2006 Ray Gandy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 Maine Masters-NE     5:05.00    4:59.16N  17  
      31.19   34.79   41.07   39.38   43.84   43.80   33.73   31.36
  2 Gendreau, Edmund J        45 Great Bay-NE         5:07.00    5:12.97N  15  
      32.74   38.44   42.25   41.16   43.69   44.10   36.55   34.04
  3 McKinney, Maury S         47 Maine Masters-NE     6:05.00    5:44.77   14  
      35.31   42.92   47.21   46.19   48.66   48.17   39.81   36.50
  4 Coffey, Tom               47 Connecticut-CT       5:50.11    5:51.52   13  
      34.36   38.93   47.04   47.12   52.68   51.97   40.85   38.57
  5 Seligman, James R         48 Boston LANES-NE      7:15.00    6:27.78   12  
      42.72   47.27   54.08   52.18   55.54   55.32   42.72   37.95
  6 Totten, Mark A            46 Minuteman-NE         7:00.65    6:49.18   11  
      41.48   47.32   52.41   54.51 1:03.34 1:00.97   44.15   45.00
 
Event 50  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:57.52   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: U 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 5:05.09        2003 Greg Shaw                                  
        MEET: M 5:05.09        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, John V             50 UV Rays-NE           6:30.00    6:31.63   17  
      40.39   48.54   52.52   52.11   56.56   56.83   43.89   40.79
  2 Keil, Mark A              54 Andover YMCA-NE      6:37.27    6:48.53   15  
      43.48   55.39   55.74   53.41   57.77   58.88   43.25   40.61
  3 Carroll, Kevin            50 Andover YMCA-NE      7:20.00    7:17.89   14  
      43.19   50.89   59.72   58.92 1:01.09 1:02.77   52.27   49.04
  4 Garr, Michael T           54 SWIMRI-NE            7:17.91    7:31.71   13  
      51.65 1:01.12   59.74 1:00.89   58.39 1:00.35   52.24   47.33
  5 Hogan, David B            51 Minuteman-NE         7:40.00    7:52.36   12  
      46.02 1:01.43 1:02.96 1:01.44 1:09.27 1:10.77   50.60   49.87
 
Event 50  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: U 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
      NELMSC: N 5:31.03        2002 Daniel Rogacki                             
        MEET: M 5:57.12        2003 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 New England Un.-NE   5:20.00    5:11.49N  17  
      31.52   36.10   41.81   42.06   44.20   45.20   36.50   34.10
  2 Geoghegan, William        57 Connecticut-CT       6:20.00    6:06.63   15  
      38.78   47.21   49.27   48.28   51.49   51.87   41.57   38.16
 
Event 50  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: U 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
      NELMSC: N 6:21.47        2002 Ronald Molnar                              
        MEET: M 6:26.82        2004 Bob Bourassa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            62 New England Un.-NE   6:35.00    6:38.76   17  
      43.20   54.77   51.22   49.94   57.78   56.09   43.68   42.08
  2 Song, Mingjie             60 ABC Masters-NE       7:20.00    7:07.55   15  
      50.36   58.13   53.06   54.11   56.91   57.60   50.12   47.26
 
Event 51  Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
      NELMSC: N 5:00.62        1999 NEM                                        
                         C Murphy, E Boehm, J Toland, L Allen              
        MEET: M 5:00.62        1999 NEM                                        
                         C Murphy, E Boehm, J Toland, L Allen              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:29.99    5:27.97   34  
     1) Klodzinski, Amy C W29           2) Estabrook, Mary B W46          
     3) Harrington, Brittany W24        4) Dorko, Allison J W20           
       41.25  1:25.71    43.46  1:31.27    35.29  1:16.77    36.10  1:14.22
 
Event 51  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:35.13    4/6/2002 PATRIOT                                    
                         B CLIFFORD-DICKS, M MIDDLEMORE, H COULSON-MOORE, C
      NELMSC: N 4:41.93        2001 NEM                                        
                         C Deveney, E Boehm, J Stokes, J Luker             
        MEET: M 4:41.93        2001 NEM                                        
                         C Deveney, E Boehm, J Stokes, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                    NT    5:34.53   34  
     1) Kang, Hannah H W23              2) Beeger, Elise J W23            
     3) Gorbunoff, Natalie C W29        4) Lowe, Elizabeth M W31          
       38.92  1:20.88    44.02  1:33.51    40.10  1:27.36    35.29  1:12.78
  2 Minuteman-NE  'A'                                 6:05.00    5:56.21   30  
     1) Fair, Karen M W33               2) Grable, Phyllis G W30          
     3) Thornton, Lynn M W37            4) Guerra, Jennifer M W36         
       44.60  1:34.89    21.78    58.55  1:02.49  1:43.92    52.87  1:38.85
 -- Boston Universtiy Masters-NE  'A'                 5:20.00         DQ  
     1) Hunter, Roma W40                2) Darling, Jessica L W30         
     3) Tharaud, Lauren H W26           4) Selke, Erin B W24              
       36.50  1:14.22    46.40  1:38.63    40.73  1:31.36    36.06  1:17.55
 
Event 51  Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:43.31  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
      NELMSC: N 5:30.52        1999 NEM                                        
                         C Sasser, L Ellis, K Gleason, M Freeze            
        MEET: M 5:30.52        1999 NEM                                        
                         C Sasser, L Ellis, K Gleason, M Freeze            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MIT-NE  'A'                                       5:56.88    5:56.35   34  
     1) Sonan, Andrea W33               2) Carstens, Linda C W55          
     3) Dragon, Julie W28               4) White, Emily W54               
       41.11  1:24.60    45.28  1:36.18    38.85  1:28.40    40.96  1:27.17
 
Event 51  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 5:07.75   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         M FINK, C KRATTLI, B DUNBAR, J LITTLE             
      NELMSC: N 7:27.91        2001 NEM                                        
                         S Barbary, A Fredette, A Caron, L Hart            
        MEET: M 7:27.91        2001 NEM                                        
                         S Barbary, A Fredette, A Caron, L Hart            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 8:08.00    8:45.21   34  
     1) Mitchell, Carol W58             2) Dress, Susan H W59             
     3) Tierney, Mary Lou W47           4) Rebrin, Kerstin W47            
     1:07.98  2:14.82  1:11.47  2:32.50    58.43  2:11.63    50.82  1:46.26
 
Event 52  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 3:59.40   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BANVILLE, J EADDY, R TYLER          
      NELMSC: N 3:59.40        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Banville, J Eaddy, R Tyler          
        MEET: M 3:59.40        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, J Banville, J Eaddy, R Tyler          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 4:13.50    4:22.71   34  
     1) Larsen, Kirk K M30              2) Gendreau, Edmund J M45         
     3) Drasher, Ryan C M25             4) Robertson, Jim E M38           
       32.15  1:03.91    34.70  1:14.45    30.05  1:05.12    28.41    59.23
  2 MIT-NE  'A'                                       4:32.96    4:24.41   30  
     1) Neumayer, Sebastian J M25       2) Overbosch, Bas J M30           
     3) Bruzual, Igor M37               4) Campos, Donald D M41           
       32.03  1:05.81    35.29  1:15.43    29.14  1:04.45    27.03    58.72
  3 Minuteman-NE  'A'                                 4:52.99    5:06.79   28  
     1) McBride, Nathan P M34           2) Esposito, Christopher L M35    
     3) Foley, T J M37                  4) Drohan, Peter W M42            
       41.28  1:27.84    39.47  1:24.75    33.02  1:12.96    29.78  1:01.24
  4 Andover YMCA-NE  'A'                              5:05.00    5:14.15   26  
     1) Miller, Elliot M24              2) Fei, Patrick M26               
     3) Kostousov, Andre A M44          4) Steinberg, Gregory E M27       
       37.72  1:18.30    37.03  1:19.38    40.80  1:27.51    31.50  1:08.96
  5 Boston LANES-NE  'A'                              6:00.00    5:25.12   24  
     1) Fehlau, Brian P M33             2) Mansour, Marc P M43            
     3) Moynihan, Brian P M25           4) Seligman, James R M48          
       32.46  1:08.57    46.53  1:38.87    40.55  1:29.62    33.15  1:08.06
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:25.96         DQ  
     1) Matava, Chris G M40             2) Nguyen, Son M28                
     3) McKinney, Maury S M47           4) Gray, Zachary A M24            
       51.81  1:45.96    38.62  1:22.46    32.82  1:13.92    28.02  1:00.52
 
Event 52  Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:38.38  11/10/1996 JERSEY MASTERS                             
                         RICH ALEXANDER, ED NESSEL, ART DEFFAA, JIM DRAGON 
      NELMSC: N 5:09.44        2003 NEM                                        
                         D Rogacki, C Jennings, J Meltz, M Keil            
        MEET: M 5:09.44        2003 NEM                                        
                         D Rogacki, C Jennings, J Meltz, M Keil            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover YMCA-NE  'A'                              5:10.00    5:45.36   34  
     1) Keil, Mark A M54                2) Jennings, Cliff M54            
     3) Carroll, Kevin M50              4) Coupe, George J M67            
       41.04  1:25.89    41.44  1:27.20    40.70  1:31.96    38.52  1:20.31
  2 Minuteman-NE  'A'                                 6:40.99    7:19.49   30  
     1) Mitchell, Jack M68              2) Stabler, A. Lea M51            
     3) Kobs, Ray M43                   4) Burke, Michael M64             
     1:14.05  2:31.26    54.35  1:55.27    42.07  1:31.17    39.21  1:21.79
 
Event 53  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:18.78  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K ANDERSSON, B FEHLAU, R CARR, R KUSZNIR          
      NELMSC: N 4:18.78        2000 NEM                                        
                         K Andersson, B Fehlau, R Carr, R Kusznir          
        MEET: M 4:18.78        2000 NEM                                        
                         K Andersson, B Fehlau, R Carr, R Kusznir          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SWIMRI-NE  'A'                                    4:43.00    4:58.59   34  
     1) Walkenhorst, Jared W M33        2) Alferos, Amanda R W23          
     3) Kupan, Cheryl A W43             4) Gilson, Matthew R M40          
       32.96  1:07.56    44.90  1:36.00    33.54  1:17.67    27.12    57.36
  2 Minuteman-NE  'A'                                 4:37.99    5:03.79   30  
     1) Stanley, Ellen D W31            2) Livchak, Olga W25              
     3) Bogusky, Joseph C M49           4) Mitchell, John M30             
       37.52  1:18.36    44.19  1:34.80    31.62  1:09.77    28.30  1:00.86
  3 Boston College-NE  'A'                            5:10.51    5:07.87   28  
     1) Livingstone, Victoria J W30     2) Harvey, Jenny E W30            
     3) De Hart, Pieter A M29           4) Desisto, Chris M44             
       40.58  1:26.54    37.76  1:21.93    29.12  1:03.92    36.43  1:15.48
  4 Andover YMCA-NE  'A'                              5:40.00    6:07.88   26  
     1) Garrow, Kendra A W33            2) Prue, Paul M55                 
     3) Brown, Michael J M33            4) Young, Julie A W37             
       44.73  1:34.44    52.28  1:50.93    37.50  1:21.95    37.94  1:20.56
 
Event 53  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: U 4:32.89  10/15/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         F FERROGGIARO, R STRAND, L JOLLY, D OGIER         
      NELMSC: N 4:45.92        2002 NEM                                        
                         K Nisley-Black, S Myer, P Neilley, T Grilli       
        MEET: M 4:45.92        2002 NEM                                        
                         K Nisley-Black, S Myer, P Neilley, T Grilli       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman-NE  'A'                                 4:54.99    5:28.46   34  
     1) Skrobis, Amy V W42              2) Armstrong, Keith L M44         
     3) Totten, Mark A M46              4) Sotir, Susan P W39             
       40.67  1:23.55    40.83  1:26.88    36.74  1:25.56    33.42  1:12.47
  2 Minuteman-NE  'B'                                 5:55.99    6:21.06   30  
     1) Frink, Michelle L W37           2) Schwarz, Marlene C W47         
     3) Prescott, Al M39                4) Hogan, David B M51             
     1:37.75  2:28.33    55.27  1:38.00    47.75  1:29.16    45.57    45.57
  3 Great Bay Masters Swiming-NE  'A'                 7:13.00    6:38.22   28  
     1) Johnson, Darren M26             2) Barbary, Susan H W57           
     3) Slezak, Jana W42                4) Arnold, Richard P M75          
       32.66  1:08.74    53.47  1:55.09    47.17  1:42.50    54.76  1:51.89
 
Event 56  Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U  8:58.54  11/10/2002 NEM                                       
                          R SELTZER, T MACK, D ROGACKI, G SHAW              
      NELMSC: N  8:58.54        2002 NEM                                       
                          R Seltzer, T Mack, D Rogacki, G Shaw              
        MEET: M 11:02.11        2000 NEM                                       
                          G Coupe, A Richelson, R Swan, D Rogacki           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'              10:00.00    9:24.42M 
     1) Alexander, Mark E M49           2) Richardson, Larry M48          
     3) Jones, Jay M61                  4) Dixon, Glenn M43               
       33.66  1:10.83  1:49.88  2:28.40    36.75  1:20.88  2:07.12  2:51.82
       38.33  1:21.45  2:06.38  2:49.85    27.93  1:00.96  1:37.27  1:14.35
 
Event 57  Mixed 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 8:41.15   11/2/1997 RUBA                                       
                         S YEOMANS, B COLL, L APPLETON, R TOOTHILL         
      NELMSC: N 8:29.16        2006 NEM                                        
                         A Ferguson, D Miller, A Yttre, R Cardoso          
        MEET: M 8:29.16        2006 NEM                                        
                         A Ferguson, D Miller, A Yttre, R Cardoso          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT   10:12.93  
     1) Dorko, Allison J W20            2) Klodzinski, Amy C W29          
     3) Nguyen, Son M28                 4) Gray, Zachary A M24            
       37.60  1:18.00  1:58.45  2:37.53    20.03  1:19.44  2:01.96  2:43.19
       36.55  1:17.69  2:00.54  2:40.95    29.09  1:02.12  1:36.54  2:11.26
 
Event 57  Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: U 8:52.75  12/30/1997 CRESENT HILL                               
                         BRAD SCHMIED, GINA GATTI, DONNA JOHNSON, MIKE NEAL
      NELMSC: N 9:13.07        2000 NEM                                        
                         J Bailey, E Gendreau, K Wesson, C Prescott        
        MEET: M 9:13.07        2000 NEM                                        
                         J Bailey, E Gendreau, K Wesson, C Prescott        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boston College-NE  'A'                           10:30.00   10:23.48  
     1) Williams, Melinda B W26         2) Livingstone, Victoria J W30    
     3) Desisto, Chris M44              4) De Hart, Pieter A M29          
       33.66  1:10.83  1:49.88  2:28.40    36.75  1:20.88  2:07.12  2:51.82
       38.33  1:21.45  2:06.38  2:49.85    27.93  1:00.96  1:37.27  2:13.41